ONTWAPENINGSCONFERENTIE VERDAAGD Spanning Int. Chr. Vakverbond Cosyns' strato sfeertocht Het nieuws van heden REDDINGSPOGING VAN HENDERSON CONGRES TE MONTREUX Aardstorting in Roemenië DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DINSDAG 5 JUNI 1934 Ochtendblad Hij wil naar Berlijn gaan om Duitschland te bewegen weer naar Genève terug te keeren Nieuwe Russische ont- werp-resolutie NAAR DE STRATOSFEER te- De politieke toestand in Roemenië Regeeringscrisis slechts uitgesteld? De Belgische ir. M. Cosyns, die binnenkort een tocht naar de stratosfeer zal onderne men, in zijn laboratorium De vlootconferentie Norman Davis naar Londen Het Weer Hij kan niet zorgvuldig genoeg voorbereid worden, zegt de luchtvaarder Vliegtuig gaat mee Concentratiekamp W oeller sdor f Militairen nemen de wacht over DE STAD VAN GEWICHTIGE CONFERENTIES Mr. M. P. L. Steenberghe De plichten van den Duitschen soldaat Proclamatie van Von Hindenburg Het standpunt van den secretaris, den heer Serrarens, contra de Oostenrijkers Voorloopige bevrediging Zekex, bet dagelijksch bestuur van het I. C. Standpunt Serrarens De eigenlijke kwestie Transfermoratorium Bij wijze van voorzorgsmaatregel door Duitschland opgezegd De hittegolf in Amerika Reeds 154 dooden Ernstig auto-ongeluk bij Audenaerde Vier dooden Int. Arbeidsconferentie geopend Justin Godart tot voorzitter gekozen 20 boeren om het leven gekomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANG No. 18777 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek GENèVE, 4 Juni. Naar om vijf uur vanmiddag uitlekte heeft de president der Ontwapeningsconfe rentie, Henderson, een resolutie voorgesteld, waardoor het presi dium opdracht krijgt alle goedge achte stappen te doen tot redding der conferentie. Het zou er daarbij in de eerste plaats op aankomen Duitschland weer aan de onderhandelingen der conferentie te doen deelnemen. Henderson zou zich bereid hebben verklaard te dien einde naar Berlijn te gaan. Barthou verklaarde tegen eén verdaging te zijn en niets van bezoeken aan Berlijn te ver wachten. De Russische delegatie heeft Maandagmid dag het presidium der Ontwapeningsconferen tie de volgende resolutie voorgelegd: De hoofdcommissie besluit: 1 Direct de onderbroken werkzaamheden voor de bestudeering der ingediende voorstellen voor verdragen van wederzijdsche hulpverlee ning, zoomede voor de definieering van het be grip „aanvaller" te hervatten. 2 De conferentie aan te bevelen als plenaire conferentie bijeen te komen, wegens het zeer bijzondere belang, dat op dit oogenblik gelegen is in een uitgebreide en ononderbroken orga nisatie en de handhaving van den vrede. Voorts zal de conferentie voor de verminde ring en beperking der wapening permanent worden verklaard, door de conferentie tegelij kertijd de opdracht te geven een „anderen naam aan te nemen" met het volgende doel: a Voortzetting der werkzaamheden met het doel een overeenstemmng te bereiken over een verdrag tot vermindering en beperking der bewapeningen; b Overeenstemming en goedkeuring te be werken van beslissingen en maatregelen, welke nieuwe veiligheidsgaranties geven; c Te besluiten tot alle maatregelen, welke geschikt zijn tot voorkoming van een gewa pend conflict; d De controle op de ten uitvoerlegging van het verdrag en de beslissingen der conferentie; e Consultatie bij mogelijke schending der internationale verdragen met het oog op de handhaving van den vrede. De verandering van den naam der confe rentie zal op geen enkele wijze van invloed zijn op de bestaande betrekkingen tusschen de conferentie en den Volkenbond. Namens de zes neutrale