STADSNIEUWS SUPERIEUR IN KWALITEIT EN SMAAK EN DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! IQ 171C Laatste Nieuws Haarlem, 4 Juni Dertig jaar drankbestrijding HAARLEMS MATRASSENHUIS VAN DE GRAAFF HET SAARPLEBISCIET IN HET BISDOM HAARLEM MAANDAG 4 JUNI 1934 AGENDA Meer geheelonthouders Oorlogsveteranen bij een in Frankrijk Kopspijkers op den weg HAARLEMS BURGEMEESTER Het a.s. jubileum De zanohvd.de Hef défilé Des avonds VERKEERSONGEVALLEN Herwonnen Levenskracht Opbrengst collecte Gevaarlijke capriolen Hij lette niet op Afgeleid Ongeval te Bloemendaal Uitvaart To van Soest WONINGBOUWVEREENIGING „ST. BAVO" Gunning van woningbouw VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER I VOOR 2 INSTALLATIE PASTOOR J. P. J. KOK BIJ DE ZIJLSINGEL-ZUSTERS Tentoonstelling van kinderhuis werk De ruïne van Sassenheim 20 voor voor Door den HoogEerw. Deken Dankelman Andere beschikkingen EEN SIMPEL ONGEVAL Dat den dood tengevolge had 5 Juni Genève onderschrijft de bereikte overeenstemming VALSCHHEID IN GESCHRIFTE In hooger beroep eveneens een maand geëischt Hoewel de katholieke drankbestrij ding met moeilijkheden te kam pen heeft gehad, is er toch reden tot optimisme Voordracht hoofdbestuur AUTOBUSDIENST HAARLEM—ZAANDAM Goedgekeurd door Ged. Staten Huldigingswoorden Aanbiddingsfeest in de kathedrale kerk Er deugde weer niets van R. K. Handelsreizigers Ontevredenheid over de regeering BURGERLIJKE STAND Ernstig motorongeluk aan kwaad willigheid te wijten? CYCLOONVERNIELING BIJ MARSEILLE WISSELKOERSEN CORNELISST. 4 TELEFOON 11485 SCHOTERWEG 44 RIJKSSTRAATWEG 9) MAAKT AL PRIMA 2 PERSOONS BEDSTELLEN VOOR f 14.50 E N GOED! Spiralen. 2-pers.. dubbel net 4.90 Alle kleuren Ledikanten. Spotprijzen! Opmaken van Matrassen, in 1 dag retour Vermoei O toch niet langer met het schudden van Uw veerenbed. Wij maken er heerlijke 3-deelige matrassen van Alleen onze methode is goed. Alles eigen werk. Garantie Teeen twee uur od Zaterdag 16 Juni a.s. zal Haarlems burgemeester met mevr. Maarschalk van hunne woning aan de Cravenesterlaan word°n afgehaald door een commissie van vier. twee dames en twee h°eren van het Jubileum- com<t<s en naar het Stadhuis geleid. Alléén zii. die van het comitéhestuur 'n of ficiële uitnoedfging z"llon ontvangen, zullen do b"Mio-"n<» kunnen bilwonen. Dat zullen allereerst ziin tal van riiks-, prov-. en gemeenteliike autoriteiten en verder die vertegenwoordigers van vereenigingen en overige n«rticuiieren. die aan het huldebliik van den Burgemeester h»bhen dc«i»»iwmen en wier namen in h°t Herdenkingsalbum zullen worrt»n aangebracht. Eventueel verta^"»do circulaires voor inteeke- ning ziin gtcnocr hii het Secretariaat, Groote Markt 4, tel. 10134, onmiddellijk te verkrijgen. Na de huldiging in de hal van het Stadhuis circa half vier 's middasrs zullen de genoodig- den vóór het Stadhuis ntaats nemen; de jubi laris met mevrouw on het bordes. Dan vangt de zanghulde aan van enkele dui zenden onzer Haaricmsche jeugd onder atge- meene leiding van den heer R. M. v. d. Hart Onmideehik daaron begint het défilé der H'arfemsche vereenigingen. Daartoe waren Vrüdao-avond in de oude Raadzaal van het Stadhuis biieeu<*elrnmen vertegenwoordigers van een circa vliftigtal ver eenigingen van den meest uiteenloopenden aard. Zeer geanimeerde besnreki-ngen hadden nlaats en snootaon eaven alle zich op in beginsel te zullen deelnemen. Het Secretariaat beschikt niet over t noodige adressenmateriaal om alle Haarlemsche ver eenigingen aan te schrilven. Maar het verzoekt bil deze alle Haarlemsche vereenigingen. zonder uitzondering, aan dit de- filé te willen deelnemen en den naam der ver- eeniging met