STADSNIEUWS JüntMjftoiti: LAATSTE NIEUWS Het Saar-accoord Het weer in het Buitenland ZONDAG 3 JUNI 1934 BUITENGEWONE H.O.V.- CONCERTEN Solist: Louis Zimmermann WIE DOET DE LIJST LANGER WORDEN? Opdat de autotochtOuden van Dagen zal slagen Boek- en Kunsthandel H. Coebergh Personalia Begrafenis ir. van Mourik Broekman Jubileum stationschef J. A. Breekpot Voorbereidend L.O. Gewetensgeld Gevonden dieren en voorwerpen ZT, Jfeawt HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Overal warm en zonnig Deviezensmokkelaars Berechting in Duitschland JAC. VONK OVERLEDEN De oude garde dunt De garantieverklaringen voor de bescherming der bevolking overhandigd Geen buitenlandsche politie OPVOERING VAN TURANDOT Een eeuwfeest De St. Brigida-boom van Noorbeek Christelijke origine De hitte in Amerika Minstens 40 dooden Geen textielstaking Amerika m De heidebrand bij Wezep Ongeveer 100 H. A. vernield AANHANKELIJKHEID VAN CURACAO Voor het eerstvolgende concert der serie van 4 buitengewone concerten, op Donder dag 7 Juni, heeft Louis Zimmermann, de sympathieke eerste concertmeester van het Concertgebouworkest te Amsterdam, zijn be- langelooze medewerking toegezegd. Spontaan heeft Nederlands groote violist dit besluit genomen, om voor zijn Haarlemsche collega's op te treden. Nu is het woord aan het Haarlemsche publiek en vooral aan de vele liefhebbers van de H. O. V.. Deze reeks van vier concerten bedoelt te zijn in zekeren zin een steunactie voor de musici, die deze concer ten voor eigen risico ondernemen. Vandaar de geheel belangelooze medewerking van den Am- sterdamschen virtuoos, die daardoor blijk geeft van solidariteit met het streven en de belangen onzer H. O. V. Voor het concert op 14 Juni hebben Annie Woud en voor dat van 28 Juni Willem An- driessen ook reeds hun belanglooze medewer king toegezegd. Voor het vierde concert is men nog in onderhandeling. Men schrijft ons: Wie eens een tractatie heeft beleefd, die men den Ouden van Dagen heeft bereid, weet wat dat zeggen wil: voldoening voor iedereen. En een hoogtepunt in het over het algemeen weinig afwisseling biedend leven der oudjes is de jaar- lijksche autotocht voor ouden van dagen. Eigen lijk behoeven wij hier niet meer veel over te vertellen. Deze tocht, deze beroemde tocht eigen lijk, is voor talrijke Haarlemmers een gelegen heid die zij niet voorbij zullen laten gaan, een gelegenheid waarbij zij op de een of andere wijze hun medewerking verleenen, beseffende dat elke medewerking, schijnbaar nog zoo gering, van groote waarde is. Dinsdagmiddag 19 Juni is de gelegenheid er weer: de oudjes gaan naar Laren. De auto bezitters, die een biljet hebben gekregen waarop zij zich kunnen opgeven, en die dit biljet nog niet terugzonden, worden vriendelijk verzocht dit alsnog spoedig te doen. Want de voorbe reiding eischt nog veel werk. Anderen steunen den tocht met geldelijke bij dragen. Hier is de eerste lijst: Politiepersoneel 19.60 G1 V. L10.— B10.— Joannes de Deo 10, B5.— v. d. P2.50 W2.50 V1.— Fam. H10.— M2.50 Mi I 1 >j x.— 70.10 Dit is als eerste lijst een mooi begin, doch er is nog veel geld noodig wil men alle oudjes kun nen tracteeren. Alle oudjes en dat zijn er heel wat! Minstens tweehonderd en dan begrijpt iedereen dat zes en zeventig gulden en een dub beltje nog bij lange na niet genoeg is. Wie helpt de lijst aangroeien? Penningmeester is de heer A. M. Duytshoff, die als gironummer heeft 20365. Adres Kruisweg 34-36. De Haarlemsche Boek- en Kunsthandel H. Coebergh aan de Ged. Oudegracht 74 te Haarlem, heeft een belangrijke uitbreiding on dergaan en zich vanzelfsprekend meteen aan de hoogere eischen, die onze tijd stelt, aange past. Bij den vroegeren winkel is het daarach ter gelegen kantoor en een binnenplaats ge trokken, die nu met een lichtdak een frisschen prettigen geest in den winkel schept en hem zeer karakteristiek tot showroom schept. De etalage is in het portiek uitgebreid, terwijl ook groote ruime vitrines de nieuwe aanwin sten toonen. De verruiming heeft speciaal ten doel, zoo vertelde ons de heer Coebergh, om de velen, die alvorens tot aankoop over te gaan, of deze zelfs nog eenigen tijd in beraad willen houden, de gelegenheid te geven den enormen voorraad boeken, waarover