VERKEERSWEEK Het corporatieve stelsel „Behaaglijk op lager niveau" Prikkeldraad De „Postjager" Veilig verkeersactie in ons land VERKEERSWEEK EEN PROP A GANDA- WEEK JONGE WERKGEVERS BIJEEN MINISTER CRITISEERT K.N. V.B. Alle menschen werden „Brüder" MAANDAG 4 JUNI 1934 Om iets te bereiken, moeten alle weggebruikers zooveel moge lijk samenwerken Wat het Verbond beoogt? SPEEL BLIJ HAAR LAAT DEH RIJWEG VRIJ! VERBOND MH VEREENIGINGEN VOOR VEILIGVERKEER de Weg VrijvBoGevaar Fusie van katholieke democraten De partij van prof. J. A. Veraart blijft eenzijdige ontwape ning propageeren DE ZWARE REPETITIES EN Tobt Gij met Montagebrug geplaatst Groote belangstelling te Arnhem V acature-Mussert De voordracht van drie personen waaruit deze maand een hoofd ingenieur zal worden gekozen REGENT F. GOOYAERTS Benoemd tot geheim kamerheer van Z. H. den Paus WIELRIJDER DOODGEREDEN CHAUFFEUR IN SLAAP GEVALLEN De „Goede Hoop" in Caïro RIJNBRUGWERKZAAMHEDEN TE ARNHEM Een der montagebruggen werd Zondag op de nieuwe pijlers geplaatst „Voor ons land is nog niet te zeg gen, hoe de nieuwe staat er uit moet zien" Ordeningsproces „Het corporatieve stelsel" Italië en Oostenrijk Vroolijke en ernstige woorden aan het souper na het Stadion concert Beroep op de jeugd Minister Marchant Minister Marchant spreekt De houding van den K. N. V. B. DOOR TREIN GEGREPEN Langzame groei H.H. WIJDINGEN IN ST. JANSTEEN Een openluchtspel voorbereid BUSTE DR. MONTESSORI Bij haar laatste voordracht aangeboden Doet mee aan de Londen Melbourne race Op initiatief van het actieve Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer wordt van heden tot en met Zaterdag 9 Juni a.s. in het geheele land een verkeersweek ge houden. Er wordt reeds veel gedaan voor de veilig heid van het verkeer. De overheid is daarin op Voorbeeldige wijze voorgegaan. Het particulier inijatief is daarbij niet achter gebleven. In Wetsartikelen zijr verschillende voorschriften Vastgelegd; aan de naleving er voorschriften Wordt zooveel mogelijk streng de hand gehou den; particuliere organisaties verleenen vrijwil lig daarbij haar steun. Er wordt opvoedend te Werk gegaan; tijdschriften en brochures lichten hun lezers in, op scholen wordt de jeugd onder- Wezen in de regels van den weg. Er heerscht op dit gebied groote bedrijvigheid. Alle krachten der samenleving de wetenschap, de techniek, de paedagogie, enz. werken mee om in zoo kort mogelijken rijd den mensch vertrouwd te maken met de eischen van het moderne ver keer, opmerkzaam te maken op de gevaren, bekend te maken met de voorschriften. In groote lijnen staan de geboden van het moderne ver keer vast. Als ieder zich hield aan de regels van den weg, zou van een geordend en veilig Verkeer kunnen worden gesproken. Maar, dat is het hem juist: men houdt er zich niet aan. Door het groote aantal ongevallen met doode- lijken afloop opgeschrikt, riepen de weggebrui kers zelve om verandering in den toestand, Waardoor een daling van het ongevallencijfer mogelijk zou zijn en zoo zijn de vereenigingen Voor Veilig Verkeer ontstaan. Amsterdam was de eerste plaats waar een Vereniging voor Veilig Verkeer werd opgericht. Na Amsterdam volgden onmiddellijk Amersfoort, Arnhem, Dordrecht, 't Gooi en Hengelo. En sindsdien was een merkbare actie voor veilig verkeer waar te nemen. Thans is het cijfer van 30 reeds gepasseerd en liggen de vereenigingen voor Veilig Verkeer over ons land verspreid als sterke vestingen, van waaruit de strijd wordt gevoerd voor een geordend