Surséance van betaling Verdere droogmaking IJsselmeer Groote bosch- en heidebrand Wekelijksch keurs- overzicht INDIRECTE VOORDEELEN ZONDAG 3 JUNI 1934 Inpoldering van den Noord-Oos telijken polder van groot be lang voor de werk verruiming Opleiding van Joodsche uitgewekenen Nederlandsch elftal tegen „Roma" Universiteiten deugen ook al niet Studentenlanddag van de Nat. Soc. Beweging Nederland-Curacao Telegrammen van Gouverneur van Slobbe In de West goed hoorbaar WATERSCHAPPEN Het natuurmonument De Dellen aangetast Bindendverklaring van bedrijfsafspraken Wetsontwerp gereed Onjuiste ambtelijke rapporten? De uitwijzing der vier Duitschers uit Laren MR. J. J. SCHRIEKE Eervol ontslagen als directeur van Justitie in Indië Wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de regeling Dwangaccoord buiten faillissement Nijverheidsraad bijeen Tweehonderdste vergadering Weinig animo Krankzinnige pleegde een aanslag HET PELIKAAN-COMITE Groote luchtdemonstratie te Soesterberg Bezoek aan de R. K. Handels- hoogeschool en Leergangen MISDADIGE VEREENIGING IN INDIË Turfschuren afgebrand Veel vee in de vlammen omgekomen WETENSCHAP ONDER KATHOLIEKEN Het Nuyensfonds bekroont het werk van prof. N. Greitemann en den heer P. Noordeloos Pater Gorris S. J. huldigt de bekroonden MINISTER MARCHANT NAAR TILBURG Aan de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer inzake de Zuiderzeefondsbegrooting voor 1934 wordt het volgende ontleend: De Minister van Waterstaat heeft den Memo- riepost inzake den Noord-Oostelijken polder op de begrooting geplaatst, teneinde de Volksver tegenwoordiging in de gelegenheid te stellen zich over de verdere droogmaking in het IJs selmeer te kunnen uitspreken. De Regeering toch dient te weten of zij in dezen op de mede werking van de Volksvertegenwoordiging kan rekenen, want eenmaal begonnen moet het werk worden voortgezet. De groote indirecte voordeelen aan elke grondaanwinning, hetzij ontginning of inpol dering, verbonden en waaronder op dit oogen- blik in het bijzonder de werkverruiming naar voren treedt, hebben de Regeering doen be sluiten, om den inpolderingsarbeid door te zet ten. De Regeering is van meening, dat de in het Voorloopige Verslag tot uiting komende opvat ting omtrent de in de Wieringermeer verkre gen uitkomsten onjuist is. De polder viel in den zomer van 1930 droog en reeds thans, dus in een vroeger stadium dan aanvankelijk gedacht was, worden oogsten verkregen, welke in menig geval gelijk staan met die op gelijksoortige gronden op het oude land gewonnen. Een deel van de lichtere gronden wordt reeds thans geschikt geacht om in handen van par ticuliere boeren te worden gesteld. Het ligt in de bedoeling met de uitgifte in tijdpacht in den aanstaanden herfst te beginnen: belang hebbenden kunnen te voren gedurende den zomer van dit jaar gelegenheid hebben de gron den van nabij gade te slaan. De gronden van den Noord-Ooe te lijken pol der zijn blijkens de jongste onderzoekingen van betere hoedanigheid en veel minder zout dan die in den Wieringermeerpolder. Ten aanzien van de beteekenis der droog legging voor de werkverruiming moet m de eerste plaats worden opgemerkt, dat deze ook na het gereedkomen der werken van blij venden aard is. Daarom is de inpoldering van bijzonder belang, ook al zouden er andere werken zijn. waarvan de uitvoering meer arbeid zou vor deren. Het moge derhalve waar zijn, dat bij wegenbouw het percentage van het loon (di rect of indirect) hooger is dan bij de droogleg ging van den noord-oostelijken polder, men mag toch niet uit het oog verliezen, dat met een ver snelden wegen- of bruggebouw nog slechts een klein percentage van alle werkloozen te helpen is en dat daarnaast nog andere objecten noo- dig zijn om den nood te lenigen. Opgemerkt zij verder, dat de boschcultuur reeds in hooge mate voor werkverschaffing gebezigd wordt en dat arbeidskosten, verbonden aan de ontgin ning, welke onmiddellijk na de drooglegging volgt, te vergelijken zijn met die der bosch cultuur. Het ligt