deze bekende boekhandelaar beschikt, grondig te bekijken. Daartoe is alles langs de wanden en op tafels en vitrines zoo overzichtelijk mogelijk gerangschikt en gesor teerd in aparte afdeelingen, de godsdienstige, Wetenschappelijke, letterkundige werken etc. Enkele bloemstukken waren keurig gerang schikt tusschen de sierlijke banden. Het wérk is uitgevoerd, door de firma Schip horst, onder architectuur van den Utrechtschen architect W. Maassen. Een boekje „Losse gedachten van jonge ka tholieke schrijvers," samengesteld en ingeleid door Anton van Duinkerken ligt voor belang stellenden beschikbaar. Te Den Haag is geslaagd voor het machinis tendiploma B de heer H. Jansen, Haarlem. Zaterdagmiddag is op de algemeene begraaf plaats te Heemstede het stoffelijk overschot van wijlen ir. W. Ch. G. H. van Mourik Broek man onder zeer groote belangstelling ter aarde besteld. De overledene was in leven directeur van de eerste H.B.S. te Haarlem, waarvan ook alle leerlingen en het voltallig leerarencorps aan wezig waren. Tal van leeraren van andere on derwijsinstituten te Haarlem waren eveneens bij de begrafenis tegenwoordig. Onder de vele aanwezigen waren burgemees ter, Wethouders en Raadsleden van Haarlem, Vele leden van de rechterlijke macht, benevens vele andere autoriteiten, o.a. de heer Gelinck, hoofding. dir. van 's Rijkswaterstaat en jhr. Reigersman, hoofding. dir. van den Provincialen Waterstaat, dr. Ronda, jhr. P. Feith en de heer O. J. Droste Jzn., voorzitter van de Kamer van Koophandel. Nadat de onder veel witte bloemen bedekte kist in het graf was neergelaten, herdacht prof. dr. ing. G. H. V. van Mourik Broekman zijn overleden broeder. L Spr. wilde niet de vele woorden van hulde en dank herhalen, die zoo kort geleden nog in zulke andere omstandigheden gesproken zijn. De overledene had steeds met volle overgave aan zijn werk zijn zware taak met liefde vol bracht. Steeds had hij het volle vertrouwen in zijn leerlingen, die hun directeur nooit zullen vergeten, maar zijn voorbeeld van hartelijke toewijding naar best vermogen zullen navolgen. Een zoon van den overledene dankte voor de hulde, gebracht aan de nagedachtenis van zijn vader. De heer J. A. Breekpot, chef van het Holl. Spoorstation te Den Haag heeft aldaar onder groote belangstelling zijn 40-jarig jubileum ge vierd. De heer Breekpot is eenige jaren geleden, als zijnde controleur bij de beweging van de Ned. Spoorwegen ook tijdelijk stationschef te Haarlem geweest. De jubilaris mocht talrijke bloemstukken ontvangen, terwijl hij ook hartelijk door perso neel en anderen gehuldigd werd. Ter gelegenheid van zijn jubileum werd de heer Breekpot benoemd tot ridder in de Huis orde van Oranje, Voor de Gemeentelijke Scholen voor Voorbe reidend Lager Onderwijs te Haarlem is gelegen heid tot aangifte van nieuwe leerlingen (niet jonger dan 3lA en niet ouder dan 6 jaar) voor het nieuwe schooljaar, op Maandag 4 en Dins dag 5 Juni 1934, des namiddags tusschen 4 en 5 uur aan de volgende scholen: a. School voor V.L.O. No. 1, Jansstraat 54; b. School voor V.L.O. No. 2, Smedestraat 33; c. School voor V.L.O. No. 3 (Montessorischool) Van Zompelstraat; d. School voor VL.O. No. 4, C. van Noordestraat 15; e. School voor V.L.O. No. 5, Leidscheplein 33; f. School voor V.L.O. No. 6, Ternatestraat 16; g. School voor V.L.O. No. 7, Berkenstraat 60. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist in de in spectie Haarlem aan belastingen is ontvangen totaal f 1802.71. A. van Harte, Oude Raamstraat 2 zw., bril; W. Jochemsz, Leliestraat 23 A, broche; N. van Ee, Raaks 20, bril; Schullerop, Laurierstraat 6, bril; C. Kuijl, Papentorenvest 62, handschoenen; H. Zwiers, Kennemerstraat 38, idem; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, 2 honden, 2 kat ten; K. Groskamp, Rollandstraat 67, kam in étui; B. de Looze, H. van Alphenstraat 26, zaklantaarn; Luikel, Eikenstraat 10, lorgnet; J. Tholen, Jan Nieuwenhuizenstraat 3 rd., zak mes; Smeeman, Fabriciusstraat 46, oorbel; P. Akerboom, De Keijstraat 9, portemonnaie met inh.; F. J. Fictoor, Cheribonstraat 1, idem; Bu reau van Politie, Smedestraat, rijwielbelasting- cMo fnbcJkjvn. Sm iteicU ©jv ■wMt. inrtdXjlZcL tfc OuuJtoé ÜMm/rriïsn I Sitydt Ttaott oja lyotti SmLixiud.