mm Cycloon teistert Enkhuizen Bewapening? (]L Het heilig bloedwonder te Boxtel ZONDAG 27 MEI 1934 Verkeer gestremd Nieuwste vindingen Om de kinderen Een Eucharistisch feest in Brabant Hersteld in ouden luister Wekelïjksch beurs- overzicht Het Roode Kruis in samenwerking met de Genie, de Rijksveld- wacht en Padvinders deden uitstekend reddingswerk PERSONEEL DER KONINGIN- MOEDER Op 20 September met pensioen Mededeelingen over een spoed- order van 21/millioen voor den aankoop van afweer geschut OORLOGSSCHEPEN VOOR BRAZILIË Drie Nederlandsche werven vragen gezamenlijk de order INDISCHE KUNST VERZAMELGESPREKKEN MET NED.-INDIË Burgemeesters Zaansche Kunstgroep SLEEPV AARTTARIEVEN Het verkeer over het Zwijndrecht- sche veer Centrale voor de benedenvaart PRINS HENDRIK Prijs der overmelk Noodlijdende Nederlanders in Duitschland BURGEMEESTERS-VACATURE IN DEN HAAG Allerlei gissingen Geen extra Zondagsarbeid Academische examens 1 mf 9/té Het stadje Enkhuizen men heeft het reeds eerder in de bladen kunnen lezen is Vrijdag in den laten avond getroffen door een ernstige, zij het dan ook veronderstelde, cy cloonramp. In het westelijk stadsdeel zijn enkele hui zen ingestort, menschen zijn onder het instor tend puin bedolven, de spoorlijn HoornEnk huizen is gestremd, het autoverkeer door de Streek versperd. Tot overmaat van ramp heerscht er in de stad een roodvonk-epidemie. Dit is alles geënsceneerd om het Roode Kruis gelegenheid te geven tot het houden van een demonstratie, zooals het vorig jaar op touw werd gezet in de omgeving van Raalte bij een vermeenden watersnood. Reeds te vier uur Zaterdagmorgen was te Hoorn in de omgeving van het Doelenhotel al les in volle actie. De algemeene leiding van de hulpverleening was in handen van generaal Bakker, 's Nachts was reeds telefonisch op dracht gegeven aan den commandant van de Schoolcompagnie van den Motordienst te Haarlem, om zoo spoedig mogelijk tien vracht auto's en zes personenauto's met bestuurders ter beschikking te stellen. Voorts was er ma teriaal aangevoerd uit Amsterdam voor het inrichten van een tweetal hulpziekenhuizen te Hoorn met een gezamenlijke capaciteit van vijftig bedden. Toen we te ongeveer half acht per leger auto in Enkhuizen arriveerden, was de hulp verleening, welke onder leiding stond van ge neraal van Munnickrede, reeds in vollen gang en was men druk bezig met het transportee ren van zieken en gewonden, wat deels per vrachtauto, deels ook wel met boerenkarren of schuit geschiedde. De besmettelijke zieken werden per vracht auto naar Hoorn overgebracht. De overige pa tiënten werden, na te zijn verbonden, ver voerd naar het station Bovenkarspel en van daar per specialen trein naar Hoorn ge bracht. De Enkhuizer bevolking toonde bij deze ramp groote belangstelling. O. m. was de burgemeester, baron Mackay, reeds vroeg op het appèl. Als gewonden fungeerden een vijftigtal werkloozen, die zich nogal gemoedelijk in hun lot schikten. Verschillende doktoren verleen den medewerking en veel eerder dan men had gedacht, waren de zieken en gewonden in de hulpziekenhuizen te Hoorn, inmiddels door een zestal ploegen en 24 helpsters inge richt, ondergebracht. Deze demonstratie, waarbij ook de Genie, de Rijksveldwacht en de padvinders medewerking verleenden, heeft weer eens ten overvloede aangetoond, over welk een zegenrijk instituut wij in het Roode Kruis, ook in vredestijd, be schikken, terwijl tevens als oefening de waar de hiervan niet mag worden onderschat. Zaterdagavond vereenigde men zich aan een maaltijd in Hotel De Doelen te Hoorn. Z. K. H. Prins Hendrik, die de oefeningen bou bijwonen, was wegens zijn buitenlandsche reis verhinderd. Ten paleize Soestdijk is bericht van den no taris uit Den Haag ontvangen, dat het ge- heele personeel met ingang van 20 September a.s. zal worden gepensionneerd. „Het Handelsblad" kan dit bericht aanvullen met de mededeeling, dat eveneens het perso neel van het Paleis Lange Voorhout in Den Haag, met ingang van denzelfden datum pen sioen zal krijgen. Al het personeel, ook de losse krachten, zullen dan dus den