Milaneesche impressies De Onnes-zaak de Inktvisch R.K. slagers bijeen UITTOCHT VAN DE HOL- LANDSCHE SCHARE WOENSDAG 30 MEI 1934 Plan tot ordening en saneering van het bedrijf Congres te Arnhem R.K. BAKKERSBOND Amsterdam-Huil Handelsbesprekingen met Engeland Volgende maand aanvang? PERSONEEL IN OORLOGSTIJD Bestudeering der Duitsche registratie K.N.V.B. Wat er Zondag gespeeld wordt Nieuwe luchtverbinding TEGEN GRENSFRAUDE ONREGELMATIGHEDEN IN ADMINISTRATIE Ambtenaar nog niet ontslagen Knoop dit eens stevig fn fel Uw oor i Verkeer von rechts gaat altijd vóór l Wantoestanden in de Maasstad Aanvaring tengevolge van ver keerd begrepen seinen VREEMDE PUBLICISTEN Over het algemeen is de Ita- liaansche pers vrij goed te spreken over onze ploeg Het concentratiekamp te Como opgeheven „Filmkoristen werden gevraagd" RADIO-DISTRIBUTIE DOOR P. T. T. Ontvanginrichting wordt gebouwd DEVIEZENSMOKKEL Honderdduizenden marken in beslag genomen INDISCHE POSTVLUCHTEN De Pelikaan vertrekt Donderdag Papegaaienziekte te Utrecht Scheepsbouw De overige verdachten komen ver moedelijk in Juni weer voor de rechtbank STIERENGEVECHT IN EEN CAFE De stier stond voor de tapkast en de bezoekers zaten op de trap BRAND TE DELFT In een manufacturenhandel DOOR PETER BARON Dinsdag werd te Arnhem het tweedaagsche congres geopend, dat de R. K. Hanzebond van Slagerspatroons 29 en 30 Mei daar houdt. De opening geschiedde in de foyer van „Mu sis Sacrum", waar de voorzitter der Amhem- sche afdeeling „St. Martinus", de heer H. L. Janssen, en de vice-voorzitter der Arnhemsche afdeeling van de Hanze, de heer H. M. J. Klompé, een woord van welkom spraken, en de bondsvoorzitter, de heer G. C. Scholten, dankte voor de hartelijke ontvangst. Te een uur opende de voorzitter van den Nederlandschen R. K. Slagershond, de heer G. C. Scholtes, het congres. Na een woord van welkom spak spr. reeds dadelijk in een toon Van somber pessimisme. De toestand in het slagersbedrijf ziet er zwart hit. Doch spr. doet een beroep op het congres om zich niet al te veel door bitterheid te laten overmannen en de besprekingen te leiden in den wil het algemeen belang te dienen. Na goedkeuring der notulen wordt medege deeld, dat dezer dagen de Rundveecentrale zal vergaderen over het voorstel tot opheffing van den crisisaccijns. Eenigen tijd werd besteed aan de gewone punten van een jaarvergadering. Begrooting en contributie werden vastgesteld. Bij de bestuursverkiezingen worden de voor stellen Zeeuwsch-Vlaanderen en Oost-Gelder- land verworpen. Herkozen worden C. Burger, F. Fruytier en Jos. Noyen. De vacature v. d. Mortel wordt niet aangevuld. In de vacature Bemelmans werd gekozen de heer H. J. Offermans. Dr. S. G. Zwart gaf in een korte toespraak blijk van de belangstelling van de veterinaire afdeeling van de Inspectie der Volksgezondheid. Spr. deelt mede, dat bij de wijziging van de Vleeschkeuringswet, die in een gevorderd sta dium verkeert, de wenschen van den georgani- seerden slagersstand in aanmerking zullen wor den genomen. De organisaties zullen daarover worden gehoord. De heer J. G. van Eeden, directeur van het Bondsbureau van den R. K. Slagershond, gaf een uiteenzetting van het plan tot ordening en saneering van het slagersbedrijf, voorgesteld door de Commissie van Overleg, samengesteld uit het Slagers- en Grossiersbedrijf in Neder land. Ordening en saneering kan volgens genoemde commissie van overleg slechts worden bereikt door verticale bedrijfsorganisatie, d. w z. door ordening van alle bedrijfstakken, die succes sievelijk aan het eindproduct samenwerken. Horizontale bedrijfsorganisatie zou de moeilijk heden slechts verschuiven naar de verschil lende groepen. Spr. gaat r.a welke groepen samenwerken om het vleesch te brengen aan den consument. Al deze instanties, ook de regeeringsorganen, moe ten zich aanpassen aan het natuurlijk aange wezen distributieproces. Met twee factoren zal daarbij vooral reke ning moeten worden gehouden: met prijsvor ming en met de vestiging. Het is thans zooved gekomen, dat de slagers de prijsvorming niet meer in handen hebben. Daardoor is hun bestaansmogelijkheid be dreigd.. Van het magere debiet trachten steeds meer beunhazen te profiteeren. De absolute bedrijfsvrijheid ligt achter ons. De structuur van het bedrijf moet worden