KAREL I enorm keurmeesters zonden vleesch KAREL I ENORM Geen wapens naar den Chaco INANCIEN ZWEZERIK Examenvrees RADIO-PROGRAMMA MARKTEN Dagfilm ZATERDAG 26 MEI 1934 Oud-directeuren getuigen enorm is enorm t, In de zaak tegen Rotterdamsche keurmeesters komt steeds meer aan het licht Vleesch gestuurd Biechtkamertje Knevelarij Geen fooien Oud-directeur gehoord BRANDSTICHTING TE GOUDA Over het hoe en waarom niets bekend GEMASKERDE INBREKER de nieuwe 6 cenls sigaar die heel Nederland zal ver overen. Door de kwaliteit, het sierlijke model en den lagen prijs. Rookt voortaan deze nieuwe 6 cents sigaar. „HET PAASCHKRUIS" De eerste opvoering door de K.M.V. in Indië Door de kinderen verrast Restaurant DORRIUS N.Z. Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN a LA CARTE Zondag 27 Mei 1934 Maandag 28 Mei 1934 Nederland voldoet aan het verzoek van den Volkenbondsraad DE ST. SERVAASFEESTEN TE MAASTRICHT Audiëntie Verbetering Apothekers-assistent Cricket-programma voor Zondag ff Des middags ving het verhoor aan met den grossier A. J. Zeegers en diens zoon die handel drijven in binnen- en buitenlandsch vleesch. In 1931 en 1932 hebben deze getuigen Deensch vleesch geïmporteerd, dat te Rotterdam werd gekeurd. Om snelle keuring te bewerkstelligen werd aan den keurmeester een extraatje van vijf gulden gegeven. De fooien waren geenszins bedoeld om de keurmeesters minderwaardig vee in strijd met hun plicht te laten keuren. Beide getuigen verklaren, dat zij meermalen aan ver dachte De H. zwezeriken hebben afgestaan. De H. erkende dit in zooverre, dat hij wel eens een zwezerik van Zeegers heeft weggegeven aan een vrouw, die huilend aan het abattoir kwam om een stukje vleesch voor haar zieke dochter af te bedelen. Nadien heeft De H. nog eens een zwezerik „gekocht", die niet betaald werd. President tot get. Zeegers Jr.: Heb je nooit op betaling aangedrongen? Get. had dat nooit gedaan, omdat het er niet zoo op aan kwam. Pres.: Doet u dat met al uw klanten? Get.: Ik was eigenlijk bang, dat ik er nadeel van zou ondervinden, als ik om betaling vroeg. De Officier wijst er op dat De H. den indruk maakte een handeltje in vleesch te drijven. De H. ontkent dit gedaan te hebben. Officier: En in dat café op den Oudedijk dan. waar je de „snerf'-koppen in je zak stak? Verdachte De H.: Die leelijke koppen zonder oortjes of schoteltjes? Wat moest ik daar nu mee doen? De H. wordt boos en roept opgewonden uit: Aan twee politie-inspecteurs heb ik vleesch ge stuurd, omdat ik met die heeren op den besten voet stond. Den tegenwoordigen burgemeester van Schie dam. Stulemeyer, die vroeger wethouder van Rotterdam was en dr. Zimmerman heeft hy ook eens vleesch gestuurd. Mevr. Zimmerman heeft het vleesch echter geweigerd. Als u het me gevraagd had, zou ik er ook voor gezorgd hebben mijnheer de President, voegt De H. er aan toe. (Gelach). De uitbeener Kamen heeft steeds op vriend- schappelijken voet met verd. De H. verkeerd; dat moest trouwens wel, want De H. verleende hem toestemming z.g. vrijbank-vleesch in de koelkamer op te hangen waardoor dat vleesch niet te sterk in kwaliteit achteruitging. De halwerker De Hoog weet te vertellen, dat verd. De H. meermalen pakjes vleesch naar Friesland heeft gestuurd. Verder werd wel vleesch naar den burgemeester van Schiebroek gebracht. Get. wist wel dat De H. fooien aan nam. Pres.: In het keurlokaal was een kantoortje dat het „biechtkamertje" werd genoemd. Wat beteekende dat? Get.: Dat weet ik niet. Pres.: Daar zal De H. wel opheldering over moeten geven. Verdachte De H. weet het echter niet; het is de tweede maal, dat hij zijn kantoortje zoo hoort noemen. Dien naam zal het gekregen hebben, toen het abattoir werd gebouwd. Pres.: Maar wat verhapstuk je daar in dat biechtkamertje? Wie kwamen er biechten? Verdachte: O ziet mij geloof ik voor een pastoor aan. Pres.: Neen voor een keurmeester. Maar ver tel eens, waarom deed je altijd zoo geheimzin nig de deur van dat biechtkamertje dicht, als je met iemand sprak? Verdachte: Dat gebeurt toch overal. Hier worden toch ook de deuren gesloten. President: Kijk