STADSNIEUWS Verbouwing in Oud-Haarlem OPRUIMING bij o^or\>be' Tl m NIEUW GEBOUW VAN DE DIACONIE MAANDAG 4 JUNI 1934 ^d®!tn°nS Weinig gevonden KUNSTHANDEL „PRENEN" SPORTDEMONSTRATIE TE BEVERWIJK KennemersSchoten Krachtsport en athletiek BILJARTEN Om den Nobelsbeker DAMMEN DE FINALE T. E. P. I bekerhouder Eindstand competitie 3e klasse groep B „Noord-Holland" Het S. EL D. E. D. wisselbeker- tournooi 182 WENSCHT HET BOLLENVAK SANEERINGSMAATREGELEN? HET VISCHSEIZOEN GEOPEND W 1 pn. 1 1 "T£h A t|'>~r DE CHAPELLE ARDENTE Van het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" NATIONALE ZANGWED STRIJDEN TE ZANDVOORT De derde Zondag Zware fundamentbogen van het St. Jans-convent, uit het begin der 14de eeuw, weer ge bruikt voor de nieuwe stichting Historische plaats Wat men vond Wat er nu komt STRANDINGEN OP DE NEDER LANDSCHE KUST Uitspraken door den Raad voor de Scheepvaart Begrafenis Ch. Vooges SPEKSTRAAT 3 - TELEFOON 15164 DOOR VALLENDEN BOOM GETROFFEN Examen L. O. N.V. Cultuur Mij. „Kalie Djompo" Spreekuur UIT DEN OMTREK ZAANDAM Zondag organiseerde de Beverwijksche Ver- eeniging voor Vreemdelingen Verkeer een sport- demonstratie in het Gemeentelijk Sportpark, waaraan medewerkten de drie plaatselijke sport- vereenigingen „Kennemers", DOK en DEM. Er was vrij groote belangstelling, zoodat de middag de V.V.V. niet tot ontevredenheid zal Stemmen. Hete erst betrad de voetbalvereeniging Ken nemers het veld, voor een wedstrijd tegen Schoten I. Voor den winnaar van dezen wedstrijd was de fraaie beker beschikbaar gesteld door het bestuur der V.V.V. Om 2 uur werd afgetrapt onder een Novem berstorm. Ofschoon de Beverwijkers het windvoordeel hadden, waren de eerste aanvallen voor Scho ten. Overigens wogen den geheelen wedstrijd beide ploegen goed tegen elkander op en gaven een vlotte partij voetbal ten beste. Na ruim een kwartier passeerde de Schoten- sche midvoor keurig eenige tegenstanders en gaf zijn club de leiding. Hierna kreeg de keeper der Haarlemmers vol op werk, doch deed dit ook onberispelijk. Toch kon hij niet verhinderen dat de Kenne mers nog vóór rust gelijk maakten, toen hun linksbuiten vrij kon voorzetten, na een ongeval van den rechtshalf van Schoten. De laatste minuten voor rust werd het Scho- ten-doel bekogeld, doch niet zonder geluk voorkwam de keeper onheilen. Na rust kreeg Schoten een kleine meerderheid, doch door slecht schieten der voorhoede leverde dit geen voordeel op. De open en snelle aanvallen der Kennemers waren veel gevaarlijker. Door een vrijen schop wegens „wandelen" van den keeper der Kennemers, wist de midvoor van Schoten op fraaie wijze zijn club opnieuw de leidin te even, die thans tot het einde be houden bleef. Hierdoor kwam Schoten in het bezit van den fraaien beker, die na een waardeerende toe spraak door den voorzitter der V.V.V. werd overhandigd aan den aanvoerder. De demonstraties van de krachtsportvereeni- ging DOK en van de R. K. tthletiekvereeniging DEM, vielen ook zeer in den smaak en stonden op hocg sportief peil. Na afloop werd aan DOK een fraaie pla- kuette aangeboden, terwijl herinneringsmedailles werden uitgereikt aan de winnaars der verschil lende athletieknummers. De uitslagen waren: voor de 100 Meter hard- loopen: 1. D. Ronde van A. C. Excelsior te Haarlem in 11.5 sec.; 2. Mathot (idem) in 11.8. Kogelstooten: 1. Chr. Duim DEM 1133 M.; 2. W. Kaptein DEM 10.28 M. Polstokhoogspringen: 1. W. Kaptein 3.10 M. Vrijdagavond werd in „Hof van Holland" aan de Groote Markt het tweede gedeelte gespeeld van de match V.O.G. (Amsterdam)D.E.S. De uitslagen zijn: V.O.G. MeinhardtTerwisga Knop Tuninga Scholtende Nljs v. Dijk Blok—Winkel