1 Zoekt gij betrouwbaar j I Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" j voor 75.000 gezinnen STA DSNIEUWS Laatste Nieuws Bruno Walter Regeering moet ingrijpen WONDERDOKTER VOOR DEN KANTONRECHTER giiiiiiiiiiiiimiminiiiuiinimniiiiiiiiimiimmffliiniiiiiiimiinmiiiii'iiiiiiiiinniiimiiiiiiiiniiiiiiiininniiiing EiinmnnflaBBmBiuuiuiitiBffliuiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiimiiiiti DONDERDAG 31 MEI 1934 Hij en zijn vrouw bestraalden en masseerden, waarbij Ischias en rheumatiek verdwenen Principieele beslissing gevraagd Wie zij behandelden Het requisitoir Oordeel verdediger Hoe lijn 4 remt GROOT KATHOLIEK FEEST IN HAARLEM Zangers en zangeressen gevraagd H. J. Burgers Kruisverbond Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman DUIVENSPORT „De Spaarnevogels" VRAGENBUS TUBERCULOSE-BESTRIJDING In Haarlem en omstreken Consultatiebureau omstreken van Haarlem Ned. Onderwijzersgenootschap Personalia Het vlootvraagstuk Japan zal deelnemen aan de voor bereidende besprekingen Voor de dictatuur in Portugal DUITSCHLAND EN HET VATICAAN Geen vertegenwoordiging meer van Pruisen en Beieren ENGELAND EN DE SCHULDEN Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Contante betaling staat na transfer conferentie niet vast WIELRENNEN DE GRAND PRIX DE PARIS Drie amateurs uitgezonden door de N.W.U. Definitief naast dr. Mengelberg aan het Concertgebouworkest geëngageerd Litwinof's voorstel Bedoelt geen toetreding tot den Volkenbond Is Dillinger dood? „OP HOOP VAN ZEGEN Het werk aan Zaandamsche school niet meer besproken VOETBALLER VRIJGE SPROKEN Trap met doodelijk gevolg FEDERATIE VAN OVERHEIDS PERSONEEL Faillissementsaanvrage afgewezen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT |iiijiii]!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnniinniniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiii =rilllII!IIIIIII]|||||IIIIllll|||||||IliI||||lll|||U|||llllllIllllllllllllll!llllllll||||||||||||||imUIIIIIM!IIIIIUII]|Il!!llII|IIIIIil(5 De getuigenbanken in de Kantongerechtszaal vulden zich Woensdag met achttien getuigen, die verklaringen moesten afleggen tegen den heer P. W. en zijn echtgenoote C. W.-B., die beiden terecht moesten staan wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde, door toepas sing van magnetisme. Als verdediger van de verdachten trad op mr. Nord Thompson uit Leiden. De verdachten waren niet verschenen, doch werden op verzoek van den Kantonrechter en den ambtenaar van het O.M. van hun huis aan de Emmalaan te Haarlem gehaald. Den heer W. waren drie feiten ten laste ge legd. mevr. W. acht. Op één uitzondering na waren de elf getui gen a charge vol lof over de behandelingen en verklaarden stuk voor stuk baat gevonden te hebben bij het geneeskundige proces. Bij de meeste gevallen betrof het Ischias of rheumatiek. De klanten werden eerst gemas seerd, vervolgens werd een boog lampen over het betreffende lichaamsdeel geplaatst met een deken er over heen. Als ze deze behandeling gedurende zekeren tijd hadden ondergaan, dan volgde weer een massage met een hoogfrequent- toestel over genoemd lichaamsdeel, waarover heen dan een deken lag. De kantonrechter vroeg den verdachten, die wat de getuigen verklaarden toegaven, of zij een aparte studie van masseeren hadden ge maakt. Mevr. W. bleek een diploma in Duitschland te hebben behaald en de heer W. proeven af gelegd te hebben voor een dokter, een vriend van zijn vrouw. Beide verdachten waren van oordeel niet in strijd gehandeld te hebben met de wet, die de bevoegdheden van het uitoefenen der genees kunde voorschrijft. Tot hun patiënten behoorden o.m. een parti culier chauffeur, die geen baat had gevonden bij de behandeling en die eigenlijk oorzaak was, dat de zaak aan het rollen was gebracht. Voorts een sigarenhandelaar uit den Haarlemmermeer, een koopman uit Overveen met spit in den rug, een 72-jarige weduwe H. v. H. alias juf frouw „Langeveld", die pijn in haar hals had welke stijf was; een brandstoffenhandelaar