PARCIVAL De uitbreiding der papierfabrieken VERFRISSCHING DRINKT FRUIT DOOR DE GRUYTER'S ORANGEADE s HAAR BESTE WERK WOENSDAG 30 MEI 1934 GEMEENTERAAD VAN VELSEN DE GEMEENTE EN „RIJNLAND" Verzet tegen beschikbaarstelling van gemeenteterrein op Zondag voor sportdoeleinden De verkeersregeling bij de ponten De Corverslaan aan de Papierfabriek De Hoofdstraat te Santpoort Interpellatie Het verkeer bij de ponten BEDRIJFSONGEVAL AAN BOORD Twee opvarenden verdronken Gesmokkeld sigarettenpapier BOEKBESPREKING HONDENSPORT Onderlinge wisselbekerwedstrijd „Kennemerland" LAWNTENNIS NED. LAWNTENNISBOND Programma voor Zondag 3 Juni UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BENNEBROEK SANTPOORT ZAANDAM STAAT VAN BESOMMINGEN RIJKSVISCHAFSLAG föZi. \m PER HEELE FLESCH Hl CENTS HAbVE pRUSt h ORWgE 1 fle; lcMs 25 cent vo° t 1.25 bij rrrr.i tot 1 ——rnamm Wm - mi DOOR MARIE KOENEN f 1.fr. p. p. 1.10 De raad dezer gemeente vergaderde D'nsdag onder voorzitterschap van den burgemeester. De raad was voltallig. Goedgekeurd wordt een wijziging van het tarief voor waterlevering, Vervolgens wordt opnieuw vastgesteld de ver ordening regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van betrouwbaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der po litie Verder werden goedgekeurd verschillende voorstellen tot verkoop van grond. Aan de orde is hierna het voorstel van B. en W. tot verkoop van een gedeelte van de Cor verslaan te Velsen-Nooid, aan de Papierfa brieken, voor een bedrag van 12.500. -. Dg Papierfabriek heelt dit gedeelte noodig in verband met den afstand van grond aan de Kanaalzijde voor verbreeding van het Kanaal. De heer VAN HEIJST vindt het een bezwaar, dat het jaagpad aan den voorkant verdwijnt. Overigens kan spr. zich met het voorstal veree nigen. Intusschen is de prijs welke de gemeente vraagt niet te hoog en daarom kan de gemeen te als eisch stellen dat het jaagpad behouden blijft De heer TEN BROEKE vraagt of er een rioieering in oen weg ligt en of de fabaek bij een eventueel loozing in dat riool daaraan betalen moet. De heer ENGERINK is evenzeer overtuigd van de belangrijkheid van het jaagpad en daar om sluit hij zich bij de woorden van den heer van Heijst aan. Air. v. d. FLIER informeert of de opbrengst van den verkoop van dezen weg niet gereser veerd kan worden voor het fonds voor Kinder voeding. Gewoonlijk is een dergelijke opoi engst aardig voor rente en aflossing, maar de onder havige grond is „vrij" en de gemeente san daar om over het bedrag naar spr.'s mecDing vrijelijk beschikken. De heer VERMEULEN zegt, dat, wanneer men de plannen, welke staan uitgevoe.d te worden, beziet, het hoogst onwaarschijnlijk ia dat t jaagpad behouden kan woruen. opr. spijt het ook, aat het jaagpad in de toekomst gaat verdwijnen, al moet hij toegeven dat de waarde van hst pad problematisch wordt, gezien ae vele inkervingen, welke er in den Noordelijken oever reeds bestaan. Wetnouder BOSMAN merkt op, dat, wanneer het om eischen gaat, alleen de regeering het behoud van het Dad kan eischen, want de grond is haar eigendom. Wethouder DUNNEBIER zet uiteen, dat in de toekomst naast de fabriek een haven somt, die het jaagpad zou snijden, waardoor de be- teekenis van dit pad dus te loor gaat. Ook epr. acht het zeer twijfelachtig, of het pad be houder: kan worden. Intusschen zullen B en W. in dezen diligent blijven. Een rioieering is niet aanwezig. Voorts is het ook zeer onwaarschijnlijk, dat de gemeente de opbrengst voor een bepaald doel mag reser veeren, zooals mr. v. d. Flier zich dat voor stelt. Ook de wethouder van financiën zegt zich op dit punt geen illusies te maken. De VOORZITTER heeft de teekeningen van de uitbreiding gezien. Daaruit blijkt, dat de kanaaluitbreiding zulk een belangrijk deel veTgt. dat zelfs een stuk van de