Het eerste Stadionconcert een groot succes! 1 Het alcoholverbod in België Na de ramp van Büggingen De hittegolf in Amerika Het nieuws van heden ER BLIJVEN PROBLEMEN EEN VOORSTEL TOT AF SCHAFFING DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 3 JUNI 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18775 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Muziek en zang in de duister- bekropen arena een won derlijke sensatie Wind doet zich gelden H. K. H. Prinses Juliana Hef Weeriiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii| Aankomst Prinses Juliana De „negende" DE MIJNRAMP TE BUGGINGEN 4 «L* <w Rede van Rosenberg Dr. Willem Mengelberg Senator Legrand wil hierdoor een einde maken aan de clande stiene drankgelegenheden De socialisten tegen Litwinof naar Parijs Mijnbrand woedt voort Te Chicago ÏO dooden DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Men noemt de Achtste van Mahler de „Sym- phonie der Tausend". Met evenveel of mis schien nog meer recht mag men ook Beet hoven's Negende dien naam schenken: den ge weldigen oproep aan de gansche menschheid tot Vreugde en Liefde, het vehemente geweld der thema's en de gigantische afmetingen der ver schillende deelen, de geniale spanningen en ontspanningen, de onmeetbare deiningen, waar mede Beethoven uit de oerkracht van zijn geest-en-wil deze muziek neerschreef, kunnen groote massa's begeesteren, zoowel voor de uit voering als voor het mede-beleven dezer my steries. Dat de Negende en de Missa Solem- mis op zich onvolmaakte werking zijn, omdat ze de worsteling tusschen geest en materie op tragische wijze aan ons openbaren, maakt de geheimzinnige aantrekkingskracht nog grooter. Had Amsterdam een concertzaal van tien duizend menschen, waar een koor van duizend zangers en een orkest van honderd zestig spe lers samen konden werken; de magische wer king dezer muziek zou op talloozen een ge weldigen invloed uitoefenen. Dat bewezen de koor- en orkestrepetities van de vier oratoriumvereenigingen en de twee or kesten in de Groote Zaal van het Concertge bouw! Voor een openluchtuitvoenng komen echter onmiddellijk talrijke problemen om een op lossing vragen. Koren en orkesten waren opgesteld onder ae Marathon-tribune, zoodat onder deze over kapping de toehoorders eigenlijk de beste plaat sen hadden; ook op de staanplaatsen (Noorde lijke zijde van het Stadion) werd het hooren goed, hoewel daar de blaas- en strijkinstrumen ten wel wat uit elkaar vielen; de eerste rangen op de eere-tribune waren dus nietde beste! Want de grootste vijand van dergelijke uit voeringen: de wind, sprak hier zijn storend „zuchtje" mede! Men zou tot een radicale ver andering kunnen komen, door óf koren en or kesten in het midden van het veld op te stel len, öf het geheele grastapijt te bezetten, met zitplaatsen, waarvan dan de rijen vlak vóór de Marathontribune de eerste rangen zouden vormen. En dan tenslotte: de menschelijke stemmen in *n gemengd koor (geen mannen alleen!) veree- nigd. hebben dit bewees de ondervinding ook meermalen aan ondergeteekende het meeste effect. Peter van Anrooy dirigeerde tevens het Residentie-orkest, leidde zijn eigen Piet Hein- Rhapsodie en Willem Mengelberg zijn Wil- helmus-preludium, het Meistersinger-Voorspiel en de Negende, en beide kunstenaars hebben als ik het zoo mag noemen al fresco gedi rigeerd. Raffinementen voor een zaalconcert waren hier niet op hun plaats. Het hoogtepunt was de medewerking van koor en solisten en de drie-voudige bezetting der solo-kwartetten had een prachtig effect; maar ook de stem van Denijs alleen klonk uit muntend. Zooals die van Mengelberg op de gene rale repetitie'n bijzonder effect had in vergelij king met dat van de zachtere orkestpassages. Uitvoeringen in de open lucht bij stil weer vallen altijd mee, met een dwarrelwind, zooals hedenavond, gaat er nog