Akira Arijosji's instructies De Paus in Castel Gandolfo Het nieuws van heden Regeeringscrisis in Roemenië? DE LAATSTE INSPECTIE De alarmtoestand verlengd DE OORLOG IN ARABIE HERVAT DE BAROMETER VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 26 MEI 1 334 Avondblad DE VOORBEREIDING VOOR MILAAN Austro-communisten naar Moskou Het Weer Politiek rondom Mgr. Fogar Vage beschuldigingen te^en den bisschop van Triest Koning Carol gesteld voor de keus: premier Tatarescoe of dic tator Averescoe ANTI-FRANSCHE BETOOGING IN SYRIË Waarschijnlijk zal de H. Vader er niet den heelen zomer verblijven Meer een noodzaak dan een genoegen De strijd in den Chaco Beide partijen melden weer een overwinning In totaal 230 dooden Wegens dreigende staking van 400.000 Spaansche Land arbeiders Nieuwe gevechten in Toledo De staking te Minneapolis beëindigd DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Bruginstorting in Britsch-Indië Coudenhove-Kalergi JAPANS STANDPUNT ONGEWIJZIGD Op welk paard zal China wedden „Zuiveringsactie" in Kirin GOEDKOOPE ZOMERVERBLIJVEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18763 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaafde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De Nederlandsche ploeg tijdens de training in Italië. Vol goeden moed loopen onze spelers hun rondjes in het stadion te Como. 1 VERWACHTING: Matige tot zwakken, g later waarschijnlijk weer toenemende, Noordelijke tot Westelijken wind, ge- dceltelijk bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, kouder des nachts, over- dag iets zachter. Ëj Hoogste stand: 773.8 te Blacksod. Laagste stand: 752.1 te Vardö. S Zon op 4.52, onder 9.02. Licht op 9.32. Maan op n.m. 6.35, onder v.m. 2.56. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Onze Rom. correspondent meldt ons: Zooals reeds vroeger gemeld werd, is te Triest eenig opzien verwekt door een protest van de plaatselijke fascisten tegen een beweerde rede van den bisscnop, Mgr. Fogar. Deze zou n.l. in Januari van dit jaar tot de seminaristen een toespraaz gehouden hebben, waarin hij klaagde over het gebrek aan vrijheid onder het fascis tische regime, dat zelfs aan de „Osservatore Romano" niet toelaat de waarheid te zeggen over de verkwisting van publieke middelen enz. Van Vaticaansche en fascistische zijde is een onderzoek naar deze aangelegenheid ingesteld. De „Correspondenza" weet reeds te melden, dat Mgr. Fogar door den H. Stoel in een andere functie zou benoemd worden. Daarentegen staat vast, dat het onderzoek nog niet geëindigd is en dat dus nog geen enkele beslissing Is ge nomen. Het is niet de eerste maal, dat het plaatselijke fascistische orgaan te Triëst beschuldigingen van anti-fascisme tegen Mgr. Fogar te berde brengt. Steeds waren zij even vaag als thans, nu men eerst in Mei komt aandragen met be- toogen, die do bischop in Januari zou hebben gehouden en die door één der seminaristen zou den zijn openbaar gemaakt. Van andere zijde wordt gemeld, dat de betrokken seminarist van het seminarie is verwijderd, nadat alle andere hoorders van de toespraak schriftelijk hadden verklaard, dat de bisschop de aangegeven uit drukkingen niet gebruikt heeft. Zooals boven gezegd, is het onderzoek naar de feiten nog niet geheel opgehelderd. Het is echter niet uitgesloten, dat de H. Stoel ten overstaan van de herhaalde persoonlijke cam pagnes tegen Mgr. Fogar overgaat tot een maat regel, zooals die boven werd aangeduid. Men gewaagt in het bijzonder van de mogelijkheid, dat de bisschop van- «WBOWi' tot nuntius zal wor den benoemd op een plaats, die door de ver wachte kardinaalsbenoemingen zou kunnen vrijkomen. BOEKAREST, 26 Mei (Reuter) De poli tieke toestand in Roemenië was gisteren uiterst gespannen; er liepen hardnekkige geruchten over een kabinetscrisis, die echter door de re geering zijn gedemonteerd. Aanleiding tot de spanning zou zijn, dat de minister van oorlog, maarschalk Averescoe, in een particuliere audiëntie bij koning Carol mi litaire eischen heeft gesteld. 