ge wijzigd: ordening en saneering. Een centraal orgaan zal de prijsvorming en de vestiging moeten regelen. Om tot zulk een regeling te geraken, heeft het bondsbestuur een vrij mandaat noodig om de noodige verbintenissen aan te gaan. Indien de vergadering daartoe besluit, zal dit een his torische dag zijn. De eerste stap zal zijn gezet op den weg naar de corporatieve inrichting van het bedrijf. Spr. hoopt op aller medewerking. Bij de hierop volgende gedachtenwisseling worden verschillende ideeën naar voren ee- brgcht. Amsterdam stelt voor het verplichtend stel len van een examen voor slagersgezellen, die zich willen vestigen. Boskoop wil de grossiers uitschakelen, die winkels hebben en daarin aan het publiek het vleesch voor denzelfden prijs verkoopen als aan de slagers-afnemers. De vergadering werd hierna geschorst tot hedenmorgen. Op de algemeene vergadering werden in den Bondsraad gekozen voor de aftredende leden de heeren P. Segers, Breda en F. j. Withoos te Eindhoven, de heeren J. Leliveld, Rotter dam en C. v. d. Steijn te Eindhoven. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van de afd. Den Bosch om aan alle werklooze leden van den bond met het Hoogfeest van Kerstmis een kerstgave te schenken. Het Bondsbestuur was van oordeel, dat het verstrekken van kerstgaven tot de taak be hoort van de stands-organisaties, waarbij ie leden behooren te zijn aangesloten. De plaatselijke afdeelingen kunnen den standsorganisaties daarbij wel terwille zijn. Met dit Rrae- advies van het Bondsbestuur ging de vergadering aceoord. De afdeeling Enschede pleitte voor een vrijen middag voor de broodbezorgers. Het bonds bestuur deelde mede, dat daar tot op heden weinig aan te doen is, aangezien de broodbe zorgers niet onder de Arbeidswet vallen en eerst getracht zal moeten worden den arbeids tijd der broodbezorgers wettelijk te doen regelen. Betreffende het leerlingen-vraagstuk van de afd. Enschede zal gepoogd worden een rede lijke oplossing te vinden in overleg met andere vakbonden. De afdeeling Arnhem drong aan op wijziging der Arbeidswet, waardoor tot een verbod zal worden gekomen, hetwelk gebiedend voor schrijft, dat bakkersgezellen niet langer dan 15 minuten voor of na het begin of eindigen van den werktijd, in de bakkerij aanwezig mogen zijn. Ook Amsterdam ondersteunde dit voor stel, daar de overtredingen legio zijn en drong aan op aanstelling van meer inspecteurs. Het Hoofdbestuur zal trachten bij de bevoeg de instanties aan te dringen op de benoeming van meer inspecteurs, teneinde aan dit euvel paal en perk te stellen. De heer Nijkamp, hoofdbestuurslid van den R.K. Werkliedenbond, sprak de vergadering nog toe en wees op den goeden geest, welke er heerscht tusschen de Vakbonden en den Bakkersbond. Runciman, de Minister van Handel, heeft Dinsdag in het Britsche Lagerhuis verklaard, dat hij hoopt dat de handelsbesprekingen met Nederland de volgende maand kunnen worden geopend. Hij gaf de verzekering, dat de belangen van den tuinbouw niet zouden worden veronacht zaamd. Naar wij vernemen, zal de kapitein van den Generalen Staf G. J. Sas, Zaterdag a.s. naar Berlijn vertrekken, waar hij voor een week is gedétacheerd, teneinde na te gaan, hoe in Duitschland de registratie van het personeel in oorlogstijd is geregeld, waaronder is te ver staan de melding van gewonden en gesneuvel den en in het algemeen de geleden yerliezen en de wijze van verwerking van deze gegevens met inbegrip van publicatie der verlieslijsten en mededeeling aan verwanten. Hierbij sluit zich aan een bezoek aan het Centraal Nach- weisamt te Spandau. Maandag a.s. zal door kapitein Sas in opdracht van den Minister van Defensie, namens de Koninklijke Nederland- sche Marine en de Landmacht, een krans ge legd worden bij het Ehrenmal, dat zich Unter den Linden bevindt. Promotie-competitie Afd. H: OvermaasRF.C. Afd. IV: TegelenJuliana De BaronieMiddelburg. Met het gewone lijntoestel der K. L. M. uit Lenden, de „Valk", is Dinsdagmiddag in ver band met de plechtige opening der luchtlijn AmsterdamHullLiverpool op 1 Juni a.s., op Schiphol een aantal Engelsche gasten aange komen. Het zijn de Lord Mayor van Huil, mr Arthur Shepherd, J. P., de wethouder Benno Pearlman, voorzitter van het Luchtvaart-Co mité van Hull, die vergezeld is van zijn