al wat verloren. Toch bewees de aandachtige stilte tijdens het musi- ceeren, dat meermalen een grootsche indruk werd bereikt en met de ondervinding van deze eerste proef rijker geworden, kunnen de Kra nige initiatiefnemers een volgende maal wel licht verbeteringen aanwenden. Het doel: algemeene belangstelling te vragen voor ons hoogste muzikale cultuurgoed, is be reikt, en dat is een overwinning, eenig in de journalen onzer muziekgeschiedenis. Ir. Josephus Jitta, de Urheber van deze idee mag met zijn staf van medewerkers te vreden zijn over dit eerste resultaat en het enthousiaste applaus van het bijna uitverkoch te Stadion moge slapend Nederland wakker ge maakt hebben voor het grootsche doel: Steun aan een enthousiasme voor het allerkostbaar ste bezit van ons vaderland: de groote orkesten! THEO v.d. BIJL Naar het Stadion De omgeving van het Stadion bood reeds lang vóór het aanvangsuur het schouwspel, zooals wij dat van alle groote sportgebeurtenissen ken nen. Eindelooze files van auto's bewogen zich uit alle richtingen naar het Stadionplein, waar de politie voor een zware taak stond om het verkeer in goede banen te leiden. Al zeer vroeg vulde zich het ruime parkeerterrein, waar spoe dig de beschikbare ruimte te klein zou blijken. De taxi's en het materiaal der verhuurinrich- tingen profiteerden van deze bijzondere ge legenheid; na zeven uur was het moeilijk in de binnenstad nog een taxi te bereiken. Inmiddels voerde de tram het publiek bij dui zenden aan. Als zoovele malen bewoog zich een onafzienbare menschenmassa over den Amstel- veenschen weg en geleidelijk vulden zich de groote tribunes. Het binnenstroomen van het publiek was dit maal toch iets anders dan bij de groote sport festijnen. Het viel op, dat er heel wat bezoe kers waren, die nou niet tot de „habitués" zijn te rekenen. Het Stadion-personeel moest al thans zeer velen wegwijs maken. Vóór de Marathon-tribune was een groot podium opgericht, met rood doek bekleed, waar op in het midden de Nederlandsche driekleur, geflankeerd door de wapens van Amsterdam en 's-Gravenhage en versierd met palmen. Op dit podium waren de plaatsen voor de leden van Concertgebouw- en Residentieorkest. Omstreeks acht uur had het publiek zijn plaatsen ingenomen. Eere-tribune en Mara thon-tribune waren vrijwel geheel bezet, even als de Zuidelijke tribune Alleen de Noordelijke tribune vertoonde groote hiaten en was in den Verwachting: Matige, wellicht tijdelijk E toenemende, Noord-Oostelijke tot Noord- Westelijken wind, toenemende bewolking, SS weinig of geen regen. Koeler. H Verdere vooruitzichten: Weinig of geen S regen. Koel. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllli Noordwestelijken hoek bijna geheel verlaten. Hier bevonden zich blijkbaar naar meening van het publiek de ongunstige plaatsen met het oog op de richting van den wind, die vrij krachtig uit het Noordoosten blies, de vlaggen strak deed staan tegen den blauwen avondhemel en het groen der palmen in voortdurende beweging hield. Zonder twijfel zou dezen wind op het succes van dezen avond van grooten invloed zijn. De deelnemers aan het concert namen thans hun plaatsen in: op het podium de orkesten de zangers in het midden van de Marathon tribune, waar de in het zwart gestoken heeren twee donkere carré's vormden, aan weerskanten geflankeerd door de dames. De laagstaande zon wierp nog juist haar stralen op dit deel der tribune en zoo was het alsof een reusachtige schijnwerper was opge steld, die de medewerkenden in een zachten glans gevangen hield, de harpen en koperin strumenten op het podium als goud deed blinken. Om tien minuten over acht be groette klaterend applaus op de eeere-tribune, spoedig overgenomen door de overige tribune, de komst van H.K.H. Prinses Juliana. Har telijk gejuich steeg van alle zijden op. De Prnses, in het zwart gekleed met