Crediet voor werkverruiming Von Papen over het Saargebied TSJECHISCHE BOMMEN IN OOSTENRIJK DONDERDAG 31 MEI 1934 MEENING VAN DE EERSTE KAMER Bezwaren tegen het van hooger- hand bevorderen van loonsverlaging Bescherming industrie bepleit Loonpolitiek Kosten levensonderhoud Handelspolitiek Tegen steunverlaging Frankrijk hoopt te vergeefs op de socialisten, de communisten en de katholieken De resultaten van het onderzoek naar de spoorwegaanslagen van Pinksterzaterdag Een moord in Tibet Japansche immigratie in Brazilië Japansche gezant vraagt ontslag, omdat hij zich „verantwoor delijk" acht Kard. Hlond te Parijs Credietverleening aan den middenstand De meening der Eerste Kamer IR. WELLENSTEIN Met de „Ijsvogel" meegekomen DE K. V. W.-FABRIEKEN Maandag wordt het werk hervat Korte berichten HET LAGER ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN R.K. SLAGERSCONGRES Het saneeringsplan door de ver gadering aanvaard LEERPLAN H. B. S. GEWIJZIGD Brand in een weverij te Helmond Pater G. A. M. Peeters Pastoor der St. Dominicusparochie te Utrecht INVOERBEPERKING JUISTE WAARDEERING VOOR DEN ARBEID? DE OLYMPISCHE DAG Het programma De wielerwedstrijden Beppie de Vries Terugreis Ned. Elftal AMERIK. GOEDERENMARKT FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van het zevende Hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor 1934 (crediet voor werkverruiming) Vele leden gaven te kennen, dat zij groote waardeering hadden voor de strekking van dit wetsontwerp. Deze leden vertrouwden, dat, indien blijkt, dat gunstige resultaten van de voorgestelde richting zijn te bereiken, de Regeering zoo noodig verdere credieten zou aanvragen. Verscheidene andere leden konden dit wets ontwerp niet met algeheele instemming be groeten. Dat zij thans dit wetsontwerp allerminst kunnen toejuichen en daar tegen zelfs ernstig bezwaar hebben, is vooral een gevolg van het feit, dat de Regeering van deze gelegenheid gebruik wil maken om de loonen der arbeiders nog meer te drukken. Om te kunnen beoordeelen of de aanneming van dit wetsontwerp met het oog op de Rijks financiën gewettigd is, zouden eenige leden gaarne worden ingelicht, omtrent den toestand van deze financiën en een overzicht ontvangen van de inkomsten over de thans verloopen maanden van 1934. Vele leden konden zich niet vereenigen met de loonpolitiek van de Regeering. De Regeering, zoo zeiden zij, spreekt het wel tegen, maar de practjjk leidt er toch toe, dat van hoogerhand loonsverlaging wordt bevorderd. Deze leden drongen er op aan, dat de Regee ring alvorens tot verdere loonsverlaging te dwingen, nogmaals zal willen overwegen, of deze wet gerechtvaardigd is. Andere leden verklaarden geenerlei bezwaar te hebben, dat voor de werken, die met finan- cieelen steun der Regeering zullen worden uit gevoerd, lager loon zal worden uitbetaald dan voor normaal werk. Eenige leden maakten de opmerking, dat er rekening mede moest worden gehouden, dat tengevolge van verschillende omstandigheden, zooals den aan den landbouw in velerlei vorm verleenden steun en de gevolgde monetaire politiek, de kosten van het noodzakelijk levens onderhoud hier te lande hooger zjjn dan eldéïS, en dat als gevolg daarvan vergelijkingen met in andere landen geldende loonen en steun- normen niet opgaan. Sommige leden vestigden er de aandacht op, dat loonsverlaging vermindering van koopkracht beteekent. Ten aanzien van de loonpolitiek werden een aantal vragen gesteld, o.m. deze: Indien by het overleg, waarby de ter plaatse bestaande loonen niet als norm zullen gelden, overeenstemming niet zal worden bereikt, zullen de werken dan niet worden uitgevoerd? Of zullen in een zelfde streek soortgeiyke werken naast elkander worden uitgevoerd tegen ver schillend loonpeil? Sommige leden betoogden, dat loonsverlaging niet mogeiyk is, indien de kosten van het le vensonderhoud niet tevens tot daling wordt gebracht. De leden, hier aan het woord, bepleitten de noodzakelijkheid van verlaging der huren. Enkele leden wezen op het groote verschil, hetwelk hier te lande nog steeds bestaat tus- schen groot- en kleinhandelspryzen. Enkele leden betoogden, dat, indien de Re geering de loonen wil aantasten, zy ook op