Prikkeldraad onzer kerken Echt Nederlandsch Film in Rusland KLOEK SANEERINGSPLAN HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl WOENSDAG 30 MEI 1934 Kwakzalverij Nieuwe renteregeling Nuchterheid bewaren EN.DE GESCHENKENBONS BLIJVEN GEHANDHAAFD! Dringende oproep Priesters en geloovigen in 't bisdom Haarlem zullen de volledige terugbetaling der schulden mogelijk maken Aflossing der rentegevende schuld Uitvoering der saneering MOEILIJKHEDEN VOOR PAPIERINDUSTRIE Inkrimping van werktijd bij een fabriek op de Veluwe Drie millioen schuld te veel Nog geen beslissing omtrent pensioen De nieuwe regeling PASSIESPELEN TEGELEN „De Doolhof" aangekocht N.S.B. EN NATIONAAL HERSTEL TENTOONSTELLING OVER CURACAO Onderhandelingen over fusie zouden worden gevoerd Een ontkenning COMMISSARIS DER KONINGIN AFWEZIG Op het Algemeen Rijksarchief NEDERLANDSCH FABRIKAAT R.K. GEMEENTERAADSLEDEN VEREENIGING VAN NEDERL, GEMEENTEN Jaarvergadering te Nijmegen TOONEELSCHOOL Leerares-examen Vice-president Gerechtshof op vertrouwen van de zijde der crediteuren. Met grooten aandrang vraagt de Commissie ook medewerking aan allen, die in staat zijn de inkomsten van het Fonds voor Arme Kerken, gevormd door de verschillende bovengenoemde bijdragen jaarlijks zoo hoog mogelijk op te voeren. Alle daarin gestorte bedragen toch ko men crediteuren ten volle ten goede, en ver beteren dus onmiddellijk den toestand. Hoe grooter deze bedragen zijn, des te spoe diger en met des te minder schade zijn de ge maakte fouten hersteld. Rest ons te vermelden, dat de ingekomen giften en de stand van zaken regelmatig gepu bliceerd zullen worden. Aan het eind van dit openhartig verslag over den nijpenden nood van verschillende paro chiën in ons uitgestrekte bisdom, kunnen wij geen voldoenden nadruk leggen op den vuri- gen wensch van de Commissie, dat alle geloo- vigen zonder onderscheid hun volle medewer king zullen verleenen, om grooter nood te voor komen. De plannen der Commissie immers zijn ge baseerd op de hulp der geloovigen. Men be denke wel, dat zonder de hulp, zoowel van de belanghebbenden, die er direct bij betrokken zijn, als van alle geloovigen, die er eveneens groote belangen bij hebben, verschillende pa rochiën niet alleen zelf in moeilijkheden zul len blijven, maar ook particulieren in moei lijkheden zullen kunnen brengen. Paus Innocentius zag eens in een droom de basiliek van St. Pieter te Rome scheuren en wankelen. Een man in monnikspij snelde toe, zette zijn schouders onder de wankelende muren en stutte het scheurende gebouw. Zooals St. Franciscus en zijn Orde stut en steun zijn geworden voor het geestelijk leven van onze H. Kerk, zoo moeten nu allen eens gezind en zonder onderscheid, zich schrap zet ten en deze zware financieele lasten helpen torsen, om onze eigen kerken en instellingen voor rampen te behouden. Onze priesters gaan ons voor. Volgen wij!!! der Arme Parochiën, dat een jaarlijkscne con tributie van f 4.vraagt. Daar deze verschillende vormen van geldver- zameling op een bijzonder intnesieve wijze een beroep op de liefdadigheid doen, zijn zij voorloopig voor vijf jaar aanvaard. Na afloop van dien termijn zal in verband met den toestand de wijze van inzameling worden herzien en zoo noodig uitgebreid of ge wijzigd, om eenzelfde intensieve medewerking aan de schuldaflossing te kunnen behouden. Uit deze verschillende bronnen vertrouwt de Commissie, dat jaarlijks voor aflossing een be drag van f 200.000 zal kunnen worden gevoegd bij hetgeen de noodlijdende parochies zelve kunnen bijeenbrengen. Dit is ongeveer het dubbele van het