Verdwijnend Puritanisme Wet op de werkverschaffing In Genève heerscht pessimisme Het nieuws van heden Nieiiwe tocht naar de stratosfeer EEN GEVOLG VAN DE DRANKVRIJHEID? LIGT DE CONFERENTIE OP STERVEN? WA T IS „ARBEITSEIN- SATZ" DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 1 JUNI 1934 Avondblad Amerika gaat overstag JEUGDOPVOEDING uiminiwil SACRAMENTSDAG TE BERLIJN Japan en de Philippi jnen PARADE IN DE LUCHT Een Engelsch vlieg-eskader oefent zich voor de groote luchtparade die binnenkort te Heudon zal gehouden worden Met grooten luister werd te Berlijn dit jaar weer de Sacramentsprocessie gehou den, waaraan de praktizeerende katholieke ministers van het Rijk deelnamen. Hierboven de processie bij het rustaltaar op de Kaiser Franz Josephplatz (Unter den Linden). Op den bidstoel geknield de Pauselijke nuntius Mgr Cesare Orsenigo President Henderson verklaart de toekomst nog nooit zoo donker te hebben ingezien Hoe Italië er over denkt De Japansche jeugd krijgt tegenwoordig een volkomen militaire opleiding. Hier boven een leger schooljongens, die aan de maunoeuvres zullen deelnemen „Door middel van nieuwe maat regelen wordt de arbeidsmarkt nieuw geregeld" Verhouding tusschen stad en land Het gevaarlijke spel Legitimistische stem ming in Oostenrijk Miklas en Dollfuss brengen Aarts hertog Eugenius een bezoek De laatste jood.... DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN IS Juni is Cosyns met alles gereed, maar het tijdstip van opstijging hangt van het weer af Piccard gaat niet mee NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18772 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Amerika is altijd berucht geweest wegens zijn matelooze overdrijvingen en oogen- schijnlijk allerzonderlingste tegenstellin gen. Zoowel deze overdrijvingen als deze tegen stellingen komen voort uit het nog altijd niet overwonnen gebrek aan innerlijke cultuur, waar aan het betrekkelijk nog jonge Amerikaansche volk blijft lijden. Innerlijke cultuur berust op zelfbeheersching, op een zuiver inzicht in het onderscheid tusschen goed en kw'aad, op een geestelijk ingesteld zijn op het boventijdelijke, het eeuwige, op een wereld- en levensbeschou wing, waarin het materieele slechts een secun daire en dienende rol speelt. Van een derge lijke innerlijke cultuur valt in Amerika nog weinig te bespeuren. Vandaar dat acties er zoo vaak leiden tot juist de tegenovergestelde reac ties van die, welke men beoogde. Toen indertijd 't drankverbod werd ingesteld om de zoowel in sociaal als in zedelijk opzicht heillooze gevolgen van het drankmisbruik tegen te gaan, bleek alras, dat deze wellicht goedbedoelde maatregel op een jammerlijke mislukking moest uitloopen. Het drinken werd in Amerika een nauwelijks nog in het geheim beoefende sport. Menschen, die er vroeger nooit aan gedacht hadden een druppel sterken drank te gebruiken, en vooral jonge, geestelijk en lichamelijk nog onvolgroeide menschen, meenden nu aan hun blagueerend zelfrespect verschuldigd te zijn een platte „whisky-bottle" bij zich te moeten dragen als een sterk riekend bewijs van hun zelfstandig heid en levenservarenheid. De zgn. „speakea sies", gelegenheden met clandestienen drank verkoop, schoten als paddenstoelen uit den van vaak minderwaardigen alcohol vochtig blijven- den bodem. De dranksmokkelarij en de daar mee gepaard gaande criminaliteit groeiden uit tot een waarlijk nationale industrie, waardoor Weer een ontzaglijk uitgebreid en kostbaar heirleger van ambtenaren moest worden ge vormd om deze te bestrijden. De uitbreiding van het ambtenarendom bracht weer een uit breiding van de corruptie met zich mee, een corruptie, welke voortwoekerde tot in de hoog ste kringen von justitieele en besturende autoriteiten. De gewetenlooze geldzucht sloeg uit het drankverbod klinkende munt