Verdediging der aristocratie Onnoodig hard FINANCIEN SIERVISSCHEN 1 Naar het Passie spel HET CONGRES DER R.K. GEMEENTERAADSLEDEN RADIO-PR OGRAMMA FRIESCHE BAA110,13 en 15 c (Ceta-Bever) Dagfilm MAANDAG 4 JUNI 1934 De positie van vrij gestelden Buitenlandsch graan naar ons land Uit auto geslingerd Dinsdag 5 Juni 1934 Wetswijziging gevraagd en Door den bliksem ge dood frtC 'tóiaü Het praeadvies van mr. Pont in het centrum der belangstelling Een zonderling geval Intellectueelen in den raad LETSEL DOOR SCHULD Na aanrijding doorgereden Vrijgestelden in den raad Alleen bij voldoenden uitvoer naar de betrokken landen DR. F. M. WIBAUT Toestand vooruitgaande Ernstige botsing bij Aalten Nederlandsche Standaardwerk AUTO VAN DEN DIJK Aan brandwonden overleden Uitvoer vroege aardappelen Hy smookt dèr in forkearde piip mei (hij rookt er een leelijke pijp mee) zeiden ze vroeger in Friesland. Dat kan tegenwoordig niet meer, want ze stoppen de pijp met INDISCHE POSTVLUCHTEN ONDERHANDELINGEN MET JAPAN cEta-bever 465e STAATSLOTERIJ Verbetering 5e kl. 12e lijst: 12356 m. z. 12356 met f 70.—, Zondagmorgen hebben de R. K. gemeente raadsleden te Rotterdam him congres voort gezet. In een langdurige, maar aanhoudend boeiende rede heeft de heer Mr. Pont de bezwaren be spreken, die den avond te voren in menigte te gen zijn requisitoir waren aangevoerd. Zoozeer wist hü daarbij de aandacht van zijn gehoor vast te houden, dat meerdere malen een leven dig over en weer van interrupties de meer vor- meiijke wijze van discussie verving en daarmee aan de vergadering heel wat meer kleur gaf dan gewoonlijk het gevai is. Het betoog begon al met de opzienbarende mededeeling van den heer Pont, dat in zijn praeadvies, zooais hij dat had ingezonden, bui ten zijn voorkennis niet minder dan 34 wijzigin gen waaronder de weglating van meerdere pagina's waren aangebracht, niet dooi het bestuur der federatie, doch door.... den an deren praeadviseur, mr. C. Ch. A. van Haren. Ook had men bij hem aanhoudend er op aan gedrongen, dat hij zijn praeadvies voor een be paalden datum inzond, terwijl hem bekenn was dat de andere praeadviseur na dien datuir., dus na kennisneming van de meening van oen heer Pont, nog aan zijn eigen praeadvies had ge werkt. In zijn wederwoord hierop voerde mr. van. Haren aan, dat hij deze „correcties" had aan gebracht in zijn kwaliteit van redacteur van het orgaan der federatie, doch wij gelooven, dat de burgemeester van Naaldwijk de communis opinio vertolkte, toen hij daarop interrumpeer de: „de gewone gang van zaken is dat nietl" Repliek mr. Pont Spr. begon met te constateeren, dat zijn uit gangspunt diametraal tegenovergesteld is aan dat van zijn debaters. Hij verwacht slecht3 heil van een aristocratie, een regeering niet van de rijksten, doch van de besten. „De democratische geest" aldus spr. „brengt nivelleering naar beneden overwinning van de akeligste middelmaat." Met den dooddoener „fascisme!" kan men zich van deze visie niet afmaken: spr. had deze denkbeelden reeds voordat er in Euro pa van fascisme sprake was. De Utrechtsche wethouder Smulders had den tijd van vroeger als afschrikwekkend voorge steld, totn over raadszaken door de heeren op de sociëteit werd beslist. Maar thans aldus mr. Pont worden die zaken maar al te veel be slist, ook niet in den raadt doch op fractie vergaderingen, waar de vertegenwoordigers Van te voren en bloc hun standpunt bepalen, terwijl se dan later de „besprekingen" In den Raad langs zich heen laten gaan. Nogmaals verdedigde spr. zijn stelling, dar menschen met verantwoordelijkheidsgevoel door het bestaande stelsel van de publiek? zaak verre worden gehouden. Intellectueelen zijr welkom in de publieke lichamen, zeker, doch alleen wanneer ze afstand willen doen van hun eventueele eigen ideeën en mee willen ioopen in het gareel der gangbare democratische op vattingen. De gevaren, verbonden aan benoeming van een deel der raadsleden door den Commissaris der Koningin, wilde spr. niet ontkennen maar daartegen moesten dan ook voorzorgen genomen worden door de benoemig van den Commissaris ze.f aan bepaalde voorwaarden te binden. De reorganisatie van het gemeentebestuur moet niet op zichzelf staan, maar moet piassen in de reorganisatie van het geheele staatsbestel. De rechtspositie van de