New-Yorksche Beurs DINSDAG 5 JUNI 1934 Sven Hedin-expeditie weer terecht Langen tijd door bandieten gevangen gehouden De oorlogsschulden Britsche regeering beantwoordt Amerika's eisch Het zooveelste grens incident Staatsburgerschap loren ver- Na de ramp te Büggingen E enige dood en geborgen Korte berichten Nederland—Duitschland Besprekingen ter herziening van de verzekering van Neder- landsche goederen Voor het juiste doel Bewaking in en om Oss Definitieve veiligheidsmaatregelen zijn nu getroffen Besprekingen met Japan Verklaringen van Nederlandsche en Japansche zijde ONDER EEN AUTO GESLAGEN Vader van elf kinderen slachtoffer DEKEN J. C. F. JANSEN f Plechtige uitvaart en begrafenis CREDIET AAN DEN MIDDENSTAND 13 Juni behandeling in de Eerste Kamer INVOER VAN PAPIER VOET AFGEREDEN Thuiskomst van de „Indrapoera" Int. belastingcamets Verzwegen vermogens en inkomens Invoer van rijst Akte-examens L. O. Academische examens R.K. Handelshoogeschool R.K. Universiteit Examen apothekers-assistent Fransche triptieken voor zakenreizen AAN HET STUUR GESLAPEN Aanrijding veroorzaakt; inzittende ernstig gewond PERSMANIEREN AFGEKEURD Oordeel dient opgeschort te worden AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 4 Juni Stemming verbeterdhandel echter beperkt, slot op hoog ste punt. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT UIT LOTINGEN FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN STOCKHOLM, 4 Juni. Na vele maanden is thans voor het eerst weer bericht ontvangen van de reeds opgegeven Sven Hedin-expeditie. In een uit Korla in de provincie Sinkiang ge dateerd telegram deelt prof. Sven Hedin mede, dat hij en zijn begeleiders door bandieten ge vangen genomen zijn, doch thans nu Korla door Chineesche regeeringstroepen veroverd is, weer in vrijheid zijn gesteld. De expeditie keert naar Peking terug. WASHINGTON, 4 Juni (Reuter) De Engel- Sche gezant overhandigde Maandag op het de partement van Staat het antwoord der Britsche regeering op den Amerikaanschen formeelen eisch om 15 Juni den vervallenden termijn der oorlogsschulden te betalen. Men verwacht dat Chamberlain Dinsdagmiddag in het Lagerhuis hieromtrent een verklaring zal afleggen. CHARBIN, 4 Juni (Reuter) Officieel wordt medegedeeld dat 6 Russische artilleristen de grens van Mandsjoekwo overschreden hebben bij Toeng Tai Shen ten zuiden van Toengning. Zij gelastten den bewoners van Tooeng Tai Shen het dorp te verlaten en dreigden anders ge weld te zullen gebruiken. WEENEN, 4 Juni (V. D.) Dertig personen zijn van hun Oostenrijksch staatsburgerschap vervallen verklaard. Het zijn in hoofdzaak lie den, die als functionarissen van den natio- naal-socialistischen „strijdring van Oostenrij kers" in Duitschland hebben gewerkt en den propaganda-oproep mede hebben ondertee kend. BÜGGINGEN, 4 Juni (D. N. B.) Bij de ber gingswerkzaamheden in de brandende kali mijn konden Maandagmiddag eenige dooden geborgen worden. Men hoopt nog Maandag avond een groot aantal der verongelukte mijn werkers boven den grond te kunnen brengen. De lijken worden opgebaard in een hall. Mijn werkers vormen een eerewacht. Doordat de provinciale regeering van Hoe- pei een eerste crediet van 300.000 Mexicaan- sche dollars beschikbaar heeft gesteld, heeft men een aanvang kunnen maken met de her stelwerkzaamheden aan de dijken van de Gele Rivier. Men hoopt met deze werkzaamheden gereed te kunnen komen nog voor den aan vang van het periodieke hooge water. Op de Aachenerstrasse vlak bij Kerkrade werd Woensdagnacht een altaar vernield, dat naar oud gebruik de geloovigen hadden opge slagen. Daar zou tijdens de H. Sacramentspro cessie de zegen met het Allerheiligste gegeven worden. De stukken van het altaar waren over de straat gesmeten. De bevolking aan beide zij den van de grens was zeer verontwaardigd. Als daders werden gearresteerd 2 S. A. en 2 S.S. mannen uit Herzogenrath. In Georgië zijn acht groote theefabrieken ge bouwd, die jaarlijks 14.5 millioen kilogram thee verwerken. Het bedrijf zal het volgend jaar