Amerika stelt terugkeer tot plan-MacDonald voor De oorlog in den Chaco en het verdrag van Rio ml Het nieuws van heden NORMAN DAVIS OVER DE ONTWAPENING TRANSFERCONFERENTIE PAN-AMERIK. UNIE EN VOLKENBOND DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling WOENSDAG 30 MEI 1934 Ochtendblad DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Russisch voorstel tot instelling van een permanente vredes conferentie Litwinof openlijk aan Fransche zijde Davis spreekt Litwinof Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii| DAG DER JEUGD IN OOSTENRIJK Norman Davis Litwinof aan het woord Amerika's legersterkte De Saarbesprekingen in Genève De uosienrijksche jeugd heeft dezer uagen op plechtige wijze haar gelofte van trouw aan de regeering afgelegd. Bij deze gelegenheid werd een optocht gehouden, tijdens welken volksdansen werden uitgevoerd, zooals onze foto laat zien Duitsch voorstel aanvaard door Engelsche, Fransche en Zweed- sche delegatie Nederland en Zwitser land ertegen Smokkelhandel in China bloeit De Oceaanvlucht van Codos en Rossi De Joseph le Brix" vond prachtig den weg Herstel van den vrede? De Lutinetoren De Kerkstrijd in Duitsch land Openbaar optreden van confes- sioneele jeugdorganisaties te Trier verboden NIEUWE HAARLE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18768 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek GENEVE, 29 Mei. De bijeenkomst van de Hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie werd vanmiddag om half vier geopend door Henderson. Er bestond voor deze zitting groote belangstelling. Henderson begon met te verklaren, dat voor de hoofdcommissie de tijd gekomen is om te beslissen, of zij haar werkzaamheden zal voortzetten. De huidige situatie is critiek. Er moet evenwel aan worden herinnerd, dat de conferentie tijdens haar zitting een aantal be langrijke besluiten heeft genomen, o.a. inzake de Duitsche rechtsgelijkheid. Henderson las de desbetreffende verklaring in haar volledigen tekst voor. Spreker zeide, dat in de eerste plaats een oplossing moet worden gevonden van het pro bleem der nationale veiligheid als de basis van alle ontwapeningskwesties. In de tweede plaats moet aan den bewapeningswedloop op het ge bied der luchtvloten een halt worden toege roepen en in de derde plaats moet een inter nationale controle in het leven worden geroe pen op de vervaardiging van en den handel in wapens. Het door het Volkenbondsverdrag en de ver dragen van Locarno bereikte veiligheidssysteem is van aanzienlijke sterkte. Het is evenwel on dermijnd door twijfel nopens zijn practische toepassing. Het komt er thans op aan een al gemeen vertrouwen te wekken in een effectieve internationale actie tegen een aanvaller. Slechts dan zal men van de landen kunnen verwach ten, dat zij toestemmen in een vermindering hunner bewapening. Tenslotte wekte Hender son alle deelnemers op tot actieve medewer king, om de conferentie tot een succesrijk eind te brengen. Norman Davis, de gevolmachtigde der Ver- eenigde Staten, opende de rij der sprekers. Hij constateerde, dat de groote verwachtingen, waarmede de ontwapeningsconferentie eens werd begroet, thans diep beschaamd zijn. Een groote mogendheid heeft zich uit de conferen tie teruggetrokken; de directe onderhandelin gen hebben eveneens teleurgesteld en geen mo gelijkheid geboden de groote moeilijkheden ter zijde te stellen. Thans spreken zekere mogend heden niet meer van een vermindering van bewapening, maar ten hoogste nog van een be perking, andere zelfs van een directe wape- ningsvergrooting. Er zijn intusschen slechts twee wegen om veiligheid te verschaffen: 1. door een overweldigende superioriteit op het gebied der bewapening, misschien gepaard gaande met een rugdekking door bondgenoot schappen. Dit systeem evenwel heeft eens ge leid tot een bewapeningswedloop en voorts tot een oorlog, welks gevolgen wü thans nog niet te boven zijn en welks herhaling wij misschien nimmer te boven zouden komen. 