fabriek wordt afge sneden. Derhalve blijft er voor een jaagpad niets over. De fabriek krijgt verderop een ha ven en dan vervalt de beteekenis van het pad geheel. Spr. wijst er dan op dat deze zaak voor de fabriek een levenskwestie is. Zij heeft 10 jaar lang op de definitieve plannen der kanaaluit breiding gewacht, want zij gaat niet alleen verplaatsen, maar ook uitbreiden, hetgeen weer een voordeel voor de gemeente wordt. Na nog eenige discussie wordt het voorstel t. h. s. aangenomen. In behandeling komt dan het voorstel van B. en W. tot overname van „Rijnland" van een gedeelte Slaperdijk, ncodig voor de ver breeding van de Hoofdstraat te Santpoort. Zooals bekend weigert Rijnland het stukje gror.d om niet aan de gemeente af te staan, maar slechts tegen vergoeding. B. en W schre ven den raad reeds dat zij een dergelijke hou ding niet kenden bewonderen. De neer MAAS noemt deze houding merk waardig en vraagt of er geen macht aanwezig is om een dergelijk lichaam te brengen op den weg der politiek, welken de gemeente volgt, wanneer het gaat om overname van grand voor wegverbreeding. Dan doet de houding in dit opzicht van vele particulieren toch sympa thiek aan. De VOORZITTER antwoordt dat het ook hem getroffen heeft, dat een openbaar lichaam zóó weinig voor het algemeen belang gevoelt Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Goedgekeurd wordt het voorstel om aan eer weg te Driehuis den naam van Hofdijk.nan te geven. Verder wordt besloten om den huurprijs van de woning Wijkerstraatweg 54 te Velsen, te verlagen van ƒ500.op ƒ450.— per jaar. Vergunning wordt verleend tot het verleg gen van een duiker in de beek langs de West zijde en tot het dempen van een gedeelte beek langs de Oostzijde van den Hagelingerweg te Santpoort. Besloten wordt ƒ350.beschikbaar te stellen aan de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Santpoort ten behoede van de aanschaffing van leermiddelen en schcol- meubelen voor hare school aldaar. Vastgesteld wordt dan verder nog een wijzi ging van de retributie-verordening voor M. O. en H. O. en een wijziging der instructie voor het onderwijzend personeel der O. L.-scholen. Door den heer SLUITERS waren aan B. en tv. de volgende vragen gesteld: Achten B. en W. het in het belang der ge meente om op Zondag 3 Juni a.s. vergunning te verleenen voor een harddraverij voor paar den, in een gemeente-park te Santpoort? Zijn B. en W. niet van meening dat daar door de rust en de heiliging van den Zondag gestoord worden en velen onzer burgers aie in Santpoort van de rust en natuur genieten ge hinderd worden? Is de raad niet meer bevoegd tot het ver huren, verpachten of op eenige andere wijze in gebruik geven der gemeente-eigendommen? Gaarne zou ik van u willen vernemen door wie deze goedkeuring is verleend." Het antwoord van het college luidt als volgt: De bedoelde plaats bestemd voor harddraverij is met een „gemeentepark" gelijk interpellant meent, maar een voor bouwterrein bestemd terrein. De toestemming tot het houden van een harddraverij op zich zelf is niet door ons college gegeven maar door den burgemeester krachtens diens bevoegdheid. De burgemeester heeft ons medegedeeld, deze vergunning 'die oorspronkelijk voor een anderen datum was aangevraagd) slechts daarom te. hebben ver leend omdat voor alle verdere geschikte data in dit jaargetijde reeds elders en ook m de naaste omgeving harddraverijen waren aange kondigd, gelijk hem door het aanvragende be stuur is aangetoond, zoodat op andere data dan 3 Juni geen inschrijvingen van belang voor deze harddraverij waren te verwachten. De burgemeester heeft voorts aan zijn ver gunning de voorwaarde verbonden, dat niet, gelijk anders op werkdagen wel het geval was, aan deze harddraverij meerdere kermis- of an dere vermakelijkheden zouden worden verbon