De groote stad in de crisis Uit de wereld van de film Auto in de vaart O Nederlandsch Vroede vaderen bijeen TUK DER KA TH. JONGE WERKGEVERS I AMSTERDAM-LIVERPOOL Hg p§jgi g ZONDAG 3 JUNI 1934 De voorjaarsvergadering der K. J. W. V. te Eindhoven begonnen Rede van mr. Kropman Ernstig ongeval op den rijksweg Amsterd amHaarlem Mr. G. C. J. D. Kropman De inzittenden gered AUTO TEGEN EEN BOOM Twee dooden, onder wie een Nederlandsche dame De langste luchtlijn over zee met landvliegtuigen geopend HANDELSVERDRAG MET CHILI INDISCHE POSTVLUCHTEN Voor het te laat is RETRAITEN In het „CenakeV' te Tilburg Retraiten in het St. Alfonsushuis te Amersfoort West-Duitschland wint van Oost-Nederland SCHAKEN Om het wereldkam pioenschap Het slot der 21e partij m w» ''wé 'WM llll lof tas* VM 'm. wm üii Een storm tegen het praeadvies van mr. Pont Congres te Rotterdam VOORSPOEDIGE REIS UITLOTINGEN Zaterdag en Zondag houdt de Katholieke Jonge Werkgeversvereeniging haar voorjaars vergadering te Eindhoven. Nadat de verschillende deelnemers waren samengekomen in hotel „du Commerce", werd om ongeveer 4 uur het eerste deel van de ver gadering geopend in Century. De voorzitter, de heer A. v. d. L u g t gaf in zijn openingswoord een kort overzicht van het werk der vereeniging in de afgeloopen 3% jaar. Spr. memoreerde de viering van het derde lus trum, de oprichting van de club Haarlem en de oprichting te Breda van de kern. Hoewel het vereenigingsleven minder luidruchtig is ge weest door de tijdsomstandigheden, is dit leven niet minder diep en hecht, eerder het tegen deel. De leden moeten aan de vereeniging niet alleen hebben ideeëlen steun, maar ook mate- rieelen. Daarom is 't instituut van het „zakelijk contact," dat onlangs tot stand is gekomen, van zeer groot belang. Met een speciaal woord van welkom aan prof. Weve en aan den oud voorzitter den heer L. Jansen wordt deze ver gadering geopend. Nadat de notulen der vorige vergadering zijn goedgekeurd, leest de secretaris, mr. J. M. v. Gilse zijn jaaroverzicht voor, waarin hij de taak der K.J.W.V. schetste als een taak, waarbij de christelijke service, het christelijk dienen op den voorgrond dient te staan. „Dienen" en „ergens voor dienen" is veelal hetzelfde en de buitenwereld beoordeelt de Jonge Werkgevers naar het dienen, naar de daden, niet echter de bravour-daden, doch het werk in stilte. Een van die daden kan zijn het steunen van de jeugdbeweging, door mee werken aan godsdienstige en charitatieve ver- eenigingen, contact met werklieden en vooral met jeugdige werkloozen. Het hoofdbestuur heeft zijn medewerking toe gezegd aan de oprichting van het Kath. Ge meenschapsoord, bedoeld als werkkamp voor Kath. jeugdige werkloozen. Het aantal nieuwe leden bedraagt 48; de ver eeniging telt thans 377 leden. Het ledental wisselt zeer sterk, wat zijn oorzaak vindt in de sterke wisselingen in de personen, die in het bedrijfsleven een leidende functie vervullen. Spr. memoreert de activiteit bij het werven van nieuwe leden, vooral van de clubs Eindhoven en Tilburg. Met een afscheidswoord aan den voorzitter besluit de secretaris zijn overzicht. Daarna houdt Mr. Kropman, wethouder van Amsterdam, zijn inleiding over: „de groote stad in de crisis". Mr. Kropman vraagt de aandacht voor de positie der groote gemeenten, doch hij zal niet over politiek spreken. Gemakshalve zal spr. zich bepalen tot Amsterdam, en geeft allereerst de definitie van Kuijper van gemeenten. .Gemeen ten zijn geen kunstmatig gevormde gemeen schap, doch natuurlijke producten der volks- gemeenschap, als hoedanig de wetgever ze moet eerbiedigen. Amsterdam is een der gemeenten, die zich natuurlijk heeft ontwikkeld van de oudste historie af. De eerste groei ging langs de boorden van den Amstel. Eerst tegen 't eind der 15e eeuw werd de stad ommuurd, waardoor het leven der poorters andere vormen aannam en waardoor de stad een andere toekomst te gemoet ging. Van 1612 tot 1658 hadden de uit breidingen plaats, waarbij de grachten werden gegraven. De eerste ernstige tegenslagen heeft Amster dam meegemaakt in den Napoleontischen tijd, welke tijd