NinaberJoh. Winkel v. WijkDekker D.E.S. 146—150 120— 88 79—100 95—100 67— 80 50— 48 Totaal 562 566 Vorigè stand 598 677 Eindstand 1160 1243 Dinsdag a.s. komt de B.V. „Concordia" Amsterdam met het eerste zestal. uit Het is de Haarl. R. K. Damclub T. E. P. ge lukt, om in de finale den kampioen van den R.K. Gezellendambond, afdeeling Amsterdam, met fraaie cijfers te kloppen. De T. E. P.'ers bleken goed op dreef te zijn en wisten vrij spoedig een behoorlijken voorsprong te nemen. Zoodra het dan ook een feit werd, dat T.E.P. 1 als overwinnaar uit den strijd te voorschijn kwam, werd tot de prijsuitreiking overgegaan. Na eenige hartelijke woorden tot de deelne mende vereenigingen te hebben gericht, reikte de geestelijke adviseur van S. E. D. E D. on der daverend applaus den fraaien wisselbeker aan T. E. P. uit. Bovendien had deze vereeni- ging nog een verguld-zilveren medaille in ont vangst te nemen. Den 2en prijs verkreeg S.E.D. E. D. 1„Amsterdam 7", den 3den, en D. I. D. den 4den prijs. Tot slot laten wij dan nog even de borduitslagen van den kamp tusschen S. E. D. E D. 1 en T. E. P. 1 volgen: S.E.D.ED. 1 T.E.P. 1 T. BrouwerP. Kollenberg M. BrouwerW. A Hopstaken J. v. d. ZonJ. v. d. Kroft G. HallewasB. v. d. Kroft Alp. RoelsA. Bronstring H. BouwmanN. Komen J. VreedeP. Klaver B. WoudaH. v. d. Kroft L. Wouda—G. Valk J. BonselaarJ. Overtoom 1— 1 1— 1 1— 1 0— 2 1— 1 0— 2 0— 2 0— 2 2— 0 0— 2 6—14 De eindstand van de derde klasse competitie van den Nederlandschen Dambond (district Noord-Holland Groep B) luiden thans als volgt: 1. Damcl „IJmuiden" III 6 4 1 1 76-44 9 2. Damcl. „Bennebroek" 1 6 3 0 3 57-63 6 eeh ,\8o9 3. Haarl. Damclub IV 6 2 1 3 63-57 5 4. Damcl. „IJmuiden" IV 6 2 0 4 44-76 4 BESLISSING CLUBKAMPIOENSCHAP GEHEELE DERDE KLASSE 1. Damcl. „IJmuiden" III 2 110 21-19 3 2. Damcl. „Zaandam" III 2 1 0 1 20-20 2 3. Heldersche Damcl. II 2 0 11 19-21 1 De Damclub „IJmuiden" III behaalde dus het 3e klasse clubkampioenschap der geheele 3e klasse van het district Noord-Holland. Zondag j.l. hadden de laatste wedstrijden plaats voor bovengenoemd tournooi in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Spaarndammer- straat te Amsterdam. Reeds circa 12 uur be gonnen de volgende tietallen den strijd S. E. D. E. D. 1 tegen „Amsterdam 7" 1. Daar de winnaar van dezen kamp zich in de finale geplaatst zag, ontspon er zich hier vanzelfsprekend een spannenden strijd. De uit slag was: S.E.D.E.D. 1„Amsterdam 7" 1, 128. De 2e ontmoeting was „St. Joseph" 1 uit Haarlem tegen S. E. D. E. D. 2. Door het feit, dat eerstgenoemd tiental dezen kamp verloor, werd het in deze wedstrijden uitgeschakeld, en moest het zich tevreden stellen met den 6en prijs. D uitslag was: „St. Joseph" 1—S.E.DE.D. 2, 812. Nu „S.E.D.E.D." 2 deze fraaie overwinning had behaald, moest het den strijd opnemen tegen het vrij sterke D. I. D. 1. Deze kamp be sliste, wie of den 4den en wie den 5den prijs in ontvangst zou nemen. Zooals verwacht, won D. I. D. 1 met sprekende cijfers. De uitslag was: S.E.D.E.D. 2—D.I.D. 1, 6—14, Reeds vaak heb ik om uw gebed verzocht, vrienden/en vooral om het gebed der kinderen, het gebed van uw kinderen, het gebed der kinderen, die gedurende een gedeelte van den dag aan uw zorgen zijn toevertrouwd. Dezer dagen viel mijn oog op de volgende tekst uit de encycliek „Rerum Ecclesiae" van onzen regeerenden Missiepaus, Pius XI: „Wij wenschen, dat in alle gestichten en weeshuizen, in de parochieele scholen, in colle ges en vrouwenkloosters er dagelijks een gebed opstijge naar den Hemel, opdat de Godde lijke barmhartigheid moge nederdalen op zoo vele ongelukkigen en op de zoo volkrijke hei- densche naties. Want