het corresDondentieadres om gaand aan het Secretariaat: Groote Markt 4, tel. 10134 te willen mededeelen. te ongeveer 10 uur zal voorbij de woning van den jubilaris een gondelvaart worden onderno men, terwijl hem bovendien een serenade met fakkellicht zal worden gebracht. Ook deze plannen worden nader uitgewerkt. bijkantoor te Haarlem der N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging. Verd. is In hooger beroep gekomen, omdat hij zich niet schuldig voelt. Hij was procuratie houder (thans is hij onder-directeur) en belast met het kantoorwerk. Als zoodanig teekende hij, in haastgevallen, wel eens met den naam van De Boer. HU deed dat in het belang der N. V. Getuige De Boer geeft toe, dat het wel eens meer is gebeurd, dat verd. in spoedgevallen met zijn naam teekende. Get. had daar zijn ontstemming over te kennen gegeven. Een getuige komt vertellen, dat het De Boer's bedoeling is geweest om verd. K. uit de zaak te werken, daarom diende hij een strafvervol ging in tegen K. De vrouw van verdachte is eenlgen tijd op het kantoor der N.V. werkzaam geweest; zij verklaart dat op zekeren dag De Boer bezig was de post te teekenen, plotseling moest hij weg en hij had toen gezegd tegen K.: „Zet jij m'n naam er maar onder". De procureur-generaal mr. A. baron van Ha- rinxma thoe Slooten is van meening. dat ver dachte in ieder geval strafbaar is, óók al zou De Boer opdracht hebben gegeven tot het plaat sen van de valsche handteekening. Een verzachtende omstandigheid is het feit, dat verdachte geen voordeel bij zijn daad heeft gehad. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. Van Löben Seis conclu deerde tot vrijspraak, subs, tot ontslag van rechtsvervolging, meer subs, vroeg pl. een voorwaardelijke straf. Arres 15 Juni. Morgenavond houdt „Herwonnen Levens kracht" een zeer belangrijke comité-vergadering voor alle comitéleden, parochieleiders en alle heeren die medewerking willen verleenen op den bloempjesdag op Zondag 1 Juli. Herwonnen Levenskracht komt tientallen krachten te kort. Niemand wil toch dat de bloempjesdag niet slaagt wegens gebrek aan medewerking? Komt in grooten getale, uw medewerking wordt op hoogen prijs gesteld. Zondagochtend hield kapelaan H. A. J. Drost uit Rotterdam een liefdadigheidspredikatie ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het parochiaal armbestuur der Paterskerk. De daarna gehouden collecte voor de armen der parochie bracht f 1014.33 op. De nagekomen giften waren f 100.twee maal f 10.en f 1. Dit resultaat overtreft wel alle verwachtin gen. Zondagochtend 10 uur fietste de 24-jarige mejuffrouw J. uit Amsterdam op den Wagen weg. Omdat ze nog niet voldoende thuis was op de fiets, hield haar vriendin haar stuur vast. Op een gegeven oogenblik raakten beiden het stuur kwijt, waardoor mejuffr. J. viel. Ze kreeg een wond aan haar kin en haar linkeroor bloedde. De Ongevallendienst heeft haar verbonden, waarna ze met den ziekenauto naar het Dia- conessenhuis werd gebracht. Na enkele uren kon ze weer huiswaarts gaan. Zaterdagmiddag circa half een stak de 76-ja- rige W. K., zonder op het verkeer te letten, plotseling den rijweg over. Op dit moment naderde juist een taxi uit de richting Santpoort. De taxi-chauffeur remde krachtig, doch kon een aanrijding niet voor komen. K. werd gegrepen en op het trottoir ge worpen. Buiten eenige ontvellingen en builen klaagde het slachtoffer over pijn in de borst. De Ongevallendienst verleende hulp, waarna de man met een auto thuis is gebracht. Zaterdagmiddag liiif vier had in de Groote Houtstraat nabij de Groote Houtbrug 'n aan rijding plaats tusschen een tramrijtuig, dat in de richting Heemstede ging en een bestelauto, welke van de Gasthulsvest kwam en rechts de Groote Houtstraat wilde inslaan. De aandacht van den chauffeur hiervan werd afgeleid, door een auto, die van de Groote Houtbrug kwam, waardoor hij de tram te laat opmerkte. De bestelauto werd dermate beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. Er vielen geen persoonlijke ongelukken voor. