Exterritorialiteit in China Ti E Bescherming der Saarlanders gewaarborgd De hittegolf in Amerika Het nieuws van heden ERNSTIGE BEZWAREN VERKLARING VAN PARIJS EN BERLIJN ZWARE BRAND BIJ BA FA WANDGEDIERTE ZUIVERAARS DE BAROMETER I VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 4 JUNI 1934 Avondblad Slecht voorbeeld der Europeanen Het Ween ISOVICIAATSHUISVOOR DE GRAAL De laatste slag toegebracht aan den uitgedroogden oogst; ver- scheidene branden De Imam bukt voor Ibn Saoed Twee sjeiks uitgeleverd Voorloopig 5 M millioen steun Regen valt weer De Graal in Engeland Kardinaal Bourne schenkt een noviciaatshuis Dr. Bruning te Londen Onthouding beloofd van pressie en represaille-maatregelenstem bureau een jaar gehandhaafd Permanente Hof als arbiter Von TSeurath DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Tweeduizend arbeiders eenige weken werkloos Storm over de Saar Vijf dooden Beiersche priester ge straft De Kleine Entente en Sovjet-Rusland Firma H. VAN LOON TEL. 23037 MARNIXSTRAAT 116 HAARLEM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18776 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Dat de nationalistisch gezinde Chineezen ernstige grieven hebben tegen de exter ritorialiteit van vreemdelingen in hun land, laat zich begrijpen. Immers dit instituut, dat de bedoeling had de rechten der vreemde lingen te waarborgen tegenover mogelijke wil lekeur en onrechtvaardigheid der Chineezen, verkort de souvereine bevoegdheden van China in eigen gebied, en moet beschouwd worden als een indertijd wel gerechtvaardigde motie van wantrouwen tegen de Chineesche rechtspractij- ken. De Europeesche mogendheden wilden hun onderdanen niet blootstellen aan een Aziatische behandeling, welke niet strookte met de histo rische begrippen van recht en rechtvaardig heid. De exterritorialiteit sproot voort uit het superioriteitsbesef der Westerlingen tegenover het Oosten. Het spreekt dus wel vanzelf, dat nu in steeds breedere kringen in China het natio nale bew'ustzijn en de drang naar volledig zelf beschikkingsrecht zijn ontwaakt, de exterrito rialiteit er gevoeld wordt als een verouderd en niet meer te dulden instituut, dat opgeruimd dient te warden, te meer daar dit instituut door de Europeanen vaak misbruikt wordt om zich zelf straffeloosheid t; verzekeren. In plaats van een maatregel tegen de onrechtvaardigheid der Chineezen is zij practisch veelal geworden tot een maatregel, welke de Chineezen machteloos maakt tegen de onrechtpleging door Europea nen. Dr. Jur. P. Pater Schmitz S. V. D. schrijft in de „Katholieke Missiën" daarover o.a. her volgende: „Vergrijpen, door Europeanen tegen Chinee zen begaan, blijven ongestraft. Maakt een bui tenlander zich duizend mijlen landinwaarts aan roof of moord schuldig, dan mag hij alleen maar netjes en beleefd worden aangehouden en voor een onderzoek der zaak worden doorgezonden aan zijn consul, die noodzakelijkerwijze op een zeer ver afgelegen plaats gevestigd is, waar het nauwelijks mogelijk is, getuigen heen te bren gen voor een verhoor. De consul is bovendien dikwfjls niet eens een rechtskundige, hij is er ten slotte niet, om het recht te handhaven, doch om de belangen zijner landgenooten te behartigen. Daar komt nog bij, dat de Europea nen veelal met verachting neerzien op de Chi neesche inlanders, vooral als zij tot de lagere klassen, de koelies, behooren. Daarom wordt tegenover deze menschen vaak maar al te spoe dig de weg van de grootste willekeur bewan deld. Een aan hen begaan onrecht wordt zelden naar denzelfden maatstaf beoordeeld, waarnaar hetzelfde onrecht zou worden berecht, indien het aan een vreemdeling begaan was. De berechting van misdaden, gepleegd door onderdanen der bevoorrechte Staten, schijnt inderdaad menigmaal zóó gebrekkig, zóó apert onrechtvaardig te zijn, dat de Chineesche pu blieke opinie zich er met recht over opwindt, dat het wel lijkt, of de Westersche Staten hun ne „cultuur" in het verre Oosten van zich heb ben afgeschud. Het