wat zou de hemelsche Vader kunnen weigeren aan de gebeden der on schuldige kinderen en der reine zielen?" Ik behoef wel niet te zeggen, dat, wanneer ik om uw gebed, om het gebed der kinderen vraag voor mijn werk, voor den bloei van dit Missiehuis, mijn verzoek in de lijn ligt van den wensch van den H. Vader. Een van de allereerste eischen toch, ja, de allervoornaamste eisch voor het welslagen onder Gods zegen van het Missiewerk, is ontegen zeggelijk een ononderbroken stroom van nieuwe missionarissen van nieuwe priesters, die het woord van het Heil brengen aan die „volkrijxe heidensche naties", waarvan de Paus spreekt: totdat in het min of meer verre verschiet de bekeerde stammen hun eigen zonen het altaar zullen zien beklimmen en voldoende roepingen zullen kweeken, om zichzelf te redden. Intuschen moeten instelllingen als dit Missie huis er toe medewerken, opdat het Goddelijk gebod: „Gaat en onderwijst alle volkeren", op gevolgd worde en de goddelijke wensch, „dat alle menschen mogen zalig worden", vervuld worde. N Als gjj dus, vrienden, aan mijn verzoek vol doet en bidt en de kinderen laat bidden voor dit Missiehuis, beantwoordt gij aan den wensch van den Paus en werkt gij mee aan de ver vulling van het goddelijk gebod. FATHER LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis. Hoorn, postrek. 120937. Wie de ziel van een ander helpt redden, redt zijn eigen ziel. Om een antwoord op deze vraag te verkrij gen, hebben eenige heeren uit Bloembollen- kweekerskringen meldt het „Kweekersblad", een vergadering belegd, welke te Haarlem, in de bovenzaal van café Brinkmann, Groote Markt, gehouden is. Over belangstelling hadden de organisatoren niet te klagen; de zaal was geheel gevuld. Onder leiding van den heer P. Bakker Mz. werden de besprekingen gevoerd, welke begonnen met een inleiding van den heer dr. Dijt, die door „het voorloopig comité" be reid gevonden was eenige beschouwingen over de saneeringsmaatregelen te houden. De inlei der achtte o.a. productie-beperking en mini mumprijzen verkeerde maatregelen en somde de gevaren op, die z.i. daaraan verbonden wa ren; inleider wilde echter over wat achter den rug was niet meer spreken, maar de meening der vergadering rernemen betreffende het al of niet wenschelijke van maatregelen voor 1935. Door vele sprekers werd hierna het woord ge voerd, die op allerlei verschillende wijzen lieten hooren, dat de tot nu toe genomen maatregelen niet altijd even sterk geapprecieerd worden; toch viel een ondertoon te beluisteren, die te verstaan gaf, dat het zonder maatregelen hee- lemaal niet gerold zou hebben. Ten slotte is het verloop dezer vergadering geweest, dat het voorloopig comité geen antwoord gekregen heeft op zijn bondig gestelde vraag, maardat be sloten werd te trachten in dezen een uitspraak van de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur uit te lokken. De Haarl. Hengelaarshond hield in de Kruisvaart, Haarlemmermeer, haar eerste visch- wedstrijd in dit seizoen. Zooals we reeds kort geleden publiceerden, bestond het plan om eerlangs bij het zieken huis ,,St. Joannes de Deo" een lijkenhuisje en een sectiekamer te bouwen. De brceder-overste van het ziekenhuis had ons toen meegedeeld, dat de lijkenbewaarplaats reeds sedert langen tijd niet meer voldeed en dat als sectiekamer de polikliniek wordt gebruikt. Om daarin definitief verandering te brengen zoo deelde hij ons mee had men besloten een geheel van het ziekenhuis gescheiden staand lijkenhuisje te stichten, dat op den heek van de Jan de Braystraat en het hek van den tuin achter de huizen aan den Schotersingel gebouwd zou worden. Nader vernamen we hierover van den