verkeer. De vereenigingen voor Veilig Verkeer hebben een belangrijke taak te vervullen, want zij toch z'jn de aangewezen organen om te trachten, dat de Weggebruikers de door de overheid voorge schreven verkeersregelingen in acht nemen. Tal van hulpmiddelen worden daartoe aangewend. Denken wij allereerst aan de jeugd. De z.g. ver- keersexamens, die reeds door verschillende ver eenigingen voor Veilig Verkeer worden gehou den, hebben veel succes. En het is een succes Van blijvende waarde, omdat 't kind, dat het verkeersexamen met goed gevolg heeft afgelegd, de regelen van den weg niet alleen kent, maar ook de belofte heeft gedaan, de verkeersregelen te zullen nakomen. Noemen wij verder als voor beeld slechts het organiseeren van lezingen op verkeersgebied, het publiceeren van verkeers- veiligheidsplaten en het uitgeven van geschrif ten, het bevorderen van het verkeersonderwijs en het samenwerken met autoriteiten in één oord de verkeersopvoeding van den wegge bruiker. Dat het streven dezer vereenigingen ook door Officieele instanties zeer wordt gewaardeerd, blijkt wel uit een schrijven van den minister Van Waterstaat, ir. Kalff, in de verkeerscourant, die in de week van 49 Juni a.s. in ons land in een oplaag van 150.000 exemplaren onder de Weggebruikers zal worden verspreid. „Het vraagstuk," aldus de bewindsman, „hoe een veilig verkeer te verkrijgen, zal wel niet tot een ook maar eenigermate bevredigende oplos sing kunnen worden gebracht, als niet aan zeer velen het besef wordt bijgebracht van zijn be lang. Dit zal kunnen geschieden met de ver keersweek. Zij en dat zijn niet weinigen die zich niet gaarne zetten tot eigen onderzoek en tot wie niet licht doordringt, tot welke moei lijkheden en rampen onnadenkendheid en on wetendheid in dezen kunnen voeren, zullen door hetgeen de verkeersweek te zien geeft tot be zinning kunnen komen. De aldus zoo gemakkelijk verkregen kennis zal bij zeer velen den zin voor samenwerking versterken; er zal door worden bereikt, dat veel leed wordt voorkomen." De veiligheid van het verkeer is een veel zijdig vraagstuk, dat in korte spanne tijds in belangrijkheid ontzaglijk is toegenomen. Er moet, wil men een uiteindelijke oplossing van het verkeersvraagstuk vinden, verband ko men tusschen hetgeen partieel wordt verricht. Overleg over en weer, opdat niet hetzelfde werk öf tweemaal wordt gedaan öf op verschillende wijzen, waardoor verwarring in plaats van ver eenvoudiging kan ontstaan. Met dit doel voor oogen is opgericht „het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Ver keer." Het initiatief ging uit van de navolgende ver eenigingen, die als leden-oprichters optreden, t.w. A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, Bond van Bedrijfsautohouders ir Nederland, Koninklijke Nederlandsche Motorwielrijders Vereeniging, Nederlandsche Unie van chauf feurs en overig automobielpersoneel, Bond van Vrijwillige Verkeersinspectiën in Nederland, de Vereeniging „Het Nederlandsch Wegencongres." Het doel van het Verbond is: in samenwer king op federatieven grondslag, met andere ver eenigingen, die blijkens haar statuten een over eenkomstig doel beoog°n, of tot wier taak het doel van het Verbond als onderdeel harer werk zaamheden gerekend mag worden te behooren, de veiligheid van het verkeer in den meest al- gemeenen zin te bevorderen. Het Verbond zal trachten dit doel langs wet tigen weg te bereiken door: in het algemeen de aanwending van alle wettige middelen, de ver vaardiging en