aan den onzen herinnert en in bepaalde opzichten nog erger was dan thans. In uien tijd werd Amsterdam door het Rijk geholpen door het graven van kanalen, door het stichten van fabrieken en het aanleggen van spoorwegen. Echter eerst na het openen van het Noordzee kanaal kwam de welvaart terug. De bevolking nam toe en uitbreiding was noodzakelijk. De opening van het Merwedekanaal droeg even eens veel bij tot verhooging der welvaart. De bevolking nam sterker toe dan de woningen, en in dezen toestand kwam de oorlog. In 1917 kwam het plan-Berlage tot stand, waardoor nieuwe steden konden worden gebouwd langs de rand der stad. De bevolking van Amsterdam nam van 1860 tot nu toe van 200.000 tot 780.000. De aangroei ing is hoofdzakelijk gegaan ten koste van de Protestanten, die achteruit gingen, terwijl de Katholieken vooruitgingen, 'n Vierde deel van de bevolking heeft geen godsdienst. Het aantal Joden in de stad is 10 pet.; in de gemeentedien sten der stad is 1 pet. Joden, meestal in de hoogere functies. Merkwaardig is, dat de binnenstad ontvolkt wordt, deze wordt een zakenwijk, en de bevol king trekt naar de nieuwe steden. Deze bin- nenstadsche verhuizing is van geestelijk be lang, omdat men er niet toe kwam kerken in de nieuwe wijken te bouwen, waardoor contact met de geestelijkheid verloren ging. Eerst in de laatste jaren komt hierin verandering. Ook de Katholieken hebben zich dit aan te trekken. Hierin kan ook nu de reden liggen, waarom Yi der bevolking zonder godsdienst is. Waar echter het kerkelijk leven is behouden, is het dieper geworden. Eveneens merkwaardig is, dat Amsterdam voortdurend nieuw bloed krijgt van buiten, doch daartegenover staat, dat velen uit de stad weg trekken. Meestal komen de kleine vermogens de stad binnen en de groote verdwijnen eruit. Ook sociaal is dit van belang, daar zij, die van buiten komen, in de groote stad niet die con trole hebben als in de kleine stad en daardoor verloren gaan. Tot 1930 was in Amsterdam een vestigings overschot van 2 tot 4 pet. Als men de schei ding maakt tusschen N.-Holland en de andere provincies, dan blijkt, dat N.-Holland een ver- trekoverschot heeft en de andere provincies een vestigingsoverschot. Het aantal buitenlanders neemt in Amsterdam voortdurend toe, hetgeen zijn oorzaak vindt in de Duitsche dienstboden en de vluchten uit Duitschland. Amsterdam heeft het geluk, dat het zijn wel vaart kan 'putten uit meer bronnen. Ongeveer 80 pCt. der bevolking is werkzaam in nijver heid en handel. Na den oorlog is het aantal gemeentediensten geweldig toegenomen, waarin pl.m. 1/10 van de bevolking zijn levensonder houd vindt. Dit is van groot belang bij het toe passen van loonsverlagingen en dergelijke kwfes- ties. Spr. geeft dan schematisch aan, hoe de crisis Amsterdam getroffen heeft in het Jaar 1932. Kenmerkend is bijv., dat de publieke aanbeste dingen in een jaar terugliep van 10.5 tot 3-5 millioen. Amsterdam heeft thans 40.000 werk loozen, waarvoor de stad per week een half millioen moet uitkeeren. Het Rijk draagt 5 millioen per jaar bij. Amsterdam betaalt dus per jaar 21 millioen, waarbij nog komen 5 mil lioen voor de gewone armen, totaal 26 millioen die zoo'n grooten invloed in hun stad hebben. De secretaris doet voorlezing van bericht van verhindering van mr. Steenberghe, prof. Heeze- mans, rector v. d. Bergh en eenige leden. Het rapport van den penningmeester, den heer J. A. Duynstee, alsmede het rapport der kascommissie werd voorgelezen en den penning meester werd décharge verleend. In de vacature, ontstaan door het aftreden van den voorzitter, den heer A. v. d. Lugt, werd bij enkele candidaatstelling gekozen de heer Antoon sten uit Eindhoven. Des avonds had een gemeenschappelijke maal tijd plaats in hotel „du Commerce," waarna een trip naar Heeze werd gemaakt. de crisisverliezen op de tram en andere dien sten, terwijl bepaalde diensten meer uitgaven vragen, zooals de Gen. Dienst. Ook de belastin gen brengen minder op. De eenige wijze, waarop de begrooting sluitend kan worden gemaakt is bezuinigen. De nieuwe financieele regeling van de ge meenten