0.a. zou hij er op gewezen hebben, dat 1600 officieren bij de jongste promotie zijn gepasseerd. Daarop heeft koning Carol conferenties ge had met premier Tatarescoe en andere minis ters. De premier stelde den eisch, dat voortaan de minister van Oorlog door hem en niet, zoo als tot dusver, door den koning zal worden benoemd. Tatarescoe zeide anders niet de ver antwoordelijkheid voor de toestanden in het leger op zich te kunnen nemen. Het onderhoud bracht echter geen oplossing. Alle partijleiders zijn inmiddels naar Boeka rest gekomen, daar men elk oogenblik belang rijke ontwikkelingen in de situatie verwacht. Het schijnt, dat er twee mogelijkheden bestaan, of koning Carol willigt het verzoek in van den premier Tatarescoe, of maarschalk Averescoe wordt aan het hoofd geplaatst van een soort dictatoriale regeering. BOEKAREST, 26 Mei (Reuter) De vrouw van maarschalk Avarescoe is heden ochtend in een sanatorium te Boekarest overleden. De maarschalk is door dit verlies zwaar getroffen en heeft momenteel elke politieke actie ge staakt. De besprekingen zullen vermoedelijk eerst na de begrafenis van de echtgenoote van den maarschalk worden hervat. ALEPPO, 26 Mei. (Reuter) De Nationalisten in Syrië hebben gisteravond voor de moskee van Aleppo een groote betooging gehouden te gen het huidige bewind en tegen Frankrijk, de mandaat-mogendheid over Syrië. Aanleiding was het bezoek van den Syiischen president aan den premier in Aleppo. Ook het Duitsche elftal bereidt zich te Cernobio bij Como voor op de ontmoeting met de Belgen op a.s. Zondag te Florence. Onze Rom. correspondent meldt: Het korte bezoek, dat de Paus Woensdag ochtend aan Castel Gandolfo gebracht heeft, is zooveel als een laatste inspectie geweest voor het aanstaande langere verblijf, waarvan de datum en de duur echter nog steeds onzeker zjjn. Sprak men eerst van einde Mei, nu ge waagt men met meer waarschijnlijkheid van einde Juni, en wel nè, het verwachte consis torie dat, in die maand vallend, zich bij de oude traditie der geregelde Juni- en December- consistories zal aansluiten. Wellicht hebben de aanblik van de Romein- sche campagna, in de lentezon uitgestrekt on der de vensters van het paleis, de trouwhartige vreugde van de dorpelingen, die onder het balkon den zegen van den verlangden pause- lijken gast vroegen, vooral de bloeiende weelde en de koele schaduw van het weidsche park den Heiligen Vader met het vooruitzicht van net zomerverblijf te Castel Gandolfo verzoend, want het is geen geheim, dat de Paus in deze zomervacantie meer een noodzaak dan een ge noegen ziet. Wel verre van door de onafgebro ken rij van plechtigheden, audiënties en cere monies te zijn uitgeput, heeft het einde van het Heilig Jaar bij den Heiligen Vader veeleer 'n zekeren weemoed nagelaten, dien de ^Corres pondenza" de „nostalgie van het Heilig Jaar" heeft genoemd. Wat de vermoeienissen van het verloopen jaar betreft, een statistiek van het Jubeljaar, dezer dagen saamgesteld, vermeldt dat de Paus niet minder dan 1307 'toespraken heeft gehouden, waarvan ongeveer driehonderd in vreemde ta len. Het dagelijksche aantal audiënties, waarbij de Paus de bezoekers persoonlijk toesprak, steeg soms tot negen, zoodat zij tot elf uur in den avond duurden. Doéh, zooals gezegd, gevoelt de Paus na deze inspanningen geen behoefte aan rust. Zoo de dringend noodige herstellingen aan het pause lijk paleis en aan de muren van het pauselijk appartement zelf het verblijf daarin straks niet onmogelijk zouden maken, zou het dan ook al tijd nog twijfelachtig zijn, of de Heilige Vader het Vaticaan wel zou willen verlaten. Ook nu dit wél het geval is, zal Castel Gan dolfo den Paus toch waarschijnlijk niet