« óe/>\ kJLiZru. ti&tXAM. Aam tn -moeitólü ejtn)aJ£i/n ets "tftdUiurUj. I plaatje; H. J. C. de Graaf, Jacob Geelstraat 18, idem; J. Hesselaar, Schermerstraat 3 rd., idem; J. Baard, Beukenstraat 7, idem; J. de Kok, Julianapark 56 rd., sleutel aan ring; Bureau v. Politie, Smedestraat, tasch m. i.; Kensen, Bake- nessergracht 19 rd., uitlaat van motorrijwiel; V. Zalen, Acaciastraat 1, zakkam. Burgerlijke Stond Geboren: N. van War merdam—de Wildt, d.; A. HaaijerEbbinge, d. Getrouwd: L. G. Jansen en W. H. Willemse. EN Nü: DADEN! (Ingezonden) In verband met de groote protestvergadering, die Dinsdag J.l. in Haarlem tegen „de openbare zedenverwildering" plaats b.ad, zou ondergetee- kende gaarne het volgende brengen onder de aandacht der Haarlemsche Katholieken, niet 't minst degenen, die deze vergadering hebben bij gewoond. Daar werd door hen geapplaudisseerd. „Applaus", „daverend applaus", „langdurig da verend applaus", stond er met climax m het verslag. Jawel, dat is gemakkelijk genoeg! O, dat is zoo gemakkelijk om met 'n groote menigte samen instemmend te klappen, terwijl Je veilig binnen zit en degenen, tegen wier handelwijze je protesteert, er niet bij zijn (althans niet in die „hoedanigheid", waartegen wordt geprotes teerd!) Maarom aan diegenen zélf, die aan de openbare zedenverwildering, bewust of onbe wust, meedoen, persoonlijk door „daden" van protest zijn afkeuring te kennen geven, dat is 'n tweede, en dat alleen is vruchtbaar! Niet dat enkele gemakkelijke applaus, al was 't ook nóg zoo „daverend" en nóg zoo „langdurig". Weten we wel, dat ons leeg applaus tot een aanfluiting wordt voor hen, tegen wie we pro testeeren, als 't alleen daarbij blijft? Dachten we soms, dat ze zoo'n protest au sérieux ne men? Geen sprake van! „Ongevaarlijk vuur werk". Zóó noemen ze 't. We hebben 't meer malen van menschen, die ook aan die geëman cipeerde moderniteiten meedoen, gehoord. „Kletsen jullie maar raak in je protestvergade ringen, jullie doet ons immers toch niks." Ronduit zeggen ze je dat in je gezicht. En wat voor antwoord kun je dan geven? Dan kan je zwijgen, of.... toegeven, dat ze gelijk hebben. Wat zeggen de Nationaal-Socialistische leiders vandaag in Duitschland tegen de Katholieken, die tegen de sterilisatiewet protesteeren? Dit: „Jullie? Houden jullie je mond maar. Wat heb ben jullie tegen de openbare onzedelijkheid ge daan?" En wat is 't antwoord van diezelfde Katholieken? 'n Drievoudig: „mea culpa"; dwa zen die we waren! We hebben compromis op compromis met den modernen tijdgeest geslo ten! Nu betalen we het gelag". En nu kunnen wij hier in Holland gerust zeggen: „Laat het Nationaal-Socialisme in Duitschland naar zich zelf kijken", maar het kan dit den Katholieken ondertusschen dan toch maar naar waarheid verwijten! Waarom moeten wij Katholieken ons altijd pas bezinnen, a)s er met den knoet naar ons gezwaaid wordt? Dan is 't te laat! Eeuwig die defensieven. Of fensieven moeten er komen! En daarom müg 't niet blijven bij applaus, bij vergaderingprotest. We moeten daden! Nu maar 'ns resoluut da den! Iedereen en overal schreeuwen ze om daden. Daden om uit de ellende, uit den chaos te komen. Ze willen er uit, maar ze weten niet hoe. Én wie dan maar „daden" stelt is hun man. Vergeten we niet 't waarschuwend woord van St. Augustinus, dat „de ketterijen de straf voor onze nalatigheidszonden" zijn! Zou er zoo'n algemeen geroep op de wereld om „daden" zijn, als er door die „den Weg en de Waarheid" voor „daden" hebben, werkelijk „daden" wérden gesteld? Bij woorden blijft 't, bij applaus en vergaderingprotest. O, de groo te Sonnenschein, de man van „de wagende daad"! Wat kon hij 't den Katholieken verwij ten, wat kon hij ons onze lafheid, onze half slachtigheid naar 't hoofd slingeren: „Zoo ons protest slechts 'n geestdriftig gejuich is en een leeg gebaar, dan wee ons!" Hij zag 't zoo goed. Hij zag 't maar al te goed. En daarom hield hij zijn hart vast voor wat er van komen moest. Katholieken, laten wij zijp woorden niet in den wind slaan. Laten I we beginnen, laten we in Godsnaam beginnen!! Voor 't ook hier te laat is. Toonen, dat ons protest en applaus van Dinsdag geen laf, leeg gebaar, geen huichelarij is geweest. Katholieken van Haarlem, die 't „gemeend" hebt met dat „applaus", met die „woorden van protest", wie begint er mee, met „daden van protest". Om te beginnen met één daad. 