Laatste Nieuws Toestanden aan de FLH.B.S heer Knappert afgetreden Rede van Mussolini in de Kamer F ascis ten tooneel ONDERHOUD METEEN DESKUNDIGE ZONDAG 27 MEI 1934 In Utrecht voor den kantonrechter Maar half werk? WERKVERSCHAFFING TE HEEMSTEDE Aanleg stamriool Bleekersvaart weg en Kerklaan gemeente-archivaris De duce gelooft niet in de moge lijkheid van een eeuwigen vrede R.K. OPER. VER. HAARLEM Der Wildschütz: De heer H. E. Knappert Advies van de Kamer van Koophandel AUTOREISBUREAU Jac. Heemskerk GEEN ALGEMEEN VENT VERBOD TE HEEMSTEDE? Loopbaan Afwijzend praeadvies van B. W. Werk zeer uitgebreid Archief uitgebreid Kennemer Fotokring Roemloos einde met een proces tegen Mussert tot slot St. Josephsgezellenvereeniging Katholiek Tooneel" over „De Nar" GROOT KATHOLIEK FEEST IN HAARLEM Zangers en zangeressen gevraagd Flesschen Alleen ouders van tegenwoordige leerlingen zyn gehoord; niet die van oud-leerlingen SCHOOLGELD VOOR BIJZ MIDDELBARE SCHOLEN Nieuwe regeling met Heemstede Arisch of niet-Arisch? De Jantjes Wijziging D.H.V.B.-programma meente beperkt kon blijven tot het verschil tusschen het retributiegeld en 300 per jaar. Het vorige jaar verzocht het R. K. Gymna sium voor Meisjes „Sancta Maria" om voor deze school eenzelfde regeling' te tretfen als o.a. voor het Kennemer Lyceum van toepas sing was. Deze regeling is toen, zooals ge vraagd, ook getroffen. Onlangs werden met de besturen der betrok ken Middelbare scholen nadere besprekingen gehouden over wijziging der regeling in den geest van die voor het R. K. Lyceum. Een der besturen was verhinderd aan de bespreking deel te nemen. De drie andere besturen waren van oordeel dat de wijziging voor hun finan- cieele positie te ingrijpend zou zijn, wanneer de regeling in overeenstemming gebracht zou worden met die, geldende voor het R. K. Ly ceum. zy verklaarden echter, er geen bezwaar tegen te hebben wanneer de grens van ƒ400 zou worden teruggebracht tot ƒ359, zoodat de bijdrage van de gemeente 50 per leerling min der zou worden. Het komt ons voor dat deze wijziging voor de gemeente aanvaardbaar is. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. vorige maand werd gegeven door de R.K. Re derijkerskamer „Alberdingk Thijm". In verband met de tweede opvoering, die Dinsdagavond zal plaats hebben in den Jansweg-Schouwburg, ontleenen wij aan dit verslag het volgende: „Zoo'n voorstelling geeft weer moed. Wan neer je het waarachtige dilettantentooneel een goed hart toedraagt, dan gebeurt hen zoo nu en dan, dat je gaat wanhopen en je bent dan ge neigd te denken of al het werk, dat door goed- willenden wordt verricht, nu wel de moeiten en zorgen loontMaar danonverwacht openen zich ineens weer perspectieven. Dan ziet de lucht zoo wonderlijk blauw en de zon schijnt dan zoo weldadig, de zon van ons ernstig Ka tholiek Amateur-tooneel.... Want dan komt daar een club als „Alberdingk Thijm" met „De Nar", in een mooie uiting van waarachtig leekentooneel. En dan mag het gezegd worden, dat de artistieke en fijnvoelende regisseur, Her man Moerkerk, deze dilettanten, die nog zoo veel moesten spelen om hun publiek te beha gen, aanzette tot deze daadWy willen in deze kolommen een eere-saluut brengen aan de kranige Thijmers en hun regisseur. Zie, dat was nu weer eens een voorstelling, om alle dilet tanten heen te slepen; hen daar te laten zien, waartoe door ernstige studie en goeden wil ons dilettantentooneel in staat is. Tot het einde toe werd er gespannen geluisterd naar dit spel van innerlijk bewogen en diep menschelijk ge beuren en het publiek was meermalen zicht baar onder den indruk. Hier werd overduide lijk bewezen, dat spelers en toeschouwers in het spel opgingen. Wij hebben vertrouwen