staten (o.w. Neder land) heeft de Zweedsche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Sandler, het woord ge voerd. Deze legde er den nadruk op, dat vei ligheid slechts mogelijk is tezamen met ont wapening. Norman Davis sprak als zijn overtuiging uit, dat de werkzaamheden der conferentie zonder terugkeer van Duitschland tot mislukking zijn gedoemd. Ook de veiligheidskwestie zou volgens Norman Davis niet zonder Duitschland kunnen Worden opgelost. De vertegenwoordiger van Engeland, Eden, liet doorschemeren, dat Engeland de voortzet ting der conferenties doelloos acht en niet meer wenscht, dat de zinloos geworden bespre kingen worden voortgezet. Het verluidt dat de geheime zitting thans naar een formule zoekt ter verdaging van de conferentie tot October. Na een zitting van bijna vier uren is de vergadering van het presidium der ontwape ningsconferentie verdaagd tot Dinsdagmiddag. Ei- werd geen enkel besluit genomen. Tijdens de besprekingen werd nog een voor stel gedaan een commissie te vormen, bestaan de uit de vertegenwoordigers der groote mo gendheden, de ontwerpers der verschillende re soluties en den eere-president der conferentie, welke commissie dan zou beraadslagen over den verder te volgen weg. Maar ook omtrent de vorming van deze commissie kon men niet tot overeenstemming komen. BOEKAREST, 4 Juni. Ondanks het feit, dat de officieuze bladen de regeeringscrisis reeds voor goed voorbij achtten, blijven andere bla den van opinie dat de regeeringswijziging alleen maar verdaagd is. Het orgaan van de volks partij (maarschalk Averescou) de „Indreptatea" schrijft dat de crisis niet uit den weg geruimd is en dat de positie van het Kabinet even kri tiek is als enkele dagen geleden. Ook het or gaan is van opvatting, dat de crisis slechts tot later is uitgesteld. De Epoca, het orgaan van de conservatieve partij, welker voorzitter Fili- pescoe de zijde gekozen had van de constitutio- neele partijen, geeft toe, dat het overlijden van de echtgenoote van Maarschalk Averescou, waardoor de Maarschalk verplicht was zich eenigen tijd buiten het politieke gewoel te houden, de regeering de gelegenheid heeft ge geven zich te herstellen en het hoofd te bieden aan de aanvallen die achter de coulissen wa ren voorbereid. Het heeft er dus allen schijn van, dat de strijd wordt voortgezet en dat de eerstvolgende we ken de beslissing zullen kunnen brengen. WASHINGTON, 4 Juni (Reuter) De Ame- rikaansche buitengewone gezant Norman Da- vis heeft van zijn regeering opdracht ontvan gen om na de beëindiging van zijn Geneefsche zending naar Londen te gaan en met de Brit- sche regeering te onderhandelen over de voor bereiding der vlootconferentie. Bovendien zond de regeering der Ver. Staten admiraal Leigh en commandor Wilkenson naar Londen. De besprekingen zullen niet voor de tweede helft van Juni aanvangen. Verwachting: Meest matige Noordelijke tot Noordoostelijken wind, afnemende be wolking, weinig of geen regen, zachter. Verdere vooruitzichten: Langzamerhand weer warmer. hillllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllti Onze Belgische correspondent seint ons: De Unie der buitenlandsche pers heeft Maan dag te Brussel een bijeenkomst gehouden ter eere van de stratosfeervliegers Max Cosyns en Nerée Vanderelst. Nadat de voorzitter beiden verwelkomd had, vertelde Cosyns eenige bijzonderheden over zijn aanstaanden stratosfeertocht. Hij zeide, aat uit de opstijgingen, die den laatsten tijd hebben plaats gehad, wel duidelijk gebleken is, dat deze tochten nog steeds gevaarlijk zijn en niet zorg vuldig genoeg kunnen voorbereid worden. Het materiaal