ambtenaren wilde spr zeker niet afbreken. Slechts moest deze gewij zigd worden in dien zin, dat het niet meer prac- tisch onmogelijk is om geheel ongeschikte amb tenaren kwijt te raken. Dat zou voor de goede ambtenaren de kans vergrooten om snel voor uit te kernen. Met den heer Nivard ontspon zich naar aan leiding hiervan een vinnig debat over de prac- tijk, gevolgd bij het aanstellen van ambtenaren. Spr. verdedigde de stelling, dat ook Katholieken bij benoemingen niet mogen zien naar den godsdienst, doch slechts naar de capaciteiten van den candidaat, en eventueele slechte prac- tijken van andere gezindten zeker niet mogen navolgen Wij kregen den indruk, dat het debat in hoofdzaak gevolg was van het verschil der milieux, waarin de verschillende debaters hun ervaringen hadden opgedaan. Na de uitvoerige apologie van mr. Pont niet minder dan anderhalf uur hadden de leven dige. doch immer hoogstaande discussies over het eerste praeadvies geëlscht bleef voor de replieken der beide andere praeadviseurs slechts korte tijd over. Mr. van Haren verdedigde nogmaals het Voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft terechtgestaan de 28-jarige chaffeur N. H. uit Oud Loosdrecht, verdacht van toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. On 3 Augustus van het vorige jaar was verd. met een auto komen aanrijden over de Brink laan te Bussum uit de richting Hilversum. Op den hoek bij de Raadhuisstraat was plotseling een fietser te voorschijn gekomen, die door de auto werd gegrepen en tegen den grond ge slingerd. Terstond nadat het ongeval was ge schied had verd. meer gas gegeven en was er vandoor gegaan. De politie slaagde er in om denzelfden dag de identiteit van den rijder vast te stellen en hem te verbaliseeren. De President begon met de verdachte het on behoorlijke van zijn handelwijze onder het oog te brengen hetgeen des te onverstandiger was geweest, aangezien de verdachte weliswaar niet gereden had zooals men eigenlijk op het be treffende punt van hem had kunnen verlan gen, doch ook de aangerden fietser schuld had aan het ongeval, terwijl de Raadhuisstraat bovendien e enhelling vertoont. De Officier van Justitie wilde in aanmerking nemen, dat door den fietser ook fouten zijn gemaakt, alsmede dat verdachte op zijn onbe hoorlijke houding is teruggekomen en alle ge leden schade heeft vergoed. Daarmede reke ning houdende reqquireerde spr. een geldboete van 75.— subs. 20 dagen hechtenis. stelsel van partijen en fractievergaderingen, die z.i. geenszins onbehoorlijk zijn. Partijbelangen zijn niet als regel tegengesteld aan he: publiek belang, doch vertegenwoordigen slechts een be paalde visie daarop. Zij zijn slechts een weer spiegeling van een onvermijdelijk verschil van opvatting over het algemeen belang. Voor de middagvergadering was een drietal punten ter bespreking gereserveerd, o.m. het vraagstuk: De heer Smullders achtte dezen vorm van be langenvertegenwoordiging nog de meest on schuldige daar men hier tenminste wéét met welke belangen de vertegenwoordiger ge lieer c 1s Anderzijds werd opgemerkt, dat de vrijgestelde niet alleen belang heeft bij, doch volstrekt af hankelijk is van zijn organisatie. Voorts werd gewezen op net belang van direct contact van vertegenwoordigende lichamen met geoigani- seerde belangengroepen. De heer IJsselmuiden achtte het gevaar van belangenvertege-.woordi- ging niet zoo groot, dat daardoor een inoraak op het algemeen kiesrecht-beginsel wordt ge rechtvaardigd. Mr. van Haren merkte daaren tegen op dat belangen der organisaties juist beter behartigd kunnen worden door niet-be- zoldigde personen. Krachtig legde hij r.og den nadruk op het algemeen belang van onafhan kelijke vertegenwoordigers, menschen die door geen bestaans-overwegingen weerhouden kun nen worden om hun eerlijke overtuiging te be lijden. Precies te vier uur sloot de heer IJsselmuiden. die een man van de klok is, dit zeer interes sante congres. De Nederlandsche Graancentrale heeft be kend gemaakt, dat met ingang van heden de invoer van graan uit Hongarije, Roemenië, Yougo-Slavië en Bulgarije alleen is toegelaten, wanneer daar tegenover staat een uitvoer van Nederlandsche of Nederlandsch-koloniale pro ducten naar genoemde landen. Met betrekking tot contracten tot en met 2 Juni afgesloten is