beginnen. De bouwkosten bedragen 21 millioen roebel. In het Representantenhuis heeft een afge vaardigde uit Tennessee een wetsvoorstel inge diend om een berg in dezen staat naar Presi dent Roosevelt te noemen. De correspondent van de „N. Rott. C." te Berlijn bericht: Gelijk bekend, bestaat er tusschen Neder land en Duitschland sedert 31 December 1932 een verrekeningsovereenkomst, zooals Duitsch land die ook met onderscheiden andere landen (Zweden, Zwitserland, Frankrijk, enz) heeft gesloten. Daar zulk een verrekeningsovereen komst het eerst tusschen Duitschland en Zwe den tot stand kwam, is zij hier te lande bekend geworden onder den naam „Schwedenklausel". De overeenkomst van 31 December 1932 tus schen Nederland en Duitschland bepaalt, dat de Duitsche importeur van Nederlandsche goe deren deze betaalt in marken op een afzonder lijke markenrekening van de Nederlandsche Bank bij de Duitsche Rijksbank. De Nederlandsche Bank verkoopt deze mar ker. weer tegen dagkoers in Nederland, hetzij rechtstreeks, hetzij door middel van andere tanken, aan diegenen in Nederland, die (in hoofdzaak voor importdoeleinden) betalingen in Duitschland hebben te doen. Deze overeenkomst heeft tot dusver goed ge- functionneerd. In 1933 zijn 120 millioen mark over het zoogenaamde Sonderkonto geloopen en daardoor heeft het belang van de verrekenings- of clearingsovereenkomst met Nederland, of schoon zij uit historische gronden Schweden klausel heet, dat van al dergelijke overeenkom sten met andere landen tezamen in belang overtroffen. Het is duidelijk, dat Duitschland, hetwelk aan deviezengebrek laboreert, door middel van deze overeenkomst deviezen voor den invoer spaart, anderzijds een overeenkomstig bedrag aan deviezen voor den uitvoer derft, aldus in staat wordt gesteld tot een om zoo te zeggen deviezen-vrijen import uit Nederland, hetgeen voor Nederland evenzeer voordeelig is als voor Duitschland. Het spreekt vanzelf, dat de invoer van Ne derland naar Duitschland niet alleen de waren omvat, welke in Nederland zelf worden gepro duceerd, maar ook de goederen, welke van ouds het domein zijn van den Nedèrlandschen tus- schenhandel (koffie enz.). Als hier dan in het vervolg van dit bericht sprake is van Neder landsche goederen, dan zijn ook deze goederen inbegrepen. Het is in het belang van beide landen, dat spoedig maatregelen worden getroffen, waar door het Sonderkonto alleen kan worden ge bruikt voor het doel, waarvoor het is bestemd, nj. voor verrekening van Nederlandsche goe deren, direct en ook indirect, waarbij echter onder indirecte moeten worden verstaan zoo danige, welke steeds het domein van den Ne- derlandschen tusschenhandel zijn geweest en die dus in ruimeren zin bona fide als Neder landsche goederen kunnen worden beschouwd. Om hiertoe te geraken zijn op het oogenblik te Berlijn onderhandelingen aan den gang tus schen vertegenwoordigers van de Nederland sche regeering en vertegenwoordigers van de Duitsche regeering, onderhandelingen, welke dezer dagen hun beslag zullen krijgen en on getwijfeld, daar de belangen van beide landen op dit punt geheel parallel loopen, tot een goeden uitslag zullen leiden. Ofschoon ons daarover geen bijzonderheden zijn meegedeeld, nemen wij aan, dat men nu door bepaalde beperkingen het misbruik van het Sonderkonto zal worden tegengegaan, en in de toekomst voorkomen van de gelegen heid gebruik zal maken, ook eenige andere belangrijke détails betreffende den handel tus schen Duitschland eenerzijds en Nederland en zijn overzeesche gebieden anderzijds in het we- aerzijdsche belang te regelen. Naar wij vernemen, is thans definitief beslo ten tot uitbreiding der politie in en rondom Oss, teneinde op afdoende wijze de criminali teit te bestrijden. De brigade Oss der Koninklijke Marechaussee zal versterkt worden met een wachtmeester en vier manschappen, die zullen ondergebracht worden in de marechaussee-kazerne te Oss aan den Heeschenweg. Deze brigade telt dan twaalf manschappen. Verder zal een politiepost gevestigd worden in de