'n Daad, die gemakkelijk is; die bijna geen moeite kost; maar die laat zien, dat we durven. Pater Jonckbloedt protesteerde tegen „de onbe schaamdheid der étalagepoppen in obscure bad- kleedlng". Is 't niet diep-treurig, dat we in 't hart van onze stad niet met kinderen voorbij onze modehuizen kunnen komen, zonder dat de aandacht dier kinderen, zelfs van de jongste schoolkinderen, op 'n afstand al oogenblikkelijk al naar dergelijke uitdagende (er is geen beter woord voor te geven dan „uitdagende") poppen wordt heengeleid? Is 't niet ten hemel schrei end, dat men van 'n lagere-schoolkind moet hooren: „O, mijn groote broer zegt, dat vinden de jongens juist de mooiste ramen van de eta lages; aan de andere is niks aan!" En zullen wij Katholieken, dit alles dan maar dulden? Als we 't gemeend hebben met ons protest, als we 't waarachtig voor God en ons geweten gemeend hebben, laten we hier dan beginnen met 'n „daad". Met 'n „massa-daad". We moe ten gezamenlijk die firma's bewegen die poppen uit de étalage te verwijderen en verwijderd te houden. Katholieken van Haarlem, hierin heb ben we tenminste 'n „begin" van 'n offensief, van 'n daadprotest. Hoe we verder moeten met daadprotesten, zal zich nog wel uitwijzen, als we maar eerst 'n succes boeken. Dan is „onze" vrees gebroken en dan ziet „men", dat we dur ven. En daarom: beginnen we! Beginnen we di rect! Welke Katholieken, mannen en vrouwen, heb ben er de kleine moeite voor over om onderge teekende 'n kaartje met hun naam (of, wat we nog liever hebben, met 'n instemmend woordje er bij) te zenden? Zoo spoedig mogelijk? De Bisschopsstad moet het zich tot een eereplicht rekenen, te beginnen. Als wij begonnen zijn zullen ook de andere steden ons zeker volgen. Maar 'n „begin" moet er zijn!! Met het grootste vertrouwen hopen wij ook op de medewerking der Haarlemsche Eerwaarde Geestelijkheid en kloosterlingen! En nu, Katholieken van Haarlem en Om streken, die ook in de Haarlemsche modehuizen koopt, opdat het verwijt van Christus: „Ik was naakt en gij hebt mij niet gekleed", in dit op zicht ons niet tot 'n vloek worde, en nü: „de daad"!! Bewijst, dat Uw applaus van Dinsdag- geen leeg huichelachtig gebaar is geweest! We verwachten honderden namen. Maria-School, Koningstraat 20, Haarlem. MARIE SCHOUS De stijging van den luchtdruk in het Westen ging regelmatig voort. De hoogste barometerstanden worden thans in Schotland gevonden. De depressie bij IJsland bleef hoog in het Noorden en doet haar invloed gevoelen op het weer in Noord-Scandinavië. Over het Zuid- Westen blijven de ondiepe onweersdepressies, die nog plaatselijke onweersregens gaven in Frankrijk en geringe hoeveelheden tot over het Zuiden van ons land. Het gebied van groote warmte verplaatste zich naar het Oosten en ligt thans in Oosc- Duitschland. In het Westen veranderde de tem peratuur weinig, op IJsland steeg zij tot zomer warmte in het binnenland. Behalve in Frankrijk, viel nergens regen van beteekennis en is het weer overal zomers warm en zonnig. Voorloopig zijn nergens groote veranderingen te wachten. De daden van Dr. S. vinden nog eens him na sleep in de behandeling, thans in hooger beroep, van de strafzaak tegen de beide Nederlanders, verdacht van deviezensmokkelen. Dit was ons aanleiding ons te wenden tot mr. J. A. van Baren, den Amsterdamschen advocaat, die de geheele zaak van nabij heeft kunnen vol gen en die ook thans te zamen met een Ber- lijnsch collega, de verdediging in hooger beroep heeft voorbereid, terwijl hij ook het proces te Berlijn zal bijwonen. Het spreekt vanzelf zoo vertelde Mr. van Ba ren, dat deze zaak de gemoederen in hevige be roering heeft gebracht. Er is thans een lijvig dossier, bevattend onder meer een formeele aanklacht tegen Dr. S., door de Amsterdamsche Politie samengesteld, welk dossier aan den Minister van Justitie is doorge zonden, opdat Z. E. eventueele stappen bij de Duitsche regeering ten gunste van de zoo lee- Hjk in de val geloopen landgenooten kan on dernemen. Bij alle verontwaardiging over de wijze van doen