niet in de bedoeling het werk uit te voeren in werkverschaffing door arbeiders, wier loon uit de begrootingsposten voor werkver schaffing van Rijk en gemeenten wordt betaald. Het werk moet worden opgevat als een werk verruiming, uitgevoerd door geschoolde en on geschoolde arbeiders, ieder naar den aard van het onderdeel van het werk waarvoor zij ge schikt zijn. Wanneer nu die werkverruiming niet plaats zou vinden zouden de daarbij ge plaatste arbeiders werkloos zijn en aan hen steun worden uitgekeerd. Alleen die bespaarde steun is bij de berekening van den eenheidsprijs van een H.A. grond in rekening gebracht. Hier in ligt derhalve een grond voor het brengen van dit bespaarde steunbedrag ten laste der gewone middelen, zooals ook bij verdere ontwik keling van de financiering tot uiting zal worden gebracht. De Minister kan niet toegeven, dat het element werkverruiming bij de verdere in polderingen niet meer dezelfde beteekenis heeft, nu het 60 millioenplan is gekomen, want ook naast dat plan zal bevrediging van de behoefte aan werkverruiming naar zijn inzicht zooveel mogelijk bevorderd moe ten worden. Inderdaad heeft de Regeering aan het voor loopige comité voor de Joodsche vluchtelingen toezegging gedaan om kosteloos de beschikking te kunnen verkrijgen over barakken en loodsen met inventaris in den Wieringermeerpolder, benevens over den grond, waarop deze ba rakken en loodsen geplaatst zullen worden. Deze kampen zullen worden ingericht tot een leerdorp, waarin 250300 Joodsche uitgeweke nen worden opgeleid tot land- en tuinbouwers en ambachtslieden. De ter beschikkingstelling geschiedt voor niet langer dan 3 jaar. De ove rige, door het comité verlangde gronden met schuren worden door de sindsdien opgerichte stichting „Joodsche Arbeid" gehuurd, eveneens voor 3 jaar en tegen den normalen huurprijs. Verdere toezeggingen heeft de Regeering niet gedaan. De vraag of aan de stichting een sub sidie voor 3 jaar moet worden gegeven ten be drage van de huursommen, welke de stichting De Keuze-commisie van den K.N.V.B. heeft het elftal, dat Zondag 17 Juni a.s. ter gele genheid van den Olympischen Dag tegen „Roma" zal spelen, als volgt samengesteld: Doel: Leo Halle (Go-Ahead). Achter: Weber (ADO) en van Run (PSV). Midden: Pellikaan (LONGA), Anderiessen (Ajax), van Heel (Peyenoord). Voor: Wels (Unitas), Vente (Neptunus), Bak- huys (ZAC), Smit (Haarlem) van Nellen (DHC). In het geval Bakhuys voor zijn vereeniging dien dag een competitiewedstrijd moet spelen, zal voor hem Lagendaal (Xerxes) midden voor spelen. Reserves zijn: van Male (Feijenoord)van Diepenbeek (Ajax), Graafland (HBS), Schoe- maker (Quick, Den Haag) en Vrauwdeunt (FeijenoordJ, moet betalen aan de directie van den Wierin germeerpolder, is nog in onderzoek. Door het Comité voor Joodsche vluchte lingen zullen waarborgen worden gegeven, dat de vervaardigde producten niet op de Nederlandsche markt zullen komen, noch op eenige andere wijze Nederlandsche pro ducten concurrentie zullen aandoen: dat de opgeleide werkkrachten niet in ons land zullen blijven en dat de werkmeesters uit sluitend of bijna uitsluitend Nederlanders zullen zijn. De Regeering is van meening, dat de hou- eing, inzake het Jodenvraagstuk door haar in Genève aangenomen, eenige tegemoetnoming aan de vluchtelingen als bovenomschreven wet tigt. Zaterdag werd in gebouw Heidepark te Bilt- hoven de eerste studentenlanddag gehouden der N.S.B., welke door ruim driehonderd stu denten uit alle oorden des lands werd bijge woond. De algemeene leider, Ir. A. A. Mussert, was door „buitengewoon bijzondere omstan digheden" verhinderd aanwezig te zijn. In plaats van door hem werd nu de oprichtings rede uitgesproken door den heer Farwerck (Hilversum), algemeen propagandaleider der N.S.B. Spr. wees er op dat ook in Duitschland en Italië de studenten een rol hebben gespeeld in een beweging als die van N.S.B. Bij den opbouw der Nat. Soc. Maatschappij zal veel veranderd moeten worden in de opleiding der studenten en in de voorbereiding