uit Lisse en diens 17-jarig dochtertje, een 50 en 36-jarige dame uit Haarlem, een 49-jarige win kelierster, die door zwakte iets aan haar enkel mankeerde, een 42-jarige dame uit Heemstede, die een pijnlijk lidteeken weg liet masseeren, een ruim 70-jarige dame uit Bloemendaal, vrouw van den gewezen burgemeester R. van Velsen, die iets aan haar heupen mankeerde, dat volgens dokters oordeel niet te genezen viel en moest verstijven, een 39-jarige winkelier te ■Spaamdam, een 65-jargie dame uit Santpoort en een 60-jarige vrouw uit Haarlem, die geheel misvormd was van de rheumatiek. Zij allen waren vol lof over den masseur en masseuse, die ze weer in staat gesteld hadden en op weg waren ze in staat te stellen te loopen. De getuigen verklaarden nog voor iedere be handeling fL— te hebben betaald, terwijl in sommige gevallen bovendien nog advies gegeijan was voor dieet of poeders, pillen etc. was vol geschreven of afgegeven, die dan tevens betaald werden. De ambtenaar van het O.M. mr. v. d. Burg. rnerkt op, dat de beide verdachten, naar de getuigenverklaringen te oordeelen, helpers van de menschheid zijn. Wat doktoren niet kunnen, schijnen zij nog wel te kunnen. Wat verdachten hebben gedaan, noemde hij, in strijd met de wet. Zij hebben niet alleen gemasseerd, maar ook andere geneeskundigen raad en bijstand verleend. Bewust of onbewust werden huh klanten van doktersbehandeling afgehouden. Naast helpers der menschheid, wilde hij ze ook doen zien, als een gevaar voor de mensch heid. De vrouwelijke verdachte was reeds eerder door den kantonrechter veroordeeld (5 jaar geleden). Dit had voor haar een reden moeten zijn. om niet op dezelfde voet door te gaan. Volgens den ambtenaar maakt de massage een onderdeel uit van de geneeskunde. Voor elk der feiten vroeg hij een boete van 25 of 10 dagen. Van P. W. derhalve drie boetes en van z'n vrouw acht. Tevens vroeg hij bevel om de voor het onderzoek in beslag ge nomen apparaten en werktuigen te vernietigen. Mr. Nord Thompson begon zijn pleidooi met te vertellen, dat hij persoonlijk sterk gekant was tegen alles, wat op kwakzalverij lijkt. Hier kon echter, volgens pleiter, niet van kwakzalverij gesproken worden. Vervolgens viel spr. de redactie van de dag- vaardiging aan. Hij noemde de consequentie van deze recht zaak, dat dan alle masseurs door den ambte naar moesten worden aangepakt en hekelde het, dat na de eerste vcroordeeling eerst na vijf jaar opnieuw een vervolging was ingesteld. Pleiter vroeg van den kantonrechter een principieele uitspraak over massage, los van het bijkomstige poedertjes en pilletjes verstrek ken. Vervolgens deed pleiter een beroep op de practijk die uitwijst, hoeveel menschen massage noodig hebben en wees er op, dat bij de ver dachten geldmakerij niet op den voorgrond staat. Hij wees vervolgens op de getuigenver klaringen, die uitwezen, dat de meeste door verdachten behandelde gevallen, bij dokters geen baat vonden. Pleiter wilde de wetsterm „buiten noodzaak", in de alinea over hat onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, nu eens ook bezien van het stand punt der lijders en niet alleen volgens de arresten van den Hoogen Raad, die deze alleen geografisch uitlegden. Pleiter zou willen zien, dat de medische wereld zou inzien, dat deze menschen iets kunnen, wat zij niet kan. Vervolgens legde pleiter een pak attesten over van menschen, die zich hadden laten masseeren op advies van dokters, of omdat zij bij dokters geen baat vonden. De kantonrechter merkt hierbij op, dat hij niet kan afwijken van het arrest van den Hoogen Raad, waarbij „buiten noodzaak" alleen geografisch wordt uitgelegd. Pleiter zette dan uiteen, dat het door ver dachten verrichte urineonderzoek en onderzoek van bloeddruk slechts voor hen kon pleiten en dat de verstrekte of geadviseerde poeders, pillen etc. slechts gewone apothekersmiddelen waren. Pleiter achtte een veroordeeling niet moeilijk, maar onbillijk tegenover verdachten, omdat zij niets anders doen, dan