bedrag, dat de betrokken pa rochies thans verplicht waren af te lossen. Aldus zal binnen afzienbaren tijd de rentelooze schuld zijn terugbetaald. De strijd tegen de kwakzalverij ls reeds een tachtigjarige oorlog zonder twaalf jarig bestand. Hoewel de vechters de wetenschap en het ge zond verstand aan hun zijde hebben, is hun succes nooit bijster groot geweest. Nauwelijks is een wonderbaarlijke pil of een dito toover- poeder onder de zweepslagen der critici uitge dreven of tientallen remplacanten dingen om de opengevallen plaatsen. De kwakzalverij gaat braaf met haar tijd mee. Het marktveld is verruild voor de bios coopzaal; naast pleister, tincturen en zalfjes staan thans electrische machinetjes, nikkelen apparaten en met radium (lach niet!) door trokken doeken. De doktoren kunnen praten als Brugman of schrijven als Scott; het baat geen zier: de we reld wil bedrogen worden! Dat is de kracht, dat is de steun der kwakzalverij! De befaamde kwakzalverij bloeit echter niet slechts op geneeskundig terrein; men vindt haar momenteel ook welig tieren op politiek gebied. Daar heb je onze nationaal-socialisten. Zij staan met „Wien Neerlands Bloed" op en ze gaan met.... „Mijn Schild ende Betrouwen" naar bed, maar daartusschen liggen ze in zwijm van bewondering voor de Duitsche bruinhem- den en imiteeren zij natuurgetrouw alles, wat dezen doen. Op hun jongsten landdag te Wedde waren dan ook een groot aantal Hitlerianen als sup porters aanwezig. Hoewel tyrannie en knevelarij de basementen zfjn van hun politiek beginsel, trokken zij, voor de landdag begon, naar Heiligerlee om een krans te leggen bij het standbeeld van Graaf Adolf van Nassau, die daar in den v r ij h e i d s- strijd tegen Spanje gevallen is.... Op diverse manieren gaan de heeren te keer tegen Marxisme en Liberalisme en toch passen zij voor het belangrijkste deel de methodes van Moskou toe, moesten zij wegens revolution- naire neigingen uit den staatsdienst worden geweerd en recruteeren zij hun leiders voor het grootste deel uit liberale of liberaliseerende kringen. Voor Kerk en gezag beweren zij veel eerbied te hebben, wat weer niet een beletsel was voor een betooging tegen de bisschoppen in de scha duw van Mgr. Aengenent's paleis te Haarlem. IJverend voor de eenheid propageeren zij de verdeeldheid; brood belovend geven zij steenen. En toch, niettegenstaande al die verdeeldheid in zichzelve en die innerlijke tegenspraak heb ben zij succes. Kan ook niet anders: de wereld wil bedrogen worden en de naaste gelegenheid daartoe is de kwakzalverij volheid der macht bezit? Dan is elk ander drager van de macht en zeker als drager van dictatoriale macht uitgesloten. Dan wordt de „dictator" een ambtenaar, een stroopop, die niet regeert krachtens het leidersbeginsel, maar krachtens de hem daartoe door Oranje verleende bevoegdheid. Daardoor alleen! Of is het echt Nederlandsch de volheid der macht niet te gebruiken en niet krach tens persoonlijk inzicht en welbehagen te regeeren? Maar dat is precies wat altijd tegen het fascisme in Nederland werd opge merkt (zie boven). Dat gaat lijnrecht tegen het beginsel van de dictatuur in! Eerlijk gezegd, de souvereiniteitsbeginse- len van den heer Mussert blijven ons voor alsnog een raadsel. Eenigen tijd geleden meldden de bladen, dat de vervallen coupons van verschillende leenin- gen van R.K. kerken niet betaald konden wor den. Het aantal in moeilijkheden verkeerende kerkbesturen nam schrikbarend toe en met be langstelling werd het rapport tegemoet gezien van de commissie voor regeling van het ker kelijk crediet in het Bisdom