ar chitect, den heer J. C. Voorvelt. Toen gewacht werd op de bouwvergunning, eischte de gemeente vcor het bestaande plan een voortuin van drie meter. Daarom is een ander bouwplan gemaakt en het lijkenhuisje nu geprojecteerd aan de Maarten van Heems kerkstraat. De aanbesteding er van wordt bin nen enkele weken tegemoet gezien. Alvorens het programma werd voortgezet in deze serie Zondagen te „Zomers Buiten", kre gen de bezoekers eerst het vorige week uitge vallen koor „St. Gregorius" uit Heemstede te hooren, dat uitkwam in de derde afdeeling ge mengde koren. Het behaalde een tweeden prijs met 282 punten. De voor dezen dag vastgestelde afdeelingen waren de 1ste afd. gemengde koren en de 1ste afd. mannenkoren. De uitslagen van den middag waren als volgt: Eerste afdeeling gemengde koren: 1. Geheel- ont. Zangver. „De Korenbloem", Zaandam, le prijs, met 311 punten; 2. „Streven naar Kunst", Amsterdam, 1ste prijs, met 316 punten; 3. Gem. Koor „Con Brio", Amsterdam, 1ste prijs, met 356 punten; 4. Gem. Zangver. „Inter Nos', Zaandam, 1ste prijs met 362 punten. De jury bestond voor vandaag uit de heeren Bern. Diamant te Rotterdam, F. J. Sicking te Wormerveer en Theo v. d. Bijl te Amsterdam. De heer Diamant fungeerde des middags, als ook des avonds als voorzitter, terwijl 's avonds De nauwe kronkelstraatjes van oud-Haarlem blijken nog altijd op de Haarlemmers van 1934 een eigenaardige bekoring te oefenen, waar aan de meesten niet kunnen weerstaan. De een heeft haast en schiet gauw een paar straatjes door, om ten slotte toch nog net te laat te komen, een ander heeft tijd over en loopt een straatje .om langs dezelfde nauwe elle boogsteegjes om tot de bevinding te komen, dat hij toch nog te vroeg is. Beiden hebben echter bij de oude Janskerk sloopershamers hooren slaan en metselaars hooren kletteren, maar beiden hebben er geen verdere aandacht aan geschonken. De man, die haast had, moest zeker niet te laat komen en de man die den tijd had, moest oppassen zijn tijd niet te ver praten. Zij zouden het aan thuis wel eens vragen. Om hun huisgenooten te hulp te komen, zijn wij deze week zelf eens naar de plaats ge stapt, hebben allerlei leekenvragen gesteld aan opzichter en uitvoerder en hebben ten slotte nog oude boeken er op nageslagen ook. Het bouwterrein is een gedeelte van oud- Haarlem, waar zich veel geschiedenis heeft af gespeeld. Hier immers stond vroeger de Commanderij van St. Jan, het klooster van de Ridder-mon nikken, die in de middeleeuwen een groote rol hebben gehad bij de verdediging van het Heilig Land en van de Katholieke kerk tegen de Turken. De orde heeft haar ontstaan te dan ken aan een hospitaal voor zieke pelgrims te Jerusalem, door eenige kooplieden uit Amalfi gesticht. Later kwam de ridderdienst meer op den voorgrond, hoewel de ziekenverpleging nooit geheel verdween. Na den val van Jerusalem werd Accon en later Rhodus hun hoofdzetel. Nadat de over macht der Turken ook Rhodus op de dappere ridders had veroverd, werd Malta hun zetel plaats, waar zij heer en meester bleven tot dat Napoleon hun ook dita eiland ontnam. De orde, hoewel geen kloosterorde meer, leeft nog voort is de tegenwoordige malthezer Ridders. In de middeleeuwen was de orde verdeeld in Prioraten, Balijen en Commandarijen, de ge wone conventen, waarvan Haarlem er eeuwen land een binnen haar veste heeft gehad. Hun klooster immers stond ter plaatse waar thans het Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente zich bevindt en strekte zich met de bijgebouwen, den tuin, den boomgaard en het daarachter ge legen St. Jans Gasthuis, een stichting der Ridders met het zelfde doel als nu het Diaco niehuis, over