voor een zeer redelijk bedrag aan andere menschen hulp brengen. Hij achtte een veroordeeling ook onbillijk tegen over massage-behoevend Nederland, dat ver lossing zoekt van de pijnen. Hij achtte het een „summum jus" als hier vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging zou volgen. De kantonrechter deelde mede, dat hij aan het principieele punt over massage niet toe zou komen, daar de zaak in het geheel behandeld moest worden. Op een dringend verzoek van den verdediger bepaalde hij zijn schriftelijke uitspraak over veertien dagen. Voor den Haarlemschen Kantonrechter ston den gistermorgen twee wagenvoerders van lijn 4 terecht. Ze zouden n.l hun tramrijtuig niet tijdig tot stoppen hebben gebracht, toen dit noodig was. Beiden hadden ze hiervoor een aanrijding met een auto veroorzaakt. De een bij de Zijlbrug, waar een auto die voor de tram langs een benzinepomp op de Kinder- huisvest stond en de trambaan niet geheel kon verlaten omdat daar ook een bakfiets stond, de ander op den Koninginneweg bij de stoplijn voor de brug. Een getuige had gezien, dat de wagenvoerder reeds een 40-tal meter van te voren was gaan remmen waarvan de laatste 10 Meter heel krampachtig. De ambtenaar van het O.M. hekelde het rem- vermogen van de wagens van lijn 4. Hij vroeg voor den eersten 10.boete en voor den laat- sten vrijspraak. Mr. Waslander trad in beide zaken als ver dediger op. De Kantonrechter sprak beide ver dachten vrij. Ter herdenking van het 12'/2-jarig Pausschap van Z. H. Pius XI zal in de maand November te Haarlem een groot katholiek feest worden gevierd. Het belooft een indrukwekkende plechtigneid te worden, want het plan bestaat om, behalve anderen, de meest vooraanstaande katholieken uit geheel het land op dit feest te noodigen. Dat er voor een huldiging alle aanleiding is, zullen degenen, die zich de heerlijke ency clieken „Quadragesimo Anno" en „Casti Con- nubii" van onzen roemrijk regeerenden Paus herinneren, beamen. En dat Haarlem feest kan vieren, weten allen, die getuigen zijn geweest van de uitstekend geslaagde kathearaalfees- ten en de Mittovos. Zoo mogelijk moet het komende Pausfeest de vorige festiviteiten nog in glans overtref fen. Een hoogtepunt in de viering zal een groot- sche feest vergadering zijn in de Gemeentelijke Concertzaal. Zonder op détails in te gaan, kun nen wij mededeelen, dat daar door de zangers en zangeressen van de R. K. Oratorium vereent- ging, onder leiding van den bekenden en hoogst bekwamen dirigent Hubert Cuijpers uit Am sterdam, o.m. zullen worden uitgevoerd de „Missa C." van L. van Beethoven en het „Te Deum" van Bruckner, twee prachtige koor werken, waarvan den naam noemen reeds voor tal van zangers en zangeressen een opwekking zal zijn hun medewerking te verleenen. Alle R. K. zangers en zangeressen uit Haar lem en omgeving, vooral zij, die óók bij ce Ka thedraalfeesten gezongen hebben, worden uit- genoodigd zich wederom bereid te verklaren en zich voor deze gelegenheid aan te sluiten bij de R. K Oratoriumvereeniging om zoo doende aan de komende plechtigheden een ongekenden luister bij te zetten. Allen, die daartoe bereid zijn, worden uitge- noodigd zich daartoe heden Donderdagavond tusschen 8 uur en half negen, aan te melden in de muziekzaal van café-restaurant Brink- mann aan de Groote Markt, waar de R. K. Oratoriumvereeniging geregeld hare repetities houdt. Wie over een goede stem beschikt is welkom! noemd. Ook andere leden bleken genegen tot deelname aan die jaarvergadering. Nadat de bespreking van het Jeugdwerk we gens bijzondere omstandigheden was uitge steld, leverde de rondvraag nog enkele inte ressante punten op. Besloten werd de bijeen komsten van de Reddingsbrigade te beperken, doch door regelmatige bestuursvergaderingen het werk in stand te houden. De generale Com munie van de leden der R. K. Drankbestrijding werd uitgesteld tot den tweeden Zendag in Juni, om hen gelegenheid te geven aan de algemeene Communie op a.s. Zondag in eigen parochie deel