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opge maakt. Zondagmorgen omstreeks 12 uur reed de 19-jarige dienstbode J. uit Amsterdam met een groepje wielrijdsters op den Hoogen Duin- en Daalschenweg bij de Carmeltrap op de gevaar lijke helling tegenover de villa „Blokland" te Bloemendaal. Door de groote vaart die zij kreeg raakte zij haar stuur kwijt en viel op de straat. Met verwondingen aan hoofd, handen en voe ten werd zij naar het Diaconessenhuis ge bracht, waar zij later op den dag weer ontsla gen werd. Hedenavond zal het stoffelijk overschot van To van Soest om kwart over acht vanaf de ouderlijke woning aan de Bisschop Ottostraat 11, worden overgebracht naar de parochiekerk St. Joannes de Dooper aan de Amsterdam straat. Alle Graalleden uit geheel Haarlem zijn verzocht daarbij tegenwoordig te zijn. Morgenochtend om 7 uur wordt in de kerk van St. Jan een stille H. Mis opgedragen voor de zielerust van de overledene, waarbij de leden der Mariacongregatie, waarvan To van Soest eveneens lid was, met de Graalleden aanwezig zullen zijn. Om half negen plechtige gezongen H. Re quiemmis. Na afloop vertrekt de stoet naar de R. K. Begraafplaats „St. Barbara" aan den Schoterweg. Verwacht wordt, dat de beaarding omstreeks tien uur zal plaats hebben. De bouw van 52 éénsgezinswoningen, onder architectuur van B. J. J. M. Stevens, op een terrein nabij de Gouwweteringkade, is gegund aan de laagste inschrijfster, de firma De Boer en Dekker, te Wormerveer, voor de som van 111.976. Ter gelegenheid van de verkeersweek wordt Maandagavond 77.15 uur een radiorede ge houden door Baron Mr. A. Schimmelpenninck v. d. Oye, voorzitter van het Verbond van Ver eenigingen voor Veilig Verkeer (Hilversum). Dinsdagavond wordt een tentoonstelling ge houden van de verkeerstafels van school 17 en van de Politie, resp. bij de firma Heenk, Groote Houtstraat en de firma Bauer, Gen. Cronjé- straat. Verder wordt een tentoonstelling van Propa- ganda-materiaal gehouden op de Groote Markt, waar tot dat doel een stalletje wordt ingericht. Auto- en fietsvlaggetpes, insignes, plaquettes enz. zijn aldaar verkrijgbaar. CHIEF WHIP Als er iets is, dat een warme aanbeveling ver dient, dan is het 't werk waarmee de Zusters van de Zijlsingel op prettige en nuttige wijze de kinderen van haar externaat in de schoolvrije uren bezig houden. Wat zij in de middagen van 122, van 46, op Woensdagmiddagen van 126 en op school vrije dagen van 9—6 uur onder leiding van de Zusters vervaardigden, was Zondag en Maan dag te zien, samengebracht in een drietal zaal tjes. En velen zijn gaan kijken. Het eerste zaaltje was gevuld met het werk der bewaarschoolkinderen, een fraaie serie vlechtwerk, gevarieerd door kussens en hand werk van de meisjes van 614 jaar. Hier was een grabbelton het attractiepunt. Een ander zaaltje bevatte houtsnij- en figuur- zaagwerk van jongens tusschen 6 en 14 jaar, terwijl deze groep ook een staaltje van boek binden liet zien. Men kan er direct een aantal boekbinders in den dop uithalen. Een andere kamer bevatte nog het werk van jongens en meisjes van 614 jaar en moest dienen als prijzen voor een verloting. Gelukkig voor de Zusters gingen bij het drukke bezoek Zondag j.l. een tweetal prijzen de deur uit. De opbrengst hiervan kunnen ze heel goed gebruiken voor