Oostenrijk uit de Ï.C.V. Fabrieksgebouw in vlammen De Graal in Engeland PIJNLIJKE BESLISSING NEVO GAAT NIET DOOR HEVIGE ONTPLOFFING TE ZAANDIJK HET WERK VAN HET CENTRALE HUIS I DINSDAG 5 JUNI 1934 Standpunt-Serrarens wint het Dienstbodenvraagstuk Garantiefonds niet bijeen 32 mille verduisterd Twee ernstig gewonden Rijke toekomst in zicht Steungelden gestolen en opgemaakt De strijd op het Congres van het Intern. Christel. Vakverbond te Montreux is beslist en ruim 100.000 Oosten rijkers treden uit Serrarens houding Het lid der Tweede Kamer Amelink, penningmeester van het Int. Chr. Vakverbond De resolutie Verbroken! Het lid der Eerste Kamer Serrarens, tlaemeen secretaris van het Int. Christ Vakverbond Welke maatregelen moeten worden getroffen? Geen medewerking van het bedrijfsleven Administrateur veroordeeld REGENT M. WIJTENBURG Moet eenigen tijd rust nemen EEN EIGEN MOTORBOOT Mooie prestatie van werklooze Gezellen te Rotterdam TEGEN GROOTERE KLASSEN LAATSTE EER AAN EEN GRAALL1D Tot ver in den omtrek was de knal hoorbaar en schrokken de menschen wakker Moeilijke blussching Oprichtingsmogelijkheid in an dere Engelsche, zelfs Austra lische en Britsch-Indische bisdommen Achterzijde van het Noviciaatshuis te Eastcote Penningmeester meldt zich bij de politie PATER P. HENDRIKX S. J. Uitvaart en begrafenis te Maastricht LOTSY VERLAAT DE TECH NISCHE COMMISSIE O. de Vries zijn opvolger? Het pleit ten opzichte van de Oosten rijksche eenheidsvakbeweging is op den tweeden dag van het congres van het Int. Chr. Vakverbond te Montreux beslist. En wel op een wijze, die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Beslist is n.l. dat de Int. Chr. Vakbeweging het „staatscreatuur" van de Staatsvakbeweging, zooals die in Oostenrijk in het leven is geroepen, niet be schouwt als een christelijke vakorganisatie en dus het Oostenrijksch Chr. Vakverbond niets anders overblijft dan uit het I. C. V. te gaan. En de Oostenrijksche delegatie, die onder leiding van den leider van het Oostenrijk sche Chr. Vakverbond Stand en zijn voor ganger Spalowsky, op het congres gestreden heeft voor het chr. karakter der nieuwe vakbeweging in Oostenrijk, heeft het oogenblik niet meer afgewacht, doch heeft nadat de discussie gesloten was en voor dat de resolutie, waarin de bovenbedoelde beslissing verwerkt was, aan de orde kwam het congres verlaten, vermoedelijk om dat zij niet verantwoordelijk wenschten te worden gesteld voor een te nemen beslis sing. Dit beteekent dus, dat het Int. Chr. Vakver bond noode een amputatie ondergaat en zijn ledental met ruim 100.000 vermindert. Een pijnlijke amputatie. Inderdaad! En onder den indruk daarvan heeft het con gres de beslissing hierboven bedoeld genomen. De heeren Serrarens en Amelink, die in op dracht van het I. C. V. terstond een onderzoek in Oostenrijk hebben ingesteld, hebben beiden de eerste in zijn brochure: „Het probleem Oostenrijk" en in zijn jaarverslag, de tweede in zijn referaat „Het recht van vereeniging van christelijk standpunt beschouwd", scherp stel ling genomen tegenover de „staatsvakbewe ging", de „eenheidsvakbeweging", zooals zij in Oostenrijk nu is gesticht. Van Oostenrijksche zijde is daartegen wel in gebracht, dat men niet tot de corporatieve orde kan komen, wanneer er aan arbeiderszijde or ganisaties van verschillende richting bestaan en aan de andere zijde één centrale organisatie en dat, nadat de moderne vakorganisatie ver boden was, een middel moest gezocht om de massa der arbeiders organisatorisch onder te brengen, doch de heer Serrarens wees er bij de beantwoording der sprekers met nadruk op, dat de christelijke vakorganisatie zich steeds prin cipieel gesteld heeft tegenover de eenheidsvak beweging, omdat zij deze een gevaar achtte voor het geloof harer leden en dat zij voorts ook steeds stelling heeft genomen en nog altijd neemt (men denke aan haar positie ten opzichte der Int. organisatie van den Arbeid van den Volkenbondtegen het uitsluitings systeem, waarbij één vakbeweging, mst uitslui ting van iedere andere, de positie opeischt van de vakbeweging te zijn; de groote fout, waar aan de