Luchtdoelgeschut New-Yorksche Bears WOENSDAG 30 MEI 1934 De Kerenski-schulden Rusland weigert afdoening De vlootconferentie Vooraf diplomatieke besprekingen Roodhuid als priester Feest in Indiaansch reservaat in Canada Bela Kun's helper ge grepen Aan de Hongaarsche grens Waterkrachtstations in Zweden Weer een schip door Russen beschoten? Fokker in Moskou OM HET WERELDKAMPIOEN SCHAP SCHAKEN Een onbelangrijke remisè der twintigste partij NIET TE VLUG SCHIETEN Klachten uit Maastricht DE VECHTPARTIJ TE OSS Berichten zijn overdreven; slechts een kleine wonde toegebracht GARAGE IN BRAND Onderscheiding EERSTE KAMER Schuldbrieven aan toonder Aanschaffing staat niet in ver band met den politieken toe stand in Europa Een fijne familie! Daders en helers van een reeks inbraken te Voorburg staan terecht geen eigenheimers naar BELGIË TENNIS INTERNATIONALE TENNIS WEDSTRIJDEN Mej. Rollin Couquerque wint AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 29 Mei Van 3.30—4.30 uur VERKORTE BALANS Van de Nederlandsche Bank MARKTNIEUWS FAILLISSEMENTEN Onder zeer kalmen handel bleef de koerswisseling zeer gering, stemming eerder iets luier NEW YORK, 29 Mei. (Part.) De berichten WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN Suiker Mei 1.53-54 157-58 Dec. 1.70-71 1.73-73 Juli 1.59-50 1.64 Jan. 1.75 1.78-79 Sept. 1.64 1.68 Mrt. 1.79-80 1.82-84 Oct. 1.68-69 1.72-73 Mei - Ct.Cuba 3.43 3.43 Tarwe Rcode Winter loco 1077/3 107% Harde Winter loco 109% Tin Loco 53.12% 53.15 April 53.05 53.10 Katoen Loco 11.60 11.60 Oct. 11.70 11.69 Mei 11.38 11.36 Nov. 11.76 11.75 Juni 11.44 11.42 Dec. 1181 11 80 Juli 11.5 L 11.49 Jan. Aug. 11.59 11.56 Mrt. 11.91 11.90 Sept. 11.64 11.63-65 Mei 12.01 12.00 Koffie (Rio) (Santos) Juli 8.40 8.45 Juli 10.95 11.02 Sept. 8.47 8.53 Sept. 11.34 11.42 Dec. 8.56 8.60 Dec. 11.45 11.53 Mrt. 8.6 4 8 68 Mrt. 11.51 11.61 Mei 8.7i 8-75 Mei 11.5 11.68 CHICAGO, 29 MeL REVAL, 29 Mei. (V. D.) Naar uit Moskou ge meld wordt, heeft de Sovjet-regeering haren ambassadeur in Washington opdracht gegeven de Amerikaansche regeering mede te doelen, dat de Amerikaansche voorstellen met betrek king tot afdoening der vooroorlogse he schulden door de Sovjet-regeering niet worden aanvaard. De Russische regeering is bereid de kwestie oer vooroorlogsche schulden op te lossen op de •wyze, gelijk deze indertijd door Litwinof aan President Roosevelt is voorgesteld. De afdoening der Kerenski-schulden wordt door de Sovjet- regeering geweigerd. TOKIO, 29 Mei. (V. D.) Na goedkeuring van den Ministerraad heeft de Minister van Buiten- landsche Zaken hedenmiddag aan den ambas sadeur te Londen, Matsudeira, opgedragen het Britsche voorstel tot het houden van voorloopige maritieme besprekingen te aanvaarden. Naar vernomen wordt moet Matsudeira erop wijzen, dat Japan het niet wenschelijk acht politieke kwesties te bespreken. TOKIO, 29 Mei. (V. D.) Het verluidt, dat Hirosji Saito, de Japansche ambassadeur te Washington, aan staatssecretaris Huil heeft voorgesteld, een diplomatieke bespreking te doen plaats vinden, voorafgaand aan de vloot conferentie van 1935. Huil stemde met dit voor stel ten volle in. MONTREAL, 29 Mei (Reuter). Op 1 Juli a.s. zal de eerste Roodhuid uit het Indiaansche re servaat van Caughnawaga tot Roomsch-Katho- liek priester worden gewijd. Als onderwerp voor zijn eerste preek heeft hij gekozen het mar telaarschap van drie katholieke missionarissen, die gevallen zijn onder de tomahawks van zijn voorvaderen. Ter gelegenheid van de wijding worden fees ten gevierd onder de Indianen van het reser vaat. Verscheidene „bleekgezichten" zullen eere lid van de stam worden gemaakt en de vredes pijp rooken met de stamhoofden. BOEDAPEST, 29 Mei. (Reuter). De Hongaar sche grenswacht heeft een man gearresteerd, die zonder pas vanuit Tsjecho-Slowakije over de grens wilde komen en Bela Gador bleek te zijn, de beruchte