dekking van de kosten, die haar werk met de kinderen meebrengt. Er was ook nog een rad van avontuur, dat zeer in den smaak viel bij de jeugd. De tentoonstelling bewees het nut van het werk der Zusters in haar zorg voor de school vrije jeugd, die hierdoor van kattekwaad langs de straat weerhouden wordt en tot nuttige menschen in de maatschappij wordt opge kweekt. Men maakt ons er op attent, dat de ruïne van Sassenheim, waarover wij eenige artikelen ge publiceerd hebben, bezit is van de gemeente Voorhout en niet van Sassenheim. (ALTIJD vEflSCH Zondag is de ZeerEerw Heer J. P. J. Kok plechtig als Pastoor der H. Hippolytusparochie te Delft geïnstalleerd door den ZeeeEerw Deken J. L. F. Dankelman. Het was ongetwijfeld een zeldzame gebeur tenis, dat een oud-Kapelaan der parochie door een eveneens oud-Kapelaan der zelfde parochie in de functie van Deken, als pastoor in het aan beiden zoo welbekende kerkgebouw werd geïnstalleerd. Na de installatie droeg de ZeerEerw. Heer Pastoor J. P. J. Kok een plechtige Hoogmis op, met assistentie van de WelEerw. Kapelaans J. van Bemmelen en G. J. Morsch. Na het Evangelie hield de ZeerEerw Deken Dankelman een eenvoudige en gevoelige toe spraak. Het is met gemengde gevoelens, aldus Z.Eerw., dat ik dezen kansel heb bestegen, met gevoelens van droefheid en van vreugde. Met droefheid omdat Uw vorige Pastoor zijn herderlijken ar beid, door ziekte gedwongen, heeft moeten ver laten. Hij was onder U de Herder, die zijn hart aan de H. Hippolytusparochie had geschonken. Uiterlijk heeft hij manmoedig zijn offer ge bracht; doch hij verklaarde zelf, dat het hem zeer leed zou doen geen parochie en geen pries terlijke beliening, meer te hebben. Hij hing aan de parochie van St. Hippolytus. En nu is hij in de kracht der jaren heengegaan, om rust te zoeken, welke wij hem jaren toewenschen. En zeker zullen zijn oude parochianen hem in hun gebed blijven gedenken. Een droeve zijde is er dus aan deze plechtig heid. Doch uw vertrokken Pastoor zou zeker niet wilen, dat dit een beletsel was in deze blijde stonde. Hij heeft het offer gebracht, omdat het Gods wil is; en hij wenscht zeker, dat zijn oude parochie onder andere leiding naar een vei lige haven wordt gevoerd. Maar ik sta hier ook met een gevoel van vreugde, omdat ik uw oud-kapelaan als uw Pastoor heb mogen installeeren; van vreugde; omdat ik,waar ik zelf het woord Gods u heb ver kondigd, uw nieuwen Herder bij U in mag lei den. Gij kent hem, en hij kent U. Jaren lang heeft hij zich langs de Delftsche straten bewo gen, om U in Gods huis te brengen. Nu is hij Uw Pastoor geworden en draagt de verantwoording voor uw parochie. Ik wensch U geluk met uw nieuwen Pastoor, die de parochie als godsdienstig kent. Deken Dankeman sloot met den wensch, dat de parochianen voor hun nieuwen Herder zullen bidden, opdat God hem genade geven, om zijn ambt naar behooren te vervulen. Vee parochianen en bestuursleden van orga nisaties en vereenigingen kwamen gedurende de middagreceptie de kennismaking met den nieu wen Pastoor hernieuwen of aanknoopen. de Zaan. Deze ondernemingen zijn thans uitge schakeld. Ged. Staten zijn van oordeel dat een recht- streeksche verbinding van de dichtbevolkte Zaanstreek met Haarlem, in een vervoersbe hoefte zal voorzien; dat aan de door de N.V. Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg-Maatschappij te Haarlem, de N.V. Mea, te Wormerveer, de N.V. Omnibus- Maatschappij „Zaanland" te Koog aan de Zaan, de N.V. Autobus-Exploitatie „Stormvogels" te IJmuiden, en de N.V. Autobus-Onderneming van Geelen en van den Berkhof, te Heiloo, in gebrachte bezwaren kan worden tegemoet ge komen door het opnemen in de aanvraagster te verleenen vergunning van een verbod voor lo caal vervoer op de trajecten HaarlemBuiten huizen en BuitenhuizenZaandam. Afwijzend werd beschikt op een aanvrage van „Stormvogels" en „Zaanland" voor een autobusdienst van Velsen over Buitenhuizen naar Zaandam en terug; deze Maatschappijen kregen vergunning tot het exploiteeren van een autobusdienst van Zaandam naar Purmerend en terug. Goedgekeurd werd de overdracht van de. lijn HaarlemSpaarndam van J. G. de Groot te Haarlem aan „Stormvogels", uitbreiding van dezen dienst tot Buitenhuizen werd verworpen. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de N.V. Mea te Wormerveer voor het berijden van het traject Purmerend over Koog aan de Zaan, Buitenhuizen en Velsen naar Haarlem en terug. Vrijdag voor Pinksteren werd de 56-jarige schilder G. M. Captain, wonende aan de Schag- chelstraat 17 te Haarlem, aangereden door een fietser. Hij kwam te vallen en kreeg een knie blessuur, waardoor overbrenging naar de Ma- riastichting wel zoo voorzichtig geacht werd. Met den dag verergerde de toestand van den patiënt, die door de verwonding trombose kreeg en gisteren aan de gevolgen overleed. De H.H. Uitvaartdiensten zullen plaats heb ben Dinsdagmorgen in de St. Jozefkerk aan de Jansstraat, waarna begrafenis op het R. K. kerkhof. Sociëteit „St. Bavo" R.K. Commissie voor Beroepskeuze 8 uur R.K. Bevolkingsbureau 8 uur R.K. Zwemclub „St. Bavo" 8 uur. Rembrandt-Theater „Miss Fane's baby is ontvoerd" Op het tooneel Marita Farell 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig Bureau, half 9 Proza, 8 uur Studieclub Grafische Bond, 8 uur Comité Herwonnen Levens kracht, 8 uur - Cursus R.K. Volksbond, 8 uur St. Caecilia, 8 uur. Rembrandt-Theater „Miss Fane's baby is ontvoerd" Op het tooneel: Marita Farell, 7 en 9.15 uur. GENEVE, 4 Juni (Reuter) Hedenmiddag om 12.40 uur heeft de Volkenbondsraad de hem voorgelegde voorstellen inzake de Saarstemming in ongewijzigden vorm met algemeene stemmen aangenomen. Tevoren betuigden lord Eden (En geland), Beek (Polen) en Benesj (Tsjecho-Slo- wakije) hun vreugde over de bereikte over eenstemming. Voor het Amsterdamsch Gerechtshof had zich in hooger beroep te verantwoorden de 40- Jarige procuratiehouder, vroeger koopman, P. J. F. K. te Haarlem, verdacht van valschheid in geschrifte. De rechtbank te Haarlem had hem te dier zake veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand. Aan verdachte is ten laste gelegd het val schelijk onderteekenen van een brief van 16 October 1933, gericht aan de directie van het In Huize „De Liefde" te Amsterdam is Zon dag de derugste jaarvergadering gehouden van het Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. Dt vergadering was bezocht door de afgevaardigden van 18 afdeelingen. De heer H B. v. d. Sande opende met den Christelijken groet de vergadering en uitte den wensch, dat de dertigste jaarvergadering be halve een bescheiden feestvergadering er ook een zijn zou, waarin nuttige en belangwekkende onderwerpen zouden besproken worden in het belang van de Katholieke drankbestrijding. Hierna maakte men een begin met het af werken van de agenda. Van den bondsadviseur, den zeereerw. heer Th. W. Taman, was een schrijven van verhin dering ingekomen, in verband met ae viering van een parochiaal feest. De eerw. adviseur wenschte .n zijn schrijven bestuur en leden ge luk met het 30-jarig bestaan en sprak de beste wenschen voor de komende jaren uit. De penningmeester, de heer A. J. Koetsen- ruyter, gaf hierna verantwoording van den stand der vereenigingskas. Deze sloot met een voordeelig saldo groot 120. Het woord was vervolgens aan den secretaris den