model-hoeve „De Elzenburg" te Oss, waar een wachtmeester en vier manschappen ge- stationneerd zullen worden. Deze hoeve is ge legen aan de grens van Oss achter het be ruchte Schayksveld en aan den toegangsweg naar den Maaskant. Ook de Maasdorpen zullen voortaan beter bewaakt worden. Te Lithoyen zal in de kom der gemeente bij den heer Dijkhof een detachement van vier manschappen met een wachtmeester worden ingekwartierd. Om de bewaking zoo doelmatig mogelijk te doen zijn, zal de geheele politiemacht in Oss en op den Maaskant voorzien worden van mo derne vervoermiddelen, zoodat zij zich, bij het geringste alarm zoo. snel mogelijk zal kunnen verplaatsen. Bovendien zullen alle politieposten dag en nacht telefonisch verbonden worden. BATAVIA, 4 Juni (Aneta). De Japansche delegatie is met de Ophil aan gekomen. Zij werd verwelkomd o.a. door den vice-president van den raad van Ned.-Indië, den heer Meyer Ranneft, den adjudant van den gou verneur-generaal, luitenant ter zee der eerste klasse Van Bemmelen, den adviseur voor Oost- Aziatische aangelegenheden, den heer Mouw en den vice-consul van Japan, den heer Kotani. De belangstelling van Japansche zijde was zeer groot. De leider der Japansche delegatie, de heer Nagaoki, zeide bij aankomst o.a.: Nederland is een der oudste vrienden van Japan. Toen Ja pan in 1636 de grenzen voor het buitenland sloot, werd voor Nederland een uitzondering ge maakt. Van Java uit legden de Nederlanders den grondslag voor den handel met Japan. De voornaamste voortbrengselen van Java zijn grondstoffen, Japan moet echter het grootste deel der grondstoffen importeeren; beide landen kunnen elkaar over en weer aanvullen. Het is voordeeliger de waren bij elkaar te be trekken dan uit Europa. Iedere kunstmatige po ging om den bloei en de welvaart van beide lan den te onderdrukken, zou slechts beteekenen: „de verzenen tegen de prikkels slaan." Noch de regeering van Japan, noch de be volking, beoogen winst te maken ten koste van een ander land. Mocht de import van Japan de welvaart van Ned.-Indië schaden, dan is Japan bereid alles te doen om de bezwaren uit den weg te ruimen. Japan is van meening dat het bestaande handelsverdrag van 1912, gebaseerd op den vrijhandel, naar letter en geest ten vol le moet worden gerespecteerd. In verband met het feit, dat 5 Juni voor Ja pan een rouwdag is wegens het overlijden van admiraal Togo, zal de opening heden in geen geval plaats vinden. Naar aanleiding van het feit, dat de leider der Japansche delegatie bij zijn aankomst een verklaring heeft afgelegd, heeft ook de leider der Nederlandsche delegatie, dr. J. W. Meyer Ranneft, een korte verklaring afgegeven, o.a. luidende: Ik voel mij gedrongen een korte ver klaring af te leggen waaruit eveneens blijke van den goeden wil onzerzijds. De handel tusschen Japan en Ned.-Indië kan uiteraard geen ander doel hebben dan te strekken tot voordeel van beide landen. Het spreekt echter vanzelf, dat Ned.-Indië ook betrekkingen heeft met andere landen, die de exportproducten van Ned.-Indië afnemen en dat bij de huidige handelspolitiek met deze relaties ten volle rekening moet wor den gehouden. Bij de geheel veranderde omstandigheden, welke zich overal in de wereld met kracht doen gelden, zullen ook hier, uiteraard met volledige in achtneming van de bestaande verplichtingen, andere wegen noodzakelijk kunnen blijken, dan vroeger werden gevolgd om eenzelfde doel te bereiken van het vitale belang dat de doelstel ling van het Nederlandsch bewind: instand houden dezer maatschappij, waarin ook niet- ingezetenen van allerlei landaard medewerken aan den opbouw en den bloei van het Indische economische leven, wordt gehandhaafd. Indien de drang der omstandigheden Ned.