in deze Haarlemsche dilettanten; zij hebben ge toond tot iets goeds, iets moois, tot spel van innerlijke diepte in staat te zijner was een allen en alles bezielend enthousiasme en wel zóó, dat de critiek moet zwijgen. Wij zijn Moerkerk en „Alberdingk Thijm" dankbaar voor deze tooneeldaad." Wij zouden aan dit verslag willen toevoegen, dat Katholiek Haarlem niet beter zijn waar deering voor A.T.'s streven kan toonen, dan door in grooten getale Dinsdagavond naar den Jansweg-Schouwburg te gaan, om van de tweede en laatste opvoering te genieten. Naar wij vernemen zijn ook de leden van het eere comité ter gelegenheid van A.T.'s 40-jarig ju bileum, dat enkele jaren geleden werd gevierd, tot het bijwonen der opvoering uitgenoodigd. B. en W. van Heemstede schrijven aan den Raad: Teneinde in de gelegenheid te zijn de werk- loozen arbeid te laten verrichten, is het nood zakelijk dat wordt uitgezien naar objecten, welke daarvoor geschikt kunnen worden ge acht. Voor werkverschaffing toch, zijn het meest aan te bevelen die werken, weike, voor zoover de kosten betreft, zijn samengesteld uit zoo weinig mogelijk leverantie en zooveel mo gelijk arbeidsloon en welke bovendien de eigen schap bezitten dat zij, behalve uit een oog punt van werkverschaffing, ook in ander op zicht voor de gemeente van belang zijn. Wij meenen een object, dat aan deze eiscnen voldoet, te hebben gevonden in den aanleg van een stamriool in den Bleekersvaartweg en de Kerklaan vanaf den Bleekersvaartweg tot den Heerenweg. De kosten van uitvoering van dit werk worden geraamd op 44.780. waarin niet minder dan 22.000 aan arbeidsloon is begrepen. De extra kosten, verbonden aan de uitvoering in werkverschaffing, worden ge raamd op 6500 en zijn in gemeld bedrag van ƒ44.780 begrepen. De kosten komen ten laste van de gemeentebegrooting voor 1934. De totstandkoming van dit werk zal niet al leen gelegenheid bieden om gedurende gerui- men tijd een aantal werkloozen aan den ar beid te zetten, doch tevens tot gevolg hebben dat aan de hinderlijke verontreiniging vaneen openbaar water in het centrum der gemeente een einde wordt gemaakt, terwijlbovendien een goede afvoer van de rioleering van de stra ten gelegen Westelijk van den Heerenweg. wordt bevorderd. Van de stadsbibliotheek en de leeszaal naar het gemeente-archief is maar één stap ten minste voor de betreffende ambtenaren Want al mogen deze diensten dan op het Prin senhof vlak aan elkaar grenzen, voor het pu bliek is het een heele omloop, wil het van den eenfin den anderen tak van dienst bereiken. ROME, 26 Mei. (Reuter.) Zaterdagmiddag hield Mussolini in de Kamer een groote rede over den economischen, financieelen en politie- ken toestand van Italië. Hij verdedigde den maatregel der conversie van staatspapieren. Het tegenwoordig aantal ambtenaren kan met ver laagd worden, de laatste salarisverminderingen waren helaas noodzakelijk. Het inkomen der ministers is op het oogenblik minder dan in 1914. Zelf heeft hij reeds in 1928 van alle in komsten afstand gedaan. Met inflatie is niets te bereiken, men moet aan den gouden stan daard vasthouden. Toch was het dezer dagen ook voor ons slechts een geringe afstand en mochten wij on langs in ons blad een interview met den schei denden directeur van de stadsbibliotheek en leeszaal, den heer Rutgers v. d. Loeff, afdruk ken, thans hadden wij een onderhoud met den heer H. E. Knappert, die in de raadsvergade ring van Woensdag eervol ontslag als gemeen te-archivaris om gezondheidsredenen op zijn Verzoek heeft gekregen. Zooals wij reeds van den heer drs. Rutgers van der Loeff vernomen hadden, krijgt de heer Knappert geen opvolger. De opvolger van den directeur van de stadsbibliotheek