echt- genoote, het lid van den gemeenteraad van Hull mr. G. K. Spruit, eveneens vertegenwoor diger van gemeld Luchtvaart-Comité, wethou der Till, voorzitter van het Comité voor Stads uitbreiding te Huil, wethouder E. F. M. Sutton, wethouder van Manchester en voorzitter van het Luchthaven-Comité aldaar, alsmede een tweetal Engelsche journalisten. Ter ontvangst waren aanwezig de burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, ter wijl het gemeentebestuur mede vertegenwoor digd was door de wethouders J. ter Haar Jr,, mr. G. Kropman, Jac Rustige, den gemeente secretaris mr. S. J. van Lier en den directeur van de handelsinrichtingen de heer Boogerd. Voor de K. L. M. verwelkomde haar directeur, de heer A. Plesman, het Engelsche gezelschap. De ontvangst droeg geen officieel karakter; in het restaurant van het stationsgebouw heeft het gemeentebestuur den gasten een thee aan geboden. Daarna hebben zij onder deskundig geleide de luchthaven bezichtigd, waarbij de F. 36, het grootste vliegtuig in Nederland ge bouwd, de bijzondere belangstelling trok. 's Avonds bood de burgemeester den gasten een feestmaaltijd aan. Voor heden staat een aantal tochten op het programma door Amsterdam, Haarlem en Den Haag, waarna de dag besloten zal worden met een maaltijd in het Carlton Hotel. Verschenen is het verslag der vaste commis sie voor de belastingen uit de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp aanvulling en wijziging van de wetgeving betreffende de heffing van de invoerrechten en accijnzen. Er wordt aan ontleend, dat de commissie zich met den inhoud van dit ontwerp zeer wel kan vereenigen. Zij waardeert, dat het mogelijke in het werk wordt gesteld om de in den laat- sten tijd zoozeer toegenomen grensfraude tegen te gaan. De commissie meent, dat met deze mededeeling de openbare behandeling van het wetsontwerp genoegzaam is voorbereid. In de vergadering van den gemeenteraad van Coevoraen is behandeld het voorstel van B. en W. om den plaatsvervangenden secreta ris en ambtenaar van den burgerlijken stand H. K. te ontslaan, wegens gebleken onregel matigheden in diens administratie, ten tijde dat hij nog gemeente-ontvanger was. De raad heeft ongeveer vier uren in comité vergaderd Bij de heropening deelde de voorzitter mede, dat de stemmen over het voorstel van B. en W. hebben gestaakt met 5 tegen 5 en 1 blan co. Het voorstel van B. en W. zal dus in een volgende vergadering opnieuw in behandeling komen. Deze vergadering zal vermoedelijk bin nenkort gehouden worden. Op 21 April, omstreeks 5 uur 's middags, had ter hoogte van de 2e Katendrechtsche haven te Rotterdam een aanvaring plaats tusschen het Engelsche stoomschip „Coral" en de Rijnkast Mannheim, die door de sleepboot Baden II werd gesleept. Dinsdagmiddag werd deze zaak in de zitting van den Raad voor de Scheepvaart behandeld. Als getuigen waren de loods en de kapitein van,, de sleepboot opgeroepen. Uit het verhoor bleek, dat hier een reeks vergissingen had plaats gevonden door het verkeerd begrijpen van de signalen. Een lange stoot en twee korte is geen aandachtssein, doch een opdraaisein. Bovendien lag de sleep aan den verkeerden kant. Een der leden van den Raad vroeg den kapi tein of het in Rotterdam de gewoonte is aan de verkeerde zijde te varen en of de haven politie dit toelaat. De kapitein antwoordde: „Ja, want als de politie op alles lette, dan liep ook alles in de war. Je moet bij ons weten te geven en te ne men, zoowel een loods als een kapitein van een sleepboot." De inspecteur-generaal meende in dit geval een voorbeeld te zien van den chaos die in de haven van Rotterdam heerscht. Er worden sei nen gebruikt, die niet officieel zijn en alleen voor ingewijden verstaanbaar. Dat is absoluut foutief. Bij goed seinen was er niets gebeurd. Wat de loods van de „Coral" betreft, deze maakte geen enkele fout. De uitspraak van den Raad volgt later. t De Hollandsche schare van vijfduizend heeft Milaan den rug toegekeerd. Begrijpelijk is de uittocht heel wat minder luidruchtig geweest dan de verevering. Dat de Hollandsche deel name aan het tournooi om het wereldkam pioenschap tot den wedstrijd tegen de Zwit sers beperkt is gebleven is niet prettig. Wij we ten hoeveel opofferingen leiders en spelers zich hebben getroost om de ploeg in topvorm