moet voorkomen, dat vreemdelingen, die Chineezen op een bewezen misdadige wijze hebben omgebracht, als helden gevierd worden; dat vreemdelingen, die teza men met Chineezen strafbare feiten hebben gepleegd, voor het gerecht als getuigen tegen hunne medeplichtigen gebruikt worden en daarna zelf vrij uitgaan. Onder de bescherming der exterritorialiteit moet men zich zóó veilig voelen, dat zich te Shanghai Chineezen de na tionaliteit van een der bevoorrechte Staten wisten te verschaffen, om minder gehinderd tegen hun eigen landslieden te kunnen optre den. In verband met de voortschrijdende indu strialisatie van China is het ook van groot gewicht, dat de Chineesche arbeider tegenover een vreemde onderneming vrijwel zonder eeni- ge bescherming staat. Het komt niet zelden voor. dat vreemde ondernemers te Shanghai, Hongkong en andere plaatsen de Chineesche arbeiders behandelen, zooals de Britsche onder nemers het de hunne deden in het begin der 19de eeuw. Toen werden arbeiders tot depor tatie veroordeeld; heden ten dage worden Chi neesche arbeiders uit het gebied der vreemde nederzettingen uitgewezen. Men zou haast van typische verschijnselen uit het vroeg-kapitalistische tijdperk in de Chineesche industriegebieden kunnen spreken, waartegen de Chineezen en de Chineesche auto riteiten tengevolge van het uitzonderingsrecht voor de vreemdelingen niets vermogen te doen Wil de Chineesche arbeider een klacht tegen den vreemden ondernemer uitbrengen, dan moet hij dat bij den vreemden consul doen. De ervaring heeft den Chineeschen arbeiders echter de overtuiging bijgebracht, dat het vooi hen heel moeilijk is, daar werkelijk hun recht te bekomen. De gelding der Chineesche sociale wetgeving houdt aan de grens der buitenlandsche vesti gingen op. De vreemde ondernemers zijn niet aan de Chineesche wetten onderworpen en zelfs de Chineesche ondernemers, die hunne onder neming binnen de concessie hebben, vallen buiten het bereik dezer wetgeving. Dientenge volge zijn wettelijke maatregelen ter bescher ming van de arbeiders voor een deel der Chi neesche arbeiders zuiver illusoir. De buiten landsche ondernemers zijn er voor het groote meerendeel verantwoordelijk voor, dat in April 1925 een wettelijke regeling tot beperking van den kinderarbeid niet kon worden ingevoerd in de internationale nederzetting te Shanghai. De commissie voor den kinderarbeid te Shang hai kon toen niet eens een eind maken aan den nachtarbeid van kinderen van 10 tot 14 jaa~ oud. Op grond van de bepalingen van het document, dat de internationale vreemde lingenvestiging instelde en er den toestand re gelt, was het, om de voorstellen der commissie doorgevoerd te krijgen, noodig, dat zij in een speeiale vergadering van stemgerechtigde be lastingbetalers werden goedgekeurd, in welke vergadering alleen bij aanwezigheid van r derde der stemgerechtigde leden besluiten kunnen genomen worden. In deze vergadering nu is alleer. de buitenlander stemgerechtigd, terwijl de in de nederzetting woonachtige Chi neezen. hoewel zij 97 pCt. van de bevolking uitmaken en veruit het grootste deel der be lastingbetalers vormen, geen stem hebben. Uit de voor de kinderbescherming bijeengeroepen vergadering bleven zóóvele en een aantal met opzet leden weg, dat geen besluit geno men kon worden. De maatregel kwam dus niet tot stand. En dat, terwijl de Europeesche nederzettingen en ondernemingen toch eigen lijk, waar het de arbeidswetgeving betreft, het voorbeeld dienden te geven, al behoefden ze daarbij natuurlijk de Westersche voorbeelden niet slaafs na te volgen en konden ze rekening houden met de Chineesche toestanden. In de nederzettingen zou niet alleen een zeer groot deel der Chineesche arbeiders onder een dergelijke wetgeving vallen, doch een wijze en verstandige arbeidswetgeving juist in de gebie den der exterritorialiteit zou ook op het overige deel van het geïndustrialiseerde China een goeden invloed uitoefenen. Onder de bescherming der exterritorialiteit