- Indië heeft genoodzaakt en nog noodzaken zal tot maatregelen, staat daarbij uiteraard voorop dat deze maatregelen in geen enkel opzicht zijn ingegeven door agressen tegen wie ook en dat zij evenmin zijn voortgevloeid uit een streven tot navolging der bewonderenswaardige resulta ten, welke Japan indertijd heeft bereikt door bescherming van zijn nationale oeconomische leven. Zondagavond moest nabij de muziekkiosk op het dorpsplein te Aalst een wielrijder een voet ganger passeeren, welke laatste niet vast op zijn beenen stond. Bij een poging om hem te ontwijken geraakte de fietser in de sloot en toen hij daaruit gekomen was, werd hij slaags met den beschonkene. Hij gaf hem zoo'n har den slag, dat de man over den rijweg vloot juist op het oogenblik dat een -auto uit Weert na derde. Een aaanrijding was onvermijdelijk. Het slachtoffer G. B. genaamd, een werklooze en vader van elf kinderen, werd een eindweegs meegesleurd en bleef bewusteloos liggen. Een dokter constateerde een ernstige hersenschud ding, inwendige kneuzingen en een armbreuk. B. werd naar het St. Joseph ziekenhuis te Eind hoven overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Men meldt ons uit Zoeterwoude: Nadat Vrijdagavond het stoffelijk overschot van den hoogeerw. heer deken J. C. F. Jansen per auto naar de parochiekerk van St. Joannes Onthoofding was teruggebracht, kwamen Za terdag en Zondag nagenoeg alle parochianen afscheid nemen van hun geliefden herder. Zondagavond werden de plechtige Metten gezongen. Daarbij fungeerde als agens de hoog eerw. heer A. H. M. J. Homulle, deken van Leiden, geassisteerd door den zeereerw. heer pastoor C. Floor uit Stompwijk, als diaken en den zeereerw. zeergel. heer J. Th. Niekel di recteur van het Philosophicum te Warmond en oud-kapelaan der parochie als subdiaken. Cantores waren de weleerw. heer H. Brans en A. Buis, kapelaans der parochie. In het priesterkoor hadden verscheidene geestelijken, vooral uit het dekenaat, plaats genomen, ter wijl vele geloovigen het kerkgebouw vulden. Maandagmorgen te half tien begonnen de Lauden. Een vijftigtal priesters nam aan deze gezangen deel. Onder hen merkten we o.m. op den hoogwaardigen heer Mgr. W. van Dinther, Magister-Generaal van de Orde der Kruis- heeren, Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann, vi caris-generaal van het Bisdom Haarlem, voorts de dekens van Schiedam en Purmerend, de de zeereerw. heeren A. J. C. Schraag en A. Hollenberg, nagenoeg alle pastoors uit het dekenaat Zoeterwoude, benevens verscheidene oud-kapelaans van den overledene. Bij de Lauden fungeerde als agens de hoog eerw. heer A. H. M. J. Homulle, met assisten tie van den weleerw. pater Emanuel Jansen O. P. als diaken en den weleerw. pater Damia- nus van Gent O. P., als sub-diaken. Ceremo- niarius was de weleerw. heer W. Versteegen, kapelaan te Amsterdam. Als cantores fungeerden de zeereerw. zeer gel. prof. dr. H. van Rooyen O. S. Cr., en de weleerw. heer D. Buis, kapelaan der parochie De plechtige H. Requiemmis, o.m. bijgewoond door het college van Burg. en Weth, der ge meente Zoeterwoude en de Katholieke raads leden, werd opgedragen door den zeereerw. pater Ludovicus Jansen O. P., broeder van den overledene, met dezelfde assistentie als bij de Lauden, terwijl als ceremoniarius fungeerde de weleerw. heer W. Versteegen. Door het zangkoor der parochie werden de Gregoriaansche Misgezangen ten gehoore ge bracht. Na de H. Mis besteeg de zeereerw. heer J. Th. Jacobs, pastoor te Schiedam, den preekstoel en deelde mede, dat de overleden pastoor den wensch te kennen had gegeven, dat geen lijk rede zou worden gehouden. Hij wilde het oor deel over zijn werken liever aan God overlaten Wel had hij gevraagd om de gebeden der ge loovigen, zoodat hierna een Rozenhoedje werd gebeden. Tenslotte verrichtte Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann de absoute. Ook de beaardingsplechtigheden geschiedden door Mgr. Möllmann. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 12 Juni half 9. Op de agenda staat: Mededeeling van het besluit der centrale afdeeling. In een Woensdag 13 Juni des voormiddags te 11 uur te houden openbare vergadering zijn o.m. aan de orde: credietverleeningen aan den middenstand, wijziging van de woningwet en de begrooting Zuiderzeefonds 1934. Naar men van bevoegde zijde aan de N. Rott. Ct. mededeelt, is bericht dat op korten termijn tot de contingenteering van papier hier te lande zou worden overgegaan, niet juist. Te Valkenswaard moest de postbode Mettens de post in ontvangst nemen van den trein uit Eindhoven. Bij het oversteken van het eerste naar het tweede perron, zag hij niet, dat een rangeerende locomotief naderde, waardoor de man werd gegrepen en een eindweegs meege sleurd. Hem werd een voet afgereden. Genees kundige hulp was spoedig aanwezig, waarna het slachtoffer, dat veel bloed verloor, naar het ziekenhuis ter plaatse werd overgebracht. De boottrein in aansluiting op het thuisko mende mailschip „Indrapoera", hetwelk Dins dagmorgen 5 Juni te Marseille wordt verwacht, zal Woensdag 6 Juni a.s. 12.50 te Roosendaal, 13.44 te Rotterdam D.P. en 14.11 uur te Den Haag H.S.M. arriveeren. De Minister van Financiën heeft den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijdersbond, Toe ristenbond voor Nederland en de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club gemachtigd tot afgifte, voor zooveel Nederland betreft, van in ternationale belastingcarnets, als bedoeld in art. 3 van het Verdrag van Genève van 30 Maart 1931 nopens de belastingheffing van vreemde motorrijtuigen, welk verdrag in wer king treedt met ingang van 16 Juli a.s. Van het „generaal pardon" werd in de in spectie Hoorn (omvattende 25 gemeenten in Westfriesland) door 356 personen gebruik ge- maakj;. Het verzwegen vermogen en inkomen bedroeg voor het belastingjaar 1931/32 resp. f 1.937.000 en f 110.584; voor 1932/33 resp. f 1.988.000 en f 113.758; en voor 1933/34 resp. f 2.093.000 en f 110.825. In totaal is hiervan verschuldigd aan be lasting f 43.600. Eenigen tijd geleden is een regeling getrof fen, waarbij de Nederlandsche Meelcentrale restitutie van de monopolie-winst verleende bij den invoer van rijst, welke afkomstig was van Java, Madoera of Lombok. Deze regeling gold voor een hoeveelheid van ten hoogste 15.000 ton. Thans is bij Ministerieele beschikking be paald, dat zij zal gelden tot 31 Maart 1935 en dat de hoeveelheid rijst, welke op deze voor waarden ingevoerd kan worden, van 15.000 ton is verhoogd tot 20.000 ton. REUVER. Kweekschool van het H. Hart der Zusters Dominicanessen. Geslaagd de dames F. Feuth, T. Goossens, J. Hendriks, G. Hückelho- ven, G. Korte, C. van der Meer. STEENWIJKERWOLD. R.K. Kweekschool „St. Gerardus Majella". Geslaagd; Groep A, de dames: J. Baake te Almelo, M. Blokhuis te De nekamp, G. Blomert te Leeuwarden, C. Bults te Hengelo (Ov.), S. Fikkers te Jutfaas, C. Glansbeek te Groningen en A. Huis in 't Veld te Steenwijkerwold. AMSTERDAM. Cand.-ex. Geschiedenis mej. M. J. M. Willekens. TILBURG. Aan de R.K. Handelshoogeschool voor sociale en economische wetenschappen zijn geslaagd voor het candidaatsexamen in de handelswetenschappen, de heeren: W. L. J. Bom uit Breda (met lof) en A. H. A. J. Groot uit Venlo. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal-ex. in de Ned. Taal- en Letterkunde, de heer J. H. J. A. M. Schurink, te Venlo. AMSTERDAM, 4 Juni Geslaagd: de heer F. H. van Zijl, Amsterdam. De A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, deelt ons mede, dat de Fransche regeering ter gelegenheid van de Parijsche feestweken (16 Juni tot 21 Juli as.) bij wijze van uitzondering toestemming heeft verleend tot het afgeven van speciale triptieken voor zakenreizen. Normaliter mogen deze grenspapieren alleen voor toeristische autoreizen worden verstrekt. BANDOENG, 4 Juni. (Aneta). De aan het stuur slapende chauffeur van een auto uit Bandoeng veroorzaakte nabij Krawang een aanrijding. De in den auto zittende inspecteur eener verzekeringsmaatschappij, de heer J. Vonk, bekwam zware inwendige kneuzingen en een hevige verbloeding. Hij werd vervoerd naar het ziekenhuis te Foerwakarta. Zijn toestand wordt hopeloos geacht. BATAVIA, 4 Juni. (Aneta) Voor de behan deling der zaak van de officieren van „De Zeven Provinciën" aan te vangen, zeide de pre sident van het Hoog Militair Gerechtshof, dat