de geheele oppervlakte uit, welke thans begrensd wordt door de St. Jansstraat en de Ridderstraat, de voormalige Stadsvest. De grenzen ten westen en ten zuiden zijn moeilijk meer op te sporen, zegt Allan in zijn „Geschie denis en Beschrijving van Haarlem", omdat men in de 16de eeuw door de Commanderij - gronden straten heeft aangelegd. Ridderstraat en Jansstraat zijn namen die met de nog bestaande Janskerk, de meest be kende overblijfselen zijn van de bloeiende Com- mandarij. Het klooster lag vlak aan de stads wallen. Op het eind der 35de eeuw kregen zij van de overheid vergunning tot het maken van een eigen waterpoort in den stadswal, welke daar tevens kloostermuur was. Bij het beleg in 1573 heeft het klooster ont zettend geleden, zoodat het onbewoonbaar was en de ridders van het eene huis naar het an dere trokken, omdat de huur toen ook al hoog was. Bij de afbraak van het ouderwetsche en on geriefelijke gedeelte van de Diaconie, het ge deelte langs de Korte Wijngaardstraat, heeft men wel gezocht naar historische oudheden, maar betrekkelijk weinig gevonden. Men begon met het bestaande gebouw, eenige voor bewoning verbouwde pakhuizen, op te ruimen. Men stootte al gauw dicht bij de Jans kerk op een rij van zes kleine keldertjes met blauwe tegels, welke volgens den uitvoerder in meer dan letterlijken zin „muurvast" zaten. Zoo had men dus sporen gevonden van een bebouwing van vóór het pas gesloopte gebouw. Dieper gravend voor de nieuwe fundeeringen stootte men op een serie geweldige rondbogen, „spaarbogen" genoemd, welke moeten gediend hebben als fundamenten van het oude klooster der St. Jansheeren. Men vond dat de bogen in een schuine richting liepen tot in de Korte Wijngaardstraat, aldus bevestigend wat Allan heeft gezegd van den straataanleg door de Commanderij-gronden. Het geheele terrein heeft men echter niet onderzocht, daar men niet meer heeft uitge graven dan men voor de nieuwe fundeering noodig had. Vlak voor het niet-gesloopte deel van het oude gebouw, waar nu de bouwkeet is ondergebracht, begint een nieuwe serie bogen, welke rechthoekig op de eerste staan. Hier steken op het oogenblik nog eenige stuk ken van de oude kloosterfundamenten boven den grond uit. De bogen zijn boven hun kruin meer dan 60 c.M. breed en aan hun voet meer dan 90; en bestaan bovendien nog uit „Kerk uilen", de fameuze oud-Hollandsche bakstee- nen, welke de volgende, voor een gewonen steen ontzaglijke afmetingen hebben, van 30 x 14 x 7 cM. De uitvoerder woog den steen op metselaars- manier in zijn hand en kwam tot de conclusie, dat Holland in de middeleeuwen metselaars moet gehad hebben met bijzonder groote han den Een andere bijzonderheid van deze kolos sale rondbogen is, dat ze zoo goed als niet stuk te krijgen zijn. Vier beitels dreef men in een stuk van dit oud metselwerk, maar een barst kwam er niet in! Wat modern metsel werk aan hardheid "'int, verliest het soms weer aan taaiheid, daar het zoo nu en dan uiterst bros is. De architect, de heer J. C. Slagter te Haar lem heeft een monster mee genomen om de steenen te laten spreken van het geheim van de taaiheid van oud-HoUandsch metselwerk. Men heeft de bogen, die behoorlijk diep. op de zandlaag gemetseld stonden, weer gebruikt voor de nieuwe fundeeringen. Alleen bij de nieuwe waterdichte stookplaats voor de cen trale verwarming heeft men nen ouden boog moeten wegbreken, daar het onmogelijk was de boogronding waterdicht op te vullen. Verder heeft men bij het oude puin nog een menigte scherven gevonden van z.g. Jacoba- kannetjes. Op de scherven en vooral op de voetstukken van de ongeglazuurde aarden kan netjes ziet men nog de duimafdrukken