Warschau in vogelvlucht Zeilwedstrijden te Harwich. MERKWAARDIGE STAD DINSDAG S JUNI 1934 „VRIJHEID EN GEBONDEN HEID" Inleiding in het R.K. Verbond voor Kinderbescherming NAAR HET LOO TERUG Bestuurder verkeersvliegtuigen Tot commies bevorderd LIED VAN DE KLEINE H. THERESIA Een vertaling van haar eigen tekst „BOMMEN OP NEDERLAND" Medailles toegekend Belastingdienst Landmacht Veel is er, dat nog herinnert aan Rusland Bloeiende volkskunst Het paard nog in eere Beschamend voorbeeld Eerste Communiecantje in de straten van Warschau $PiS voor ons als wij zien wat de Polen brengen. En toch, om ons tot het aardewerk te bepalen, hebben wij nog wel producten, waarmee wij voor den dag kunnen komen: men denke aan het Makkumer aardewerk. Maar waar in Am sterdam, behalve voor grof geld bij een anti quair, kan men zch een mooie Makkumer kom of schotel koopen? Wij mogen dan nog herinneren aan de gast vrijheid, welke wij ondervonden van de ver schillende Poolsche autoriteiten, waarvan wij noemen den heer Wilczynski, secretaris-gene raal van de Polskie Linje Lotnicze, graaf Los, directeur van de Persafdeeling van het minis terie van Verkeerswezen, van onzen zaakgelas tigde te Warschau, mr. dr. L. Carsten, van den Nederlandschen consul, den heer P. C. G. Pee reboom en vooral diens zoon, den heer L P. Peereboom, die ons als tolk diende. En daar onze reis zoowel heen als terug ons korten tijd in Berlijn bracht, kunnen wij tenslotte de hartelijke ontvangst vermelden, welke ons van de zijde der Deutsche Luft Hansa, vertegen woordigd door de heeren Matthias en Kurt Jentkiewicz, ten deel viel. Op 6 Juni a.s. zullen Poolsche journalisten onder leiding van Graaf Los een tegenbezoek aan ons land brengen, waar zij de gasten zijn van de K. L. M. De algemeene vergadering van het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming zal worden gehouden Maandag XI Juni a.s. In de middag vergadering. die te Utrecht in hotel Kasteel van Antwerpen, Oude Gracht, zal worden ge houden, zal prof. dr. Th. Rutten spreken over „Opvoeding in vrijheid en gebondenheid". Deze' vergadering zal om twee uur beginnen. H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses zijn Maandagavond om kwart voor zeven per auto van Huis ten Bosch naar Het Loo vertrokken. Bij beschikking van den Minister van Wa terstaat is in de plaats van wijlen aen heer P. H. Gallé benoemd tot lid der Commissie van Advies voor de opleiding tot bestuurder van verkeersvliegtuigen de heer E. Crone, lid van het College van Commissarissen van het Va- derlandsche Fonds ter aanmoediging van '6 Lands Zeedienst, Bestuurder van de Kweek school voor de Zeevaart. By K. B. zijn de adjunct-commiezen bij het Departement van Koloniën de heeren P. C. Rijninks, J. H. Nelleke en A. C. Oskam be vorderd tot commies Onlangs werd in een Fransch tijdschrift dei Redemptoristen een lied gepubliceerd op de be kende schilderij van O. L. Vrouw van Altija- durenden Bijstand, welk lied vervaardigd is door de kleine H. Theresia van Lisieux m Maart 1897, dus ongeveer zes maanden vooi haar dood. Zij wilde daardoor een liefdedienst bewijzen aan haar toenmalige novice, ae tegen woordige Soeur Marie de la Trinitê, die onlangs in naam van haar overste Mère Marie Agnes de eigen zuster der Heilige, uit den Carmel van Lisieux het gedicht aan een Franschen Re demptorist stuurde. Dit lied is nu voor de Aartsbroederschap van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bija&nd der St. Josephkerk te Den Bosch in het Neder- landsch vertaald door pater L. Voncken C.s.s.R en zal voortaan in haar vergaderingen herhaal delijk gezongen worden ter eere van de Moedei