bepaald, dat alsnog zal moeten worden ge tracht een dergelijke compensatie te vinden. Voorts is met ingang van heden de invoer van graan uit Polen alleen toegelaten als daar tegenover staat een uitvoer van Nederlandsche of Nederlandsch-koloniale producten naar Po len. Naar wij vernemen is de gezondheidstoestand van Dr. F. M. Wibaut, welke eenige dagen re den tot pessimisme heeft gegeven, thans voor uitgaande. Een volledig herstel wordt zeer wel mogelijk geacht. Zondagmorgen is op het kruispunt Ringweg Westervoortscheweg een botsing gebeurd tus- schen een uit Variseveld komenden Duitschen auto en een auto van den heer L. uit Aalten. De Duitsche wagen, waarin gezeten waren de opera-zanger L. O. Holm uit Stuttgart en zijn echtgenoote, sloeg over den kop. De beide inzittenden werden eruit geslin gerd. Zoowel de heer H. als zijn vrouw bekwa men hoofdwonden, terwijl de vrouw tevens over pijn in den rug klaagde. Op advies van een geneesheer is zij naar het ziekenhuis te Winterswijk vervoerd. De heer L. uit Aalten kwam met den schrik vrij. De auto van den heer L. is evenals de Duit sche auto ernstig beschadigd. Zooeven verschenen: de tweede, veel verbeterde én vermeerderde druk vón hei O' 35,2 pagina's tekst; 200 zwarte en 24 meerkleUrige afbeeldingen PJ f3.25 ingenaaidf 4.25 gebonden I Luxe uitvoering f 8.50 (leeren band) Veikrljgbaar bij den Boekhandel; de Siérvischhandelaren en bij de Uitgevers H.OLDERT Co., Keizersgracht 324, Amsterdam. Postgiro 51205 Een auto uit Lekkerkerk is op den Lekdijk geslipt en naar beneden getuimeld. De wagen botste tegen een onder aan den dijk staanden kruidenierswinkel, waardoor de gevel werd vernield. De bewoonster geraakte van schrik bewus teloos. De autobestuurder kreeg een beenwond. Het tweejarig zoontje van den landbouwer P. te Vinkei, dat deze dagen, toen het in kokend water viel, ernstige brandwonden opliep is aan de gevolgen daarvan Zaterdagavond in het ziekenhuis overleden. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale bericht, dat alleen voor vroege aardappelen aan exporteurs machtiging tot uitvoer zal worden verstrekt, indien deze aardappelen van een „goede" exportkwaliteit zijn en als bewijs daar van zijn voorzien van het merk van het Uit- voer-Contróle-Bureau. HUIZEN, 1875 M. 8.00 K.R.O. Morgen concert. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsd. halfuurtje 12.00 Politieberichten. 12.15 Onze serie Hollandsche orkesten, Haagsch solistenor kest „Qulntos". 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus door mevr. H. Cuppens-Geurs. 4.00 Rustpoos. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Recital door Ria Vermeulen. 4.45 Gramo foonmuziek. 5.15 Verv. pianorecital. 5.30 De eerste luchtballon. L. Abor. 5.45 De KRO-boys o.l.v. Plet Lustenhouder. 7.00 Politieberichten. 7.15 Per vliegmachine van Soerabaya naar Batavia door Jhr. dr. J. C. Mollerus. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.40 Middenstandskwartiertje. 8.00 KRO-or- kest o.l.v. Jaap Spaanderman m.m.v. Joh. Ligteiyn, piano. 9.30 De a.s. zwemcursus door S. P. J. Borsten „Zwem met ons mee". 9.40 Friedl Dotza en Fritz Geiger van het Fritz Hirsch ensemble in hun reper toire. 10.00 De KRO-boys. 10.20 Friedl Dot za en Fritz Geiger. 10.40 Vaz Dias. 10.45 De KR.O.-boys o.l.v. Piet Lustenhouwer. 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 301 M. AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.00 Kook- en Bakpraatje door mevr. R. Lotgering- Hillebrand. 11.30 Ensemble Rentmeester. Afgewisseld door gramofoonmuziek. 1.00 Orgelconcert door Pierre Palla Henk An- genent, zang. Eddy Meenk, trompet en zang. 2.30 Pianorecital door Engelbert Heymans. 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4-00 Rustpoos. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Radio-Kinderzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.00 Verhalen voor kleinere kinderen door mevr. Ant. v. Dijk. 5.30 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 6.30 R.V.U. Groote verkeersproblemen van de zen tijd, Dr. Ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis „Verkeersproblemen in de groote stad." 7.00 AVRO Omroeporkest. 7.25 overscha keling naar den versterkten zender. 7.30 Bergtoeristen, Zwitserland noodigt u uit. Causerie door Dr. G. Wallagh „Een uit gelezen tocht door Graubünden. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonmuziek. 9.00 Twin tig minuten voor Clinge Doorenbos. 9.20 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. Henk van Wezel, cello. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Kovacs Lajos. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Belgische avond. Gevarieerd gramofoonplatenconc. 7.20 Zangrecital door Mme. René Bokiau. 8.00 Concert door het omroeporkest. 8.40 Gramofoonmuziek. 9.00 Concert door het Jazzorkest o.l.v. Ferry Jusa. 9.35 Belgisch concert door het omroeporkest o.l.v. Henrf Pensis. 10.20 Dansmuziek (gr. pl.). BRUSSEL, 484 M. 12.40 Populair concert. 5.20 Pianorecital. 9.05 Gedeelte uit de 6de van Beethoven „De Pastorale" 9.35 Sym- phonieconeert o.l.v. Arthur Meulemans. 10.30 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 M. 12.17 Populair concert 5.20 Omroepsymphonieorkest o.l.v. Arthur Meulemans. 9.50 Verv. Concert. 10.30 Dans muziek KALUNDBORG, 1261 M. 8.20 Omroep orkest o.l.v. Launy Gröndahl. 10.40 idem 11.20 Dansmuziek. BERLIJN, 357 M. 5.20 Maria Stolze en Elisabeth Bluhm zingen. 6.50 Joh. Strauss speelt piano. HAMBURG, 332 M. 12.05 Volksdansen. 1.20 Gramofoonmuziek. 9.35 Nedersaksi- sche kamerorkest o.l.v. Otto Ebel von So- sen. 11.00 Muzikaal tusschenspel. 11.20 Kieler Orchestgemeinschaft, o.l.v. Otto Proft. KEULEN, 456 M. 12.20 Populair concert. 1.20 Westduitsche kamerorkest. 5.35 So listenconcert. 9.30 Volksliederen. 11.00 oude volkliederen. PARIJS. Poste Paristen, 313 M. 7.16 Gramofoonmuziek. 8.05 De barbier van Sevilla" van Rossini, gr. pl. 9.15 Widor concert door een kamermuziekensemble. 10.20 dansmuziek, PARIJS, Radio 1648 M. 7.20 Gramo foonmuziek. 8.20 idem. 2.20 Victor Pascal orkest. 8.20 Gevarieerd programma. 10.50 Dansmuziek. ROME, 421 M. 5.35 Concert o.l.v. Adrea Marchesini. WEENEN 507 M. 12.20 Gramofoonmu ziek. 4.80 Populair concert o.l.v. J. Holzer. 5.55 Concert. 7.30 Concert o.l.v. J. Holzer. 10.40 Dansmuziek. WARSCHAU, 13.45 M. Populair concert. 5.35 Pianorecital. 6.35 mevr. Irene Gades- ka, zingt. 8.45 „Maria" opera van Strat- kowski. BEROMUNSTER, 540 M. 6.20 Gramo foonmuziek. 7.05 Richard Tauber, gr. pl. 7.30 Het Russisch balalaika-orkest. 8.00 Feestspel ter gelegenheid van het eeuw feest van de universiteit te Bern. 9.30 Om roeporkest o.l.v. Erwin Gilbert. DAVENTRY, 1500 M. 12.20 Orgelconcert 12.50 Commodore grandorkest. 1.50 Mid land Studio-orkest. 4.20 gramofoonmuz. 4.50 Wynn Reeves strijkkwartet. 7.40 „The Sea" B.B.C.-orkest afd. D. 1055 Lew Stone en zijn band VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ De uitwijzing der vier Duitschers uit Laren over de Duitsche grens steeds meer gelaakt Een Comité, bestaande uit prof. dr. D. van Embden, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal; prof. mr. F. J. A. Huart, hoog leeraar in het staats- en administratief recht aan de universiteit van Amsterdam; mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder van Amsterdam; mr. M. Mendels en mr. R. Pollema, leden Van de Eerste, Kamer, heeft een uitvoerig aares ge richt aan den Minister van Justitie, waarin ó.m. wordt gezegd, dat de uitwijzing van vier Duit schers uit Laren over de Duitsche grens en hun overlevering aldaar aan de Duitsche politie een maatregel van onnoodige hardheid is geweest. Het is een daad van verkapte uit levering geweest, welke voor de getroffenen de allerlendigste gevolgen met zich kan brengen. Het rechtsgevoel van het Nederlandsche volk is er door gekrenkt, de goede naam van ons land is er, wellicht voor langen tijd, cicor ge schaad; verontwaardigde protesten uit belang rijke kringen in het buitenland zijn reeds tot uiting gekomen. Al deze gevolgen zijn te weeggebracht door de beschikking van den burgemeester eener kleine gemeente. Onder de bestaande praktijk heeft de Regeering niet eens de zekerheid, dat zij alles zelfs maar verneemt, van hetgeen de plaatselijke politie t.a.v. de uitzetting van vreemdelingen voltrekt. In de Tweede Kamer heeft de Minister zelve medegedeeld, dat, naar zijn indruk, ,er voor den burgemeester van Laren geen enkel oogenblik geweest is, waarop hij gedubieerd heeft". Maar juist daardoor heeft deze autoriteit ook geen aanleiding gehad, het geval aan den Minister voor te leggen; en