onttrekken zich de vreemdelingen in China veelal aan de plaatselijke heffingen en indirecte belastingen, die door de Chineesche ambtenaren van hen niet ingevorderd kunnen worden. En daar de belastingdruk in China niet licht is, is deze belastingvrijdom der vreemdelingen een bron van nijd en haat tegen de buitenlanders. Tenslotte mag niet onvermeld blijven, dat de exterritoriale gebieden der vreemde vestigingen veilige schuilplaatsen voor allerlei misdadigers zijn, die zich willen onttrekken aan de Chinee sche justitie. Allerhande gespuis, landverraders en vijanden van hun eigen volk, voelt zich daar geborgen. Misdadigers, die een gevaar zijn voor de gemeenschap, mogen er door de Chineesche autoriteiten niet opgespoord en gearresteerd worden. Tengevolge van de machteloosheid der Chi neesche justitie en politie zijn de exterritoriale gebieden van Shanghai en de gezantschapswijk te Peking, „een poel van binnenlandsche en bui tenlandsche boeven en zwervers", gelijk de En- gelsche rechter Mr. Grand Jonez ze zoo tref fend noemde." VERWACHTING Meest matige, N.- j£j Westelijke tot Noord-Oostelijken wind, E= betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of H »een regen, iets zachter overdag. Hoogste barometerstand 769.5 te Thors- jj§ haven. Laagste barometerstand 753.6 te Wilna. Zon op 4.44, onder 9.13. Licht op 9.43. Maan op v.m. 1.22, onder v.m. 12.36. Laatste kwartier 2.13 n.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiii^ ot zoover Dr. Schmitz S.V.D. in de „Ka tholieke Missiën". Zijn opmerkingen, ge baseerd op eigen waarnemingen ter plaat se, werpen een heel en ander licht op de exter- ritorialiteitskwestie, dan de Europeesche mo gendheden doorgaans wenschen te laten schij nen. Zij verklaren bovendien voor een groot deel het verschijnsel van vreemdelingenhaat, dat zich in China herhaaldelijk manifesteert. De exterritorialiteit kan verdedigd worden mc-t een beroep op de rechtsonzekerheid in den nog altijd min of meer chaotischen Chineeschen Staat, maar dit beroep verliest veel van zijn waarde, zoolang de Europeanen den Aziaten een voorbeeld geven, dat herinnert aan de koloniale machtspractijken van eeuwen geleden. TAIF (Hedsjas), 5 Juni. (Reuter) De Imam van Yemen heeft twee Idrissi-sjeiks, wier uit levering door Ibn Saoed in de vredesvoorwaar den was geëischt, aan Emir Feisal, den zoon van Ibn Saoed, uitgeleverd. Men maakt hieruit op, dat de Imam alle vre- des-voorwaarden wil uitvoeren, aangezien deze de zwaarste was volgens Arabische begrippen. De beide sjeiks toch hadden bij den Imam een toevlucht gezocht. WASHINGTON, 4 Juni (Reuter) Het door Roosevelt goedgekeurde hulpprogram voor de door de droogte in de Staten van het Midden- Westen getroffen landbouwers zal onmiddellijk in werking treden. De droogte in deze streken, welke steeds een rijken graanoogst leverden is ongekend. Voor onmiddellijke hulp is 5.476.000 dollar beschikbaar, dit bedrag zal over 10 staten worden verdeeld. Verdere benoodigde gelden zullen on getwijfeld worden toegestaan door het Congres. Senator Shipstead is echter van meening, dat de 200 millioen dollar, welke de regeering aan het Congres zal vragen, niet voldoende zullen zijn; volgens hem is een milliard dollar noodig, om de slachtoffers van de droogte te hulp te komen. Op verscheidene plaatsen zijn meer of minder ernstige branden uitgebroken. Ondertusschen hebben alle Westelijke 'spoor wegen medegedeeld, dat het vervoer van de levensmiddelen voor de getroffen gebieden te gen aanzienlijke reductie kan geschieden. In sommige staten in het Noorden en het Centrum hebben koeler weer en enkele donder buien eenige verlichting gebracht, doch over het algemeen houdt in het Midden-Westen de hitte aan, waardoor de laatste slag wordt toe gebracht aan den uitgedroogden oogst en den ge barsten grond. PORTLAND, 4 Juni (Reuter) Zuid-Oregon en West-Idaho worden geteisterd door giftige zwarte spinnen. Een van de personen, die gebe ten werd, is tien dagen bewusteloos