te nemen. In den ouderdam van 79 jaar is alhier over leden de heer H. J. Burgers, lid van het Kerk bestuur van de Parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara in de Paul Krugerstraat en lid der Vincentius-Vereeniging. De Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Vrijdag 1 Juni a.s. in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara, om 7.30 en 8.15 uur de stille H.H. Missen, waarna om half 10 de gezongen Requiemmis en daarna de begra fenis om ongeveer 11 uur in het familiegraf op het R. K. Kerkhof „St. Bavo" te Haarlem- Noord. In het gebouw der R. K. Militairenvereeni- ging hield het Kruisverbond zijn ledenverga dering, die slechts matig bezocht was. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op, hoe moeilijk het valt in dezen tijd de jongeren onder ons warm te maken voor een ideëele be weging als de katholieke drankbestrijding, wier werkzaamheid bij het herstel van de maat schappij toch niet kan worden gemist. Het zijn bijna uitsluitend de ouderen, die hun belang stelling blijven toonen. Toch blijkt dit wel dui delijk: als nu het drankmisbruik minder be- teekenis heeft gekregen, dan is dat niet zoo zeer te danken aan verbeterd inzicht en hooger geestelijk peil bij ons volk, dan wel aan den slechten tijd, die tot bezuiniging dwingt, ook in het gebruik van alcoholica. De hoop op betere tijden houdt dus ook de vrees in, dat het algemeene drankgebruik in de toekomst vermeerderen zal. Daarom ook is het noodza kelijk, dat de drankbestrijding actief blijft en voortgaat met het propagandeeren van ge zonde en verheffende opvattingen omtrent ont houding en matigheid. Na enkele mededeelingen kwam de beschrij vingsbrief voor de jaarvergadering van het Diocesane Kruisverbond aan de orde. Deze vergadering, welke met het oog op het dertig jarig bestaan van het Kruisverbond in het Bis dom Haarlem een beperkt feestelijk karakter zal dragen wordt Zondag a.s. te Amsterdam gehouden. De verschillende voorstellen van hoofdbestuur en afdeelingen werden besproken en vervolgens de heeren Bogaard en van den Hoek tot eerste en tweede afgevaardigde be- Dinsdagmiddag hield de Rotary-club in „Lion d'Or" een bijeenkomst, waar de heer Van Mou rik Broekman een causerie hield. Het is ge woonte, dat de leden bij toerbeurt een lezing houden. Gisteren vervulde de heer Van Mourik Broekman die taak. Even vóór het einde van zijn toespraak omstreeks 2 uur stortte hij ineen. Ofschoon een geneesheer, die de vergade ring bijwoonde, onmiddellijk hulp verleende, mocht deze niet meer baten en overleed hij kort daarna. De dood van dezen in Haarlem en ver daar buiten zeer geachten onderwijsman, zóó kort na zijn afscheid als directeur van het Gemeen telijk Lyceum, zal ongetwijfeld een diepen in druk maken. Nog voordat hij aan zijn voorne men, zich in het rustige Hattem te vestigen, ge volg heeft kunnen geven, heeft de dood hem van de zijnen weggenomen. En, alhoewel het al gemeen bekend was, dat de gezondheidstoestand van den heer Van Mourik Broekman zeer wan kel was, zullen weinigen hebben verwacht, dat het ergste zoo spoedig gebeuren zou. De groote verdiensten van dezen leeraar in den besten zin des woords, zijn wel zeer duide lijk aan het licht gekomen bij de hartelijke huldiging, die hij zich bij zijn afscheid heeft moeten laten welgevallen en op aandoenlijke wijze is toen gebleken, hoe geliefd hij was bij zijn oud-leerlingen en bij allen die hem kenden. De wethouder van Onderwijs bracht hem den dank van het gemeentebestuur. Hij herinnerde er aan, dat het College van B. en W. hieraan reeds uiting gegeven had door den heer Broek man te benoemen tot adviseur van het Middel baar Onderwijs in Haarlem, omdat 't gemeente bestuur er prijs op stelde ook in de toekomst van de rijpe ervaring en het bezadigd oordeel van den aftredenden directeur partij te trekken. Verder deelde de wethouder mede, dat het Ge meentebestuur besloten had den heer Van Mou rik Broekman de gouden medaille der gemeente Haarlem toe te