van Altijddurenden Bijstand en haar groote die nares, de kleine Theresia, wier beeltems in de Redemptoristenkerk van Den Bosch naast deu Maria-troon staat. Met verlof van de Redemptoristen, met name van den directeur der genoemde Aartsbroeder schap, laten wij hier de vertaling van dit ge dicht volgen, dat gezongen kan worden volgen; de wijze van het Roermondsche Jubellied od O. L. Vrouw in 't Zand, door den bekenden pa ter Haagh indertijd getoonzet: O Moedermaagd uit zaalger oord, Gij weet, hoe mij Uw Beeld bekoort; Hoe k reeds als kind Uw blikken las, Hoe wei 't mij in Uw bijzijn was. REFREIN Moeder, in 't vertrouwen Eeuwig U t'aanschouwen, Was me Uw Beeld op aard Boven alles - alles waard. Als ik gehoorzaam was geweest, Scheen het, of Gij mij lachend preest; Doch had ik een'ge schuld begaan, Dan zaagt Ge mij zoo droevig aan. En stemdet Gij mijn bede in. Hoe voelde'ik dan Uw moedermin; Voor O geknield, heb ik op aard Een zoet var 't paradijs ontwaard. En wacht mij strijd in het verschiet, Als Gij my bijstaat, vrees ik niet; Want, daalt mijn levensavond neer, 'kWil zielen geven aan den Heer. O heerlijk Beeld, o Moeder mijn, Altijd zult Gij mijn Bijstand zijn; Wanneei mijn oog voor 't aardsche zwicht Zij 't stervend op Uw Beeld gericht. SLLOTREFREIN Dan zal'k eenmaal rusten, Ver van d'aardsche kusten, Vrij va. nood en smart, Heil'ge Moeder aan Uw Hart. Het snel bekend geworden boekje van den neer M. u. M. Gemmeke. inspecteur van po litie te Amsterdam, „Bommen op Nederland", is reeds in tweeden druk verschenen oij Jacob van Campen te Amsterdam. Z. Exc. Munster de Wilde heeft voor dezen druk een voorwoord geschreven, waarir hij schrijft: „De oorlog die van 1914 tot 1918 dooi de ge- neele werela heeft gewoed, verschilde van alle vroegere oorlogen door het gebruik, aat werd gemaakt van de chemie. Alle teekenen wijzen erop, dat, mochten ooit de volkeren weer te genover elkaar in het krijt treden, wat God verhoede, de chemische strijdmiddelen zullen worden toegepast in een mate, vergeleken waarbij de wereldramp, die achter ons ligt, nog slechts een kinderspel zou zijn. Ontzaglijk la het leed, dat door deze chemische strijdmid delen wordt berokkend, niet alleen voor de strijdvoerenoe legermachten, maar ook voor de burgerbevolking achter de fronten. „Men is erop bedacht geworden, om het on heil, mocnt het over ons komen, tot zoo gering mogelijke afmetingen terug te brengen. Daar toe dient de organisatie van de bescherming der burgerbevolking tegen luchtaanvallen van den vijand. „De schrijver van dit boek heeft een goed werk gedaan door de gevaren uiteen te zetten, welke bij eer luchtaanval dreigen en de mid delen aan te geven om zich daartegen te be schermen. Moge het boek in breeden kring ae belangstelling wekken, die het verdient." Bij deze woorden sluiten wij ons gaarne aan. Er wordt over den komenden oorlog door som migen te veel gefantaseerd en door velen nog te weinig nagedacht. Het is zaak de dingen te zien in hun juiste proporties de gevaren niet noodeloos te overdrijven en evenmin on verantwoordelijk te verkleinen. Den realisti- schen kijk krijgt men bij lezing van aen heer Gemmeke zeer sterk. Tegelijk met zijn boek ontvingen wij van de uitgeverij N. Samson te Alphen aan den Rijn een boekje ..Luchtbescherming' geschre ven door ien heer P. H. A. de Ridder De oe- doeling is hiermee een reeks uitgaven van Stu- dievereeniging voor luchtbescherming te ope nen. Het boekje handelt over organisatie van de luchtbescherming in het algemeen en over de verduistering en alarmeering in het bijzon der. Voor gemeentebesturen vooral kan het door zijn beknoptheid, teederheid en den practischen inslag van zijn opmerkingen zéér nuttig zijn. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in z;l- aan L. Klatten. bediende bij de firma S. J. G. Wulff te Rotterdam. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medailie n zilver aan A P. van der Burgh, monteur bij da Singer Maatschappij te 's Gravenhage. Benoemd tot majoor bij het 14e reg. inf de kapitein W. Ridder van Rappard van het 12e res. inf. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is de Inspecteur der directe belastin gen, enz. G B. Balkestein, Hoofd van de In spectie der directe belastingen te Goes ver plaatst naar Venlo en aangewezen als hoofd van de Inspectie der invoerrechten en accijnzen aldaar. Wanneer op de route naar Warschau de woonblokken van Berlijn, de meren van de Mark onder den luchtreiziger zijn weggegleden, biedt het landschap, vanuit het vliegtuig ge zien, weinig afwisseling meer. Eindeloos mo zaïek van bouwland en bosch, verstrooide of samengeklonterde huisjes, af en toe de spiegel van een meer, het is alles hetzelfde, van den Oder tot Posen en van Posen tot Warschau. Toch speuren de oogen met groeiende be langstelling naar de détails van het landschap, want over den Oder, of juister nog voorbij Posen verwacht men een andere wereld, een andere atmosfeer, verwacht men Polen en.... denkt men aan Rusland. In onze gedachten- associatie leeft die eenheid Polen-Rusland nog heimelijk voort en in het beeld van het land, in het beeld zelfs van de Poolsche hoofdstad is nog veel, dat dezen gedachten voedsel geeft en hen versterkt. Want wat wij zien op en langs den hobbe- ligen keiweg, waarover, na de ontvangst op het vliegveld, de autobus ons voortrolt naar stad, is wellicht Polen en niets dan dat, maar wij herkennen het slechts van foto en film als Rusland. De moeizaam voortzeulende boeren karren, de mannen met breeden neus en bor- steligen brauw onder scheef getrokken pet, vrouwen met kleurigen doek, het is voor ons Rusland. Ook de stad zelf. Warzawa, met zijn breede straten tusschen hooge, grauwe huizen blokken, dubbele vensters, blinde muurvlakken, het is alles Rusland. Eerste indrukken zijn immer het sterkst. Ons blijft die rit van vliegveld naar hotel het hel derst voor oogen. Hier proefden wij de sfeer van het land, het volkseigene, heel zuiver, vóór het cosmopolitisch hotel ons veel illusies zou ontnemen, vóór wij ook, te spoedig, gewend zouden zijn aan dingen, die ons een oogenblik tevoren nog opvielen en troffen. Den weinigen tijd, die ons bleef tusschen het program, dat onze ga6theeren voor het kortstondig verblijf hadden opgemaakt, zochten wij ook liefst de straten, om in het eendere beeld van elke we reldstad die uitingen te herkennen, welke typisch zijn voor land en volk. Er is iets in Warschau, waarvan groote bekoring uitgaat, iets geheim zinnigs, dat spreekt tot de verbeel ding. Misschien de eigenaardige krui- dig-zure reuk, dien wij snoven, zoo wel in de sloppen van het ghetto als op de breede boulevards? Of de wee moed van het hoefgekletter vóór onze droschke, terwijl in nachtstille straten de eerste morgenschemer tusschen de hooge huizen gleed? Ook het uitzicht van onze hotel kamer langs grauwe daken en blinde grijze muren, systeemloos gestapeld door geslacht na geslacht, had iets onzegbaars, slechts te realiseeren met de gedachte, telkens weer: dat, dat is dus Warschau. Karakteristiek stadsschoon bezit Warschau niet, of het mc^t de Rynek Starego Miasta zijn, de oude stadsmarkt met de in teere kleuren beschilderde oude gevels rondom. Ook de door kijk van menig binnenhof biedt nog wel eens een verrassend aspect. Meer