gebleven. Alleen de vrouwelijke spinnen zijn giftig. NEW-YORK, 4 Juni. (Reuter). De weerbe richten van Zondagavond voorspellen een einde van de droogteperiode in de Vereenigde Sta ten. In Nebraska zijn zelfs zware regenbuien en hagel gevallen, waardoor ernstige schade aan de gewassen werd toegebracht. Ook uit In diana, Illinois en Missouri wordt regenval ge meld. Z. Em. Kard. Bourne, Aartsbisschop van Westminster, schonk aan de Engelsche Graal bovenstaand fraai nis te Eastcote in Middlesex als noviicaatskruis, om van Zijn groote welwillendheid en belangstelling voor de Graalbeweging ten duidelijkste te doen blijken. In de door de droogte getroffen gebieden is Zondag in alle kerken om regen gebeden. OTTAWA, 4 Juni. (Reuter). In het afgeloo- pen weekeinde is eenige regen gevallen in de door droogte getroffen streken in Canada. In dien deze regenval aanhoudt, kan de door de droogte aangerichte schade voor een groot deel worden hersteld. Slechts in enkele Zuidelijke prairie-provin ciën bestaat geen hoop meer op redding van den oogst. Dr. Bruning is Zaterdagavond te Londen aangekomen. Uit Duitsche bron wordt verze kerd dat de reis een privaat karakter heeft, en dat men ook geenszins de oud-kanselier als uit wijkeling mag beschouwen. GENEVE, 4 Juni. Gisteren is het docu ment, dat de overeenkomst behelst tusschen Frankrijk en Duitschland betreffende de volks stemming in het Saargebied aan de leden van den Volkenbondsraad toegezonden. Tevens is gepubliceerd de gelijkluidende ver klaring van den Franschen en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, waarin garanties worden gegeven voor de bescherming van de Saarbevolking. De verklaring, welke gericht is aan den voor zitter van de commissie-van-drie, baron Aloisi. luidt in den Duitschen tekst als volgt: Mijnheer de voorzitter, Met. referte aan uw schrijven betreffende de volksstemming in het Saargebied, heb ik de eer u namens de Duitsche regeering het volgende mede te deelen: I. De Duitsche regeering verplicht zich, on geacht de bepalingen van par. 39 van het bij voegsel op art. 50 van het Verdrag van Versail les, a. zich te onthouden van iedere onmid dellijke of middellijke pressie, welke de vrij heid en de eerlijkheid der stemming zou kun nen schaden; b. zich evenzeer t.a.v. de stemgerechtigde personen te onthouden van iedere vervolging represaillemaatregelen of achteruitzetting wegens de politieke houding, welke deze per sonen met betrekking tot het plebisciet heb ben aangenomen tijdens het bestuur vanwege den Volkenbond; c. de geschikte maatregelen te treffen, om iedere met deze verplichting strijdige handeling van haar onderdanen te verhin deren of tegen te gaan. II. Wanneer een geschil ontstaat tusschen Duiischland en een lid van den Volkenbonds raad over de interpretatie of de toepassing der in deze verklaring aangegane verplichtingen, gaat de Duitsche regeering er mede accoord. dat dit geschil overeenkomstig de bepalingen van het Haagsche verdrag ter vreedzame op lossing van internationale geschillen van 18 October 1907 wordt gebracht voor het Perma nente Hof, opdat dit beslisse over het geschil en over de te nemen maatregelen, ongeacht de rechten van den Volkenbondsraad, overeen komstig de hem toevertrouwde taak. III. Bovendien gaat de Duitsche regeering er mede accoord, dat voor den duur van een jaar, te rekenen van de invoering van het de finitieve regiem, het stembureau onder de vol- mende stemgerechtigden in bepaalde grensplaat- gende voorwaarden wordt gehandhaafd: sen bijeen te brengen. a. iedere in het Saargebied stemgerech tigde persoon kan bij het stembureau pro testeeren, wanneer hij wegens zijn, tijdens het bestuur van het gebied door den Volkenbond, met betrekking tot het plebisciet ingenomen politieke houding heeft blootgestaan aan pressie, represaille of achteruitzetting. Het protest wordt slechts toegelaten, wanneer het betrekking heeft op een in het Saargebied verrichte handeling of op een beslissing der autoriteiten, die