van den pottebakker. Meer vond men echter niet in het oude puin dat op deze historische veel bebouwde en bewoonde plaats in oud-Haarlem tusschen de fundamenten gestort was. Eenige paarden- kiezen tellen immers niet mee. De Haarlemsche aannemer Jac. Klerk, is nu bezig een nieuw gedeelte van de Ned. Herv. Diaconie op. te trekken, welke nieuwe inrich ting in October 1934 in gebruik moet worden genomen. Het wordt een mooi pand met zalen en kamers, waar ongeveer een 40-tal ouden van dagen in rust en vrede zullen wonen. Degenen die nog goed ter been zijn, vinden een tehuis aan de Jansstraat, terwijl de inwo ners en inwoonsters die een meer speciale ver zorging noodig hebben in dit nieuwe gebouw een onderdak zullen vinden. de heer Jacob Hamel als plaatsvervanger was van den heer Sicking. De avonduitslag luidt: Eerste afdeeling mannenkoren: 1. „St. Cae- cilia", Amsterdam, 1ste prijs, met 333 punten; 2. „Euterpe", Den Haag, 1ste prijs met 305 punten; 3. Mannenkoor „G. E. W. A.", Am sterdam, 1ste prijs met 346 punten; 4. Zaan- damsch Mannenkoor, Zaandam, 1ste prijs met 337 punten; 5. De Vereenigde Zangers, Den Haag; 1ste prijs met 314 punten. Deze Zondag was een uitblinker van het tot nu toe gepresteerde zangwerk, hetgeen ook blijkt uit de uitslagen. Alle deelnemende ver eenigingen werden beloond met een eerste p,rijs. In de eerste afdeeling gemengde koren viel, wat het puntenaantal betreft een climax te constateeren en terecht heeft het Zaandam- sche „Inter Nos", onder uitstekende leiding van den directeur Leo Pielage het hoogst aan tal punten behaald. Het opgelegde werk „Die winter is verganghen" van Jos. Nieland, werd door alle koren voortreffelijk ten gehoore ge bracht, terwijl uit de vrije nummers van „Den Uil" van Alph. Diepenbrock de meeste bekoring uitging. In de eerste afdeeling mannenkoren was als verplicht nummer gesteld, het mooie „Veni Creator" van Alph. Diepenbrock, waarin men telkens den Gregoriaanschen kerkzang terug vond. Deze hymne leent zich wel om de mu zikaliteit van den directeur aan den dag te leggen, want over juiste vertolking wordt een preciese opvatting van rythme, accent, gevoel enz. geëischt. Aan „G. E. W. A." van Amsterdam met zijn eminenten leider L. C. Keereweer, komt de welverdiende eer toe van 346 p.unten, waarmee het hoogste aantal van den avond werd bereikt. Tot op heden toé is het echter aan geen enkel koor nog gelukt de 390 punten, behaald door „De stemmen uit die Mijnstreek" van Heerlen, te behalen en het zal moeilijk zijn dit aantal te overtreffen, zoodat verwacht mag worden, dat dirigent J. Geijsel met zijn Lim- burgsche zangers op Zondag 17 Juni a.s. een feestconcert zal aanbieden, waarvan men zal kunnen genieten. As. Zondag zullen de eere-afdeelingen aan de beurt komen, waarna een week later de prijsuitdeeling volgt, opgeluisterd door liederen te zingen door het kinderkoor „Zanglust" van Haarlem, onder leding van den directeur Jac. Zwaan. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak inzake de stranding tijdens mist van het stoom- visschersvaartuig „Dolfijn" IJM. 103 op de Nederlandsche kust ter hoogte van Egmond aan Zee. De raad is van oordeel, dat dit ongeval ge heel is toe te schrijven aan onvoldoende navi gatie. Een straf van schorsing acht de Raad hier geboden. Mitsdien straft de Raad den betrokkene, door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapi tein te varen op een schip als bedoeld bij art- 2 der Schepenwet, voor den tijd van/ 14 dagen. Voorts deed de Raad voor de Scheepvaart uit spraak inzake de stranding van het stoom- visschersvaartuig „Proef II" IJM. 24 op de Nederlandsche kust nabij Wijk aan Zee