verspreiding van hulpmiddelen, welke kunnen dienen ter verkrijging van groo- tere veiligheid op de wegen, het bijbrengen van betere kennis der verkeersvoorschriften aan jong en oud, het voorkomen van verkeersongevallen dit alles genomen in den ruimsten zin van het woord; het verleenen van steun en voor lichting aan andere organisaties, lichamen en personen, die werkzaam zijn op het terrein van veilig verkeer en door de aandacht der bevoegde autoriteiten te vestigen op wenschen en mis standen op het gebied van verkeersveiligheid. Het Centraal Bureau van het Verbond is ge vestigd te Utrecht, Nachtegaalstraat 20B (Tel. 12347). Secretaris van het Verbond is de heer C. J. van Wijngaarden van Rees. Het Centraal Bureau te Utrecht maakt een speciale studie - an het verkeersvraagstuk en van de middelen, die kunnen worden aange wend om een veilig verkeer te bereiken; het geeft raad en voorlichting voor verkeers- veiligheidspropaganda het beschikt over een uitgebreide tentoon stellingsverzameling het beschikt over een depót van literatuur en propagandamiddelen, zoodat een gemakkelijk overzicht kan worden verkregen van de reeds verschenen druk- en boekwerken en het propa gandamateriaal het beschikt over een jeugdverkeersfilm, door den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland te zijner beschikking gesteld, welke tegen bepaalde voorwaarden in bruikleen wordt afgestaan. Deze week wordt uus door het Verbond een groot offensief ingezet tegen de onveiligheid van den weg. Laat eenieder zooveel mogelijk deze actie steunen. De veiligheid op den weg is eerst dan te bereiken, als er zooveel mogelijk tusschen de verschillende weggebruikers wordt samengewerkt. Zaterdag en Zondag heeft de Katholiek Democratische Partij in „Musis Sacrum" te Arnhem haar jaarlijksch congres gehouden. De resultaten van het congres zijn voorname lijk deze: Op de huishoudelijke vergadering van Zaterdagmiddag is het politiek program aangevuld met enkele militaire paragrafen, o.m. behelzende afschaffing van militairen dienstdwang. De Partij zal de eenzijdige ontwapening blij ven propageeren. Met algemeene stemmen is aangenomen een motie die het besluit tot fusie met de R. K. Arbeiders Partij inhield. Tijdens het congres werd de mededeeling ontvangen, dat deze Arbeiders Party, in congres bijeen te Breda, een geiykstrekkende motie, eveneens met alge meene stemmen had aanvaard. Op een con gres te houden in het voorjaar van 1935 zal deze fusie een feit worden. examens zyn er. Houdt nu zenuwen en geest met Mynhardt's Zenuwtabletten volkomen kalm en helder. Het maken der repetities wordt lichter en het slagen zekerder. Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten verstopping of stoelgang? Neem dan eens MIJNHARDT'S LAXEERTABLETTEN Deze regelen vlug zonder kramp of pijn. Doos 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Onder groote belangstelling van de zijde van de Arnhemmers, die in dichte rijen langs de Rijnkade geschaard stonden, is Zondag de Üzeren montagebrug over den Rijn by Arnhem aangebracht, welke brug als hulpbrug dienst zal doen bij de voltooiing van de vaste brug over den Rijn. Met behulp van een drietal groote drijvende bokken werd het gevaarte, dat Vrij dag j.l. van Schiedam naar Arnhem is overge bracht, in twee stukken over het nog open deel van de rivier gelegd, in den loop van den mor gen het eerste stuk en in den middag het twee de gedeelte. De werkzaamheden verliepen vlot. De Gedeputeerde Staten' van de Provincie Utrecht hebben in hun vergadering van 1 Juni j.l. een voordracht opgemaakt ter benoeming van een hoofd-ingenieur van den Provincialen Wa terstaat in Utrecht. Deze voordracht betreft de vacature ontstaan door het eervol ontslag dat met ingang van 1 Mei j.l. is verleend aan den heer Ir. A. A. Mussert. Ter voorziening in deze vacature hebben Ged. Staten een voordracht van drie personen opgemaakt: 1. Ir. P. E. Enschedé te Groningen, ingenieur van den provincialen Waterstaat in Groningen. 