den, terwijl verder ook alle andere vergunnin gen van bijzor.deren aard, aangevraagd door de plaatselijke café's, zijn geweigerd. Komende tot de vraag of op deze wijze de rust en de heiliging van den Zondag gestoord worden, meent ons college deze ontkenneno te moeten beantwoorden. De draverij heeft plaats op een achteraf gelegen plaats, waar niemand, die er niet wenscht te komen behoeft te ko men, terwijl juist in deze omgeving rust in de natuur nog op talrijke andere plaatsen kan worden gevonden. Interpellant dient niet te vergeten, dat ook de plaats zijner inwoning nog zeer talrijke bewoners bevat, die qver het onder werp Zondagsrust geheel andere meeningen hebben dan hij zelf. Het is niet de taak van een besturend college om in een dergelijk eigen lijk dogmatisch conflict één bepaald beginsel uit te dragen of te bevoordeelen, maar wel om zoodanig regelend op te treden, dat de ver schillende richtingen onder de bewoners geen aanleiding hebben om elkaar te hinderen of zich aan eikaars gedragslijn te stooten. Dat de raad het orgaan zou zijn om ir. dezen te verhuren, verpachten of in gebruik geven meent ons college eveneens ontkennend te moeten beantwoorden. Voor dergelijke inge- bruikgevingen, waar het meestal gaat om een termijn van een heelen of halven dag, is de betreffende bepaling van de Gemeentewet niet geschreven. Het betreft hier het beheer van gronden. De vraag of ten slotte B. en W. deze geheele zaak in het belang der gemeente achten, mee- nen wij aldus te moeten beantwoorden; een eigenlijk gemeentebelang is hier niet aanwezig, er is slechts een groep inwoners, die uithoofde van de beoefening van een speciale sport een geoorloofd en van onze zijde voor inwilliging vatbaar verlangen naar voren brengt. Door op de hierboven omschreven wijze te beslissen dient ons college met den burgemeester, thans het speciale belang van deze groep inwoners, gelijk het hoopt in de toekomst weder anaere geoorloofde belangen van andere groepen te mogen dienen. De heer SLUITERS is door dit antwoord zeer teleurgesteld en blijft de vergunning een inbreuk óp de Zondagsrust beschouwen. De VOORZITTER licht het standpunt van B. en W. nog nader toe en betoogt dat B en W. zich allereerst hebben af te vragen of dat gene, wat gevraagd wordt in het algemeen iets geoorloofds is. Zoo ja, dan vragen zij zich af of er 'n speciale richting is, die zich eraan kan stooten, waarop onderzocht wordt of er voor waarden kunnen worden gesteld, waardoor nie mand er nog hinder van ondervindt. We heb ben hier te deen met een harddraverij achter in een bosch, waaraan geen enkele andere ver makelijkheid verbonden is. De heer VERMEULEN is evenzeer teleur gesteld door het antwoord. Het zwaartepunt ligt voor spr. in de beschikbaarstelling van ge meentegrond voor sabathschennis. Spr. be strijdt het antwoord in een uitvoerig betoog en wijst er tenslotte op, dat de overheid voor Zondagsrust en Zondagsheiliging te waken heeft. Spr. acht het gewenscht dat de raad over deze kwestie, na rijp beraad, een uitspraak zal doen. De heeren ENZERINK en VAN HEIJST juichen het standpunt van den burgemeester toe. Wat zou er gebeuren, wanneer men het standpunt van den heer Vermeulen consequent doorvoerde? Dan moest men voetbal op Zon dag ook verbieden. De VOORZITTER merkt op, dat men een uitspraak van den raad kan vragen, maar het zou toch niet goed zijn om in deze zaak de meening van een deel of zelfs van de meerder heid van den raad strak te volgen. Men kan zooiets doen in een gemeente, waar bevolking en raad van één richting zijn, maar in Velsen dient men rekening te houden met allerlei richtingen en groepen. Na nog eenige discussie wordt de interpel latie gesloten. Naar aanleiding van een vraag van mr. v. d. FLIER deelt de VOORZITTER mede, dat de gemeente-politie voor de regeling