en leeszaal Zal, zooals wij destijds uitvoerig uiteengezet hebben, tevens de leiding van het gemeente archief krijgen. De heer Knappert betreurt deze oplossing zeer, hij acht ze in geen geval in het belang van het gemeente-archief, dat toch al Zoo met gebrek aan personeel te kampen heeft, maar ja, de gemeentefinanciën eischen in dezen tijd nu eenmaal ongemakkelijke dingen en daarbij moet men zich nu eenmaal neerleggen. De staatsfinanciën en de handelsbalans moe ien in evenwicht worden gebracht. Dat- deze beide met een deficit sluiten ligt niet aan de stabilisatie van de Lire, maar aan de crisis. Het deficit op de begrooting van dit jaar be draagt 4 milliard. Sinds 1914 bedroegen de schulden 17 milliard lire. Het deficit op de handelsbalans van het loopende jaar kan op 3 milliard geschat worden. Het is onmogelijk de inkomsten te verhoogen. Men kan den be lastingbetaler niet zwaarder belasten en dus komt het er op aan te bezuinigen. De slechte toestand van de handelsbalans moet ofwel worden toegeschreven aan de hooge productie-prijzen ofwel aan de goede Kwaliteit der producten. Het index-cijfer voor het bui tenland moet in overeenstemming worden ge bracht met de prijzen der wereldmarkt en dus sterk dalen. In de toekomst zouden deviezen slechts in het belang van den buitenlandschen handel ingewisseld mogen worden. Om de werkgelegenheid te verruimen moes ten jammer genoeg de loonen der arbeiders verminderd worden. Voor het leger en ook voor de marine is een milliard lire op de begrooting uitgetiokken. Deze bedragen zijn verdeeld over 8 jaar en dienen voornamelijk voor de vernieuwing van t materiaal voor linie-schepen en vliegtuig moederschepen. Mussolini sprak pok over de Saarkwestie, het Donau-vraagstuk, het ontwapeningsprooleem en den toestand in het Verre Oosten. Hy zeide, dat de wereldcrisis hierdoor verscherpt werd, Europa staat op een tweesprong, besloot Mus solini. Ofwel het gaat practische politiek voe ren ofwel het geeft het stuur uit handen. De oorlog maakt den man, zooals het moederschap de vrouw. Mussolini, wiens rede met een luide ovatie ontvangen werd, eindigde met te verklaren, dat hij niet gelooft in. de mogelijkheid „y,an een eeuwigen vrede. „We gaan naar Romezoo heeft het eenige weken lang geklonken over straten en wegen, in gebouwen en huizen Thans is de dag aangebroken, waarop het sportevenement, dat de drijfveer tot deze alge- meene Rome-reis was, gaat gebeuren Maar ook zonder dat een sportevenement de hoofdschotel ervan vormt, kan een gezelschap Rome-reis heel prettig zijn. Men mformeere maar eens bij het gisteren geopende auto-reis bureau van de fa. Jac. Heemskerk, Houtplein 3 bij den Wagenweg, dat niet alleen zulke ver re reizen organiseert (de Rome-reis is nog niet eens de meest verre!), maar ook naar plaatsen dichter bij huis, in ons eigen landje of in de omliggende staten. Alles gaat echter uitsluitend per touringcar en met meerdere personen te gelijk. Het bureau mag dan ook het eerste reis bureau hier ter stede genoemd worden, dat uitsluitend gezelschaps-autoreizen organiseert. Doordat de firma bij de Cebuto (Centraal Bu reau ter Bevordering van Touringcarreizen) is aangesloten, kan ze een maximum van service, regelmaat en comfort geven. De firma beschikt zelf over 5 touringcars en 3 dienstwagens, wel ke alle een plaats kunnen vinden in de groote garage, die een oppervlakte van 365 M2 heeft en achter het reisbureau in de Lorentzstraat is gevestigd. Bovendien dient deze garage ook nog voor de autobussen van de door de firma geëxploi teerde avtQbusdiensten Haarlem-Noordwyken Hakrlem-Bennebroek en men heeft dan ook hef plan er een compleet geriefelijk autobus station van te maken. De architect, de