s wel en wee Het Donau-bekken en Italië Volkenbond [WANDGEDIERTEN) V.S. manen Enge land Stakingsonlusten in Amerika Het nieuws van heden DE BAROMETER EEN VERKLARING VAN D0LLFUSS SAN SAL VADOR ERKENT MANDSJOEKWO BISSCHOPSCONFERENTIE TE FULDA Raadsverkiezingen in Polen Regeeringscandidaten hebben succes Bijen-invasie Op suikerraffinaderij in Nieuw-Zeeland 1 Zuiveronderneming „RADICAAL" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 29 MEI 1934 Avondblad Londen vat het niet zoo serieus op Terreur op Cuba Amerikaansch gezantschap streng bewaakt Een giftvanZ.H. den Paus Voor de slachtoffers van Paturages „Oostenrijk heeft een hooge zen ding in het Europeesche staten-concert" Italië als vriend Zal Sovjet-Rusland toetreden De vergadering van het Duitsche Episcopaat zal met groote plech tigheden gepaard gaan Predikatie van Mgr. Dr. Berning DE INTERNATIONALE AVUSRENNEN TE BERLIJN DE DUITSCHE GR A AL-U IT VOERING TE BERLIJN Politie jaagt te San Francisco de betoogers met gummistok en traangasbommen uiteen Textielarbeiders dreigen Nog 10 millioen werkloozen De textielstaking te Verviers Onderhandelingen over bijlegging van het conflict afgebroken Oorlog in Arabië weer begonnen Troepen van Ibn Saoed rukken op naar Sanaa Jedermanns afscheid van geld en goed DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN WARSCHAU, 28 Mei Gisteren hebben ge meenteraadsverkiezingen plaats gehad in 341 steden in het Centrum en het Oosten van Po len. De regeeringscandidaten hebben over het algemeen succes gehad, alleen in de groote ste den, zooals Lodz, en Lublin, handhaaft de rechtsche en linksche oppositie zich. AUCKLAND, 29 Mei. De suikerraffir.adei in Chelsea in Nieuw-Zeeland ondervindt groote last van een bijen-invasie. De bijen onderne men een strooptocht op de stroopvaten "an de onderneming en al stekende slaan zij eiken aanslag op hun zoete verblijfplaats af. De ar beiders van de firma zijn in verband met de liooge temperatuur waarin zij moeten werken, slechts dun gekleed en zij hebben ook daardoor teeds menigen bijensteek opgeloopen. Sommigen hunner zijn ernstig gestoken. tiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimmiiiit, i verdelgen wij volgens jpeciale succesvolle methode. Vraagt eens prijsopgaaf. Alles onder geheimhouding en schriftelijke garantie. 1 GEN. CRONJÊSTRAAT 135 - TEL. 11657 1 miiimiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiimmr NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18767 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek door Duitschland en Japan. Frankrijk windt zich op over het zich herbewapenende nationa lisme in Duitschland, dat het zelf in het leven heeft geroepen. Frankrijk wil het beschadigde bondgenootschapssysteem opkalefateren, vooral nu Polen tot een tijdelijk vergelijk met Hitier is gekomen, en den verzwakten Volkenbond weer versterken, opdat deze een doelmatig middel zal blijven om de Fransche hegemonie in Eu ropa te handhaven. Zal een toetreden van Sov jet-Rusland echter voor den Volkenbond voor- deelig blijken? Japan en Duitschland zullen moeilijker naar Genève terug te brengen zijn, wanneer Sovjet-Rusland een permanente zetel aan de groene tafel wordt ingeruimd. Sovjet- Rusland is sterk aan het „verburgerlijken". De instelling van onderscheidingen en privileges voor élite-communisten is daarvan een klein, maar zinrijk symptoom. Zal Rusland als een rotte roode appel in de mand van Genève werken, of zal het van de anti-communistische mogendheden een heilzamen invloed onder gaan? Zullen alle staten, welke tot nu toe ge weigerd hebben Sovjet-Rusland officieel te er kennen, overstag gaan, of zullen zü voor het Volkenbondslidmaatschap bedanken, omdat zij in hun afwijzende houding tegenover Rusland wenschen te volharden? Hoe verwerpelijk men het régime in Sovjet-Rusland ook mag vin den, het bestaan van dit régime is een feit, waarmee rekening dient gehouden te worden. Italië, Turkije en Engeland zullen Frankrijk steunen bij zijn pogen om Rusland lid te ma ken van de Geneefsche club. Maar wat zullen