actieven dienst verlaten. indien zij zich naar een der daarvoor speciaal ingerichte rado-spreekcellen begeven. Met 1 Juni wordt nu de gelegenheid geopend om op ten hoogste vijf verschillende plaatsen in Nederland aan een gesprek met Ned. Indië deel te nemen. Zulks kan zoowel van huis als van kantoor, dan wel van een der radio-spreek cellen uit geschieden. Voor een dergelijk vermeld gesprek met Ned. Indië zijn boven de gewone tarief in dat verkeer verschuldigd de kosten van een ver- zamelgesprek in het buitenlandsch verkeer, zijnde per deelnemer een vast recht van 1, vermeerderd met 50 cent voor elke 3 minuten spreektijd. De aanwezigen in één radiospreek cel worden daarbij als één deelnemer geteld. Bij niet doorgaan buiten de schuld van den dienst, van een gesprek waarvan de aanvraag reeds aan Ned. Indië is doorgegeven, wordt boven de voorbereidingskosten van het Indië- gesprek 2.50) alleen het vaste recht van 1. per deelnemer in rekening gebracht. Wordt de gespreksaanvraag ingetrokken vóór de door gifte daarvan naar Indië, dan wordt alleen een inschrijvingsrecht van 10 cent geheven. De werven Wilton-Feijenoord, Rotterdamsche Droogdok Mij. te Rotterdam en de Kon. Mij. De Schelde, te Vlissingen, werken, naar „De Telegraaf" verneemt, samen, ten einde in Bra zilië en Portugal een opdracht te kunnen ver krijgen voor het vlootprogram. Deze werken zullen bestaan uit oorlogsschepen: onderzeeërs, kruisers, torpedobooten, torpedojagers, enz. Op het oogenblik vertoeft een vertegenwoordigei van deze werven te Rio de Janeiro, ten einde besprekingen te voeren over deze opdracht. De Indische middag te Parijs, georganiseerd door mevrouw A. Couperus, de presidente van de Section Hollandaise van het Maiscn Inter nationale des Intellectuels is een waar succes geworden. In het Théatre Albert I was een select gezelschap bijeen gekomen uit kringen van kunst en wetenschap, die aan den oproep om dezen middag bij te wonen gehoor hadden ge geven. De Nederlandsche gezant jhr. Loudon bevond zich onder de aanwezigen, verder de heer Moojen, de oud-consul-generaal Bendien, de heer Charles Benoit senator, en tal van andere bekende figuren uit het diplomatieke en society-leven. In de hall van den schouw burg was een kleine expositie, bestaande uit inzendingen van het Koloniaal Instituut inge richt, en waren de portretten van H. M. de Koningin en Prinses Juliana opgehangen. Het tentoongestelde mocht zich in een groote be langstelling van de aanwezigen verheugen, vooral ook de groote kaart van de Nederlandsch Indische route, die door de K. L. M. ter be schikking was gesteld, trok zeer de aandacht. Nederlandsche jongedames overhandigden den aanwezigen fraaie rotogravuremapjes met Fran- schen tekst. Mevrouw M. Couperus opende den middag met een korte causerie waarin zi) de medewer kers inleidde en meo eenige korte woorden het doel en streven uiteenzette van het Maison Internationale des Intellectuels, dat beoogt de uitwisseling van kunst en wetenschaD te be vorderen. Vervolgens hield de presidente van de Vereeniging „Boeatan", mevr. de Douairière jhr. mr. O. J. B. van Berésteyn een lezing met lichtbeelden over de volkskunst in Nederlandsch- Indië die met hartelijk applaus van de aan wezigen begroet werd. Na haar trad de Javaan- sche danser Raden Suyana op, na te ziin inge leid door mevrouw Caria Biberle. Ok Suyana oogstte groot succes met zijn kunst, evenals de danseres Maria Stoja en Okamoto. Resumee- rende kan gezegd worden, dat deze propaganda- middag voor Indische kunst in Parijs bij de tal- njke aanwezigen tot een groot succes is ge worden. Ter nadere toelichting van de ter zake uit gegeven bekendmaking van den Driecteur-Ge- neraal der P. T .T. diene het volgende: Aan een telegraafgesprek met Ned. Indië kunnen thans vier personen deelnemen, ni. Bij K. B. is met ingang van 1 Juni benoemd tot burgemeester der gemeente Zundert dr. W. Brokx. De nieuw benoemde burgemeester is 24 Fe bruari 1890 te Raamsdonk geboren en is thans assistent-resident op wachtgeld. Bij K. B. is met ingang van 1 Juni benoemd tot burgemeester van Huissen mr. C. M. J. Dony. Mr. Dony is geboren te 's-Hertogenbosch en 28 jaar oud. Hij is als adjunct-commies werk zaam op de Provinciale Griffie van Gelderland. Bij K. B. zijn opnieuw benoemd tot burge meester: van Oirschot C. W. E. G. Janssens; van Lange Ruige Weide, Hekendorp en Pape- kop L. C. Brinkman; van Blaricum J. J. Klaa- renbeek; van Marken T. Heikens; van Ouwer- kerk J. Romeyn en van Voerendaal M. J. H. Da"+"enberg. Te Zaandam is Zaterdag in het Nutsgebouw een tentoonstelling geopend van schilderstuk ken, vervaardigd door leden van de Zaansche Kunstgroep. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer P. van Mever van Koog aan de Zaan een uiteenzetting gegeven van het doel der vereeni ging, dat bestaat in het wekken van meerdere belangstelling voor beeldende kunst en kamer muziek! De tentoonstelling bevat werken van Lize Duyver, P. van Mever, Willem Aten, P. Brou wer, Jaap Kaal en F. Engel. Als vaststaand kan thans, naar „Het Volk" met veel sensatie meedeelt, worden aangeno men, dat in den loop van dit jaar het departe ment van Defensie zal overgaan tot den aankoop van modern afweergeschut, met bij- behoorend hulpmaterieel, tot een bedrag van ongeveer ƒ2.500.000. Het ligt in de bedoeling een aantal batterijen van het meest moderne afweergeschut van 8 c.M. aan te schaffen, waarbij van de nieuwste vin dingen op het gebied van luchtdoelgeschut en -vuurleiding gebruik zal worden gemaakt. Een speciale cSmmissie, die reeds geruimen tijd met de voorbereiding van de aanschaffing en de keuze van het materieel belast is, zou mede in verband met de ontwikkeling van de politieke constellatie in Europa opdracht heb ben ontvangen thans met spoed rapport uit te brengen. In de kringen van het departement van De fensie schijnt men niet ongeneigd de bedrijfs klare buitenlandsche rekenmachines boven de binnenlandsche, die duurder en nog in proef stadia verkeeren, te verkiezen. Deze machines moeten, met behulp van andere toestellen, uit komsten berekenen, noodig voor het beschieten van vliegmachines. Dat het hier om bedragen van ongewone grootte gaat, blijkt o.a. uit het feit, dat zelfs de buitenlandsche fabrieken prijzen van ƒ35.000 40.000 berekenen. In elk geval zoo verneemt het blad ligt het in de bedoeling van de regeering met spoed de uiteindelijke beslissing te nemen, daar de uitvoering van dergelijke orders op zich zeif reeds een kwestie van maanden, zoo niet van jaren is. Het spreekt vanzelf, dat we deze sensationeele onthulling geheel voor rekening van „Het Volk" moeten laten. De directeur van het veerbedrljf te Dor drecht maakt bekend, dat, in verband met het uitvoeren van werkzaamheden in den pontstei ger de nachtdienst van middernacht tot 4.30 voormiddag voor auto's en voertuigen met in gang van Dinsdag 29 Mei te 0.00 uur tot en met Zaterdag 2 Juni 4.30 v.m. zal zijn gestremd. De laatste reis van Dordrecht vindt plaats te mid dernacht, vertrek van Zwijndrecht direct na aankomst aldaar. Tijdens deze stremming kunnen auto's en voertuigen hun route nemen over het 's-Gra- vendeelsche veer. Nachtdienstregeling is dan als volgt: Van Wieldrecht middernacht 0.15 v.m., 0.30 v.m. Van 's-Gravendeel: 0.7'.2, 0.22, 0.45. Daarna van Wieldrecht: 1.10, 2.10, 3.10, 4.10. Vertrek van 's-Gravendeel direct na aan komst aldaar. Nadat de Commissie voor de Benedenvaart (de vaart op Antwerpen) ontbonden is, zijn de tarieven voor de sleepvaart door de onderlinge concurrentie zoodanig gedaald, dat de sleep booteigenaren op dat traject geen loonend be drijf meer kunnen uitoefenen, zoo wordt uit Rotterdam gemeld. Naar wij vernemen, wordt thans getracht te komen tot een „Sleepvaartcentrale voor de Be nedenvaart". Het initiatief hiertoe is genomen door den heer G. C. Muy, directeur van de N.V. Nederl. Stoomsleepdienst, voorh. van P. Smit Jr. te Rotterdam. Er is een voorloopig bestuur gevormd be staande uit de heeren G. Stemmer, C. Bos Nzn., Jac. Noels, W. Jansen Jr., en Lod. E. Wouters, allen te Dordrecht. Boxtel in den jare 1740. Het middenschip der eens zoo geheel verwoest. heerlijke kerk nagenoeg Z.K.H. Prins Hendrik is met zijn adjudant en verder gevolg te Bagdastein (Oostenrijk) aangekomen voor het volgen van een kuur, welke eenige weken zal duren. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de gemeenten Rotterdam, Delft, Dordrecht, Leiden en Gouda de prijs der z.g. overmelk voor de week van 27 Mei tot en met 2 Juni 1934 is vastgesteld op tenminste 3,2 (drie en twee tiende) cent per liter. 's-Gravenhage, 26 Mei 1934 Zooals bekend is, getroost de Nederlandsche Staat zich belangrijke geldelijke offers tot on dersteuning van in Duitschland gevestigde Ne derlanders. Men telt aldaar ongeveer 8000 steuntrekkende Nederlandsche gezinnen. On danks deze zware offers blijft de toestand van vele dier bedeeldeh beklagenswaardig. In het algemeen staan zij toch in verschillend opzicht ten achter bij ondersteunden in eigen land. Door langdurig verblijf in den vreemde zijn zij eenerzij ds veelal gebonden aan dien vreemden bodem, anderzijds ondervinden zij telkens vooral de moreele nadeelen van een verblijf buiten de Nederlandsche grenzen. Hun strijd tegen den nood der tijden is derhalve uiterst zwaar. In het bijzonder ondervinden de kinderen de gevolgen van deze malaise. Vooral dit opkomen de» geslacht wekt deernis. De Commissie van Samenwerking bij hulp verleening aan behoeftige Nederlanders in Duitschland (de z.g. „C. O. S. A.") doet daarom wederom een beroep op den bekenden welda» digheidszin van het Nederlandsche volk tot hulp voor die kinderen. Dit kan geschieden door een kind gedurende een zestal weken in een gezin op te nemen. Vóór de uitzending der kinderen heeft onder staatstoezicht staande geneeskundige keuring plaats; kinderen, die, wegens een of andere kwaal, niet voor uitzending naar een gezin in aanmerking komen, worden in een tehuis of sanatorium ondergebracht. Voor de verpleging wordt geen geldelijke ver goeding verstrekt, wel echter betaalt de cOSA de reis en voorziet zij, waar noodig, de kinderen van de voor de reis benoodigde kleeding, ter wijl zij ook bereid is om, desgevraagd, een be drag van tien gulden beschikbaar te stellen, als tegemoetkoming in uitgaven voor kleeding. Bij de aanvrage om een pleegkind ware te vermelden, welke bijzondere wenschen men heeft ten aanzien van leeftijd, geslacht, gods dienst. Kinderen boven de 14 en beneden de 6 jaar worden niet uitgezonden. Hoe ruimer de ge- wenschte leeftijdsgrenzen zijn, des te gemak kelijker kan aan die wenschen worden voldaan. Voor wat het geslacht betreft, leerde de on dervinding, dat meestal meisjes worden aange vraagd, zou men ook niet eens aan de jongens willen denken? Aangezien de in Duitschland wonende Ne derlanders voor het meerendeel den R.K. gods dienst belijden, moge dit in het bijzonder voor onze R. K. landgenooten een aansporing zijn, zich voor de verpleging van een kind aan te melden. Aangezien de kinderen voor het meerendeel afkomstig zijn uit arbeidersgezinnen, is het niet aanbevelenswaard hen op te nemen in gezinnen, waar de levensomstandigheden zeer belangrijk verschillen met die in eigen huis. Zij worden zoodoende verwend en bij terugkeer is de tegenstelling te groot. Welgestelden doen daarom beter, de COSA financieel te steunen, waardoor deze in staat is, ook de opname van kinderen in tehuizen te bekostigen dan wel andere maatregelen tot leniging te nemen. De aanvragen om kinderen kunnen geschie den bij het R. K. Huisvestings-Comité, Zuid Willemsvaart 163 te 's-Hertogenbosch, bij het Nebid.-Comité, Benoordenhoutscheweg 7, te 's-Gravenhage en bij de COSA, Cronjéstraat 10 te Arnhem. Het Nederlandsche Roode Kruis te 's-Gra- venhage, gironummer 22120, heeft zich gaarne bereid verklaard elke geldelijke bijdrage in ont vangst te nemen. Toezending kan geschieden onder het motto: .Nederlanders in Duitsch land". Aangezien het eerste transport vermoedelijk in de tweede helft van Juli plaats heeft, is het wenschelijk, eventueele aanvragen vóór 10 Juni e.k. in te zenden. Naar de „Haagsche Courant" verneemt, wor den als meest in aanmerking komende candi- daten voor den post van burgemeester der Residentie genoemd de heeren dr. P. J. Baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Zwolle, mr. J. Dyckmeester, burgemeester van Zutfen en mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem. De Arbeidsinspectie te Rotterdam heeft mede gedeeld, dat op order van den Minister van Sociale Zaken, geen vergunning zal worden ver leend voor het verrichten van arbeid op Zondag door dagbladen voor de uitgave van bulletins of extra edities, ter gelegenheid van de voetbal wedstrijden in Italië. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Ge neeskunde, op proefschrift getiteld: „Onder zoekingen over het verband tusschen ketonurie en ketonaemie", de heer W. F. Noordhoek Hegt, geboren te Den Helder. Geslaagd: Taalkundig doctoraal examen indo logie, de heer L. J. M. van Geest. Candidaats- examen Indisch recht de heeren: E. A. Maiti- mo en P. O. Metekoky. Doctoraal-examen rech ten: de heer J. J. Sirks. LEIDEN. Geslaagd: Economisch doctoraal examen indologie, de heer B. Oldenburger. Boxtel, het zuidelijke knooppunt van groote spoorlijnen, heeft voor den Katholiek Iets gemeen met de hoofdstad des lands. Telken jare gaan duizenden en duizenden den stillen bidweg ter Heilige Stede, maar ook ieder jaar trekken vrome pelgrlmsscharen op naar het landelijke Boxtel, waar in oude tijden door een wonderteeken de corporeele tegenwoordig heid van Christus onder broodsgedaante in het H. Sacrament werd bevestigd. Het H. Bloedwonder van Boxtel dateert uit het grijs verleden. Geslachten na geslachten zijn er ter beevaart getogen ter belijdenis van hun geloof in de waarachtige tegenwoordigheid van Christus in het H. Altaar-Sacrament. De offervaardigheid der Middeleeuwen richtte in het kleine Brabantsche dorp reeds een ma jestueuze kerk op en het vrome volk weefde legenden om het feit, dat de Godmensch door bloed zijn tegenwoordigheid openbaarde onder den schijn van het Brood des Altaars. Tot aan den geloofsverstikkenden tijd der Reformatie heeft de opgang der pelgrims in breede scharen naar Boxtel geduurd. Men ver eerde er de relikwieën der H. Bloeddoeken, die telken Jare op Drievuldigheids-Zondag met grooten luister aan het volk werden vertoond. Toen echter de storm van het Calvinisme onze lage landen beroerden, was de schat, die Boxtel in de H. Bloeddoeken bezat, er niet meer veilig en werd deze overgebracht naar de collegiale kerk van Hoogstraten in de Kempen, dat nog altijd in het bezit was gebleven van het Katho lieke Spanje. Byna drie eeuwen lang bleef Boxtel van zijn schat beroofd, maar toch trokken, zoodra we derom betere dagen voor de openbare geloofs uiting waren aangebroken, opnieuw velen naar de plaats van het H. Mirakel om er als weleer te bidden tot den God met ons. Tien jaren is het thans geleden, dat de St. Petruskerk van Boxtel wederom in het bezit werd gesteld van een der H. Doeken, die men, om ze voor schennis te behoeden, vroeger naar veiliger oorden had moeten overbrengen. mjjk ffi'p wjü i li i 'Wé Het origineel van deze afbeelding uit de eerste helft der XVIIIde eeuw, die een voorstelling geeft van het Mirakel van het H. Bloed, bevindt zich in^de parochiekerk van St. Petrus tSrBoxtel. Met groote plechtigheid is de „H. CorporaaT een decennium geleden van Hoogstraten naar Boxtel teruggebracht. Dit tweede lustrum wordt vandaag op den Zondag der H. Drievuldigheid met pontificalen luister gevierd. De eeuwenoude herdenking van het H. Bloed wonder is in al haar schoonheid en ontroe ring herleefd, nu in het groote processiepark bij de kerk wederom de luister kan worden ontplooid, waarmede men in het ver verleden de vereering omringde van de relikwie van het Kostbaar Bloed. Ter verlevendiging der oude devotie laten wij hier het korte verhaal van het wonder der H. Bloeddoeken van Boxtel volgen. Ofschoon het tijdstip, waarop het Mirakel van het H. Bloed te Boxtel gebeurde, moeilijk is vast te stellen, kan men het toch voor zeker houden, dat het geschied is vóór het jaar 1380. Het gebeurde dan (zooals de meeste geschied schrijvers verhalen en de overlevering mee deelt) dat zeker Priester