heer Tuninga en de uit voerder, de heer J. Westrik, hebben echter reeds alle eer van hun werk! Ook het reisbureau zelf is practisch en ge zellig ingericht en de zeer vele bloemstukken, alsmede de talrijke persoonlijke gelukwenschen bewezen gisteren wel hoezeer de firma er in geslaagd is zich een kring van vrienden en belangstellenden te verwerven. De heer Knappert heeft eigenlijk geen spe ciale opleiding tot archivaris gehad. Te Leiden, waar zijn vader predikant was, in 1872 geboren, studeerde hij daar aan het gymnasium en vervolgens in de theologie te Amsterdam en te Groningen, waar hij in 1898 Voor zijn examen slaagde. Hij was daarna pre dikant van de Ned. Hervormde Gemeente te Nieuwveen, Franeker en Zaandam, maar ging in 1908 weer aan het studeeren, thans in de rechten aan de Leidsche Universiteit. In 1914 ging de toenmalige gemeente-archivaris, de be roemde geschiedkundige Gonnet, met pensioen en werd de adj .-archivaris Jhr. Röell tot diens opvolger benoemd. Daardoor kwam zijn functie vrij, waartoe de heer Knappert op 1 Februari 1914 benoemd werd. Jhr. Röell stierf in September 1915 en eenige maanden later, op 1 Maart 1916, werd de heer Knappert zijn opvolger. Hij is dus ruim 18 jaar gemeente-archivaris geweest. In de raadsvergadering van Heemstede van 26 April j.l. werd aangehouden een voorstel van het raadslid, den heer E. J. van Lent, om ar tikel 67 der Algemeene Poli tie-Verordening te wijzigen en te doen luiden als volgt: „Het is verboden zonder schriftelijke vergun ning van Burgemeester en Wethouders met voorwerpen van welken aard ook langs de hui zen of in lokaliteiten, voor het publiek toegan kelijk, te venten of ze op of aan den openbaren weg te koop aan te bieden." Een zoodanig ventverbod zou echter een te groote belemmering vormen voor den vrijen handel. Naar de meening van B. en W. van Heemstede moet een ventverbod slechts aan gewend worden tot het bestrijden van ver kapte bedelarij en tot het beteugelen van on eerlijke concurrentie. Ongetwijfeld is het nood zakelijk te kunnen optreden tegen z.g. koop lieden die, werkloos geworden, aan den kost trachten te komen, door hun dikwijls, minder-, waardige artikelen, zooals potloodeh, papier, band of andere kleine koopwaren ten vei koop aan té bieden. Tegen dit euvel is darrook stel ling genomen bij artikel 67 der Algemeene Po litie -V orordenin g. Mogen eenerzijds de ingezetenen geen last ondervinden van bedelende kooplieden, zoo achten B. en W. het anderzijds ongewenscht, dat de consumenten benadeeld worden door maatregelen van overheidswege. Dit klemt te meer in den tegenwoordigen tijd, waarin het voor velen, aan den rand der bestaansmoge lijkheid gekomen minder gewenscht Zou zijn, indien een ventverbod werd uitgevaardigd voor allerlei levensbehoeften, zulks met het oog op de prijsvorming in de gemeente. Hoewel technische bezwaren, aan de invoe ring van een ventverbod, als in het onderwer- pelijke voorstel omschreven, zeker wel voor een groot gedeelte kunnen worden ondervangen, blijven B. en W. het principieel onjuist achten, tot de invoering daarvan over te gaan. Mitsdien stellen zij voor, het bestaande ar tikel 67 in zijn huidigen vorm te handhaven. Verder verzócht de Kamer de oude benamin gen „pond" en „ons", te handhaven. Deze be namingen toch zijn zoo zeer ingeburgerd bij het publiek, dat het de Kamer niet wenschelijk toe schijnt deze benamingen af te schaffen. Het groote publiek weet niet, zoo zeide ons de heer Knappert, dat het gemeente-archief in de 20 jaren, dat ik aan het gemeente-archief verbonden geweest ben, tot een volledigen tak Van dienst is uitgegroeid. Vroeger was het archief slechts van 10 tot 12 uur opengesteld en kwam zelden iemand