donkerbruine bont, nam op de eere-tribune plaats. Wederom golfde het applaus door 3e rijen der duizenden, toen om zeven minuten vóór half negen de kleine donkere figuur van dr. Willem Mengelberg het podium en den kathe der beklom. Buigend nam de meester het ap plaus, dat spoedig tot een ovatie aanzwol, in ontvangst. Thans richtten zich aller blikken, waarvan velen gewapend met tooneelkijkers, naar het podium, waar de meester het teeken gaf voor het eerste nummer van het program: „Pre ludium over het oude Wilhelmus". Het publiek verhief zich van zijn plaatsen, toen de klan ken van het volkslied, zacht melodieerend aan vankelijk, maar spoedig krachtiger, uitklonken over het plots in doodsche stilte toeluisterend Stadion. Voor zoover wij na konden gaan, wa ren de muziek en de zang aan het slot althans op de in den wind gelegen tribune, goed ver staanbaar. En terwijl het oor luisterde, hechtten zich de oogen aan de nauwelijks waarneembare détails op het podium: het hoofd- en armbeweeg van den meester op den katheder, het regelmatig hóóg-laag van de strijkstok hanteerende vio listen, de grijpende handen van de goudglan zende harpen. In een haast onwennige verlatenheid lag er het veld in den greep van de grauw-grjjze beton-baan. Minstens zoo vreemd was ook de stilte onder de rustig luisterende menigte, waar boven allen het uitwaaien der bonte vlaggen de haast roerlooze sfeer brak. Als het „Wilhelmus" beëindigd was, daverden wederom de ovaties. Kransen werden aange dragen. De meester dankte voor de hem ge brachte hulde. Dan beklom dr. Peter v. Anrooy den katheder om de uitvoering van zijn eigen compositie, de Piet Hein-rhapsodie, te leiden. Wanneer ook deze montere klanken hun weg hadden gevonden naar de luisterende duizenden en Van Anrooy den dank en hulde van het publiek in ontvangst had genomen, dirigeerde dr. Mengelberg het voorspel van „Die Meister- singer von Nümberg" van Richard Wagner, waarmede het eerste deel van den avond werd besloten. In de korte pauze, die thans volgde, werden de lampen op de Marathon-tribune ontstoken. De schemer daalde nu langzaam over de stadion ruimte. De temperatuur, welke al dadelijk niet mild was geweest, werd er niet behaaglijker op. De verstandigen, die hun jassen en mantels hadden medegenomen, zette de kragen op. De optimisten na dezen snikheeten voor-zomerdag rilden in hun colbertjes. Het tweede deel van den avond werd gevuld door de Negende Symphonie van Ludwig van Beethoven, waarvan achtereenvolgens het Allegro ma non troppo, un poco maestoso, het Scherzo: Molto vivace, het Adagio molto e can tabile en de finale ten gehoore werden gebracht. Deze „Negende" in de openlucht werd onge twijfeld tot een bijzonder gebeuren. Zelfs de minst muzikalen onder het over- talrijke gehoor moesten hier gegrepen worden door de heerlijke muziek, zooals zij uitklonk in den schier luidloozen avond, terwijl de con touren van de Stadion-arena zich steeds don kerder afteekenden tegen den hemel, waarlangs nu grauwe wolken op den wind kwamen aan gedreven. Merkwaardig ook was de „achter grond" van verwijderde stadsgeluiden, die voor al bij de pianissimo-passages hoorbaar werden. Dan blafte een schorre claxon boven, het ve delen der violen en tot tweemaal toe rolde het Aalsmeerder treintje voorbij met regelmatige dendering, gelukkig zonder zooals het pro gramma suggereerde zijn hupschen fluittoon in het koor der instrumenten te mengen. In de laatste kbrte pauze vóór de finale was de duisternis vrijwel volkomen. Merkwaardig vlamden telkens op de donkere zij-tribunes kleine lichtjes op, wanneer bezoekers het vuur staken in sigaar of sigaret. Zoo begon de finale in een zwijgend en duis ter stadion, in een huiverkoude onder bedekten hemel. En toch was het een wonderlijke sfeer met den aanblik van het licht-overgoten po dium, het luisteren naar de