openbare aanklager onder het kortstondige communistische bewind in Hon garije in 1919. Als de rechterhand van Bela Kun wordt hij verantwoordelijk gesteld voor zes executiers en volgens ooggetuigen dwong hij de veroordeelden om, alvorens zij werden doodgeschoten, hun eigen graf te graven. Bela Gador zal voor den rechter worden ge daagd en men verwacht dat de dood door op hanging tegen hem zal worden geëischt. STOCKHOLM, 29 Mei (Reuter). Morgen zal Koning Gustaaf het nieuwe electrische station van Vargoen openen, het derde station aan de rivier Gothie. Alle drie stations zijn nationaal bezit. Het station van Vargoen is gebouwd voor een jaarlijksche productie van 85 millioen kilowatt uur, welke kan worden opgevoerd tot 115 millioen. De beide raderen van de turbine, met een middellijn van 8 Meter, zijn de grootste ter wereld in hun soort. Zij maken 47 toeren per minuut. Per minuut wordt 280.000 liter water verbruikt. CHARBIN, 29 Mei (VB.). De commissaris van buitenlandsche aangelegenheden van Mand- sjoekwo, Shih Lipen, heeft bij den consul van Sovjet Rusland geprotesteerd tegen een nieuwe schietpartij door de Sovjetkustwacht, thans op het Mandsjoerijsche stoomschip Yangshoe, dat zich op 28 Mei op de Amoer-rivier bevond. MOSKOU, 29 Mei (V.D.) De bekende vlieg tuigbouwer Fokker, bevindt zich op het oogen- blik in Moskou, alwaar hij verscheidene indus- trieele ondernemingen reeds heeft bezocht. Fokker toonde vooral groote belangstelling voor het vliegtuig „Maxim Gorki". In de 20ste partij van den wedstrijd om het wereldkampioenschap viel weinig of niets voor dat van belang was. Wij krijgen den indruk, dat beide spelers er eigenlijk weinig meer voor voe len dóór te spelen; Aljechin is zeker van de overwinning, Bogoljubow beseft het hopelooze van zijn taak, vooral wanneer Aljechin, zooals in deze partij, op vereenvoudiging gaat spelen. Het is bijna ondoenlijk te winnen van een wereldkampioen, die met remise tevreden is! Aljechin koos dezelfde opening als in de eenige partij, die hij verloor. Reeds op den elfden zet werden de koninginnen geruild en op den 14den zet betrad Aljechin andere paden dan de vorige maal. Langs de b. lijn drukte hij op het veld b7, welken druk hij nog versterkte door zijn looper op de diagonaal hla8 te plaatsen. Bog- gie moest zich verdedigen en had hiermede weinig moeite, daar Aljechin zich niet al te zeer uitsloofde om te winnen. Op den 44en zet werd het spel remise door herhaling van zetten. Hieronder het verloop: Wit: Aljechin. Zwart: Bogoljubow. Cambridge-Springs-variaat 1. Pgl—f3, Pg8—f6; 2. c2c4, e7—e6; 3. d2— d4, d7d5; 4. Pbl—c3, c7—c6; 5. Lel—g5, Pb8 d7; 6. e2e3, Dd8—a5 7. Pf3—d2, Lf8—b4; 8. Ddlc2, Ö5xc4; 9. Lg5xf6, Pd7xf6; 10. Pd2 Xc4, Lb4xc3t; 11. Dq2xc3, Da5xc3t; 12. b2 xc3, Ke8e7; 13. f2—f3, Lc8d7. Tot zoover is het verloop precies als van de 10de partij. Het afruilen der dames is een be langrijke vereenvoudiging. 14. Pc4e5, Th8c8. Het is duidelijk, dat de damesvleugel het tooneel van den strijd wordt. 15. Kei—d2, Tc8c7; 16. Lfl—d3, c6—c5; 17. Thlbl, Ta8d8; 18. a2—a4, Ld7—c8. Zóó heeft zwart nu zijn torens op de vrije lijnen ge plaatst en zijn looper ter verdediging van b7 opgesteld, zonder dat ze elkaar al veel in den weg staan. 19. a4a5, Pf6—d7; 20. Pe5xd7, Lc8xd7; 21. Ld3—e4, Ld7c8; 22. f3f4, Wit wil zijn looper op de diagonaal b7—hl houden en maakt ruimte 22h7—h6; 23. Tbl—b5, f7—f5; 24. Le4—f3, g7g5; 25. g2—g3Wit moet nóg een stapje achteruit. 25g5—g4; 26. Lf3g2Td8—d7; 27. Tal—hl, Nu b7 voldoende gedekt is, wil wit probeeren door h2h3 de h-lijn te openen, de volgende zet van zwart maakt dan ook plaats voor de torens om eventueel Th7 te kunnen spelen. 27Ke7d6; 28. Thl—dl, h6—h5; 29. Kd2c2Dreigt d4xc5f; 29c5x d4; 30. TdlXd4t, Kd6—e7; 31. Td4xd7t, Ke7 Xd7; 32. e3e4, a7—a6; 33. Tb5—e5, Kd7—d6. Zwart kan natuurlijk niet op e4 slaan wegens Th5: 34. Kc2—d3, h5—h4; 35. e4xf5, e6xf5; 36. Te5d5f, Kd6—e7; 37. g3xh4. Wit kan zich de verzwakking van zijn pionnen wel getroosten, zwart kan toch niets beginnen. 