eens achter je, wat een men- schen. Verdachte De H. licht de zaak dan nader toe. Hij weet zich nog te herinneren dat slager Van Walsum op zekeren dag uit het kamertje kwam. zeggende: „Die chantagepleger heeft me wéér voor een knaak te pakken". Uit de verklaring van Van Wlsum blijkt dat de H. hem eenvoudig dwong tot afgifte van hoe veelheden vet van 3 tot 5 K.G. per week. Pres.: Dus de keuring geschiedde oppervlak kig. In dien tijd was het academisch gevormd personeel buitengewoon schaarsch. Hierdoor is de keuring van levend vee die sinds 1922 wet telijk voorgeschreven is, achterwege moeten blijven. Pres.: Waarom was er zoo weinig personeel? Get.: Dat heb ik nooit begrepen. Het was er zuinig en nog eens zuinig. Pres.: Maar hebt u nooit aangedrongen op meer personeel? Get.: Neen. Pres.: U hebt het dus maar op zijn beloop ge laten. Ik heb den indruk dat toch wel veel aan het beleid van de keurmeesters was overgelaten. In dit verband informeert de president nog naar den toestand op het abattoir in het mid daguur. Get. zegt, dat hij het dan overliet aan den adjunct-directeur. Pres.: Niet de adjunct-directeur, maar de di recteur is voor het bedrijf aansprakelijk. Getuige verklaart dat onder zijn leiding het abattoir groote winsten opleverde. Omtrent het geven van fooien deelt getuige mede, dat overal op 't abattoir plakkaten waren opgehangen met het opschrift „Geen fooien". Wanneer de plak katen verdwenen, werden nieuwe opgehangen. Pres.: Dus ze verdwenen wel eens? De tegenwoordige directeur, dr. Houthuis heeft de plakkaten nooit op het abattoir zien hangen. Wel heeft deze een stapeltje plakkaten in het archief gevonden. Pres.: Daar stichten ze weinig nut. De verdachten beweren, dat de plakkaten pas onder het bewind van dr. Houthuis zijn inge voerd. Voordien hebben ze deze nooit gezien. Mr. Donker vraagt dr. Westholz of het hem bekend was, dat tot 1926 de veeartsen de ge woonte hadden by dieren, die leden aan wer- veltuberculose de aangetaste stukjes weg te hakken. Get.: Onder zekere omstandigheden werd er genoegen mee genomen. Pres.: U weet, dat dergelyke dieren moesten worden uitgebeend? Bent u het zelf met deze methode eens? Getuige: Neen. Tenslotte zegt dr. Westholz nog, dat de goede gang van zaken ernstig werd belemmerd door de slechte verhouding tusschen de veeartsen onderling. Dr. J. J. F. d'Hont die als laatste getuige wordt voorgeroepen, is gedurende vele jaren directeur van het Rotterdamsche abattoir ge weest. Tydens zyn directeurschap, dat tot 1925 heeft geduurd, is de vleeschkeuringswet in wer king gesteld, waarby de verplichte keuring van levend vee werd ingesteld. Dr. d'Hont heeft in 1922 een ontwerp-verordening gemaakt, waarin ook een bepaling was opgenomen omtrent de verplichte keuring van levend vee. Ongeveer te gelijkertijd heeft getuige namens het gemeente bestuur van Rotterdam met de Inspectie te Den Haag gecorrespondeerd over het niet-invoeren van de keuring van levend vee. De inspectie is blijkbaar overtuigd geworden van de moeilyk- heden welke de keuring van levend vee voor Rotterdam opleverde, want zy heeft er nooit aanmerking op gemaakt, dat het niet gebeurde en is ook nooit op haar eenmaal ingenomen standpunt teruggekomen. De president merkt op, dat het onaangenaam klinkt te vernemen, dat getuige zich door de keurmeesters vleesch heeft laten zenden in hoe veelheden van 8 K.G. ongeveer, hetgeen wette lijk verboden was. Getuige d'Hont erkent, dat hij den keurmees ters af en toe heeft verzocht hem en aan het adres van den burgemeester van Schiebroek en anderen vleesch te zenden. Getuige verklaart uitdrukkelijk, dat hy dit vleesch door bemiddeling van de verdachten W. de H. of J. L. B. bij een slager heeft gekocht en aan de keurmeesters betaald. Dat de keurmees ters den slagers op hun beurt niet hebben vol daan, is getuige nooit bekend geweest en hij heeft het ook nooit vermoed. Verd. De H erkent het geld van getuige d'Hont te hebben ontvangen. Dat hij het niet aan de slagers heeft afgedragen komt omdat hy het vleesch heeft gekregen. Getuige d'Hont verklaart thans in te zien, dat hy