van het ver keer bj] de ponten niet meer beschikbaar kan worden gesteld. De schuld hiervan ligt bij het rijk. Het was de politie ni. gebleken, dat ver schillende automobilisten in het bezit waren van een bewijs van den Waterstaat, waarby hun voorrang werd verleend op de ponten, zy konden rustig de wachtende file verlaten en vóóraan gaan staan, om het eerst op de pont te worden toegelaten. Er werd met deze be- wyzen op de wonderiykste manier rondgespron gen. Doktoren b.v. kregen ze niet, maar ambte naren van het P.E.N. wel. Waterstaat bleek niet bereid om hierin verandering te brengen. Toen heeft het gemeentebestuur den eisch gesteld: vóór een bepaalden datum die kaarten intrekken, of de gemeente trekt de politie- regeling in. Een weigerend antwoord is gevolgd. De gemeente heeft daarop de politieregeling ingetrokken. By een dergeiyken toestand had deze regeling toch geen effect. Thans wordt het verkeer door ryksveldwacht en marechaussee zeer rustig geregeld, doch deze ondervinden thans hetzelfde bezwaar. Vooralsnog heeft de gemeente weinig lust om haar standpunt te wyzigen. Nadat nog enkele aangelegenheden waren besproken de heer MAAS wees o.m. op den gevaariyken toestand by de Evertsenstraat te IJmuiden werd de vergadering gesloten. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak inzake het ongeval aan boord van de „Lica" IJm. 384, een ongeval waarby twee opvarenden over boord sloegen en verdronken. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval, waarby helaas twee menschenlevens zyn ver loren geraakt, moet worden beschouwd als een bedryfsongeval. Dit neemt echter niet weg, dat uit het voor' gevallene déze leering kan worden geput, dat het dwarszees liggen niet gevaarlijk is. Het is waar, dat men by het dwarszees liggen minder water overneemt dan wanneer het schip met den kop op zee ligt. Wanneer men echter be denkt, welke onheilen zich by het dwarsezes liggen kunnen voordoen, dan moet het onge rief van het buiswater, hetwelk by het wer ken aan dek eenigen last veroorzaakt, op den koop toe worden genomen. De Raad spreekt de hoop uit, dat dit droe vige ongeval de kapiteins van visscherssehe- pen ertoe zal brengen te breken met de be staande gewoonte om dwarszees te gaan lig gen, wanneer dit, zooals in het onderhavige geval, groot gevaar oplevert. De ambtenaren der belasting te IJmuiden hebben een spoor ontdekt van een smokkelary in sigarettenpapier. Nadat by verschillende personen een huiszoeking was gedaan, werd by een winkelier te IJmuiden-Oost een party, bestaande uit 1700 boekjes sigarettenpapier, waarvoor geen belasting was betaald in beslag genomen. Er moet reeds een groote party frau duleus in den handel zyn gebracht. Infectieziekten, haar wezen en haar bestrijdingdoor dr. D. Herderschee. Uitgave Nijgh en Van Ditmar, Rotterdam. De schrijver van dit boek is een van de beste deskundigen op dit gebied. Men kan dus ver wachten, dat zyn behandeling van het onder werp duidelijk en klaar is: en dit is ook werke lijk het geval. Een groot aantal feiten en be schouwingen, bijgewerkt tot op den laatsten tijd, wordt in dit werk gevonden: en, wat nog belangrüker is, een dergeiyke samenvattende behandeling van de infectieziekten in het alge meen vindt men in de Nederlandsche literatuur byna niet. Twee opmerkingen: het eerste hoofdstuk, dat meer algemeen biologisch is, staat verre beneden het peil der andere hoofdstukken, en is hier en daar oppervlakkig. Op de tweede plaats vraagt men zich af, voor welke lezers dit werk geschreven is. Dit boek is no. 1 van de „Sociale handwyzers op juridisch en medisch gebied,'' onder redactie van dr. D. Herderschee en mr. M. J. A. Moltzer. Biykbaar staat deze reeks in verband met de School voor Maatschappeiyk Werk. My dunkt, dat voor de leerlingen van deze school dit werk wel