bij hem lag de beslissing of zulks geschieden moest! Zoo is in de Tweede Kamer met stelligheid beweerd, dat de vier Duitschers bij den Minis ter in beroep hadden willen komen. Dit beroep heeft den Minister niet bereikt; aan wie dit eventueel te wijten is, zal wel nimmer worden opgehelderd. Hetzelfde kan anderen vreemdelingen over komen; overkomt hun wellicht veelvuldig niemand weet dit, ook de Regeering niet. Adressanten meenen, dat de pijnlijke leemte, die onze rechtstaat reeds veel te lang vertoont, alleen door een fundamenteele wijziging kan worden weggenomen: aan de plaatselijke poli- tioneele autoriteiten moet de beslissing over uitzetting van vreemdelingen geheel ontnomen worden. De minister, die daartoe bevoegd is, verbiede hun, daartoe over te gaan en gelaste hun de beslissing in alle gevallen aan hem voor te leggen. Teneinde overlading met arbeid te voorko men, zal dan waarschijnlijk noodig zijn de in stelling van kleine colleges van onderzoek en advies gewestelijke vreemdelingenraden voor welke de vreemdeling, indien hij van deze hem mede te deelen bevoegdheid wil gebruik maken, desgewenscht bijgestaan door zijn rechtsgeleerden raadsman, met spoed kan wor den voorgeleid. Zeer velen hebben met bovengenoemd adres hun instemming betuigd. Onder hen merkten we op: prof. mr. P. W. Kamphuisen, hoogleeraar in het staats- en administratief reght aan de R. K. Universiteit te Nijmegen; prof. mr. Ph. Kleintjes, hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam, en mr. dr. P. J. Witteman, advo caat en procureur te Amsterdam. Eventueele adhaesiebetuigingen te richten aan prof. mr. F. J. A. Huart, Minervalaan 47, Amsterdam, zullen zeer op prijs worden gesteld. 21 De „Pelikaan" op de uitreis is in Jodphur aan gekomen; de „Rijstvogel", op de thuisreis is Zon dag in Djask geland. Zaterdagmiddag Is tijdens het hevige on weer de heer D. Scherpenisse te Fijnaart door den bliksem getroffen. Hij was met nog drie andere mannen op het land aan den arbeid. Allen sloegen tegen den grond. S. is Zondagnacht aan de gevolgen overleden. De anderen bekwa men geen letsel. De V. K. P.-reis naar Ober- ammergau OBERAMMERGAU, 4 Juni 1934 (Van onzen eigen redacteur) In buitengewoon goede stemming zijn de deel nemers aan de door de Directie der V. K. P. voor haar lezers georganiseerde premiereis naar de Passiespelen te Oberammergau Vrijdagmor gen van Utrecht vertrokken. Na een door heerlijk zomerweer begunstigden tocht langs de prachtige boorden van Vader Rijn, gedurende welke in den 'trein werd ge luncht en gedineerd, kwam men in den laten avond in het oude Neukirchen aan, waar de hotels werden betrokken. Een verrassing voor de deelnemers was de buitengewoon interessante autotocht, in den vroegen morgen van Zaterdag, door de speel- goedstad, met haar vele oude architectonische schoonheden en geschiedkundige herinneringen. Welgemoed werd de tocht verder voortgezet in de richting München, waar in de groote restauratiezaal van het Hauptbahnhof een co pieus diner den reizigers wachtte. Via 't Starn- bergerbahnhof ging 't verder met den electri- schen trein de bergen in langs de groote binnen meren Starnbergersee en Staffelsee naar het Passiedorp. Daar werden allen er viel een „zacht" bergregentje gastvrij opgenomen in verschillende pensions van het aan den voet van de Kofel gelegen wereldberoemde plaatsje. De Zondag werd ingezet met een plechtig ge zongen Hoogmis, opgedragen door een der deel nemers, kapelaan Bijnen, uit 's-Hertogenbosch. Men genoot van den schoonen zang en de mu ziek van Pembauer door het koor en orkest van het Passiespel uitgevoerd. Na het ontbijt, om 8 uur, viel het schot, dat het begin van de onvergetelijke Evangelie- tafreelen inzette. Allen zonder uitzondering heb ben heerlijk genoten van de schilderachtige Bijbel-tafreelen,die achtereenvolgens aan onze oogen voorbijgingen. Even plaste een regenbui neer tijdens enkele der laatste scènes, maar de indruk was en bleef onvergetelijk schoon. In de verschillende hotels van het lieve dorp werd de eenigszins regenachtige avond in ge zellig samenzijn doorgebracht. Om half acht hedenmorgen waren allen al weer op het station aanwezig om over Munau de reis naar Garmisch Partenkirchen voort te zetten, waar gedurende enkele volgende dagen zal worden gelogeerd. De