zal den dag vóór de opstijging, die bij zonsopgang zal geschieden, naar Hour-Havenne gezonden worden. De luchtvaarders zullen niet alleen door auto's vergezeld worden, doch ook door een vliegtuig, daar het niet onmogelijk is, dat men gedwongen is op zee te dalen. Zij zullen een installatie aan boord medenemen om draadloos berichten uit te zenden op een golflengte van 39.42. De weersgesteldheid zal bij de opstijging waar schijnlijk tot gevolg hebben, dat de ballon de richting van Frankrijk zal nemen. Drie uur na de opstijging zullen zij reeds de maximum-hoogte bereikt hebben, waar zij zoo mogelijk zullen blij ven tot 's middags 5 uur teneinde over veel tfjd te beschikken voor wetenschappelijke waarne mingen. Max Cosyns zal als piloot van den ba.ion fun- geeren en zich tevens met de radio belasten. Vanderelst zal de cosmische stralen opmeten. Aan 'n journalist, die vroeg of het mogwijk is dat een derde zich bij de bemanning kon voe gen, antwoordde Cosyns dat de ballon dan een inhoud moest hebben van 24,000 M3. inplaats van zooals thans 14,000. Dit zou 400,000 frcs. meer kosten. MUNCHEN, 4 Juni. De Oostenrijksche persdienst meldt: Dezer dagen is de wacht in het Oostenrijk sche concentratiekamp Woellersdorf, die tot nu toe uit gendarmen en leden van de Heimwehr bestond, door een afdeeling van het bonds- leger vervangen. Zestien gendarmen zijn gearresteerd als ver dacht van samenspanning met de te Woellers dorf opgesloten nationaal-socialisten. i Gezicht op Genève, waar heel veel over ontwapening gepraat wordt Naar wij uit goede bron vernemen, worden thans voor de benoeming van Minister van Economische Zaken besprekingen gevoerd met mr. M. P. L. Steenberghe, voorzitter van het R. K. Verbond van Werkgeversvakvereenigin- gen. De beslissing over de benoeming is eerst daags te verwachten. BERLIJN, 4 Juni. Rijkspresident, gene- raai-veldmaarschalk Von Hindenburg, heeft als opperbevelhebber der weermacht een nieuwe redactie goedgekeurd van de „beroepsplichten van den Duitschen soldaat. De nieuwe tekst luidt als volgt: „De plichten van den Duitschen soldaat. 1. De weermacht is de wapendrager van het Duitsche Volk. Zij beschermt het Duitsche rijk en vaderland, het in het nationaal-socmlisme vëreenigde völk èn zijn Ièvensruiinte. De wor tels van haar kracht liggen in een roemrijk verleden, in het Duitsche volk, Duitsche aarde en Duitschen arbeid. De dienst bij de weermacht is een eere-dienst aan het Duitsche volk. 2. De eer van den soldaat ligt in het onvoor waardelijk op de bres staan voor volk en va derland, zoo noodig met opoffering van zijn leven. 3. Hoogste soldatendeugd is de moed tot strijden. Deze eischt hardvochtigheid en vast beradenheid. Lafheid is onteerend, dralen on soldatesk 4. Gehoorzaamheid is de basis der weermacht, vertrouwen de basis der gehoorzaamheid. Soldatesk leiden berust op vreugde in ver antwoordelijkheid, superieur kunnen en onver moeide voorzorg. 5. Groote prestaties in oorlog en vrede ont- Op den eersten dag van het te Montreux aan gevangen buitengewoon congres van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond heeft de kwestie der Chr. Vakbeweging in Oostenrijk in het middelpunt der belangstelling gestaan. Reeds in het openingswoord van den con gres-voorzitter, kwam zij even ter sprake, zij het in het breeder verband van het fascisme en nationaal-socialisme, dat het Int. Chr. Vak verbond zulke pijnlijke amputaties heeft doen ondergaan. Immers, de Duitsche Chr. Vakbeweging is „gelijkgeschakeld", wat het I. C. V. een leden verlies van 578.480 bezorgde en de oplossing der Chr. Vakbeweging in Oostenrijk in een Staats- vakbeweging, zal het I. C. V. nog eens 920.832 leden kosten. En 't is dan Ook geen wonder, dat zoowel de congresvoorzitter in zijn openingsre de, als de I. C. V.