Zwitserland en Nederland doen? Men kan te gen een erkenning van Sovjet-Rusland vele juridische en moreele bezwaren aanvoeren, maar tegenover deze bezwaren kan men ook vele practische overwegingen stellen. Het Sovjet- gezag heeft zich in Rusland sinds jaar en dag bevestigd, zij het ook vaak met ongeoorloofde en verwerpelijke middelen. Het bestaande gezag moet geëerbiedigd worden, voor zoover het niet in strijd is met de goddelijke wetten en de on vervreemdbare rechten van den mensch. In Sovjet-Rusland is het gezag in vele opzichten lijnrecht daarmee in strijd. Maar heeft men Mexico of Spanje uitgestooten, toen daar Sov jet-Russische methoden in practijk werden ge bracht? In het internationale politieke en eco nomische leven geven tegenwoordig moreele en juridische overwegingen niet meer den door slag. Het meest principelooze opportunisme is troef. De wereld zakt af naar een verbijsterend niveau van verbijstering. LONDEN, 29 Mei In verband met den Amerikaanschen eisch tot betaling van de op 15 Juni vervallende annuïteit der oorlogsschul den met inbegrip van de reeds vervallen be dragen, welke nog niet zijn afgedaan, en waar onder ook vallen de tijdens het Hoover-mora- torium uitgestelde betalingen, spreken de dag bladen de hoop uit, dat deze eisch slechts for meel moet worden opgevat en dat Washington ook ditmaal genoegen zal nemen met een sym bolische betaling. In nieuwe onderhandelingen zou dan gestreefd kunnen worden naar een definitieve overeenkomst met Amerika. Mocht echter blijken, dat de Amerikaansche regeering een gedeeltelijke betaling zou beschouwen ais een in gebreke blijven, dan zou, volgens de mee ning van de Londensche bladen, iedere verdere betaling achterwege moeten blijven. Zoo schrijft de „Times": „De Ministers zullen er een beslissing over moeten nemen, of de betaling van symbolische sommen moet Worden voortgezet, dan wel of de betalingen volledig moeten worden stopge zet." HAVANA, 29 Mei. In verband met de her haalde aanslagen op den Amerikaanschen am bassadeur Jefferson Caffery, is Maandag een versterkte militaire bewaking ingesteld. Hard nekkige geruchten beweren, dat de Cubaansche terroristen vastbesloten zijn de Amerikanen te dwingen Cuba te verlaten. Ook Maandag hebben de terroristen weer "an hun aanwezigheid doen blijken. Vier jonge lui, die in een Amerikaanschen auto. welke gewapend was met een machinegeweer, zaten, brachten den chauffeur van den eersten secre taris van het gezantschap, Freeman Matthews, in het nauw en brachten hem aan het ver stand, dat hij binnen twee weken van Cuba verdwenen moest zijn. Een der#eugdige ter roristen sloeg met een revolver de voorruit van den wagen van het gezantschap in en schreeuw de: „Dat is vast voor Matthews." De secretaris van het gezantschap zat niet in den auto. toen deze werd aangehouden. Z. H. de Paus heeft aan den Nuntius te Brus sel een bedrag van 15.000 francs gezonden voor de slachtoffers der mijnramp van Paturages. Bondskanselier dr. Dollfuss heeft in de pers volgende verklaring gepubliceerd over de ver houding van Oostenrijk tot Italië: De Oostenrijksche politiek werd onmiddellijk na het sluiten van den vrede aan het werk voor den economischen opbouw gewijd. Het doel was wel vastgesteld, maar de innerlijke vorm van den staal veroorzaakte aanmerkelijke beletsels, die bijna onverdraaglijk werden door een over dreven streven naar autarkie, vooral oij de staten, die op het gebied der oude Oosten- rijksch-Hongaarsche Donau-monarchie nieuw waren ontstaan. Het is dikwijls alleen met de grootste inspanning gelukt, langzaam vooruit te komen. Dat deze arbeid steeds meer succes had is te danken aan het inzicht van verschil lende groote mogendheden, vooral echter van den Italiaanschen staat. Dadelijk na het slui ten van den vrede heeft de Italiaansche poli tiek begrepen, dat er in het Donaubekken weer stabiele economische toestanden moesten komen en de Oostenrüksch-Italiaansche vriendschaps betrekkingen droegen een bijzonder duidelijken stempel. Maar hoe zeer aan beide kanten het noodige en