2). Bij de andere oplossing gaat het er om, de definitieve krachten te versterken en de aanvalskracht te verzwakken, m.a.w. de voor uitzichten op een succesrijken aanvalsoorlog te verminderen door een geleidelijke afschaffing van die wapens, welke in het bizonder voor een aanval geschikt zijn, d.i. de zware mobiele ar tillerie, de tanks, de gaswapens en de bombar dementsvliegtuigen. Deze ontwapeningsmethode zou ook de vestingen en andere verdedigings middelen een superioriteit verzekeren. De me thode is in feite op 23 Juni 1932 door de con ferentie bij resolutie aangenomen. De Amerikaansche regeering is er van over tuigd, dat slechts de tweede weg vrede en voor uitgang op de wereld en de nationale veilig heid in ieder land zou kunnen waarborgen. Helaas domineert in Europa thans de tegen overgestelde strooming. Een voortschrijden op dezen weg zou weer voorwaarden scheppen als die welke aan den wereldoorlog voorafgingen. Wie deze politiek volgt, in plaats van veiligheid te scheppen door een vermindering der bewa peningen, laadt een zware verantwoordelijkheid voor de toekomst op zich. President Roosevelt heeft mij opgedragen de houding en de politiek der Vereenigde Staten als volgt samen te vatten: Wij zijn bereid iederen practischen weg te betreden, met het doel een algemeen ontwa peningsverdrag tot stand te brengen en aldus den algemeenen vrede en den vooruitgang der wereld te dienen. Wij zijn voorts bereid mèt een algemeene ontwapeningsconferentie eveneens te onderhandelen over een algemeen niet-aan- valspact en met andere naties te spreken over alle problemen, welke zouden kunnen voort vloeien uit de verdragen, welke wij hebben ge sloten. De Vereenigde Staten hebben evenwel niet de bedoeling deel te nemen aan de politieke onderhandelingen en verdragen van Europee- sche mogendheden, en zij zullen zich met geen enkele overeenkomst inlaten, welke tot doel zou kunnen hebben de gewapende macht der V. S. voor de regeling van eenig geschil te la ten optreden. De politiek der Vereenigde Staten heeft het doel zich buiten iederen oorlog te houden, doch op iedere wijze te helpen, wan neer het er om gaat den oorlog te verhoeden." De Vereenigde Staten zijn verder bereid door een internationaal verdrag een effectief systeem uit te werken voor de regeling der wapen- fabricage en voor den handel in wapens en munitie. De president der Vereenigde Staten is er van overtuigd, dat de vrede ter wereld wordt be dreigd door de ongecontroleerde werkzaamheid der wapenfabrieken en wapenhandelaars, en het gaat er thans om door effectieve stappen die krachten te controleeren en te onderdruk ken, welke er materieel belang bij hebben wan trouwen en tweedracht te zaaien. Vervolgens verklaarde Davis, dat zijn land bereid is over verdere bewapeningsverminde ring te onderhandelen, hoewel zijn bewapening reeds beperkt is. Dit geldt ook ten aanzien van de bewapening ter zee, ofschoon Amerika het noodig heeft geacht zijn vlootbouwprogram tot de bij de verdragen vastgestelde grenzen uit te voeren. Niettemin zou Amerika, wanneer an dere staten daartoe eveneens bereid zouden zijn, de vlootbewapening tot een geschikt peil willen verlagen. De conferentie moest het er thans eens over worden, of men het doel eener