in het Saargebied of in de districten bestaan, waarvan deelen bij dit ge bied zijn aangesloten; b. het stembureau is competent over de protesten te beslissen en alle maatregelen te nemen tot vergelding, hetzij van geldelijken of anderen aard; geen beslissing, zelfs van ge rechtelijken aard, die onder de bovenge noemde voorwaarden valt, kan Worden her zien; c. Indien een persoon, die in het Saarge bied stemrecht heeft, door autoriteiten buiten het gebied wordt vervolgd, kan hij onder de zelfde voorwaarden bij het stembureau een beslissing vragen over de kwestie of de ver volging in strijd is met de bij deze verklaring aangegane verplichting. De Duitsche regeering verplicht zich alle maatregelen te treffen om de uitvoering der beslissingen te verzekeren, welke voortvloeien uit de vastgestelde voorwaarden. GENèVE, 4 Juni. Het rapport van de commis sie van drie voor de Saarstemming, dat vandaag in den Volkenbondsraad wordt behandeld, is ge publiceerd. Het rapport is gebaseerd op de tus schen Frankrijk en Duitschland verkregen over eenstemming, zoodat zijn inhoud in hoofdzaak bekend is. Het beslaat dertig bladzijden. Als bij lagen bevat het de garantieverklaringen van Barthou en Von Neurath, een aantal gedetail leerde bepalingen voor de stemming en tenslotte een opgave van de eventueel door het stem mingsgerecht toe te passen straffen. Voorgesteld wordt dat de Volkenbond de Fransch-Duitsche garantieverklaring ten be hoeve der stemgerechtigden zal kunnen uitbrei den tot de niet-stemgerechtigden. De Volken bond moet waken over de doorvoering der garan tieverklaring. De stemming moe volkomen geheim en onbe- invloed zijn. Het stemmingsgerecht kan boeten opleggen van maximum 15.000 francs en gevan genisstraffen van verscheidene jaren. Bovendien is het beschermingsarrest zonder voorafgaand bevel tot inhechtenisneming in bepaalde geval len veroorloofd. Met bijzonder hooge straffen worden de bij de stemming betrokken autoritei ten bedreigd. Van belang is dat de stemgerechtigde zijn ver zoek tot deelneming aan de stemming moet richten aan den kieskring, waar hij op 28 Juni 1919 woonde. Dit om te verhinderen, dat men zal trachten, om van buiten het Saargebied ko- venals te Berlijn groeit ook in Londen de Graalbeweging gestadig. Berlijn en Londen vertoonden kort geleden „Elcker- lyck" voor een enthousiaste menigte, die de Graalmeisjes toejuichten. En in beide steden stonden de uitvoeringen onder protectie der hoogste Kerkelijke autoriteiten, aan de Spree onder die van Z. H. Exc. Mgr. Dr. Bares, aan de Theems onder die van Z. Exc. Kard. Bourne, Aartsbisschop van Westminster en van den Wij bisschop Z. H. Exc. Mgr. Meyers. Zoo treedt de Graal naar buiten en wint over al aanhang en sympathie. Om zoo te kunnen optreden, is innerlijke bevestiging der leidsters noodig, de innerlijke opleiding in novicenhuizen. In Engeland was er nog geen groot en geschikt noviciaatshuis. De Graal zocht de hulp des hemels en hield een novene ter eere van den zaligen Thomas Morus. Het resultaat was wonderbaar. Binnen een week kreeg de Engelsche Graal een huis cadeau. De Graal had in Engeland voor haar le den reeds drie huizen, dertien Graalwachten en negen Graalcentra en kostscholen. Ook de ka tholieke meisjesstudenten der vijf colleges van de universiteit van Londen zijn in de graal ge organiseerd. En nu opeens is er een noviciaatshuis! Hoe geschiedde dit onverwachte zoo plot seling? Z. Exc. Kard. Bourne wilde zijn groote wel willendheid voor de Engelsche Graal duidelijk toonen en schonk op genereuse wijze een prach tig noviciaatshuis aan de Engelsche provincie der Graal. Daardoor is het mogelijk geworden het werk voor de beweging in breeder sfeer op en door te zetten. En dadelijk is men begonnen met de innerlijke „training" der Engelsche leid sters. Z. H. Exc. Wijbisschop Mgr. Meyers, ze gende het noviciaatshuis in. Het mooie huis is gelegen te Eastcote in Middlesex. Een noviciaatshuis is zonder twijfel de hoek steen van het