te brengen. Wij weten echter ook dat deze leiders en spelers de werkelijkheid niet uit het oog hebben verloren en b.v. van dezen eersten wed strijd wisten hoe moeilijk hij zou zijn. Anders is dit met een groot deel van het pu bliek. Dat heeft de successen in Amsterdam ge zien en in Antwerpen den grooten mijnheer ge speeld. Vergeten was men dat de Zwitsers na de Olympische spelen in Amsterdam, dus zes jaar geleden, heel sterk naar voren waren ge komen. Vergeten was men ook dat het Zwitser- sche elftal de laatste jaren ons steeds de baas was gebleven. Voornamelijk met het oog op de wereldkam pioenschappen heeft Karei Lotsy zijn schou ders onder de zaak gezet. Met succes. Hij heeft in eenige jaren tijd een ploeg van elf voetbal lers weten te herscheppen tot een Nederlandsch keurteam, waarin de clubgeest niet het minst te wenschen laat. Waarin saamhoorigheid uit blinkt en het woord van den leider wonderen heeft verricht. Dit alles stemt tot groote voldoening en te vredenheid, doch het kan er toch moeilijk toe leiden te veronderstellen dat wij nu ineens een soort wonaerteam bezitten. De slag is nu gevallen. De Zwitsers voetbal den beter dan de oranjemannen en mogen thans tegen Tsjecho Slowakije trachten de de mi-finale te bereiken. De Italiaansche pers is over het algemeen vrij goed te spreken over onze ploeg. Men heeft ook daar gezien dat het spel der Zwitsers op een iets hooger plan stond, doch de Italianen hebben bewondering voor het enthousiasme, waarmede de Hollanders gekampt hebben en het resultaat tot op het laatste moment on zeker hebben gehouden. Milaan is geen troef meer bij de Hollanders, die nog aanwezig zijn. Veel zijn er reeds Zon dagavond vertrokken. Thans huizen er nog slechts eenige reisgezelschappen, die echter wel spoedig de bergen zullen opzoeken en aan huis gaan denken. Voor Holland heeft het grootsch opgezette tournooi zijn waarde vrijwel verloren. Natuurlijk is het interessant om het verloop van den strijd verder te volgen, waarvoor ech ter een simpel courantenbericht voldoende kan worden geacht. Een enkel bevoorrechte maakt plannen voor den eindstrijd in Rome, waar waarschijnlijk de Italiaansche ploeg één der beide finalisten zal zijn. Frankrijk heeft zich tegen Oostenrijk uitste kend geweerd en zich eerst na verlenging ge wonnen moeten geven. Duitschland klopte Bel gië, zoodat de Belgen het aan het rechte eind hebben gehad met hun reisplannen, waarover wij reeds berichtten. Ter zake van oplichting en poging tot op lichting stonden voor de Haagsche Rechtbank de 26-jarige C. R. en de 29-jarige W. de K., zich noemende publicisten, beiden gedetineerd, Aan R. was bovendien verduistering van boeken ten laste gelegd. Gelijk men zich zal herinneren, werd in April j.l. door de politie ingegrepen, toen R. en De K. in café „De Kroon", op het Spui te Den Haag. spreekuur hielden, waartoe zij per advertentie een oproep hadden gedaan, waarin gegadigden Ziet men het lijstje der winnaars na, dan blijkt daaruit wel duidelijk dat naast Italië momenteel moeilijk de tweede finalist kan worden aangewezen. Bovendien komen de Ita lianen zelf ook nog voor heete vuren te staan. De Vereenigde Staten zijn, na eerst Mexico te hebben geslagen, door Italië met flinke cij fers gewipt geworden. Mexico en de Staten hebben samen ƒ30.000 aan reis- en verblijf kosten gekost. Geen wonder dat men zich hier thans afvraagt of die luitjes niet beter thuis hadden kunnen blijven. Italië heeft er in elk geval het voordeel mee dat het zonder de min ste moeite in de tweede ronde is gekomen, t Blijft echtei behoorlijk betaald. Het concentratiekamp bij Como is opgehe ven. Como was tijdens de laatste dagen der vorige week geheel verhollandscht, doch men ziet er thans weer Italianen ook. Het Hollandsche kamp is er intusschen nog steeds, doch de concentratie is voor een be langrijk deel verdwenen. De spelers mogen je weer gewoon aankijken als je ze tegenkomt. Ze genieten thans van de prachtige omgeving hier en laten zich in het Zuidelijke Alpenzonnetje heerlijk biuin stoven. Aanvankelijk was de stemming gedrukt, doch het leed is thans reeds weer voor een groot deel vergeten. De illusies mogen den uitverko renen ontnomen zijn, het mooie uitstapje is tenslotte nog overgebleven en duurt nog eenige dagen. Enkele