is voor een groote stad niet gunstig, ook al niet wegens de tusschentijdsche veran dering. Sinds eind 1933 is de bijdrage van het Rijk in den werkloosheidsteun weer verminderd. De positie der groote stad in deze crisis wordt dus bepaald door toenemen der uitgaven, door afnemen der inkomsten en door de houding der regeering. De moeilijkheden worden nog ver hoogd door de politieke schakeeringen der be volking. Bij de regeering heerscht een geest, die voor het gemeentebestuur de moeilijkheden nog giooter maakt en die een groot gevaar opleveren voor de autonomie der gemeente. Het controle-systeem over het gemeentebe stuur is thans niet meer juist. De groote steden gaan hoe langer hoe meer een economisch beeld vormen en daarom is het onjuist, dat een college als Ged. Staten, dat een politiek college is, het beleid der gemeenten contro leert. Het gemeentebestuur van een groote stad neemt hoe langer hoe meer een positie in van 't verlichte despotisme en het is mogelijk, dat de spanning tusschen bestuur en raad te groot is en dat de stad onbestuurbaar wordt in welk geval een regeeringscommissaris komt, die een einde maakt aan de autonomie dier gemeente, hetgeen voor de gemeente zeer funest is en haar bestaan aantast. Het gemeentebestuur is nooit bang voor ob jectieve critiek en daarom moeten allen mee werken om de bevolking voor te lichten, opdat zij een beeld krijgt van de moeilijkheden der groote stad in de crisis. Na het beantwoorden van enkele vragen, dankt de voorzitter mr. Kropman en huldigde in zijn persoon de Katholieken van Amsterdam, Toen je uit de gevangenis Tcwam heb ik je geld gegeven om een nieuw leven ie begin nen. Wat heb je er mee ge daan? Ik heb er een fijn stelletje modern inbrekersgerei voor ge kocht. Zaterdagavond is op den Rijksweg Amster dam—Haarlem een zeer ernstig ongeval gebeurd dat nog goed is afgeloopen. Uit de richting Haarlem kwam n.l. om ongeveer half acht een auto, bestuurd door een naar schatting 65- jarigen heer uit Den Haag. De auto had een tamelijk groote snelheid. Toen hij den spoorwegovergang van den spoor weg HaarlemHoofddorp gepasseerd was, kwam de auto door tot nu toe onbekende oorzaak met het rechtervoorwiel en het rechterachter- wiel in het mulle zand van den wegberm te recht. De bestuurder raakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt en de auto vloog dwars over den'weg. Eenige paaltjes van de trambaan der N.Z.H.T.M. werden omvergereden, de auto schoot de trambaan over en dook in de trek vaart naast deze baan. Gelukkig bleef de auto met zijn bovengedeelte boven water, zoodat de zes inzittenden eruit konden kruipen, of eruit konden getrokken worden door inmiddels toegeschoten inzitten den van passeerende automobielen, wielrijders enz., terwijl ook een schipper met zijn boot bij het redden behulpzaam was. Van de inzittenden bleek de bejaarde echt- genoote van den bestuurder, die naast dezen in den wagen gezeten had, er nog het slechtst aan toe te zijn. Zij was blijkbaar zeer geschrok ken en had water binnen gekregen. De overi gen: de bestuurder, mr. v. L. uit Den Haag, nog een naar schatting zestig-jarigen heer, de 35- jarige chauffeur, die achterin gezeten had en nog twee dames, kwamen met den schrik en een nat pak vrij. De gewonde en de twee andere dames wer den met een particulieren auto van de garage v. Rumpt te Haarlem naar het St. Elisabeths- gasthuis te Haarlem overgebracht, waar mevr. v. L. ter verpleging is opgenomen. Haar toestand was gisterenavond betrekkelijk goed te noemen. De twee andere dames konden naar huis terugkeeren, wat ook de twee heeren en de chauffeur deden. Toen het ongeval gebeurd was, waarschuwde de heer Roosenhart, die vanuit het service station het ongeval had waargenomen, onmid dellijk de politie en de E.H.B.O., die spoedig ter plaatse waren. Ook heeft hij garage v. Rumpt gewaarschuwd, die met een auto de inzittende dames naar het St. Elisabeths-gasthuis heeft overgebracht. De politie heeft pro forma een onderzoek ingesteld, maar geen strafbaar feit kunnen con- stateeren. De auto, welke binnen enkele uren zeer diep in de vaart