beter nooit vleesch van het Rotterdamsche abattoir had kunnen betrekken. Aangaande vragen van mr. Donker merkt ge tuige op, dat hij in zyn kwaliteit van directeur van het slachthuis aan het personeel wel eens opdracht heeft gegeven om in gemeente-tyd in getuige's huis te schilderen en te witten. Ook is de moestuin bewerkt, maar dat komt, aldus getuige, dat vroeger de verhouding tusschen directeur en ondergeschikten heel anders was dan tegenwoordig. Maandagmorgen om negen uur wordt de be handeling voortgezet. Geen sprake van, indien Gy slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. President: Weet je waar het op begint te ly- ken De H.? Dat je je aan knevelary hebt schul dig gemaakt. Je dwong de menschen het vet af te geven. We beginnen zoo langzamerhand een heel vreemden indruk van je te krygen, te meer door je houding, die je hier aanneemt. Je maakt de zaak er niet beter mee. Uit de verklaring van den halwerker W. Ter- luin blykt, dat De H. vaak koffers met vleesch naar den vroegeren directeur en den burge meester van Schiebroek liet brengen. Pres.: Wat deed De H. met het vet dat hy van de slagers kreeg? Get.: Dat smolt hy in het kantoortje, om het des avonds in een koffertje, dat hy altyd by zich had, mee te nemen. Verd. De H. verklaart dat dit vet voor huis houdelijk gebruik was, doch get. verklaart, dat de hoeveelheden nog al groot waren. Met ze kerheid durft hy het niet te zeggen, maar pak ken van zes a acht kilo waren het wel. Get. is vaak naar Den Haag en Schiebroek gereisd om hoeveelheden vleesch naar dr. J. F. d'Hont en diens zoon te brengen. Pres.: En wat kreeg je voor je moeite? Getuige: Behalve de reiskosten 1 of 2 kwart jes. Het wordt stil in de rechtszaal als de oud directeur van het Rotterdamsche abattoir, dr. G. J. J. Westholz wordt voorgeroepen. Op de vraag van den president of hem be kend was, dat de keurmeesters zich aan cor ruptie schuldig maakten, antwoordt getuige, dat hy dit wel eens neeft hooren mompelen. Hij heeft de corruptie echter nooit kunnen ontdek ken en had ten slotte den indruk gekregen, dat de geruchten grond van waarheid misten. Pres.: Hebt u nooit geslachte dieren zien han gen, die naar uw meening hadden moeten wor den afgekeurd? Getuige: Nooit. Pres: Hebt u nooit iets anders ontdekt? Getuige: Ik heb wel eens nalatigheden by het keuren ontdekt. Pres.: Waarin bestonden die nalatigheden? jaunige organen waren niet ingesne- «u— Eerst thans wordt bekend, dat Woensdag nacht een geheimzinnige brand heeft gewoed in een perceel aan het Pretoriaplein te Gouda De vrouw van den bewoner, den O. S. P.-ec H. den H., werd midden in den nacht wakker. De man constateerde, dat beneden op twee- plaatsen in zyn woning brand was gesticht. Kleeren en meubelen waren met petroleum overgoten en in brand gestoken. De man nam direct de noodige maatregelen om het vuur te blusschen, hetgeen nog tydig gelukte. Niettegenstaande de man als zyn meening te kennen had gegeven, dat dit een politieke aan slag moest zyn. werd hy toch den volgenden morgen op vermoeden van brandstichting ge arresteerd. Daar men evenwel geen voldoende aanwyzingen tegen hem had, is hy Donderdag avond weer op vrye voeten gesteld. De Katholieke Meisjes-Vereeniging te Bata via heeft op het terrein van de Ursulinenschool aan Parapatan te Batavia een opvoering ge geven van het spreekkoor getiteld: „Het Ko ninklijk Paaschkruis". Er bestond voor deze opvoering zeer groote Terwyi de wed. K. te Baarlo CL.) afwezig was is een gemaskerd persoon binnengedrongen in de woning. De kinderen verrasten den man. die in de woning alles het onderstboven heeft gehaald. De kinderen waren doodelyk ver schrikt, toen zy den gemaskerden kerel ont dekten. Twee van hen sloegen op de vlucht om hulp te halen by de buren. De inbreker wist te vluchten, achternagezeten door buren en later gezocht door de politie en marechaus see. Men heeft hem nog niet kunnen vinden, daar de duisternis zyn vlucht begunstigde. belangstelling. Zy geschiedde in tegenwoordig heid van den provicaris van Batavia en vrijwel alle geestelijken van Batavia en Meester Cor