van Dr. S., die, dit is thans wel duidelijk gebleken, te zamen met anderen medewerkte om z.g.n. deviezensmokkelaars onschadelijk te ma ken, moet toch niet uit het oog verloren worden, dat de Duitsche regeering wel gedwongen is, zich met hand en tand tegen de praktijken der smok kelaars te verzetten, wil zij niet de toch reeds wankele Mark volkomen zien ineen storten. Een gelukte illegale effectentransactie levert n.l. ca. 40 pet. winst op; liet men dit ongehinderd toe dan zouden Duitsche geldswaarden het land uitstroomen en, in groote hoeveelheden op de markt gebracht, zeer groot nadeel toebrengen aan de met zooveel zorg op peil gehouden Duit sche Mark. Dit neemt niet weg, dat de wijze waarop men probeert dit gevaar af te wenden, geenszins fraai is, hetgeen ook door de Duitsche autoriteiten wordt toegegeven. Dit komt te sterker uit, omdat in dit speciaie geval de slachtoffers niet aan smokkelen zou den hebben gedacht en dan ook niet hiertoe zouden zijn overgegaan, ware het niet, dat zij door dr. S. in den waan waren gebracht, dat de door dezen zelf verschafte effecten, op grond van bijzondere omstandigheden volkomen legaal verkoopbaar waren. Uit het vonnis in eerste instantie blijkt van dit alles niets. Met opzet is bij de behandeling over dr. S. niet gesproken, omdat zijn rol bij een en ander toen nog niet bekend genoeg was en men niet het uitsluiten der openbaarheid van de zitting, gelijk in andere gevallen is ge schied, wilde riskeeren. Dit had n.l. de gevolgen kunnen hebben, dat ook ik de behandeling niet had kunnen bijwonen. Overigens is bij de wel zeer zware straf andere beklaagden werden echter nog wel tot hoogere straffen veroordeeld m.i. duidelijk de uitwerking der z.g.n. leekenrechtspraak „Schoffengericht" merkbaar. Men heeft met beminnelijke nonchalance de vele, vooral in dit speciale geval, zich voorgedaan hebbende Juri dische vraagpunten, onbeantwoord gelaten, dan wel ze met een vrijmoedigheid opzij geschoven, die mij, gewend aan vrijwel steeds juridisch houdbare Hollandsche beslissingen, vreemd aandeed, en ook mijn Berlijnschen collega on begrijpelijk voorkwam. Hopelijk zal dit in hooger beroep anders zijn, daar juist zuiver juridisch bekeken, vrijspraak zeker niet tot de onmogelijkheden behoort. In den ouderdom van 74 jaar is Zaterdag morgen te Amsterdam overleden de heer Jac. Vonk. De heer Vonk, die aanvankelijk bij 't onder wijs werkzaam is geweest, heeft zijn eigenlijke levensroeping gevonden in de journalistiek. Gedurende veertig jaren, tot de opheffing toe, is hij als verslaggever verbonden geweest aan het „Nieuws van den Dag". Zijn raadsover- zichten, trokken immer de belangstelling van talloos velen. GENèVE, 2 Juni. Na de door bemiddeling van Italië tot stand gekomen overeenstemming tus schen Frankrijk en Duitschland inzake de volks stemming in het Saargebied, werden hedenmid dag de verklaringen van de Duitsche en Fran- sche ministers van buitenlandsche zaken over de garanties voor de bescherming der Saarbe- volking overhandigd aan den voorzitter van de commissie-van-drie, baron Aloisi. Over den inhoud van het accoord kan het volgende worden medegedeeld: De datum voor het plebisciet is vastgesteld op 13 Januari 1935, de vroegste datum, die volgens de verdragen mogelijk is. Tot het mogelijk ma ken van een onbeïnvloede en rustige stemming worden stemmingsgerechten benoemd, die in functie zullen zijn gedurende het plebisciet en nog een jaar daarna. Zij zijn bevoegd voor alle delicten, die samenhangen met de stemming zelf. Er zullen acht gerechtelijke colleges in eersten aanleg en een hooger gerecht worden gevormd. Dit hoogere gerecht bestaat uit een president, een vice-president en drie rechters, terwijl in de andere gerechten waarschijnlijk slechts één enkele rechter zal worden benoemd. De colleges moeten worden samengesteld uit neutrale personen. De Volkenbondsraad zal ook de plebisciet-com missie benoemen, die eveneens uit neutrale per sonen zal bestaan. Deze commissie zal bijzon dere volmachten hebben en fungeeren naast de regeeringscommissie, zoodat zij niet onderge schikt is aan de regeeringscommissie, maar een zelfstandig Volkenbondsorgaan zal zijn. Het oude plan, om buitenlandsche politie naar