Eligius Aecker, ge naamd Rector van 't Altaar des H. Geestes te Esch, de H. Mis doende in de kerk van Boxtel aan het Altaar der H.H. Driekoningen, bij on voorzichtigheid den kelk omver stiet en dat het H. Bloed over Corporaal en Altaardwaal werd uitgestort en deze daardoor rood gekleurd werden, terwijl er met witten wijn geconsacreerd was. Eligius hierover ten zeerste ontsteld, nam beide doeken met zich en trachtte in de nabü- zijnde rivier (de Dommel?) de roode vlekken er uit te wasschen, doch tevergeefs. Hij nam ze dan veTder mede naar huis en hield ze daar verborgen, totdat hij op zijn sterfbed liggend, aan zijn biechtvader de geheele toedracht van het wonder verhaalde, waarop deze het mede deelde aan de geestelijkheid van Boxtel, welke met groote plechtigheid en luister de heilige doeken naar de parochiekerk van Boxtel, waar in dit Mirakel geschied was, terugbracht en waar zij aanvankelijk in stilte vereerd werden. Spoedig echter is deze stille vereering in een openbare overgegaan, daar de Heer van Boxtel, Willem van Meerheim, en de parochie van Boxtel daarvoor aan de Kerkelijke Overheid de noodige machtiging aanvroegen en verkregen, zooals blijkt uit het diploma van den Kardinaal en Aartsbisschop van Ravenna; Pileus de Pra- ta, gegeven te Frankfort aan de Main in het jaar 1380. Boxtel werd spoedig een bedevaartplaats van beteekenis. Op Drievuldigheids-Zondag, wan neer de H. Doeken aan het geloovige volk ver toond werden, was de toeloop der pelgrims zoo groot, dat allen niet voldoende geherbergd kon den worden. Bij deze bedevaarten hadden, zoo als eenige oude geschiedschrijvers verhalen, niet alleen eenvoudige gebedsverhooringen, maar ook verschillende wonderbare genezingen plaats. Algemeen wordt aangenomen, dat de H. Bloeddoeken in de eeuwen voor de Reformatie bijna voortdurend in de kerk van Boxtel zijn bewaard gebleven. In de vijftiger jaren der 16e eeuw waren de bedevaarten naar het H. Bloed het talrijkst. Uit oude aanteekeningen zou blij ken. dat in 1551 aan de Evangelie-zijde van de St. Petruskerk de votiefkapel werd aangebouwd, waarin het kostbaar schrijn met de relikwieën een waardig „tabernakel" had. Met groote zorg heeft men over den schat gewaakt en zoodra onheil dreigde, heeft men hem verborgen of naar veiliger plaatsen overgebracht. Toen Maarten van Rossum, de woeste Gel- derschman, voortdurend dood en verdelging bracht op het platteland van Brabant, toen hij kerken plunderde en dorpen brandschatte, ver borgen de kapittelheeren de heilige wonderdoe- ken. In de veel bewogen eerste helft der 17e eeuw berustten zij in het versterkte 's Hertogen bosch, en al brengt men wel ooit het historisch kasteel „Van Stapelen" te Boxtel in verband met de relikwieën van het Eucharistisch won der, toch heeft men nooit kunnen aantoonen, dat dit kasteel de bewaarplaats is geweest yan het schrijn met de altaardoeken en ook niet, dat er oudtijds de vertooning van het H, Pand aan het volk zou zijn geschied of dat de bede vaarten zich concentreerden rciid den ver maarden burcht. Een feit is het, dat bij het sluiten van den Munsterschen vrede in 1648 door de onderdrukking van den Katholieken godsdienst in ons land de H. Doeken er geen vereering meer konden vinden. De geestelijkheid van Boxtel liet deze daar om overbrengen naar Hoogstraten in België en gebruikte als gemachtigde den heer van Boxtel, Ambrosius, Grave van Hornes en de Bossigny. De overdracht geschiedde slechts tijdelijk, want uitdrukkelijk werd bepaald, dat het H. Pand naar Boxtel zou worden teruggebracht, wanneer de toestand voor de uitoefening van den godsdienst er beter was. In Hoogstraten ondervonden de H. Bloed doeken van Boxtel ook weldra een groote ver eering. Het aanzienlijke Kempendorp met zijn schitterende kerk was fier op het H. Pand en liet niets na om de devotie tot het miraculeuze H. Bloed meer en meer te doen toenemen. Even als in Boxtel, werd ook daar op Drievuldigheids- Zondag het feest van het miraculeus H. Bloed gevierd en werd op dien dag een plechtige om gang met de relikwieën gehouden, die daarna onder een