tijdens mist. De Raad voor de Scheepvaart spreekt het volgende oordeel uit: De betrokkene heeft onvoorzichtig gehandeld, zoodat zijn schuld aan de stranding is komen vast te staan. De Raad straft den betrokkene door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij art. 2 der Schepenwet, voor den tijd van veer tien dagen. Ook is uitspraak gedaan inzake de stranding van het stoomvisschervaartuig „IJszee" IJM. 167 tijdens mist op de Nederlandsche kust nabij Pettne. De Raad voor de Scheepvaart acht de han delswijze van betrokkene onvoorzichtig en straft betrokkene door hem de bevoegdheid te ont nemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij art. 2 der Schepenwet, voor den tijd van veertien dagen. Zaterdag had onder groote belangstelling op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den bij het motorongeval bij het Regiment Wielrijders te Den Bosch omgekomen dienst plichtig soldaat Ch. Vooges. Onder de zeer vel aanwezigen bevonden zich o.a. de commandant van het Regiment Wielrij ders, luitenant-kolonel H. Ch. G. Baron van Lawick, als vertegenwoordiger van den Minister van Defensie, een deputatie van genoemd regi ment, bestaande uit een kapitein, eersten lui tenant, een onderoff cier en eenige soldaten en een deputatie var. het garnizoen te Haarlem, bestaande uit een eersten luitenant, een onder officier en eenige soldaten van de Schoolcom- pagnie van den Motordienst. Aan het graf werd gesproken door luitenant kolonel H. Ch. G. Baron van Lawick, die den overledene als een goed kameraad herdacht, zijn plotseling tragisch overlijden betreurde en eenige woorden van troost tot de ouders en an dere familieleden sprak. Een schat van bloemen dekte de baar, o.a. ook kransen van het regiment wielrijders, de Schoolcompagnie va., den Motordienst en van vele kameraden. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur was men bezig een iep te rooien aan de Wilhelminalaan te Hillegom. Vermoedelijk was het touw waarmee de boom aan tv'ae andere was beves tigd niet sterk genoeg, of hebben de aanne mers van het rooiwerk den boom vaster ge waand dan hij stond. In ieder geval kwam de boom onverwacht te vallen en de heer Van der Werff, wonende Loosterweg II, die met een kruiwagen juist voorbij reed, werd getroffen. Terstond snelde men toe om hem uit zijn be narde positie te verlossen. Hij klaagde over pijn in den rug. De E. H. B. O. was terstond ter plaatse, terwijl Dr. Hanrath de eerste hulp ver leende; deze nam v. d. W. mede in zijn auto en bracht hem thuis. Nader vernemen we, dat geen ernstig letsel werd bekomen, zoodat vermoedelijk v. d. W. slechts dóór een der zware takken werd ge raakt. Het is dus buitengewoon goed afgeloo- pen. HAARLEM 2 Juni. (Da Costa-kweekschool). Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de da mes D. H. Aalbers, M. Polderman, te Haarlem en A .van Duinen en D. R. Onvlee te Heemste de. Afgewezen 2. Nutskweekschool Haarlem. Eindexamen on derwijzers, 1 en 2 Juni '34. Geëxamineerd 6 can didaten. Geslaagd de dames: R. F. Wentholt, L. E. Lodder, M. G. van Beek, L. Limborgh Meijer, A. J. Dekker. In de gehouden Algemeene Vergadering van Aandeelhouders werd besloten het dividend over het boekjaar 1933 vast te stellen op 3% of op f 30.per Aandeel, terwijl de aan de beurt van aftreding zijnde commissaris, de heer H. E. Everard als zoodanig werd herkozen. Wethouder Van Liemt zal deze week geen spleekuur houden. H. K. W.'ers Een ledenvergadering van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, „St. Franciscus van Assisië" wordt Dinsdag 5 Juni, 's avonds 9 uur, gehouden in het R.K. Vereenigingsgebouw. Spreker is de heer Boersma uit