nuttige inzicht voorhanden was. is het toch slechts een begin van den arbeid geweest. Dat er nu in heel andere en vruchtbaarder vormen gewerkt kan worden is te danken aan de breede opvatting van den leider van het Italiaansche volk, Benito Mussolini, die in zijn bekend Do- nau-memorie niet alleen zijn meening over de nieuwe inrichting van dit economische bek ken uitte, maar tegelijk ook praktische wegen hiertoe aanwees. In verband met de resultaten der conferentie van Stresa kon men tot de conferentie-van-drie in Rome komen en als resultaat hiervan hebben we nu de Romeinsche pacten in hun praktische uitwerking voor ons. Dit resultaat kan en moet ook voor andere rijken een aansporing worden, om zich bij den, door Rome, Boedapest en Weenen ondernomen, economischen hernieuwingsarbeid aan te sluiten. Voor de ontwikkeling van deze nieuwe eco nomische politiek, was ook de interne veran dering van ons Oostenrijksche vaderland een noodzakelijke voorwaarde. De verwijdering van beletsels, die altijd weer in den vorm van een formalistisch, demagogisch radicalisme, niet alleen in het parlement, maar in het heele openbare leven voor den dag kwamen, heeft onder volle toestemming van ons volk den weg vrij gemaakt voor een vluggen arbeid. Oosten rijk, al is het ook in een gewijzigden vorm, die aan zijn eigenaard beantwoordt, kan menig politiek en economisch richtsnoer van het mo derne Italië onder de leiding van Mussolini voor zich toepassen; dit feit heeft het gevoel van een veel omvattende geestelijke harmonie opgeroe pen, wat er natuurlijk toe leiden kan, de poli tieke en economische samenwerking te bevor deren. Het nieuwe Oostenrijk heeft zijn hooge zending in het kader van het Europeesche sta ten-concert geheel en al erkend. Als drager van een oude cultureele en politieke geschiedenis, die den Oostenrijkschen volksstam van oudsher zijn karakter heeft verleend, zal onze zeven millioen-staat in het Donau-bekken niet alleen zijn historische verplichtingen in volle vrijheid en onafhankelijkheid weten na te komen, maar ook die, welke uit de eischen van den nieuwen tijd voortvloeien. De Volkenbond, die in belangrijke zaken zware verliezen heeft geleden, heeft in kleine aangelegenheden eenige successen behaald. De Japan veroordeelende resolutie naar aanleiding van de gewelddadige verovering van Mandsjoerije, een uitspraak, welke acade misch bleef, omdat zij niet tot sancties in de practijk leidde, deed Japan Genève verlaten De machteloosheid der ontwapeningsconferen tie om tot zelfs een minimale overeenstemming te komen, bracht Duitschland er toe zijn lid maatschap op te zeggen van den Volkenbond, die de opdrachtgever van de ontwapeningscon ferentie is. Komt Genève tot de erkenning, dat niet alleen bewapeningsvermindering, maar ook bewapeningsbeperking een internationale utopie is, dan krijgt de Volkenbond opnieuw een feilen slag in het lankmoedig, humanitair pacifistisch diplomatengezicht. Ook de bemid- delingsarbeid van de Volkenbondscommissie in het bloedige Gran Chaco-geschil is op niets uitgeloopen. Alleen het rapport, dat deze com missie uitbracht, heeft het goede gevolg gehad, dat de gewetenlooze particuliere wapenhandel nu door de internationale verontwaardiging in zijn heillooze vrijheden zal worden beperkt. Dagelijks verklaren steeds meer mogendheden zich bereid een embargo op den wapenuit- en doorvoer naar Bolivia en Paraguay te leggen, en onder deze bevinden zich ook de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika, welke geen lid van den Volkenbond zijn, maar niettemin nauw1 met Genève samenwerken. Of dit embargo niet alleen algemeen aanvaard, maar ook algemeen toegepast zal worden, blijft een vraag. In ieder geval mag dit embargo-initiatief geboekt wor den op de creditzijde van den reeds door velen geestelijk failliet verklaarden Volkenbond. Het is intusschen wel ietwat wonderlijk, dat de zelfde regeeringen, welke bereid blijken den oorlog tusschen de beide Zuid-Amerikaansche bondsleden te doen eindigen door ze niet meer van wapenen en munitie te