gezonken was, is hedennacht om 3 uur met een kraanwagen van de garage v. Rumpt uit de vaart gehaald. Het ernstig ongeval veroorzaakte eenige stag natie in het verkeer ter plaatse. Tal van auto mobilisten en wielrijders stopten en begaven zich naar den waterkant om den gezonken auto te bekijken. Hier gold voor hen met recht het spreekwoord: een schip op het strand is een baken in zee.... Zaterdagnacht is op den weg tusschen Geck en Hasselt (België) een auto met groote snel heid tegen een boom gereden. Mej. Klemschmidt uit Amsterdam werd daarbij °P slag gedood. De bestuurder, een Belg, is kort na zijn op neming in een ziekenhuis overleden. Bij den beeldhouwerHebt u soms een model noodig voor de Venus van Milo? Gutierrez, Madrid. Zaterdagmiddag eenige minuten vóór vieren landde de „Leeuwerik" van de K.L.M. met ge zagvoerder Frijns als piloot vlot op Schiphol, thuiskomende van de eerste vlucht naar Liver pool en terug. Met dit vliegtuig keerde tevens terug het Nederlandsche gezelschap, dat ter gelegenheid van de opening van de nieuwe luchtverbinding van de K.L.M. met Hull en Liverpool eenige dagen in Engeland had vertoefd. Het waren de heeren ir. M. H. Damme, direc teur-generaal van P.T.T., L. Boogerd, directeur van de Handelsinrichtingen te Amsterdam en A. Plesman en D. J. de Vries van de K.L.M. In minder dan drie en een half uur tijd de „Leeuwerik" was te 12.35 uur Amsterd. tijd van het vliegveld Speke nabij Liverpool vertrokken was de Fokker-vogel van de Westkust van Engeland naar Neerland's hoofdstad gevlogen. Een kwartier korter was echter de vliegtijd, daar in Huil een tus- schenlanding wordt gemaakt. Had de „Valk" bij de eerste vlucht op deze lijn op 31 Mei de route gedeeltelijk langs de Engelsche kust genomen via Cromer, de „Leeuwerik" vloog Zaterdagmiddag recht streeks van Huil naar Zandvoort, ongeveer 350 K.M. Dit is de langste luchtlijn ter wereld over zee, welke met landvliegtuigen wordt uitgevoerd. Het is dan ook begrijpelijk, dat men in Huil en Liverpool volle bewondering heeft voor het werk van de K.L.M., een bewondering, welke tijdens het bezoek der Nederlandsche gasten, in tal van redevoeringen tot uiting kwam. Zoowel in Huil als Liverpool de Lord Mayors en de directeuren van de vliegvelden hebben het den heer Plesman verzekerd zal men er naar streven in samenwerking met de K.L.M. tot verbetering en daarmede tot ontwikkeling van het luchtverkeer te komen. Vooral voor Liverpool als groote havenstad is het van groot belang te zorgen voor een goede luchthaven. Door internationale samenwerking zullen in de toekomst nog veel snellere verbindingen wor den geschapen dan thans reeds het geval is. Het is nu reeds mogelijk des morgens te kwart over zeven uit Glasgow in Schotland te vertrekken en denzelfden avond te kwart over zeven te Malmö of te kwart over acht te Berlijn aan te komen. Reuter seint ons uit Santiago, d.d. 1 Juni, dat de heeren Boissevain, zaakgelastigde van Neder land en Cruchaga, minister van Buiten' andsche Zaken van Chili, het nieuwe handelsverdrag hebben onderteekend. De „Pelikaan" (uitreis) is uit Rutbah ver trokken en landde te Dj ask. De „Rüstvogel" (thuisreis) is uit Calcutta vertrokken en landde te Jodhpur. nze beschouwing over de vraag, of een Ne derlandsche filmindustrie mogelijk is, heeft vele lezers naar de pen doen grijpen. Dat allen zonder uitzondering het met de strekking van ons betoog geestdriftig eens zijn, is voor ons bemoedigend, doch de methode, die sommigen willen toepassen om tot het groote doel te geraken, lijkt ons wat rigoureus. Het is een niet te ontkennen feit. dat de Ne derlandsche filmindustrie in verkeerde handen is. in handen namelijk, die de mogelijkheden tot een filmcultuur vermaterialiseeren, vergroven, zooals een onzer lezers het terecht uitdrukt. De kans voor de Nederlandsche film zal dan pas komen, wanneer het begrip „industrid" op den achtergrond wordt gedrongen en wanneer het begrip „Cultuur" gaat primeeren. Daar is op het oogenblik geen sprake van. Dit wks het geval, toen de jonge filmers, die ons land een naam hebben bezorgd in de inter nationale