van die op leiding. Het zou heel nuttig zijn als ook in Nederland de studenten een jaar zouden wer ken bij een vrijwilligen arbeidsdienst, alvorens hun studie aan te vangen. Onze huidige uni versiteiten zijn wanproducten die hinken op twee gedachten: de vakopleiding eenerzijds en de theoretisch-wijsgeerige studie anderzijds. Negentig procent van de afgestudeerden is niet geschikt om wetenschappelijk werk te verrich ten. In de Nat. Soc. Maatschappij zal er wel licht slechts ééne universiteit zijn waar men niet voor zijn 18-jarigen leeftijd reeds zal kun nen studeeren. Deze eene waarachtige univer siteit zal werkelijke geleerden afleveren, die volk en wetenschap beter zullen dienen. Tenslotte verklaarde spr. de Ned. Nat. Soc. Studentenfederatie voor opgericht en instal leerde tot leider van die federatie Mr. J. C. F. Hellwig (Den Haag), die vervolgens een toe spraak hield. Na het houden van deze toe spraak werd het eerste nummer uitgereikt van het orgaan der Studentenfederatie, getiteld „De Wig". Na de pauze werd het woord gevoerd door Ir. Twiss (Ned. O. Indië), door J. Hogewind, in specteur der weerbaarheidsafdeeling, over het onderwerp „De student en de W. A." De laat ste spr. bracht o.a. naar voren dat de weer baarheidsafdeeling niets met militairisme te maken heeft. De W. A. is niet gewapend, aldus spr., en zal nooit gewapend worden, tenzij de regeering eens de W. A. de wapens in de han den drukt. Spr. deelde mede dat de algemeen leider der Studentenfederatie had toegezegd, dat alle leden der federatie tot de W. A. zullen toetreden. Het doel van de W. A. is het aan- kweeken van kameraadschap. De leden der W. A. worden in lichamelijk en in zedelijk op zicht geoefend. De laatste spreker was C. van Geelkerken, algemeen secretaris en jeugdleider van de N.S.B. Daarna werd de landdag huishoudelijk. Bij den aanvang der plechtige herdenking der 300-jarige vereeniging van Nederland en Cura cao, Zaterdagmiddag in de Ridderzaal, heeft de voorzitter van de Commissie Nederland-Curagao 16341934, de heer P. J. de Kanter, voorlezing gedaan van de beide volgende telegrammen van den Gouverneur van Curasao den heer B. W. T. Slobbe: Aan den Minister-President: „Nu Nederland de driehonderdjarige vereeni ging van Nederland en Curasao herdenkt, stelt Curasao er prijs op aan de Nederlandsche Re geering de verzekering te geven, dat het er trotsch op is deel uit te maken van het Rijk waal-mede het zich onzichtbaar verbonden ge voelt." Aan de Commissie: „Ik verzoek U, bij gelegenheid van de plech tige herdenking in Nederland van de driehon- derjarige vereeniging van Nederland en Cura sao bekend te maken, dat Curacao met groote belangstelling deze herdenking volgt en zich één voelt met Nederland." Voordat de zitting in de Ridderzaal aanving, vond een andere plechtigheid plaats in de com missie-kamer. Het bestuur van het Indisch Ge nootschap te Utrecht bood aan het bestuur van het Alg. Ned. Verbond en de Kon. Vereeniging Oost en West, een feestgave aan, bestaande uit een afdruk van een verzameling Spaansche do cumenten, waarvan een deel betrekking heeft op Curasao. De plechtigheid in de Ridderzaal te Den Haag, welke Zaterdagmiddag door de Phohi naar Indië werd uitgezonden, is, naar wij vernemen, uitstekend gehoord. Aangezien op Curasao niet ieder naar deze uitzending heeft kunnen luisteren, omdat het wegens het tijdsverschil met West-Indië daar te lande nog vrij vroeg in den ochtend was, en de meeste luisteraars zich aan het werk be vonden, heeft de Phohi de geheele uitzending op gramofoonplaten opgenomen en ten gerieve van West-Indië des avonds nogmaals een uit zending daarvan gegeven. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd: in de provincie Utrecht: met ingang van den tweeden Woensdag in de maand Juni, tot dijk graaf van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Benedendams en van den IJsseldam, dr. B. J. L. Baron de Geer van Jutphaas, te Utrecht; met den tweeden Woensdag in Juni tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van den Lekdijk Benedendams en van den IJsseldam, ir. J. Chr. Begram van Eeten, te Amsterdam, en A. van Breukelen te Benschop; in de provincie Noord-Holland: met den eer sten Donderdag in Juni tot dijkgraaf van de Wijde Wormer, P. Hoek Spaans, te Beemster; tot dijkgraaf van den polder Waal en Burg op Texel, J. Eelman Jbzn., te Texel; In de provincie Noord-Brabant: met 1 Juli tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap Haven en Sassen van Zevenbergen P. C. H. Snoeqs te Langeweg, gemeente Zeven bergen, en is aan J. L. Verveen te Kethel, op verzoek eervol ontslag verleend als hoogheem raad van het hoogheemraadschap van Delf land (provincie Zuid-Holland). Zaterdag woedde een geweldige bosch- en hei debrand, die bij Wezep is begonnen en reeds het groote natuurmonument „De Dellen" van het Geldersche landschap heeft aangetast. Gevreesd wordt, dat dit schoone stuk natuur voor een groot deel wordt verwoest. Door den sterken wind was het om acht uur nog niet gelukt, het vuur meester te worden. Naar wü vernemen heeft een wetsontwerp, strekkende tot het openen van de mogelijkheid om in het algemeen belang bedrijfsafspraken verbindend te verklaren of te vernietigen, het Departement van Economische Zaken ver laten. Het rev.-soc. Tweede Kamerlid Sneevlied heeft aan den Minister van Justitie de vol gende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van de nadere bijzonderheden, die bekend zijn ge maakt over de omstandigheden, waaronder de vier jonge Duitschers, betrokken bij de jeugd- conferentie te Laren, aldaar in arrest gehouden zijn en op Maandag 26 Februari 1934 uitge leid zijn over de Duitsche grens? In de Minister niet van oordeel, dat deze ge gevens in lijnrechten strijd zijn met de op 25 April j.l. bij de behandeling der interpellatie- Vliegen, verstrekte mededeelingen, die blijk baar berustten op onvolledige en onjuiste rap porten van de betrokken ambtenaren? Is de Minister thans bereid om eventueel na hernieuwd onderzoek maatregelen te nemen tegen de verantwoordelijke ambtenaren, die niet alleen de uitlevering aan Duitsche politie mannen op de grens onder overlegging van bezwarend materiaal hebben bewerkstelligd!, doch die bovendien met de waarheid in strijd zijnde mededeelingen aan den minister heb ben gedaan? BUITENZORG, 2 Juni (Aneta) Met ingang van 28 Juni a.s. is op verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de belang rijke diensten den lande bewezen aan den di- rcteur van het Departement van Justitie, Mr. J. J. Schrieke. Ingediend is een wetsontwerp tot nieuwe regeling van de surséance van betaling, de ge legenheid tot accoord openend. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen wij het volgende: Tot voor korten tijd werd van de by de wet van 1925 geboden gelegenheid slechts sporadisch gebruik gemaakt. In den laatsten tüd is dit echter anders geworden en er gaat thans haast geen week voorby, waarin niet eenige verzoeken tot verleening van surséance worden ingediend. De minister van Justitie meent dan ook, met de Staatscommissie-Limburg, van wier werk zaamheid dit ontwerp de vrucht is, dat met eenige voorziening niet langer kan worden gewacht. In de eerste plaats dient de mogeiykheid te worden geschapen, dat zoo spoedig mogeiyk, ook vóór de raadpleging van de crediteuren, aan dien door den schuldenaar krachtens zyn sur- séance-request in het leven geroepen toestand een einde wordt gemaakt, waar zulks noodig mocht biyken. Verder is 't gewenscht, dat, daar de surséance van betaling hoe langer hoe meer toepassing vindt op de boedels, waarby alge- heele voldoening der schuldeischers niet te ver wachten is, bepalingen worden opgenomen, wel ke de gelegenheid geven, de belangen van den boedel beter te beveiligen dan by de bestaande Ik kan een houtskoólteeke- ning van u maken voor twee honderd gulden. Hoeveel is het als ik het houtskool lever? Gutierrez, Madrid. De Nijverheidsraad heeft onlangs zijn twee honderdste vergadering gehouden. Met het oog op de tydsomstandigheden is