37Lc8 e6; 38. Td5—d4, Tc7—c5; 39. Td4—b4, Tc5xa5; 40. Tb4xb7t, Ke7—f6; 41. Tb7—b6, Kf6—e7. Wit noch zwart kan veel aanvangen, na 41. Ta2 bijvoorbeeld volgt 42. Ld5, na 42. Lb7 omgekeerd zou volgen Ta2. Daarom komt nu met 42. Tb6—b7t, Ke7—f6; 43. Tb7—b6, Kf6— e7; 44. Tb6b7t, Ke7f6 remise door zether- haling. In de laatste vergadering der Kamer van Koophandel te Maastricht is uitvoerig gespro ken over het gevaar, dat geregeld in die stad geschoten wordt door ambtenaren belast met de bestrijding van den grenssmokkel. De minister is daarover reeds gewaarschuwd. Aan het voornemen om zich tot H. M. de Ko ningin te wenden wilde de Kamer nog geen uitvoering geven. Besloten werd echter, dat men zich nog eens tot den minister zou wenden. 0 Tijdens een onderhoud, dat wij gisteren had den met den burgemeester van Oss vernamen wij, dat het bericht omtrent den moordaanslag op de Varkensmarkt aldaar bij een twist tus- schen de kooplieden K. uit Capelle, sterk over dreven was. Het is geenszins waar, dat een der betrok kenen verschillende messteken heeft opge- loopen; hij werd slechts onder het oog gewond. Gisteravond te 10 uur kon de inspecteur van politie, die den getroffene in het ziekenhuis had bezocht, mededeelen, dat het oog nog be houden zal blijven. Dinsdagavond omstreeks acht uur brak brand uit in de garage van den heer Blomhoff in de Laagstraat te Eindhoven. De brandweer die spoedig ter plaatse was, tastte het vuur aan twee zijden aan. Het achterste gedeelte van de garage, waar de brand ontstaan was en waar gevestigd was een kantoortje en de werkplaats, brandde geheel uit. De inventaris, alsmede een in reparatie zijnde auto werden een prooi der vlammen. De garage zelf, waar een aantal wa gens segtald was, kon behouden blijven. Om trent de oorzaak tast men nog in het duister. Daar de eigenaar afwezig was, kon ook omtrent de verzekering niets worden medegedeeld. Benoemd tot ridder Oranje-Nassau Orde S. Hoogenboom, burgemeester van Vianen en waarnemend burgemeester van Ameide en Tienhoven. In de Dinsdagavond gehouden vergadering werden zonder debat en z. h. st. aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging van de wet, houdende regeling van de samenstelling en de bevoegdheid van den Raad van State en tot wijziging van de voorschriften betrekkelijk den burgerlijken stand, alsook eenige naturalisatie- ontwerpen. Bij het wetsontwerp houdende voorschriften voor de vergadering van houders van reeds uit gegeven schuldbrieven aan toonder, verklaart de heer DROOGLEEVER FORTUYN (Lib.), zich in de tegenwoordige omstandigheden met dit ontwerp te kunnen vereenigen. Er zijn vol doende waarborgen in neergelegd, om van een veilige regeling te kunnen spreken. Spr. geeft in overweging, een novelle in te dienen. De practijk zal anders niet houdbaar blijken. De Minister van Justitie, de heer VAN SCHAIK, zegt dat dit ontwerp als een nood- regeling bedoeld is, welke zoo noodig voor uit breiding vatbaar is. Spr. zal niet aarzelen, aan de bezwaren der practijk tegemoet te komen. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aangenomen. De vergadering wordt te 9 uur verdaagd tot heden elf uur. De Kamer gaat in de afdeelingen tot onder zoek der begrootingen voor 1933 en 1934 van het Landbouwcrisisfonds. Naar aanleiding van de mededeelingen, in sommige bladen verschenen in verband met proefnemingen met luchtdoelgeschut, kan het volgende worden bericht: Voor de luchtverdediging van den afsluitdijk der Zuiderzee is bij de begrooting vcor 1934 ge rekend op beschikbaarstelling uit het Zuider- zeefonds van een bedrag van f 2.250.000 voorde aanschaffing van luchtdoelgeschut, luistertoe stellen en zoeklichten. (Zie witte stukken 1933 —1934, Tweede Kamer, wetsontwerp 