gecontroleerde ontwapening handhaaft of dat men zich te vreden stelt met een eenvoudige begrenzing van de bewapeningen, hetgeen bij den huidigen hoogen stand der bewapeningen van zeer twij felachtig nut zou zijn. Van noodlottige gevol gen zou echter een ongecontroleerde bewape ningswedloop zijn. Norman Davis stelde voor terug te keeren S Verwachting: Meest matige tot noord- oostelijke of oostelijke wind, licht tot p half bewolkt, droog weer, iets warmer in 't zuiden. Verdere vooruitzichten: weer. zonnig droog ^IIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllililllllllllllllllillllllllllllllllllllllllfHi tot de resoluties van 8 Juni 1933, dus tot de aanneming van het plan-MacDonald ooor alle naties, met inbegrip van Duitschland als basis van een ontwapeningsconventie. Spreker zou niet licht kunnen gelooven, dat Duitschland op deze basis de besprekingen niet zou willen her vatten. Vervolgens werd het woord genomen dooi den Russischen Volkscommissaris Litwinof, die zich in spottende bewoordingen keerde tegen degenen, die nog hopen dat de conferentie ten slotte nog tot resultaten zal leiden, en den lof trompet stak over de vroegere Russische be moeiingen in de bewapeningskwestie. De bestaande tegenstellingen werden nog verscherpt door politieke gebeurtenissen. Enkele staten voerden mondelinge en schriftelijke pro paganda voor een expansie en een verovering van vreemd gebied met wapengeweld. In dit verband sprak Litwinof van een „op een oor logstoestand gelijkende activiteit in naburige staten". Kon men er zich over verwonderen, dat staten, die belang hebben bij de handha ving van den vrede, zich ernstig ongerust maakten en nog veel meer talmden dan vroe ger, alvorens tot ontwapening over te gaan? Wat de gelijkgerechtigdheidskwestie betrof, kwam het er volgens Litwinof zeer op aan, of deze gelijkgerechtigdheid werd verleend aan een vredelievenden staat of aan een staat, die een militair veroveringsprogram vertegenwoordigde. Vervolgens ging Litwinof over tot de Sovjet- Russische voorstellen. Daar het thans niet meer ging om entwapening doch alleen nog om de verzekering van den vrede, moest er een andere weg als die der conferentie worden gevonden. Ongetwijfeld was een dergelijke weg het stelsel der niet-aanvalsverdragen, hetwelk Rusland reeds ver heeft uitgebouwd. Een andere weg was die der regionale verdragen tot wederzijd- sche hulpverleening volgens de Fransche voor stellen. Als belangrijkste Russische voorstel noemde Litwinof het overgaan der ontwapeningsconfe rentie in een permanente en op gezette tijden bijeenkomende conferentie, welke geen andere taak heeft den oorlog en zijn gevolgen te ver hinderen. Zij zou dit kunnen doen met moreele. economische, financieele of ook andere mid delen. De Volkenbond zou slechts van een taak worden ontlast. De zitting was om half zeven afgeloopen. Bar- thou zal morgen aan het woord komen. WASHINGTON, 29 Mei. (V. D.) De staats secretaris voor legerzaken, Dern, heeft Dinsdag in de commissie voor militaire zaken van het Representantenhuis verklaard, dat naar zijn meening het bondsleger in zijn huidige samen stelling de hem gestelde taak der landsverdedi ging niet kan vervullen. Dern beval aan, het Thompson-voorstel goed te keuren en het ef fectief van het bondsleger van 130.000 tor 179.000 man te verhoogen. GENEVE, 29 Mei. De leden der regeerings- commissie van het Saargebied zijn, met uitzon dering van den Saarlandschen vertegenwoor diger Ehrenrodt, in Genève aangekomen. Heden zijn de besprekingen tusschen de ver tegenwoordigers van Berlijn, Parijs en Rome over de Saarkwestie voortgezet. De