ten koste van den staat en ten behoeve van de misda digers. De zgn. „puriteinen", die een werkzaam aandeel hadden gehad in de tot standkoming van het in zijn gevolgen zoo onzalig gebleken drankverbod, waren tenslotte ook de laatste mohikanen, die zich tegen een opheffing daar van bleven verzetten. Het puritanisme in Amerika heeft al heel wat afschuwelijke vreemde zonden op zijn smet teloos gewaand geweten geladen. Het wortelt niet in een diep overtuigd innerlijk zedelijkheids besef, maar in labiele fatsoensoverwegingen en een geneigdheid tot pharizeïsme. Het is een gevaarlijke overdrijving, gevaarlijk omdat het tot overdreven reacties prikkelt. Hoe strenger en kleinzieliger het puritanisme te keer ging, hoe hooger de vloed van misdadigheid steeg en hoe meer de zedenverwildering toenam. Het was of deze beide uitersten elkaar voedden en in het leven hielden. De daaruit voortvloeiende ver bijsterende contrasten waren echter te herleiden tot volkomen begrijpelijke verschijnselen van een zich in ontstellende mate manifesteerend tekort aan wezenlijke beschaving. Dat dit tekort zich nog altijd in Amerika op meedoogenlooze wijze wreekt, bewijst een mededeeling van de .United Press", waarin gewag wordt gemaakt van een totalen omkeer in de Vereenigde Staten ten opzichte van het „puritanisme". Chronologisch valt deze omkeer samen met de opheffing van het drank- verbod, maar uit dit synchronisme zouden wij niet als de „United Press" zonder meer een causaal verband durven construeeren tusschen het een en het ander. Veel eer lijkt ons deze omkeer verklaard te moeten worden uit het innerlijk beschavingstekort, dat wij hierboven reeds signaleerden. Een feit echter is, dat het vroeger verboden hazardspel thans openlijk in Amerika wordt beoefend en door verschillende Bondsstaten reeds wettelijk is toegelaten. De li teraire censuur is doodelijk verslapt. In de thea ters heeft de ontkleeding weer haar schaamte- looze „rentree" gemaakt. De film verheerlijkt de zonde. Ja zelfs in de „vrome" Quakerstad Philadelphia heeft men onlangs de ongehoorde gruwelijkheid begaan van base-ballwedstrijden op Zondag te houden. Het neo-malthusianisme is nog feitelijk het eenige, dat wetmatig be streden wordt, zoodat het zich tot persoonlijke hygiëne" moet masskeeren. Het „puritanisme" heeft bij de Amerikanen plotseling zoo radicaal afgedaan, dat de „pu riteinen" zich niet meer naar de mesthoopen van Europa behoeven te begeven om zich aan den afval eener tot decadentie en perversiteit vervallen „beschaving" te verzadigen. Zij vin den in het eigen land de gedepraveerde ver maken thans gemakkelijker en goedkooper. In Texas, West Virginia, New Hampshire, Florida en Kentucky zijn de eens streng verboden paar denrennen weer ingevoerd. De „bookmakers", die tot dan toe hun vak heimelijk moesten uit oefenen, zijn door den staat New-York wettelijk erkend en de fiscus hoopt drie millioen dollar per jaar van hen te kunnen plukken. Nu het grootste gok-instituut der wereld, de New- Yorksche beurs, weinig of geen gelegenheid meer biedt om een kans te wagen, heeft de particuliere gokzucht andere gelegenheden ge zocht en gevonden, dank zij de welwillendheid van den geldbehoevenden staat. In alle ver- maaks- en vacantiecentra hebben luxueuze casino's de deuren van hun speelzalen geopend en om de speelwoede der Amerikanen nog meer uit te buiten hebben verschillende parlementen het instellen van loterijen in ernstige overwe ging genomen. Deze verschijnselen zijn echter nog de minst verderfelijke, waarin de verander- Het Weeriiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijj H Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen, helder tot licht of half-bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer, warm. H Hoogste barometerstand: 770.8 te Ingö. HE H Laagste