nells en vele genoodigden. De geestelijke leider van de K.M.V., pastoor Awick S. J„ heette de aanwezigen welkom. Ofschoon het spreekkoor van de K.M.V. niet zoo grootsch van opzet was als dat, hetwelk eenige jaren geleden in het Stadion te Amster dam door de leden van de Graal uit het bis dom Haarlem is opgevoerd, verdient de goede bedoeling der Vereeniging toch alle waardee ring. Twee maanden lang hebben 114 meisjes haar vryen tyd opgeofferd voor het instudee- ren Het muziekcorps van het Vincentiusgesticht, onder leiding van den heer B. Schreiber, ver leende zijn medewerking. De K.M.V. kan met trots terugzien op deze opvoering welke haar welslagen ten deele ook dankt aan het Vincentius-muziekcorps. HUIZEN, 1875 M. 8.30 NCRV Morgen wijding 9.30 KRO pontificale Hoogmis uit het Processiepark te Boxtel 12 uur De a.s. Nederlandsche Katholiekendag. Jhr. mr. P. v. Meeuwen 12.15 KRO orkest o.l.v. Mar. v. 't Woud 1 uur Land- en volkkunde. Eskimo's. Pater H. Breukens 1.20 O'rkest 2.15 Ign. Agasi: „De man met het Jan Klaassenspel", ran A. Coolen 2.30 Lof en reportage van de plechtig heid te Boxtel 4.30 Gramofoonmuziek 5 uur NCRV Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Veenendaal 7.45 KRO Voetbal uitslagen der R.K.F. 7.50 G. J. L. Goos- sens: „Zeeuwsch Vlaanderen voorheen en thans" 8.15 Tsjechisch Slowaaksch Ne- derlandsch uitwisselingsconcert, georgani seerd door Radio Journaal Praag en den KRO 10.15 Vaz Dias 10.25 KRO orkest o.l.v. Ed. Flipse 10.40 Epiloog door het klein koor o.l.v. Jos. H. Plekkers 11 uur Sluiting. HILVERSUM, 302 M. 9 uur VARA Postduiven- en voetbalmededeelingen 9.03 Tuinbouwhalfuurtje door S. S. Lan- tinga 9.30 „Lentebloemen" een kinder- zangsDel, tekst van C. M. van Hille-Gaerthe, muziek van Cath. van Rennes. De Krekel tjes o.l.v. Leida Hulscher met planobege leiding van Jo Kickhefer 12 uur AVRO Filmpraatje door L. J. Jordaan 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Afgewisseld door gi-amofoonmuzlek 2 uur Boeken halfuur door dr. P. H. Ritter Jr. „De kleine Madonna" van Hervey Allen 2.30 Con certgebouw Kamermuziek-ensemble 3.30 Gramofoonmuziek 4 uur Voorbeschou wing door H. Hollander v. d. voetbalwed strijd NederlandZwitserland te Milaan 4.2Ó Aansluiting met de Silo Arena te Mi laan, ooggetuigeverslag van den voetbal wedstrijd om het wereldkampioenschap Ne derlandZwitserland, door H. Hollander 6.30 VARA Concert m.m.v. De Arbeiders mandoline-orkesten van Aalsmeer. Amster dam, Haarlem, IJmuiden, o.l.v. Joh. B. Kok De Arbeiderszangver. „Kunst en Strijd" te Aalsmeer, o.l.v. P. Zwager. Coba Kuurstra, sopraan, Piet Zwager, tenor 7.30 Cor Steyn, orgel 8 uur AVRO Vaz Dias 8.15 Omroeporkest o.l.v. Nico Ger- harz. Franz Osborn. piano 9 uur Radio- Journaal 9.15 Met den paplepel ingeven, door W. Vogt 9.25 Operetteconcert door het omroeporkest o.l.v. Nico Gerharz. Ma ria EPner, sopraan. Henk Viskll, tenor 10.25 Gramofoonmuziek. 11 uur Kovacs Lajos en zijn orkest 12 uur Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 12.30 Engelsche dag. Gevarieerd gramofoonplatenconcert - 2 uur Concert 2.30 Gevarieerd Engelsch concert 5 uur Concert 9 uur Engelsch concert 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 484 M. 1.30 Omroeporkest 6.35 Idem 8.20 Omroeporkest o.l.v. Art. Meulemans 9.35 Verv. concert 10.30 Dansmuziek. BERLIJN. 357 M. 12.20 Populair con cert 9.30 Klein omroeporkest o.l.v. P. Klosz. HAMBURG, 332 M. 12.20 Omroepsym- phonie-o'rkest 4.35 Harmoniemuziek 6.15 Populaire gram.muz. 3.20 Kamer muziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Pianoconcert 9.20 Pianoconcert 9.35 VToolijke mu ziek. KALUNDBORG, 1261 M— 4 20 Harmcni-e orkest 6.10 Gram.muz. 8.20 Omroep orkest 1C.35 Idem 11.20 Teddy Pe tersen's dansorkest. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Max Alexys' or kest 6.20 Gram.muz. 7.20 Idem 8.20 Gedeelten uit Victoria und ihr Husar, Abraham 10.30 Dansmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 12.50 Concert 3.20 B.B.C.