Italianen willen een bemiddelingsvoorstel uitwerken, dat zij aan Duitschland en Frankrijk zullen over leggen. BERLIJN, 29 Mei. Blijkens een bericht van het Duitsch Nieuwsbureau heeft de op 27 April j.l. begonnen transfer-conferentie tusschen de Duitsche Rijksbank en de buitenlandsche cre diteurs, waarop door dr. Schacht werd aange drongen tot opschorting van de transfer we gens gebrek aan deviezen in Duitschland, tot eenig resultaat gevoerd. De Engelsche, Fransche en Zweedsche dele gatie hebben hun instemming verleend met een voorstel van de Duitsche Rijksbank. De Zwitsersche en Nederlandsche gedelegeerden zagen zich echter genoodzaakt hun goedkeuring aan het voorstel te onthouden. SHANGHAI, 29 Mei. (V. D.) Hoe hooger de tariefmuren, hoe grooter de smokkelarij. Als de Chineesche regeering in Nanking en Kanton den grooten en voortreffelijk georganiseerden sluik handel volkomen zou willen onderdrukken, zou zij haar oorlogsvloot voor dit doel moeten ge bruiken, want langs de vele duizenden mijlen lange kust varen dagelijks duizenden jonken met contrabande, zonder dat de douane dit kan verhinderen. Importeurs in China hebben berekend, dat alleen in het afgeloopen jaar reeds ongeveer 134.000 t. suiker van Hongkong en Formosa in China zijn binnengesmokkeld. Volgens de „North China Daily News" hebben deskundigen berekend, dat, vergeleken met de statistieken van vorige jaren, de hoeveelheid dichter bij 200.000 ton ligt en het voor de douane ont stane verlies, zeer laag geschat, 150.000 be draagt. Gezien den toestand blijft niets anders over dan een tariefherziening. De beschermen de rechten op suiker vormen ongeveer 150 pet. van den c.i.f. marktprijs. Een met 2000 zakken geladen jonk brengt den smokkelaars een winst op van ongeveer 5000. Op een geconfiskeerde lading verliezen zij ongeveer 20.000, doch zij houden er reke- ning mee, dat vier binnengesmokkelde ladingen opwegen tegen het heele verlies. Daardoor neemt de sluikhandel, die voor het grootste gedeelte van Hongkong uitgaat, omdat aldaar suiker van Formosa en Java zonder rechten kan worden ingevoerd, steeds grooter vormen aan. NEW-YORK, 29 Mei. (Reuter.) De Oceaan vlieger Codos acht het mogelijk, dat er zich bij het vertrek van Le Bourget eenig verborgen defect heeft voorgedaan, dat de verontrustende trillingen heeft veroorzaakt, die de vliegers er haast toe hadden gebracht te Quebec te lan den, in plaats van regelrecht naar New-York te koersen. In Amerikaansche bladen wordt beweerd, dat de „Joseph le Brix" eenige uren boven den staat Maine heeft rondgekruist zonder den weg te kunnen vinden, en dat Amerikaansche vlieg tuigen het ten slotte weer op den goeden weg zouden hebben gebracht. Codos wees er echter nadrukkelijk op, dat zij sedert hun vertrek uit Frankrijk zoo nauwkeurig hebben genavigeerd, dat zij ondanks het feit, dat zij ten gevolge van den wind zijn afgedreven, de Amerikaan sche kust bereikten op minder dan dertig K.M. afstand van het punt, waar zij hadden willen uitkomen. Hij voegde er aan toe, dat het al heel weinig waarschijnlijk is, dat zij, na uit de mistbanken te voorschijn te zijn gekomen, boven het vasteland den weg zouden verliezen. De „Joseph le Brix" is op geheel normale wijze op het vliegveld te New-York gedaald. (Van een bijzonderen correspondent) Ofschoon de oorlog tusschen Paraguay en Bolivia, waarvan de inzet de petroleum van den Noordelijken Chaco is, ondanks de pogingen tot vredestichting van den Volken bond en de pan-Amerikaansche Unie, met hardnekkigheid zonder respijt voortduurt, is niet te ontkennen, dat de zaak van den geor ganiseerden