socialistische vakbeweging zich schul dig heeft gemaakt en die zeker een der factoren is geweest, welke tot haar wegvaging in be paalde landen heeft geleid.) Er is nog wel een schuchtere poging gewaagd om tot een compromis te komen, althans uit stel te kragen. De Oostenrijkers hebben aan gevoerd, dat bij een te verwachten ontwikkeling van de nieuwe regeling voor de vrijheid en zelf standigheid der vakbeweging beteekenisvolle correcties zouden worden aangebracht, zij heb ben zich ook nu weer op de encycliek „Quadra- gesimo Anno" beroepen en van de zijde der delegatie van het R. K. Werkliedenverbond is nog even de suggestie gegeven om de kwestie in Standen van een commissie van onderzoek te stellen. Doch de heer Serrarens heeft met een beroep op zijn verantwoordelijkheid den vollen nadruk er op gelegd, dat de Chr. Vakbeweging haar grondbeginselen niet kan en mag verloochenen en dat een op dit oogenblik twijfelen zwakheid zou beteekenen. Het beroep op „Quadragesimo Anno" wees hij met beslistheid van de hand en ten volle hand haafde hij zijn meening, dat door het van boven-af opleggen van den nieuwen staats vorm, (terwijl er geenszins was het dreigend gevaar van anarchie als in 1918) het huidige Oostenrijk geen rechtsstaat meer is en de Re geering door de Chr. Vakbeweging te vernieti gen macht boven recht heeft gesteld. Na deze repliek was er voor twijfel geen plaats meer. Inzake „het recht van vereeniging" werd MI de volgende resolutie door het congres aan vaard: Het congres enz. kennis genomen hebbende van het referaat over het recht van vereeniging van christelijk standpunt beschouwd, verklaart, dat het recht der arbeiders, om zich ter behartiging van hun beroepsbelangen en van hun zedelijke en sociale belangen in vak- vereenigingen te organiseeren, onverzwakt ge handhaafd moet worden; dat de vakvereeniging een natuurrechtelijke organisatie is, voortgekomen uit den vrijen wil van den arbeider; dat het nut ervan overigens o.m. in de vol gende opzichten duidelijk gebleken is: a) door de verbetering der arbeidsvoorwaar den, met name door het afsluiten van collec tieve contracten, b) door het totstandbrengen en den verderen uitbouw der sociale wetgeving; c) door de instellingen van onderlinge voor zorg en bijstand; d) door bevordering van het vakonderwijs en de opleiding der leerlingen en de ontwikkeling van den arbeidenden stand; dat het werk der vakbeweging berust op bepaalde principieele opvattingen omtrent de positie van het individu, het gezin, zoowel als omtrent het economische en sociale leven, en dat voor de christelijke vakbeweging deze op vattingen bepaald worden door de christelijke beginselen; dat de christelijke vakbeweging de solidari teit tusschen alle factoren der productie en de daaruit voortvloeiende noodzakelijke samen werking erkent en bijgevolg den klassenstrijd verwerpt; dat de christelijke vakbeweging anderzijds de volksgemeenschap en de daarmede samenhan gende rechtmatige verplichtingen aanvaardt; dat zij verwezenlijken wil de corporatieve or dening van het bedrijfsleven, evenwel met eer biediging van de persoonlijke vrijheid en van de rechten van het individu; dat zij de socialisatie als systeem verwerpt; dat zij het beginsel der democratie verdedigt en zich stelt zoowel tegenover de dictatuur van het proletariaat als die van het fascisme en nationaalsocialisme, zij veroordeelt de over- heersching van de vakbeweging door den staat; dat het I.C.V. daarom met nadruk opkomt voor de vrijheid der arbeiders om zich te orga niseeren op den grondslag hunner beginselen en met name opkomt voor het recht der chris telijke arbeiders om zich te organiseeren in christelijke vakorganisaties, opdat zij in over eenstemming met hun beginselen kunnen arbeiden aan een hervorming van het econo misch en maatschappelijk leven in christelijken geest. Het I.C.V. verzet zich tegen het streven van iedere vakbeweging, die voor zich een mono polie-positie opeischt. In het bijzonder geldt dit voor het uitsluitingssysteem, dat nog steeds op de christelijke vakbeweging wordt toegepast op het terrein der Internationale Organisatie