-orkest, afd. D„ o.l.v. J. Lewis 6.05 Concert 7.50 Vioolconcert 9.50 Concert. PARIJS, POSTE PARISIEN, 313 M. 7.55 Gramofoonmuziek 8.05 Concert. PARIJS. RADIO, 1648 M. 4.50 Gram. muz. 5.20 Concert 8.20 Music Hall programma o.l.v. M. Andre 10.50 Dans muziek. MILAAN, 369 M. 12.50 Gramofoon muziek 1.25 Populair concert 4.20 Don Juan, opera van Mozart 8 uur Gra mofoonmuziek. ROME, 421 M. 1.20 Populair concert 7.50 Gramofoonmuziek 9.05 Die Ba- ladere, operette van Kalman. WEENEN, 506 M. 12 uur De jeugd mu siceert 12.50 Omroeporkest 8.05 Het Weensch knapenkoor 10.35 Omroep orkest. WARSCHAU, 1345 M. 12.35 Phllhar- monie-orkest 3.05 Gram.muziek 5.35 Populair concert 7 uur G. Czaplicki zingt 9.37 VrooHjk programma 10.45 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 540 M. 12.25 Om roeporkest. 4.20 Populaire gram.muz. 7.25 Omroeporkest 8.40 Concert met zang 9.30 „Die Opernprobe". komische opera in een bedrijf van Lortzing. HUIZEN, 1875 M.: 8.00 N.C.R.V.: Schrift, lezing en meditatie, 8.15 Gramofoonmu ziek, 10 30 Morgendienst door Ds J. A. Hoekzema, 11 00 Lezen van Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek, 12.00 Politiebe richten, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart in de Lu- thersche kerk, Kloveniersburgwal, Am sterdam, 2.00 Gramofoonmuziek, 2.35 „De snoei van vroegbloeiende sierheesters" door A. J. Herwig, 3.15 Cursus knippen en stof- versieren, 3.45 Verzorging zender, 4.00 Bijbellezing door Ds. W. Spliethof. 5.00 Het Amsterdamsch Salonorkest onder lei ding van D. H. Ph. Kiekens, 7.30 Vragen uurtje, 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonmuziek, 7.30 Vragenuurtje, 8.00 Bespeling van het Stu dio-orgel door L. Blaauw, 8.20 Gemengde zangvereeniging „Sprangens Koor" te Rot terdam. Dir. Jos. Vranken Jr. 8.40 Prof. Dr. J. de Zwaan spreekt over de nationa le steunverleening aan de Nederlandsche beeldende kunstenaars, 8.55 Sprangens koor, 9,15 „Herinneringen betreffende Zuid-Afrika", door prof. Dr. A. A. van Schelven, 9.45 Sprangens koor, 10.05 Vaz Dias, 10.15 Orgelspel door L. Blaauw, 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 301 M.: 8.00 VARA: Gra mofoonmuziek, 9.00 Klein Vara-ensemble onder leiding van Frits Bakels, 10.30 Klein Vara-ensemble onder leiding van Flits Bakels, 11.30 Voordracht door Janny van Oogen, 11.50 Gramofoonmuziek, 12.00 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins, 2.00 Verzorging zender, 2.45 Gra mofoonmuziek, 3.15 „Het kind in het lie- derenrecital" door Herman Mulder, aan den vleugel begeleid door Johan Jong, 4.00 Orgelspl door Cor Steyn, 5.00 Trio Guaroni onder leiding van Lou Cohen. 6.30 Muzikaal babbeltje door Piet Tlg- gers „De jeugd en de muziek". 7.00 Vara- orkest onder leiding van Ernest W. Mul der. Pianosolist: Georges Anderlé, 8.00 Herhaling S. O. S.-berichten en Vaz Dias, 8.15 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot, 10.30 Vaz Dias, 10.40 Orgelspel door Johan Jong, 11.00 Gramofoonmuziek, 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M.: 7.00 Oostenrijk- sche avond. Groot Weensch concert door het omroeporkest onder leiding van Henri Pensis met medewerking van het Clemens Duo, 8 40 Pianorecital door Madeleine Beicht, 9.00 Concert door het omroepor kest onder leiding van Henri Pensis, 9.30 Gramofoonmuziek, 9.50 Concert door het omroeporkest onder leiding van Henri Pensis, 10.30 Dansmuziek (gr. pl.). BRUSSEL, 484 M.: 12.15 Max Alexys' orkest uit „Ancienne Belgique", 5.15 Dansmuziek uit „Saint-Sauveur", te Brus sel, 8.20 Symphonleconcert onder leiding van Désiré Defauw, 0.35 Vervolg concert, 10.30 Dansmuziek (gr. pl.). BRUSSEL, 322 M.: 12.17 „La Bohème" opera van Puccini, 5.15 Het omroeporkest onder leiding van Franz André, 8.20 Het omroeporkest onder leiding van Franz An dré. 9.20 Vervolg concert, 9.55 Vervolg con cert, 10 30 Dansmuziek (gr. pl.). KALUNDBORG. 1261 M.: 12.20 Andreas Thvregod's ensemble uit „Hotel d'Angle- ter", 3.20 Carl Rudahl's instrumentaal ensemble, 8.50 Ged. uit „Der Bettelstu- dent", operette van Millöcker, 1125 Ri chard Johansen's dansorkest uit rest. „Lodberg." BERLIJN, 357 M.: 4.20 Populair concert onder leiding van Alexander Fleszburg, 6.50 Hermann Goetz-concert door solisten, 8.35 Het omroepkoor onder leiding van Kurt Thomas zingt oude koorwerken. 