merkwaardig dan mooi is het Ghetto, de oude buurt waar over de 300.000 van de Warschauer Joden, die .m totaal 30 pet. van de bevolking uitmaken, sa menwonen. Hier ontmoet men de Oostersche Joden-typen met lange zwarte baarden, slaap- lokjes, kaftan en hooge laarzen. Kleurig is er het leven in de groezele straten met donkere spelonken van winkels, deur naast deur waar de negotie hoog staat opgetast. Tenslotte de markten, zorgvuldig weggestopt achter de hui zen, op binnenhoven, die men van de straat kan afsluiten. Warschau, twee maal zoo groot als Amster dam, heeft de allures van grootstad. Het uit gaande leven beweegt er zich vrij tot het mor- gengrauwen, maar uitbundig is het niet. Het vreemdelingenbezoek heeft ook nauwelijks be- teekenis en de Pool zelf kan zich niet al te veel luxe veroorloven. Het verkeer in de bin nenstad is goed geregeld, de knalrood geschil derde trams, die aan de fiets geen concurrent hebben, rijden met winst. Opmerkelijk zijn in het stadsbeeld de oude droschkes, nog minstens even talrijk als de taxi's. Zij hebben geen ta rieven en rijden tegen elk aannemelijk bedrag. Ook bij het nachtvervoer heeft het paard zich gehandhaafd. In het moderne stadsgewoel zijn als vóóreeuwsche verschijningen de lage boe renkarren, zonder bok, met een of meer paar den bespannen, waarop de voerlui met hun lange legerjasen en platte petten weer zeer Russisch aandoen. Warschau is ook een Roomsche stad, zooals trouwens geheel Polen voor bijna 70 pet. Roomsch is. De mooie oude kerken verheugen zich in een druk bezoek. Een aardig beeld in de stad zijn de eerste communicantjes in hun beste kleeren met witte kousen, bloemen aan den arm en een kaars in de hand. Tijdens ons kortstondig be zoek zagen wij er vele. De Duitsche nationale luchtvaartdag op Tempelhof. De ballonnen zijn gereed om te vertrekken De nieuwe Spaansche gezant, de heer J. M. Doussinaque Y Teiseidor is Maandag in de Residentie aangekomen Een desillusie werd voor ons de Weichsel, waarvan men zich voorstellingen maakt ais van een Poolsche Wolga, waarover zich wel reus achtige bruggen spannen, doch die in werkelijk heid een armzalig riviertje is, welke net tegen Amstel of Spaarne volstrekt moet afleggen Vooral doen vreemd aan de uitgestrekte droog ten, die zich als gele vlekken in den smaden grijzen stroom afteekenen. Met een jaar of tion hoopt men echter de rivier te normali- seeren. Met een enkel woord willen wij nog reppen van de Bazar Przemysla Ludowego, waar uit sluitend de producten der Poolsche kunstnij verheid worden verkocht. Vergeleken bij den rijkdom van verscheidenheid en motieven, van het materiaal, dat hier te zien en betrekkelijk goedkoop te verkrijgen is, zijn wij in Holland toch wel heel erg achter. Dan vraagt men zich af: hebben wij eigenlijk wel een volkseigen kunstnijverheid? De rommel, dien de vreemde ling als zoodanig koopt b.v. in de „shop" van Sijtje Boes op Marken de eeuwige klompjes en de leelijke doosjes met molentjes er op, fabri kaat Tsjecho Slowakije, is toch een blamage De groote parade ter gelegenheid van den verjaardag van den Engel- schen Koning werd bijgewoond door den Koning zelf, den Prins van Wales •n den Hertog van York Het jacht van den Engelschen Koning, de .Britannia", in volle vaart tijdens de groote zeilwedstrijden, welke te Harwich gehouden werden De begrafenis van wijlen Anton Averkamp, den bekenden musicus, had Maan dag te Bussum plaats. Een overzicht bij de groeve tijdens de plechtigheid Aan H. M. de Koningin is Maandag op Huis ten Bosch te den Haag de eerste Hollandsche haring aangeboden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4