barometerstand: 751-1 te Jan Mayen. Zon op 4.47 - onder 9.10 - Licht op 9.40 Maan op nam. 12.49 - onder v.m. 8.10 de mentaliteit der Amerikanen tot uiting komt. Erger is dat in de magazines en in de literatuur en op het tooneel nuditeit en scabreusiteit zich weer als „kunst" durven aanbieden en dat de pogingen der politie om dit euvel te beteuge len niet het geringste succes hebben. Het is méér dan toeval, dat een Mae West het op den dag van vandaag van een herhaald veroordeel de heeft wgten te brengen tot een populaire filmster. Natuurlijk ontbreekt het niet aan pro- testeerende stemmen, vooral de confessioneele kringen teekenen tegen dezen stand van zaken vaak hartstochtelijk protest aan, maar voor- loopig schijnen deze stemmen die van roepen den in de woestijn te zullen blijven. De gees telijken prediken voor doovemansooren tegen het „moderne heidendom". Amerika is weer eens van het eene uiterste in het andere ge tuimeld en bevestigt daardoor zijn bedenke lijke reputatie van het land der excessen op alle mogelijke en onmogelijke gebieden. Amerika is een onbeheerscht kind, dat nog heel veel opvoeding noodig heeft. MANILLA, 1 Juni. De Japansche consul-ge neraal Kimoera heeft voorgesteld dat de Phi- lippijnen na de afkondiging /an hun onafhan kelijkheid dezelfde beginselen van vrijhandel met Japan zullen toepassen, gelijk deze op het oogenblik ten opzichte van de Vereenigde Sta ten gelden. Het in Amerikaansche handen zijnde blad „Manila Daily Bulletin" merkt in verband hier mede op, dat aanvaarding van dit voorstel zou beteekenen dat de Filipinos tot koelies zouden worden gemaakt. LONDEN, 1 Juni. De berichten van de Engelsche ochtendbladen uit Genève zijn in pessimistischen toon gesteld, en zijn van meening, dat het bijna onver mijdelijk is, dat de dag van heden het einde zal brengen van de ontwapenings conferentie. In deze verwachting wordt geen wijziging gebracht door de berich ten over de moedige pogingen van de kleine mogendheden, welke het memo randum van 1 4 April hebben opgesteld. De Geneefsche correspondent van de „Daily Telegraph" schrijft, dat er een soort vertwij feling heerscht. Weliswaar verluidt in Genève, dat de neutrale mogendheden vandaag een overeenkomst zullen voorstellen, welke in over eenstemming is met hun verklaring van 14 April. Waarschijnlijk zouden de Vereenigde Staten van Amerika en de Sovjet Unie dit voorstel ondersteunen. In een interview met den correspondent van de „Daily Telegraph" verklaarde Henderson: „Gedurende de 2^; jaar van mijn voorzitter schap ben ik persoonlijk nog nooit zoo somber gestemd geweest, ten opzichte van een gunstig resultaat, noch heb ik ooit de toekomst zoo donker ingezien". Men schrijft ons uit Berlijn d.d. 1 Juni: De Duitsche rijksregeering heeft weer eens een nieuwe wet uitgevaardigd. Op zichzelf is dat niets bijzonders, want sedert men de zoogenaamde volksvertegenwoordiging alleen nog maar uit decoratieve overwegingen hoog stens een paar maal per jaar naar de Kroll- opera commandeert, om eenparig met hoogge heven arm alle maatregelen der overheid zonder commentaar goed te keuren, verschijnen op de voorpagina's der gehoorzame pers vrij geregeld nieuwe of gewijzigde verordeningen, welke het autoritatieve karakter van de Wilhelmstrasse kenschetsen. Ditmaal gaat het echter om een wet, welke nauw samenhangt met het moeilijke vraagstuk der werkverschaffing, om een probleem dus, waar ook andere landen mee gemoeid zijn; men heeft namelijk een wet ter regeling van den „Arbeidseinsatz" uitgevaardigd. Het spreekt vanzelf, dat we eerst eenigszins beduusd vragen: wat beteekent dat eigenlijk „Arbeitseinsatz"? We hebben hier met een formuleering te doen, welke is uitgegaan van den wetgever zelf, met een nieuw woord dus. Men beschouwt deze uit drukking als een verbetering van de vroegere