dat feit niet fees- teiyk herdacht. Naar aanleiding van een destyds ontvangen schryven van den Minister van Economische Zaken betreffende propaganda in Noorwegen hebben de organisaties, die in den Nijverheids raad zijn vertegenwoordigd, by hare leden een onderzoek ingesteld naar de vraag, of er by de Nederlandsche industrie belangstelling bestaat voor een poging, om de handelsbetrekkingen met Noorwegen uit te breiden, o.a. door bij wijze van reclame een speciaal nummer van een goede Noorsche courant te doen uitgeven. De resultaten van dit onderzoek zyn ter kennis van de Nederlandsche Regeering gebracht. Voorts heeft de raad besloten, de consultaire tarieven van de mogendheden, die hier te lan de consulaten hebben gevestigd, te bestudee- ren, teneinde een vergeiyking te kunnen maken van de consultaire tarieven der verschillende landen onderling, alsmede van die tarieven met de soortgelijke Nederlandsche heffingen. Een nader door de organisaties die in den Nyverheidsraad zijn vertegenwoordigd, gehou den enquête heeft uitgewezen, dat de belang stelling voor de in 1935 te Brussel te houden Internationale Tentoonstelling uiterst gering is, zoodat de kans, dat de Nederlandsche Nijver heid op waardige wijze op die expositie zal zijn vertegenwoordigd, uitgesloten moet worden ge acht. De Minister van Economische Zaken a.i. is hiervan op de hoogte gesteld. BATAVIA, 2 Juni (Aneta) Uit de officieele bevestiging van den nieuwen aanslag in Atjeh op den treincontroleur Van Leeuwen, blijkt dat de heer Van Leeuwen bij het in den trein stap pen van achteren door een Atjeher werd be sprongen. Hq wierp den aanvaller van zich af en greep daarbij in diens pisoblatti. De aanval ler is naar schatting zestig jaar, hq is afkom stig uit de onderafdeeling Lho Soekoen, kent den aangevallene niet en maakt den indruk krankzinnig te zijn. De groote luchtdemonstratie te Soesterberg, welke de militaire vliegers aldaar zullen geven ten bate van het Pelikaan-comité, op Zaterdag 14 Juli, zal worden gehouden van 2—5 uur des middags. Er wordt een zeer groote toeloop van publiek verwacht. Alle voorbereidingen voor een goede verkeersregeling en een afdoende terreinbe waking zyn daarom reeds getroffen. Onder leiding van den kapitein-vlieger W. E. Hoogenboom is ter plaatse een bespreking met autoriteiten van de Koninklijke Marechaussee, van de Militaire Politietroepen, de Rijksveld- regeling het geval is en de wederzij dsche aan spraken nauwkeuriger en vollediger af te bakenen. Is deze wijziging van de surséance van beta ling op zichzelf reeds noodzakeiyk, de eisch van herziening klemt nog te meer, nu het gewenscht is de gelegenheid te scheppen, om ook buiten faillissement een dwangaccoord tot stand te doen komen. Het Nederlandsche recht kent een dwangac coord alleen in geval van faillissement. Voor deze beperking bestaat, naar het oordeel van den minister, geen goede grond, zy leidt er toe, dat faillietverklaringen die als oneervol wor den beschouwd en de betrokkenen niet zelden blijven schaden in hun crediet moeten wor den uitgesproken in gevallen, waarin het ook voor de schuldeischers beter ware geweest, in dien dit voorkomen had kunnen worden. De minister acht een tusschenoplossing gewenscht, welke als regel stelt, dat het ac coord eerst in behandeling komt na de de finitieve verleening der,surséance, doch den rechter de bevoegdheid geeft, om, in geval het ontwerp van accoord tegelijk met het verzoekschrift tot het verkrijgen van surséance ter griffie is nedergelegd, de be handeling van het accoord in de plaats te doen treden van die der surséance. Is eenmaal definitief beslist over het aan geboden accoord, dan kan de surséance verval len, niet alleen wanneer het accoord is tot stand gekomen, doch ook in het tegenovergestelde ge val. In het laatste geval moet worden aange nomen, dat er geen vooruitzicht meer bestaat, dat de schuldenaar in staat zal zijn, zijn schuld eischers te bevredigen. De ontworpen regeling van het accoord kan executie van den schuldenaar