journalisten gaan verder hun vacantie in Italië en Zwitserland doorbrengen; blij dat ze niet meer over voetbal behoeven te schrij ven. Of tenslotte Oostenrijk, Italië of Duitsch land zich straks wereldkampioen zal mogen noemen, net is ons alles onverschillig. Allen zijn we het er over eens dat het Hol landsche voetbal momenteel een behoorlijke plaats inneemt in de rij van voetbalmogend- heden, doch bij de sterkere landen, die bo vendien met beroepslieden werken, nog veel ten achter staat. Hoe kan het ook anders? Toch hebben we allen, de een wat meer of minder dan den ander, even aan Turijn gedacht. Het heeft niet zoo mogen zijn. We zijn gewogen en te licht bevonden. Of deze wetenschap zal leiden tot een verdere verbetering van ons spelpeil dient te worden afgewacht. voor de betrekking van filmkoristen werden uitgenoodigd zich aldaar te vervoegen. Een drietal meisjes, dat naar aanleiding dezer advertentie zich had aangemeld, verklaarde, dat toen zij zich kwamen aanmelden, door de ver dachten werden ontvangen, die haar mededeel den, dat de Nationale Film Coöperatie te Am sterdam figuranten zocht en dat gegadigden een formulier moesten onderteekenen. Bij ge schiktheid zouden zij door den regisseur worden uitgenoodigd. Intusschen moest als garantie een bedrag van 2.50 worden gestort. Slechts één van de gehoorde getuigen betaalde dit bedrag onmiddellijk. De anderen zeiden zulks van plan te zijn geweest doch door het verloop der zaak gaven zij aan haar voornemen geen uitvoering. Voorts verklaarde een getuige, dat R. uit de bibliotheek van het Ned. Wetenschappelijk Hu manitair Komité eenige boeken had geleend en deze ten eigen bate had verkocht. Beide verdachten bekenden de hun ten laste gelegde feiten. Het O. M., waargenomen door mr. P. R. Blok, betoogde, dat door het tijdig ingrijpen van de politie vele minvermogende meisjes voor gelde lijke schade waren gevrijwaard. Spr. achtte op zet van elk van de gegadigden 2.50 afhandig te maken bewezen en noemde dit een hoogst bedenklijke methode van oplichting. De antecedenten van De K., die reeds her haaldelijk is veroordeeld, zijn verre van fraai; terwijl R., behalve dit feit ook verduistering pleegde. Rekening houdende met t bovenstaan de, eischte spr. tegen R. 6 maanden en tegen De K. 1 jaar gevangenisstraf. Mr. Meus Fiers Smeding drong na de le vensomstandigheden van R. te hebben belicht aan op het inwinnen van een reclasseerings- rapport. Ook mr. Parfumeur, die betoogde, dat De K. door herhaalde tegenslagen in het leven tot deze en vorige misdrijven was gekomen, deed hetzelfde verzoek. De rechtbank gelastte daarop de schorsing der behandeling tot 12 Juni ten einde alsnog een reclasseeringsrapport omtrent de verdachten in te winnen. Het Staatsbedrijf van de posterijen, telegrafie en telefonie zal er, volgens het „Volk", binnen kort toe overgaan haar telefoonnet te exploitee- ren voor radio-distributie. In Hilversum of Noordwijk zal een centrale ontvanginrichting worden gebouwd. De ont vangst zal aldaar worden gecontroleerd en ge regeld, waarna via de telefoonkabels vier pro gramma's door het geheele land zullen kunnen worden doorgegeven. Het Staatsbedrijf zal beginnen met in En schedé en Delft een distributiebedrijf in te richten. In deze beide gemeenten namelijk be staat geen radio-distributie, noch van over heidswege noch van particulieren. De eerste aansluitingen in Enschedé zullen vermoedelijk in den loop van October gereed zijn. Het ligt in de bedoeling van het Staatsbe drijf der P. T. T. om overal dit distributie systeem door te voeren, waar plaatselijke be hoefte bestaat en de uitvoering technisch mo gelijk is. Aan de grens bij Beek is door de douane aangehouden de gewezen commissionnair in effecten B. uit Nijmegen, verdacht van devie- zensmokkel. Op hem werden eenige honderd duizenden marken gevonden en in beslag ge nomen. B. werd direct gearresteerd en is naar Kleef overgebracht. Donderdagmorgen 31 Mei a.s. zal het K.L.M.