uitdrukking: arbeidsmarkt. Men was van oor deel, dat het vroegere woord het werk te zeer als een marktproduct kenteekende en zccht der halve naar een nieuwe formuleering. Zoo ont stond dan het weinig zeggende woord „arbeids inzet". zoo nieuw en onverstaanbaar deze nieuwe formuleering op ons werkt, zoo moeilijk ver staanbaar is ook de wet, welke een nieuwen weg inzake het vraagstuk der werkloosheid inslaat. Vroegere wetten gingen er immers meestal op uit, werk te verschaffen; deze nieuwe wet is er daarentegen slechts op bedacht, de werkver schaffing systematisch in te deelen, een nau wer contact te verkrijgen tusschen het werk en den werkman. Het tot dusver verkregen resultaat der alge- meene werkverschaffing werd eigenlijk slechts behaald door de verregaande financieele onder steuning van overheidswege eenerzijds en door de medewerking van handel en industrie ander zijds. Men wist heel goed, dat vroegere regee ringen niet den moed, misschien ook niet de mogelijkheid hebben gehad, door middel van dwangmaatregelen den draak der werkloosheid te lijf te gaan. Nu het er voor de gansche wereld echter op aankwam, de beteekenis van het na- tionaal-socialistisch bewind in practischen vorm te bewijzen, lag het in de logische lijn, dat men door middel van dwang den weg voor werk verschaffing baande. Natuurlijk was het resultaat in de verschillen de takken der industrie niet overal hetzelfde, waren de kansen in de verschillende streken van het rijk niet overal aan elkaar gelijk. Hier van was het gevolg, dat vele plattelandbewoners naar de stad of een bepaald industriegebied gingen, om er werk te verkrijgen. Zij namen vaak de plaats in, welke oorspronkelijk was ge dacht voor een werkloozen stadbewoner, terwijl men juist op het platteland over een tekort aan werkkrachten begon te klagen. Er ontstond een uitwisseling tusschen de steden en het plat teland. welke allerminst in de bedoeling der rijksregeering had gelegen. Zoo kwam men door middel van statistische gegevens einde Maart tot de ontdekking, dat in groote steden van minstens 100.000 inwoners op elke duizend inwoners gemiddeld nog 81 werk loozen voorkomen, terwijl in kleinere steden en op het platteland met 23,5 op duizend de toe stand heel wat beter bleek. De nieuwe wet geeft derhalve aan dr. Syrup, den president van het rijksinstituut voor werk verschaffing de bevoegdheid den toestroom van het platteland en uit kleinere steden naar plaat sen, waar de werkloosheid nog vrij groot is, te verbieden. Men spreekt in zoo'n geval van ,,Beschaftigungssperre für Zuziehende", van een verbod dus voor werkverschaffing aan nieu we inwoners. Deze regeling doet echter niets af aan de vrij heid van beweging voor iederen staatsburger, hij kan gaan wonen, waar hij wil, mag echter geen aanspraak meer maken op werkverschaf fing, wanneer hem van tevoren is meegedeeld, dat hfj onder de gegeven omstandigheden hier voor niet in aanmerking komt. In Berlijn heeft men van deze wettelijke re geling reeds gebruik gemaakt en Hamburg zal weldra dit voorbeeld moeten volgen. Zulk een verbod van werkverschaffing mag natuurlijk niet al te streng worden gehandhaafd, het mag hoogstens een tijdelijke ,,Sperre" zijn onder zeer ongunstige tijdsomstandigheden; ook kunnen er onder bepaalde omstandigheden wel eens uitzonderingen op den harden regel worden gemaakt. Van bevoegde zijde is mij verzekerd, dat het uiterlijk effect van deze wet strenger is dan de toepassing in het practische leven. Naast zulk een verbod in bepaalde groote steden heeft deze wet ook voorzien in een door tastend optreden in het industriegebied; hier wil men voorloopig geen landarbeiders meer aan het werk zetten, een boerenjongen mag dus niet, om het duidelijk te zeggen, fabrieksarbeider worden. Deze ingrijoende maatregel zal, wan neer zij konsekwent