voorkomen, ter wql gewaarborgd is, dat de schuldeischers niet onredelqk worden benadeeld. Zq mag gelden als een voorziening op het gebied van het execu- tierecht, gelijk in de jongste Troonrede be doeld, welke, in de bizondere tydsomstandig heden van groote waarde, ook voor meer nor male tyden haar beteekenis houdt. wacht en de Politie van Zeist en Soest gehou den. Voor auto's, autobussen en motorrijwielen worden totaal vijf autoparken ingericht. Een gedeelte van het terrein wordt beschik baar gesteld voor het opstellen van automo bielen waarvan de inzittenden ter plaatse de uitvoering van het programma uitstekend kun nen zien. Voor de rijwielen zullen eveneens een vqftai parken worden ingericht. Vrijdagmiddag zal Z. Exc. mr. Merchant, minister van Onaerwys, Kunsten en Weten schappen, naar „De Maasbode" meldt, een be zoek brengen aan de R. K. Leergangen en de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Bq deze gelegenheid zal Z. Exc. tevens het economisch technologisch instituut officieel openen. Wekelijksch beursoverzicht, samengesteld door De Spaamebank N.V., Amsterdam. Amsterdam, 1 Juni 1934 CHERIBON, 2 Juni (Aneta) In de dessa Troesmi hield de resident van Cheribon, de heer Van der Plas een toespraak tot de bevol king waarbq hy den raad gaf niet bang te zijn om inlichtingen te verstrekken aan het Bin- nenlandsch Bestuur en de politie over de mis dadige vereeniging „Gagak Solo Pembrani", daar de Regeering volkomen in staat is de be volking tegen misdadigers te beschermen. In de Virikenbuurt te Reeuwijk is Zaterdag morgen, toen de kinderen daar met lucifers speelden, brand uitgebroken in een turfschuur van den heer K. Schouten. De vlammen sloe gen over op een nevenstaande schuur. De brandweer slaagde er in, het woonhuis, waar achter de schuur staat, te behouden. De beide schuren brandden geheel af. In de schuren bevond zich een groote voorraad turf, die eveneens een prooi der vlammen werd, ter wijl twee geiten, eenige paarden en 45 kippen in de vlammen omkwamen. De schuren waren beide verzekerd; de inhoud en het vee niet. Het Bestuur van het Nuyensfonds kwam Za terdagmiddag in Hotel „Het Kasteel van Ant werpen" te Utrecht in bijzondere vergadering bijeen, teneinde aan den weleerw. heer N. Grei temann, professor aan het Groot-Seminarie te Warmond en den heer P. Noordeloos, gemeente secretaris van Grootebroek de bekroning uit te reiken, welke hun voor de beantwoording van door het Nuyensfonds uitgeschreven prqsvra- gen is toegekend. Behalve de bekroonden waren o.m. aanwe zig hun familie-leden, Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot-Seminarie te Warmond, vele professoren en het bestuur van de R.K. Studentenvereeniging „Veritas". De voorzitter, pater G. Gorris S.J., uitte zqn vreugde over de groote belangstelling voor deze bijzondere vergadering, waarin hq ook een blijk van sympathie zag jegens het Dr. Nuyensfonds. De eerwaarde spreker zette daarna met een enkel woord het doel van het Dr. Nuyensfonds uiteen, n.l. het veroveren van de ons toekomende plaats in het geestes -en cultuurleven van ons volk. Heeft het fonds inzinkingen gekend, den laat sten tijd wordt weer met volle kracht gewerkt. Mededeeling werd gedaan dat bericht van verhindering hadden gezonden eenige bestuurs leden en jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud- Amelisweerd, secretaris-penningmeester van de St. Radboud-stichting. Het woord werd hierna gegeven aan prof. R. L. Jansen O.P., die met Dom J. Huyben O.S.B. en pastoor W. Nolet de antwoorden had te be- cordeelen, welke waren ingekomen op de prqsvraag. „Geschiedenis der bijbelkennis en van het bijbellezen in Nederland voor de Hervorming, bqzonder in verband met de moderne devotie." Hierop was alleen een antwoord ingekomen van den weleerw. heer N. Greitemann. Het antwoord getuigde, zoo luidde het rap port, dat door prof. Jansen werd voorgelezen, van diepe studie, een bezonken oordeel en een eigen persoonlqke behandeling. De conclusie is meestal juist en vaak zeer