Haarlem. In een persconferentie ten bisschoppeljjken paleize heeft de voorzitter, Mgr. Th. M. P. Bekkers een overzicht gegeven van de finan cieele moeilijkheden en van de wijze, waarop deze zullen moeten worden geregeld. Merkwaardig toch: Door de tegenstanders van het fascisme in Nederland wordt al jaren lang telkens en telkens weer gezegd: ons volk is te nuchter om zich te laten be geesteren door de figuur van een dictator; wij laten ons niet behandelen naar de willekeur van een oppermachtig bestuur der; regeeringsvormen als de door het na- tionaal-socialisme verdedigde kunnen bij andere volken inslaan, onze natie is altijd veel te vrijheidslievend geweest om haar voor zichzelf te verlangen; wij leven het best in een rechtsstaat. Dit argument nu hebben de fascistische bewegingen in ons land even lang als van nul en geener waarde voorgesteld. Zij droegen steeds de overtuiging, dat in onze politiek slechts dit dilemma mogelijk is: ófwel een véél-pratend en weinig tot stand brengend parlement, ófwel een snel-wer- kende dictatuur. En dat ons volk veel te practisch voelt om het eerste te willen. Doch zie: In haar brochure „Actueele Vragen" moet de N.S.B. haar houding bepalen tegen over het ééne hoofd van onze Regeering, onze Oranje-Vorstin. En nu leze men dit proza: „De souvereiniteit van ons Vorstenhuis moet zijn „een echt Nederlandsche sou- vereiniteit" (spatieering van ons, (Red.) d.w.z. een volheid van macht, waarvan de Souverein echter niet het gebruik maakt om zelf naar persoonlijk inzicht en welbehagen de natie te regeeren, doch waarvan hij gebruik maakt om zijn persoonlijk oppertoezicht uit te oefenen en uit de volheid van zijn macht en krachtens het historisch recht der Oranjes de leiding der zaken te veranderen telkens, wanneer daarvoor een historisch oogenblik zal zijn aan gebroken." Wij vragen ons af wat dit nu eigenlijk beteekent. Wat is nu eigenlijk echt Nederlandsch? Het feit, dat de persoon van Oranje de Op den regel, dat de rentelooze schuld het eerst wordt afgelost, zal natuurlijk één uitzon dering moeten worden gemaakt. Indien vrucht dragende activa van een kerkbestuur (waar borgsommen, of effecten, terreinen e.d.) moeten of voordeelig kunnen worden gerealiseerd, zal de opbrengst daarvan moeten dienen tot af lossing van rentegevende schuld in evenredig heid met hetgeen zij tot dusver aan de rente betaling bijdroegen. Overigend wordt voor elk kerkbestuur een minimum aflossing vastgesteld, waaraan het zal moeten voldoen als de rentelooze schuld is afgelost. Op deze wijze zullen de financiën der nood lijdende kerkbesturen weder op een gezonde basis komen. Daarbij wordt aan de crediteuren wel een groot offer gevraagd, maar toch niet grooter dan beslist noodzakekelijk is. Het vaststellen der betalingscapaciteit van elk noodlijdend kerkbestuur is een omvangrijk werk, dat tijd en overweging vraagt. De Com missie arbeidt daaraan reeds ruim vijf maan den met de noodige voortvarendheid, maar re kent toch nog verscheidene maanden noodig te hebben om alle haar voorgestelde gevallen af te handelen. Toch zullen binnenkort van eenige parochies de rentebetalingen kunnen worden hervat; de andere zullen daarna geleidljjk volgen. De aflossingen zullen geschieden, zoodra de Com missie uit de aangegeven hulpbronnen een be hoorlijk bedrag ter verdeeling bijeen zal heb ben. Een aantal Kerkbesturen ondervindt wel- den druk van de moeilijkheden, maar is toch met een min of meer groote subsidie van het Bis dom op het oogenblik in staat aan alle ver plichtingen te voldoen. Voor deze worden geen maatregelen