kennen, een bij uitstek zeld zame onderscheiding. De heer Van Mourik Broekman werd in September 1903, toen hij ingenieur was bij de Staatsspoorwegen, benoemd tot leeraar in de wis- en werktuigkunde aan de H.B.S. te Haar lem. Op 22 December 1909 volgde zijn benoe ming tot directeur van de school. In 1920 was de heer Broekman eenigen tijd lid van den Onderwijsraad; in 1919 voorzitter der Directeu- renvereeniging en lid van verschillende organi saties op sociaal gebied. In 1928 werd hij be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. In 1925 werd besloten de H.B.S. om te zet ten in een Gemeentelijk Lyceum, waarvan hij directeur werd en onder zijn bestuur een ge weldigen bloei kreeg. Het aantal leerlingen stpeg tot 463 in 1932» en met de gymnasiale afdeeling meegerekend tot over de 500. In Maart verkreeg hij op de meest eervolle wijze ontslag om ge zondheidsredenen. Bij zijn afscheid schreven wij o.m. het vol gende in onze courant; „In 1903 begon de heer Van Mourik Broekman zijn loopbaan als leeraar in de wis- en werk tuigkunde aan de Haarlemsche H. B. S. Hij was een knap man en werd spoedig een gezien docent. Dat hij behoorde tot het allerbeste hout, waaruit onderwijzersmateriaal kan wor den gesneden, heeft zijn carrière bewezen. In 1919 volgde hij, hoewel jongste leeraar, den 70- jarigen heer dr. Brongersma op als directeur van de le H. B. S. Dezen bekwamen en door het geheele land bekenden paedagoog te ver vangen, was geen gemakkelijke taak, maar de heer v. Mourik Broekman heeft haar schitte rend volbracht. Met eere heeft bij zijn onder wijsinrichting bestuurd en de hoedanigheden, welke hij daarbij ten toon spreidde, hadden zoo'n meestertoets, dat het niemand behoeft te verwonderen, dat zijn naam meermalen is ge noemd toen er vacatures van inspecteur Dij het middelbaar onderwijs waren. Hij bleef zijn school echter trouw. Nu de heer Broekman zijn taak als geëin digd beschouwt, mag hier wel even met veel nadruk op zijn mooi en verantwoordelijk werk worden gewezen. Haarlems onderwijs heeft hij een uitstekenden naam bezorgd en zoo heeft hij bijgedragen tot den grooten bloei van Haar lem-woonstad, want dat velen Haarlem als woonplaats kozen om het goede onderwijs dat er wordt gegeven op de lagere, maar vooral ook op de middelbare scholen, sta"t wel vast. Ver dienstelijker nog is echter zijn werk als vor mer en leider van vele duizenden jongeman nen en vrouwen, die nu reeds mannen van be- teekenis in de Maatschappij zijn geworden of het nog zullen worden, en van wie op dit mo ment weer vormende leiding op hun onderge schikten uitgaat. Men moet dien invloed niet onderschatten. Biina altijd zet het hoofd van een middelbare school zijn stempel op de heele generatie leerlingen, die bij hem passeert. De heer Broekman mag bij zijn afscheid de voldoening meenemen, dat hij niet voor niets heeft gewerkt, want zijn werk en zijn persoon zal blijven voortleven in de vele voortreffelijke mannen en vrouwen, die hij voor de Maat schappij heeft gevormd. Wedvlucht Compiègne, 354 K.M. Los 6.20 uur. Eerste duif 1.38.20. H. v. Oldemark 1, 2, 3, 8, 18, 32; G. A. Steil 4, 11, 16, 21, 25, 26, 33; J. Staphorst 5, 13, 24, 30; H. Simers 6, 7, 9, 12. 19, 20, 29; C. Beil- schmidt 10, 28; J. Keijsper 14; A. Visser 15, 17, 27, 31; P. Heijmet 22; F. J. Lourenburg 23. Vraag: Hoeveel K.M. is het van Haarlem naar Frankfurt aan de Main (Duitschland) en hoe veel K.M. van Haarlem naar Parijs? Antw.: Haarlem—Frankfurt, via Coblenz 480 K.M. HaarlemParijs, kortste afstand 530 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg van Haarlem naar Oudewater over Leiden? En hoeveel K.M.? Antw.: Haarlem, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Leiden (30 K.M.); Alphen, Zwam- merdam, Bodegraven, Woerden (31.5 K.M.); Linschoten en Oudewater, Totaal 71.5 K.M. Aan het jaarverslag van de Noord-Holland- sche Vereeniging tot bestrijding der tubercu lose ontleenen wij voor wat het district Om streken van Haarlem betreft: De grenzen van