den ganschen zomer als gast hebben. Zoo het pau selijk appartement door het gerucht van de metselaars tijdelijk onbewoonbaar wordt, zal de Paus, na een korter of langer verblijf te Castel Gandolfo, waarschijnlijk het koninklijke appar tement betrekken, dat in het gouverneurspaleis bestaat en aldus den Heiligen Vader zelf als eersten bewoner zou hebben. Men vertelt, dat de Paus onlangs bij de ver tooning van de officieele film van het Heilig Jaar, waarin ook eenige opnamen van de Villa te Castel Gandolfo verwerkt zijn, op de uiting van zijn bewondering liet volgen: „Prachtig. Maar nu wij het gezien hebben, waarom zullen wij er nog heengaan?" TOLEDO, 26 Mei (Reuter). Hedenmorgen hebben nieuwe stakingsonlusten plaats gehad. De nationale garde, die door de stakers met steenen werd bekogeld, moest eenige salvo's lossen. Een luitenant der nationale garde en een burger werden ernstig gewond. De stakers hebben de voorstellen van den federalen be middelaar tot het beëindigen van het conflict verworpen. De staking te Minneapolis is echter door het tot stand komen van een regeling geëindigd. De vooruitzichten voor het beëindigen van de staking der havenarbeiders aan de Westkust zijn nog gering. Te New-Orleans hebben heftige botsingen plaats gehad tusschen de stakende dokwerkers en de politie. Verscheidene arbeiders werden gewond. Twee honderd arrestaties werden verricht. WASHINGTON, 26 Mei (V.D.) Verontrust door de felle stakingen en de vlassende onrust in de arbeiderswereld, heeft de arbeidscommis sie van den Senaat Vrijdag met uiterste inspan ning gewerkt aan de .voltooiing van de nieuwe wet op de industrieele aanpassing. President Roosevelt oefende bovendien nog druk uit op de werkzaamheden door te verklaren, dat het Witte Huis volledig achter het wetsontwerp stond, en dat het wetsontwerp groote verhelde ring zou brengen in den thans bestaanden ver warden toestand. Roosevelt zeide o.m., dat hij den stakingstoestand van zeer nabij volgde en daarbij vooral zijn aandacht gevestigd hield op de wanordelijkheden in Toledo. BUENOS AIRES, 26 Mei. (V. D.) Vrijdag is in den Gran Chaco wederom fel gevochten tus schen de Boliviaansche en Paraguaysche troe pen. Beide partijen beweren een overwinning te hebben behaald en den vijand zware ver liezen te hebben toegebracht. Een Boliviaansch communiqué meldt, dat een plotselinge aanval van de Paraguaysche troepen in den sector Canada-Strongest na verbitterden strijd afge slagen is. De verliezen der Paraguayanen wer- dens volgens onofficieele schattingen in La Paz geraamd op 12.000, waaronder 4000 du.den. 6000 gewonden, terwijl 2000 man gevangen ge nomen werden. Personen, die met den stand van zaken vrij goed op de hoogte zijn, betwijfelen echter de juistheid van deze cijfers. De telegrammen uit Paraguay melden, dat de Paraguaysche troepen hun stellingen handha ven onder den zwaarsten aanval van de Boli viaansche troepen van de afgeloopen twee jaren. TOKIO, 26 Mei (Reuter) Volgens 'n mede- deeling van het Japansche opper-commando in Mandsjoerije is gisteren een sterke Mandsjoe- kwosch-Japansche actie tegen de opstandelin gen in de provincie Kirin begonnen. Hierdoor is de weg Kirin-Kesjan geheel van oproerlingen gezuiverd. De troepen maakten vele gevange nen en 'n groote hoeveelheid wapenen viel hun in handen. Men schat, dat in totaal aan beide zijden 230 dooden zijn gevallen. De zuiverings actie wordt verder voortgezet. Na zijn herkiezing tot President van de Tsjecho-Slowaaksche republiek spreekt Masarvk de afgevaardigden toe. REVAL, 26 Mei (Reuter) Naar uit Moskou wordt gemeld heeft de Russische regeering het gezantschap te Praag opgedragen nog 300 visa te verstrekken aan Oostenrijksche sociaal-de mocraten, die na de nederlaag in Oostenrijk naar Tsjecho-Slowakije zijn uitgeweken. Zij zullen half Juni naar Moskou reizen. MADRID, 26 Mei. In