2 F, be grooting Zuiderzeewerken en wel Memorie van Toelichting, bladzijde 5 bovenaan). Ten einde bij dezen in uitzicht gestelden aan koop van luchtdoelmateriaal zoo economisch mogelijk te werk te gaan, is aan een aantal fa brikanten offerte gevraagd van luchtdoelge schut, vuurleidingtoestellen, enz. voor eenige batterijen met de daarbij behoorende reserve. Deze aanbiedingen zijn in handen gesteld van een door den Minister van Defensie ingestelde commissie, welke de aanbiedingen zal onderzoe ken en den Minister voorstellen zal doen. Deze aanschaffing is noodig ten gevolge van den door de uitvoering van de Zuiderzeewerken tot stand gekomen gewijzigden waterstaatkun digen toestand en staat derhalve met den alge- meenen politieken toestand in Europa in gee nerlei verband. De mededeelingen betreffende een reeds ge maakte keus zijn, naar men ons van betrouw bare zijde verzekerde, voorbarig, aangezien het onderzoek der commissie nog niet is afgeloopen en nog geenerlei voorstellen zijn gedaan. De Haagsche rechtbank behandelde Dinsdag middag een vijftal zaken betrekking hebbende op inbraken welke in het laatst van het vorig jaar en in het begin van dit jaar te Voorburg plaats vonden. Het eerst stond terecht de ged. 21-jarige op perman J. H. G., wien bij dagvaarding was ten laste gelegd dat hij uit een perceel aan het Oosteinde no. 126, dat tijdelijk onbewoond was een aantal goederen, waaronder een eetservies, glaswerk enz. heeft ontvreemd en voorts, dat hij uit een tijdelijk onbewoond perceel aan het Oosteinde een groot aantal schilderijen, etsen, teekeningen, boeken, gordijnen, een ledikant met toebehooren enz. ontvreemd en zulks in vereeniging met den 20-jar. schilder W. F. V. Verdachte bekende deze inbraken te hebben gepleegd en de goederen te hebben gebracht ten huize van A. B. C. V., den vader van den mede verdachte aan laatstgenoemden diefstal. Hij kon evenwel geen beweegredenen tot deze mis drijven opgeven en antwoordde op alle hem door den president mr. G. Scholten gestelde vragen, ,,ik weet het zelf niet". De president, die opmerkte, dat G. geruimen tijd Voorburg onveilig maakte en ook anderen tot misdrijf aanzette, zeide het wonderlijk te achten, dat de verdachte hoegenaamd geen verklaring kon geven. Het O.M., waargenomen door mr. Rouffaer, betoogde dat G., die vroeger met een zuster van zijn medeverdachte V. verloofd was, te Voorburg gestolen heeft als de raven en daarbij ook de familie V. in zijn misdaden betrokken heeft. Tegen G. luidde de eisch 1 jaar gevangenis straf. Hierna stond terecht de 25-jarige los-werkman G. J. A. B. C. V., aan wien heling van diverse goederen was ten laste gelegd. Volgens de ver klaringen van dezen verdachte zou G., die des tijds met zijn zuster verloofd was, hem hebben medegedeeld dat hij een perceel aan den Park weg moest schoonmaken en dat hij de daar aanwezige goederen in ruil voor zijn moeite mocht medenemen. Verdachte was toen met een bakfiets gekomen om een en ander weg te ha len en naar de woning van zijn ouders te ver voeren. G„ als getuige gehoord, beweerde dat V. wèl wist dat het geen eerlijke zaak was, want deze zou hem nog hebben gezegd, „als er maar geen politie komt". Verdachte ontkende ten stelligste iets van dien aard te hebben ge zegd. Ook de moeder en de verloofde van ver dachte als getuigen a décharge gehoord be weerden, dat G. uitdrukkelijk gezegd had, dat de goederen hem als loon voor het schoonmaken van de villa waren gegeven. De zoon van den vroegeren (thans overleden) eigenaar verklaarde dat de achtergebleven goederen waaronder schilderijenen etc. van weinig waarde waren. De officier betoogde dat de door verdachte aangenomen goederen niet alleen uit ouden rom mel bestonden, zooals deze voorgaf. Er waren ook stukken van waarde bij, die verdachte be stemd had voor zijn a.s. huwelijk. De opzette lijke heling bewezen