klankenweelde, op- ruischende in den nacht. Bont en afwisselend is de rij van gebeurtenissen, welke zich door de jaren binnen de muren van het Stadion hebben afgespeeld. Tusschen deze gebeurtenisseri neemt het muzikaal evenement van Zaterdag een wel heel bijzondere plaats in! Al hadden een sterrenwaas aan een flu- weelblauwen zomeravondhemel of een maan licht met jagende wolkgevaarten misschien beter geharmonieerd met zang en muziek toch werd deze finale tot een ontroerende j^p jé Gezicht op een der schachten van de mijn te Buggingen, waar men thans tracht tot de plaats door te dringen waar kort geleden 86 mijnwerkers tengevolge van brand om het leven kwamen schoonheid, een onvergetelijk gebeuren, dat op de duizenden diepen indruk maakte. Zoo barstte dan ook na het verklinken der laatste maten een minutenlang applaus los uit alle rangen. Hartelijke ovaties werden meester en medewerkenden gebracht. In den feilen schijn der plots op volle kracht ontstoken avond-verlichting stond men daar, klapte en juichte, dankbaar voor hetgeen hier geboden was. In opgewekte stemming verliet het publiek de arena. Een kleine groep was nog juist getuige van het vertrek van Prinses Juliana, die aan den uitgang der eere-tribune in Haar auto stapte, welke, voorafgegaan door motorpolitie langs den Zuidelijken uitgang het Stadion ver liet. Om elf uur werd in het Carlton-Hotel een receptie gehouden. Hier is dr. Mengelberg de grootsche hulde bereid, waarbij o. m. tegenwoordig was Z. Exc. Minister Marchant. Over de noodzaak van samen werking der landen rondom de Oostzee BREMEN, 2 Juni. (D.N.D.) Bij gelegenheid eener „Noordsche Meeting" hield Rosenberg een rede, waarin hij o.a. zeide, dat de „Gross- zaumwirtschaft" van Europa's vasteland geen imperialistisch middel zijn mag, maar de ka meraadschappelijke samenwerking van vrije volks-economieën wezen moet. Het is de taak van Duitschland om een schakel te vormen tusschen het Oosten en het Noord-Oo=len van Europa en het Oostzeegebied. Juist met het oog op de belangstelling, welke Amerixa voor Rusland toont, is het dringend noodzakelijk, lat de volkeren rondom de Oostzee ae nanden meen slaan, opdat Europa zijn invloed niet ver liest in Rusland en Siberië. Niet alleen dc na tionale oeconomieën, maar ook de hee!e oeco- nomie van heel Europa's vasteland moet zich- zelve weten te redden. In Oost-Europa r,eeft men ongeveer 12 procent van den totalen Euro- peeschen handel. Reeds was de Oostzee de uit gang naar het Oosten. Zij moet dat opnieuw worden. (Van onzen correspondent) BRUSSEL, 1 Juni In den Senaat is Woensdag de bespreking be gonnen van het wetsontwerp, er toe strekkende het thans vigeerende alcoholverbod af te schaf fen. Op dit gebied zijn nog steeds de wettelijke bepalingen van kracht, welke na den oorlog met schier eenparige stemmen werden goedge keurd: n.l. de wet-Vandervelde, aldus genoemd omdat zij door den socialistischen leider, toen minister van Justitie, werd opgemaakt en ver dedigd. Deze wet bepaalt, dat in café's. restau rants. hotels enz. geen alcoholhoudende dran ken riiogen verkocht worden. In magazijnen en winkels mogen deze dranken te koop gesteld, noch slechts afgenomen worden met een mini- mum-hoeveelheid van twee liter. Dat de rafé- nouders en herbergiers alles in 't werk stelden om die wet af te schaffen of althans te wijzi gen, ligt voor de hand. Honderden overtreders werden ieder jaar met zware boeten gestraft, terwijl de etablissementen telkens gedurende een of meerdere weken werden gesloten. Enkele jaren geleden werd in de Kamer een wetsontwerp behandeld, uitgaande van liet Ka merlid Pierco en andere liberale afgevaardig den. welke oordeelden, dat men ook voor dit artikel tot het stelsel der volledige hanoeisvrij- heid kon terugkeeren. Dit voorstel werd even wel met een groote meerderheid, christeu-Cemo- craten en