het Saargebied te roepen, is opgegeven. De re geeringscommissie zal zoo mogelijk door aan werving in het Saargebied de noodzakelijk ge achte versterking tot stand brengen. Zoo noodig kan zij echter ook buiten het Saargebied politie aanwerven. Daarbij zullen de Volkenbondsraad en de commissie-van-drie haar behulpzaam zijn. Slechts Duitsch-sprekende politie-beambten zul len worden aangeworven. Betreffende de stemmingkosten is vastgesteld, dat Duitschland en Frankrijk ieder vijf millioen francs zullen voorschieten en de regeeringscom missie één millioen. Zoo mogelijk moeten Duitschland en Frankrijk nog meer voorschot verleenen. In de vroegere Pruisische gebieden zal naar „Burgemeesterschappen" en in de vroeger Beier- sche gebieden naar gemeenten worden eestemd. De voorbereidingen van het Chineesche too- neelfestijn Turandot, dat den deelnemers aan het 64ste Lustrum der Groningsche Universiteit zal worden aangeboden, zijn reeds in vergevor derd stadium. w De dichter Jan Engelman heeft de laatste acte zoo juist beëindigd, en de repetities van de muziek, gecomponeerd door den heer Alex de Jong, zullen binnenkort een aanvang nemen onder leiding van den componist. Het ontwerpen van de décors en costumes is toevertrouwd aan den heer Denis Martin, die zich reeds onderscheiden heeft als ontwerper voor de Wagrier-Vereeniging en het Groot Ne- derlandsch Tooneel. Vooral zijn geslaagde ont werpen voor „Tobias en de Engel" hebben de Lustrum-Commissie ervan overtuigd, dat de heer Martin uitermate geschikt is voor het il- lustreeren van een zoo exotisch gegeven, als Turandot. Wat betreft de décors, wordt gebruik gemaakt van een uiterst effectvollen en een- voudigen tooneelbouw in drie etages; een af beelding van de troonzaal, gemaakt naar een maquette, geeft hiervan een beeld. De costumes worden uitgevoerd volgens de authentieke Chineesche snit. De tooneelrepeti- ties onder leiding van den heer Johan de Meester zijn reeds in vollen gang. Noorbeek ligt in de binnenlanden van de Zuid-Limburgsche Ardennen. In een maagdelijke streek. De Wegen erheen zijn nog niet overal van bemoedigende glad heid, kunnen op plaatsen wel eens op beddingen van riviertjes gelijken. Niettemin is een bezoek aan dit dorpje wat extra-verslijt van autoban den die kosten toch haast niks meer wel waard. Noorbeek werd trouwens door minnaars van ongerept natuurschoon en zenuwsterkende stilte ontdekt, het beschikt over 'n paar kleine hotels. Het gemakkelijkst arriveert men er over den rijksweg MaastrichtGulpen, doch veel mooier komt ons alles in deze welige dellingen voor, wanneer men op een zonnigen morgen over GronsveldMheer erheen rijdt. Een on vergetelijk gezicht, het grijzige dorpje tegen den bosschigen bergrand te zien, met de don kere silhouetten van een groepje dennen links op den voorgrond. Rechts verwijden zich de dalen, verblauwen de heuvelen naar de Arden nen van Walenland. Hier is Nederland wel het minst Hollandsch, neemt het, met zijn groene weiden tegen bergflanken, zijn diep-groene bos- schen en lavendelkleurige verten, even een Ti- roolsche allure aan. Noorbeek, een aardig, schilderachtig dorp. met een mooie, monumentale, oude Gotische kerk, gelegen op een heuveltje tegen den heu vel. Daarvoor rankt de slanke lijn van een den nenstam bijna zoo stout den hemel in als de toren zelf. De vermaarde St. Brigida-den! Een boom met traditie in de folklore. Gewis, het is niet de eenige den die er, in het voorjaar, in deze Zuidelijke contreien geplant wordt. Val kenburg heeft er ook zoo een, kende er vroeger in iedere buurt. Zelfs in de naaste omgeving van ons bergdorpje ondernam men wel eens zulke boomplanting, doch daar heeft zooiets geen verleden. Limburg heeft maar twee Mei dennen van vermaardheid: die van Noorbeek en Valkenburg. In het planten der Meidennen leeft een oud- Germaansch, heidensch volksgebruik voort, alleen die van Noorbeek heeft een cliristeljjke origine, ofwel het gebruik werd er zoodanig gekerstend dat het van karakter veranderde. De gewone Mei- of lenteboom behoort geroofd of gestolen te worden, die van Noorbeek orden telijk gekocht en betaald of op andere eerlijke manier verkregen. Het zou dit jaar juist drie eeuwen geleden zijp, dat het dorp