misschien uit het hoofd te leeren, maar toch niet goed te be grijpen is. Voor medici en studenten is het echter zeer geschikt. TH. H. SCHLICHTING „Natuur en Mensch" Een Curasao nummer. Ter gelegenheid van het binnenkort te vieren jubileum, dat Curacao drie honderd jaren b:j Nederland behoort, heeft het maandblad „Natuur en Mensch" een speciaal nummer uit gegeven, dat geheel gewyd is aan deze Neder landsche bezitting in de West, waarvan de meeste menschen weinig weten. Het nummer, dat talryke artikelen bevat, die allen beoogen eenige verheldering te brengen in de inzienten over dit gewest, opent met een voorwoord van Z. Exc. gouverneur Van Slobbe. Ook Pater H. M. Hulsman O.P., bekend als redacteur van de „Amiqoe di Curacao" heeft eenige indrukken neergeschreven. Vereeniging Begetu Verschenen is thans het jaarverslag over 1933 van de Vereeniging tot behartiging van ae belangen van Nederlandsche ïyders aan been- en gewrichts-tuberculose iBegetu), gevestigd te Laren. Het bevat o.m. interessante gegevens over het Juliana-oord. Begunstigd door mooi weer, heeft op de Overplaats van het landgoed „Schoonenberg" .e Driehuis Zondag de wedstryd om den Zilve ren wisselbeker „Kennemerland" onder auspi ciën der Koninklijke Nederlandsche Politie hond-Vereeniging plaats gevonden. De wedstryd werd bygewoond door verschil lende autoriteiten o.a. door den heer Mr. F. L. J. E. Rambonnet, burgemeester der gemeente Velsen, den heer en mevrouw W. P. de Vries te Driehuis. Het gepresteerde van de honden op den wed strijd was over 't geheel goed werk. Winnares van den Zilveren Wisselbeker werd voor 1934 de Politiehondenvereeniging „Zuider hout" te Haarlem met een totaal aantal punten van 703 en een gemiddelde van 234. Persooniyke prijzen werden ui.gereikt aan de heeren: 1. M. Giorgis, Haarlem, 250 punten; 2. J. Boom te Haarlem, 245p.; 3. J. C. cy's te Haarlem 240 p.; 4. C. Haak te IJmuiden 238 p.; 5. I. van Gulick te Santpoort 236p.; 6. D. Vredenburg te Haarlem 236 p.; 7. A. Lokerse te Haarlem 23014 p.; 8. W. Louwerens te Haar lem 213 p.; 9. K. Broekhuizen te IJmuiden 196 p.; 10. J. Schu.te te IJmuiden 185 p. en 11. H. Grandis te Haarlem 180 p. Wegens het groot aantal honden (11) konden verschillende oefeningen in verband met den beschikbaren tyd niet worden uitgevoerd. Keurmeesters Waren de heeren W. C. H. B. Prattenburg te Zeist, G. van Oort te Bussum en H. Heykamp te Utrecht. Als Helper-pakwer- ker fungeerden de heeren H. Boemhouwer te Hilversum en G. van Andel te Haarlem. Aan den wedstryd namen de volgende politie- hondenvereenigingen deel: „Kennemerland" te Haarlem; „Kent U zelf" te Haarlem; „Oefening Baart Kunst" te IJmuiden; „Onder Ons" te Velsen en „Zuiderhout" te Haarlem. De wedstrijd had een groot succes en de aan wezige autoritei.en betuigden hun volle tevre denheid over de verrichte prestaties. Na afloop van den wedstrijd werden alle aan wezigen door den heer M. Giorgis, voorzitter der Commissie, bedankt voor hun belangelooze medewerking om dezen wedstryd zoo te doen slagen. De prijzen werden met een toepassehjk woord door den heer Heykamp uitgereikt en door hem werd ook namens zyn medekeurmees ters en helpers, den heer en mevrouw A. A. van Rooüen—Romein van harte dank gebracht voor het gastvrije onthaal, dat de Commissie te hunnen huize had mogen ondervinden, en tevens roemde hy de ui.stekende regeling van den wedstrijd, die hoofdzakeiyk aari de ener gieke leiding van den heer Van Rooyen te dan ken was. Hoofdklasse Festina I—Leimonias II. D.D.V. IHilversum I. Leimonias II—Anglo Dutch L le Klasse Hilversum H—D.D.V. IL Haarlem I—Thor L Groen Wit ISpieghel I. Ace I—T.C.H. I. Overgangsklasse. K.A.T. IHaarlem II. Leiden IP. Marlot I. 2e Klasse A. Swift IGroen Wit I. Advantage IT.E.D. I. 2e Klasse B. D.D.V. IV—V.V.G.A. I. Westrust IHeemstede