-secretaris, de heer Serrarens in zijn verslag, scherp positie hebben gekozen tegenover deze stroomingen, die zooals de voorzitter zeide eenerzijds het vere nigingsrecht onderdrukken en de gelden der vakorganisaties zich toeëigenen, maar tegelij kertijd de rol willen spelen van de beschermers van den eigendom en de bevrijders der arbei ders. Intusschen is de positie der Chr. Vakbewe ging tegenover deze conservatieve stroomingen gemakkelijker te bepalen dan die tegenover de nieuwe toestanden in Oostenrijk. V., voorgelicht door twee zijner leden, de hee- ren Serrarens en Amelink, die in Oostenrijk een onderzoek hebben ingesteld, (waarvan het resultaat is gepubliceerd in het tijdschrift van het I. C. V.), had zijn standpunt reeds be paald. Aanvankelijk is het Oostenrijksch Chris telijk Vakverbond als lid „in volle rechten" voor het congres uitgenoodigd, daar de overgang van dit verbond in de z. g. Staatsvakbeweging op 1 Juli a.s. was bepaald. Doch intusschen zijn officieele mededeelin gen verschenen, waaruit bleek, dat de over gang vervroegd was en de oplossing der Chr. Vakbeweging in Oostenrijk reeds had plaats ge had. Een direct gevolg daarvan was, dat bij de samenstelling der congrescommissies Oosten rijk in geen enkele dier commissies een verte genwoordiger kreeg. De Oostenrijksche delegatie aanvaardde dit echter niet en beet dadelijk van zich af. Met een „waarnemer" in elk der commissies nam zij geen genoegen. Dan moest de samenstelling der commissies maar wachten tot de Oosten rijksche kwestie die naar aanleiding van het verslag van den secretaris aan de orde zou ko men) behandeld en beslist was. Zijn wij zoo vroegen de Oostenrijkers, volberechtigde leden, ja of neen? Deze taktiek bracht hun een eerste overwin ning. Want nu kwam het verslag van den heer Serrarens eerst aan de orde. Deze gaf by zijn- gedrukt overzicht nog een mondeling „rapport", waarbij de Staatsvakbeweging van de regeering- Dollfuss scherp veroordeeld en als principieel onvereenigbaar met de grondgedachte der chr. vakbeweging werd afgewezen! Zulks met kracht en groote beslistheid en hij achtte de Oostenrijksche delegatie dan ook vrijwel verloren. Want tijdens de middagpauze werd geconfe reerd tusschen die delegatie en het I. C. V.-be- stuur en dit laatste kwam in de middagzitting met een resolutie, waarin het kennis genomen hebbende van de verklaring' der Oostenrijksche delegatie, dat de feitelijke toestand inzake de oplossing der Chr. Vakbeweging in Oostenrijk anders is dan de „officieele" berichten hebben gemeld, voorstelde om met reserveering yan alle rechten bij verandering der omstandighe den, de Oostenrijksche delegatie als volbe- rechtigd tot het congres toe te laten. De Oostenrijksche delegatie wilde toen dat „officieele berichten" moest worden veranoerd in „dagblad-berichten", maar dat werd een deel der congressisten te erg. Want de bedoelde be richten hebben in de eigen publicaties van het Oostenrijksch Chr. Vakverbond gestaan. En er gingen dan ook stemmen op, die met kracht op „klaarheid" aandrongen. Echter, na veel haken en oogen, er werd een oplossing voor de moeilijke kwestie gevonden. Het „officieele" uit de door de Oostenrijkers bestreden terminologie werd geschrapten de Oostenrijksche delegatie was volberechtigd! Maar daarmee was het congres van de eigen lijke Oostenrijksche kwestie, n.l. of er in het I. C. V. plaats is voor een vakbeweging, die aan de vorming van een „nationaal