- vliegtuig de „Pelikaan" van Amsterdam naar Batavia vertrekken. De bemanning zal bestaan uit de heeren G. J. Geyssendorfer, eerste bestuurder; J. .S W. v. d. Feyst, tweede; C. den Blanken, werktuig kundige, en S. van Straten, marconist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk he denavond te Amsterdam zijn. De „Snip' is uit Calcutta in Bangkok aan gekomen (uitreis). In Utrecht zijn twee gevallen van pape gaaienziekte geconstateerd. De patiënten zijn naar het ziekenhuis overgebracht en daar ge- isoleerd. De Kon. Paketvaart Mij. zal bij P. Smit Jr. te Rotterdam een motorschip van 2000 register ton bruto laten bouwen. Het schip krijgt de naam „Janssens", terwijl de afmetingen zijn: lengte tusschen de loodlijnen 282.6, breedte 43 en diepte 19.2 voet. Naar wij vernemen zullen de met de Onnes-zaak samenhangende strafzaken nog vóór de vacantie en vermoedelijk in Juni a.s. door de rechtbank worden afgehan deld. Aan de verdachten Koning, Wit- braad en de drie inbrekers is medeplich tigheid aan oplichting ten laste gelegd. Aangezien de heer Onnes door de recht bank van de oplichting is vrijgesproken, zal een veroordeeling wegens medeplichtigheid niet kunnen velgen. Het O. M. zal dus tegen de overige verdachten vrijspraak moeten requireeren, doch pro forma moeten de zaken worden afgehandeld. Op het gemeentelijk handelsterrein te Rot terdam zou een stier uit een vee-auto worden om daarmee naar zijn bestemming, een wei- overgeladen in een veewagen van de R.TM., land ergens op de Zuid-Hollandsche eilanden te worden vervoerd. Maar de stier scheen stier lijk het land te hebben aan deze reis en vóór dat zijn begeleiders het in de gaten hadden, was de stier zijns weegs gegaan. Naarmate de begeleiders, die achtervolgers waren geworden, er meer de beenen inzetten, verhoogde de stier de snelheid van zijn schreden en weldra kwamen zoo vertelt de „N. R. Crt.", stier en begeleiders in een toomelooze vaart het terrein af en de Rosestraat in gestoven. De voorbijgangers sprongen haastig op zij, om, zoodra de stier gepasseerd was, zich moedig bij de achtervol gers aan te sluiten. Zoo rende de stier met een steeds groeiend kluwen menschen achter zich aan door de Rosestraat, door de Entrepótstraat, door de Stieltjesstraat, over het Stieltjesplein, de Koninginnebrug op. Toen bleef hij plotseling staan; de achtervolgers bleven ook staan. De stier keerde zich om; de achtervolgers keerden zich om. De stier rende terug; de achtervolgers renden terug; nog veel sneller, dan op den heen weg, want de stier kwam nu achter Hen aan. Althans dat dachten zij, maar toen een hunner eens om keek, kwam hij tot de ontdekking, dat de stier verdwenen was. Het kluwen menschen kwam tot stilstand, rafelde uit, klitte weer te zamen en keerde op de schreden terug, lang zaam en voorzichtig. Waar was de stier? Men zoch en zocht, tot men angstkreten hoor de neerdalen uit de eerste verdieping van een pand aan de Stieltjesstraat, waar in het bene denhuis een café is gevestigd. Het bleek, dat de stier het café was binnengestapt, schrik en ontsteltenis zaaiend onder de bezoekers, die in een wild sauve-qui-peut holde-bolder achter in het café de redding brengende trap waren opgestormd en nu over de leuning hangend vol angst en beven toekeken, hoe de stier in het café te grazen poogde. De achtervolgers groepten voor de café-ruit samen en wachtten. De café-bezoekers zaten boven aan de trap en wachtten. En de stier n liep door het café rond en wachtte ook. Toen kwam de politie, niet overhaast, niet nerveus, maar kalm, bezadigd en bedaard, reeds door haar martiaal uiterlijk kalmeerend op de menigte werkend. Men overzag de situatie en het eerste werk was ruim baan te maken. Het trottoir voor het café werd ontruimd. Toen kwamen er blinkende sabels en vervaarlijke revolvers voor den dag. De gehelmde toreadoren groepten voor de café-deur samen en riepen in koor: ksss, ksss! In ademlooze spanning keek het publiek toe; de stier scheen niets te merken. Luider en overmoediger klonk het: ksss, ksss! Maar het resultaat bleef zeer gering. Inmiddels waren de veedrijvers ten tooneele verschenen met een touw. Eén hunner waagde zich in het café en met een behendigen worp lukte het hem den stier het touw om den nek te werpen. Een paar vlugge handgrepen en het uiteinde van het touw zat om een der voor poten vast. De stier werd kwaad en wilde stoo- ten, maar toen hij zijn kop oplichtte, ging zijn voorpoot mee omhoog en zijn aanval werd in den kiem gesmoord. De stier was overwonnen, maar het heeft nog heel wat moeite en tijd gekost, eer het dier uit het café was gewerkt en naar