socialisten, verworpen. Het ontwerp, waarover thans in den Senaat wordt beraadslaagd, werd ingediend dor» Se nator Legrand, lid der christen-demokratische fractie. Het hoofdargument van Legrand, die een gepensionneerd kantonrechter is, is dat met het huidige stelsel een groot aantal clandestiene drankgelegenheden bestaan, waar, buiten alle controle om, minderwaardige en vaak zeer schadelijke likeuren en jenevers worden ver kocht. Legrand prefereert het regiem der ge controleerde vrijheid. Uit dé bespreking is gebleken, dat de socialis ten het voorstel-Legrand heftig bestrijden. Voor hen is en blijft alcohol een vergif. Bij de chris- ten-demekraten schijnt zich een kentering te hebben voorgedaan. Tijdens een algemeene ver gadering van deze groep werd het vocrstel- Legrand door velen gesteund, terwijl nochtans anderen, o.m. de gewezen minister Heyman. het nardnekkig bestreden. Deze betoogde oa., aan de hand van statistieke gegevens, dat öe crimi naliteit, de gevallen van delirium tremens de vagabondage, in België sedert den oorlog aan zienlijk hebben afgenomen, wat, volgens het oordeel van gezaghebbende artsen en profes soren, te danken zou zijn aan het alcoholverbod. Intusschen heeft de liberale senator Ingen- bleek een amendement ingediend, voorstellende, dat het wetsvoorstel Legrand slechts geldig zou zijn gedurende drie jaren. Na dien proeftijd zouden de wetgevende Kamers te beslissen heb ben of de wet al dan niet zou verlengd worden. Men voorziet, dat de bespreking in óen Se naat minstens veertien dagen zal duren. REVAL, 2 Juni (V.D.) -— Naar uit Moskou gemeld wordt, is Litwinof voornemens na be ëindiging van de conferentie te Genève naar Parijs te gaan, teneinde aldaar met de Fransche regeering verder te onderhandelen over de verdieping van de Russisch-Fransche betrekkin gen. De geruchten volgens dewelke Litwinot voornemens is naar Londen te gaan, zijn niet in overeenstemming met de feiten. Bergingscolonnes drongen in de geteisterde mijn door tot bij de plaats, waar de ramp gebeurde BÜGGINGEN, 2 Juni (D.N.B.) Het onderzoek in de kalimijn te Büggingen waar onlangs door brand een zoo verschrikkelijke ramp veroorzaakt werd, gaat onvermoeid voort. De colonnes die tevens nog zullen pogen de lijken der omgekomen mijnwerkers te bergen, zijn doorgedrongen tot een diepte van 793 Meter en bevinden zich in de onmiddellijke nabijheid van de plaats waar het ongeluk gebeurde. De brand in de mijn is nog steeds niet ge- bluscht. Er wordt veel verbrand en verkoold hout aangetroffen en er hebben tal van steen stortingen plaats gehad. Intusschen had men meer van deze steenstortingen verwacht. Scheikundige proeven wezen uit dat er nog 2,9 procent kooldyoxyde en 4 procent kooloxyde aanwezig is, alsmede 0,3 procent andere gift- gassen. Door het openen van de afsluitingen der schachten van 754 en 793 Meter zal men trachten de lucht van deze doodelijke bestand- deelen te zuiveren. Slaagt men daarin, dan zal het werk der bergingscolonnes aanmerkelijk ver gemakkelijkt worden. De temperatuur is in de mijn volkomen nor maal. Tot heden heeft men nog geen enkel lijk aangetroffen. Het vee komt om van honger en dorst, terwijl gebrek dreigt aan water en levens middelen NEW YORK, 2 Juni. (Reuter) In de sta ten Montana, Washington en Idaho woed den Zaterdagmorgen sneeuwstormen, ter wijl te Milwaukee (Wisconsin) een hitte van 103 graden en te Chicago een hitte van 102 graden heerschte. Te Saint Louis (Mis souri) en in sommige deelen van Texas vielen eenige regenbuitjes. Nader seint „United Press", dat de hittegolf, die de ergste is waardoor Amerika sinds men- schenheugenis getroffen werd, twee-derde der Vereenigde Staten treft. De warmte verplaatst zich langzaam in Oostelijke richting. Alleen te Chicago telt men reeds tien dooden. Er is nog niet het minste uitzicht op regen. In zes