voorgesteld. Een kleiner getal kerkbesturen zal aan alle verplichtingen kunnen voldoen indien de rente der schulden wordt verlaagd tot vier pCt. Voor enkele van deze (kleinere) is het mogelijk ge bleken hun leeningen om te zetten in leenin gen van lager rentetype; voor een paar andere zal aan crediteuren worden gevraagd in een verlaging van vier pCt. toe te stemmen. Eerbeek met zijn vijfhonderdtwintig huis houdens, waar in hoofdzaak de ingezetenen hun emplooi vinden in de papier- en papier- warenindustrie, n.l. een vijfhonderdtal, wordt ernstig bedreigd.. Langen tijd heeft de industrie zich staande wet ente houden ten koste van groote finan cieele offers, doch in verband met het bijna geheel wegvallen van den export en met de daar- tegenoverstaande vermeerdering van invoer van buitenlandsche papiersoorten, zijn hier te lande groote vorraden bij de verschillende fa brieken opgeslagen, waarvoor absoluut geen afzetgebied te vinden is. Met ingang van 1 Juni zal dan ook door een der grootste fabrieken de werktijd worden ingekrompen van 33 y3 pet. De mogelkheid is groot, dat binnenkort meerdere firma's zullen volgen. r~ van arbeiders zullen hierdoor fi nancieel worden getroffen. Engeland heeft haar invoerrechten van 16 2/3 voor ongeveer een maand terug ver- hoofd tot 20 pet. voor de meeste papiersoorten, o .a. krantenpapier. Van de zijde der Vereeniging van Nederlandsche Papierfabrikanten en ook van de zijde der werknemers, alsmede door het gemeentebestuur, is de Regeering herhaalde ma len op dezen toestand gewezen en zijn stap pen gedaan om tot contingenteering te komen; tot heden zijn deze nog zonder practisch resultaat gebleven. Een derde groep echter thans 25 of 24 verkeert in zulke moeilijkheden, dat zij noch in de naaste, noch in de verre toekomst in staat zal zijn op deze wijze gereduceerde ver plichtingen te voldoen Dit de verzamelde gegevens staat vast, dat op deze Kerkbesturen minstens drie millioen gulden te veel schuld drukt, een feit, dat niet alleen zijn ontstaan dankt aan de crisis. Dat dit van de zijde van het Bisdom ten zeerste wordt betreurd, behoeft geen betoog. Bezuinigingen van eenige beteekenis zijn bij deze parochiën niet meer mogelijk en de in komsten kunnen door haar niet hooger worden opgevoerd: naar beide zijden is de grens be reikt. Uit ernstige onderzoekingen is gebleken, dat de betalingscapaciteit van niet-noodlijdende kerkbesturen absoluut buiten staat is voor een deel het te veel aan schuld over te nemen, wil len zij niet zelve het nakomen van hun ver plichtingen in ernstig gevaar brengen. De dikwerf geopperde veronderstelling, dat de „goede" parochies de noodlijdende kunnen redden, vindt helaas geen grond in de feiten, Een debiteur of groep debiteuren of borgen, in staat de verplichtingen van een groote sa- neeringsleening te waarborgen, is dientenge volge evenmin te vinden. Verschillende, dikwerf ingenieus herkende plannen van dien aard, aan de Commissie aan geboden, zijn op dien grond alleen reeds onuit voerbaar. Na langdurige en grondige overwegingen heeft daarom Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem het volgende saneeringsplan, door de Commissie als resultaat van maandenlange studie voorgelegd, aanvaard. In dit plan wordt een einde gemaakt aan de toename der schulden en is althans de uitein delijke volledige terugbetaling van de hoofd som der bestaande schulden op een gezonde basis mogelijk. In de vergadering van den Ned. R. K. Bond van brood-, koek-, banketbakkers-, cacao-, cho colade- en suikerbewerkers is ook besproken 't voorstel van den bondsraad om leden