2. Ir J. C. Pannekoek, Den Haag, eerstaanwe zend ingenieur bij den dienst der Zuiderzeewer ken. 3. Ir H. H. Rieuwerts de Vries, Arnhem, inge nieur van den provincialen Waterstaat van Gel derland. Deze maand zullen Provinciale Staten verga deren tot het doen van een keuze uit deze voor dracht. Ten aanzien van de jaarwedde van den te be noemen hoofdingenieur stellen Ged. Staten voor deze te bepalen op het minimum-bedrag, ver hoogd met eventueele kindertoelage. Naar wy vernemen, heeft het Z. H. den Paus behaagd den hoogeerw. heer F. Gooyaerts, regent van het seminarie .Beekvliet" te St. Mi chielsgestel, die Dinsdag a.s. zijn zilveren pries terfeest viert, te benoemen tot geheim kamer heer van Z. H. Zondagmiddag kwam Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen persoonlijk den jubilaris met deze heug- ïyke tijding verrassen, zy verwekte natuuriyk uitbundige vreugde in geheel „Beekvliet". De 28-jarige H. Knibbels uit Drunen, die per rijwiel op weg was naar Nieuwcuyk, werd, door dat hij verkeerd uitweek, door een auto ge grepen. De ongelukkige kwam daarby voor de locomotief van de stoomtram terecht en werd op slag gedood. Op den Rijksstraatweg by De Punt is een ge heel bezette autobus, op weg van Amsterdam naar Groningen, tegen een boom gereden en ernstig beschadigd. De chauffeur was door slaap overmand; de pasagiers kwamen met den schrik vry. De heer J. J. v. d. Leeuw is met zyn sport- viegtuig „Goede Hoop" Zondagmorgen om 6.15 uur van Athene vertrokken en om 11.25 uur te Mersa Matruh aangekomen. 's Middags te 12.50 uur is hy weer vertrokken en te 3.20 uur te Caïro geland. De heer Van der Leeuw zal twee dagen in Caïro blyven. Zondagvoormiddag is te Eindhoven de voor jaarsvergadering van de Katholieke Jonge Werkgevers-vereeniging voortgezet, waarbij o.m. aanwezig was de heer Huysmans, vertegenw. van de Alg. R.K. Werkg. Ver. In zyn openingswoord klaagde de voor zitter er over, dat een aantal leden wel het aan gename deel der byeenkomst wilde meemaken, doch niet het ernstige. De heer Kersten nam, na een kort woord van den heer v. d. Lugt onder applaus het pre sidium over. Prof. dr. F. Weve, moderator der vereeniging, sprak een harteiyk woord van afscheid tot den oud-voorzitter. Hierna sprak de heer Huysmans een woord van dank en hulde namens de Algem. R. K. Werkgevers Vereeniging, die met veel belang stelling het werk der Katholieke Jonge Werk gevers-Vereengiing volgt. Mr. J. Bredius hield vervolgens zyn voordracht over: Wat moeten we verstaan onder corporatieve staat en maatschappy? Spr. geeft eerst de defi nitie van staat en maatschappy en het verschil tusschen beiden Beide levensgebieden moeten geordend zyn. Deze ordening rust thans op het individueele stelsel. Een ander stelsel kan zijn het corporatieve, waarbü de maatschappy en de staat zyn opgebouwd op de beroepen. Thans, nu alles slecht gaat, regelt de overheid het economische leven of een deel daarvan; in een corporatieve maatschappij nemen de corporaties deze taak over. De regeling