achtend, vorderde spr. 8 maanden gevangenisstraf. Vervolgens stond terecht de 20-jarige schil der W. F. V., wien ten laste was gelegd, dat hij een tasch met inhoud van een rijwiel, be hoorende aan mej. de H., had weggenomen en bovendien van voornoemden G. eenige voor werpen, waaronder een passer en een loop lamp, welke uit een teekenbureau te Voorburg waren ontvreemd, ten geschenke heeft aange nomen. Voorts heeft hij uit eenige tuinen broei- ramen ontvreemd. Verdachte bekende. De officier achtte de ten laste gelegde feiten bewezen. In weerwil van een gunstig rapport, waaruit bleek, dat verdachte bij vroegere pa troons tot tevredenheid had gewerkt en ook steeds eerlijk was geweest, meende het O.M., gezien de reeks van feiten, geen voorwaardelijke veroordeeling te moeten vragen. Eisch 8 maan den gevangenisstraf. Daarop kwamen de 49-jarige vader en de 50-jarige moeder van de beide vorige verdachten aan de beurt. Hun was opzettelijke heling ten laste gelegd, o.m. van een partij vloerzeil, een servies, terwijl ook al het door G. gestolene, waarvan de president de specificatie oplas, door hen in bewaring was genomen. Het verweer dat deze verdachten voerden, n.l. dat zij niet ver moed hadden dat een en ander van misdrijf afkomstig was werd door den president onaan nemelijk geacht. Immers, zoo merkte mr. Schol ten op, de verdachten hadden moeten begrij pen dat een werklooze jongen, die over geen geld te beschikken heeft, zoo maar niet zonder meer aan een dergelijken voorraad goederen kon komen. Voorts wees de president op een aantal door de verdachten tegenover anderen gebe zigde uitdrukkingen, waaruit bleek, dat zij liever niet hadden dat de politie van een en ander kennis droeg. Aanvankelijk was ook door de vrouw ontkend, dat zij een eetservies in huis had, doch op aandringen van de politie was zij er mede voor den dag gekomen. De officier zeide uit de door verdachte G. afgelegde verklaringen geen bewijs van opzette lijk in bewaring nemen van gestolen goederen te kunnen construeeren. Wel stond naar spr.'s meening het ten geschenke aannemen van deze goederen vast. Gezien hun houding eischte de officier tegen ieder der verdachten 4 maanden gevangenisstraf. Ten slotte stond terecht de 25-jarige M. T., die van den verdachte G. een zak inhoudende nieuw auto-gereedschap voor 1 had gekocht. Ook deze verdachte beweerde niet geweten te hebben, dat G. het gereedschap van een auto, toebehoorende aan den heer Van den Berg, gestolen had. G. als getuige gehoord, beweerde het tegendeel. Tegen T. luidde de eisch 6 maanden ge vangenisstraf. De rechtbank zal op 12 Juni a.s. uitspraak doen. De Nederlandsche Aardappel-Centrale deelt aan belanghebbenden mede, dat met invang van 1 Juni 1934 door de N.A.C. geen aard appelen van de soort Eigenheimers meer wor den gekocht van en weder verkocht aan de erkende contractanten voor export naar Bel gië. Dit beteekent dus, dat met ingang van boven- genoemden datum geen uitvoerconsenten voor Eigenheimers naar België zullen worden ver strekt. In het damesdubbelspel wist mej. Rollin Couquerque zich bij de Internationale tennis wedstrijden te Parijs met Miss Thomas als partner in de halve finale te plaatsen door een overwinning op Engelsche speelsters Stam mers en Hardwick, met 2—6, 75, 62. De laatste vier bij de heeren zijn Crawford, die van Hughes won, Boussus, von Cramm en de Stefani, die op verrassende wijze den En- gelschen Davis bekerspeler Perry sloeg. Kon. Olie U. S. Steel Beth. Steel 154% 25 5/16 20 15/16 Van 4.305 uur Anaconda 9 Activa Binneni. Wissels, Prom., enz. In disc.