die 65 jaar oud zijn een uitkeering in eens te verlee nen van f 50.indien zij tien jaren lid van den bond zijn en bovendien voor elk jaar dat- ze langer lid zijn f 5 met een maximum van f 150. Dit voorstel was door de afdeeling Den Haag geamendeerd, teneinde een uitspraak van de le den te krijgen voor contributieverhooging, ten einde pensioen te verstrekken op 65-jarigen leeftijd. De bondsraad adviseerde tot aanneming van dit amendement, onder voorwaarde, dat, in dien er geen meerderheid te verkrijgen is voor verhooging van de contributie, het voorstel van den bondsraad daarmede niet als verworpen zou worden beschouwd. In dit geval zou de bondsraad een reglement ontwerpen, regelende de uitkeering in eens op 65-jarigen leeftijd naar gelang het aantal jaren lidmaatschap van den bond, met dien verstande, dat voor minder dan tien kalenderjaren lidmaatschap geen recht op uitkeering bestaat en de uitkeering over ten hoogste dertig kalenderjaren of vijf gulden wordt gesteld. De vaststelling van dit reglement zal geschieden door een daartoe expresseiyk bijeengeroepen vergadering van de afdeelingen, met dien verstande, dat voor iedere afdeeling slechts één afgevaardigde zal kunnen worden benoemd, terwijl in deze vergadering overeen komstig het aantal leden zal worden gestemd. De vergadering besloot tot een nader onder zoek in de afdeelingen. Volgens de uiteengezette grondregels zal t.z.t. ieder betrokken kerkbestuur afzonderlijk de welwillende medewerking zijner crediteuren in roepen. De Comissie durft vertrouwen, dat deze cre diteuren, zoowel de obligatiehouders als de houders van ondershandsche schuldbekentenis sen, hunne medewerking aan dit saneeringsplan niet zullen onthouden. Het spreekt vanzelf, dat bij de uitvoering daarvan onmogelijk uit zonderingen of preferenties kunnen worden toegestaan, behalve dan voor die crediteuren, die bijzondere rechten, zooals hypotheken, mochten hebben. De andere crediteuren staan volkomen gelijk en van allen moeten derhalve gelijke offers gevraagd worden. Mocht een hunner deze meening niet deelen en zijn oorspronkelijke aanspraken willen door zetten, dan zou de Commissie gedwongen zijn het geheele reorganisatieplan der betrokken parochie te laten vallen en surséance van be taling aan te vragen tot een accoord is ver kregen. Evenzeer is het duidelijk, dat de be trokken kerkbesturen zich zullen moeten ver zetten tegen dreigementen met faillissement e.d. Het behoeft geen betoog, dat een aldus ver kregen gedwongen accoord nimmer voordeeli- ger voor de crediteuren kan zijn dan het thans gebodene. De Commissie vertrouwt, dat alle crediteuren overtuigd zullen zijn, dat het uiterste wordt gedaan om aan de hoogst betreurenswaardige situatie van het oogenblik zoo spoedig moge lijk een einde te maken. Zij betreurt zelve het meest, dat zij niet be schikt over de middelen om dit te doen zon der van crediteuren groote offers te vragen, doch zij is in geweten overtuigd, dat deze tot het uiterste beperkt worden. Daaraan meent de Commissie aanspraak te mogen ontleenen Nadat de Stichting Passiespelen een feit ge worden is, heeft het bestuur direct onderhan delingen geopend met den bezitter van het tot nog toe in pacht gebruikte natuurpark „De Doolhof" waarin de vroegere openlucht- en de Passiespelen van 1931-'32 plaats vonden. Het gevolg hiervan was, dat de Doolhof aangekocht werd en nu voor goed in het bezit gekomen is van de Stichting. De bezwaren die aanvankelijk bestenden om dit mooie openluchttheater te behouden zijn hiermede geheel opgeheven. Men heeft reeds nieuwe beplantingen aangebracht, de