verband met plannen om tegen 5 Juni a.s. een algemeene staking van landarbeiders uit te roepen, heeft de re geering besloten den alarmtoestand met een maand te verlengen. Dit besluit is genomen, nadat door de land arbeiders, die behooren tot de Federatie van den Arbeid en tot de Algemeene arbeiders-unie, overeenstemming was bereikt over de vorming van een eenheidsfront, zoodat 400.000 arbeiders in vijftien Zuid-Spaansche provincies op 5 Juni een algemeene staking zullen beginnen. Zij eischen, dat tijdens den oogsttijd geen land bouwmachines zullen worden gebruikt, dat een zesurige arbeidsdag zal worden ingevoerd en dat een minimum-dagloon van twaalf peseta's zal worden uitgekeerd. De autoriteiten hebben vernomen, dat de landarbeiders in het bezit zijn van ontploffings middelen, (United Press.) De strijd in den Chaco. Beide partijen melden weer een overwinning. Nieuwe ges echten in de Amerikaansche stad Toledo. De oorlog in Arabië hervat. Opmarsch naar Yemens hoofdstad. Politieke spanning in Roemenië. Averescoe dic tator? Be alarmtoestand in Spanje met een maand verlengd. Bruginstorting in Britsch-Indië. Reeds 13 lijken geborgen. Geen uitvoer van oorlogsmateriaal uit ons land naar Bolivia en Paraguay. De K. L. M. en de Mac Robertson-luchtrennen. Het wethoudersconflict te Roosendaal. H.H. Wijdingen. In de Rotterdamsclie corruptie-affaire komt steeds meer aan het licht. O KAïRO, 26 Mei (Reuter) Uit Djeddah wordt gemeld, dat Emir Faisal, de aanvoerder van de strijdmacht van Ibn Saoed, zijn troepen opdracht heeft gegeven naar Sanaa, de hoofd stad van Yemen, op te rukken. De stellingen van de Jemeniden in het gebergte zijn reeds aangevallen. NEW DELHI, 26 Mei (Reuter) Een in aanbouw zijnde brug over de Tsjenab-rivier in Kasmir is plotseling ingestort. Ongeveer hon derd personen, die zich op dat oogenblik op de brug bevenden, verdwenen m de diepte. Verscheidene hunner zijn verdronken. Tot dus ver zijn reeds dertien lijken geborgen. Naar wij vernemen heeft een groot aantal vooraanstaande politici uit verschillende landen Graaf Coudenhove-Kalergi voorgedragen voor den Nobelprijs voor den vrede. Als beweegreden wordt hiervoor aangehaald, dat de Pan-Europa- beweging die door hem ir het leven werd ge roepen en waarvan hij de groote leider is, thans de meest positieve actie voert voor de beveili ging van den vrede in Europa. Tijdens een verblijf in het vaderland heeft de Japansche gezant in Chftia, Akira Arijosji, eenigen tijd geleden voor de Japansche Economische Federatie een uiteen zetting gegeven van zijn meening over de mo gelijkheid het doel der Japansche politiek ten opzichte van China te verwezenlijken. Dit doel werd helder en scherp geformuleerd in de ge ruchtmakende verklaring, waarin Japan zichzelf tot controleur van China opwierp, zoo helder en zoo scherp, dat allen bij het verre Oosten ge- interesseerden mogendheden de schrik om het hart sloeg. Terwille van de daardoor ontstane spanning en ongerustheid werd deze verklaring, na eerst officieel gedekt en bevestigd te zijn, later als niet-officieel gekenschetst. Dit nam echter niet weg, dat van den wezenlijken in houd dier verklaring Japan geen syllabe heeft herroepen. Japan's streven blijft onwrikbaar gericht op de vestiging van zijn hegemonie over geheel Oost-Azië en op een imperiale bevoog ding van China. Volgens Arijosji zouden de Chineesche leiders geleidelijk aan zich er van bewust worden, dat noch van den Volkenbond noch van eenige derde mogendheid heil is te verwachten en er voor China geen andere weg overblijft dan zich te werpen in de uitgestrekte armen van Japan. Hij baseerde deze meening op het verschijnsel, dat den laatsten tijd in belangrijke regeeringsfuncties Chineezen wor den benoemd, die begrip hebben van het Ja pansche standpunt. Het is moeilijk te bsoor- deelen, in hoeverre hier den wensch het