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Pap. oil. buit. l dlse. Idem Eig. Portel. AfVerkocht, maar voor de Bank neg niet afgeloopen Totaal Beleen, (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Specie Totaal Voorsch. a. h. Rijk (Art. 16 d. Bank wet '19 K.B. v. 28 Sept '18. Stbl. No. 553) Munt en materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz Muntmat., Zilver Totaal Belegg. v. 115 Kap.. Res. en Pensioenf.... Gebouwen en Meub der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. N. 221) Totaal Passiva: Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. In omloop Bankass. In omloop Rek.-Court. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken. Totaal Wv. a. Ned.-lndië t W.v. tb. ouitem Besch. Metaalsaido K.B. v. 4 Jan. 1929 (Stbl. No. 3 Schatkistp., rechtst. b. 4 Bank ond.gebr, DEN BOSCH, 28 Mei. Aanvoer 21.375 K.G. Hoog ste prijs f 1.00; laagste prijs 1.37; mlddelprijs 1.41 per K.G. GRONINGEN, 28 Mei. Graan. Wintergerst 4.25 4.00; zomeïgerst 4.50—5.00; haver (wit) 4.25 e.60; zwarte haver 4.405.00; gele mosterdzaad 10-14; buitenlandsche gerst 4.905.20; ronde mals 5.006.60; platte mais 4.805.20. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 28 Mei: Fr. van Zonneveld, kruidenier, Kapelle, Öieselingschestraat. J. de Buck, graanhandelaar. Middelburg, Kïommeweele K. 107. 28 Mei 1934 22 Mei '34 22.716.396 675 484 4.817.613 22.744.641 474.590 4.897.514 28.209.494 28.116.747 1.360.725 1.360.725 1.360.725 1.360.725 100.585152* 5.903.852 43.259.785 101.888.526* 5.4J7.235 43.513.049 149.748.790 145.356.846* 150 698.811 146.540.893* 4.391.943 4.357.917 149.748.790* 150.398.811* 103.621.640 705.893.473 105 221.450 700.116.575 809.515.113 24.452 269 805.338.025 24.224.978 833.967.382-j- 21.368.616 829.563.0031 21.375.606 5.000.000 7. 187.573 5.000.000 7.031.449 16.996.491. 18331.195 1.063.839.073 1.061.677.538 20.000.000 3.749.272 5.000.000 8.798.078 901.070.180 106.876 20.000.000 3.749.272 5000.000 8.786.078 900.557.055 42.750 1.303.266 120.418.313 3.393.086 18.778.819 99.426.823 5.336.738 1.063.839.073 76.424.425 6.567.252 1.061.677,538 76.424.425 6.567.252 425.820.970 423.053.692 uit het bedrijfsleven zijn verontrustend. De on tevredenheid zoowel in weriïnemers- als in werkgeverskringen wordt hoe langer hoe groo- ter, zoodat het herstelprogramma hoe langer hoe meer op losse schroeven komt te staan. De arbeiders in de staalindustrie hebben een staking geproclameerd op 16 Juni a.s., indien aan hun eischen tot loonsverhooging geen ge volg wordt gegeven en daar de staalproducenten op de jongste vergadering van het American Iron Steel Institute te kennen hebben ge geven liever hun fabrieken te sluiten dan in onderhandeling te treden met de leiders der arbeiders, moet worden gevreesd, dat de drei gende moeilijkheden niet kunnen worden voor komen. Onder deze omstandigheden is het te verklaren, dat het publiek in zijn apathische houding ten aanzien van de effectenbeurs vol hardt, hetgeen bij de opening bleek door het uitvallen van verschillende fondsen, waarvoor bij gebrek aan belangstelling geen noteering tot stand kon komen. De omzetten in het eer ste beursuur beliepen dan ook slechts 110.000 shares. Aanvankelijk was de stemming prijs houdend, doch later brokkelden de koersen eenigszins af als gevolg van geringe animo en de zwakkere houding, die de tarwemarkt ten toon spreidde. Steels schommelden om en nabij de slotkoersen van gisteren, Verschillends an dere staalwaarden liepen lichtelijk terug. Pu blic-utilities ondergingen weinig wijziging, even min als petroleumfondsen. Koperwaarden kon den zich vrij goed handhaven, spoorwegshares daarentegen liepen wat terug. Warenhuis- aandeelen werden iets hooger afgedaan. Ta- baksaandeelen lagen gedrukt. Duitsche obli- gatiën stelden zich wat hooger. In de middaguren, waarin de handel zien- deroogen inkromp, viel een neiging tot ver- koopen te bespeuren. Het meerendeel der no teeringen gaf slechts fractioneele verliezen te zien, doch enkele specialiteiten, zooals Du Pont, Amer. Smelting, U. S. Smelting en Union Pa cific, zagen zich in kalm tempo pl.m. 1 pet. ontgaan. De stemming op de productenmarkten, die