belangrijk. Het antwoord is voor de wetenschap van veel belang. De compositie is echter eerder analytisch dan synthetisch en het betoog ver loopt wat brokkelig. De tweede prqsvraag was „Prins Willem I en de Katholieken". Hierop was echter geen antwoord ingekomen. Op de derde prijsvraag „De resititutie der kerken in ons land in den Franschen tijd". was een antwoord ingekomen van den heer P. Noordeloos. De secretaris, de heer C- Printzen, Nijmegen die met Mgr. dr. Th. Goossens, pater G. Gorris S.J., prof. J. D. M. Cornelissen en prof. E. van der Heyden de jury voor deze prqsvraag vormde, deed voorlezing van het rapport. De stql van den heer Noordeloos werd zeer levendig ge noemd, doch daardoor is de schrijver doel, aard en de grenzen van zyn taak vaak vergeten. De inleiding is niet geslaagd en het antwoord werd niet voor publicatie geschikt geacht. Het had besnoeid moeten worden, terwql meer con centratie gewenscht werd geacht. De jury had overigens veel waardeering voor den omvang- rqken arbeid van den heer Noordeloos. Pater Gorris wenschte hierna de bekroonden van harte geluk en sprak de verwachting uit, dat de weleerw. heer Greitemann met deze be kroning aan het begin zal staan van een lange vruchtbare wetenschappelijke loopbaan. Die verwachting is gerechtvaardigd, want de ge schiedenis van het Seminarie van Warmond vermeldt meerdere namen van wetenschappe- lqke mannen. Het werk van den heer Nooordeloos noemde spr. noodzakelqk voor de bestudeering van de geschiedenis onzer emancipatie. De voorzitter feliciteerde daarna de ouders van prof. Greitemann en de echtgenoote van den heer Noordeloos, waarna onder een har- teiyk applaus der vergadering de diploma's aan de bekroonden werden uitgereikt. Tenslotte heeft Pater Gorris met een enkel waardeerend woord gewag gemaakt van den financieelen steun van het Pater de Grootfonds bij het uitschrijven dezer prqsvragen. Terwijl de thee werd geserveerd was er ge legenheid de bekroonden geluk te wenschen. Velen maakten hiervan gebruik. Wq merkten onder hen ook op, prof. dr. J. de Jong, president van het Groot-Seminarie „Rqsenburg". De bonafide fondsenbezitter is reeds ge- ruimen tqd de typische personificatie van den man die de klappen krqgt en ook deze week is hij niet gespaard gebleven van een flinke tuchtiging, welke hem coor Dr. Schacht namens- het Duitsche Rqk werd toe gediend. Het is nog niet mogelijk den juisten inhoud weer te geven van de eventueele over eenkomst, welke tusschen de Duitsche regee ring en de regeeringen der crediteurstaten zal gesloten worden met betrekking tot de trans ferbetalingen, maar uit de tallooze onofficieele geruchten oistilleeeren wij het volgende: 1. De regeling wordt getroffen voor het tyd- vak van 1 Juli 193430 Juni 1935. 2. Zq omvat dividend- en rentebetalingen op alle particuliere- en rqksschulden. 3. Voor deze dividend- en rentebetalingen ontvangen de crediteuren 3 pet. schuldbrieven welke in 1945 aflosbaar worden gesteld. In plaats van deze schuldbrieven kunnen credi teuren 40 pet .in contanten krqgen, met dien verstande, dat deze pas 6 maanden na den vervaldag worden uitbetaald, en dat de beta lingen stop gezet worden, als de toestand van de deviezenportefeuille dit vereischt. Wq betwijfelen het of Duitschalnd zal vast houden aan zqn eisch ook de Young- en Da- wesleening onder het moratorium te rangschik ken, daar het hierdoor alle crediteuren opnieuw tegen zich in het harnas jaagt en daarmede zijn laatste greintje aanspraak op credietwaar- digheid zou verspelen. Ook firiancieel-technisch is deze eisch niet te verdedigen, daar voor den jaarlqkschen rentedienst op Bawes-Young en Kreugerleeningen slechts Mk 48,millioen noo dig zqn, welk bedrag met medewerking van Duitsche exporteurs gemakkelijk is te mobili- seeren. Nederland en Zwitserland hebben deze voor stellen van de hand gewezen. Door onzen groo- ten import verschaffen wij aan Duitschland een zoodanig bedrag aan deviezen, dat er na vol ledige betaling van alle Nederlandsche credi teuren nog