dagen tijds kwamen duizenden en dui zenden stuks vee om van honger en dorst. De grootere farmers worden elk uur duizenden dol lars armer. Sommige steden worden bedreigd door gebrek aan water. W. O. Coffee, leider van den Noord-Weste- ijjken farmersbond, verklaarde, dat de toestand critiek is en elk uur verergert. De Vereenigde Staten, zoo zeide hij, gaan een gebrek aan levensmiddelen tegemoet. Daarentegen zeide de Minister van Landbouw, Wallace, dat er nog 260 millioen bushels koren opgeslagen zijn om te voorzien in een eventueel deficit op den oogst van 1933. Het lage water in de kanalen noodzaakt de .chippers om de lading hunner schepen met rèn derde te verminderen. De schade enc hier alleen bij het vervoer van ijzer en K-vlea ge leden wordt, schat men op tien millios» dol lars. De hittegolf in Amerika doodt 10 menschen te Chicago, doet het vee omkomen van honger en dorst, dreigt verschillende steden met gebrek aan water en zou een nijpend gebrek aan levensmiddelen veroorzaken. Rede van Rosenberg over de oeconomie van Europa's vasteland. Hij betoogt da samen werking tusschen de landen rondom de Oostzee dringende noodzaak is. Bergingscolonnes zijn in de kalimijn van Büg gingen doorgedrongen tot bij de plaats waar de ramp gebeurde. De brand woedt nog steeds. Er is veel giftgas. Nog geen enkel lijk gevonden. Litwinof zal binnenkort naar Parijs gaan voor verdiepingen der RussischFransche betrekkin gen. De dreigende landbouwstaking in Spanje ver meden. De broodprijs in de Sovjet-Unie verdubbeld. Regenval in Canada. De graanoogst gered. Aan de katholieke jeugdorganisaties in Beieren is alle niet-zuiver-religieuse activiteit ontzegd. Kwade invloed van de nazi's op de viering van H. Sacramentsdag. Door cijfers weersproken geruchten over on evenredige versterking van de katholieken in de legerleiding. Het Stadionconcert werd een groot succes. Ernstige vechtpartij tusschen politieke tegen standers te Rotterdam. Wetsontwerp inzake bindendverklaring van be- drijfsafspraken gereed. Veel vee omgekomen bij een brand te Reeuwijk, Groote bosch- en heidebrand bij Wezep. Auto nabij Haarlem in de trekvaart gereden; de inzittenden gered. Wetsonwerp ingediend houdende nieuwe rege ling der surséance van betaling, de gelegenheid tot accoord openende. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Zuiderzeefondsbegrooting voor 1934. De Katholieke Jonge Werkgeversvereeniging in vergadering bijeen te Eindhoven. Handelsverdrag met Chili onderteekend. Opening luchtlijn AmsterdamLiverpool. Bekroning van het Nuyensfonds uitgereikt aan prof. N. Greiteman en den heer P. Noordeloos. Congres van R.K. Gemeenteraadsleden te Rot terdam begonnen. Een aannemer uit Amsterdam bij auto-ongeluk in België gedood. New-Yorksche beurs: stemming onregelmatig. O De les van Curaqao We herdenken de 300-jarige ver- eeniging van Curagao met Nederland. In de officieele redevoeringen is er op gewezen, dat de Nederlandsche Antillen thans het eenige gebiedsdeel van het Rijk vormen, waar wij den economischen toestand bevredigend mogen noemen, met als gevolg, dat de financiën daar minder zorg baren dan overal elders. Wat eens een waardeloos bezit leek 'n stip op de wereldkaart is nu, een gewaardeerd bestanddeel van onze Rijkseenheid. Een vloot van 10 a 12 tankschepen brengt geregeld de petroleum naar Curagao, waar immers de Koninklijke de op één na grootste raffinaderij der wereld bezit. Een les houdt dit in: verwaarloos nooit het geringe, zelfs niet het klein ste. Eens kan het een waardevol bezit blijken. Wat ons heden een last schijnt kan morgen een voordeel wezen. Laten we ons niet te vroeg ontdoen van iets dat oogenblikkelijk in onze oogen waardeloos is. Het kleine groeit. Niets veronachtzamen! if 'Lm Stand op Zondag 1 uur v.m.: 754 .Vorige stand 762

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1