filmwaardeering. naar best vermogen en met opoffering van hun laatsten gulden hun films maakten. Dat was de tijd van de ware nationale film, al heeft deze periode geen drie groote films opgeleverd. Thans echter, nu men het nationaliteitsgevoel gaat misbruiken om een zoogenaamde Nederlandsche filmindustrie te vestigen, die het begrip „Nederlandsch" alleen gebruikt om geld te verdienen ten koste van veel grootere waarden dan geld, is er minder dan ooit sprake van een Nederlandsch element in deze filmindustrie. Het gaat hier uitsluitend om de zaken en niet om de film. En juist daar om schroomt men niet buitenlanders naar hier te halen, die niets weten van Nederland, noch van den Nederlandschen geest, die den geest van Bouber's volksstuk via de commercieele film grondig hebben vernietigd; die ver achter blijven bij wat het middelmatige buitenland produceert en die dus het laatst van al geroe pen zijn om zich voor te doen als vertegen woordigers van een Nederlandsche cultuur. Reeds daarom alleen is het zeer te betreuren, dat deze mannen werden uitverkoren, maar nog op een budget van 110 millioen. Hierbij komen meer is dit te betreuren, omdat onze eigen filmers het werk beter zouden hebben volbracht. We schamen ons wel een beetje, wanneer we niettegenstaande dit alles toch nog in verschil lende Nederlandsche organen mededeelingen lezen als daar zijn: „Het is jammer, dat wij niet over krachten beschikken als Oswald en anderen, zoodat we wel genoodzaakt zijn onze toevlucht tot buitenlanders te nemen." Zulke verklaringen worden neergeschreven na een bezoek aan de opnamen van die bleeke juffrouw, nadat deze verklaring geïnspireerd is door hen, die bij deze juffrouw belang hebben. Het is niet wadr, dat wij „zulke krachten" niet hebben. We hebben betere. En als men ons vraagt, of er Nederlanders zijn, die een film als „De Jan tjes" zouden kunnen regisseeren. dan antwoor den wij daar overtuigend op, dat zij het beter zouden hebben gedaan, om de eenvoudige reden, dat het niet slechter kon. Bezie de films, die Speijer in Duitschland maakte. Tamme regie, tamme montage, gefotografeerd tooneel en een nogal laffe uitbuiting van précaire gegevens. De laatste film, die we van dezen „regisseur" heb ben gezien behandelde den handel in blanke slavnnen en was reeds door het onderwerp geroepen om zeker publiek geestdriftig te stem men. Moet men filmkunstenaar zijn om met dit onderwerp eenig succes te boeken? Aller minst, men behoeft slechts dit onderwerp te durven kiezen om zeker te kunnen zijn van een draaglijk succes. In Duitschland doen deze films het doorgaans uitstekend, althans tot vóór eenigen tijd. Op dit oogenblik zijn zij minder welkom, doch vroeger kon men het toppunt van succes bereiken door een vaag instructief draadje door de film te laten loopen, om het publiek te suggereeren, dat de film bedoeld was als „waarschuwing" aan ouders en opvoeders In Nederland hebben dit soort films eveneens nogal aftrek gevonden. Maar de laatste Speijer is vrijwel onopgemerkt voorbij gegaan. Er was dan ook geen enkele reden om er aandacht aan te schenken en de eenige verdienste van de film was, dat zij den nadruk legde op de machteloos heid van den maker. Dit geknutsel heeft niets met film van doen, en het mag een raadsel heeten, waarom men überhaupt zijn toevlucht nam tot menschen, die veel meer dan onze eigen filmers nog alles hebben te leeren wat tot 't goede vakmanschap van de film behoort. Voor de heeren echter zoo ver zullen zijn, zal er al aardig wat verknoeid zijn aan de mogelijk heden en wij vreezen zeer, dat op dat fatale oogenblik den moed bij de geldkrachtige en goedwillende Nederlanders danig zal gezakt zijn. Hetgeen ons wordt voorgespiegeld door de nieuwe ondernemers kan ons moeilijk met vreugde vervullen. Het succes van „De Jantjes" is nu eenmaal een misleidend succes. Ten on rechte spelen de belanghebbenden uit, dat de film an sich een verrassing zou geweest zijn. De eenige grond van het succes was het vroe gere succes van het tooneelstuk, de populariteit der sterren, de aardige liedjes van Davids, de Amsterdamsche