9.05 Muziek uit den tijd van Frederik den Grooten door het" kamerorkest onder lei ding van Hans von Benda. „Musikalischer Kurzweil". Concert. 4.20 Het Philharrno- nisch orkest v. Hamburg o. 1. v- Kurt Al- brecht, 9.35 Het Nedersaksisch Kameror kest o. 1 v. Ebel von Sosen. Populair pro gramma, 11.45 Het Omroepsymphonie-or- kest onder leiding van José Eibenschütz. KEULEN, 456 M.: 1.20 Het Westduit- sche kamerorkest onder leiding van Dr. Wilhelm Keiper, 5.35 Vesperconcert, 8.30 Gevarieerd programma, 9.30 Het kleine omroeporkest onder leiding van Leo Ey- soldt, 11.50 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1500 M.: 1.05 Het Western Studio-orkest onder leiding van Frank Thomas, 3.00 Gramofoonmuziek, 8.20 „The Hanwell Silver Prixe Band onder leiding van J. C. Dyson, 11.05 Lew Stone en zijn Band in „Monseigneur." parijs (Poste Parisien) 313 M.: 717 Gramofoonmuziek (Debussy), 8.06 Gra mofoonmuziek, 9.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Dansmuziek. 12.20 Het Robert Krett- ly-orkest, 8.20 Orkest onder leiding van Éugéne Bigot, 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M.t 5.30 Gramofoonmu ziek, 9.05 Populair concert, 10.05 Viool- recital door Arlgo Serato. ROME, 421 M.: 5.20 Vocaal en Instru mentaal concert, 6.15 Gramofoonmuziek. 9.05 Populair concert, 10.20 Concert met medewerking van de Hollandsche zange res Ré Koster. WEENEN. 507 M.: 4.30 Gramofoonmu ziek, 5.50 Gustav Fukar, bariton zingt se renades, 7.35 „Die Zeit om Offenbach". Operette-concert door het omroeporkest der „Wiener Symfoniker" onder leiding van Max Schönherr, met medewerking van solisten, 11.25 Gramofoonmuziek. WARSCHAU. 1345 M.: 3.55 Populair concert onder leiding van E. Rachon, 8.22 Wilkomirski-concert door het omroepsym- phonteorkest onder leiding van den com ponist, 9.36 Populair concert door het omroeporkest onder leiding van St. Naw- rot, 10.50 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 540 M.: 4.20 Kamermu ziek door het omroepkwartet. 5.55 Alt viool-recital door Hans Brunner, 8 50 Het omroeporkest onder leiding van Hermann Hofmann. 10.00 Italiaansche operafrag menten door het omroeporkest onder lei ding van Hermann Hofmann. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Naar wy vernemen heeft de Nederlandsche regeering op een desbetreffend verzoek van den Volkenbondsraad telegrafisch geantwoord, dat zy onvoorwaardelyk bereid is, gevolg te geven aan een eventueele aanbeveling van dien raad, om den uitvoer naar Balivia en Paraguay van wapens, munitie, vliegtuigen en oorlogs materiaal te verbieden. Zondag 27 Mei zullen de groote St. Servaas- feesten te Maastricht besloten word'en met een laatste opvoering van het openluchtschouwspel „De Heiligen Ontwaken". Daarna zal het tooneel, dat op het Vrijthof was opgeslagen en de versiering worden afge broken. Z.H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, zal a.s. Dinsdag geen audiëntie verleenen. In het bericht, betreffende de bywoning van de Ontwapeningsconferentie in Genève door minister De Graeff kwam een onjuistheid voor. Er was sprake van de Dinsdag te Genève aan vangende Ontwapeningsconferentie. Dit moet zyn: ter bijwoning van de Dinsdag aldaar aan vangende zitting van de algemeene commissie der Ontwapeningsconferentie. LEIDEN. Geslaagd mej. A. H. Carrière. Eerste klasse H. C. C. 1—V. R. A. V. O. C.—H. C. C. 2 HaarlemR en W. Overgang A S. C. H. C.—A. C. C. P. W.—V. V. V. V. R. A. 2—Kampong Overgang B R. W. 2—Ajax (L.) C. V. H.—H. B. S. R. C. H.Sparta Tweede klasse A HerculesHaarlem 2 OlympiaVleermuizen V. V. V. 2—Br. S. S. C. Tweede klasse B H. B. S. 2—H. D. V. S. 2 L. C. C.—Quick (H.) H. C. C. 4—V. U. C. Excelsior—V. O. C. 2 Tweede klasse O Quick (N.) 2—V. C. C. ArnhemP. W. 2 NymegenU. D. Derde klasse A A. C. C. 2—V. R. A. 3 Laren—V. V. V. 3 Kampong 3Heracles 2 ALKMAAR, 25 Mei. Exportveiling. Aard appelen 10 per 100 kg., aardbeien 1428, appe len 0.604.90, bloemkool 1ste soort 1522, idem 10—14 per 100 stuks, knolselderie 0.80—2.60, koolrapen 6—12, peterselie 4.20—6.90, peulen 22.50, pruimen 21.30, raapstelen 1—3.50, radys 0.80—1.20, roode kool 1.80—4.40, spinazie 0.50— 1.90, schorseneeren 0.181, snyboonen 25—28, uien 1922, witte kool 1.60, witlof 511.50. 