bezocht werd door een ver schrikkelijke veepest. De stallen dreigden uit te sterven, wat in dit land van veeteelt armoede en nood beteekenen moest. De patroonheilige van Noorbeek is evenwel de H. Brigida, be schermster van het hoornvee. Tot haar wend den zich de vrome dorpelingen. Ze legden de gelofte af ieder jaar, haar ter eere, een schoo- nen den te planten, wlanneer de pestilentie wij ken mocht. Hun gebed werd verhoord; de ge vreesde veeziekte week. Getrouw volbrengen de dorpelingen nu ieder jaar hun gelofte. Daaromheen ontwikkelden zich verschillende volksgebruiken, waarvan er sommige roerend zijn vanwege hun echt-chris- telijken gemeenschapszin. Gelijk bij zooveel andere folkloristische ver schijnselen in Limburg speelt hierin de „Joonk- heid", een soort organisatie van mannelijke on- gehuwden, een groote rol. Deze „Joonkheid" kiest zich een kapitein, die omgeven wordt van een staf. Noorbeek let niet op rang of welstand bij het aanwijzen der hoogste waardigheid en heft ook maar een bescheiden contribute. Deze corporatie heeft haar vaste plaats in de dorps processies. Het voornaamste werk der Noorbeeksche „joonkheid" bestaat in het verwerven en aan voeren van den Brigida-boom. Een paar weken voor de planting gaan de leiders eens door de bosschen der omgeving wandelen, bijzonder door die, welke even over de grens in hte Luik- sche liggen. Daar zijn de landelijke kasteelen van „Hochw'ald" omgeven, treft men dus hoo ger stammen aan. De heeren der streek voelen iets voor traditie, en schenken vaak den boom. die anders wel dertig gulden kosten kan, aan de jongelui van allerlei leeftijd. Het gebeurt in- tusschen ook wel dat de den uit de gemeen schappelijke kas betaald moet worden. Op den grooten dag trekken de ongehuwde mannen 's morgens naar het bosch, vellen den boom, die dertig tot soms vijf-en-dertig meter hoog is en dan begint het moeilijke transport. Geen kleinigheid zoo'n gevaarte over slechte veldwegen en bergachtig terrein te vervoeren Gezorgd moet worden dat het sierraad van den Brigida-boom, de pluim, niet afknapt. Het transport geschiedt met een specialen wagen en de paarden, die hem trekken, dragen wel afzonderlijk voor dit doel gereserveerd tuig, met jaartallen in het koperwerk. Met een half óozijn paarden wordt de den uit het Belgische bosch gereden, dat geeft natuurlijk douane formaliteiten, doch de tolbeambten van beide zijden der grens toonen zich dan zeer coulant. Ze kennen het geval. In den middag trekt men met vele bont getooide paarden het kleine span tegemoet. Ge trokken door twintig of meer kleurig versierde rossen, behangen met vroolijk klingelende schellen, rijdt men den Brigida-den naar het dorp. Onderweg doet men natuurlijk de noodige „heiligenhuisjes" aan. Tegen het vallen van den avond heeft men de kerk bereikt. De boom wordt dan neergelegd en de „Joonkheid" heeft haar taak volbracht. De traditie wil immers, dat de gehuwden den reus planten. Een zwaar werk, dat uren duren ken, de kelen dorstig maakt en veel bier vor dert. Een boosaardig spreukje kent aan de „oude Wijven" ook nog een zekere functie toe, immers: de „joonkheid" haalt den boom, de ge trouwde wijven planten hem.... en de oude wijven besproeien hem met brandewijn. De St. Brigida-boom beurt dan weer voor een jaar zijn pittig silhouet den hemel in. Paasch- Maandag veilt men hem publiek. Daar de boom steeds nog voor balk of brandhout geschikt is. brengt hij nog wel 'n tientje of vijftien gulden op. Benevens een paar kruiken „Schnaps" ofwel brandewijn. Ook dat wil de traditie. Slechts een halven dag moet Noorbeek het zonder Brigida-boom stellen. In den morgen der planting laat de kooper den stam neer. Zijn helpers worden betaald met spiritueel honora rium,... CHICAGO, 2 Juni. Twaalf staten zijn thans van den invloed van de hittegolf bevrijd. Het aantal dooden bedraagt minstens veertig. Velen stierven aan zonnesteek of hartverlamming, ter wijl verscheidende menschen verdronken, die door zwemmen aan de gevolgen van zonne baden trachtten te ontkomen. WASHINGTON, 2 Juni (Reuter). De vakver- eenigingsleiders in de textielindustrie hebben de voor Maandag aangekondigde algemeene staking afgezegd. 