vermindering der vaste lasten bedacht moet zyn. Alle landen zyn den weg der devaluatie opgegaan, behalve Zwitserland en Nederland. De vraag mag worden gesteld of Nederland niet in een onhoudbare positie komt te verkeeren. Eenige leden zouden het op prijs stellen van de Regeering een uiteenzetting te mogen ont vangen van de groote lynen der door haar te dezen in de naaste toekomst te volgen politiek. Meer in het by zonder zouden zij gaarne worden ingelicht omtrent den stand der onderhande lingen met Engeland, Frankryk, België en voor al met Duitschland. Aangedrongen werd op krachtige bescherming van de Nederland- sche industrie tegen de destructieve concurrentie van het buitenland. De Regeering zal krachtiger gebruik moeten maken van de verdedigings middelen, welke de Staten-Generaal haar op haar voorstel hebben ver schaft. Hiertegenover maakten andere le den de opmerking, dat verminde ring van den invoer noodzakelijker wijze tot vermindering van den export zal moeten leiden. Ten aanzien van de steunverlaging werd de opmerking gemaakt, dat het bedrag van den steun het loon op den voet volgt. Zoo is ten gevolge van de daling van het loon de steun in Twente reeds verlaagd van 13 tot 11 en indien het loon verder moet dalen, zal ook de steun nogmaals worden verminderd. Naar het oordeel van sommige leden kan dit niet worden gedoogd, aangezien dit eene ethisch ontoelaatbare handeling zou zijn. Afgezien van het moreele voordeel van de, zij het vermoedelijk slechts tydeiyke, werkver ruiming is het wetsontwerp, zoo betoogden en kele leden, van belang voor de gemeenten. Dit wetsontwerp, meenden de leden, hier aan het woord, dan ook te mogen beschouwen als gevende aan de gemeenten eenige rechtvaar dige compensatie voor de vermindering der Rijksbydrage in de uitgaven voor werkloosheids- zorg. Gewezen werd speciaal op Amsterdam en Rotterdam. Eenige leden hadden bezwaar, dat de voor de uit te voeren werken benoodigde gelden door leening op langen termijn zullen worden ver kregen. Zij achten het onjuist, dat de lasten naar de toekomst worden verschoven. Eenige leden maakten bezwaar tegen de sa menstelling van het bestuur van het Werkfonds, aangezien daarin niet vertegenwoordigers van de vakcentrales zitting zullen hebben. BERLIJN, 30 Mei (D. N. B.) By gelegenheid van een lunch, hem aangeboden door de ver- eeniging der buitenlandsche pers, hield vice- kanselier Von Papen Woensdag een rede over het Saar-vraagstuk. Zestien jaren na den wereldoorlog, aldus Von Papen, moeten burgers van een groot land door een volksstemming te kennen geven wat hun nationaliteit is. Frankrijk heeft ons niet begrepen. Het heeft zich verschanst achter paragraphen. Het sprookje der 130.000 Fransche Saar- bewoners is nu wel uit den tijd. Wanneer de bevolking van het Saargebied zich uitsprak voor de verlenging van den status quo, dan zou dat het aanblyven beteekenen van een vreemde regeering, welke volgens den voorzit ter der regeeringscommissie Knox slechts dic tatoriaal regeeren zal, zooals ze dan ook in derdaad reeds vyftien jaren doet. Is het Saar-experiment van den Volkenbond geslaagd? De Fransche propaganda zegt van ja. Maar Duitschland, dat zoo lang de schei ding duurde, voor het Saargebied zorgde als een moeder voor haar kinderen, zegt neen. Door Duitschland werden er jaarlijks voor het Saargebied grootere sommen opgebracht dan de regeeringscommissie van belastingen binnen kreeg. Het gaat hier om toeslagen voor de invalieden- en ongevallenverzekering, voor ambtenaren, officieren en slachtoffers van den oorlog. Uitvoerig weerlegde Von Papen de stelling, dat het Saargebied met Frankrijk een oecono- misch geheel vormt. De voornaamste produc ten van het Saargebied, kolen en yzer, konden door Frankrijk slechts ten deele afgenomen worden. Uitvoer naar Duitschland is een ge biedende noodzaak. Wanneer het Saargebied niet een steeds ruimere markt in Duitschland gevonden had, zou het oeconomisch reeds lang ten gronde zijn gegaan. De Fransche propaganda beweert dat de Saarlanders niet ingelyft willen worden bij het Duitschland van Hitier. Frankryk hoopt op de socialisten, de communisten, de leden van het Centrum. Maar het Vaderlandsch Front omvat 93 