achtergrond en het feit, uat hier sprake was van een der eerste Nederland sche geluidsfilms in de Nederlandsche taal. Dit is heel wat, maar het voornaamste ontbreekt er aan. De film was geen succes als film. Integen deel, als zoodanig was het een mislukking, die ernstige gevolgen kan hebben. Wanneer men wil voortborduren op dit succes, dan zal men spoediger dan men meent bedrogen uitkomen. Want bij iedere volgende film tellen al die fac toren niet meer mee, al bestaat de mogelijkheid, dat het succes nog even zal doorwerken, om daarna voor goed weg te blijven, tot er einde lijk duchtig zal worden ingegrepen door een film, die om zichzelf en niet om bijkomstige factoren zal gewaardeerd worden. Het kwaad straft zich zelf wel en ons aller taak is het dit proces zoo mogelijk eenigszins te bespoedigen. Wij gelooven niet dit te kunnen bereiken door de onzachtzinnige methode, die een onzer lezers ons voorstelt hij is een goed verstaander en zal dit begrijpen al kunnen wij zijn zoo fel geuiten afkeer van de huidige Nederlandsche filmondernemers volkomen be grijpen en geven wij hem toe dat deze men schen moeilijk Nederlandsch kunnen denken en voelen. Het verzet kan niet uitblijven en op den duur zal men ook van hooger hand wel willen inzien, dat er definitief moet ingegrepen worden, wil men voorkomen, dat alle cultuur uit de film verdreven wordt ten bate van commercieele ondernemers, wien de cultuur blijkbaar niet ter harte gaat. Het zijn niet alleen de regisseurs, noch hun assistenten, die de Duitsche lakens uitdeelen, het zijn ook de cameramen, van wie er slechts één een Nederlander is. die gemakkelijk onop gemerkt kan blijven, als men dit wil. En het zijn de architecten, die Duitsche motieven aan- sleepen om toch vooral de architectuur van Hol land de volle maat te geven. Het is alles Duitsch, wat de wind waait en uit dezen hoek schijnt men de Nederlandsche filmindustrie te verwach ten. De volstrekte onmogelijkheid ligt er zoo dik op, dat men zich met verbazing afvraagt, waar het inzicht blijft. Zal het niet komen, als het bijna te laat is? Dgb. 912 Juni. Meisjes. 1215 Juni. Dames. 1518 Juni. Meisjes. Voltallig. 16—19 Juni. Meisjes'K.J.V. 23—26 Juni. Meisjes. 30 Juni—3 Juli. Meisjes. 7—10 Juli. Meisjes. 13—16 Juli. Meisjes. Voltallig. 16—19 Juli. Huismoeders. 20—23 Juli. Meisjes. Voltallig. 24—27 Juli. Gereserveerd. 28—31 Juli. Meisjes. 31 Juli—4 Aug. Onderwijzeressen e.a. Dames. 4—7 Aug. Meisjes. 711 Aug. Onderwijzeressen e.a. Dames. 11—14 Aug. Meisjes. 14—17 Aug. Meisjes. 18—21 Aug. Dames-Onderwijzeressen. 21—25 Aug. Onderwijzeressen e.a. Dames. 25—28 Aug. Meisjes. 28—31 Aug. Dames en Onderwijzeressen. 31 Aug.—3 Sept. Meisjes. 47 Sept. Meisjes van Lycea. 811 Sept. Meisjes. 1014 Sept. Dames. 1417 Sept. Dames kantoor-personeel. 18—21 Sept. Derde Orde H. Dominicus. Dinsdag 5—8 Juni: Gehuwde vrouwen. Zaterdag 9—12 Juni Gereserveerd. Dinsdag 12—16 Juni Gehuwde Dames. Zaterdag 16—19 Juni Gereserveerd. Dinsdag 19—22 Juni R.K. Politiebond St. Michael. Vrijdag 22—25 Juni Heeren Vincentianen. Dinsdag 26—29 Juni Ongehuwde Dames. Zaterdag 30 Juni—3 Juli Heeren Middenstand. Dinsdag 3—6 Juli Gehuwde vrouwen. Zaterdag 7—10 Juli Heeren Vincentianen. Dinsdag 10—13 Juli Geh. Dames Middenstand. Zaterdag 14—17 Juli Ongeh. Dames Midden stand. Dinsdag 17—20 Juli Meisjes. Vrijdag 20—23 Juli Gereserveerd. Maandag 23—26 Juli Jonge Middenstanders. Zaterdag 28—31 Juli K.J.V. (leden en asp.) Woensdag 14 Aug. K.J.V. (leidsters en leden) Zaterdag 47 Aug. Jonge Werkman. Donderdag 9—12 Aug. Heeren Handelsreizigers. Zondag 1215 Aug. Jongens (16 en 17 jaar). Zaterdag 1821 Aug. Mannen en jongemannen. Dinsdag 2124 Aug. Heeren Middenstand. Zaterdag 2528 Aug. Meisjes. Dinsdag 2831 Aug. Ongeh. Dames Middenstand Ter gelegenheid van 't 70-jarig bestaan van de stad Emmerik is Zaterdag aldaar een voetbal wedstrijd gehouden tusschen West-Duitschland en Oost-Nederland. De wedstrijd werd met 10 door de Duitschers gewonnen. Het slot van de 21ste partij is na het belang wekkende verloop van het eerste gedeelte nog al tegengevallen. Bogoljubow was, zooals