vrede op het Zuid-Amerikaansche continent aanzienlijke vorderingen maakt Het is niet zonder belang daarop een ooger.biik het licht te laten vallen. Men zal zich herinneren, dat in October van het vorige jaar Brazilië en Argentinië, bij ge legenheid van een ontmoeting te Rio de Janei ro van hun presidenten, dr. Getulio Vargas en generaal Justo, een non-agressie en verzoe- ningspakt sloten, waaraan, kort daarna, vier andere Latijnsch-Amerikaansche republieken, Uruguay, Chili, Paraguay en Mexico, haar ad- haesie betuigden. Ook Peru verklaarde zich in beginsel bereid de verdragsbepalingen te onder schrijven, maar stelde zijn toetreding tot het Pakt tot na de Pan-Amerikaansche Conferentie uit. Dit accoord, dat het Pakt van Parijs het Briand-Kellogg-verdrag tot uitgangspunt nam, is voor een goed deel het werk van den minister van Buitenlandsche Zaken van ce Ar- gentijnsche republiek, Saavedra Lamns. Het veroordeelt den aanvalsoorlog, het voorziet de oplossing van conflicten tusschen de verdrag sluitende mogendheden op vredige wijze en het yerplicht de onderteekenaars geen annexaties te erkennen, die niet langs den weg der onder handeling tot stand gekomen zijn. Dit Pakt bleef niet lang een zuiver Zuid- Amerikaansch verdrag. Het stond allen mogend heden ter onderteekening open en het ontving weldra de adhaesie van een der groote Euro- peesche rijken, van Italië, dat weliswaar geen bezittingen in Zuid-Amerika heeft, maar aat in dit werelddeel niettemin millioenen onderdanen telt. Ook uit het Noorden van Amerika kwam sym pathieke belangstelling. De Pan-Amerikaansche Conferentie gaf een krachtigen stoot aan de ontwikkeling van het internationale recht op het geheele Amerikaansche vasteland en zoo krachtig lieten met name de Vereenigde Staten van Noord-Amerika hun invloed gelden, cat de laatste tegenwerpingen van verschillende repu blieken overwonnen werden, zoodat op dit oogenblik alle staten van Zuid-Amerika èn de groote republiek van het Noorden het Pakt hebben geteekend. Dat ook de V. S. tot het Verdrag zijn toege treden is natuurlijk van het grootste belang, vooral voor de kleine Midden-Amerikaansche republieken, die door de V. S. lange jaren meer als vasallen dan als onafhankelijke staten be schouwd zijn. De evolutie der denkbeelden in Washington, een evolutie, die haar hoogtepunt heeft gevonden in de verkiezing van den demo craat Roosevelt tot de hoogste waardigheid, heeft het mogelijk gemaakt, dat het Verdrag van Rio de Janeiro door de Nieuwe Wereld in haar geheel is kunnen aanvaard worden. Het agressieve imperialisme van de republikemsche partij in de V. S. is een verschijnsel, dat ver moedelijk voorgoed tot het verleden behoort. Ook de V. S. zijn thans afkeerig van het ge bruik der wapenen om de verdediging van hun rechten en aanspraken te onderstreepen. De adhaesie van Italië wijst er evenwel dui delijk óp, dat de mogelijkheden en de werkings sfeer van het verdrag niet tot het Amerikaan sche vasteland beperkt blijven, maar dat in dit Pakt, waarvan de bewoordingen niet dubbel zinnig zijn, gemakkelijk het uitgangspunt kan gevonden worden van een universeel verdrag, dat zelfs na dat van Parijs volstrekt niet zijn zin en zijn nut verloren heeft. Als de ontwape ningsconferentie met een definitief échec ein digen mocht, ligt in dit verdrag, indien alle Europeesche mogendheden toetreden, een waar borg tot het behoud van den vrede, waarvan men den invloed niet behoeft te overschatten, maar die toch evenmin te minachten is. Als het voornemen van president Roosevelt om een universeel vredesverdrag voor te stellen, vasten vorm mocht