voorzien, zelf maat regelen nemen om militair zoo sterk mogelijk te staan met het oog op een eventueelen, steeds moeilijker te vermijden schijnenden oorlog. Dit is een van de vele dwaze tegenstellingen, welke de huidige wereld als een narrenschip karakteriseeren. Een volledig succes heeft de Volkenbond behaald in den strijd om Leticia. Columbia en Peru zijn tot overeenstemming gekomen en zullen den vreedzamen weg van onderhandelingen volgen in plaats van dien van het brute geweld. Veel navolging zal dit schoone voorbeeld evenwel niet vinden, gezien den hand over hand toenemenden lust om met vuur te spelen. Tegenover het Leticia-succes staat het échec, dat de Volkenbond indirect lijdt door het feit, dat San Salvador tegen de Volkenbondstheorieën en -leerstellingen in den door Japan met geweld gecreëerden staat Mandsjoekwo officieel heeft erkend. San Sal vador treedt daardoor het Kellogg-pact, de Stimscm-doctrine en de Volkenbondsprincipes met voeten om economische voordeelen te win nen. Mandsjoekwo heeft uit dankbaarheid di rect een koffie-order in San Salvador geplaatst, maar degene, die hierdoor werkelijk op de kof fie komt, is de Volkenbond. Door de bemoeiingen van Frankrijk om Sovjet-Rusland te laten toetreden tot de Vergadering der Volkeren te Genève, opent zich voor den Volkenbond een schijnbaar aantrekkelijk perspectief. Het zijn geen edel aardige motieven, welke Rusland en Frankrijk in elkanders armen hebben gedreven, maar uitsluitend de dwingende macht van het poli tieke eigenbelang. Rusland voelt zich bedreigd KEULEN (K. W. P.) Daar de vergadering van het Duitsche Episcopaat dit jaar geopend wordt op den feestdag van den H. Bonifacius (5 Juni) zullen er verschillende plechtigheden plaats hebben, die andere jaren niet werden gehouden. Op Zondag 3 Juni zullen reeds ver schillende Bisschoppen in Fulda aanwezig zijn om de Algemeene Vergadering bü te wonen van de Bonifaciusvereeniging voor Katholiek Duitschland. Deze jaarvergadering wordt ge opend met een Pontificale Hoogmis in den Dom van Fulda, waaronder de Bisschop van Osna- brück, Staatsraad Mgr. Berning de predicatie zal houden. Gedurende het Lof in den namid dag zal de Bisschop van Meissen dr. Peter Legge de vergadering toespreken, 's Maandags begint de eigenlijke algemeene vergadering met een Pontificale Hoogmis, die op het graf van den H. Bonifacius wordt gecelebreerd. Dins dags den dag waarop de conferentie der Bis schoppen een aanvang neemt, zal de Bisschop van Berlijn Mgr. Bares onder de Pontificale Hoogmis de geloovigen toespreken, 's Avonds om 9 uur boeteprocessie van alle katholieke man nen en jongelingen van de stad en het land van Fulda naar de grafzerk van den H. Boni facius, waar de Bisschop van Rottenburg Mgr. dr. Sproll een toespraak zal houden. Op den sluitingsdag van het Octaaf van Sint Bonifacius zal een groote bedevaart naar Fulda trekken, zooals deze grijze bisschopsstad nog nimmer heeft aanschouwd. Als feestredenaar zal optreden Domprediker P. Q. Weber O. F. M. Tot slot wordt nog een feestavond belegd waar Domproost Donders uit Munster het woord zal voeren. Met een ontzettende snelheid rennen de race-auto's over de haan. Op ome foto ziet men de renners kortna den start in volle vaart SAN FRANCISCO, 29 Mei Met gummi stokken en traangasbommen is de politie gis teren opgetreden om een menigte van om streeks 500 stakers alhier uiteen te drijven, welke zich met steenen te weer stelden. Een nieuwsgierige werd door een kogel gewond, welke naar verluidt door een agent van politie zou zijn afgevuurd. De politie ontkent echter van de vuurwapenen gebruik te hebben ge maakt. Verder werden nog twee stakers, een voorbijganger en drie politieagenten gewond, terwijl twee arrestaties werden verricht. Tegen het einde van de schermutseling vluchtten de stakende zeelieden naar het hoofdkwartier van hun vakvereeniging. De botsing was ontstaan toen de stakers te hoop geloopen waren in de verwachting, dat de reeders een antwoord zouden geven op hun ultimatum betreffende het doen van defini tieve