het raadplegen. Thans is het van 9 tot 5 uur open en is het gebruik er van, alsmede van den atlas met de vele kaarten, zéér toegenomen. Een groote verbete ring was ook toen het ook Zaterdagmiddag opengesteld werd. Onderwijzers b.v., die ge schiedkundige studiën maken, komen thans veel op dezen voor hen geëigenden middag. Maar ook wetenschappelijke personen, profes soren b.v. en studenten, die een proefschrift schrijven, komen het archief thans veel raad plegen. Ook wij, als redactie van dit blad, heb ben menigmaal een dankbaar gebruik van ge gevens, opgediept uit het gemeente-archief, gemaakt. Woensdag 30 Mei, des avonds 8 uur zal de Kennemer Fotokring vergaderen in de Socië teit „Vereeniging" aan den Zijlweg te Haarlem. Op de vergadering zullen de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester wor den uitgebracht. Het aftredend bestuur stelt zich weer herkies baar. Het is de Kamer niet recht duidelijk, welke de redenen zijn om gasmeters wel aan een ver plichten ijk te onderwerpen, terwijl electrici- teitsmeters en watermeters hier niet aan on derhevig zijn. Zij verzoekt daarom ook deze meters aan een verplichten ijk te onderwerpen en hiermede niet te willen wachten op een Al- Naar aanleiding van hetgeen bepaald is ten gemeenen Maatregel van Bestuur, aanzien van de keuring naar model, merkt de vallen niet afdoende zal blijken. Zij wijst hierbij Kamer op, dat deze regeling voor tal van ge- op het feit, dat de keuring van een enkel model van een weegwerktuig weinig of geen waarborg geeft voor de kwaliteit van het geheele pro duct. Bovendien zijn verschillende weegwerktui gen niet geschikt om ter ijk te worden aan geboden op het ijkkantoor, omdat deze toestel len dikwijls zeer groot zijn. Waar het demon- teeren van deze toestellen en l it transport naar de ijkkantoren vrij zeker kosten met zich zal brengen, schijnt het de Kamer gewenscht toe, dat een ijk ter plaatse te verkiezen is boven de in de wet voorgestelderegeling. Ook tegen het bepaalde omtrent de plaats, waar het goedgekeurd model zal moeten wor den bewaard, heeft de Kamer ernstig bezwaar, indien het betreft groote werktuigen, welke een hooge waarde vertegenwoordigen. Men verzoekt ons opname van het volgende ter rectificatie van een reeds geplaatst be richt: Maandagavond a.s. om half negen Kolping's Lijfwacht-vergadering (lokaal verband) in Ge- zellenvereenigingsgebouw Jansstraat 59. In het zoo juist verschenen Mei-nummer van het maandblad „Katholiek Tooneel" lezen wij een waardeerende beschouwing over de eerste opvoering van Kees Meekels „De Nar", die de De fascisten hebben enkele maanden een eigen tooneel gehad. Gehad, want de vereeni ging „Fascio", die gevormd werd door het gezelschap Jan C. d. Vos is reeds van de plan ken verdwenen. Het heeft het maar tot enkele voorstellingen kunnen brengen van het fascis tisch spel „De Dag, die komt". Fascio" werd plotseling opgedoekt en het tiental acteurs, dat er deel van uitmaakte, stond in Februari, mid den in het tooneelseizoen, op straat Jan C. de Vos en de zijnen liggen nu in procedure met den leider der N.S.B., ir. Mussert. Zij hebben een eisch tot schadevergoeding ingesteld van ongeveer twee duizend gulden: de spelers wer den gesalarieerd met 150 tot 350 gulden per maand hun eisch bedraagt een maand salaris met een extra schadevergoeding van ongeveer 100 gulden per speler. „Het Vaderland" weet er nu meer over te vertellen. Jan C. de Vos is zooals men weet geënga geerd door den heer L. Feiten, den directeur van „Fascio'. Voordat het contract geteekend werd, heeft de heer Feiten gezegd, dat de N.S.B. achter het tooneelgezelschap stond. De heer de Vos heeft dan ook altijd in de meening verkeerd, dat deze