wij gisteren reeds berichtten, de kwaliteit achter, had echter nog aardige tegenkansen door een vrij-pion, die tot de zesde lijn gevorderd was. Zijn spel wekte echter den indruk, dat hij zich zelf kansloos achtte. Waarschijnlijk had hij het Aljechin wel veel moeilijker kunnen maken. De wereldkampioen daarentegen speelde een voudig en sterk. Hij ruilde, onder voorloopige opoffering van een pion, het belangrijkste witte stuk, een paard op d4, af. Bogoljubow liet, zonder dat het bepaald noodzakelijk was, zijn vrij-pion wegslaan. Een oogenblik later ver zuimde hij, den vrijgeworden zwarten a-pion te nemen en tenslotte gaf hij zwart de kans, zich ook nog een vrij-pion op de h-lijn te ver schaffen. Dit was te erg, twee vrijpionnen te gen te houden, als men reeds de kwaliteit ach ter is, dat gaat niet! Op den 63sten zet capi tuleerde Bogoljubow. De afgebroken stand was: Wit Kg2, La6, Lc3, Pd4, pion a4, c6, e3, f2, g3. Zwart Kg8, Tbl, Lb6, Pe5, pion a5, d5, e4, f7, h5. X ÜX.S 41. La6-b7 Waarschijnlijk had Wit beter gedaan dezen looper beschikbaar te hou den voor het veld b5, om eventueel tegelijk de a- en c-pion te kunnen dekken. Overigens is Wit om zetten verlegen! 41Pe5-f3. Het eenvoudigste, om het sterke witte paard on schadelijk te maken. 42. Pd4xf3, e4xf3t. 43. Kg2xf3, Lb6-c7. Om zich te beschermen tegen een binnendringen van den witten koning via f4 en eventueele dreigingen als Le5 plus c6-c7 te voorkomen. 44. Lb7-a6Kost den c-pion. 44 Tbl-cl. 45. Lc3-d4. Tclxc6. 46. La6-b7, Tc6-c4. 47. Lb7xd5, Tc4xa4. 48. Kf3-e2, Lc7-d6. Deze looper moet naar g7 om de lange diagonaal te bezetten. 49. f2-f4, Ld6-f8. 50. f4-f5 Nu kan Wit Lg7 desgewenscht 'beantwoorden met f5-f6. 50Ta4-b4. 51. Ld4-c3, Tb4-g4. 52. Lc3-e5 Kansrijker lijkt ons Lc3xa5. Weliswaar wordt dan na Tg3: de h-pion ge vaarlijk, maar Wit heeft dan tenminste de handen vrij om zich op de verdediging te con- centreeren. 52a5-a4. 53. e3-e4, h5- h4. 54. Ke2-f3? Een onbegrijpelijke zet. Wit krijgt nu twee vrijpionnen te bestrijden. 54h4-h3. 55. Le5-f4 Na tuurlijk mocht Kg4: niet wegens h3-h2 en h2- hlD. Nu dreigt 't nemen echter wel, daar thans na h3-h2 kan volgen e4-e5 met dekking van hl. 55Tg4-g7. 56. g3-g4, Tg7-h7. 57. Lf4-h2, Lf8-d6Het eenvoudigste om er di rect een eind aan te maken. 58. Lh2xd6, h3- h2. 59. Ld6xh2, Th7xh2. Nu is wit machteloos tegen 't opmarcheeren van den zwarten a-pion. 60. e4-e5, a4-a3. 61. e5-e6, f7xe6. 62. Ld5xe6t, Kg8-f8. 63. Kf3-f4, a3-a2. Wit geeft het op. De stand is thans: Aljechin 7, Bogoljubow 1, remise 13. Aljechin behoeft nu nog slechts twee punten te halen, om den strijd in zijn voordeel te beslissen. Zaterdagmiddag heeft de Federatie van bon den en centrales van R K. Gemeenteraads leden in Nederland te Rotterdam haar congres gehouden. Nadat 's morgens de jaarvergadering van huishoudelijken aard had plaats gevonden, werd 's middags onder leiding van den wet houder van Rotterdam, den heer Nivard, een uitstapje gemaakt naar Waalhaven, waarop de maaltijd volgde in Tivoli. Te half 9 begon onder leiding van den heer J. J. W. IJsselmui ien de eerste vergadering ter bespreking van de praeadviezen, uitgebracht door mr. D. Pont, mr. C. van Haren en mr. R. Schoepp, over het onderwerp: De raad, het college van B. en W. en de burgemeesters Zooals we verwachten was keerde de discussie zich uitsluitend tegen het eerste praeadvies, dat van Hillegoms burgemeester, die scherpe critiek had geleverd op de gemeenteraden in hun huidige samenstelling en gepleit had voor ingrijpende versterking van het centraal gezag in den persoon van den ourgemeester. Zoo sterk had dit de gemoederen in beweging gebracht, dat aan de beide andere praeadviseurs ternau wernood een woord werd gewijd. De heer Pont had een knuppel in het hoen derhok gesmeten. Het aantal congressisten was niet groot er. de sprekers wisten zich te beheer- schen, anders had men kunnen spreken van een storm tegen het praeadvies-Pont. Wij hoorden van de verschillende sprekers qUalificaties als: „aan arrogantie gienzende vrijmoedigheid", „een aaneenschakeling van verdachtmakingen", „oud-liberale