speel- plateau's worden verruimd, opdat alles voor de opvoeringen in 1935 aan de hoogst mogelijke eischen kan voldoen. Ook de ligging der zit plaatsen zal in verband met acoustiek en overzichtelijkheid der tooneelen, gewijzigd en verbeterd worden, zcodat de zon niet meer hin derlijk kan zijn voor de toesschouwers. De bouw plannen voor den tooneelbouw zijn reeds ge reed. Binnenkort zal de aanbesteding plaats hebben van de betonwerken, die noodig zijn voor het boventooneel en de ondergrondsche kleedkamers, die daaronder worden aangebracht. Deze kleedkamers die een oppervlakte hebben van 280 M.2 hebben het voordeel, dat zij in directe nabijheid blijven van het hoofdtooneel en geen geluid doorlaten. De beide afdeelin gen voor dames en heeren zullen behalve van genoegzaam daglicht ook nog worden voorzien van electirsche lichtinstallaties. De middentempel- bouw zal met een diepte van 12 M. naar ach teren worden verruimd, zoodat de wandelgang der spelers achter 't tóoneel in een tunnel naar den hoofdbouw zal doorloopen. Alle problemen en ervaren bezwaren worden door het bestuur ernstig bestudeerd om ze, beantwoordend aan het hooggestelde doel tot oplossing te brengen. En sinds de rollen op Witten Donderdag offi cieel zijn toegekend, hebben de geregelde re petities een aanvang genomen. Met begeeste rende voortvarendheid en toewijdenden ijver worden overal de voorbereidingen getroffen, die het bestuur der stichting noodig acht, om de vele duizenden bezoekers onvergetelijke uren te doen beleven, in het Nederlandsche Oberam- mergau. Naar verluidt, aldus de N. Rott. Crt., worden er onderhandelingen gevoerd tusschen de Na tionaal Socialistische Beweging en het Verbond voor Nationaal Herstel om tot samensmelting te komen. De onderhandelingen zouden worden gevoerd tusshen ir. B. Wiegersma voor de N.S B. en generaal Snijders voor het Verbond voor Nationaal Herstel. Naar aanleiding van dit bericht ontkent het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel met nadruk, onderhandelingen te voeren, om tot een fusie met de N. S. B. te komen. Onder de instellingen in Nederland, waar voorwerpen worden bewaard, die op de ge schiedenis van Curasao betrekking hebben, neemt het Algemeene Rijksarchief wel de eer ste plaats in. Veilig geborgen in de brandvrije bewaarplaats staan daar de oude archieven, welke sedert 1916 bij gedeelten naar het Moe derland zijn overgebracht. Behalve de archieven der kolonie zelve wor den op het Rijksarchief bewaard de tallooze bestuursbrieven en bijbehoorende bescheiden, welke in het tijdperk der West-Indische Com pagnieën en later van Curasao naar Nederland zijn gezonden. Vooral het archief der in 1674 Geoctroyeerde West-Indische Compagnie bevat waardevol materiaal voor de historie van het eiland. De brieven, in den loop der 18e eeuw gericht aan Heeren Tien (het hoofdbestuur der G. W. I. Compagnie) en aan de Bewindhebbe ren der kamers Amsterdam en Zeeland zijn volledig bewaard gebleven. Bovendien komen in de kaarten-verzameling van het Rijksarchief te 's Gravenhage vele op Curasao betrekking heb bende kaarten voor; de Catalogus noemt een 120-tal op. In het jaar, waarin de herdenking valt van de 300-jarige vereeniging van Curasao met Ne derland, scheen het gewenscht dat een instel ling, die zooveel authentiek materiaal betref fende de geschiedenis van het eiland bevat, aan deze herdenking deelnam door een ten toonstelling, waar een aantal der merkwaardig ste bescheiden ter bezichtiging zouden worden gesteld. De Commissaris der Koningin in Noord-Hol land is tot 23 Juni met verlof