fascistische vereeniging in het leven was geroepen, direct of indirect, door den heer Mussert, als leider der N.S.B. In deze veronderstelling werd hij versterkt door de hul digende woorden van Mussert. Op zekeren dag is de directeur van „Fascio" met de mededeeling bij den heer de Vos ge komen, dat ze „er maar mee moesten ophou den." Toen men zich hierna tot den heer Mus sert wendde, kreeg men tot groote verbazing nul op het request: de leider zeide nergens iets mee te maken te hebben. Jan C. d Vos is nu een proces begonnen te gen den heer Mussert, als leider van de N.S.B. Mr. F. W. Nanning uit Den Haag treedt na mens de eischeres op voor den Utrechtschen kantonrechter. Als ergens een voorstelling werd gegeven, werden de hiervoor gehuurde autobussen recht streeks door de N.S.B. betaald; de kaartver koop ging uit van het betreffende kringhuis der beweging, terwijl de maandelijksche betaling der spelers per postwissel via den heer Feiten door ir. Mussert geschiedde. Dit heeft de heer Feiten den heer de Vos meer dan eens verze kerd. Eenige weken geleden is nog ontkend van de zijde der N.S.B., dat de heer Mussert betrok ken zou zijn geweest bij „Fascio." Kort daarop werd de heer Feiten als lid der N.S.B. geroy eerd. Het archief is in den loop der jaren zeer uit gebreid. Allereerst kwamen eenigen tjjd geleden de gemeenten Schoten en Spaarn- dam bij Haarlem en werden ook de archieven daarvan bij het Haarlemsche gevoegd. Dan vermeerderde het archief door erfenissen, Zooals die, waarin zich zeldzame stukken van Salomon de Bray bevonden en vooral door ver enigingen, die werden opgeheven en hun ar chieven aan de gemeente schonken. In totaal heeft het gemeente-archief 32 van zulke ar chieven er bij gekregen, welke meerendeels alle belangrijk zijn voor de economische geschie denis van Haarlem. De geschiedkundige atlas van Haarlem ver meerderde door aankoop en schenking. Zoo zijn b.v. zeldzame teekeningen van hooge ■Waarde aangekocht. Thans zijn uiteraard die aankoopen doorhm.... nu ja, men weet 't wel; de crisis, sterk verminderd, maar toch biet stopgezet! De grootste toename had echter plaats ir 1916 dus juist toen de heer Knapper archi varis geworden was toen volgens een alge meen Kon. Besluit de gemeente Haarlem de hotarieele archieven, Haarlem betreffende, in bruikleen van het Rijk kreeg. Zoo kan men thans op het gemeente-archief alle notarieele testamenten van 15701842, o.a. het beroemde testament van Teyler, den stich ter van het Teylermuseum, aantreffen, voorts de oude schepentrouwboeken vroeger heette een bepaalde stadsmagistraat een schepen en de oude Burgerlijke Standboeken van de pastoors en de predikanten der verschillende protestantsche kerken, die vóór de invoering Van den gemeentelijken burgerlijken stand de doop-, trouw- en overlijdensboeken bijhielden «n dus de eigenlijke ambtenaren van den bur- Keriyken stand waren. zijn bevreemding te kennen, dat dit onderzoek niet is geleid door den heer G. Bolkestein, te Amsterdam, die toch de inspecteur is van het M. O. voor Noord-Holland en Utrecht en met wien onze zegsman meerdere malen gesproken heeft naar aanleiding van een zeer onvriende lijke bejegening van den directeur der H.B.S., den heer Tiddens, toen de heer Hubert van Blij- enburgh met dezen over zijn zoontje, dat daar school ging, kwam spreken. „Het eigenaardige in deze zaak," aldus de heer Van BUjenburgh, „is ook, dat alleen ver schillende ouders van tegenwoordige leerlingen zijn gehoord en niet de ouders van leerlingen, die er vroeger waren en meerdere klachten over het onderwijs daar hadden en als gevolg daar van hun jongen of meisje op een andere school deden." De heer Bolkestein had den heer Van BDJ- burgh