het Hof met verbazing en ergernis kennis heeft genomen van de artikelen waarin een oordeel over deze strafzaak werd uitgesproken, terwijl nog geen definitief vonnis was geveld. Op zijn zachtst uitgedrukt geeft dit blijk van een ge mis aan goeden smaak, terwijl het ook in fla- franten strijd is met de algemeen gehuldigde gewoonte om het oordeel op te schorten tot in hoogste instantie is beslist. Het Hoog Militair Gerechtshof hoopt dat van deze goede gewoon te niet meer wordt afgeweken. Laat de pers, wie dit aangaat, dit zich voor gezegd houden. Van 3.304.30 uur Kon. Olie 151 Unilever 71%—70%—71% Philips 203 Young 35 1/&— U. S. Steel 24% Beth. Steel 19 3/8 Anaconda 8 7/16—5/8 Adj. Milw. 8 Van 4.305.00 uur Kon. Olie 150%—151 Unilever 70%—% Young 35 1/8 South Bail 14% NEW YORK, 4 Juni. (Part.) De stemming -n Wallstreet was heden eenigszins verbeterd, voornamelijk tengevolge van de berichten, dat in verschillende deelen van het land eenige regen is gevallen, waardoor wellicht nog een gedeelte van den oogst kan worden gered. De verdere daling der tarweprjjzen bleef dan ook zonder invloed. Een gunstige factor was bo vendien, dat verschillende stakingen, o.a. bij de Electric Autolite Co. in Toledo en in de tex tielindustrie is voorkomen. De driemaandelijk- sche productie en de werktijd van de N.I.R.A. zullen na 4 Juni gehandhaafd blijven in de textielindustrie, terwijl de arbeiders in de auto mobielindustrie behalve een loonsverhooging van 5 pet., het recht krijgen collectief met de werkgevers te onderhandelen door bemiddeling van de vakbonden. De stemming werd boven dien gunstig beïnvloed door de hoogere raming van de staalactiviteit met 3 pet, welke echter wordt toegeschreven aan vooraankoopen uit vrees voor prijsverhoogingen. De koersstijging werd evenwel geremd door de onzekerheid om trent de samenstelling van de commissie, die op de uitvoering van de wet op de reglemen teering van den fondsenhandel toezicht zaï hebben uit te oefenen. In Wallstreet meent men, dat het van de wijze, waarop deze wet zal worden uitgevoerd, zal afhangen, of de fondsenhandel schade van deze wet zal onder vinden. De handel bleef dan ook heden weder om van uiterst beperkte afmetingen; in het eerete uur werden slechts 153.000 shares omge zet. Steels trokken tot een fractie boven 39 pet. aan, terwijl verschillende andere staai- waarden hcoger peil bereikten. Automobiel waarden lagen zeer vast, met uitzondering ech ter van Auburn Auto, die bijna 2 pet. daalden. Chemische fondsen trokken krachtig aan, ter wijl spoorwegshares een onregelmatige koers- beweging ten toon spreidden. Koper- en mijn- aandeelen waren goed gedisponeerd, evenals aandeelen van fabrieken van landbouwwerk tuigen en warenhuizen. Public-utilities onder gingen weinig wijziging. Van hoe weinig beteekenis de handel in de overige beursuren is geweest, illustreert wel het feit, dat in de laatste vier uren in totaal slechts 210.000 shares van eigenaar verwisseld zijn. De noteeringen sloegen over de geheele linie een opwaartsche richting in en het meest gefavoriseerd waren staal-, mijn-, spoorweg- en chemische waarden. Het slot kwam op het hoogste punt van den dag te liggen met voor- deelige verschillen van 1 pet. a 3 pet. voor Amer. Tel. Tel., Int. Harvester, Du Pont, Allied Chemical, American Can, Chrysler, Amer. Car Foundry, Case Treshing, Air Re duction, Pref. Steel, Bethlehem Steel. Amer. Smelting, U S. Smelting, Dome Mines, Balti more, Chesap. Ohio, Delew. Hudson, Illi nois Central, Norfolk Western, Northern Pa cific en Southern Pacific. Van de buitenland- sche obligatlën noteerden 5 K pet. Young en 7 pet. Dawes resp. 1pet. en 1pet. lager. De omzetten bedroegen 360.000 shares. Slotkoersen Juni 4 2 1 Allied Chemical American Can. Co Am. Car. Foundry Am. For. Power Am. Smelting Ref Am. Tel. Tel Am. Tobacco B Am. Waterworks Anaconda Copper Ass. Gas Electr. Co. Atchison Topeka Auburn Auto Baltimore Ohio Bethl. Steel Co Canadian Pacific Case Treshing Chase National B Chesapeake Ohio Chic. Milwaukee pref. Chicago Rock Isl Chrysler. Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesleening 5 A Youngleening Deleware Hudson Dupont de Nemours Eastman Kodak El. Bond Sh. Co. General Electric Gen. Gas Electr Gen. Gas El. cl. A. General Motors Great Northern Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel Kennecott Copper Koninkl. Olie Low priced shares Mc.Keesport Tin PI. A, Miss. Kansas Texas Missouri Pacific Idem pref Montgomery Ward Nat. Cash. Reg. Co. National City Bank Nat. Dairy Prod. G. A. Nat. Steei New York Central Nord American Co. Norfolk Western Novadel Pennsylvania Proctor Gamble Publ. feerv. N. L Radio Corp. of Am Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-Jersey Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp. A Unit. States Leather Unit. States Rubber Unit. States Steel Corp. Wabash gew. A Westinghouse El Woolwortb Build 3 exdiv. f ex claim. I gedaan en laten. 133 130% 132% 92% 91% 92% 19% 18% 18% 7% 7% 7% 37% 36% 37 113% 112% 112% 70 70 70 18 177/8 177/s 14% 13% 13% Va 7/8 53% 53 531/8 34% 337/8 34 23 22 217/g 31% 30% 30% 15% 14% 14 49% 48% 47% 27% 27 27 46% 45% 45VS 77/8 7% 3% 3 3 38% 37% 38% 2% 2% 2% 31% 31% 31% 19% 18 J/a 19 62 63% 641/4 41 42'/4 42% 50 49 49% 83 8 7/8 82 94 93% 93% 14% 14% 13% 19% 19% 19% 24 24 23% 3C% 29 y2 30 9% 87/s 9 12% 12% 12% 24 22% 23 31% 30% 30% 25 25% 25 11% 11% 11% 18% 18% 18% 33 Va 33% 337/a 5.00-75 82% 82% 82% 9 8% 8 Va 3% 3 Va 37/g 5% 5 Va 5% 24 y2 2334 23 74 1=% 15% 15% 27% 27 27% 17 16% 16'/4§ 38% 38% 38% 27% 26% 267/g 16%§ 16% 16% 17o 172% 173% 20 29% 29 29 33% 33 33% 3o% 35 35 7 Va 7 7 39% 38% 38% 8% 8 154/4 15 15% 22% 21H 20% 24% 2-% 23y2 20 19% 19 75 4 2% 42% 42% 12 va 12% 12% 119% 119% 11974 20% 20 20% 5% 5 5 7% 18 17% 18 39% 38% 38% 3 yé 3% 3% 35% 32% 32% 48 48% 487/g ex coupon. bieden. NEW-YORK, 4 Juni. 4 Juni 2 2Juni 4 Juni 2 Juni Brussej 23.36 Rome 8.62t4 Madrid 13.67 Bern 32.4» Weenen 18.90 23.35 Oslo 25.35 25.46 8.63% Adam 67.68 67.67 13.66 Londen 5.04 5.06 32.49 Parijs 6.58% 6.59 18.90 Berlijn 38.88 39.04% 4 Juni 2 Juni Rubber Standaard NEW-YORK, 4 Juni. 4 Juni 2 Juni Juli 12.85 Sept. 13.12 Oct. 13 24 Dec. 13.46 12.89 13.18 13.30 13.54 Jan- 13.61 Mrt. 13.78 Mei 14.00 4 Juni 1 Juni Suiker Juli 1.53 Sept. 1.58-59 Oct. 1.63 Dec. 1.67-68 1.55-56 1.60 1.65 1.70 4 Juni 2 Juni 4 Juni 1 Juni Jan. 1.69-70 1.71-72 Mrt. 1.73 1.76-77 Mei 1.77-79 1.80-81 Ct.Cuba 3.43 3.43 4 Juni 2 Juni Tarwe Roode Winter loco 107V8 1(8% Harde Winter loco 109% HO3/* Tin Loco 51.50 52.40 Juli 51.50 52.10 Katoen Loco 11.85 11.95 Nov. 11.92 12.04 Juni 11.59 11.70 Dec. 11.98 12.10-12 Juli 11.64 11.76-77 Jan. 12.04 12.16 Aug. 11.71 11.84 Febr. Sept. 11.78 11.91 Mrt. 12.14 12.26 Oct. 11.86-87 11.99-1200April Mei 12.23 12.36 4 Juni 1 Juni Koffie (Rio) Juli 8.45-46 Sept 8.52 Dec. 8.62 Mrt 8.70 Mei 8.76 CHICAGO, 4 Juni. 4 Juni 1 Juni (Santos) 8.55 Juli 10.91 8.62-64 Sept. 11.29 8.73 Dec. 11.41 8.81 Mrt. 11.50 8 87 Mei 11.58 4 Juni 2 Juni Tarwe Haver Juli 96% -% 98%-98 Juli 41% Sept 97%-% 99%-99 Sept. 4l% Dec. 99%-Va 101%101Dec. 427/g 10.99 11.38 11.50 11.57 11.65 4 Juni 2 Juni 43% 43% 44% Ma is Juli 54 56Va Sept 56 58 Dec. Beuzel Loco Juli Sept 6.62% 6.70 Oct. 6.75 6.70 Dec. 6 87% 6.87% Oud contract Nieuw contract. Rogge Juli 60% Jept. 62% Dec. Duluth Lijnzaad 62 63% 6.37% 6.42% 6.40 6.42% Juli 1.90% Sept. 1.90% 1.96 1.95% 13.62 13.92 14.17 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 4 Juni. Tarwe: Juli 4/81/2; Oct. 5/01/2—5/0 3/8; Dec. 5/21/4. ROTTERDAMSCHE SCHOUWBURG Uitgeloot werden: 1 Premie van f500: serie 451, nr. 96. 