door de overheid is het gevolg van het individueele stel sel, waarby de staat niet meer zijn dienende functie vervult. Het corporatieve stelsel gooit de liberale ideëen overboord. De corporatieve gedachte is niet nieuw. Reeds in 1899 schreef mr. Aalberse, thans leider der R. K. fractie, hierover. Ook het woord is niet nieuw. De corporatieve gedachte is niet afkomstig van de Nationaal-Socialisme of het fascisme. Wy hebben de woorden van den Paus in „Qua- dragesimo Anno", die van veel meer waarde zyn. Hoe een corporatieve maatschappy er uit zal zien, kunnen we eenigszins zien in Italië, waar men een verticale hiërarchie kent en waar men streeft naar een horizontale hiërarchie, de cor- Na afloop van de receptie gevolgd op het Sta dionconcert heeft Zondgnacht met prof. Men gelberg en echtgenoote en met dr. Peter van An- rooy een bhj gestemd gezelschap aangezeten aan een souper in het Carlton hotel te Amsterdam. Tot de eere-gasten behoorde mede de minister van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. P. Marchant. De voorzitter van het I. C. A., dr. M. de Har- togh, die zich van zyn taak van tafelpraeses op voortreffelijke wyze kweet, heeft allereerst het woord verleend aan den heer R. L. Boissevain, die prof. Mengelberg uit naam van vele vrienden en bewonderaars een portretbuste aanbood. Het kunstwerk, dat vervaardigd is door den heer G. J. v. d. Veen, was, wegens den korten tijd van voorbereiding, nog slechts in gipsmodel aan wezig. In het Comité, dat voor de tot standkoming ervan heeft geijverd, was de heer N. H. Wolff de stuwende kracht. Mevrouw Josephus Jitta ver richtte de onthulling. Prof. Mengelberg die de buste met groote er kentelijkheid aanvaardde, heeft zich, naarmate de maaltyd vorderde, nog enkele malen als een geestig causeur doen kennen, waarbij hy ook vele woorden van diepen ernst heeft gesproken. Ons kleine land aldus Prof. Mengelberg kan trotsch zyn op de solisten, die het bezit (ap plaus). Zich tot alle aanwezigen richtende, riep spr. uit: Blijft ons helpen en zorgt vooral, dat de jon geren onze vrienden worden! Zorgt dat de jon gere generatie belangstelling zal hebben voor ons muziekleven. Dat de jeugd aan sport doet valt slechts te pryzen, doch daarnevens moet haar gesuggereerd worden, dat niet alleen een voetbal match, maar ook een mooi concert de moeite waard is! Z.Exc. mr. H. P. Marchant, die vervolgens het woord voerde, ving aan met een ruiterlyke be kentenis van het feit, dat ook hy tot de velen behoord heeft, die geloofd hebben, dat van het Stadionconcert niets terecht zou komen. Spr. heeft zich tydens de uitvoering niet kun nen onttrekken aan den indruk, dat men als men muziek wil hooren, niet in een stadion moet zyn, al wil hy toegeven, dat de Negende veel heeft goedgemaakt. Acousaisch heeft z.i. de manifesta tie veel te wenschen overgelaten. Wat de solisten betreft vereenigde spr. zich gaarne met den lof, dien de heer Mengelberg hun heeft toegezwaaid, Spr.'s groote grief is, dat- zoo vaak aan buitenlandsche kunstenaars boven die van het eigen land de voorkeur wordt ge geven. Spr. heeft getracht, onze voetballers erop te wijzen, dat zij zich moreel en intellectueel tot een hooger niveau zouden kunnen opwer ken, indien zy hun plicht zouden zien om een ander deel van spr.'s staatstaak te begunsti gen. Zij hebben dat niet gedaan; zy hebben zich op het lagere niveau behaaglyk gevoeld. Dat zy er op blyven! Met prof. Mengelberg kan spr. volkomen in stemmen, dat het jonge geslacht