over het algemeen tegen viel, zoomede de onzekerheid in tal van industrieën Inzake de moeilijkheden met de arbeiders, waren oor zaak, dat tal van loopende posities afgewikkeld werden. Kort voor het einde viel hier en daar een kleine koersverbetering waar te nemen, doch meerendeels kwam het slot iets beneden dat van gisteren te liggen. Du Pont de Nemours, U. S. Smelting, Delew. Hudson en Union Pacific noteerden 1 pet. S, 1% pet. lager. De omzetten bedroegen 380.000 shares. Slotkoersen Mei 29 28 26 Allied Chemical 134 134% 133 American Can. Co. 94Vg 94% 94% Am. Car. Foundry 20% 21% 20% Am. For. Power 8% 8% 8% Am. Smelting Ref39 39% 39% Am. Tel. Tel114% 114%, 114% Am. Tobacco B711/4 72 72% Am. Waterworks 18% 18% 18% Anaconda Copper 14% 14% 14% Ass. Gas Electr. Co. - Atchison Topeka 55% 56% 50% Auburn Auto 35)4 35% 34% Baltimore Ohio 23% 24 23% Bethl. Steel Co33% 34% 33% Canadian Pacific15% 15% 15% Case Treshing 52% 52% 51 Chase National B27% 27% 27Va Chesapeake Ohio 46% 46 45% Chic. Milwaukee pref. 8% 8% 8% Chicago Rock Isl3% 3% 3 >4 Chrysler Motor 40% 40% 39% Cities Service 2% 2% 2% Consol Gas of N.Y. 32% 33 32% Continental Oil 20 20% 20 7 Dawesleening 66% 6 7Va 67 5'A Youngleening 43% 43 43% Deleware Hudson 61 52 51Va Dupont de Nemours 85% 86% 85 Eastman Kodak 96% 96 957/8 El. Bond Sh. Co. 14% 14% 14% General Electric 20Vs 20 l97/8 Gen. Gas Electr. 23 23 23 Gen. Gas El. cl. A. Vs General Motors 32% 33 33 Great Northern H 11% 11 Hudson Motor 13% 13% 13% Illinois Central 25 25% 25% Intern. Harvester 33 32% 32 Intern. Nickel 26% 26% 26% Intern. Tel. TeL 12% 12% 12% Kennecott Copper 19% 19% 19Va Koninkl. Olie 34% 34% 34% Low priced shares 5.80-95 5.85-00 5.80-95 McKeesport Tin PI. A. 82% 82% 85% Miss. Kansas Texas 9% 9% 9Vs Missouri Pacific 4% 4% 4% Idem pref57/8 fa% g Montgomery Ward 26 26% 25% Nat. Cash. Reg. Co. 157/g l6Vs 153/4 National City Bank 28 28 27% Nat. Dairy Prod. G. A. 17% 17Vs 17 Nat. Steel 467/8 New York Central 28% 287/8 28% Nord American Co. 17% 17% 16% Norfolk Western 172s 173 173 Novadel 20% 9% 197/s Pennsylvania30% 30% 30% Proctor Gamble 33% 33% 33% Publ. Serv. N. L. 36% 36^/a 36 Radio Corp. of Am. 7% 7% 7% Sears Roebuck 42% 43 42% Shell Union Oil 8% 8% Socony Vacuum 15% 15% 15% Southern Pacific 22% 22% 22% Southern Railway 25% 25% 25% Standard Brands 20 20% 19% Stand. Oil of N.-Jersey 43 43 42% Tidewater Ass. Oil 12% 12% 12Vs Union Pacific 123% 125 124% United Aircraft 21% 22% 21% United Corp. A5Vs 5% 5% Unit. States Leather 7% - Unit. States Rubber 18% 19% 19 Unit. States Steel Corp. 41% 413/8 407/a Wabash gew. A3% 3% 3 Westinghouse El34% 347/8 341% Woolworth Build 50% 49% 49% exdiv, t ex coupon. ex claim, bieden. I gedaan en laten. 29 Mei 28 Mei Tarwe Mei 9fe%-98 98% 96% 97% Juli 97%-% Sept 987/8-% Mais Mei 55% 55% Juli 57 57% Sept. 587/8 59 Reuzel Loco 6.20 6.17% Mei Mei **6.17% 6.15 Juli **6.171/2 6.17% Sept. 6.42V2 6.40 Oud contract Nieuw contract 29 Mei 28 Mei Haver Mei 41% 401/s Juli 417/S 40% Sept. 42 41% Rogge Mei fat 7/8 61% Juli 62% 62% Sept. 64 64% Duluth Lijnzaad Mei Juli 1.95% 1.96 1.96% 1.97% NEW-YORK, 29 Mei. 29 Mei 28 Mei 29 Mei 28 Mei Brussel 23 38 23 40 Oslo 25.54 25 58 Rome 8 49 8.50 A'dam 67.71 67 80 Madrid 13 67 13 69 Londen 5 08 5 09 Bern 32 51 32.54 Parijs 6 59% 6 60% Weenen 18.95 18.95 Berlijn 39.12 39.22 NEW-YORK, 29 Mei. 29 Mei 28 Mei 29 Mei 28 Mei Rubber Standaard 12 07 12.32 WINNIPEG, 29 Mei. 29 Mei 28 Mei 29 Mei 28 Mei Gerst Mei 421% Juli 43 Oct. 447/8 Lijnzaad Mei 1.70% Juli 1.71 Oct 1.69 78 79% 81 40% 421% 44 Tarwe Mei 78% Juli 7 9% Oct. 8.5/8 Rogge Mei 52% Juli 52% Oct. 551/s Haver Mei 38% 37% Juli 391/s 38% Oct. 397/a 391/3 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 29 Mel. Tarwe. Juli 4.7 Oct 4.10 4.11; Dec. 5.0 5.0 517/8 53 547/8 1.70% 1.69 1.68 Mel 12.10 Juli 12.38 Sept. 12.49 Oct. 12.77 12.40 12.70 Dec. 12.86 Jan. 13.04 Mrt. - 12.84 13.04 BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangekomen 28 Mel; Sund. s., Ham burg; The Viceroy, s., Swansea. 