132 H.L., als: 37 voertarwe 2.00—5.00; 21 gerst en chev. gerst 5.35-5.75: 21 haver 5.906.00; 25 boo- nen: bruine boonen 9.5011.00, cltroenboonen 9.0013.00, witte boonen 14.0020.00; 17 kana riezaad 6.85: 2 rood en geel mosterdzaad 11.00: 1 splnaziezaad; 8 erwten: groene kleine 7.50, grau we 30.0037.00, vale 21.00. Per 100 K.G. Handel goed. ALKMAAR, 26 Mei. Boter- en eierenmarkt. Boter, fabriek 65—75 cent. Eieren, groothandel 2.10—2.40, Eendeieren 2.40. ALKMAAR, 26 Mei. Veemarkt. 28 paarden 150.00—325.00, hitten 120.00—200.00, 20 melk koeien 150.00225.00, geldekoeien 100.00140.00, 41 nuchtere slachtkalveren 6.0013.00, 67 vette schapen 16.0024.00, overhouders 12.00—18.00, 221 lammeren 7.00—10.00, 9 schrammen 12.00— 16.00, 87 biggen (10 weken) 7.0011.00, 11 bok ken en geiten 6.00—20.00, kleine bokjes 1.00— 2.00 per stuk. Handel stil. AMSTERDAM, 25 Mei. Ansjovis. Marktstem- ming vast. Gedaan werden: 1934er (nieuwe) h 15.00, 1933er (soort 13/1600 st. p. a.) 15.00; BROEK OP LANGENDIJK, 26 Mei. 5600 k.g. Tomaten: A 33.10—36.80, B 34.80, C 31.30, CC 22.20. 6200 k.g. aardappelen: Schotsche Muizen 8.409.20, Drielingen 7.809.20, kleine 6.50 7.80. 90 stuks Bloemkool 7.50—8.00. 230 kroppen Sla 0.60—1.20. 5000 bos Rabarber 0.75. HEILOO, 25 Mei Coöp. Veilingsver. „St. Wil- librordus" Aardbeien 1724 cent per doosje. Spinazie 2045 cent, Postelein 3550 cent per kistje. Peulen 1828 cent per pond. Bloemkool: I 1317 cent, idem II 612 cent per pond. Kropsla I 1090 cent, idem II 5080 cent, Andijvie 2.10 2.90 per 100. Wortelen 6590 cent. Rabarber 2040 cent, Radijs 25—35 cent per 10 bos. As perges: dik wit 2737 cent, dik blauw 1726 cent, dun wit 913 cent. dun blauw 58 ct. per bos. LEEUWARDEN, 25 Mei. Bultenl. granen. Gele laplatamais disp. 95.00 boordvrij Leeuwarden; Gele laplatamais disp. 88.00 boordvrij Rotter dam: Donau Galfoxmais disp. 92.00 boordvrij Leeuwarden. Donau Galfoxmais disp. 85.00 boord vrij Rotterdam. La Platagerst disp. 101.00 boord vrij Leeuwarden. La Platagerst disp. 93.00 boord vrij Rotterdam. Noord-Am. Lijnkoeken disp. 7.00 boordvrij Leeuwarden. Noord-Am. Lijnkoeken disp. 6.30 boordvrij Rotterdam. Noord-Am. Lijnkoeken merk 8. K. disp. 6.35 boordvrij Rotterdam. NOOR.D-SCHARWOUDE, 26 Mei. 1000 K.G. Roode kool 3.10—4.80. 5600 K.G. D. Witte kool 3.70—4.00. Uit Batavia, waar de begrootingsvergade- ring bijeen is gekomen, wordt gemeld, dat de Indische begrooting, welke voor 1934 f 385 millioen bedroeg, teruggebracht is tot 333 millioen. In deze verlaging is f 19 millioen begrepen als gevolg van de con versie van de Ned. Indische dollarleenin- gen. Dit cijfer zal beneden de 300 millioen dalen, wanneer de plannen worden verwe zenlijkt van verdere conversie van Ned. In dische leeningen, voorts door andere fi nanciering van het pensioen en ten derde door bijdrage van Nederland in de defen sie-kosten. De exploitatie-rekening van de Droogdok Mij. Soerabaja sluit met een verlies-saldo van f 2.855 tegen f 73.444 het vorig jaar. De afschrijvingen ten bedrage van 189.765 (v.j. 193.308) zijn niet verdiend, waardoor een gelijk bedrag aan het dok- en vernieu wingsfonds werd onttrokken. De scheeps bouw-af deeling was gedurende het eerste half jaar 1933 vrijwel gesloten. De Cultuur Mij. Serbadjadi boekte in 1933 een nadeelig saldo van 26.147 ten laste der reserve. De exploitatiewinst bedroeg 20.196 tegen een verlies van 137.333 in 1932. De stand der middelen gepaard gaan de met de vooruitzichten van de rubber- markt openen de mogelijkheid, dat op 1 Juli 1934 de achterstallige coupon van 1 Juli 1932 der 6 pCt. in aandeélen conver teerbare Obligatieleening 1928 betaalbaar wordt gesteld. De Cultuur Mij. Kali Tello boekte in 1933 een verlies van f 27.613 tegen een winst van f 793 het vorig jaar. Voorgesteld werd, dat bedrag op de reserve af te boeken. Het ba tig saldo der bedrijven, dat op 290.000 wordt geraamd, zal