wordt doorgezet, van ingrij penden invloed blijken voor de naaste toekomst: men bevordert hierdoor een systematische in deeling van de arbeidende bevolking, laat de keuze van beroep dus niet meer zooals vroeger geheel aan den arbeider zelf over. Men gaat zelfs nog een stap verder: werk gevers kunnen onder bepaalde omstandigheden gedwongen worden, arbeiders, die van het plat teland naar de fabriek gekomen zijn, weer te ontslaan. Op die manier hoopt men een meer lcgische indeeling van de arbeidende bevolking te kunnen bereiken. De Lord Grootzegelbewaarder Eden heeft Donderdagavond van Genève uit een radiorede voering gehouden, waarin hij zeide, dat de hoop op een succesrijk einde van de ontwapenings conferentie welke vroeger reeds zwak geweest was, na het einde van de zitting van Woens dagavond nog geringer is geworden. In de 18 maanden, waarin hij, Eden deelgenomen heeft aan de conferentie, zijn vele wisselvalligheden en eenige critische oogenblikken voorgekomen, maar nog nooit sedert het begin der conferen tie zijn de vooruitzichten zoo donker geweest als thans. Eden voegde hieraan toe, dat hij een duister beeld had opgehangen van de voor uitzichten, maar dat hem niets anders over bleef, wanneer hij openhartig wilde spreken. Men moet den feitelijken toestand onder oogen zien en deze is zoo, dat een algemeene over eenkomst op het huidige oogenblik onmogelijk is, wanneer Frankrijk noch Duitschland hun laatste verklaringen wijzigen. Wanneer zich in de eerstvolgende dagen een gelegenheid mocht voordoen om de moeilijkheden te overwinnen, dan zal deze door de Britsche delegatie met ijver worden uitgebuit. PARIJS, 1 Juni. De verslagen van de bijzon dere correspondenten in Genève luiden heden morgen weer minder optimistisch. De bladen wijzen op de in vele Geneefsche kringen be staande neiging de ontwapeningsconferentie af te breken, daar geen kansen meer voor han den zouden zijn om de scherpe tegenstellingen met elkander te verzoenen. Men legt den na druk op de verschillende besprekingen, die de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken in den loop van Donderdag gehad heeft met de vertegenwoordigers der verschillende regee ringen en die alle ten doel hadden de Fran sche stelling te verdedigen. MILAAN, 1 Juni (Reuter) De „Popoio d'Italia" schrijft, dat de politieke spanning in Europa zich het laatste jaar ongetwijfeld ver scherpt heeft. De volkeren vervreemden niet alleen van den utopischen Volkenbond en van de werkelijke mogelijkheden tot ontwapening, maar zij be ginnen ook een bewapeningswedloop. Mussolini had met zijn pact van vier en zijn ontwapeningsmemorandum een brug geslagen tusschen Frankrijk en Duitschland. Had men van zijn bemiddeling gebruik ge maakt, dan zou het Europeesche continent be vrijd zijn geweest van de oorlogsatmosfeer en zich op den weg naar herstel bevinden. Het oude Europa heeft opnieuw het gevaar lijke spel van het geweld verkozen boven de samenwerking. Onafwendbaar herhaalen zich de toestanden, die aan den wereldoorlog voor afgingen; geweldige uitgaven voor bewapening, het sluiten van pacten, incidenten en verscher ping der spanning. De spanning tusschen Frankrijk en Duitschland om het Saargebied kan vergeleken worden met de spanning van voor den oorlog om Bosnië en Herzegowina en om de Marokko-affaire. WEENEN, 1 Juni (Reuter) De legitimis tische stemming in Oostenrijk bleek gisteren wederom, toen Aartshertog Eugenius in de jaarlijksche Sacramentsprocessie door de stra ten der stad meeliep. De Aartshertog was gekleed als grootmeester der Duitsche Ridders, in wier huis in de Singer- strasse hij op het oogenblik vertoeft. Bondspresident Miklas en Dr. Dollfuss heb ben Dinsdag den Aartshertog een bezoek ge bracht, een eer, die gewoonlijk slechts aan staatshoofden of buitenlandsche gevolmachtig