van den Arbeid. Het I.C.V. eischt van de Staten, op grond van de verplichtingen, welke deze in Deel XIII van het Verdrag van Versailles hebben aanvaard, dat zij de vrijheid van vereeniging zullen er kennen en beschermen voor elke richting der vakbeweging, die langs legalen, democratischen weg haar idealen en beginselen tracht te ver wezenlijken. In dit verband acht het I.C.V. het noodzakelijk, dat de Internationale Organisatie van dén Arbeid algemeene richtlijnen inzake het recht van vereeniging vaststelt. Ten opzichte van de nieuwe ordening van t economisch leven handhaaft het I.C.V. de in zijn program vastgelegde beginselen. De vak beweging moet niet alleen zijn de wegbereidster dezer nieuwe ordening, maar zij moet er ook een van de draagsters van zijn. Zelfs wanneer deze nieuwe ordening langs normalen weg tot stand komt, zal de vakbeweging een belangrijke taak te vervullen hebben, zoowel ten aanzien van de benoeming van de vertegenwoordigers der werknemers in de economische organen als ten aanzien van de uitoefening van een voort durende controle op het werk dezer organen en om eventueel de noodige critiek uit te oefe nen op hun handelingen, alsmede door de overheden ertoe aan te sporen, de vakbelangen en de sociale belangen der werknemers naar best vermogen te behartigen. Het I.C.V. doet een beroep op alle christelij ke arbeiders, om de vrijheid van vakorganisatie als in deze resolutie uiteengezet, met kracht te verdedigen en daarvoor de christelijke vakbe weging te versterken. Deze resolutie was de directe veroordeeling van de staatsvakbeweging in Oostenrijk en daarmee was de ongetwijfelde pijnlijke kwestie beslist. Ja, pijnlijke kwestie. Want de leiders der De Vereeniging van Nederlandsche Arbeids beurzen houdt op 18 en 19 Juni aa. te Zoist, in een der zalen van Hotel Figi een algemeene ver gadering. Op 18 Juni zal de vergadering des avonds om acht uur beginnen en op 19 Juni des ochtends om tien uur. Op den tweeden dag zul len worden oehandeld de prae-adviezen o"er t onderwerp: „Welke maatregelen kunnen worden genomen, om te bevorderen, dat meer Neder landsche meisjes dan thans het geval is, zich beschikbaar stellen voor het verrichten in loon dienst van huiselijke diensten en in welk op zicht kunnen de arbeidsbeurzen daarbij mede werken?" Chr. Vakbeweging in Oostenrijk, mannen als Spalowsky en Stand, die zoo vooraan hebben ge staan in den strijd voor de Chr. Vakorganisa tie, ziet men niet zonder smart gaan! Maar al is de band tusschen het I.C.V. en de Chr. Vakbeweging in Duitschland thans of ficieel doorgesneden, tegelijkertijd zijn zoowel in de rede van den heer Serrarens als in het slotwoord van den vice-voorzitter, den heer Pauwels (die den tweeden congresdag presi deerde) de noodzakelijkheid en wenschelijkheid onderstreept van het persoonlijk contact met de leiders van de Chr. Vakbeweging in die lan den, waarmede door de bijzondere omstandig heden de band is verbroken. De initiatiefnemers voor de Nationale De monstratie „Nederland Vooruit" in 1935 op het landgoed „Zijpendaal" te Arnhem, mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem en mr. J. Huges, deelen ons mede, dat, aangezien de pogingen om een tweede garantie-fonds bij 't Nederlandsche bedrijfsleven te plaatsen, of schoon in vele richtingen beproefd, geen succes hebben gehad en tijd voor verder onderzoek ontbreekt, door hen is besloten van nadere po gingen af te zien. De regéering, zoowel als burgemeester en wethouders van Arnhem zijn hiermede in ken nis gesteld. Mr. Huges verklaarde ons, dat deze beslissing de eenig mogelijke was. De tijd was reeds zeer krap toegemeten, de organisatoren kunnen niet de verantwoording op zich nemen, nog later de voorbereiding aan te' vangen. De kansen, dat de f200.000 voor het tweede garantiefonds in korten tijd bijeen worden gebracht, zijn tot een minimum gedaald. Het is voor de initiatiefnemers een groote teleurstelling tot een dergelijk besluit te moeten komen, daar hierdoor een zaak van groot landsbelang wordt opgegeven. Een troost is echter de spontane medewerking, die de Regee ring, vele vooraanstaande