een belangrqke som overblijft. On ze regeering heeft nog een reden om zich met hand en tand tegen een gedeeltelqke betaling te verzetten. Wij kunnen ons de luxe van een passieve handelsbalans veroorloven, ornaat Ne derland, als kapitaalkrachtig land, het invoer- overschot kan dekken door haar rentevorde ringen. Houden deze rentebetalingen op, dan vormt dit een groot gevaar voor onzen gulden. Ook Duitschland zal zqn besten klant niet gaar ne willen verliezen en wq voorspellen dan ook een speciale regeling, waarbij Nederlandsche crediteuren ten volle zullen worden betaald, zonder dat anderen zich benadeeld gevoelen. Het is begrijpelijk, dat de koersen van Duit sche fondsen angstvallig het verloop der be sprekingen te Berlqn volgen. De Youngleening daalde en steeg al naar gelang men van mee ning was, dat deze leening al dan niet onder het moratorium zou vallen. In dezen hoek was tenminste van eenigen handel sprake, in te genstelling met de overige afdeelingen welke geheel verlaten waren. De Nederlandsche beleggingsmarkt is prijs houdend, hoewel de hoogste koersen van de vorige week niet gehandhaafd konden worden. De aandeelenmarkt vertoont een somber beeld, zoowel op de Amerikaansche als op de bin- nenlandsche afdeeling. Een staking van bqna 34 millioen arbeiders in de katoenindustrie dreigt a.s. Maandag uit te breken. Nu zijn wy van Roosevelt wel gewoon, dat hij op het laat ste moment ingrijpt, hetgeen de balans naar een vredige oplossing van dit conflict wel zal doen overslaan. De metaalbewerkers hebben voorloopig hun stakingsplannen uitgesteld, maar zuiver is hier de atmosfeer nog niet. De beurs gaat onder deze sociale woelingen gebukt en vooral staalwaarden lagen zeer zwak en be reikten nieuwe laagterecords. Geen opwekkend nieuws van de locale markt. Philips heeft van een voortdurend aanbod te lqden, hetgeen wordt toegeschreven aan likwi- daties van Amerikaansche zijde. De Unilever is door kolonel Francis Norris schijnbaar voor enkele millioenen opgelicht, maar wq willen hiermede niet zeggen, dat dit de oorzaak is van de zwakke houding van dit fonds. In Oostenrijk is een nieuwe concurrentie- strqd uitgebroken tusschen de Koninkiyke Pe troleum en de Vacuum Oil, met als gevolg een lading der benzineprqzen met 30 pet. Hierte genover staat, dat uit Amerika melding wordt gemaakt van een prijsverhooging van 34 cent per gallon. Tegen de verdrukking in weten Fordaandee- len hun koers te behouden hetgeen de deugde lijkheid van het product weerspiegelt. Opmerkelqk is de voortdurende vaste stem ming van aandeelen Redjang Lebong. In de afgeloopen week monteerde dit fonds weer 10 punten. Omtrent de oorzaak tasten wq in het duister. Cultuurwaarden zijn prijshoudend. Het nieuwe invoerrecht op palmolie in de Vereenig- de Staten vormt een bedreiging voor Amster dam-Rubber en H. V. A„ die dit product in groote hoeveelheden in Amerkia plachten te verkoopen. Als voorstander van een gematigde tariefpolitiek heeft ook hier Roosevelt inbegre pen en wij hopen voor genoemde producenten, dat dit ingrypen succes zal hebben. De positie der thee-producenten schqnt zeer verbeterd te zijn. De jaarverslagen over 1933 luiden veel gunstiger, terwql de prqzen sinds dien nog aanmerkelijk gestegen zqn. Boekdee- len spreken de volgende cijfers: gemiddelde prijs 2e halfjaar 1933 38ct. per 34 K.G.; ge middelde prijs Januari-Mei 1934: 45 ct. De deze week gehouden theeveiling te Londen was ech ter minder geanimeerd. Slotkoersen van 4 pet. Nederl. 1934 4 34 pet. N.-Ind. '26 3)4 pet. Engeland 5)4 pet. Young A. K. U Ford Philips Unilever Scheepv. Unie Koninkl. Olie Redjang Lebong Amsterd. Rubber H. V. A Deli Mq Senembah Beth. Steel U. S. Steel Anaconda Intern. Nickel Marken Prolongatie 25 Mei 1 Juni 101% lOlVs l-OO.Ve 997/« 65 65% 38% 3614 37% 36% 208% 207% 224 213 75% 72 37 3S7/9 153% 1531/2 lo8% 168 106% 107% 172% 172% 130 12?% 133% 136 19% 19% .4% 24 8Va lbl/8 15% 7.491/2 7.50% 1.4/7/8 57.94 5 (.65 1 pCt 1 pGt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6