I. Pr. Juliana IStadivo II. Kg. Zaandyk I—T.C.H. II. Shell I—K.E.K. I. Zaandam IGame and Set I. Deuce II—A.L.T.V. I. T.C.G. IVeserbeek I. D.H.G. I—Heemstede II. r.C.H. Ill—Kg. Zaandyk II. Animo I—T.C.S.B. I TE.D. II—Westrust II. 3e Klasse A. Duinlust I—K.A.T. II. Heemstede ni—T.C.G. II. Game and Set IISegiod. T.C.S.B. I—Nieuwe Meer I. K.E.K. II—Bonzo. Quick IBakkum I. Topping II—T.O.P. I. V.V.G.A. II—T.C.G. ILL 3e Klasse B Fighting FourN.V.A. I. A.M.V.J. I—Duinlust II. De AlgemeeneRood Zwart II. Be QuickT.E.D. III. Love Game—K.A.T. III. Heemstede IVWestrust III. Shel II—T.C.G. IV. Lucky Strike—T.O.P. II. O. KayBakkum II. Quick II—T.C.H. IV. Duinlust IIIVelserbeek II. Zaandam IIEgmond. T.C.S.B. III—Alkmaar Heiloo. De Algemeene IIHeemstede V. De Bary IIDe Nieuwe Meer III. Deuce IV—N.V.A. II. T.C.H. V—Ready II. Westrust IV—H.D.S. II. Spreekuur Burgemeester De burgemeester van Bloemendaal, zal a.s. Vrydag niet van 10 tot 12 uur maar van 9 tot 11 uur zyn gewone spreek uur houden. Voor veilig verkeer Op initiatief van de Onderwys-verkeerscommissie alhier werd Dins dag in de gymnastiekzaal van de Ulo-school aan den Vijverweg een bespreking gehouden over de maatregelen, die op de scholen kun nen worden genomen in het belang van een veilig verkeer. Deze besprekingen weiden ge leid door den heer H. C. J. Roelofsz en werden bygewoond door het personeel van alle open bare en bijzondere scholen in deze gmeente. Dr. T. Popma, hoofd van de scholen A en B deelde in zijn openingswoord mede, dat de in specteur over het lager onderwijs in de in spectie Haarlem door ambtsbezigheden verhin derd was de besprekingen by te wonen, Dat de inspecteur zich voor deze zaak bijzonder interesseert, kan hieruit biyken, dat op zyn ini tiatief de Onderwus-Verkeerscommissie werd ingesteld. Ons streven moet zyn, aldus dr. Popma, om 't aantal ongelukken tot een zoo klein moge- ïyk aantal terug te brengen. De heer Roelofsz, daarna aan 't woord ko mende, gat een uitvoerige beschouwing over de verschillende soorten van wegen, zooals particuliere, gemeente-, provinciale en rijks wegen, over de ontwikkeling van 't verkeer, over de verschillende categorieën van wegge bruikers, waarna hy een beschryving gaf van de allernieuwste rykswegen, waarop voor alleu plaats is, zoowel voor den voetganger en den wielryder als den automobilist, voor het lang zaam en het snelverkeer. Hy kwam ten slotte tot drie eenvoudige ver keersregels, die men in acht te nemen heeft, n.l. rechts houden, rechts voorrang verleenen en nooit de veiligheid van 't verkeer in gevaar brengen of dit belemmeren. Aan de hand van deze regels gaf hy wenken voor voetgangers, voor wielrijders en automobilisten. Verder toonde spr. het wenscheiyke aan van internationale verkeersaanwyzingen en ver- keersvoorschriften. Nadat vragen waren gesteld sprak dr. Popma een woord van dank aan den heer Roelofsz waarna door velen geteekend werd op een ver zoek aan ae gemeente en dat van den volgen den inhoud was: Ondergeteekenden met belangstelling gehoora hebbende de rede van den heer Roelofsz, waar by o.m. werd opgemerkt, dat kinderen niet op straat mogen spelen, verzoeken in het belang der jeugd om grootere bedragen beschikbaar te stellen, opdat bij grootere groepen van wo ningen ook speelruimte voor de kinderen wordt beschikbaar gesteld. We meenen, dat dit middel, om mede te wer ken aan veilig verkeer ook in onze gemeente nog te zeer wordt veronachtzaamd. 