zon was inmiddels weer doorgebroken en bracht allen in een op gewekte stemming. Dan werden de drie comfor tabele hotels opgezocht, waar het gezelschap was ondergebracht, zich wat opfrischte en een fik- sche wandeling naar de bekende bergkloof de Partnachklamm maakte, waar allen een eersten indruk kregen van de woeste, overweldigende bergnatuur. BATAVIA, 2 Juni (Aneta) In de Neder landsche delegatie voor de besprekingen met Japan heeft het vraagstuk der publiciteit een punt van bespreking uitgemaakt. Besloten werd terzake met den leider der Ja- pansche delegatie overleg te plegen opdat deze belangrijke aangelegenheid die voor het verloop der besprekingen van veel beteekenis werd ge acht, in wederzijdsche harmonie kan worden ge regeld. Daar doe ik alles mee! 'n Losse stoelpoot vastzetten, 'n boekenkastje maken, kortom alle houten voor werpen lijmen Zonder één spijker, zonder één schroef. Laat mij „Velpa de Sterke" - de onovertroffen houtlijm - U toch ook van dienst zijnl Busjes vanaf 31 cent. (V&Pcü (Niet officieel) 5de klasse, 13de lijst Trekking var A-aandag 4 Juni 1934 Ixeoge Prijzen f 1500.— 1620 f 1000.— 4658 14568 f 400.— 2803 4504 5689 5878 15592 16857 17564 f 200.— 4405 5764 10422 12868 15572 2u353 f 100.— 1328 5322 6897 7588 7910 10454 10932 12193 12257 14598 17317 20883 Brozer van 70. 10 76 88 236 242 244 287 329 341 457 537 85„ 1008 1230 1255 1324 1361 1423 1440 1447 1616 1666 1781 1793 1911 1041 z273 2546 2634 2732 2737 2834 2902 2S19 2S76 2995 300G 3020 3165 3300 3513 3J6C 3823 3973 4017 4032 4113 4392 4410 4164 4714 4759 4761 4891 5107 5109 5117 .14 5142 5254 5336 5370 5472 5600 5797 5840 5829 5931 6180 6443 6453 6513 6644 6694 6756 6875 7112 7247 7318 7327 7392 741& 7426 7486 7575 7677 7785 7856 7900 79IS 7983 8038 8284 8328 8466 8469 8529 3635 8671 8901 9003 9134 9261 9415 9416 94-2 9672 9751 9811 10054 10120 10300 10314 13444 70488 10509 10564 10842 10995 11305 11484 11497 11566 11658 11723 11739 11885 11922 12232 12330 12353 12411 12427 12548 12588 12653 12694 12778 12848 12902 13061 13085 -3117 13252 13369 13384 13433 13574 13617 13624 13666 13884 13941 13944 13998 14051 14089 14192 14268 14283 14296 14319 14340 14440 14450 14529 14728 14803 14839 15013 15141 15208 15241 15298 15482 15512 15618 15634 15648 15654 15854 15875 15904 15932 15966 16028 16098 16109 16134 16141 16199 16275 16322 16328 16358 16376 16393 16417 16640 16676 16771 16795 16936 16964 16983 16986 17003 17054 17352 17448 17806 17909 18048 18060 18167 18278 18373 18429 18529 18530 18532 18573 18632 18775 18807 18830 18963 19300 19357 19385 19615 19638 19696 19814 19815 20044 20058 20104 20156 20230 20486 20617 20628 20682 20737 20801 20904 20950 Nieten 18 83 202 Ji3 326 345 351 374 437 448 478 528 554 591 616 629 634 665 663 673 693 718 731 735 802 913 .14 958 994 1033 1133 1167 1217 1232 12o6 1272 1279 1326 1346 1357 1416 1418 1474 1482 1495 1503 1627 1668 1720 1721 17'4 1738 1762 1768 1780 1783 1796 1878 1917 1928 1936 1946 2021 2023 2040 2093 2126 2133 2139 2160 2187 2295 2331 2421 2422 2496 2555 2572 2623 2636 2753 2757 2770 2795 2859 2874 2889 2891 2905 2915 2925 2936 2957 2965 2967 2968 2990 3016 3036 3038 3044 3117 3124 3130 3142 3246 3255 3265 3331 3351 3353 3375 3377 3431 3462 3503 3517 3552 3591 3604 3628 3697 3702 3'. 36 3771 3844 3855 3944 3959 3984 996 4043 4072 4097 4098 4142 4159 4184 1262 4374 4289 4315 4325 4341 4348 4395 447.2 4524 4543 4544 4558 4574 4599 4603 4609 4615 4639 4662 4704 4728 4758 4778 4779 4836 4857 4960 4968 4969 4970 5021 024 5035 5038 5049 5100 5123 5195 5222 5229 5234 5275 5277 5333 5350 5367 5463 551b 5519 5546 5561 5620 5631 5669 5695 080e 5820 5850 5894 5939 5954 5963 6019 3085 6092 6095 6104 6157 6164 6192 6196 6262 6269 6333 6340 6342 6365 6376 6397 64U 6451 6471 6530 6533 6571 6615 6635 6647 6671 6673 6691 6746 6868 6903 6983 7006 7007 7015 7027 7038 7078 7098 7150 1179 7198 7254 7276 7299 7366 7384 7412 .420 7448 7458 7461 7464 7497 7516 7571 7624 7642 7674 7730 7736 7770 7807 7831 7833 7887 7981 8014 8055 8069 8092 8135 8156 3x57 8207 8210 8228 8252 8255 8274 8318 8396 8421 8424 8546 8567 8573 8580 8591 8602 S62.1. 