heer G. P. Bon, die het jaarverslag over 1933-1934 Joorlas. Hoewel de Katholieke drankbestrijding in het afgeloopen vereenlgingsjaar evenals andere or ganisaties met moeilijkheden heeft te kampen gehad, is er toch reden tot tevredenheid en optimisme. Er blijft echter nog zeer veel te wenschen o«er. Een zeer verblijdend teeken s de stijging van het aantal geheel-onthouders Het aantal leden is tot 840 gestegen In ver schillende afdeelingen heerscht een intens en opgewekt vereenigingsleven. Er zijn er echter ook waar een nieuwe frissche wind moet gaan waaien. Het zeer overzichtelijk verslag had de instemming der aanwezigen, en werd onder applaus der vergadering goedgekeurd. De voorzitter deed hierna mededeeling van de aanwezigheid van pater Weening uit Leiden en een vertegenwoordigster van de Maria-ver eeniging, mej. A. Sam. Na het rapport der geloofsbrieven-commissie is de begrooting voor het vereenigingsjaar 1934- 1935 vastgesteld. De raming is bepaald op een bedrag van 1150. Een en ander heeft ae goed keuring der vergadering. Mededeelingen worden gedaan over de in de afdeelingen uitgeschreven prijsvragen waarna de verslagen van de Noord- en Zuid-Holland - sche Provinciale Propaganda-commissies wor den voorgelezen. De vergadering neemt kennis van verslagen, in mineur-toon geschreven. De voorzitter brengt dank aan de rapporteurs en spreekt den wenscht uit dat het volgend jaar blijdere klanken zullen worden vernomen. De rekeningen dier commissies worden eveneens goedgekeurd. Voor het opmaken van een voordracht aan Z. H. Exc. den Bisschop voor de benoeming van een voorzitter, stelt het hoofdbestuur voor de heeren H. B. v. d. Sande en J. Heilig. De ver gadering neemt het voorstel van het hoofd bestuur over. De afgevaardigden krijgen hierna gelegen heid tot het doen van vragen en mededeelin gen. Een drietal schriftelijke vragen waren bq het Secretariaat binnengekomen. Het Kruis verbond H. Franciscus van Assisië Den Haag vroeg of het hoofdbestuur bereid was via So- briëtas de aandacht van de N.C.A. te vestigen op het feit, dat in comestibleswinkels zwak al coholische dranken worden verkocht in fles- schen, waarop de vermelding van het alhohoi- persentage ontbreekt. Het Kruisverbond te Lisse verzoekt het hoofdbestuur den redacties van vakbladen voor werkgevers, werknemers en middenstand te verzoeken regelmatig eenige artikelen voor de R. K. Drankbestrijding op te nemen, en hiervoor ruimte beschikbaar te stel len. Het hoofdbestuur zorge dan voor copy eventueel voor overname uit de Kruisbaniei Het Kruisverbond H.H. Nicolaas en Barbara te Amsterdam verzocht mededeelingen omtrent bier aan tafel in retraitehuizen. Het verzcek van het Kruisverbond te Lisse zal in overweging worden genomen. Omtrent het schenken van bier aan tafel in retraite- Ged- Staten van Noord-Holland hebben aan de N.V. Naco te Amsterdam vergunning ver leend tot het inwerkingbrengen van een auto busdienst van Haarlem naar Zaandam en terug. Mededingers voor dit traject waren de „Storm vogel" te IJmuiden en „Zaanland" te Koog aan huizen zijn reeds besprekingen gehouden. Wat de sprekers van den K.R.O. aangaat hiermede is het hoofbesteuur het niet geheel eens. Toch zal er zooveel mogelijk rekening met het ver zoek worden gehouden. Een afgevaardigde uit Delft verzoekt om een paar leden beschikbaar te stellen voor speciale propaganda. Haarlem vraagt om een middel voor een doeltreffende actie te kunnen voeren. Den Haag beveelt het intense huisbezoek aan Rotterdam zou gaarne een statistiek zien van ongevallen langs den openbaren weg voorge vallen, waarvan de oorzaak moet worden toe geschreven aan drankmisbruik. Al deze vragen