persoonlijkheden en ook de pers hebben verleend. Wij kunnen hierbij voegen, dat ook het Ne derlandsche publiek, dat de plannen met sym pathie heeft begroet, deze Jobstijding met lichte rouwstemming zal opnemen. Op Dinsdag 22 Mei had zich voor de Utrecht- sche Rechtbank te verantwoorden een 46-jarige inwoner van 's Gravenhage wegens verduiste ring van 18.000 ten nadeele van den Christe lijken Nationalen Werkmansbond. In totaal was de werkmansbond door verdachte, toen deze ad ministrateur van den bond was. benadeeld voor ten bedrag van ongeveer 32.000. De Officier van Justitie, Jhr. Mr. Twiss Quar- les van Ufford eischte een gevangenisstraf van negen maanden. De verdediger, Mr. Wieringa, drong aan op een geheele of gedeeltelijke voor waardelijke veroordeeling. Hedenmorgen deed de rechtbank uitspraak en veroordeelde tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk Regent M. W. A. Wijtenburg van het Semi narie Hageveld te Heemstede heeft, naar we vernemen, tijdelijk het seminarie verlaten en om rust te nemen zijn intrek genomen in de pastorie te Bloemendaal. Vijftien twintig werklooze leden der St. Jo- sephsgezellenvereeniging te Rotterdam, leer lingen van den cursus in werktuigkunde, heb ben in het afgeloopen winterseizoen in tijd van vijf maanden een kloeke en volledige motor boot gebouwd, die voorloopig een vasten dienst zal ondernemen van Rotterdam naar het va- cantiehuis en werkkamp „De Liebaard." Anderen, leerlingen van den cursus electro- radio-techniek hadden een compleet televisie ontvangtoestel, krachtversterker en «radio-ont vanger gebouwd. De Rotterdamsche raad heeft Maandag een voorstel van B. en W. om uit bezuinigingsover wegingen het maximum aantal leerlingen per klas bij net lager onderwijs op 48 te bepalen, verworpen met 23 tegen 17 stemmen. De overbrenging van het stoffelijk overschot van het zoo droevig om het leven geko men Gr aallid To van Soest naar de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper aan de Amsterdamstraat te Haarlem. De indrukwekkende stoet, waarin eenige honderden Gr aalmeisjes, vertrekt van de ouderlijke woning. Vanmorgen te kwart over vieren werden de bewoners der Zaangemeenten Koog aan de Zaan, Zaandijk en dfe buurtschap het Kalf uit hun slaap opgeschrikt door een hevigen knal. Toen men naar buiten keek, ontwaarde men spoedig, dat deze slag een gevolg moest zijn van een hevige explosie. Al spoedig bleek, dat een groote brand woedde in de, aan de andere zijde der Zaan gelegen Houtmeelfabriek „de Haan", toebehoorende aan de firma Gebr. Groot te Zaandijk. Deze fabriek, welke gelegen is aan de voor de brandweren ontoegankelijken Kalvering- djjk. bleek in lichter laaie te staan. De eenige mogelijkheid om het blusscnings- werk ter hand te nemen bestaat voor de brand weren hierin, dat de spuiten op zolderschuiten en motorbooten worden geladen om zoo naar de andere zijde van de Zaan te worden ge bracht. Al spoedig werd het waterkanon van de gemeente Zaandijk op deze wijze aan de aan- egplaats van de fabriek gemeerd en werden de perste stralen in de vuurzee geworpen kort daarop bijgestaan door al het beschikbare brandweermateriaal der gemeenten Koog aan de Zaan, Zaandijk en Zaandam. De gcolgan van de explosie, waarvan de oorzaak nog niet precies kon worden vastgesteld, waren ernstig Op het moment, dat deze geschiedde, waren een drietal arbeiders in de fabriek, welke dag en nacht werkt en juist een groote order uit Ame rika had ontvangen, aan het werk. Een hunner was kort te voren nog op het dak der fabriek geweest en had daar enkele ramen opgezet, de twee anderen waren bezig zakken houtmeel op steekwagentjes te verplaatsen. Deze laatsten, de 40-jarige Dirk Slop en de ongeveer 27-jarige Piet Hille werden door den hevigen luchtdruk, waardoor ook een groot gat in de fabrieksmuur werd geslagen, tegen den grond geworpen en geraakten in brand. Zij hadden echter nog de tegenwoordigheid van geest het gebouw te verlaten en sprongen m een in de nabijheid gelegen sloot. Beiden waien er echter al zoo ernstig aan toe, dat een direct vervoer naar het Zaandamsche gemeente-zie kenhuis