de gebruikelijke af schrijvingen ruim dekken. Blijkens den jongsten weekstaat van de Duitsche Rijksbank is de goudvoorraad de afgeloopen week verder verminderd en wel van M. 160.89 mill, tot M. 146.95 mill. De deviezen-voorraad steeg van M. 5.228.000 tot 7.526.000. Het dekkingspercentage bedraagt thans 4.6 pCt. tegen 4.8 pCt. de vorige week. Uit de voortzetting der transferbesprekin gen blijkt, dat bindende beslissingen nog niet zijn genomen en de tot dusverre gepu bliceerde bijzonderheden op vermoedens berusten. Van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat het nog geenszins vast staat, dat de dienst van de Young- en Daweslee- ning zal worden voortgezet. s& Volgens mededeeling van de directie der Deli Batavia Tabak Mij. luiden de oogstbe- richten gunstig en heeft ook de restrictie goed gewerkt. Daarom is het aantal pakken tot ongeveer de helft gereduceerd. Ware dit niet het geval, dan zouden de prijzen nog lager zijn geweest. Amerika laat als kooper de maatschappij in den steek. De concur rentie onder de koopers is belangrijk ver minderd en de prijzen, die dezen wenschen te betalen, zijn te laag. Volgens Schwab kan de Amerikaansche staal-industrie rendabel werken bij een productie van 55 PCt. der capaciteit. De New-Yorksche makelaar sleening en zijn de afgeloopen week van 942 millioen tot 905 millioen gedaald. Nu de American Viscose, de Celanese Corp. e.a. de prijzen verlaagd hebben, zijn deze thans de laagste die sinds het ont staan van de kunstzijde-industrie in Ame rika ooit werden genoteerd. De North American declareerde een di vidend van 0.12/2 en een Stockdividend van 1 pCt. op de gewone aandeélen. De exploitatie-ontvangsten van de Chi cago Millwaukee beliepen in April 321.992 tegen 500.465 in dezelfde maand van het vorig jaar, die der Perms. Railroad 4.95 mill, tegen 3.62 mill, die der Wabash Rr. 448.727 tegen een verlies van 53.289. De Missouri Kansas Texas boekte in April een verlies van tegen 404.860 in April 1933. De General Electric kondigt een onver anderd kwartaal-dividend aan van 0.15 en de Standard Brands van 0.25. De Shell Union Pipeline Corp., een doch termij. van de Shell Union Oil, boekte over 1933 een netto-winst van 10.44 mill, te gen 12.44 mill. v.j. Sears Roebuck heeft van 23 April tot 24 Mei omzetten geboekt van 27.48 mill., het geen een stijging toont van 30.6 pCt. tegen over dezelfde periode in 1933. Sedert het begin van het jaar zijn de omzetten 35 pCt. tot 93.97 mill, gestegen. De prijs van staalschroot te Pittsburg is opnieuw met 0.25 tot 11.75 verlaagd. De daling ten opzichte van den hoogsten stand van het eerste kwartaal bedraagt hiermede 2.25. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de op 19 Mei geëindigde week met 9403 wagons tot 611.142 gestegen. De Petroleum-coordinator Ickes zal bij de onwettige petroleum-productie in Oost Texas krachtig ingrijpen. Er is voldoende bewijsmateriaal voorhanden, waaruit de schending van de code blijkt en de schul digen zullen streng gestraft worden. De Belgische Senaat zal spoedig de aan vrage van de Belgische sporen in behande ling nemen, tot het opnemen van een lee ning van fr. 812 mill, voor de uitvoering van verschillende werken. De Kon. Ned. Fabriek van gouden en zil veren werken Gerritsen en Van Kempen boekte in 1933 een winst van 99.413 tegen 99.572 het vorig jaar. Voor mogelijke verliezen op debiteuren werd f 10.258 gere serveerd en op debiteuren werd f 9741 (v.j. f 3561) afgeschreven. De Mij. tot exploitatie van Zeepfabrieken boekte in 1933 een winst van f 452.590 te gen 444.489 inclusief het onverdeelds saldo van 1932 ad 76.892. Het dividend be draagt 6 pCt. onv.) De Vereen, voor de Theecultuur in Ned. Indië ontving bericht, dat Ierland het in voerrecht van 6 d. per lb. tot 2 d. verlaagde op thee van niet Britschen oorsprong, terwijl het preferentieele recht van 4 d. voor thee van Britschen oorsprong geheel komt te vervallen. Ingaande 9 Mei 1934 De Duitsche industrieele bedrijvigheid steg n April van 54.4 pCt. tot 57 pCt. der normale capaciteit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10