35 jaar bjj de posteryen De heer C. Vis, kantoorhouder alhier, zal 1 Juni den dr.g mogen herdenken van zyn 35-jarigen dienst bij de P. T. T. Hoewel de heer Vis dezen aag een voudig had willen laten voorbijgaan, willen we toch met een enkel woord iets melden om trent zyn diensttyd. Als besteller werd hy 35 jaar geleden te Bennebroek aangesteld. Hu heeft steeds het volle vertrouwen van zyn superieuren mogen ondervinden, dat ook vooral bleek toen de heer Vis voor omstreeks 22 jaar van besteller opklom tot kantoorhouder In ge heel dien tijd is hy de vraagbaak geweest voor velen en vooral ook voor den exnorthandel. die zich in de na-oorlogsche jaren zoo byzonder had uitgebreid in de bollenstreek. De heer Vis die zich, zoo noodig, terdege kan laten gelden en een eerlijke en vaste overtuiging bezit, heeft zoowel in kerkeiyke als in andere col leges zitting en was als raadslid vooral de verdediger der postbelangen. Dit alles by elkaar genomen zal den heer Vis groote voldoening geven bij het herdenken van de vele jaren die voor hem heengingen als ambtenaar bil de post. Harddraverij Aangemoedigd «foor het groote succes dat de vereeniging „Santpoorts RingTijden" verleden jaar met de kortebaan- harddravery geoogst heeft, heeft deze vereeni ging besloten ook dit jaar weer een harddrave- ry te organiseeren en wel op 3 Juni. De wedstryden staan onder controle en re glement van de Kon. Harddravery- en Ren- vereeniging en worden weer gehouden op de historische Harddraverslaan in het Burge meester Rijkerspark te Santpoort. Er zyn prijzen uitgeloofd van 250, 125. 50 en 25, zoodat er spanning genoeg zal heerschen. Ook om het mooie natuurschoon van de kamppjaats zelf is de harddravery een be zoek overwaard. Maandag is de inschryving gesloten, met een totaal van 33 deelnemers, waaronder verschil lende zeer bekende namen voorkomen. Vox Humana viert triomfen Zondag heeft het Santpoortsche gemengde koor „Vox Huma na" deelgenomen aan het concours van den Noord-Hollandschen Zangersbond te Bergen en wel met groot succes. Uitkomend in de eerste afdeeling behaalde „Vox" den eersten prys met 347 punten. Als verplicht nummer werd gezongen Psalm 42 van Palestrina; voor het vrije nummer had men gekozen „Licht" van Wierts. In den eere-wedstryd behaalde men evenals in den eersten, het hoogst aantal punten t.w. 176 jj. Deze wedstryd is echter nog niet afge werkt, doch wordt volgende week voortgezet. Het nieuwe woonwagenkamp Het schijnt dat het nieuwe woonwagenkamp niet erg in trek is. Vroeger toen het oude kamp nog in ge bruik was, vond men er soms 40 wagens. Nu is dit aantal langzamerhand teruggeloopen en staan er nog maar drie. Men vindt de plaats niet geschikt, moeilyk te bereiken en te ver uit het centrum, waarom de menschen maar lie ver naar een ander kamp trekken. Rywicldiefstal Een bezoeker van het R.K. vereenigingsgebouw kwam bij het naar huis gaan tot de onaangename ontdekking, dat men er met zyn rijwiel vandoor was gegaan. Een andere bezoeker van dezelfde localiteit miste zyn rijwielplaatje. Het étui lag op den grond. Het mijn en dijn De politie heeft proces verbaal opgemaaakc tegen een woonwa genbewoner, die drie paarden op een land liet grazen, waarover hy niet de be schikking had. Achterstallige schuld De rijkspolitie heeft sen Zaandammer en Westzaner ingezetene aan gehouden en naar Haarlem overgebracht, die beiden nog een rekening van een half jaar ge vangenisstraf by de Justitie open hadden staan. Burgerlijke Stand Geboren: Gretha, doch ter van A. Hoorn en M. Abbink; Cecilia Wil- tina, dochter van M. de Vries en G. Steur; Hen drik, zoon van H. van Oostenbrugge en B. de Vries; Gerardus, zoon van G. C. Goverde en W. J. M. Volkers; Aaltje, dochter van K Pas terkamp en A. Bakker; Hendrik, zoon van C. van Dam en H. de Boer; Maartje, dochter van P. Breeker en M. A. van Leeuwen; Dirk. zoon van P. Stevens en T. Dekker; Simon Cornells, zoon van G. de Groot en M. Swaan; Jacob, zoon van J. Kuyt en E. Ramakers; Jannetje, dochter van H. J. Bakker en E. A. Faas: Eg- bert Klaas, zoon van S. van der Ben en M. Zwaan; Karei Jozef, zoon van J. de Roeck en B. de Schryver; Guurtje Hendrina, dochter van P. Reneman