enormen toeloop van volk werden vertoond. Meer dan twee en een halve eeuw lang is het zoo gebleven. Na de vrijmaking van Brabant werden de vrome bedetochten naar Boxtel wel iswaar spoedig hersteld, doch men miste er het kostbaar kleinood, dat aan de vereering van het H. Bloed leven en bezieling gaf. Hoogstraten stelde er prijs op zijn schat te behouden. Door de ijverige pogingen van de geestelijkheid van Boxtel en de medewerking van Z. H. E. Mgr. Diepen, Bisschop van 's Bosch, werd echter in September 1923 een vergelijk getroffen tusschen de kerkbesturen van Hoogstraten en Boxtel en kwam men met goedkeuring van de H. Congregatie der Riten te Rome en van wijlen Z. Em. Kardinaal Mer- cier, den Aartsbisschop van Mechelen, overeen, dat de kerk van Hoogstraten den H. Altaar dwaal zou behouden en de St. Petruskerk van Boxtel den wonderbaren Carporaaldoek zou terug ontvangen. Op 12 Juni 1924 werd de hoogvereerde schat met grooten luister door 500 mannen en 20 priesters van Boxtel en omstreken te Hoog straten teruggehaald en wederom ter vereering tentoongesteld in de oude votiefkapel van de St. Petruskerk te Boxtel. Het indrukwekkend schouwspel der oude bedevaarten is herleefd in de stille gouwen aan de Dommelboorden. De devotie kan zich thans met grootere innigheid openbaren in het groot- sche processiepark, dat intusschen voor de luis terrijke ommegangen is aangelegd én Boxtel herdenkt nu met groote opgetogenheid het 10- jarig herstel van zijn roem en glorie als mira kelstede van het H, Bloed. (Samengesteld door De Spaame Bank N.V. Amsterdam) Het verslag over de afgeloopen week, welke uit slechts 4 beursdagen bestond, is wei nig opwekkend. Het is geen prettige taak, bezitters van aandeelen te moeten berichten, dat hun papieren weer enkele procenten ge daald zijn en zoodoende misschien te veroorza ken, dat zomerreisjes niet doorgaan of althans aanmerkelijk worden verkort. Dé diepere oorzaak van deze zwakke stemming zullen we deze week met rust laten. De directe aanleiding is de daling aan de New-Yorksche Beurs, welke nu al zes weken onafgebroken voortduurt. Statistische cijfers betreffende be drijvigheid, capaciteit, verkoopen en prijzen ge ven aan, dat de herstelbeweging momenteel tot stilstand is gekomen. De koopkracht der agra rische bevolking, welke door de regeering ten koste van groote offers kunstmatig is verhoogd, dreigt door de voortdurende droogte aangetast te worden. De industrieele bedrijvigheid wordt bedreigd door de nu overal uitbrekende stakin gen, De havenarbeiders in Californië kunnen alleen door middel van vuurwapenen in bedwang worden gehouden. De arbeiders der staalindus trie eischen een 6-urigen arbeidsdag met een minimumloon van 6. In Mineapolis staken de vrachtwagenbestuurders en in Toledo hebben 6000 arbeiders der Electric Autolite Comp. het werk neergelegd. Het is hard voor Roosevelt, dat hij in dit stadium van zijn herstelprogram ma zoo weinig medewerking van de arbeiders ondervindt. Zijn maatregelen hebben vrijwel al lemaal een sociale strekking, welke nog het meest tot uiting komt in de National Industrial Recovery Act. Verkorting van werktijd, hoogere loonen, afschaffing van kinderarbeid, het recht van organisatie der arbeiders, de uitvoering van openbare werken; al deze maatregelen werden genomen, terwijl Roosevelt o.i. te weinig reke ning hield met de rentabiliteit van het bedrijfs leven. Maar toch zijn de arbeiders ontevreden en werken zij de uitvoering van het herstelprogram tegen. Zij, die gehoopt hadden op een verdere infla tie van den dollar, zijn door de zilverboodschap van den President teleurgesteld en ook dit feit heeft een ongunstigen invloed in Wallstreet ge had. Aandeelen American Smelting, welke van de zilvermaatregelen het eerst moesten profi- teeren, daalden ongeveer 3 /2 terwijl ook de dollar geen schommeling te zien gaf. Onder den druk van bovengenoemde factoren waren Amerikaansche waarden ook op het Dam rak scherp in reactie. Bethlehem Steel bewogen zich een moment onder 20, hetgeen ons doet denken aan den tijd, dat de capaciteit in de