het District ondergingen geen veranderingen, de bevolking telde 150594 147057inwoners. Er werden in net geheele district 784 (812) nieuwe personen bezocht, terwijl 1869 (1734J personen zich voor heronderzoek aanmeldden, zoodat in totaal 4280 (4468) consulten werden verstrekt. Van de onderzochte nieuw-ingeschreven per sonen leden 48 (48) aan open longtuberculose; volgens beroep ingedeeld 7 (8) dienstboden; 14 (12) huisvrouwen; i (2) onderwijzend perso neel; 1 (1) kellner; 4 kantoorpersoneel; 1 ate- lierpersoneel; 12 (11) andere beroepen; 8 (13) zonder beroep. De samenwerking met de huisartsen was over het algemeen goed, terwijl velen zelf ter be spreking kwamen, om dan tevens de Röntgen- photo's te bezien. De zittingen werden geregeld goed bezocht. Van de nieuwe patiënten, die de consultatie- bureaux bezochten, werden gezonden door den huisarts 523 (569), waarvan 141 leden aan tu berculose; door de bureaux opgeroepen 176 (163), waarvan 16 leden aan tuberculose en door anderen gezonden 85 (80), waarvan 27 leden aan tuberculose. Aan verzoeken, om maatregelen te treffen voor uitzending of anderszins, kon practisch steeds woraen voldaan, maar het geld was moeilijker te krijgen. Met behulp van het verpleegfonds kon toch nog veel bereikt worden en het vele werk om het eerste deel der verpleeggelden dan bijeen te krijgen getroostte zich vrijwel ieder bestuur, slechts één brak een kuur tegen het advies van het sanatorum om geldelijke redenen af. In een ziekenhuis werden opgenomen 19 (34) patiënten, terwijl 57 (40) patiënten naar een sanatorium werden gezonden; 89 (82) de den een kuur thuis .terwijl voor de bedreigde kinderen, in overleg met de daarvoor werken de instanties 97 (89) naar buiten gezonden konden worden, waarvan 5 uit een gezin, waar een lijder aan open tuberculose was. Er werden dit jaar 337 (276) Röntgenphoto's gemaakt, van deze waren 112 (74) in vergelij king met reeds eerder gemaakte photo's en 12 van oude patiënten, waarvan tevoren nog geen photo gemaakt was. Op 1 Januari 1933 hadden 1017 gezinnen huisbezoek. In den loop van 1933 kwamen hier bij 303 gezinnen en werden 344 gezinnen afge voerd, zoodat op 1 Januari 1934 nog 976 ge zinnen huisbezoek hadden. In 117 (106) van deze gezinnen kwam een lijder aan open long tuberculose voor. In het Consultatiebureau te Haarlem, Ged Oude Gracht 41, werden in 1933 onderzocht 461 (475) personen, waaraan 730 (755) consul ten werden verstrekt. Voor den eersten maal werden onderzocht 29 (31) mannelijke, 45 (48) vrouwelijke personen en 53 (63) kinderen. Van nieuwonderzochten bleken 13 (14) lijdende aan een open long-tuberculose, 20 (35) aan een ge sloten longtuberculose en 2 (4) aan een an deren vorm van tuberculose. Er werden 54 Röntgenphoto's vervaardigd en wel 32 van de nieuw ingeschrevenen, 3 van de reeds ingeschrevenen en 19 als controle van reeds vroeger gemaakte photo's. In een ziekenhuis werden verpleegd 3 pa tiënten, terwijl 13 naar een sanatorium werden gezonden, waarvan 4 voor rekening van een Raad van Arbeid. (Wordt vervolgd.) Op een vergadering van de afd. Haarlem van het Ned. Onderwijzers Genootschap in hotel „Lion d'Or" werd besproken het rapport aan gaande een derde lokaal voor het Centrale Ze vende Leerjaar, dat in een leegkomend gebouw aan de Parklaan per 1 September geopend wordt. Herinnerd werd hoe indertijd geageerd is tegen het nieuwe instituut en hoe sedert dien de denkbeelden niet zijn veranderd. Verslag werd gedaan van de conferentie aan gaande de betaling van den kweekeling-onder- wijzer, waarbij alle organisaties bleken het zelfde inzicht te hebben. Intusschen heeft de gemeenteraad van Haarlem reeds een beslissing genomen. Ook werden besprekingen gewijd aan de spelling; met twee stemmen tegen werd een urgentievoorstel aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat de algemeene vergadering het compromis-voorstel-Marchant aanvaard. Op de gehouden algemeene vergadering van het Nationaal Verbond van Gemeente-amb tenaren in Nederland is tot hoofdbetuurslid gekozen Ir. R. G. Veenenbos te Haarlem. De volgende algemeene vergadering zal te Haarlem worden gehouden. LONDEN, 30 Mei (Reuter). Woensdagmiddag deelde de Japansche Gezant namens zijn re geering aan het Foreign Office mee, dat hij de uitnoodiging aanvaardde om voorbereidende besprekingen over het vlootvraagstuk langs di- plomatieken weg te houden. Deze besprekingen welke voornamelijk de te volgen procedure en enkele technische kwesties tot onderwerp heb ben, zullen te Londen gevoerd worden. LISSABON. 