arbeidsfront" meewerkt, niet af. Neen, de kwestie lag in al haar ingewikkeld heid en pijnlijkheid nog ter tafel, omdat zij èn door het verslag van den secretaris èn door het referaat van den heer Amelink over „Het recht van vereeniging van christelijk standpunt be schouwd" (in welk referaat de heer Amelink de Oostenrijksche Staatsvakbeweging, „het Staatscreatuur" ook in strijd met de grond gedachte der chr. vakbeweging scherp heeft af gewezen) ter discussie lag. Die discussie had dan ook plaats, doch daar bij bleek, nadat de Oostenrijksche delegatie het bekende standpunt der Oostenrijksche Chr. Vakbeweging nogmaals had toegelicht, dat er in het congres leden waren, die er voor terug deinsden om in dit oogenblik over deze kwestie reeds een definitief besluit te nemen. De Oostenrijksche delegatie had met haar verklaring over het provisorisch karakter der regeling van de vakbewegingstoestanden in Oostenrijk en over de volledige vrijheid, welke de Chr. Vakbeweging op haar eigen gebied be houdt, indruk gemaakt, althans twijfel gewekt. En de heer Brussel (van de Chr. Faorieks- arbeiders-Internationale) lanceerde de ge dachte om voor de Oostenrijksche kwestie een studiecommissie te benoemen, welke het I. C. V.- bestuür een rapport zal uitbrengen. Voorloopig was nu de zaak uit de sfeer der conferentiezitting overgebracht naar de rusti ge kamer der congrescommissie, welke de aan het congres voor te leggen resolutie inzake het referaat-Amelink heeft te ontwerpen]. staan slechts in onschokbare strijdgemeenschap van leider en troep. 6. Strijdgemeenschap vereischt kameraad schap. Zij blijve in het bijzonder in nocd en gevaar bestaan. 7. Zelfbewust en toch bescheiden, opiecht en trouw, godvruchtig en waarachtig, zwijgzaam en onomkoopbaar moet de soldaat zijn en voor het volk een voorbeeld van mannelijke kracht. Slechts prestaties rechtvaardigen trots. 8. Het grootste loon en het hoogste geluk vindt de soldaat in het bewustzijn van met vreugde vervulden plicht. Karakter en prestatie bepalen zijn waarde en weg." De Rijksweerminister heeft bevolen, dat de tekst van de „plichten" direct ter kennis moet worden gebracht van iederen soldaat en door hem moet worden geleerd. De Duitsche Regeering heeft bij wijze van voorzorgsmaatregel de regeling, neergelegd in het op 10 Februari 1934 onderteekende protocol betreffende de uitvoering van het Duitsche Duitsche transfermoratorium, met ingang van 1 Juli 1934 opgezegd. De Nederlandsche Regeering zal met de Duit sche Regeering overleg plegen met het oog op te voeren besprekingen betreffende een regeling van den toestand, die van 1 Juli af zal in treden. CHICAGO, 4 Juni. (V.D.) Door de ontzet tende droogte in het Midden-Westen zijn tot nu toe 154 personen om het leven gekomen. De materieele schade wordt op meer dan 200 mil- lioen dollar geschat. AUDENAERDE, 4 Juni. (V.D.) Op den straat-? weg tusschen Ronse en Audenaerde heeft van nacht een ongeluk plaats gehad, dat vier per sonen het leven heeft gekost. De heer Donkerwolk, die met zijn vriend, den griffier bij de rechtbank van Audenaerde. en hun dames een bezoek aan de kennis van Ronse had gebracht, reed met een snelheid van 130 KJM. per uur tegen een boom. De kruin van den boom knapte af, terwijl ae schors geheel werd afgerukt. Een deur werd op 50 M. van de plaats van het ongeluk aangetroffen. De motor werd ingedrukt, terwijl de veeren van den auto aan stukken sprongen. Bij de botsing werden de inzittenden uit den wagen geslingerd. Twee hunner werden op slag gedood, terwijl de beide anderen enkele uren later in het ziekenhuis van Audenaerde aan de gevolgen