8648 8670 8676 87U5 8778 8780 S787 8794 8823 8838 8840 8852 8923 8938 8937 8939 8967 8977 9001 9028 9038 9051 9067 9155 9187 9259 9287 9316 9328 9337 »S82 9398 9404 9423 9453 9489 9529 9549 9633 9690 9778 9826 9834 9971 10025 10073 10076 10081 10089 10157 10169 10185 10247 10336 1(423 10449 10451 10473 10565 10531 10682 10686 10732 10774 10792 10834 10864 10958 11005 11070 11170 1x192 11252 11299 11313 11320 11321 11337 11344 11374 11445 11491 11504 11508 11509 11519 11544 11553 11578 11589 11617 11659 11697 11731 11735 1178? 11P15 11945 12015 12069 12083 12107 12119 12121 12155 12158 12183 12234 12242 12264 12307 12332 12340 12343 12364 12395 12399 12503 12505 12538 12559 12564 12618 12627 12647 12655 12661 12708 12716 12734 12777 12827 12855 12883 12912 12923 12933 12943 12960 12980 1300S 13027 13059 13077 13106 13135 13183 13237 13241 13273 13287 13316 13326 13328 13329 13363 13402 13477 13498 13505 13545 13556 13567 13592 13600 13623 13642 13651 13659 13678 13747 13791 13809 13923 13925 13926 13967 13986 13990 13994 14052 14056 14063 14068 14080 14092 14127 14263 14271 14293 14359 14364 14412 14438 14535 14623 14633 14656 14658 14681 14683 14720 14740 14755 14767 14769 14770 14777 14797 14813 14846 14871 14904 14996 15001 15047 15048 15049 15056 15060 15062 15246 15260 15300 15311 15316 15357 15418 15429 15434 15468 15480 15531 15537 15549 15560 15665 15684 15692 15703 15736 15767 15815 15819 15847 15874 15883 15978 16062 16071 16137 16143 16181 16202 16217 16221 16222 16284 16341 16347 16424 16425 16438 16471 16535 16543 16550 1655L 16722 16755 16779 16792 16802 16343 16912 16927 16944 16970 17013 17017 17025 17027 17067 17104 17106 17128 17172 17174 17251 17336 17343 17348 17362 17411 17493 17514 17515 17563 17595 17612 17666 17669 17676 17694 17702 17732 17737 17770 17870 17883 17923 17931 17935 17959 18011 18012 18018 18068 18097 18110 18121 18177 18214 18242 18261 18267 18272 18296 18298 18328 18410 18451 18454 18492 18497 18500 18613 18636 18637 18640 18655 18688 18690 18710 18900 18915 18925 18939 18950 19018 19084 19085 19087 19098 19107 19139 19191 19223 19252 19261 19284 19290 19331 19369 19380 19387 19502 19511 19527 19536 19595 19712 19737 19793 19802 19807 19810 19841 19854 19861 10899 19932 19942 20003 20056 20061 20101 20109 20137 20144 20158 20160 20164 20168 20174 20190 20200 20216 20276 20301 20318 20401 20415 20432 20434 20529 20545 20546 20553 20558 20609 20615 20618 20621 20656 20669 20715 20739 20762 20764 20768 20786 20795 20856 20895 20936 20949 20987 20988 20996 In het jaarverslag van de Kamer Koophandel voor Oostelijk Noord-Brabant wordt met betrekking tot de Philipsjaorie- ken opgemerkt, dat de gang van zaken in 1933 niet onbevredigend is geweest. Door groote financieele offers is het gelukt, de voornaamste plaats op de buitenlandsche markt te handhaven en de afzetgebieden voor een groot gedeelte te behouden. Een nieuw gevaar dreigt echter voor den afzet naar Indië. De invoeren van gloeilampen uit Japan volgen 'n stijgende lijn en namen in 1933 onrustbarende afmetingen aan, waardoor de verkoopen der PhïliPsbedrijven sterk teruggeloopen zijn. Alleen door steun der regeering zal Indië als afzetgebied be houden kunnen blijven. De West Java Kina cultuur boekte in 1933 een winst van f 23.642 tegen een ver lies van f 24.761 het vorig jaar in verband met het feit, dat de theeprijzen zoodanig gestegen zijn, dat deze weder winstgevend zijn geworden. Voorgesteld werd aan prefe rente aandeelhouders het achterstallig divi dend over 1931'32 ad f 2800 en over 1932 '33 ad 1400 uit te keeren en op de ge wone aandeelen 3 pCt. tegen nihil het vorig jaar. Gemeld wordt, dat een Nederlandsche groep, die bij een aantal suikerfabrieken in Posen geïnteresseerd was, zich teruggetrok ken heeft. Men vermoedt, dat de Centrale Suikermaatschappij, als zijnde het eenig groote Nederlandsche Suiker-concern, hier in betrokken is. De directie wenscht ech ter geen enkele mededeeling hieromtrent te verstrekken- De Houthandel Mij. William Pont zal een dividend uitkeeren op de preferente aan deelen van 6 pCt. tegen nihil het vorig jaar. Het verliessaldo is verminderd van f 1.38 mülioen tot 869.203. De in 1932 in gezette verbetering zette zich voort en de houtprijzen stegen nog verder. Er ontwik kelde zich goede vraag, zoodat de resulta ten alleszins bevredigend zijn. De netto winst bedroeg f 519.943 tegen 57-755 het vorig jaar. Volgens het