30 Mei. (Reuter) Maandagavond is een drukbezochte vergadering gehouden voor de dictatuur in Portugal; vele groenhemden waren aanwezig. Een van de leiders van de groenhemden ver- Klaarde. dat het Jodendom en de Vrijmetselarij steeds de grootste gevaren van de beschaving >n Portugal geweest zijn. Een andere spreker, een bekend katholiek dichter, hield een rede in dichtvorm. De Koning van Zuid-Slavië heeft zich een salonrijtuig laten houwen, hetwelk geheel uit staal is samengesteld. Hier boven een interieur BERLIJN, 30 Mei. (V. D.) Officieel wordt medegedeeld, dat, nu door de wet inzake de reconstructie van het Rijk van 30 Januari 1934 de souvereiniteitsrechten der landen aan het Rijk zijn vervallen, ook het recht van diplo matieke vertegenwoordiging, dat volgens de Rijksgrondwet van 11 Augustus 1919 nog be stond voor het verkeer met den Heiligen Stoel, vervallen is. De Rijksregeering heeft derhalve met ingang van 31 Mei het Beiersche gezant schap bij den Heiligen Stoel opgeheven en de afzonderlijke accrediteering van den Duitschen ambassadeur bij den Heiligen Stoel als recant van Pruisen ingetrokken. Het Duitsehe Rijk zal dus voortaan bij het Vaticaan slechts ver tegenwoordigd zijn door zijn ambassadeur bij den Heiligen Stoel. LONDEN, 30 Mei. (Reuter) Vermoedelijk zal binnen 24 uur de Britsche nota inzake de oor logsschulden aan Amerika worden verzonden. Naar men gelooft is de redactie hedenochtend in den ministerraad besproken. Men rekent erop, dat Chamberlain morgen in het Lagerhuis een verklaring ten aanzien van deze kwestie zal afleggen. Algemeen is men van oordeel, dat de Brit sche regeering in haar nota aan de Vereenigde Staten inzake de oorlogsschulden wederom zal verzoeken om spoedige onderhandelingen over deze kwestie en een symbolische betaling op 15 Juni zal aanbieden op dezelfde voorwaarden als.de vorige maal, d.w.z. dat Groot Brittannié zal worden beschouwd als niet in gebreke te zijn. Naar aanleiding van het officieele commu niqué in de ochtendbladen omtrent den afloop van de transfer-conferentie te Berlijn, hebben de heeren C. E. Termeulen en mr. W. Cnoop Koopmans, vertegenwoordigers van de Neder landsche houders van vorderingen op langen en op middelmatigen termijn, te dezer confe rentie daartoe aangewezen door de Vereeniging voor den Effectenhandel en de Amsterdamsche Bankiersvereeniging aanvullende mededeelingen verstrekt. Zij wijzen er op, dat niet de minste zekerheid bestaat, dat op vorderingen, verval lende in het jaar van 1 Juli 1934 tot 30 Juni 1935 eenige contante betaling zal geschieden. Ook ten opzichte van het behoud van de rech ten der houders betreffende aflosbare hoofdsom men bestaat nog geenerlei zekerheid. Het be hoeft geen betoog, dat de vertegenwoordigers der Nederlandsche crediteuren, die in voort durend eng contact met de Nederlandsche re geering hebben gestaan, hun stem aan een der gelijk voorstel niet konden geven. Thans is, naar hun meening, het moment ge komen, waarop de regeering deze zaak zelf in handen moet nemen. Zij zijn in het volste ver trouwen, dat de regeering de middelen zal aan wenden, die haar ten dienste staan, om voor de houders een uitweg uit de tegenwoordige zeer ernstige situatie te bereiken. De Nederlandsche Wielren-Unie zal de vol gende amateur-wielrenners uitzenden om aan den Grand Prix de Paris, welke verreden wordt op Zaterdag 30 Juni'en Zondag 1 Juli a.s. deel te nemen: J. Kremers, Tilburg; B. Leene, Den Haag