zijn overleden. GENÈVE, 4 Juni. (Reuter) De 18e interna tionale arbeidsconferentie is heden alhier ge opend. Aanwezig zijn vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiders uit 46 landen. De Ver. Staten en Egypte hebben waarnemers gezon den. Tot voorzitter werd de Fransche senator Justin Godart gekozen. Er zijn twee resoluties ingediend betreffende het Saargebied, n.L van den Franscben arbeidersgedelegeerde Jouhaux en den Neüerlandschen arbeidersafgevaardigde Serrarens, strekkende tot bescherming van de arbeiders in het Saargebied en beoogend hun de voordeelen van de internationale sociale wetgeving te verschaffen. De politieke toestand in Roemenië blijft nog onzeker. Eenige bladen zijn van meening, dat de regeeringscrisis slechts uitgesteld is. Henderson wil nog een laatste poging doen om de ontwapeningsconferentie te redden. Hij acht het noodzakelijk dat Duitschland weer naar Genève terugkeert en is bereid naar Ber lijn te gaan om zelf de onderhandelingen te voeren. De hittegolf in Amerika heeft tot nu toe reeds 154 dooden geeischt. Bij een auto-ongeluk op den straatweg tusschen Ronse en Audenaerde (België) zijn vier men- schen om het leven gekomen. Max Cosyns vertelt voor de Unie der buiten landsche pers eenige bijzonderheden over zijn a.s. stratosfeertocht. Bij een aardstorting in Roemenië zijn twintig boeren bedolven. Er bestaat voor hen geen hoop op redding meer. De vacature van Minister van Economische Zaken. Besprekingen met mr. M. P. L. Steen berghe. Beslissing eerstdaags te verwachten. Dr. C. J. K. van Aalst neemt ontslag als presi dent van de Ned. Handelmaatschappij. Hij zal waarschijnlijk worden opgevolgd door mr. D. Crena de Iongh. Waardeerend schrijven van minister Colijn. Bevordering tot Grootkruis Oranje-Nassau. Besprekingen tusschen Nederland en Duitsch land over verrekening van Nederlandsche goe deren. Drie huizen en drie schuren bij Heusden af gebrand. Plechtige uitvaart en begrafenis van deken J. C- F. Jansen. Verklaringen van Nederlandsche en Japansche zijde naar aanleiding van de komende handels besprekingen. Bij wijze van voorzorgsmaatregel heeft Duitsch land het transfermoratorium per 1 Juli a. s. opgezegd. Woensdag 13 Juni zal de Eerste Kamer o. m. behandelen het wetsontwerp tot credietverlee ning aan den middenstand. Veiligheidsmaatregelen in en om Oss. New-Yorksche Beurs: Betere stemming, be perkte handel, slot vast. Kinderlach Als het kindje lacht is de zon in huis. Moeder is gelukkig met de kleine in haar arm, vader is verge noegd met de kleuter op z'n knie. De dag is vol zorgen geweest en de ar beid heeft ons vermoeid. Maar de lach van het onschuldige kind thuis wordt onze verkwikking. En we ver geten veel akeligheid en leed door het kind. We hebben onze nieuwe zorgen om het kind en door het kind. We heb ben onze angst bij ziekte, wij zijn be ducht voor zijn toekomst. Maar de kinderlach klaart toch telkens den horizon op en opgeruimdheid neemt bezit van ons. Waar de kinderlach klinkt daalt God's zegen, waar kinderlippen het gebedje stamelen tot den Vriend aller kleinen wordt de wereld een voorpor taal tot het paradijs. BOEKAREST, 4 Juni (Reuter). In de ge meente Orateni werden 20 boeren, die aan den voet van een berg in een leemgroeve aan het werk waren overvallen door een aardverschui ving. De dorpelingen die hun te hulp snelden hebben tot nu toe een doode kunnen bergen. Er is niet de minste hoop, dat de anderen ge red zullen worden. iNo v V V V i 11 m r i 111 n f 4^7 Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 759 .Vorige stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1