29 Mei: Aldan, s., Leningrad; Emanuel, ms. Londen (voor Beverwijk); Drente, m.s„ idem; Oise, m.s., Parijs; Kurmark, s„ Java. Vertrokken 28 Mei: Jupiter (Duitsche), s., Bre men; Flandria (Zweed), s„ Rotterdam; Holmelea, a, Liverpool; Ask, s., Lubeck; Neptunus. m.s, Huil; Chr. Russ, s.. Hamburg; Towneley, s„ New castle; President Theodore Tissier, onderzoekings- vaartuig, Kopenhagen. AMSTERDAM. Aangekomen 2 Mei: Sund, Ham burg, ledig, Petroleumhaven, Ned. Bevr.kantoor; The Viceroy, Swansea, steenkolen. Rietlanden, An ker Kolen Mij; Aldan. Leningrad, hout. Houtha ven, Gebr. Scheuer, Olse, Parijs, stukgoed, Java- kade, Wm. H. Muller Co.; Kurmark, Java, stuk goed, Javakade, idem; Amata, Zaandam, bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij. KONINKL. NEDERL. STOOMB. MIJ. AMAZONE, 28 Mel van Carthagena n. Alicante. GANYMEDES, 28 Mei van Istanboul te Odoun- louk. NEREUS, 28 Mei van Stettin naar Amsterdam. ORION. 28 Mei van Napels n. Savona. PLUTO, 28 Mei van Amsterdam te Odense (verb.). TRITON, 28 Mei van Cadix naar Ceuta. ULYSSES. 28 Mei van Piraeus naar Calcutta. ATLAS, 24 Mei \=an Curagao naar San Maro. BARALT, 26 Mei van Curasao naar de Windwar- eilanden. MIDAS, 25 Mei van Curasao naar Ponce. IRIS, 25 Mei van Cristobal naar Buena Ven* tura. ORANJE NASSAU. 29 Mei van. Amsterdam naar W.-Indië. BERENICE, Rotterdam naar Midd. Zee, pass. 28 Mei Ouessant. TELAMON, Rotterdam naar Midd. Zee, pass. 28 Meie Ouessant. BARNEVELD, uitreis, was 28 Mei 12 uur 55 v.m. 860 mijlen Z.W. van Lands End. MIJ. OCEAAN. ALCENOUS, Amsterdam naar Java, pass. 28 Md Perim. KONINKL. HOLL. LLOYD. ORANTA, thuisreis, 28 Mei van Santos. WATERLAND, uitreis, 27 Mei 2 uur 35 mm, Niton gepass. KONINKL. PAKETV. MIJ. HOUTMAN, arr. 27 Mei te Batavia. NIEUW ZEELAND, pass. 27 Mei Thursday Island JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJISAROEA, 27 Mei van Hongkong te Shanghai, TJIKEMBANG. arr. 28 Mei te Shanghae. MIJ. NEDERLAND. TANTMBAR, uitreis, 28 Mei te Penang. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 28 Mei van Belawan. CHR. HUYGEN3, uitreis, pass. 28 Mei Gibraltar, POELAU TELLO, uitreis, 29 Mei te Port-Said. SILVER.JAVAPACIFIC LIJN. MANOERAN, 27 Mei van Pacvific Kust te Cal cutta. BINTANG, 28 Mei van Belawan naar Calcutta. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALCHIBA, thuisreis, 28 Mei van Montevideo. ALPHACCA, uitreis, 28 Mei te Montevideo. ALDABI, uitreis. 28 Mei van St. Vincent,. ALPHERAT, 30 Mei n.m. 6 uur van B.-Aires te Rotterdam verwacht. ROTTERD. LLOYD. DEMPO, thuisreis, 29 Mei v.m. 7 uur te Mar seille. KOTA PINANG, uitreis, pass. 28 Mei v.m. 5 uur Kaap del Armi. KOTA AGOENG, thuisreis, pass. 28 Mei Perim. INDRAPOERA, thuisreis, pass. 28 Mei Perim. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DELFTDIJK, Pacific Kust naar Rotterdam, 28 Mei van Southampton. DRECHTDIJK, 27 Mei van Rotterdam te San Francisco. DINTELDIJK, Rotterdam naar Pacific Kust, 26 Mei n.m. 4 uur van Kingston (J). BEEMSTERDIJK, uitreis, pass. 28 Mei Praw- lepoint. HALCYON LIJN. STAD HAARLEM, naar Porto Ferrajo, pass. 28 Mei Ouessant. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—O.-AZIE LIJN. SEROOSKERK, thuisreis, 28 Mei van Takubar. HOLLANDAFRIKA LIJN. NIJKERK, uitreis, pass. 28 Mei Dungeness. RIETFONTEIN, thuisreis, pas. 2 Mei v.m. 2 uur Ouessant; wordt 30 Mei te Duinkerken verwacht. HEEMSKERK, vertrekt 30 Mei n.m. 2 uur van Amsterdam naar Hamburg. NIEUWKERK, 29 Mei van Hamburg naar Vlis- singen. DIVERSE SCHEPEN. BATAVIER II, 29 Mei van Rotterdam té Gra- vesend. WOLSUM, 29 Mei van B.-Aires n. Ramallo. JONGE ANTHONY, 28 Mei van Algiers naar Girruchu. ALCOR, 28 Mei van Rotterdam te leningrad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2