aannemen, zal het uitgaan van dit Pan-Amerikaansche Verdrag, dat het Pakt van Parijs completeert en dat opnieuw een schakel toevoegt aan de keten, die den oorlog in ooeien moet slaan. Dat onder de staten, die aan het verdrag ad haesie betuigd hebben, ook twee oorlogvoerende, Paraguay en Bolivia, voorkomen, doet intus schen wel wat zonderling aan. Het is duidelijk, dat deze oorlog, vooral de voortzetting van den oorlog, moeilijk met de verdragsbepalingen te rijmen valt'. In de groote rede, die Saavedra Lamas aan de verdediging der verdragsidee wijdde, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken'der Argentijnsche republiek terecht op gemerkt, dat, als het verdrag slechts vroeger bestaan had, de vrede tusschen beide tcpublie- ken zeer zeker bewaard zou zijn gebleven Maar is het niet even logisch, dat de voortzetting van den oorlog een bespotting van het Pakt is, dat thans wel bestaat en waaraan de verantwoorde lijke leiders van beide republieken niet zonder geestdrift adhaesie betuigd hebben? Als internationale verdragsverplichtingen nog eenige beteekenis hebben, zullen de oorlog voerende republieken, die daarenboven leden van den Volkenbond zijn, zonder verwijl de wapenen hebben neer te leggen om haar geschil voor een hof van arbitrage te brengen, uat een onpartijdig en bindend oordeel vellen kan. De Volkenbond heeft Paraguay en Bolivia volop de mogelijkheid geboden een wapenstilstand te sluiten, eersten stap op een weg die naar demo bilisatie, vredesluiting en verzoening leidt. Het is begrijpelijk, dat de V. S., die het ver drag „au sérièux" nemen, niet kunnen dulden, dat twee Zuid-Amerikaansche republieken het als een „vodje papier" beschouwen. En presi dent Roosevelt stelt zich dan ook voor een Pan- Amerikaansche conferentie te beleggen, die, krachtens het nieuwe verdrag, een zeer ernstige poging zal doen de oorlogvoerenden tot rede te brengen. De president heeft de bijeenroeping ,_an die conferentie tot dusver uitgesteld, omdat hy wilde afwachten welke resultaten de Vol kenbondscommissie zou kunnen bereiken, maar nu deze commissie onverrichterzake naar Euro pa is teruggekeerd en de raad van den Vol kenbond niet anders doen kan dan een échec constateeren, is er geen reden meer langer te dralen. Voor de eerste maal zal dan de wer kelijke waarde van het Verdrag van Rio de Janeiro getoetst kunnen worden. Dat de V. S. zich reeds aangesloten hebben by de dolken- bondsactie om uitvoer van wapenen naar Pa raguay en Bolivia te beletten, wijst er op, dat ?,y hun verantwoordelijkheid terdege begrüpen. Het Pakt van Rio opent gunstige perspectie ven zoo niet voor een onmiddellijke gemeen- schappeiyke actie, dan toch voor een harmo nische samenwerking tusschen het Instituut an Genève en de Pan-Amerikaansche Unie. Toetreding van de V. S. tot den Volkenbond is in de huidige omstandigheden niet te verwach ten, maar wel is mogelijk, dat de Volkenbond en de Pan-Amerikaansche Unie, die een steeds krachtiger lichaam wordt, en waarvan de doel- eindea op slot van zaken niet veel van de Ge- neefsche verschillen, hun pogingen tot het be houd van den vrede coördonneeren. In de eer ste plaats door de redactie van een gemeen schappelijke verklaring, waarin de rechten en plichten der volken jegens elkaar omschreven worden en waarin, indien mogelijk, de sancties worden neergelegd, waaraan eep staat zich blootstelt als hij zijn verplichtingen niet na komt. Alleen zóó zullen de volken de noodza- keiyke waarborgen voor hun veiligheid erlan gen. Het conflict van Leticia tusschen Columbia en Peru is mede dank zy het Pakt van Rio zonder verder