staalindustrie nog ongeveer 15 pCt. was. Nu de capaciteit zich op een niveau van 60 pCt. be weegt, blijft men schijnbaar nog pessimistisch in de beoordeeling van de rentabiliteitsmogehjk- heden. Binnenlandsche industrieelen deelden in de algemeen heerschende rui-periode en moes ten menige veer laten. Ook in rubberaandeelen was het aanbod over- heerschend en aandeelen Amsterdam Rubber bewegen zich weer ongeveer op het niveau van vóór het officieel bekend worden der restrictie. De rubberproducenten trachten deze maand een maximum hoeveelheid te verschepen, vóór dat op 1 Juni a.s. de restrictiebepalingen In werking treden. Dit heeft een merkbaren in vloed op de rubberprijzen, welke te Londen be neden 6 d. daalden. De laatste Sumatratabaksinschrijving is een tegenvaller geworden. Het product is schitterend, maar de prijzen bedroevend. Zoolang Amerika en Duitschland met als krachtige koopers op de veilingen verschijnen, zullen de prijzen on bevredigend blijven. Wij behoeven echter deze week niet te eindi gen, zonder een opwekkend geluid te laten hoo- ren. Het gunstige jaarverslag van de Billiton Maatschappij, welke 3/8 gedeelte der aandeelen bezit van en de directie voert over de Gemeen schappelijke Mijnbouw Mij. „Billiton", en de optimistische rede, welke mr. John Howeson, president der London Tin Corporation afstak voor zijn toehoorders, getuigen van de gunstige ontwikkeling der tinmarkt. De productie is drastisch beperkt, terwijl in 1933 de consumptie belangrijk is toegenomen, waardoor de prijzen tot boven de 200 per ton stegen en de voor raden vrijwel verdwenen zijn. Vooral in Amerika is de vraag sterk toegenomen tengevolge der grootere automobielproductie en de nog steeds stijgende productie van tinplate. Deze week is men te Parijs tot overeenstemming gekomen over het instellen van een „buffer stock". Hier mede zal men schommelingen in het prijsniveau kunnen voorkomen en tevens den prijs kunnen handhaven op een redelijke hoogte, zoowel voor producent als consument. Door tè hooge prijzen verrijzen nieuwe produ centen, terwijl het gevaar bestaat, dat tin ver vangen wordt door andere grondstoffen. Groote prijsschommelingen werken ongunstig op de consumptie en schokken het vertrouwen der afnemers. Volgens mr. Howeson is deze gunstige ontwik keling voor een groot gedeelte het resultaat van den verlaten gouden standaard in Amerika en Engeland en spoort hij andere landen aan, zoo spoedig mogelijk het voorbeeld van Engeland te volgen. De locale beleggingsmarkt handhaaft zich op het hooge niveau, de omzetten zijn echter ge ring. Hoe zal in de toekomst de ontwikkeling van den rentestand zijn? De groote econoom Keynes voorspelt een zeer lagen rentestand, doordat de besparingen veel grooter zijn dan vóór den oorlog en de kansen voor een veilige en voordeelige belegging belangrijk verminderd zijn. Hierbij komt de momenteele onmogelijk heid voor kapitaal-exporteerende landen, kapi taal in het buitenland te beleggen. De Zweedsche econoom Cassel is echter een geheel andere meening toegedaan. De besparin gen zijn geringer als gevolg van de crisis en de zware belastingen, terwijl de vraag naar kapi taal in de naaste toekomst sterk zal toenemen, als het door de crisis lamgeslagen bedrijfsleven weder tot bloei komt. De gestadige vooruitgang der technische wetenschap zal deze vraag naar kapitaal nog versterken. Als twee groote geleer den het over deze kwestie niet eens zijn, dur ven wij ons nauwelijks aan een voorspelling te wagen. Slotkoersen van 4 pet. Nederl. 1934 4'4 pet. N.-Ind. '26 3 y, pet. Engeland 5pet. Young A. K. U Ford Philips Unilever Scheepv. Unie Koninkl. Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H. V. A Deli Mij Senembah Beth. Steel U. S. Steel Anaconda Intern. Nickel Marken Prolongatie 18 Mei 'OiV* 1C0 4, 65^ 37»/* 391/* 2(8 228 76Vs 38*4 158 161 Vi lllVs 176»/* 131*% 137 22V* 2b7/fl 17i/f 7.5114 1.47 58.18 1 pC' 25 Mei ÏOIY* 100& 65 381,4 37V* 208j^ 224 75^ 37 155^ 158*4 10 172*/» 130 133*4 19% 241/* lbVs 7.50 H 1.47% 57.94 1 pCt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6