grootsche Graalgebouw. De heer lijke stichting van Kardinaal Bourne zal zon der twijfel tot zegen strekken en tot breede ontplooiing der Graal in Engeland, het land van zoovele martelaren, het land van Thomas Morus, den onverschrokken katholiek van de daad, die als geroepen is om te zegenen de katholieke daad, die héél de Graal is. De hittegolf in de V. S. Zware slag voor den graanoogst in het Midden-Westen. Voorloopig 5% millioen dollar steun voor de landbouwers. Cycloon nabij Marseille. Groote vernieling aan gericht. Een 200-tal visschersschepen vergaan aan de kust van Korea; reeds 84 dooden geteld. De garantieverklaring van Barthou en von Neurath ten behoeve der Saarlanders. Onthou ding beloofd van pressie en represaille-maat regelen; stembureau een jaar gehandhaafd. Het Permanente Hof als beslissende instantie. De Iman van Yemen levert twee sjeiks uit aan Ibn Saoed. Amerikaansch geschut passeert het Panama- kanaal op weg naar Japan. Zware storm in het Saargebied. Vijf menschen gedood. Zware brand in de schoenfabrieken van Bata; 2000 arbeiders tijdelijk zonder werk. Regent F. Gooyaerts benoemd tot Geheim Kamerheer van Z.H. den Paus. Voortgezet congres der R. K. gemeenteraads leden. Tweede dag van de voorjaarsvergadering der Kath. Jonge Werkgevers. Fusie van katholieke democraten. Regeling van den graaninvoer. Eenige ernstige verkeersongelukken tijdens het weekeinde. Landarbeider te Fijnaart door het hemelvuur getroffen. V.K.P. reis naar de Passiespelen te Oberam- mergau. BRUENN, 4 Juni (V. D.). Zondagavond is brand ontstaan in de opslagplaats voor grondstoffen van de wereld-bekende schoenfa brieken van Bat'a in Otrokowitz bij Zlin. Het blusschingswerk bleek zeer moeilijk te zijn, daar in de geweldige opslagruimten alle licht brandbare grondstoffen van de neven-bedrij ven der onderneming, waarbij zich veel olie en benzine bevond, lagen opgeslagen. Herhaal delijk weerklonken luide ontploffingen Het ge- heele gebouwencomplex is volkomen door het vuur vemiejd. De materieele schade bedraagt minstens tien millioen Tsjechische Kronen. De nevenbedrijven lijden door dit verlies groote schade, daar zij voorloopig niet zullen kunnen doorwerken, waardoor ongeveer 2000 arbeiders e enigen tijd werkloos zullen worden. SAARBRüCKEN. 4 Juni. (Reuter) De om geving van Warndt is door storm geteisterd. Drie arbeiders zijn verdronken bij het openen van de deuren van een waterkeering. Straatwegen en huizen werden vernield, ter wijl de te velde staande gewassen eveneens groote schade leden. In totaal zijn vijf men schen om het leven gekomen. STUTTGART, 4 Juni. (D.N.B.) Gistermiddag heeft boven Württemberg 'n zwaar onweer, met wolkbreuken en hagelslag, gewoed. Op vele plaatsen is de grond van de wijnbergen weg gespoeld, terwijl op andere plaatsen de wijn stokken door den hagel werden vernield. MUNCHEN (K.W.P.) De kerkelijke autoritei ten hebben zich genoodzaakt gezien om den priester Albert Hartl te suspendeeren daar de ze bij voortduring weigerde aan de kerkelijke overheid te gehoorzamen. Zooals men weet is Albert Harl eenigen ge leden als getuige opgetreden in het proces te gen den Directeur van de kweekschool Mün- chen-Freising, waarop Hartl bezwarende ver klaringen tegenover zijn collega aflegde die daarop tot een gevangenisstraf van zes maan den werd veroordeeld. LONDEN, 4 Juni. (Reuter.) Uit Genéve wordt gemeld, dat daar geruchten in omloop waren, dat de vertegenwoordigers van de Kleine Entente met Sovjet-Rusland zouden onderhan delen over een wederzijdsche erkenning en het herstel van de diplomatieke betrekkingen. Een vertegenwoordiger van de Kleine Entente verklaarde evenwel gisteravond, dat deze be richten voortijdig waren. Er moeten nog enkeie geschilpunten tusschen Rusland en Roemenië en Rusland en Zuid-Slavië geregeld worden. TOTALE VERDELGING VAN KAKKERLAKKEN. TORREN. KREKELS, enz. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 760 Vorige stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1