en M. Bakker; Aafje, dochter van W. de Wit en J. Kersemaker; Petronella Maria, dochter van C. Tol en C. G. Koning; Robbert, zoon van H. Kemmink en C. C. van der Velde; Cornelia Gijsbertha, dochter van J. Kitzen en A. E. Koning; Jacoba Cornelia, dochter van W. T. Daub en A. Koomen; George, zoon van G. J. Cenyn en H. Scheper; Annie, dochter van M. Hoorn en C. M. Hagen; Nicolaas, zoon van K. van Dalsem en A. J. Valk; Vrouwtje, dochter van W. Pijper en G. Bosstad. Ondertrouwd: D. Schuerman en G. Drijsten; J. Kraay en T. Kraay; A. A. M. Werkhoven en A. C. Zwager; J. de Jong en A. Vader; J. Ver hoef en I. de Boer. Gehuwd: A. Nijhuis met G. Plekker; C. de Graaf met G. Huigen; D. Kryt met C. C. van der Lip; F. J. Nekeman met N. van den Dongen. Overleden: Arent Bloem, oud 69 jaar, weduw naar van D. Frikkee (won. te O. Knollendam); Grietje Roukama, oud 67 jaar, geh. met G. Timme; Nicolaas Kleberg, 68 jaar, ongehuwd; Aagje Schenk, oud 69 j., gehuwd met J. Zwart (won. te Zaandijk)Lucas Dral 66 j., gehuwd met M. Koeman (wonende te Zaandijk); Hil- legonda Havik 28 j., geh. met M. Mooy (wo nende te Westzaan); Guurtje Maria Hartland, 18 jaar, ongehuwd; Neeltje Hartog, 80 j., we duwe van J. Fris; Jan Bos, 70 j., geh. met T. Galis; Marljtje Stapel, 67 j., weduwe van C. A. Clasquin; Jan Veldhuys, oud 53 j., geh. met J. Riet. Levenloos aangegeven: een kind van G. J. Cenijn en H. Scheper. van de heden aan den Ryksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: Utrecht 430 manden 3600.Schoorl 425 manden 3980.IJsselmond 275 manden 2594.—, Gerard 175 manden 2560.—. Loggers: KW 127 780.—, KW 91 760.—, KW 163 760.—, KW 102 850.—, KW 90 690.—, KW 55 720.—, KW 64 750.—. IJMUIDEN, 30 Mei Ryksvischafslag Tarbot per kg. 0.85 tot 0.70, griet per 50 kg. 35.— tot 15.—, tong per kg. 1.— tot 0.75, mid del schol per 50 kg. 36.tot 31.zetschol per 50 kg. 28.tot 24.kleine schol per 50 kg. 26.— tot 9.—, schar per 50 kg. 12.30 tot 4.30, tongschar per 50 kg. 32.— tot 24.—, vleet per stuk 4.50 tot 2.45, pieterman en poon per 50 kg. 9.tot 4.40, groote schelvisch per 50 kg. 24. middel schelvisch per 50 kg. 25.tot 17. kleine middel schelvisch per 50 kg. 17.50 tot 9.kleine schelvisch per 50 kg. 10.— tot 4.70, kabeljauw per 125 kg. 66.— tot 35.—, gullen per 50 kg. 18.tot 7.leng per stuk l.vO tot 0.80, heilbot per kg. 0.85 tot 0.58, wyting per 50 kg. 8.60 tot 7.50, koolvisch per stuk 1.08 tot 0.50, makreel per 50 kg. 8.50 tot 4.70. itv„, 1 Ju'dent^„ STATIEGELD ÏO CT. P. FLESCH (uitsex°ct --r; iuits«°ndet n - "Tri Me' tot fl L -- «0^0° j 6 lont GcUH v v/oeo»4** 61 B IH—Cf* v. ssfr BI Jaren geleden trok Ellen Russe ons land door om In verschillen de steden cursuc-->n te geven over letterkunde, en wat toen opviel was, dat zij, als het h.i. beste werk van Marie Koenen „Parcival" noemde. En inderdaad, bij nadere kennismaking bleek dit toen nog tamelijk on bekende werkje zéér de moeite waard. De bekende Graal legende de muziek van Wagner heeft de belangstellingervoor tot *n wereld-interesse ge maakt, nadat Tennyson met zijn Arthur-epos reeds de Holy Grale beroemd gemaakt had is in dit mooie werkje weer heelemaal terug gebracht in de innige Katholieke sfeer, waar uit deze oorspronkelijk stamde. Heel mooi is het ge loof van den jongen Parcival geteekend, dat langzaam tot een stra lende, heerlijke kracht ontluikt. Het was een goede gedachte van de N. V. „De Spaarnestad" te Haarlem, om van dit werkje een goedkoope ren herdruk te bezorgen en een sympathieke gedachte van Marie Koenen om het boekje aan de „Graal" op te dragen. Ook dit werkje be hoort tot die mooie boeken, waar men zwij gend veel bewondering voor voelt. (Limb- Koerier) N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Ook in den boekhandel verkrijgbaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10