en A. van der Linden, Amsterdam. De renners zullen worden verzorgd door den heer G. Schilling, terwijl de heer B. Swaab de Beer als official-chef d'équipe de leiding op zich heeft genomen. Voor het seizoen 19341935 is, naast dr. Willem Mengelberg, thans definitief Bruno Walter ais dirigent van het Concertgebouw orkest geëngageerd. De concerten in de maand October en eerste helft November zullen staan onder leiding van Bruno Walter, in de tweede helft November en in December onder dr. Willem Mengelberg. In Januari zal Eduard van Beinum de directie van het orkest op zich nemen. In Februari zal, be halve Hermann Scherchen als gastdirigent, we derom Bruno Walter en vanaf begin Maart tot het einde van het seizoen dr. Willem Mengel berg aan het hoofd van het orkest staan. LONDEN, 30 Mei (Reuter) De Russi sche volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof, verklaarde aan den Geneef- schen Reuter-correspondent, dat er geen sprake van is, dat zijn voorstel aan de hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie beteekent, dat de Sovjet-Unie tot den Volkenbond zal toetreden. Deze twee kwesties hebben, volgens Litwinof, niets met elkaar te maken. De Geneefsche correspondent van de „Mor ning Post" doet naar aanleiding van de rede van Litwinof opmerken, dat een permanente vredesconferentie een tweeden Volkenbond zou beteekenen. Blijkbaar hoopt Litwinof door zijn voorstel, Rusland de verantwoordelijkheid te be sparen voor een lidmaatschap van den bond. Toch is er veel voor het Russische voorstel te zeggen, daar de verwezenlijking een einde zou maken aan den onrustigen toestand in Europa. De Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten zouden door een achterdeur in den Volkenbond ge bracht kunnen worden. De bezwaren van de Vereenigde Staten tegen het lidmaatschap van den Volkenbond, vnl. dat zij zich in de aange legenheden van Europa zouden moeten mengen, zouden hierdoor worden weggenomen. Verder wordt de mogelijkheid geopend Duitschland en Japan naar Genève terug te brengen, daar hun deelneming aan de Ontwapeningsconferentie geen wedertoetreding tot den Volkenbond zou beteekenen. MOORESVILLE (Indiana). 30 Mei. (Reuter). De politie gelooft, dat Dillinger gedood is, of op zijn minst ernstig gewond. Zijn vader deelt deze meening niet, htJ ver klaart, dat indien zijn zoon ernstig gewond is, hij dit zou hebben laten weten. Hij zegt evenwel niet wanneer hij het laatst met zijn zoon in contact is geweest. In de vierde klas van het gemeentelijk lyceum te Zaandam, is de vorige week bij de ÜteratuUrles „Op Hoop van Zegen" van Heü- ermans behandeld. Eenige ouders van leer lingen. onder aanvoering van den gereformeer den predikant, ds. Wielinga, aldus „Het Volk", hebben hierin aanleidng gevonden bezwaren kenbaar te maken bij den rector van het lyceum, dr. Van den Broek. Deze bezwaren gingen niet tegen de Wijze, waarop „Op Hoop van Zegen" door de betrokken leerares werd behandeld, doch tegen het feit, dat dit letter kundig werk werd besproken. De rector heeft hierin aanleiding gevonden aan de bedoelde leerares te verzoeken de be handeling van „Op Hoop van Zegen" te sta ken. Daaraan is voldaan. De Amsterdamsche Rechtbank sprak conform den eisch den Amsterdamschen voetballer F. J.. verdacht van mishandeling, den dood ten ge volge hebbende, vrij. Tijdens een op 19 Februari te Muiden ge speelden voetbalwedstrijd tusschen „Muiden" en „S.A.V.M." werd de speler K. M. door een trap in de zij zóó ernstig gewond, dat hfj in de Ma- jella-stichting te Bussum moest worden opge nomen. Hij overleed op 26 Februari. F. J„ een speler van het Amsterdamsche elf tal, werd er van verdacht, dat hij M. opzette lijk had getrapt. De Amsterdamsche rechtbank behandelde de ."aillissementsaanvrage door drie-oudbestuurders van den Ned. Federatieven Bond van Perso neel in Openbaren Dienst, ingediend tegen den Bond. De faillissementsaanvrage werd door 00 rechtbank afgewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4