beloofd, toen deze bij hem kwam klagen over de onhebbelijke ontvangst by den heer Ti 3- dens, dat hij de zaak zou bekijken. Afgezien van klachten, die hy had over be merkingen van den directeur der H.B.S. over den yver van zyn zoontje, niettegenstaande de ze toch yverig studeerde, had de heer van Blyenburgh verschillende punten aangegeven over het onderwas aan deze school, die z.i. in hun algemeenheid beslist onjuist waren. Een memorie daarover opgesteld, dat hy aan den heer Tiddens gezonden, terwijl de commissie van toezicht op het M.O. een af schrift ontving. Hy had de memorie van den heer Tiddens echter teruggestuurd gekregen met de bemerking, dat de enveloppe niet ge opend was. Deze memorie is indertijd in een der plaat- seiyke bladen als artikel gepubliceerd en heeft toen veel stof doen opwaaien. Reeds in het najaar 1932 heeft de heer Hubert van Blyenburgh den heer Bolkestein gezegd, dat hy zou doorzetten om aan te drin gen op een onderzoek en eventueel zelf stap pen by den Minister zou doen. „En nu", aldus de heer van Blyenburgh, „is nog prof. Dresden en van Aalderen, die beloofd hadden myn actie te steunen, noch ik zelf gehoord". Ter herdenking van het 12 '/2-jarig Pausschap van Z. H. Pius XI zal in de maand November te Haarlem een groot katholiek feest worden gevierd. Het belooft een indrukwekkende plechtigheid te worden, want het plan bestaat om, behalve anderen, de meest vooraanstaande katholieken uit geheel het land op dit feest te noodigen. Dat er voor een huldiging alle aanleiding is, zullen degenen, die zich de heerlijke ency clieken „Quadragesimo Anno" en „Casti Con- nubii" van onzen roemryk regeerenden Paus herinneren, beamen. En dat Haarlem feest kan vieren, weten allen, die getuigen zyn geweest van de uitstekend geslaagde kathedraalfees ten en de Mittovos. Zoo mogeiyk moet het komende Pausfeest de vorige festiviteiten nog in glans overtref fen. Een hoogtepunt in de viering zal een groot- sche feestvergadering zyn in de Gemeentelijke Concertzaal. Zonder op détails in te gaan, kun nen wy mededeelen, dat daar door de zangers en zangeressen van de R. K. Oratoriumvereeni- ging, onder leiding van den bekenden en hoogst bekwamen dirigent Hubert Cuypers uit Am sterdam, o.m. zullen worden uitgevoerd de „Missa C." van L. van Beethoven en het „Te Deum" van Bruckner, twee prachtige koor werken, waarvan den naam noemen reeds voor tal van zangers en zangeressen een opwekking zal zyn hun medewerking te verleenen. Alle R. K. zangers en zangeressen uit Haar lem en omgeving, vooral zy, die óók by oe Ka thedraalfeesten gezongen hebben, worden uit genoodigd zich wederom bereid te verklaren en zich voor deze gelegenheid aan te sluiten by de R. K Oratorium vereeniging om zoo doende aan de komende plechtigheden een ongekenden luister by te zetten. Allen, die daartoe bereid zijn, worden uitge noodigd zich daartoe op a.s. Donderdagavond tusschen 8 uur en half negen, aan te melden in de muziekzaal van café-restaurant Brink- mann aan de Groote Markt, waar de R. K. Oratoriumvereeniging geregeld hare repetities houdt. Wie over een goede stem beschikt is welkom! Het schynt de Kamer toe, dat het hoogst ge wenscht is, dat ook flesschen onder een zeker toezicht komen te staan. Hoevele koopers van per flesch gekochte artikelen kennen den in houd van het hun verkochte? Te meer wordt op dit toezicht aangedrongen, aangezien de ver koop per flesch, waarvan de inhoud onbekend is, veelvuldig aanleiding geeft tot misleiding van het publiek en oneerlijke concurrentie. In hoe verre de regeling van deze materie onder de IJkwet behoort te vallen, laat de Kamer in het midden. Wellicht is de Warenwet meer geschikt om deze stof onder de oogen