pCt. der Saarbevolking. Dat zyn niet allemaal nationaal-socialisten maar grootendeels ook socialisten en katholieken. Vroegere communistische leiders geven thans een blad uit dat heet: „De Natie gaat boven alles." Een ander communistisch kopstuk heeft verklaard: „Wy stemmen voor Duitschland, al zouden we meteen in een concentratiekamp opgesloten worden." Over het katholieke deel der Saarbevolking zeide Von Papen: „Ook hier wacht Frankryk een groote te leurstelling. Het spreekt vanzelf dat in deze kringen groote bezorgdheid bestaat omtrent de kerkelyke ontwikkeling in Duitschland. De ka tholieke bevolking van het Saargebied zou het echter als een groote beleediging beschouwen wanneer men daaruit afleidde dat zy daarom niet voor Duitschland stemmen zal. Juist in deze dagen hebben wy het beleefd dat in Saar- brücken met geld van zeer duisteren oorsprong een katholiek dagblad werd opgericht, hetwelk de handhaving van den status quo propageer de. De geestelijkheid keerde zich dadelyk af van deze intriges en gaf daardoor blyk van de gevoelens der katholieke Saarlanders." Tenslotte keerde Von Papen zich uiterst fel tegen de Fransche propaganda-methoden in het Saargebied die hij in vele opzichten terreur meende te mogen noemen. WEENEN, 30 Mei (D. N. B.) Van goed in gelichte zyde wordt medegedeeld, dat de des kundigen die op last der regeering een onder zoek instelden naar de spoorwegaanslagen van Zaterdag voor Pinksteren, tot de conclusie zyn gekomen, dat de gebruikte bommen van Tsje- chischen oorsprong waren. Dit zou dan bewijzen, dat de aanslagen van den iaatsten tyd aan de Marxisten zijn toe te schryven. Intusschen werden er door de regee ring naar aanleiding van deze aanslagen vele nationaal-socialisten gearresteerd en naar het concentratie-kamp Woellersdorf overgebracht. SIMLA. 30 Mel. (V. D.) Naar uit Lhassa ge meld wordt, is de vroegere opperbevelhebber "an het Tibetaansche leger, Lung Shar, naar het schyrit door politieke tegenstanders op wreede wijze vermoord. Shar was een poli tieke persoonlijkheid, die groote invloed bezat en in het byzondere vertrouwen was van den rverleden Dalai Lama. Te Bangalore heeft een 10-jarig ir.landsch meisje 18 uur achtereen gezwommen. Zij werd om de 2 uur gevoed uit een flesch met sinaas appelsap en melk en toen zij uit het water kwam, zag zij er niet vermoeid uit. Zy zeide het nog wel 3 uur te kunnen volhouden. Haar prestatie werd door 12.000 toeschouwers byge- woond. De Ryksweerminister Von Blomberg heeft verordend, dat militairen en militaire ambte naren, op straffe van onmiddellijk ontslag, geen lid mogen zijn van vrymetselaarsloges. Even tueel lidmaatschap moet terstond worden op gezegd. Een jonge Pool, die in November 1931 uit zyn vaderland vertrok, om het Afrikaansche conti nent van Noord naar Zuid per fiets door te trekken, is te Kaapstad aangekomen. Onderweg heeft hy zich gevoed met zelfgeschoten wild. TOKIO, 30 Mei. In officieele rapporten van den Japanschen ambassadeur en de consuls in Brazilië wordt betreurd, dat de Braziliaansche Wetgevende Vergadering een wetsontwerp heeft afgehandeld tegen de Japansche immigratie. De Japansche regeering heeft evenwel nog steeds de hoop, dat de Braziliaansche autoritei ten de aangelegenheid opnieuw in overweging zullen nemen en stappen zullen nemen om den toestand te verzachten. Asahi meldt, dat ambassadeur Hatashi uit Brazilië den minister van Buitenlandsche Zaken telegrafisch verlof heeft gevraagd naar Japan terug te keeren, aangezien hij zich verantwoor delijk acht voor de aanneming van de anti- Japansche immigratiewet. PARIJS, 30 Mei (Reuter) Aan het met Pool- sche en Fransche vlaggen versierde Noorder station arriveerde Woensdagmorgen Z. Em. Kard. Hlond, Primaat van Polen. De Aartsbis schop van Parijs, Z. Em. Kard. Verdier was ter begroeting aanwezig. Kard. Hlond begaf zich naar het Poolsche gezantschap, waar hij tijdens zyn verblijf in Frankrijk wonen zal. Z. Em. Kard. Verdier bood later een lunch aan. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot credietverleening aan den middenstand werd op tweeërlei bezwaar gewezen. Het eerste dier bezwaren achtten vele leden gelegen in de te volgen methode, vermits er gevaar bestaat, dat deze zal ontaarden in een begunstiging van de Nederlandsche Midden- standsbank, terwyl toch vele middenstanders met andere credietinstellingen in betrekking staan. De vraag werd dan ook gesteld, of de zulken, indien zy die relaties aanhouden, noch tans profijt zullen kunnen trekken van de tegemoetkoming, welke dit wetsontwerp bedoelt te verleenen. Als tweede bezwaar werd geopperd dat de beschikking over crediet een bedrijf meestal slechts door de moeilijkheden van tydelijken aard zal kunnen heen helpen, dich in den regel geenerlei wijziging brengt in de bestaansvoor waarde eener zaak. Enkele leden zouden gaarne vernemen, hoe de regeering de steunbedragen denkt te ver- deelen. Met het Indië-vliegtuig „De Ijsvogel", wel ke Woensdagavond omstreeks half 7 op het vliegveld Schiphol landde, kwam mede de direc teur van het Departement van Economische Zaken in Indië, ir. E. P. Wellenstein, die, naar men weet, naar ons land is gekomen om met Minister Colijn besprekingen te voeren. In een kort onderhoud, dat de heer Wellen stein kort na zijn aankomst aan het Ned. Corr. Bureau toestond, formuleerde hij als doel van zyn reis: het voeren van besprekingen inzake tin-aangelegenheden, oliekwesties, handelspoli tiek en verdere algemeen economisch-politieke vraagstukken. Ir. Wellenstein is voornemens Maandag naar Londen te gaan ten einde de vergadering van het Internationaal Tincomité by te wonen. Het ligt in zyn voornemen, 28 Juni a.s. naar Indië terug te vliegen. De heer Wellenstein, die zeer vermoeid was van de reis, uitte zijn groote bewondering voor de organisatie van deze luchtverbinding en roemde ten zeerste de prestaties der piloten, die hun werk verrichtten op een wijze, die boven alle lof verheven is. Naar wy vernemen zal de cigarillosfabriek te Wernhout van de N.V. Kaveewee-fabrieken te Roosendaal, welke enkele maanden geleden, in verband met een massa-ontslag aan deze fa brieken werd stopgezet, Maandag a.s. weer ge opend worden. Een vijftigtal arbeiders, o.w. ook een aantal Belgische sigarenmakers, voorname lijk vaders van groote gezinnen, zyn reeds aan genomen om Maandag weer met het werk te beginnen. Tengevolge van onlusten tusschen fascisten en linksche extremisten, waarby vier personen werden gewond, is te Cadix een algemeene staking van 48 uur afgekondigd. Naar wy vernemen, verschijnt deze week het rapport van den heer S. J. van Efferen betref fende het Register voor schipperskinderen in den leerplichtigen leeftyd van het Onderwys- fonds voor de Scheepvaart te Amsterdam over 1933. Uit dit rapport blijkt, dat het aantal schip perskinderen, dat een school bezoekt, gedurende de laatste jaren iets is toegenomen. Dit wordt toegeschreven aan den invloed van de crisis, waardoor evenals in oorlogstijd vele sche pen langen tyd stilliggen en de kinderen ge legenheid krijgen naar school te gaan. Het rapport heeft betrekking op 11.975 schip perskinderen van den leerplichtigen leeftijd. Hiervan hebben echter ondanks de gunstige omstandigheden slechts 3.793 of 31.7 pCt. (vorig jaar 28 pCt.) het geheele jaar een" school be zocht. Niet minder dan 2912 kinderen of 243 pCt. (vorig jaar 27.2 pCt.) bezochten in het geheel geen school, terwyl de overige kinderen ge durende langeren of korteren tijd van het jaar naar school gingen. 5685 kinderen bezochten in 1933 één school; de overige kinderen twee tot veertien scholen. Dit laatste aantal werd bereikt door een scnip- persmeisje van negen jaar, dat op deze veer tien scholen in totaal 368 schooltijden maakte. Het rapport, waarin in totaal 20.338 opgaven van scholen verwerkt zyn, constateert, dat wanneer de schipperskinderen eenmaal een school bezocht hebben, de geneigdheid naar school te gaan toeneemt. Woensdagmorgen werd te Arnhem de 16ae jaarvergadering van den Ned. R. K. Hanzebond van Slagerspatroons voortgezet. De heer J. G. van Eeden, directeur van het Bondsbureau, be lichtte de verschillende voorstellen, die Dins dag bij de discussies naar voren werden ge bracht. Spr. constateert, dat tegen het sanee ringsplan van het vleeschwarenbedrijf als zoo danig geen -bezwaren zijn geuit. De vergadering gaat met de strekking ervan accoord. Alleen om trent de