Amsterdam. Zangconcours De R.K. Mannen een Ge mengde Zangvereeniging „Inter Nos" behaalde Zondag op het concours van „Zomers Buiten" te Zandvoort in de le Afd. Gemengde koren een len prijs met 362 punten. Haar grootste concurrent, „Con Brio" uit Amsterdam, be haalde 356 punten, terwijl de Zaandamsche Ge heelonthouders Zangvereeniging „De Koren bloem" 311 punten en eveneens een len prijs oehaalde. „Inter Nos", met directeur Pielage, behaalde het hoogste aantal punten der mede dingende vereenigingen en legde dus beslag op de massief gouden medaille plus den prijs van ƒ60. Voorwaar een pracht succes. Stana der werkloosheid. Bij de Gemeente lijke Arbeidsbeurs stonden op 2 Juni als werk zoekenden ingeschreven 1592 personen tegen 1671 in 1933. Een vermindering dus van 79 per sonen. De laatste weken vertoont het werkloo- zen-aantal een constante vermindering, welke zeker gunstig gaat afsteken tegenover het jaar 1933. Agenda R. K. Ver. Gebouw. Maandag: zaal I: Zangkoor repetitie; zaal III: Commissie van Beheer; zaal IV: Kxoonenberg, van 89 uur Dinnsdag: koffiekamer: Billardclub WIK; zaal I: repetitie „Inter Nos"; bovenzaal: repe titie R. K. Harmonie; zaal II: Personeelsverga dering. Woensdag: zaal I: Woningbouwverg. „Goed Wonen"; zaal III: ARKA. Donderdag: zaal I: repetitie Mannenzangver- eeniging „St. Cecilia"; zaal II: bestuur R. K. Volksbond. Vrijdag: zaal II: Ledenvergadering St. Ra- faël oefenavond R. K. Dam- en Schaakclub. Billardclub WIK. Met ingang van Dinsdag as. zal gedurende het zomerseizoen één club avond worden gehouden en wel de eene week des Dinsdags en de volgende week des Maan dags. Zoodra de competitie beëindigd is, zal met een zomerwedstrijd begonnen worden. Ruwe zeden Zondagnacht hebben twee schepelingen aan de Haven ruzie gekregen, wel ke zoo hoog liep, dat het mes er aan te pas kwam. Een der schepelingen kreeg daarbij zul ke ernstige verwondingen, dat hij naar het zie kenhuis vervoerd moest worden waar de wonden geheeld werden. Plotselinge dood. Zaterdag is de 54-iarige K. v. D. uit de Schoolmeesterstraat, toen hij op den Westzanerdijk liep te wandelen, plotseling onwel geworden en neergevallen. Toen men te hulp toeschoot, bleek de man door een hart verlamming getroffen en reeds overleden te zijn. Verkeersongeval. Nabij het spoorwegstation is de auto van den heer S. in botsing gekomen met het motorrijwiel van den heer van Z. van Wormer. De heer v. Z. had daarbij het ongeluk, een been te breken, zoodat hij naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Het motorrijwiel werd ernstig beschadigd, ter wijl van den auto de bumper ingedrukt werd. Niet vlug genoeg. Een Amsterdamsche politiedienaar, die in burgerkleeding in Zaan dam een winkel binnen stapte om inkoopen te doen, liet zijn rijwiel eenige oogenblikken voor de winkelpui staan. Die korte spanne tijds meende een tweede Amsterdammer te kunnen benutten om er met het rijwiel vandoor te gaan. De politieman, voor wien het oplettend zijn tot zijn dagelijksch werk behoort, zag den diefstal plaatsgrijpen en snelde direct naar buiten en den dief achterna. Op de Vinkenstraat had hij het geluk, den dader te grijpen, die daarna aan de politie werd uitgeleverd en in arrest werd gesteld. Gevonden voorwerpen. Hedennacht heeft de politie een groot aantal handkarren naar het bureau gebracht, die onbeheerd op den openbaren weg werden aangetroffen en waar voor de eigenaren niet de vergunning van B. en W. hadden. Op grond van hetzelfde feit, werden ook Pfoces-sen-verbaal opgemaakt tegen eigenaars van auto's, die deze eveneens aan den open baren weg geplaatst hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 12