te brengen, aan gezien dan tevens bepalingen kunnen worden gemaakt, ten aanzien van den verkoop van ver pakte artikelen, waarop eveneens het gewicht vermeld zou moeten worden. In de geruchtmakende zaak, over de verhoudingen aan de R.H.B.S. aan de Kruisstraat te Utrecht, heeft de Minister van Onderwijs een on derzoek doen instellen. Wij hebben ons in dit verband ge wend tot den heer Dr. W. Hubert van Blijenburgh, privaat docent aan de Universiteit, die ons welwillend zijn meening in deze zaak heeft te kennen gegeven. Zooals bekend heeft de minister van Onder was, op verzoek van het Tweede Kamerlid, dop heer Faber, opdracht gegeven voor het instel len van een onderzoek naar de toestanden op de Rijks H.B.S. aan de Kruisstraat te Utrecht waarover vele ouders klachten hadden en welke school in opspraak is gebracht door het tragisch overiyder, van een leeraar, dr. De Haan. B. en W. van Heemstede schryven aan den Raad. Bü verschillende raadsbesluiten zyn rege lingen getroffen inzake het verleenen van bij dragen uit de gemeentekas aan byzondere scholen voor Middelbaar en Voorbereidena Hooger Onderwas, op grond van de omstandig heid, dat die scholen worden bezocht door leer lingen uit onze gemeente. Ten onzichte van het Kennemer Lyceum, het Christeiyk Lyceum en de Middelbare School voor Meisjes ,,'t Kopje", is de regeling aldus, dat de scholen aan de ouders een schoolgeld in rekening brengen geiyk aan het retribu tiegeld onzer gemeente, terwyi de gemeente, indien dat schoolgeld minder dan f 400 per jaar bedraagt, aan de school vergoedt het ver schil tusschen 400 en dit schoolgeld. Voor het R. K. Luceum werd eenige jaren geleden op eigen verzoek een hiervan afwijken de regeling getroffen. De school wenschte n.l. haar eigen schoolgeld, hetwelk thans gebaseerd is op de Rijksschoolgeldregeling, te blijven hef fen, waartegenover de bydrage van de ge- Deze boeken zyn dan ook de eenige officieele bronnen, volgens welke men kan vaststellen, in Welk jaar of jaren voor Napoleons tyd iemand geleefd heeft. Napoleon is degene geweest, die tien officieelen gemeenteiyken burgerlijken stand heeft ingevoerd, wat noodig was om Ie loting voor den dienstpicht te kunnen toepas sen. Al die duizenden namen in die doop-, trouw- en overiydensboeken van de pastoors en predikanten opgeteekend, zijn of worden thans met de biographische byzonderheden op een kaartsysteem geschreven, zoodat men on middellijk by het noemen van een naam kan hagaan waar en wanneer de drager of draag ster van dien naam in Haarlem geleefd heeft. Het spreekt vanzelf, dat nog by lange na niet tilt reusachtige werk voltooid is. Integendeel. Er moet nog neel wat daaraan geschieden. Hoe belangrijk overigens dit namenarchief is, bhjkt wel hieruit dat thans heel wat aanvragen Uit Duitschland zijn binnengekomen met het Verzoek na te gaan of de verzoekster of ver zoeker van.... joodsche afkomst is, m.a.w. of zy of hy Arisch of niet-Arisch is! Dit onderzoek is thans ingesteld door dr. S. Elzinga uit Haarlem, die speciaal belast is met inspectie van middelbare scholen, waaraan ook cursussen gegeven worden voor handelsonderwijs. Uitgesteld zyn de volgende voor Zondag vast gestelde wedstrijden: WA 2—Wilskracht 2; KGB 1—Wit Rood 1; AFC 1—Voorwaarts; ESV 1—GVO 1. Dr. W. Hubert van Blyenburgh, privaat docent in de opvoedkunde aan de Universiteit te Utrecht, een der velen, die op een onderzoek hadden aangedrongen, en met wien we over deze kwestie een onderhoud hadden, gaf ons De liefdadigheidsvoorstelling van „De Jant jes" door „Haarlem's Tooneel" ten bate van de Haarlemsche Vereeniging tot bestryding der tuberculose, heeft netto ƒ113.95 opgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3