wijze van uitwerking bestaat eemg meeningsverschil. De gedachte, om de crisis.n- stellïngen zonder meer op te heffen, stelt het bestuur voor een onmogelijke taak. Onze taak moet zyn deze instellingen te doen aanpassen aan de behoef te^teoolang zij noodig zijn. Met algemeenst temmen wordt het hoofdbe stuur machtiging verleend tot het aangaan van verbintenissen, noodig om tot een behoorlijke ordening en saneering van het slagersbedrijf te komen. Een voorstel van Den Haag, om een groot- sche propaganda-actie in te zetten, wordt inge trokken, omdat het nuttiger wordt geacht als de plaatselijke afdeelingen intensiever propa ganda voeren. Betreffende den verkoop van vleeschwaren uit sluitend in slagerijen, zegt het bestuur toe, zyn actie in deze richting verder door te voeren. Verschillende afgevaardigden dringen aan op opheffing van Crisis-zuivelwet, Varkenscentrale en Rundercentrale, omdat uit deze maatregelen funeste gevolgen voor het slagersbedryf voort vloeien. Het hoofdbestuur is hiervan overtuigd, maar acht de gegeven opdracht in haar geheel mo menteel onuitvoerbaar. Wel wordt door de ge- zameniyke bonden door middel van de commis sie van overleg getracht een zoodanige uitvoe ring der Crisismaatregelen te verkrijgen, dat de ontstane bedrijfsontwrichting zal worden weggenomen. De afd. Gouda acht dien heer J. G. van Eeden, directeur van het Bondsbureau, den aangewezen man om in de Tweede Kamer de belangen der slagers te bepleiten. Bij de komende verkiezingen zal de heer Van Eeden candidaat worden gesteld. De vergadering gaat ten slotte met het prae- advies van het hoofdbestuur accoord. Met de in het uitzicht gestelde wijziging der Vleeschkeuringswet zal het hoofdbestuur aan dacht schenken aan het vraagstuk van net „uitponden" van vleesch, dat vaak door particu lieren geschiedt in niet-goedgekeurde lokalitei ten. Hierdoor wordt den boeren gelegenheid ge geven hun product bij wyze van „afslag" on middellijk aan den consument te brengen. Een voorstel-Rotterdam, om de 200 procent crisisheffing op den accijns van het geslacht te veranderen in 100 pet. door de heffing te ver- deelen over een langeren termijn, krijgt den steun van het hoofdbestuur, dat reeds in die richting werkzaam is. Amsterdam wil het vleesch uit de omzetbe lasting lichten, of, indien zulks onmogeiyk is, het voor consumptie bestemde vleesch bij de bron belasten. Het hoofdbestuur heeft reeds bij de totstandkoming der Wet op de Omzetbelas ting met alle geoorloofde middelen getracht het vleesch buiten de Omzetbelasting te hou den. Wat betreft de heffing by de bron is reeds een regeling getroffen, die nog als proef werkt. Niettegenstaande zal het voorstel nader in stu die worden genomen. De afd. Amsterdam beschuldigt het hoofdbe stuur ervan, dat het te weinig activiteit ont plooit. Herhaaldelijk werd de afdeeling door het hoofdbestuur in haar actie tegen de crisismaat regelen belemmerd. De afdeeling dringt er by het hoofdbestuur op aan, meer voeling te hou den met de leden en zijn handelingen niet langer met een waas van geheimzinnigheid te bedekken. De voorzitter ontkent, dat het bestuur niet voldoende actief zou zyn geweest t.o.v. de cri sismaatregelen. Zaken, die nog niet zijn af gehandeld, kunnen niet altijd ter kennis van de leden gebracht worden. Uit de discussie blykt het voorstel te scherp gesteld, zoodat de afd. Amsterdam haar voorstel weer intrekt, waarmede het vertrouwen in het hoofdbestuur hersteld is. De volgende jaarvergadering zal te Rotter dam gehouden worden. Afgekondigd is een Kon. Besluit tot wijziging van het algemeen leerplan voor de hoogere burgerscholen met vyfjarigen cursus. In de eerste plaats wordt daarbij het onder wijs in de mechanica in de vijfde klasse niet langer facultatief gesteld en wordt het onder wijs in dit vak in die klassen op 2 lesuren per week bepaald. Daarentegen wordt het onder wijs in het handteekenen in de vijfde klasse facultatief gesteld. Voorts wordt het lesuur in de cosmographie van de vierde naar de vyfde klasse gebracht, terwyl verder van de 2 lesuren Staathuishoud kunde in de vijfde klasse 1 lesuur wordt over gebracht naar de vierde klasse. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 September 1934. Voorts is by Kon. Besluit bepaald ten aanzien van het eindexamen aan de hoogere burger scholen met vyfjarigen cursus, dat de candi dates die gedurende den cursus 1933-1934 in de hoogste klasse het onderwys in de mechanica niet hebben gevolgd, in 1934 van een examen in dat vak zyn vrijgesteld. Woensdagavond omstreeks negen uur brak een uitslaande brand uit in de magazijnen van Swinkel's Weveryen aan den Kanaaldijk te Helmond. De brand werd door personeel ont dekt. Het vuur greep direct snel om zich heen en in korten tyd dreigde het over te slaan op de aangrenzende wevery, die een oogenblik ge vaar liep. De brandweer die spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur van twee zijden met vijf stralen. De weverij, die reeds vlam gevat had kon behouden blijven, doch liep ernstige water schade op. Het magazijn, waarin olie, vetten garens, enz. opgeslagen lag, brandde geheel uit De schade, die in de duizenden guldens loopt wordt door verzekering gedekt. De wevery on dervindt door den brand geen stagnatie, Woensdagavond om ongeveer negen uur is tengevolge van een beroerte plotseling over leden de zeereerw. pater G. A. M. Peeters, pas toor der St. Dominicusparochie te Utrecht, die al eenige jaren sukkelend was. Pater Peeters werd geboren in 1870, priester gewijd in 1896 en pastoor te Utrecht in 1930 als de opvolger van den zeereerw. heer Pas toor Piels. Hij was achtereenvolgens o. m. novice-mees ter in het Dominicanenklooster te Huissen (Geld.), Prior aldaar, pastoor van de St. Do- minicuskerk aan den Provenierssingel te Rot terdam en daarna te Utrecht. In pastoor Peeters verliest de St. Dominicus parochie een ijverig en een voorbeeldig herder. Gelijk te begrijpen valt, verwekte dit plotse ling sterfgeval onder de confraters van den overledene groote temeergeslagenheid. Ingediend zijn wetsontwerpen tot regeling van den invoer van electrische stofzuigers, schoeisel en leestklaar schoenwerk, Chiiisalpe- ter, stikstofhoudende meststoffen, versche zee- visch, met uitzonderng van haring, roggebloem en roggemeel. Naar „De Volkskrant" mededeelt,, heeft de agent der arbeidsbemiddeling te Kamerik (U.) aan een werkloozen arbeider een briefje ge schreven, waarin hij hem opdraagt zich by een met name genoemden veehouder in Oud-Kame- rik te vervoegen, waar hy dan werk kon vinden tegen zeven gulden zeventig cent per week, welk werk aldus werd uitdrukkelijk er bij geschre ven hij verplicht is te aanvaarden. Dit bericht werd door het hoofdbestuur van den Katholieken Landarbeidersbond bevestigd. De Commissie voor den Olympischen Dag op 17 Juni in het Stadion te Amsterdam te hou den, heeft het programma als volgt samenge steld: 1.30 uur: wielrennen: series sprintwedstrijd. 1.45 uur: athletiek. 2.05 uur: wielrennen: finale sprintwedstryd. 2.15 uur4.05 uur: (rust inbegrepen) voet balwedstrijd Nederlandsch elftalRoma (Ita- liaansche hoofdklasse). 4.15 uur: Wielrennen series inhaalwedstrijd. 4.25 uur: athletiek. 4.40 uur: wielrennen: inhaalwedstrijd finale. 4.455.15 uur: hippische sport. Het programma der baanwedstryden bestaat uit een sprintwedstryd van 2 series en 1 finale van 4 ploegen-van 4 renners uit de vier distric ten (Noord, Oost, West en Zuid) over maximum 4 K.M. (8 baanronden). Reeds staat vast dat deel zullen nemen: A. v. d. Linden (Amsterdam), J. Kremers (Til burg), B. Leene (Den Haag), H. Jazet (Almelo), H. J. Vreeswijk (Rotterdam), B. van Dijk (Haar lem), P. Crooimans (Tilburg) en B. E. Giellet (Rotterdam). Naar wij vernemen heeft de bekende actrice Mevrouw Beppie de Vries, dezer dagen in het Bronovoziekenhuis te Den Haag een kleine ope ratie moeten ondergaan, welke goed is afgeloo- pen. Binnen enkele dagen zal Mevrouw de Vries het ziekenhuis kunnen verlaten. Donderdagavond, om 20.24 arriveert het Ne derlandsche elftal, dat gisterenavond uit Como vertrokken is, te Arnhem. 30 Mei 29 Mei Tarwe Gerst Mei 76 78% Mei Juli 77% 793/4 Juli 41)4 Oct. 79Vs 81Vs Oct. 43S/4 Rogge Lijnzaad Mei 52% Mei 1.69 Juli 51% 523/4 Juli 1.67 Oct. 533/4 551/g Oct. 1.65% Haver Mei 363/4 381/4 Juli 37% 39% Oct. 381/4 397/g WINNIPEG, 30 Mei. 30 Mei 29 Mei 42V* 43 447/g 1.70H 1.71 1.69 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 30 Mei. Tarwe. Juli 4.8, 4.8 Oct. 4.11 >A, Dec. 5.1. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 28 Mei: A. M. J. de Wilde, bierbottelaïij, Sche- veningen, Havenkade 29a en wonende Begonia straat 89a. J. C. A. Uyienbroek, schilder, Leiden, Morsch- straat. B. v. d. Meer. koopman en schilder, Mon ster, Rijnweg 109. J. J. Neele, aannemer, Den Haag, Laak- kade 368 G. F. Baronner, koopman kruidenier, Den Haag, Hoefkade 1004. N.V. Bouw- en Handel Maatschappij „Bui- tam", Den Haag. Stuyvesantstraat 56. A. B. Hartman, pensionhouder. Den Haag, Adelheidstraat 72. H. W. Winter, koopman, Scheveningen, Kor- bootstraat 3c. Th. Thoolen, electro-technicus, Den Haag, Elsstraat 73. 29 Mei: M. Koedijker, rijwielhandelaar, Haarlem. Gen. Cronjéstraat 154. P. Kok, los werkman, Zaandam, Prinsen straat 127. P. J. Schagen, makelaar. Zaandam, Apollo- plantsoen 13. J. G. Timmerman, koopman i*i manufac turen, Haarlem, Cronjéstraat 60. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis- ementen van: I. Marcus, Den Haag. S. S. van Kollem, Den Haag S. Scheffer. Den Haag. Nala tenschap van J. Zandee, Den Haag. L. M. van Os, Den Haag. J. H. L. Schirmer, Den Haag. C. Springer, Voorschoten. C. van Dijk, Wateringen. W. Hoogeveen, Den Haag. C. v. d. Ende, Den Haag. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 29 Mei: Feodosia, s., W.-Indië; Monica, m.s.. Gent (voor Zaandam); Santurce, s., Bilbao (voor Velsen). Vertrokken 2 Mei: Amata, s., Riga; Oranje Nas sau. s., W.-Indië; Lysaker III. Gent; Hoogland, s., Newcastle; Suna, tank, Stettin; Weichsel, s., Rotterdam. AMSTERDAM. Aangekomen 29 Mei: Feodosia. W.-Indië, koffie, Javakade, Wambersie Zn. IJMUIDEN. Aangekomen 29 Mei: Vulcanus, s., R'dam (voor Velsen); Titus, s., Middl. Zee laatst R'dam; Erika Schunemann, s., Stettin. 30 Mei, Raylight, s„ Rouaan; Barbïo, s., Bjorko (voor Velsen); Luna, s., Danzig; Lenita, s. Se- tubal; Erfurt, s„ Bremen; Dagmar, s., Leningrad; Otto, s., Borga. Vertrokken 29 Mei. Rhein, s., Hamburg; Rijn stroom, s„ Hull; Reggestroom, s., W.-Afrika, Vlie- stroom, s., Hull; Fair Head, s„ Belfast via Ant werpen; Leeuwarden, s.. Londen; Yorkbrook, s., Goole; Ardgantock, s., Port Talbot. 30 Mei: Feodosia, s., Bremen; The Viceroy, s., Middlesbro; Birtley, s., Tyne; Heemskerk, s.. Ham burg; Chevychase, s., Newcastle; Costa Rica, s„ Hamburg; Merope, idem; Hebe, s., Kopennagen; AMSTERDAM. Aangekomen 30 Mei: Erfurt. Bre men, stukgoed, Handeskade, Wm. H. Mülier Co.; Dagmar, Leningrad, hout, Houthaven, Ruys ■V; Co.; Otto, Borga, hout, Houthaven, J. Sydzes Co.; Vulcanus, Middl. Zee via R'dam en Velsen, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor. 30 Mei: Titus, Middl. Zee laatst R'dam, stukgoed Sumatrakade. Verg. Cargadoorskantoor; Erika Schunemann, Stettin, graan, Silokade, J. Sydzes Co.; Raylight, Rouaan, ledig. Steiger H. A. L., Furness; Luna, Danzig, hout. Houthaven. Van Es van Ommeren; Lenita, Setubal, parreit. Riet landen, Jetjen; Actief, Svendborg, repareeren Hoofdkanaal West, Kampman. KON. NED. STOOMB. MIJ. SIMON BOLIVAR, 29 Mei van Barbados naar Amst. ASTREA, 29 Mei van W.-Indië te New-York. COLOMBIA, 30 Mei van Amst. te Barbados. NEREUS, Stettin naar Amst., pass. 30 Mei v.m. 9 uur Bl-unsbuttel. OBERON, 30 Mei v.m. 4 uur van Amst. te Hamburg. ORION, 30 Mei van Napels te Savona. ORANJE NASSAU uitreis, 30 Mei van Dover, PLUTO, 30 Mei van Odense te Gothenburg. CALYPSO, 30 Mei van Palermo te Burriana. COSTA RICA, 30 Mei van Amst. n. Hamburg. MEROPE, 30 Mei van Amst. naar Hamburg. HEBE, 30 Mei van Amst. n. Kopenhagen. VULCANUS, 30 Mei van R'dam laatst Velsen te Amsterdam. TITUS, 30 Mei van Middl. Zee laatst R'dam te Amst. VULCANUS, 29 Mei van R'dam te Velsen. AMAZONE, 29 Mei van Alicante n. Barcelona. BERENICE, 29 Mei van R'dam te Passages, EUTERPE, 29 Mei van Amst. te Bordeaux. FAUNA, 29 Mei van Catania te Venetië MARS, Middl. Zee naar Amst., pass. 29 Mei n.m. 5 uur 30 Ouessant. ORESTES, Algiers naar Antwerpen, pass. 30 Mei v.m. 1 uur 40 Lydd. STELLA, 29 Mei van Piraeus naar Volo. TRITON, 29 Mei van Ceuta naar Genua. BODEGRAVEN. 