kliekgeest" „Als boven dit praeadvies had gestaan: Mussert in plaats van Pont, had het mij niet verwonderd!" zeide de heer Lucassen. (Bilt- hoven) In het algemeen hadden de discussies gelijke strekking. Van de capaciteiten der gemeente raden werd door de sprekers een ietwat roos kleuriger beeld opgehangen, dan de heer Pont had gedaan. De heer Nivard herinnerde aan den tijd van vroeger, toen de raadsbesluiten veelal op de sociëteit werden genomen: een tijd, dien men ook niet meer terug zal verlan gen. Voor het voorstel om de helft min één der raadsleden door dan Commissaris der Koningin te laten benoemen, schrok men terug. Een niet katholiek gouverneur zou daarmee in een ka tholieke provincie veel kwaad kunnen doen. De heer Deerenberg uit Schoonhoven merkte nog op, dat 't teruggrijpen van den heer Pont naar het referendum niet in overeenstemming is met diens roep om meerdere deskundigheid. De rechtspositie der ambtenaren wordt door praeadviseur geheel op losse schroeven gezet. Alleen waar het een burgemeestersgrondslag geldt, acht hij inschakeling van meerdere in stanties gewenscht. Na al deze bezwaren, die in den breede wer den uitgemeten, werd nog gesproken door een tweetal collega's van den praeadviseur, doch ook hier mc-qht mr. Pont geen steun vinden. Burgemeester van Elzen uit Naaldwijk sprak speciaal om te doen uitkomen, dat het prae advies niet een communis opinio der burger vaders vertegenwoordigt en keerde zich uit voerig tegen de voorstelling, dat de burgemees ter allereerst ambtenaar is. De jonge burgemeester van Nootdorp mr. Schölvinck zag hem ook liever als man der ge meente. Het was met dat alles geen discussie, die nieuwe gezichtspunten opleverde. De felbsstookte praeadviseur zat achter zijn bestuurstafel en maakte glimlachend zijn aan- teekeningen. Eerst heden zal hij aan het woord komen. Wij zijn benieuwd wat hij ter adstructie van zijn requisitoir zal aanvoeren. De heer J. J. v. d. Leeuw, die met zijn vlieg tuig „Goede Hoop" op weg is naar Kaapstad, is Zaterdagmorgen te 6.15 van Boedapest ge start en 's middags te 1.30 te Athene aange komen. Het weer was goed, heden wordt de vlucht voortgezet. LOTEN PALEIS VOOR VOLKSVLIJT 1809 Loting op 1 Juni 1934 20 seriën, elk bevattende 50 nos. 1/50. 164 241 480 1560 1758 1908 2354 2650 3539 3721 4175 4871 5063 5309 5473 5745 6029 6161 6442 6811 Deze 1000 loten zijn betaalbaar bij de Assocta- tie-Cassa te Amsterdam na aftrek van couponbe lasting met f 2.99. R.K. KERK H. JOZEF, NIEUWERKERK A. D. IJSSEL Alle nog uitstaande obl. der 5 pCt. leening 1928 zlln aflosbaar gesteld op 1 Sept. 1934 bij P. Kok Co.. Den Haag. RK. KERK II. LAMBERTUS, HENGELO 3(4 pCt. Lg. 1896 60.000 no. 51, losb. 1 Juni 1934 bij de firma J. Luykx, Roosendaal. R.K. PAR. H. HENRICUS, KLAZINAVEEN 4 pCt. Lg. 1903 15000 no. 9 (laatste nummer) f 500, losb. 1 Juli 1934 bij de Rotterdamsche Bank- vereen., Roosendaal R.K. PAR KERK H. JOZEF, DELFT 4 pCt. Lg. 1909 70.000 thans 48.000 ns. 42 129 A 500. losb. 1 Juni 1934 by de Rotterdam sche Bankvereen., Roosendaal. R.K. PAROCHIAAL KERKBEST. V. d. H. JOAN NES DEN DOOPER, KATWIJK a. d. RIJN 5 pCt. Lg. 1928 no. 13, losb. 1 Aug. 1934 by P. Kok Co., 's-Gravenhage. R.K. PAR. KERKBESTUUR O. L. VROUW KONINGIN V. (i. H. ROZENKRANS, R.'DAM 3(4 pCt. Lg. f 175.000 ns. 82 a en b a j 250, losb. 1 Mei 1934 bij P. J. Mlnderop. Rotterdam en H. J. v. Ogtrop Zoon, A.'dam. ST. ADELBERTSTICHTING. EGMOND-BINNEN 3 pCt. Lg. 1922 ns. 8 12 1 06 158 200 300 312 315 334 390 a 100. losb. 1 Juni 1934 bij Theodoor Gilissen. Amsterdam. ST. AUGUSTINUSSTICHTING, UTRECHT 4 pCt. Lg. 1912 60.000 ns. 88A en B 89 A en B 250, ns. 112 a b c d e a 100, losb. 1 Juni 1934 by Lentjes ós Drossaerts, Den Bosch. ST. BONIFACIUS MISSIEHUIS, HOORN Loting op 7 Mei 1934 5 pCt. Lg. 1928 f 140.000 ns. 17 60 63 A 1000, no. A 114 500, losb. 1 Aug. 1934 bij de Noorder- bank. Alkmaar en Hoorn. ST. VINCENTIUSVER. (Vg. V. d. H. VINCENTIliS VAN PAULO). 'S-GRAVENHAGE 5 pCt. Lg. 1929 f 100.000 ns. 4 44, losb. 1 Juli 1934 by de Nederl. Landbouwbank.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7