moet leeren in zien, dat zonder kunst het leven waardeloos is en dat het de plicht is der jongeren, in de toe komst datgene in stand te houden, dat het Ne derlandsche volk niet kan en mag missen! Spr. bracht een dronk uit op de Nederland sche kunst. Zoo'n minister als we nu hebben moeten we houden! verklaarde prof. Mengelberg onder da verend applaus. Door den sneltrein, die om half een van Eind hoven in de richting Weert vertrekt, werd Za terdag even voorby het station Maarheeze de 55-jarige ongehuwde arbeider J. Ros, die de spoorlyn wilde oversteken, gegrepen. De onge lukkige was op slag dood. poraties. In 1930 is de raad der corporaties tot stand gekomen en voige maand is het corpora tieve systeem goedgekeurd. Dat heeft elf jaar geduurd en wel door dwang van boven af. Een goede les voor hen, die het stelsel hier te lande meteen willen invoeren. Naast de corporaties is nog een plaats moge- lyk gebleven voor de verticale hiërarchie. Italië is geen standaardmodel, dat wij zoo maar kun nen overnemen, doch Italië is de moeite waard om met meer belangstelling te blijven volgen. Dan bespreekt mr. Bredius de actie van Doll- fuss in Oostenryk, waarvan men nog niet zoo veel kan zeggen, daar dit werk nog eerst se dert kort begonnen is. Volgens de nieuwe grond wet zyn er thans vier adviseerende organen, de bondsraad, de cultuuraad, de economische raad en de landenraad. Oostenryk begint met den opbouw van den corporatieven staat, terwijl de ontwikkeling zoo zou moeten zyn, dat eerst de corporatieve maatschappij zou moeten groeien. Een essentieel verschil met Italië is, dat Oos tenryk geen corporaties opricht zooals Italië, doch het groeien ervan mogelijk maakt. Wat de heer Serrarens schreef over Dollfuss is niet te verwonderen, want in Oostenryk vor men het bestaansrecht en -mogelykheid van de vakvereenigingen een moeilyk vraagstuk. De houding van het Vaticaan tegenover Oostenrijk wyst op het groote belang van hetgeen daar ge beurt. In ons land is nog niet te zeggen hoe de cor poratieve maatschapjij er uit moet zien. Daar voor zijn we nog niet ver genoeg. Werkgevers en werknemers moeten nog veel leeren om te ko men tot gezamenlyk overleg. Er zyn sympto men te over, die wyzen op een ordeningsproces, bijv. de bedryfsradenwet van minister Verschuur, de centrale der huiden-, leer- en schoenen-in dustrie, waarin echter de werknemers niet zyn vertegenwoordigd en die haar aan dacht schenkt aan de economisch vraag stukken en niet aan de sociale. Een ander symptoom zien we in den goud- en zilverhan- del, waar men wil komen tot een rechtvaardige prysbepaling. Ook in den graanhandel, de meel- industrie en de textielindustrie zijn soortge lijke symptomen waar te nemen. De regeering gaat reeds verder met haar regeling, doch we missen nog een nationaal plan. Zy die leiding moeten geven in het maatschappelyk leven be ginnen hoe langer hoe meer aandacht aan dit vraagstuk te schenken, evenals de politieke lei ders. Verschillende vereenigingen van industrie dringen aan op ordening in het bedryfsleven. Ook de wet,.die thans in departement van eco nomische zaken is uitgewerkt, is een sterk tee- ken, dat de hartslag van den tyd begrepen wordt. De Katholieken van dezen tijd moeten zor gen, dat hun solidaristische gedachten verwe- zenlykt worden. Werkelijke gemeenschapszin moet komen uit onseelf en kan niet van boven af worde opgelegd. Op deze rede volgde een korte gedachten- wisseling. By acclamatie is de scheidende voorzitter door de vergadering