regelingsvoorstellen. Een taxi-onderneming te Cleveland in Ohio, waarvan de chauffeurs in staking zijn, tracht te heden onder bescherming der politie haar bedrijf met behulp van werkwilligen te her vatten. Dit leidde tot ernstige onlusten met de stakers, die de uitrijdende taxi's met stee nen bombardeerden en in het centrum dei- stad de straten blokkeerden, zoodat het ge- heele verkeer erd stilgelegd. Uit New Orleans wordt gemeld, dat het al daar gisteren tot ernstige vechtpartijen kwam met stakende dokwerkers, waarbij verscheide ne personen gewond werden. De leider der textiel-arbeiders te New York heeft gedreigd, dat 300.000 werklieden in de textiel-industrie in staking zullen gaan, indien de werktijd beperkt zal worden. Generaal Johnson heeft n.l. vorige week Woensdag meegedeeld, dat vanaf 4 Juli, de ka toenspinnerijen het aantal uren, waarin de spjnnerij-bedrijven werken, voor den tijd van 12 weken moeten gaan beperken tot 65 pCt. MEXICO, 29 Mei De kamer van arbeiders van den staat Tampico, het centrum van de Mexicaansche petroleumproductie, heeft mede gedeeld, dat op 6 Juni de algemeene staking zou aanvangen ter ondersteuning van de sedert 23 Mei stakende employé's van de Britsche Eagle Petroleummij., wanneer de eischen van de werknemers niet worden ingewilligd. WASHINGTON, 29 Mei. (V. D.) Volgens een verklaring van den President van de Ameri kaansche Arbeidsfederatie Green, hebben gedu rende de maand April ongeveer 260.000 arbei ders werk gevonden. Het aantal werkloozen bedroeg in het begin van de maand Mei echter nog ongeveer 10.600.000. Naar raming hebben hiervan gedu rende de maand Mei nog ongeveer 600.000 ar beiders werk gevonden, zoodat het totaal aan tal werkloozen thans nog ongeveer 10 millioen bedraagt. Green verklaarde, dat de werkloosheid in April nog iets grooter was dan in September van het vorig jaar, doch iets minder dan in April 1933. Volgens de laatste statistieken is er een kleine verbetering in den stand der werkloosheid waar te nemen. BRUSSEL; 29 Mei. (Reuter.) De onderhan delingen om het conflict in de textiel-mdustrie te Verviers bij te leggen zijn mislukt. De sta king duurt thans reeds drie maanden en ook de pogingen van den gouverneur van Luik om tusschen de patroons en werklieden als bemid delaars op te treden hadden geen succes. Zooals men weet eischen de arbeiders vol ledige erkenning van hun bonden en het in- oeren van een rouleeringssysteem als de werk tijd voor een deel der arbeiders wordt verkort. De bekende aviatrice Lola Schröter is van plan met een zeilvliegtuig een tocht dwars over Duitschland te maken KAIRO, 29 Mei. (Reuter). Het offensief van de troepen van Ibn Saoed tegen Sanaa, de hoofdstad van Yemen is begonnen. De Saoedi-Arabieren rukken van drie zijden op onder bevel van de prinsen Faigal, Saoed en Showeir. Alle troepen van Yemen zijn thans rond Sanaa samengetrokken. De opening der Bisschopsconferentie te Fulda zal 5 Juni met groote plechtigheden gepaard gaan. De stakingsbeweging in Amerika breidt zich steeds meer uit. De oorlog in Arabië is weer begonnen. Troepen van Ibn Saoed rukken op naar Sanoa. Terroristen op Cuba zijn weer in actie. Voor al op de Amerikanen hebben zij het gemunt. Faillissementsrequesten inzake de veiling-kwes tie te Beverwijk ingetrokken. Kwestie in Breda's raad. Soc.-dem. raadslid neemt ontslag. Requesten tegen de voorgestelde nieuwe spel lingswijze. De Loosdrechtsche plassen. De kwestie over openbaar vaarwater. Weer een vechtpartij te Oss. Koopman ern stig mishandeld. O O Verwachting: Zwakke tot matigen, Noord-Westelijke tot Noord-Oostelijken wind, licht tot half bewolkt, waar- schijnlijk droog weer, iets warmer, vooral in het Zuiden. Hoogste barometerstand: 768.0 te Holy- head. Laagste barometerstand: 751.8 te Isa- Er fjord. =5 Zon op 4.49 - onder 9.06 Licht op 9.36 Maan op nam. 10.45 onder v.m. 4.23 Mgr. Dr. Berning, Bisschop van Osnabrück en Staatsraad van Pruisen Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 756 Vorige stand: 754

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1