afwezig. Zijn ambt zal worden waargenomen door den heer A. H. Gerhard. De Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal dit jaar haar jaarvergadering houden te Amersfoort Vrijdag 22 Juni in de groote zaal van de Sociëteit „Amicitia". Meter halen. Men kwam nauwelijks tot de helft en maakte 31 millioen Meter, waarvan een vrij aanzienlijk aantal, dat een behoorlijke industrie als afval verwijdert, hetgeen volgens de „Praw- da" ongeveer 25 tot 30pCt. bedraagt. In het jaar 19291930 werden 120 Russische en 45 vreemde films vertoond. In 1933 echter, toen het aantal zalen met 't drievocd was toe genomen, heeft men slechts 60 Russische films laten circuleeren, terwijl vrijwel geen Russische films naar het buitenland zfjn gegaan. Men kan zelfs beweren nog steeds is de Russische krant aan het woord dat niet alleen de kwantiteit, maar ook de kwaliteit achteruit gaat. Waarom men dan onder den druk van het vijfjarenplan toch de bioscoopzalen verdriedubbeld heeft, is een raadsel, dat ook de Russische bladen blijk baar niet kunnen oplossen. Wel is er een voor uitgang te bespeuren in de geluidsfilm, maar daar heeft het uitgestrekte moedertje Rusland niet veel aan, als men weet dat ongeveer 96 pCt. van de Russische bioscopen nog steeds stomme films draaien. En toch bestaan en werken de enorme fa brieken, die men in Moskou, Leningrad en Kiew gebouwd heeft: de Sovkino, de Meschbaprom, de Polithika enz. Deze laatste alleen, te Moskou gelegen, die een capaciteit heeft van 100 films, maakt er per jaar slechts 15. Eveneens de an dere fabrieken in Leningrad en Kiew. De „Praw- da" zelf zoekt de oorzaak van deze geringe productie voornamelijk in het feit, dat al deze filmfabrieken vijf of meer directeuren per jaar zien komen en gaan, waardoor de leiding aan houdend verwisselt met alle gevolgen van dien. De productie van het vijfjarenplan, voor zoover het de film betreft, is reeds driemaal verminderd en nog kan men het vereischte aantal niet halen. Niettemin en dit is een duister punt zijn de bovengenoemde 31 millioen Meter celluloid opgebruikt. Waar het gebleven is, wordt door geen enkel Russisch blad opgehel derd. Een ander officieel blad, „De roode Ster" van 4 April vertelt er iets meer van door melding te maken van 60 films, die de militaire opleiding toen gegeven hebben. Deze films zouden een groot succes hebben gehad en luisteren naar namen als deze: „De tankgroep," „De generale staf van den Kaukasus aan den arbeid," „Een charge van de cavalerie," „Een aanval der motorbrigade" enz. enz. Dit aantal zou dus on geveer even groot zijn als dat der films, die aan het volk worden vertoond. Telt men echter beide getallen bij elkaar, dan komt men tot het oor spronkelijke getal, met dien verstande, dat men moet beginnen met aan te nemen, dat de mili taire films niet alleen aan militairen maar ook aan zooveel mogelijk burgers worden vertoond. Men zou uit deze oplossing van het raadsel mogen besluiten, dat het Russische volk sinds eenigen tijd gevoed wordt met militaire films, met militarisme dus. De andere taak van de film wordt in dat geval overgelaten aan den buitenlandschen import, die te zorgen heeft voor het amusement. Wat er met de Russische filmkunst van vroe ger gebeurt, kan men op zijn vingers natellen en misschien ligt hier ook de oplossing van dat andere raadsel, waarom Eisenstein en zijn col lega's zoo in de vergetelheid raken. Krijgen zij geen kansen meer, of vinden zij zelf hun ideaal elders dan in ophitsende militaire films? Wie zal het zeggen? Eén ding staat vast: de film, voor zoover actief in de Sovjetrepubliek, maakt