benoemd tot eerelid. By de bespreking van het winterprogram werd be sloten als practisch punt te nemen de zorg voor jeugdige werkloozen en als theoretisch punt de behandeling van de corporatieve ge dachte. In den namiddag hielden de leden een uit tocht naar Bosch en Ven te Oisterwyk. In het Groot-Seminarie van de Sociëteit der Afrikaansche Missiën, te Hastings, worden op 17 Juni as. de volgende Wy dingen toegediend: Diakonaat: J. Mijers. Subdiakonaat: H. v. Gastel, J. Meys, H. Smee- le, H. Somers, G. v. d. Weyden. Kleine wy dingen: A. Bouchier, H. Damshui- ser, J. Dewar, B. Evers, H. Jacobi, W. de Rooy, H. Smits, G. v, Trigt, A. v. d. Weyden. In samenwerking met den auteur en zyn ver- dienstelyke helpers handhaaft het bestuur van de tooneelvereeniging St. Jan ook dit jaar de oude traditie om telkenj are in een nieuw oor- spronkelyk openluchtspel de geschiedenis van Hulst en Steene zichtbaar en hoorbaar onder de aandacht van streekgenooten en vreemde lingen te brengen. En dat op zulk een boeiende en gezellige wyze, dat de toeloop naar St. Jansteen telkenjare grooter wordt en de Nederlandsche en Belgische grootbladen zich met deze aangelegenheid gaan bemoeien. Het spel beweegt zich om de historische figuur van ridder Philips Vilain, heer van St. Jan ten Steene, die aanvankeiyk schuchter maar tenslotte krachtig optreedt als yveraar voor de Vlaamsche gedachte, de Vlaamsche zaak, waar voor dit deel van Zeeuwsch-Vlaanderen in de eerste helft der 14e eeuw ïydt en strijdt, tot het ten slotte triompheert, zooals onder de tonen der Roelandsklok achtereenvolgens aan het slot van elk bedryf wordt uitgebeeld. Het Vlaamsche volk uit dien tyd vindt in den wyzen nar Uilen spiegel, die zich telkens op kritieke, beslissende momenten vertoont, den Vlaamschen geest be lichaamd. Op 12, 15 en 19 Augustus zullen de eerste opvoeringen te St,. Jansteen, een kwartier gaans van Hulst gelegen, plaats hebben. Na den wereldoorlog gaf Genève de belofte van den Volkenbond, die nog altyd belofte blijft. De oorlogsgeest bleef. Op economisch gebied woedde en woedt de oorlog zonder vuurwapens, de autarkie. De vrede, die heerscht, is een zwaar bewapende. De aanzet na den oorlog naar het „Alle Men schen werden Brüder" liep dood in een in die afmetingen nog niet gekend fanatiek nationa lisme over bijna heel de wereld. De volken sluiten zich op binnen hun grenzen en worden alles eerder dan broeders. Was er geld, zou er oorlog zijn. Geen vredesidealisme houdt den oorlog tegen, alleen het ordinaire gebrek aan den „nervus rerum". Dit is de wereldatmosfeer. In het Amsterdamsche Stadion en vandaar uit door heel de wereld kon men Zaterdagavond in de schier bovenmenschelyke muziek van Beethovens „Negende" den kreet hooren opstijgen om vrede, om menschengeluk, de smeekbede naar den Vader in den hemel om dien vrede, om dat geluk. Maar zelfs in dat Stadion van één stad, één volk was zelfs het „Alle Menschen werden Brü der" niet eens bereikt. De „Stem des Volks" werd er niet gehoord, omdat de nationale hymne, het „Wilhelmus", dat alle Nederlanders tot een eenheid diende te vereenigen, er werd gezongen. De wereldatmosfeer in een notedop. En aan het scheppen van die sfeer werkte ook mede het opdringerig gevent met „Volk en Vader land" buiten, dat na het „Alle Menschen werden Brüder" een wanklank was. En toch. Wij laten den moed niet zinken, integendeel wij krijgen en scheppen nieuwen moed. Na zulk een avond, na het aanhooren der overmachtige koren der „Negende" zóó