werden door den voorzitter uitvoerig beant woord. Een vijftal voorstellen van het hoofdbestuur worden zonder verandering, doch nadat ze uit voerig zijn toegelicht, goedgekeurd. De agenda is hiermede afgewerkt. De heer Van Zeggelen (Den Haag) krijgt alsdan ge legenheid om enkele woorden te spreken naar aanleiding van het dertigjarig bestaan In sym pathieke woorden brengt spr. hulde aan de toenmalige jongeren, die in de eerste laren van het bestaan van het Kruisverbond zoo'n moei lijke en zware taak te volbrengen hadden. Na een korte inleiding door den secretaris den heer Ben, is het woord aan den voorzitter de heer v. d Sande, tot het uitspreken van een korte feestrede. De tijden zijn er niet naar om bij deze her denking de groote trom te roeren, klokken te laten beieren of te vlaggen. Het moet bij een bescheiden herdenken blijven. Veel goeds is er in de afgeloopen jaren tot stand gekomen, al hadden wij gaarne veel meer gedaan. Wij zijn tevreden, doch willen niet ijdel zijn. Een oogen blik van genade Is meer dan een dag van eer betoon. Spr laat dan hooren woorden van aan moediging, en vertelt aan de vergadering hoe Haarlem's Kerkvoogd op de Nieuwjaarsreceptie tot hem sprak: „Ik zegen uw mooie werk, de Katholieke Drankbestrijding". Dit waren woor den die uit het hart kwamen. Dikwijls worat ons smaad en kleineering aangedaan, laat ons dit niet ontmoedigen. Wij denken aan veel ge slaagde acties, drankmisbruik is in niet geringe mate afgenomen. Drinkgewoonten hebben wij zien verdwijnen, veel is er verbeterd. Wij heb ben gewerkt, gestreden een strijd voor de goede zaak. Wij hebben veel geleerd en zijn er beter door geworden. Drankbestrijding, aldus spr.. is een stuk zielzorg, en moedig gaan we met dezen strijd voort Drankbestrijding is een zaak van het geheele land, en in het bijzonder van het Haarlemsch Diocees. Heilige geeestdrift voor een heilig ideaal. De goedgeslaagde vergadering werd hierna gesloten. Zondag werd in de kathedrale kerk, voor afgegaan door een triduum, het Aanbiddings feest gevierd, dat besloten werd met een ponti ficaal Lof, opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem. Het lag in de bedoeling de processie voor de eerste maal bulten de Kathedraal te doen tre den op het voorplein en daar den zegen met het Allerheiligste te geven. Door het minder gunstige weer kon aan dit voornemen geen gevolg worden gegeven, zoodat de plechtigheden binnen de Kathedraal bleven. iu-icf Zaterdagmiddag half drie heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een 21-jarigen reiziger uit Velsen, die zonder rijbewijs op den Rijksstraatweg reed met een motorrijwiel, waar van de beide remmen defect waren. Het vehikel is in beslag genomen. In hotel Royal vergaderde Vrijdag de R. K. Handelsreizigersvereeniging „St. Christoffel", afd. „St. Paulus", Haarlem. Na opening en voorlezing der notulen kwam bij de mededee lingen ter sprake, een schrijven van den heel H. Meyer, die wegens drukke werkzaamheden moest bedanken als bestuurslid. De voorzitter deelde mede, dat de nieuw te kiezen functio naris in hoofdzaak met de propaganda belast zal worden. Hierna werd als nieuw lid geïn stalleerd de heer F. v. Loenen. De voorzitter sprak hierbij de hoop uit dat genoemde heer vooral een actief lid der vereeniging zal zijn. Het woord is vervolgens aan den buitenge wonen bestuurder den heer C. G, Bekkering, die sprak over: „Handelsvertegenwoordigers en hunne arbeidersovereenkomsten." In een zeer duidelijk betoog toonde spr. aan hoe zoo'n overeenkomst moest luiden. Met voorbeelden uit de praktijk is bewezen, dat heel dikwijls een contract geteekend wordt met naaeelige gevolgen voor den