1 Premie van f 125: serie 2347, nr. 98. Drie premies van f 50: serie 2218, nr. 15; serie 3158, nr. 97; serie 2536, nr. 11. Drie premies van f 25: serie 3080, nr. 97; se rie 2261, nr. 48; serie 3407, nr. 9. Tien premies van f 12.50: serie 1411, nr. 88; serie 3024, nr. 81; serie 715. nr. 81; serie 1435, nr. 53; serie 273, nr. 90; serie 878, nr. 39: serie 2789, nr. 23; serie 437, nr. 48; serie 265. nr. 94; serie 501, nr. 58. Twaalf premies van f 10: serie 2528, nr. 51; serie 1891, nr. 85: serie 2668, nr. 25; serie 3172, nr. 44; serie 2821, nr. 83; serie 320, nr. 83; serie 2753, nr. 68; serie 1604, nr. 86; serie 3733, nr. 37; serie 2646. nr. 65; serie 718, nr. 98; serie 3625, nr. 93. Veertien premies van f 5: serie 3675, nr. 30; serie 1935, nr. 60; serie 1810, nr. 35; serie 1723, nr. 60; serie 2411, nr. 11; serie 690, nr. 77; serie 758, nr. 77; serie 554 nr. 41; serie 92, nr. 45; serie 2297, nr. 38; serie 739, nr. 98; serie 724, nr. 81; serie 2196, nr. 46; serie 1463, nr. 75. Premies van f 2.50: serie 1646, nr. 54; serie 840,' nr. 83; serie 1871, nr. 26; serie 477, nr. 43; serie 2971, nr. 49; serie 3191, nr. 48; serie 1863, nr. 93; serie 267, nr. 98; serie 1121, nr. 94; serie 1850, nr. 83: serie 2834, nr. 52; serie 2137 nr. 90; serie 2518, nr. 2; serie 1918, nr. 47; serie 3582, nr. 99; serie 2988 nr. 69; serie 1587, nr. 93; serie 3066, nr 56; serie 60, nr. 15; serie 8 nr. 28; serie 3125, nr'. 39; serie 2252, nr. 56; serie 897. nr. 57; serie 2511, nr. 10; serie 477, nr. 23; serie 899, nr. 24; serie 2959, nr. 29; serie 3250, nr. 37; serie 1319, nr. 68; serie 3343, nr. 87 en serie 3345, nr 9. Voorts zijn met een premie van f 1.50 uitge loot de honderd nummers van serie 3343. Opgegeven door v. d- Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard: 1 Juni: Rokus de Koster, Mathenesserstraat 164 en Melchior Vermeer, Noordpoldeïsrtaat 2, oeiden Rotterdam, slucadoors, te zamen hande lende onder de firma Koster en Vermeer, kantoor houdende Mathenesserstraat 164 Rotterdam, pakhuis Maassluischedijk. J. Mostert, koopman, Rotterdam, Banier- straat 99 G. Bosman Jr., Rotterdam, Hugo de Groot straat 114a. H. van Dam, koopman in meubelen, Rotter dam, Willebrordusplein 9. j.van den Heerik Czn., koopman, gewoond hebbende Rijsoord, Pruimendijk E. 148, thans zon der bekende woon- of verblijfplaats hier te lande. Pieter Lagerwey, boterhandeaar, Rotterdam, Lieve Verschuierstraat 33. 31 Mei: De Handelsvennootschap onder de firma Twentsche Stoom Beijersch Bierbrouwerij Hagedoorn en Kirchmann, Almelo, H. J. Hage- doorn, bierbrouwer, Ootmarsum, H. W. Hage doorn, bierbrouwer, Almelo, vennooten van ge- mede handesvennootschap. (De verleende sur séance van betaling is ingetrokken). H. Rook, vischhandelaar, Enschede, Mink- maatstraat 188. H. J. Mautel, Hengelo (O.), KTabbenbosch- weg 11. H. van Giersbergen, koopman en handelaar in electrische artikelen, Almelo, Holtjesstraat 32. J. Kampherbeek, bakker en winkelier, Brucht gem. Ambt-Hardenberg B. 12. Opgeheven wegens gebrek aan actief het fail lissement van J. Voskens, slager, Rotterdam, Van Oldenbameveltstraat 94. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. aangekomen 4 Juni, Rabe, s„ Per- nau (voor Zaandam). Vertrokken 4 Juni; Venersborg, Lubeck! Ores tes, s., Hamburg. AMSTERDAM, aangekomen 4 Juni: Palma, Hamburg, ledig, Zeeburgerkade, Ned. Bevr.kan- toor; Ek, Oslo, stukgoed, Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor. VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MTJ. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN. 'STREEFKERK, uitreis, 2 Juni te Genua. KONINKL. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. ORESTES, 4 Juni van Amsterdam naar Ham burg. AJAX, 4 Juni van Amsterdam te Stettin. HEBE, 3 Juni van Kopenhagen te Gdynia. VESTA. 4 Juni van AexandriO te Jaffa. AMAZONE, 4 Juni van Valencia te Malaga. EUTERPE, Bordeaux naar Amsterdam, pass. Juni n.m. 2 uur Bevezier. JAVA—NEW-YORK LIJN. KOTA BAROE, 3 Juni van Pennang naar New-York. ROTTERD. LLOYD. KEDOE, uitreis, 4 Juni n.m. 3 uur van Port- Said. SLAMAT, uitreis, 4 Juni n.m. 1 uur van Lis- SEtfoon KOTA AGOENG, thuisreis, pass. 4 Juni n.m. 2 uur Kaap del Armi. DIVERSE SCHEPEN. BATAVIER VII, 4 Juni Van Rotterdam te Middelesbro. BATAVIER VIII, 3 Juni van Rotterdam te Jersey. JONGE JOHANNA, Blyth naar Marseille, pass. 2 Juni Finisterre. JONGE JACOBUS, Rotterdam naar San Louia du Rhone, pass. a Juni Finisterre.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2