28 Mei van Talcahuano naar San Antonio. ROTT. LLOYD DEMPO, thuisreis, 29 Mei van Marseille. TAPANOELI, thuisreis, 28 Mei van Singapore. JAVA-NEW-YORK LIJN KOTA BAROE, 29 Mei van Singapore m. New- York. BLITAR, thuisreis, 30 Mei van Beawan. KOTA TJANDI, 30 Mei van Batavia te Soera- baja. SLAMAT, 30 Mei van R'dam naar Batavia. SIBAJAK, 30 Mei van Batavia naar Rotterdam. KON. HOLL. LLOYD ORANIA, thuisreis, 29 Mei van Rio Janeiro. HALCYON LIJN STAD ZAANDAM, 30 Mei van Sas van Gent te Rotterdam. STAD AMSTERDAM, 29 Mei van Oxelosund te Vlaardingen. STAD ZWOLLE, R'dam naar Stockholm, pass. 28 Mei Eiseneur. STAD AMSTERDAM. Oxelosund naar Vlaar dingen, pass. 28 Mei Brunsbuttel. STAD DORDRECHT 29 Mei van R'dam n Bag- noli. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHACCA, 29 Mei van R'dam te B.-Aires. ALCYONE. 29 Mei van Hamburg n. R'dam. HOLLAND-AMERIKA LIJN BINNENDIJK, 29 Mei van Boston te Philadel phia. DELFTDIJK, Pacific Kust naar R'dam, 29 Metï te Londen BOSCHDIJK, uitreis, 28 Mei van Houston. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN REGGESTROOM, 29 Mei van Amst. n. W. Afrika. MAASKERK, 29 Mei van Duala naar Kotonou. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIBADAK, 27 Mei van Shanghae te Hongkong. TJIKEMBANG, 29 Mei van Shanghae naar Java. KON. PAKETV. MIJ. STAGEN, 29 Mei van Batavia te Port Louis. TASMAN, 28 Mei van Batavia naar Manilla. BARENTSZ, 29 Mei van Mauritius te Kaapstad. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN BATOE, 26 Mei van Batavia naar Singapore. KOTA INTEN, 28 Mei van New Orleans naar Kaapstad. JAVA-NEW-YORK LIJN KOTA GEDE, 26 Mei van Philadelphia naar New-York. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, 29 Mei van Padang n. Amst. EURYBATES, Liverpool naar Java. 30 Mei van Suez. MIJ. NEDERLAND TANIMBAR, uitreis, 29 Mei te Belawan. POÈLAU TELLO, uitreis, 30 Mei van Suez. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN GAASTERKERK, thuisreis, pass. 30 Mei Dun* geness. HOLLAND-AFRIKA LIJN HEEMSKERK, 30 Mei van Amst. n. Hamburg, HOLLAND-AUSTRALIE LIJN AAGTEKERK, 30 Mei van Avonmouth te R'dam, DIVERSE SCHEPEN TELA, Antwerpen naar Montevideo, pas3. 29 Mei Finisterre. BATAVIER V. 30 Mei van R'dam te Gravesend. BUSSUM, 29 Mei van Rosario naar Santa Fe. AALSUM, 28 Mei van San Lorenzo te Rosario. DEN HAAG, naar Aruba, was 29 Mei I uur 20 n.m. 155 mijlen Z.Z.O. van Valentia. MAASHAVEN, naar Libreville, was 2 M9ei 4 uur 15 v.m. 220 mijlen Z.W. van Lands End. MAMURA. naar Key West v.o., 26 Mei door Halifax gesignaleerd. MANVANTARA, 29 Mei van Port Said te Tha- meshaven. PAULA, 24 Mei van Balik Pappan te Soera- baya. IRIS, 25 Mei van Balik Pappan n. Manilla. JUNO, 26 Mei van Hangkong naar Canton. AUGUSTINA, 26 Mei van Canton te Swatow. ALETTA, 27 Mei van Soesoe te Singapore. ANATASIA, 28 Mei van Pladjoe te Singapore. SEMIRAMIS, 25 Mei van Singapore naar Shanghae. JOSEFINA, 26 Mei van Singapore n. Saigon. ANGELINA, 26 Mei van Singapore naar Telok Anson. MURENA. 26 Mei van Hamburg te Curacao. APOLLONIA, 29 Mei van Port Said naar Con- stanza. SELENE, 25 Mei van Takoradi n. Barbados v.o. DORDRECHT, 29 Mei van Londen te Coryton. MOORDRECHT, naar Istanboul v.o., was 28 Mei 9 u. 10 n.m. 220 mijlen Z. van Lands End. MIDSLAND, 29 Mei van R'dam te Leith. HENNIE, 25 Mei van Blyth te Truro. ZAAN, 25 Mei van Wasa naar Brahestadt. AMSTEL, pass. 28 Mei Eiseneur, R'dam naaT Kotka. MAAS, R'dam naar Hangö, pass. 28 Mei Eiseneur. EMMAPLEIN, 29 Mei van Narvik n. R'dam. DELFSHAVEN, 29 Mei van Charlestown te Tampa. JONGE ANTHONY, 29 Mei van Algiers te Gar- rucha. LEKHAVEN, 29 Mei van New Orleans n. R'dam. WOENSDRECHT, 29 Mei van Preston te Houston BATAVIER VII, 30 Mei van Aberdeen n. R'dam. DORDRECHT, 30 Mei van Coryton n. R'dam. IJSELHAVEN, 26 Mei van Montevideo n. EMMAPLEIN, 28 Mei van R'dam te Nanlk BATAVIER VII, 28 Mei van Middlesbro naar Aberdeen KATENDRECHT, Tuapse naar Rotterdam. 29 Mei van Havre Roads. MAAS, 27 Mei van Rotterdam te Hamburg. FARNDALE, W.-Afrika naar Amst.. 26 Mei te Havre. MARGARITIS, 24 Mei van Necochea n. Amst. UCKERMARK, 26 Mei van Macassar n. Amst. KATENDRECHT, 29 Mei van Tuapse te Rouaan. MIRZA, 29 Mei van Harburg te Rouaan IJSELHAVEN, 26 Mei van Montevideo naar Antwerpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2