jaarverslag bood de Nederl. Kabelfabriek krachtig en weerstand aan de crisis en kon de export nog worden ver groot, ondanks het feit, dat de productie- voorwaarden vergeleken met die van bui tenlandsche concurrenten minder gunstig waren. Het succes wordt toegeschreven aan het streven om een product te vervaardi gen van zeer goede hoedanigheid. De kaspositie is minder ruim en vertoont een daling van 116.000. Wellicht is een deel der kasmiddelen omgezet in effecten, welke rekening een stijging te zien geeft van 380.000. Het dividend bedraagt 16 pCt. (v.j. 16 pCt.). De „Deutsche Allgem. Zeitung" wil aan nemen, dat de veronderstelling in de Engel- sche bladen werkelijkheid zal worden, dat er na 30 Juni a.s. geen deviezen bij de Rijksbank voor eenige transfer meer aan wezig zijn en na dien datum de rente, respect, rente en aflossingen voor de Young- en Dawesleeningen niet meer getransfereerd zullen worden. Het blad wijst er op dat Ne derland en Zwitserland, die goede klanten van Duitschland zijn, hopen op afzonder lijke, onderhandelingen en overtuigd zijn, dat er inderdaad gpen deviezen aanwezig zijn voor de slechte klanten van Duitsch land. Vólgens den jongsten weekstaat der Duit sche Rijksbank is de goudvoorraad verder gedaald en wel met M. 16.85 mülioen van M. 146.95 millien tot M. 130.10 mülioen. Da deviezen-voorraad kromp bijna M. 2 mü lioen in van M. 7.52 mill, tot M. 5 72 mill. Het dekkingspercentage bedraagt thans 3.7 pCt. tegen 4.6 pCt. de vorige week. Amerikaansche bankiers verzetten zich tegen een afzonderlijke transfer-regeling tusschen Duitschland, Nederland en Zwit serland. De banken te New-York zouden overgaaru.tot het in beslag nemen van Duit sche gelden, die op 300 a 500 millioen dollar worden geschat, indien geen bevredigende regeling wordt getroffen, inzonderheid om trent de Still-halte-schulden. Moskou meldt, dat de Russische petro leumindustrie in de eerste vier maanden 8.2 mülioen ton bedroeg, tegen 6.6 millioen in dezelfde periode van 1933. De productie steeg dus met 24.2 pCt. Volgens het maand-over zicht van de Na tional City Bank of New-York treedt in de Amerikaansche conjuctuur, die begin Mei haar hoogtepunt bereikte een lichte reactie in. Men schrijft dit aan seizoens factoren toe, maar ook moet rekening ge houden worden met speciale factoren, die de stijgende ontwikkeling bevorderden, en thans uitgewerkt zijn. De verhoogde pro ductie in de staal- en automobielindustrie ontmoet thans mindere koopkracht en ver wacht wordt, dat deze tendenz tot het ein de van Juni zal voortduren. In Toledo is een algemeene staking voor komen omdat een loonsverlaging van de electriciteitsarbeiders met 20 pCtniet doorgaat. De pogingen om een regeling te vinden in de staal- en katoenbedrijven wor den voortgezet en de vakvereenigingslei- ders in de textiel-industrie hebben de sta king afgelast. Het tekort op de Amerikaansche staats financiën bedraagt op 31 Mei 3.64 milliard en is belangrijk lager dan de raming van $7-30 milliard over het geheele jaar dat op 30 Juni eindigt. De staatsschuld is in Mei 36.7 millioen gestegen en de uitgaven voor het herstelprogramma bedroegen 350.4 millioen. De New-York Central R.r. boekte in 1933 aan vaste lasten 5.41 mill, tegen 18.32 mill, het vorig jaar. De bedrijfsonkosten waren 19.25 mülioen lager. De ontvang sten daalden anderzijds met 10.29. mill, tot 283.34 mill. De vermindering der uitga ven bedroeg 8-48 pCt. van die over 1932. In de laatste vier jaren zijn de ontvang sten uit het vervoer met 195.57 mill, ge daald. Volgens het jaarverslag van de Astra Ro- mana moest de internationale overeen komst reeds spoedig door de Roemeensche producenten worden opgezegd, daar de toestand in Amerika zich teleurstellend ontwikkelde en in 'n chaos ontaardde. De prijzen zijn diep gedaald. Hier kwam te gen het einde van 1933 verbetering toen de Amerikaansche productie meer in over eenstemming kwam met het normaal af- zet-gébied. De positie van Rusland baart geen zorg, aangezien de productie bij de raming van het vijfjaar-plan achterbleef. De mededinging van de olie in Irak baart vrees, daar de producenten betrekkelijk lich te lasten hebben te dragen. Een duurzame verbetering is mogelijk door algemeiene sa menwerking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6