den wordt gebracht. Men schrijft aan de „N. R. Crt.: Volgens „der Sttirmer" is er te Herzbruck bij Neurenberg feest gevierd, toen de laatste jood het dorp verliet. In welk licht komt dit bericht te staan, als men weet, dat daar de laatste 10 jaren geen enkele jood gewoond heeft! Wel staat bij den ingang van het dorp: „Den Juden ist der Zugang nur auf eigene Gefahr gestattetl." De oogst in de omgeving ran Toulouse is door groote overstroomingen totaal vernield. Tengevolge van de droogte in de V.S. dreigt de oogst te mislukken. Bij onlusten in Mongolië zijn 30 Russen door de Mongolen gedood. Sovjettroepen zouden zijn teruggeslagen. In Genève is men zeer pessimistisch gestemd over het lot der ontwapeningsconferentie. Men verwacht, dat de dag van heden het einde be teekent. Nabij Gent is een tankschip in brand gevlogen, Een schipper kwam om het leven, 150 ton benzine is verloren gegaan. Tengevolge van een aardbeving in Afghanistan is een heel dorp in den aardbodem verdwenen. Bij een autobotsing onder Nijmegen is een chauffeur levend verbrand. Wijziging van kleuren bij het seinwezen der Ned. Spoorwegen gaat 16 Juli in. Luchtlijn GroningenTwenteEindhoven offi cieel geopend. Dividendvoorstel der Dordtsche Petroleum Mij. Prae-adviezen over het bestuur der gemeenten. Algemeene Hoofdbestuursvergadering van de Indische Missie-Vereeniging. Rotterdamsche spelers van het Ned. Elftal in de Maasstad uitgefloten. Dr. W. Mengelberg benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in algemeene muziekwetenschap aan de Universiteit te Utrecht. De bekende musicus Antoon Averkamp is over leden. Stellingen over „Het Gezag", welke op den Zesden Katholiekendag zullen behandeld wor den. BRUSSEL, 31 Mei Max Cosijns, die pro fessor Piccard bij zijn eerste opstijging naar de stratosfeer vergezelde, zal dit jaar, aldus lezen we in de „Telegraaf", als leider eener stra- tosfeer-expeditie opstijgen. De vierdejaars-stu dent van de Brusselsche polytechnische uni versiteit, Nérée van der Eist zal hem daarbij vergezellen. Aan den ballon F. N. R. S. zal een verandering worden aangebracht. Hij zal een linnen buis bevatten, die in vrije verbinding staat met de buitenlucht en in den ballon af daalt tot beneden het niveau van het gas, dat er zich in bevindt. liet een katrolletje kan deze buis tot boven het niveau van het gas worden opgetrokken, waardoor de luchivaarders gas kunnen laten ontsnappen. Aldus zullen zij den ballon de stabiliteit kunnen verzekeren, die voor de wetenschappelijke waarnemingen noodza kelijk is. De gondel, welke zich bevindt aan de univer siteit te Brussel, lijkt op die, waarvan professor Piccard zich heeft bediend. Men herinnert zich, dat men in het afgeloopen jaar een metaal had gebruikt, dat lichter en harder was dan het metaal, dat geen weerstand heeft geboden aan de drukproef, waaraan het werd onderworpen. Zooals bekend is de gondel ontploft, waarbij een man op tragische wijze om het leven kwam. Men heeft daarop het gebruikte lichte metaal prijsgegeven om tot het aluminium terug te keeren. De beide geleerden zullen den 15den Juni ge reed zijn, maar omdat rekening gehouden dient te worden met de weersgesteldheid, is het tijd stip van opstijging vastgesteld op een dag tus schen 15 Juni en den eersten September. Pro fessor Piccard, die dit jaar niet zal opstijgen, blijft zijn leerling Max Cosijns met goeden raad terzijde staan. Zooals men weet, denkt hij er over het komende jaar een heel belangrijke op stijging te ondernemen, met een ballon, waar van de oppervlakte viermaal zoo groot zal zijn als die van den huidigen ballon, en welke hem tot 30.000 meter hoogte zal brengen. Deze plan nen zijn echter nog niet volkomen uitgewerkt. Stand op Vrijdag 1 n.m.: 751.5 Vorige stand: 752

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1