zal Beethoven de uitvoering in stoutsten droom hebben gevoeld! na de naamlooze geestdrift der duizenden en duizenden, allen opgenomen in en meege sleept door het algemeen menschelijke, door een wereldgenie vastgelegd in het „Alle Menschen werden Brüder" leeft weer nieuwe moed op, zy het dan thans niet in betrekking met de we reldatmosfeer, maar alleen en uitsluitend steu nend op den „lieben Vater", Die woont boven de sterren. Zyn gebod is de naastenliefde, het broeder worden aller menschen. Het is plicht: Wy mogen den moed niet laten zinken, wy moeten voortwerken aan het „Alle Menschen werden Brüder". Deze gedachte, dit gevoel weer tot leven te hebben gebracht in duizenden en duizenden, is het werk geweest van de „Negende" in het Stadion, ons gebracht niet door een leerarenden professor, maar door een kunstenaar by de gratie Gods. «8 Men deelt ons mede, dat aan de Londen— Melboume-race waarvoor de inschrijving 1 Juni jj. is gesloten, ook zal deelgenomen worden door de Pander-Postjager. Wie de bestuurders zyn kan nog niet worden medegedeeld. Dat de Nederlandsche kansen door deelneming van deze suelste machine van onze luchtvloot belangrijk sty gen, behoeft geen betoog. de laatste voordracht van dr. Mon- Amsterdam een aanvang nam werd mevr. Coops namens de deelnejners cursus in vriendeiyke bewoordingen van haar zelf aangeboden, vervaar den beeldhouwer Theo van Reyn, dr. Motessori in het Amstelhotel had Voordat tessori te haar door van den een buste digd door voor wien geposeerd. Nadat dr. Montessori haar dank hiervoor had uitgesproken, ging zy als volgt voort: Deze tyd in Holland heeft my groote vreugde bereid, want ik heb gezien dat hier een groote groep van menschen is, die my begrijpen en met m.j samenwerken. Ik waardeer u niet slechts om het werk wat ge hebt tot stand gebracht, maar bovenal om uw persooniykheid. Ik heb hier waariyk contact gehad met menschen waarin de arbeidsvreugde leeft en zoo myn meening gestaafd gevonden, dat, wie zich geeft aan de ziel van het kind zyn persooniykheid doet uit groeien. Wanneer ik dan een korte samenvatting zou moeten geven van hetgeen ik als belangrijkste punten van onze bijeenkomsten zie, dan zou ik een vergelyking kunnen maken met het groote werk van Dante, want nergens vinden wil het leven en zijn ontwikkeling zoo prachtig uitge beeld als in zyn Divina Comedia. Dank zy de moderne paedagogische stroomingen is er in het tegenwoordig onderwys reeds veel verbeterd, maar het echte ouderwetsche onderwys zou men kunnen vergeiyken met de Hel van Dante. Een Engelsch Dante-kenner heeft eens ge zegd dat een Montessorischool met het purga torium van Dante is te vergehjken. Het is de plaats der zuivering der loutering door eigen kracht. Zy is niet het Paradys, want daarvoor is er te veel kracht, te veel arbeid. Er worden fouten gemaakt en verbeterd, er is een streven om zich te bevryden. Er wordt ook geleden, maar men zoekt tevens op eigen kracht dit lijden te overwinnen. Het zijn de engelen, die de gids der natuur in den mensch zyn, welke den weg wyzen die hooger gaat. Degeen die zoo leiding geeft zoekt zich ook te ontwikkelen en heeft een onuitput- telyke bron daartoe in de kinderziel. Al zoe kende begint hij zichzelf te vergeten en vindt iets beters. Dat dit zoo is, aldus dr. Montessori, hebt gy my hier doen begrijpen. En dit is de poort tot het Paradys, want deze poort is de liefde. Een spontaan applaus volgde op deze woor den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5