vader schap van de gedachte moet worden toege kend. In ieder geval zijn er ook nog Chinee sche leiders, die zooveel begrip van het Ja pansche standpunt hebben dat zij liever de hulp van den Volkenbond en niet-Aziatische mogendheden aanvaarden om hun land tot ont wikkeling te brengen dan zich aan de gepant serde borst van Japan te laten plat drukken. Arijosji achtte het noodzakelijk, dat Japan Mandsjoekwo tot welvaart brengt, opdat China verlangend zou worden dezelfde weldaden als het gewelddadig van China losgescheurde ge bied deelachtig te worden. Het is echter rpk zeer wel mogelijk, dat de zgn. Japansch-ge- zinde Chineesche leiders gaarne hun land on der leiding van Japan tot een modern ont wikkelden en geoutilleerden staat willen laten maken om zich daarna met des te meer kracht en kans op succes van de Japansche voogdij te kunnen bevrijden. Welke houding China te genover de diplomatieke bemoeiingen van den Japanschen gezant zal aannemen, moet de toe komst leeren. In welke richting deze bemoeiingen zich zullen bewegen, valt op te maken uit de mededeelingen van het Japansche blad „Nitsji Nitsji". Volgens dit blad heeft Arijosji bij zijn terugkeer naar China uit Tokio in structies meegekregen, welke niet den minsten twijfel overlaten omtrent de onverstoorbaarheid, waarmee Japan ondanks alle ontstemming in het buitenland, wil trachten China onder zijn hegemonie te brengen en van de andere mo gendheden te vervreemden. Japan blijft allen internationalen technischen en finantieelen steun aan China, onverschillig of die door den Volkenbond of door vreemde mogendheden wordt verleend, beschouwen als een inbreuk op zijn vermeend voogdijrecht. In dergelijke steun- acties kan Japan alleen toestemmen, wanneer het van te voren in dezen is gekend en dezen heeft goedgekeurd. Mochten de Volkenbond en de andere mogendheden voortgaan met het verleenen van „economische en technische hulp aan China buiten Japan om, dan zal Japan maatregelen nemen om dit te verijdelen. Welke deze maatregelen zullen zijn, laat zich gissen. Vermoedelijk wordt dan China zelf de dupe van de Japansche represailles. Japan heeft zich nu eenmaal ingebeeld alleen het recht te hebben China te hulp te komen en het is zelfs, ondanks zijn eigen economisch en finan- tieel hachelijken toestand, bereid daarvoor aan zienlijke geldelijke offers te brengen, welke na tuurlijk in de toekomst een hooge politieke en economische rente zullen moeten afwerpen. Er is dus in feite niets aan het standpunt van Japan ten opzichte van China veranderd, en de bij den gang van zaken in het Verre Oos ten betrokken mogendheden zullen zich daar omtrent ook wel niet de minste illusie maken. Zij geven zich er terdege rekenschap van, dat het vroeg of laat tot een meten van krachten in het Pacific-gebied zal komen. Vandaar dat men met zorg in het hart de komende vloot- conferentie tegemoet ziet, en op instigatie van Engeland plannen beraamt om door diploma tieke voorbesprekingen den weg te effenen voor de definitieve onderhandelingen. De Ameri kaansche minister van Marine Swanson heeft verklaard, niet te gelooven, dat Japan op de komende vlootconferentie pariteit zal eischen met de Vereenigde Staten en Groot-Brittannië, maar dit geloof was toch niet zoo sterk, of hij meende er het dreigement aan te moeten toe voegen, dat Amerika zijn vlootbases in den Stillen Oceaan zou versterken, indien Japan zijn vlootmacht zou opvoeren boven het thans nog geldende maximum. Voor China is het thans de kwestie op dat paard te wedden, dat uiteindelijk de machtswed strijd zal winnen: Japan of den Volkenbond en de vreemde mogendheden. Afgedankte tramwagens worden in de omgeving van Berlijn door de beambten ge bruikt als zomerhuisjes. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 756 Vorige stand: 752

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1