zijn tramwagep was teruggebracht. Dinsdagmiddag om drie uur ontstond te Delft in de manufacturenhandel van den heer M. C. Hooven aan de Markt een uitslaande brand. Reeds spoedig stortte het dak in, waarna de bovenverdieping uitbrandde. De politie-brandweer, die met twee spuiten en een ladderwagen ter plaatse kwam, wist na een uur de brand te bedwingen. De brand was door onbekende oorzaak ont staan op den zolder, waar een aantal balen kapok waren opgeslagen. De schade wordt door verzekering gedekt. S9 Korte inhoud van het voorafgaande: John Richmond, agent van den Britschen Geheimen Dienst, wordt vermoord door den „Squid", die hem door geheel Europa is gevolgd, in het huis van Sir Marcus Losely, die zelf ook gewond wordt. De Squid kan echter de geheime mededeelingen, die Rich mond bij zich heeft, niet bemachtigen. Jaren later wordt bij Sir Marcus Ingebroken en een Imitatie van de Losely-tiara, een kostbaar familiestuk, gestolen. In de tiara is een geheim document verborgen. De daders van den diefstal, die wederom werk van Squid is, kan Inspecteur Elveden ech ter niet te pakken krijgen. Freddie Leices- ter, een neef van Sir Marcus, verdwijnt vervolgens plotseling en wordt door den Squid gevangen gehouden. Na eenige dagen ontsnapt hij, maar dan is Leslie Richmond, de dochter van John en pupil van Sir Mar cus, door de bende ontvoerd. Jimmy Cra ven weet zijn verloofde Leslie echter op te sporen). De inspecteur glimlachte, maar sir Marcus negeerde hem en vervolgde. „Dit, voor wat den roof betreft bij de Trust. De diefstal bij Thyme werd niet uitgevoerd door de heele bende, maar door den Squid in persoon, juist als in het geval van de Baraipur juweelen. Het geval met mijn eigen tiara was een beetje anders. Dat was de eerste gelegenheid, waarbij ik opdracht kreeg op eigen initiatief een dief stal te begaan. Gelukkig genoeg was ik zelf toen het slachtoffer. Vóór ik naar het theater ging, nam ik de ver- valschte tiara weg, die gemaakt was om een dergelijken samenloop van omstandigheden te ondervangen en zette mijn kamer het onderste boven. Toen ik later terug kwam, wendde ik verrassing voor, toen ik hoorde dat het ding ge stolen was." „Verondersteld, dat uw verklaringen juist zijn," zei de commissaris, „dan rust op u nog de be schuldiging, dat u behulpzaam geweest bent, voor en na misdaad.'1 „Ongelukkig genoeg is dat waar, maar het was noodzakelijk, dat ik den Squid bij zijn plannen behulpzaam was om hem te overtuigen dat ik Jerry de boef was. Wanneer ik hem reden tot achterdocht zou gegeven hebben, zou ik uit de bende gezet, of zelfs uit den weg geruimd zijn." De commissaris klemde zijn lippen opeen. „Dat accepteeren we ook nog allemaal, sir Marcus, als u ons maar verklaren kunt, welke bedoeling u ermee had, om door te gaan voor Jerry den boef.11 De baronet haalde diep adem en scheen na te denken. Eindelijk sprak hij. „Mijn bedoeling," zei hij langzaam, „is, een rekening te vereffenen die reeds lang open stond." „U doet daar nogal een gevaarlijke verklaring, sir Marcus," zei Elveden. „De voorlooper van een gevaarlijke taak.*1 „Wat bedoelt u?" vroeg de commissaris. „Zooals ik reeds zei: een rekïning te vereffe nen met den Squid" zei Loseley. „Weet u dat de wet het voorrecht heeft, zich met die rekening te bemoeien?" zei de commis saris. De baronet knikte. „Het is me ook bekend, dat de wet verduiveld langzaam is," antwoordde hij. „U denkt dus, dat u vlugger bent?" riep El veden uit. „En veel zekerder van wat ik doe" snauwde de baronet terug. De haat, die er in Loseley's oogen glansde viel niet te miskennen en de commissaris ging plot seling, geschrokken en verrast, rechtop in zijn stoel zitten. „Welke vorm zal die afrekening aannemen?" vroeg hij. „Een zeer secure," antwoordde de baionet, op iets luider dan een fluisterenden toon. Toen hing er een onaangename stilte. „Bedoelt u.... moord?" vroeg de commissaris eindelijk. „Integendeel" was het kalme antwoord, „ik heb iets veel aantrekkelijkere op het oog." „En dat is?" „Hem over te leveren aan de justitie? Dat is al dien tijd mijn vast doel geweest, twee jaar lang al, antwoordde de baronet. Hij was verant woordelijk voor den dood van mijn vriend, John Richmond. Dat moet ik met hem vereffenen. Met het oog daarop was het, dat ik de persoon van Jerry