's Avonds rijst de nieuwe boom omhoog. De driehonderdste dezen keer! Het jubileum Vanwege het derde eeuwfeest had men dit jaar van de planting bijzonder veel werk ge maakt. In de bosschen van Teuven was een extra-schoone boom uitverkoren. Bijna had het jubileum een tragisch verloop; weinig scheelde het of een der „kappers" raakte onder den val lenden stam. 's Middags trokken uit de stallen, met glin sterend tuig, vroolijk rinkelende schellen en ter eere van het eeuwfeest bijzonder kleurigen tooi, de peerden, die den boom naar het dorp moes ten trekken. Een wemeling van fonkelend rood, blauw, groen en paars! Er was buitengewone zorg aan de versiering besteed, het ging om prijzen! Verschillende dieren droegen, in papie ren bloemekens, toepasselijke opschriften op het zadel; van een zag men den haam met veel smaak gesmukt met dennengroen en gul den eikels, een ander droeg boven den kop, grappig verkleind, de Noorbeeksche kapel met den Brigida-den. Later reed de dorpsharmonie het span, in bont bevlagden vrachtauto, na. Een uurtje buiten het dorp vormde zich de feeststoet. De drie-en- dertig meter lange boom, met royalen pluim rustte op den in nationale kleuren geschilderden 5 wagen. Een paar dozijn jongelui reden op den hoog-opgeladen stam. Natuurlijk hield men herhaaldelijk stil om zich lafenis toe te dienen. Het weer was ook zoo warm en droog en het laden, rijden, bijzonder het nemen van scherpe bochten, zoo vermoeiend. Voorafgegaan door drie herauten te paard, met specialen standaard, trok de stoet onder gejuich der bevolking tegen den avond Noor beek binnen. Een imposant span, van 25 peer den, voor een prachtigen boom van 33 meter. Het dorp was bijna te klein. Toen de boom tot bij den kuil gereden was, mocht de „joonk heid" rust nemen en supplementaire lafenis. Nu gingen de getrouwden aan den slag. Met mobiele „stiepen", zelf echte boomen, drong men den woudreus langzaam de hoogte in. Bij momenten een fantastisch gezicht, dat aan een illustratie van Doré (Ark van Noë) denken deed. Na eenige uren zwoegen in de dorre, droge duisternis gelukkig beschikte men over welgevulde kruiken rees de den, de driehonderdste ter eere van Sinte Brigida, bo ven de daken van het dorp. Noorbeek had een mooi moment in zijn vredige historie beleefd! MATH. KEMP De groote heidebrand in de omgeving van Wezep was Zaterdagavond te ongeveer half tien vrijwel gebluscht. Het gevaar voor uitbreiding was althans geweken. Naar ruwe schatting zijn ongeveer 100 H.A. verbrand. Met man en macht is er gewerkt om het vuur meester te worden, aanvankelijk zag. het er naar uit of het vuur over zou slaan naar het natuurpark „De Dellen". Doch gelukkig wist men hier het vuur te stuiten. Het gedeelte heide, dat verbrand is, was voor een belangrijk deel militair terrein, niet voor het publiek toegankelijk. Waarschijnlijk is heb vuur ontstaan bij de schietbanen te Wezep. De heide is verbrand tot den nieuwen betonweg bij den theetuin „De Dellen". Ongeveer 200 militairen en een groot aantal politiemannen, marechaussee en burgers uit de omliggende gemeenten hielpen bij het blus- schingswerk. Twee personen werden door rook bevangen en geraakten bewusteloos. H. M. de Koningin ontving Zaterdag het vol gende telegram: „Herdenkingscommissie 16341934 Curasao— Nederland betuigt Uwe Majesteit aanhankelijk heid en trouw bij viering van driehonderd jarige vereeniging Nederland en Curasao. Voor zitter Ds. C. Millet de St. Aubin." Hierop is door H. M. het volgende telegram aan den voorzitter van de herdenkingscom- missie in Curasao gezonden: „Betuig Herdenkingscommissie bijzonderen dank uiting aanhankelijkheid en trouw bij vie ring 309-jarige vereeniging NederlandCura sao. Wilhelmina." j Voorts heeft de Koningin van den Gouver neur van Curasao het volgende telegram ont vangen: i „Ter gelegenheid van de herdenking in Ne derland van de driehonderdjarige vereeniging van Nederland met Curasao moge C.trasao Uwe Majesteit zijn gevoelens van eerbiedige hulde en hechten trouw betuigen. Van Slobbe." Het antwoord van H. M. op dit telegram luidt als volgt: „U en ingezetenen oprechten dank voor zeer op prijs gestelde gevoelens telegram heden ter gelegenheid herdenking hier. Wilhelmina."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3