propaganda voor het leger en den oorlog.... Naast documenten afkomstig van Curasao, kwamen daarvoor allermeest in aanmerking stukken betreffende de Geoctroyeerde West Indische Compagnie van 1621. Behalve archief stukken in eigenlijken zin (charters, brieven, kaarten) zijn op de tentoonstelling ook te zien enkele teekeningen, welke gezichten voorstellen op de voornaamste punten van vestiging in het gebied der Compagnie, namelijk Olinda de Per- nambuco in Brazilië, Nieuw-Amsterdam (thans New-York) in Nieuw-Nederland, en Sint George d'Elmina op de Kust van Guinea in Afrika. De tentoonstelling in het Rijksarchiefgebouw (Bleyenburg 7 te Den Haag) is voor alle be langstellenden toegankelijk en geopend op werkdagen van Vrijdag 1 Juni tot en met Za terdag 9 Juni, dagelijks van 9.30—12 uur en van 25 uur. Op Zaterdag 2 en Zondag 3 Juni a.s. wordt te Rotterdam in de bovenzaal van restaurant Tivoli, Coolsingel, het congres gehouden van de Federatie van R.K. Gemeenteraadsleden in Nederland. Onderwerp van het congres vormt: „De Raad, het college van Burgemeester en Wethouders en de Burgemeester in hun on derlinge verhouding". Hierover zijn praeadviezen uitgebracht door de Mrs. Pont, Schoepp en van Haren. Het Bestuur der Federatie stelt gaarne ook niet-leden (niet georganiseerde gemeenteraads leden, burgemeesters, gemeente-ambtenaren, enz.) in de gelegenheid dit congres, waarep een zoo actueel onderwerp, dat in het middelpunt der belangstelling staat behandeld wordt, bij te wonen, mits daarvan schrifte lijk of mondeling mededeeling wordt ge daan aan den secretaris der Federatie, Mau- ritskade 25, 's Gravenhage, tel. 116680. Een beperkt aantal exemplaren van „De Ge meenteraad", orgaan der Federatie, waarin ge noemde prae-adviezen en de agenda voor het congres zijn opgenomen is alsnog voor belang stellenden beschikbaar. De vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten houdt Woensdag 20 Juni haar jaarverga dering in het Concertgebouw „de Vereeniging" te Nijmegen; des middags zullen de deelnemers door het gemeentebestuur in het stadhuis wor den ontvangen. Donderdag 21 Juni des morgens om negen uur zal de vergadering worden gehouden, als- Het openbaar eindexamen der Tooneelschool dan zullen in behandeling worden genomen de zal plaats vinden op Zaterdag 9 Juni a.s. des prae-adviezen uitgebracht door de heeren J. J. namiddags 2 uur in den Stadsschouwburg, al- A. M. Beaumont, burgemeester van Gendrin- hier. gen; Th. P. J. Eisen, burgemeester van Naald- Het Toelatingsexamen voor den cursus 1934— wijk; Dr. J. G. Ramaker, secretaris van Brens- 1935 is vastgesteld op Maandag 3 September kens en J. J. Talsma burgemeester-Secretaris as. Men kan zich hiervoor schriftelijk aanmel- van Kamerik en Zegveld over het volgende on- den bij den Directeur, derwerp: „is het gewenscht onze gemeentelijke gebiedsindeeling te herzien in dien zin, dat kleine gemeenten tot grootere eenheden worden samengevoegd? Zoo ja, naar welke beginselen zou zulk een herziening moeten geschieden. In den namiddag van Donderdag zal het ge- Benoemd tot vice-president van Gerechtshof meentebestuur van Nijmegen een autotocht 's Gravenhage mr. C. W. Schlingemanu, thans aanbieden naar hotel „Groot Berg en Dal". raadsheer in dat college. Aan de R.K. Industrie- en Huishoudschool Haarlem zijn geslaagd voor het theoretisch ge deelte van het leerares-examen N a (lingerie- en costuumnaaien) de dames: C. van Boextel, Tilburg; J. Bohnen, Rotterdam; J. van Hout, Veghel; L. Giebels, Helmond en Zr. Nicomeda, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5