imiteerde. Jerry was recidivist en ik nam hem in mijn dienst, toen hij mij om werk vroeg." Elveden glimlachte onaangenaam, maar de baionet sloeg er geen acht op. „En ik heb er geen spijt van," vervolgde bij. „De Squid hoorde van Jerry's terugkomst en hij nam mijn diensten aan, dat was mijn bedoeling ook. Sedert heb ik gewacht. Menig keer had ik kunnen probeeren om hem te dooden, maar dat was niet mijn bedoeling. Wanneer ooit de gele genheid zich daartoe voordoet, zal ik hem in de eenige open plek van zijn harnas, op zijn eenig kwetsbare plek treffen.... zijn eigenliefde." Hij glimlachte. „Trouwens, die man kent geen vrees en hem dooden zou geen voldoening geven. Het zou slechts een kort lijden voor hem zijn. Maar hem in de gevangenis brengen: hem laten voelen wat het zeggen wil, drie weken lang in de onzeker heid te zitten omtrent het onvermijdelijke. Met niets anders om over te denken, dan dat zijn val bekend zal worden aan degenen, die hij getyran- niseerd heeft. Dat is de moeite waard, dunkt mij." „Dat is ons werk," onderbrak Elveden, „en u houdt belangrijke inlichtingen achter. U weet zeker wel dat wij u zouden kunnen dwingen, deze te verstrekken; dat wij u kunnen arresteeren, wanneer u weigert, die inlichtingen te geven?" „Met mün hulp," zoo wendde de baronet zich tot den commissaris, ,,hebt u kans, dien duivel te pakken te krijgen. Zonder mij...." haalde hij veelzeggend de schouders op. „Wel, tot nu toe is Elveden er alleen in geslaagd, nog een ezelach tiger beeld van zichzelf te geven, dan de natuur blijkbaar met hem voor had." De inspecteur kreeg een klem en zijn volgen de opmerking was een bedreiging: „Wij zouden u kunnen doen spreken. Er zijn vele manieren om iemands tong los te maken, hoe hij dan ook mag tegenspartelen! De inspecteur hield zijn mond, toen een af keurende blik van zijn superieur op hem rustte. „Wie is de Squid?" vroeg de commissaris plot seling, en de baronet glimlachte. „Uw jongste ondervindingen met hem, schij nen u weinig geleerd te hebben omtrent zijn methodes," zei hij. „Ik heb er geen idee van, wie hij is. Als ik dat wist zou de helft van mijn werk gedaan zijn." „U hebt een vaste plaats van samenkomst na tuurlijk," kwam Elveden in het midden. „Nee," antwoordde de baronet. „Als hij een van ons noodig heeft, ontvangen wij een brief van hem. Ik ontvang de mijne in het Shaftes bury café. De kastelein bewaart die daar voor me." „Is die kastelein lid van de bende?" vroeg de commissaris. „Dat geloof ik niet. Ik denk dat hij maar een tusschenpersoon is; ik geloof, dat van hem slechts verlangd wordt, dat hij kan hooren, zien en zwijgen." „En de rest van de bende," vroeg de commis saris, „wie zijn dat? Ik waarschuw u, niets ach ter te houden." De baronet fronste de wenkbrauwen. „De anderen zijn, evenals ikzelf, gemaskerd, en wij hebben geen verbinding met elkaar. Dit heeft de Squid zoo gewild, opdat we elkanders stemmen niet zouden kunnen herkennen. Na een bijeenkomst gaan wij om de vijf minuten na el kaar weg. Ik ben altijd de laatste, die gaat. De Squid is de eerste." „Zoudt u denken, dat u de stem van den Squid kon herkennen?" vroeg de commissaris. „Hij spreekt tcch wel ooit?" „Zijn stem is erg gesluierd en gedempt," zei de baronet. „Soms onderhoudt hij zich met iemand van ons apart. Ik heb hem zoo al heel vaak ontmoet. Het onderhoud heeft dan plaats in een taxi, die door een ander bendelid bestuurd wordt, en hij heeft dan altijd een revolver bij zich. Er is ooit maar één man geweest, die pro beerde, vrienden op zoo'n bijeenkomst mee te brengen. Dat was Billy Home, een oude vriend van Jerry. Hij stierf plotseling. Een ander waar schuwde de politie, toen er een samenkomst zou plaats hebben, veronderstellend, dat de Squid nooit zou weten, aan wien hij zijn gevangene ming zou te danken hebben. Het was vergeefsch. Men vond den man in een duistere laan in Dept- ford met een mes in de keel. De samenkomst had niet plaats. Wie hem vermoordde wist nie mand, de Squid zelf, of een der andere leden van de bende. Maar natuurlijk is dit alles oude geschiedenis voor u." Sir Marcus ging rechtop zitten en keek den commissaris rustig aan. De commissaris keek nieuwsgierig. Elveden sceptisch maar hij beperkte zich daartoe ook. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3