werknemer. Vooral in dezen tijd, in deze groote economi sche crisis, kan men niet voorzichtig genoeg zijn. Met klem verzocht spr. dan ook den leden alvorens een overeenkomst te teekenen, zich eerst te verstaan met het hoofdbestuur ln Utrecht. De voorzitter dankte spr. voor zijn leerzaam betoog en hoopte hem spoedig wederom in Haarlem terug te zien. De aandacht werd nog gevestigd op de te houden retraite in Amers foort van 9 tot 12 Augustus a.s. Een ieder werd aangespoord, zoo mogelijk hieraan deel te nemen. Nadat de voorzitter nog bekend maakte dat de vergadering in Juli te Beverwijk zal worden gehouden en er reeds nu wederom een beroep gedaan wordt op de autobezitters, om voor dien avond hun wagen beschikbaar te stellen, werd deze interessante vergadering om ruim half twaalf op de gebruikelijke wijze gesloten. PARIJS, 4 Juni (Reuter) Gisteren zijn in verschillende plaatsen in Frankrijk bijeenkom sten gehouden van oorlogsveteranen. Uit de ver schillende gehouden redevoeringen en aangeno men resoluties blijkt, dat sedert eenlgen tijd zich weer een zekere spanning van Frankrijk meester maakt. De oorlogsveteranen schijnen met de tegenwoordige regeeringspolitiek niet in te stemmen. Te Blois werd het woord gevoerd door minis ter Rivolet, die als vertegenwoordiger der oorlogsveteranen zitting heeft in het kabinet. Men zou op het algemeen congres van oorlogs veteranen op 8 Juli a.s. kunnen zeggen wat men wilde aldus spr. de regeering-Doumergue had in ieder geval het spook der ineenstorting verjaagd. Thans moest nog de autoriteit der regeering hersteld worden. In een rede voor de links-georiënteerde orga nisaties van oud-strijders heeft premier Dala- dier een rede gehouden, waarin hij een scher pen aanval deed op degenen, die in stilte achter de tegenwoordige Fransche regeering stonden. Geboren: 31 Mei: d.van J. Möhringer—v. d. Aart; 1 Juni: d. van T. de VriesDijk; d. van J. KootstraRiethoff. Overleden: 31 Mei: G„ 13 m., z. van W. Kui pers, Soerabajastraat; 1 Juni: J. W. T. van Öyen, 67 jaar, Linnaeuslaan; C. v. d. Linden, 74 jaar, Feithstraat. Naar eerst thans bekend wordt is Zaterdagoch tend op den Rijksweg tusschen Oostburg en Schoondijke een ernstig motorfietsongeluk ge beurd, dat aan een persoon het leven heeft ge kost. Door het springen van den achterband is een motorrijwiel, bestuurd door den heer Wieleman en zijn zwager Maes op de duo beiden aanne mers te Hoofdplaat geslipt, tengevolge waarvan de beide heeren tegen den grond werden ge slingerd. De heer Wieleman kreeg een lichte hersenschudding, doch zijn metgezel was er er ger aan toe. Zwaar gewond werd hij opgenomen en overgebracht naar het ziekenhuis te Oosï- burg, waar hem de H.H. Sacramenten der stervenden werden toegediend. Zaterdag avond is de heer Maes, die gehuwd was en vader van vijf kinderen, overleden. De toestand van den heer Wieleman is redelijk. Men brengt het ongeluk in verband met het vinden van kop spijkers, tengevolge waarvan den vorigen dag eenige auto's lekke banden hebben gekregen. Het is niet uitgesloten, dat deze kopspijkers op den weg zijn geworpen. PARIJS, 4 Juni. (Reuter). De omgeving van Marseille is in den nacht van Zaterdag op Zondag door een cycloon geteisterd. De schade wordt op vele millioenen francs geschat. Spoorwegen werden vernield en bruggen, die reeds eeuwen lang de stormen hebben getrot seerd. werden weggeslagen. 4 Juni 2 Juni 4 Juni 2 Juni Londen 7.47% 7 49% Kopenh 33.42% 33.35 Berlijn 57.42% 57.65 Stockh. 38.57% 3^.t7% Parijs 9.73% 9.73% Oslo 37 57% 37.67% Brussel 34.49H 34 49 N.-York 1.477yg 1.47% Zwitser! 47.9/% 48.02%* (cable)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2