bloedvergieten kunnen bygelegd worden. Thans blüft de Chaco-oorlog over, waaraan het verdrag zyn efficaciteit kan toet sen. Doorstaat het dien toets, dan bestaat er goede kans, dat de woorden van Cordeil Huil, die in een kort geleden te Atlantic City ge houden rede zeide, dat „als de een en twintig republieken van Amerika voortgaan saam te werken, zooals zy te Montevideo deden, zy binnen tien of twaalf jaar op het geb ed van vrede en beschaving resultaten zullen b"-eiken, die de bewondering der wereld gaande ma ken", bewaarheid worden. Duitsch voorstel op de transfer-conferentie door de Engelsche, Fransche en Zweedsche delega tie aanvaard, doch door de Nederlanders en Zwitsers verworpen. Amerika stelt te Genève terugkeer tot het ont- wapeningsplan-MacDonald voor. Voorstel van Roosevelt inzake de wapenfabricage. Enkele voorstellen van Litwinof, die zich geheel aan Fransche zyde stelde. Aan de Vlootconferentie-1935 zullen diploma tieke besprekingen voorafgaan. Rusland weigert de Kerenski-schulden aan Amerika af te doen. Bloeiende smokkelhandel in China, bevorderd door hooge invoerrechten. R. K. Slagerspatroons in congres bijeen te Arnhem. Deviezensmokkelaar aangehouden aan de grens by Beek. In Juni afhandeling van de Onnes-zaak? Radio-distributie door de P. T. T. Brand in een manufacturenhandel te Delft. Volgende maand begin der handelsbesprekin gen met Engeland? Geen Eigenheimers naar België. New-Yorksche Beurs: Zeer kalme handel, wei nig omzet, koersen algemeen iets lager. Allerlei sprookjes weven we nu weer rondom en in den nog niet geplaat sten Lutinetoren. Er zou reeds goud en oude munten uit de oude zuig stangen gekomen zijn. Met goud heet daar voor het grijpen te liggen op den bodem der zee en wie genoeg vertrouwen heeft in het vinden ervan speculeert mee. Speculeert mee, want is zoo'n aandeel in de onderneming niet als een klein loterijkansje. Er zijn menschen, die de zaak zeer ernstig riemen, er zijn anderen die zelfs van beurszwendel durven spre ken. Intusschen wordt met nauwge zetheid de taak voortgezet en deze nieuwe Lutine-toren is als een sym bool van onzen droom naar goud. We hopen op oude gouden ducaten, we verlangen naar de vermeende schatten onder zee, we hunkeren naar het geld in den grond, maar het waarachtige goud aan gezond levens geluk dat we op 't oogenblik in handen hebben tellen we niet. Ons verlangen is bij den Lutinetoren die vermeende vermogens aan de zee moet ontworstelen. TRIER, 29 Mei (V.D.). De regeeringspre- sident van Trier, dr. Saassen, heeft een politie verordening uitgevaardigd, waarbij den confes- sioleelen jeugdorganisaties in het belang van de openbare veiligheid en orde, ieder optreden buiten de kerkeiyke en religieuze sfeer wordt verboden. In het bijzonder wordt ieder optre den in gesloten verband in het openbaar, het uitoefenen van sport, met inbegrip van de wandelsport in gesloten orde, verboden. Het gemeenschappeiyk deelnemen aan openbare bijeenkomsten van zuiver kerkelijk karakter blüft toegestaan. Verboden s tenslotte ook nog het dragen van uniformen of bondskleeding, ook wanneer deze verborgen wordt gedragen ondere andere kleedingstukken. MUNCHEN, 29 Mei (V.D.) De eerste burge meester van München heeft heden in den ge meenteraad bekend gemaakt dat, hoewel in vorige jaren bü de Sacramentsprocessie de open bare gebouwen versierd werden, daar dit jaar van zal worden afgezien, aangezien de nationale kleuren vertoond zün. Er zullen dus geen vlag gen e.d. op openbare gebouwen worden uitge hangen. Stand op Woensdag 1 uur v.m-: 755 .Vorige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1