noodig was. Tot ver in den omtrek was de brand zichtbaar en trok groote belangstelling. Het uit drie ver diepingen bestaande fabriekspand, dat het laatst in 1928 door brand werd verwoest, bevatte een groote hoeveelheid houtmeel. Enkele dagen tevoren was nog een belangrijke partij cacao- producten in de fabriek opgeslagen. Burgemeester Hellema van Zaandijk was reeds vroegtijdig op het terrein van den brand aanwezig De schade wordt door verzekering gedekt. De toestand van de beide arbeiders, die bij deze ontploffing gewond zijn, is naar we nader vernemen nog ongewijzigd zeer ernstig. Het fabrieksgebouw moet na deze ramp wel als verloren worden beschouwd. Het zal ook een groote vraag zijn, of heropbouw zal volgen, om dat de verzekeringsmaatschappijen voor de ver zekering van een dergelijke fabriek zeer hooge eischen stellen. Ontploffingen kunnen moeilijk worden ver meden. Den geheelen morgen is de brandweer nog be zig geweest met de bestrijding van het vuur. Eerst tegen twaalf uur kon zij inrukken. De grootste verwoestingen zijn aangericht door de explosie, die de geheele machinekamer uit el kaar heeft gerukt, zoodat daarvan zoo goed als niets meer staat. De knal was zoo hevig, dat be woners van de Stationstraat te Koog aan de Zaan uit hun slaap zijn wakker geschrokken. Wij hebben reeds melding gemaakt van het feit, dat Z. E. Kard. Bourne aan de Engelsche Graal een prachtig novici aatshuis te Eastcote heeft geschonken ter op leiding tot Vrouwen van Nazareth. Het huis is direct in gebruik genomen en zal, naar ver wacht wordt, de Graal in Engeland een ge weldigen stoot geven. Ondertusschen breidt het werk in het Cen trale Huis in 58, Sloane Street zich meer en meer uit. Het training-centre voor de leidsters is hier van zeer veel belang. Met het toenemende aantal Graalwachten en groepen is een corps van goed onderlegde leidsters onmisbaar en Sloane Street is dan ook het middelpunt van de verschillende cursussen in Psychologie, Li turgie en Apologie, Gregoriaansche Zang, De- bating Courses, Rhytmical Interpretation en Elocution enz. enz., terwijl in de verschillende week-ends gesproken wordt over de taak der leidsters in de Graal, de Graalmethode en Graal-geest, de werkzaamheid in de Graal als Katholieke Actie enz. Verder vereischt de administratie een aan tal geschoolde krachten. Het aantal abonne's op „Fire", het eigen or gaan, dat eens in de maand verschijnt, groeit gestadig aan en verspreidt zich niet al leen over Engeland, doch ook over het buiten land, Ierland, Amerika en Indië. Onlangs bood een vooraanstaande katholieke uitgever in New-York aan om „Fire" gratis te verspreiden, hetgeen het gevolg heeft, dat vele Katholieken in Amerika zich abonneeren. De correspondentie vraagt veel tijd en zorg, daar er nog steeds uit alle deelen van 't land inlichtingen gevraagd worden over het werk en wezen van de Graal, en veel verzoeken tot op richting van een plaatselijke afdeeling. Verder zijn de Departementen een belangrijk punt. O.a. zijn in Sloane Street gevestigd: Het Departement voor „Elocution and Dra matics". Dit heeft op het oogenblik als voor naamste taak, de opvoering van een spel ter gelegenheid van het 50-jarig Priesterfeest van Zijne Eminentie Kardinaal Bourne, dat op 1 Juli zal plaats hebben. De verschillende groe pen zijn al druk bezig met repetities. Ditmaal zal het niet in de Albert Hall gegeven worden, maar in het „Cambridge Theatre", dat zich uitstekend leent voor het acteeren met kleinere groepen. Het koor zal gevormd worden door 200 leden van het Clubhuis in 't Noorden van Londen. Het Sport Departement heeft al reeds ver schillende wedstrijden en toumamenten in korfballen, tennis en zwemmen uitgeschreven, en overal zijn clubs aan het trainen om tegen elkaar uit te komen. Ook kampeeren is een typisch Engelsche lief hebberij en aan de Graal werd een terrein afge staan waar geregeld groepen week-ends kunnen doorbrengen. Een prachtige gelegenheid om het nuttige met het aangename te vereenigen en den geest te versterken. In de sport ligt speciaal in Engeland nog een groot terrein voor werkzaamheid open en de Graal tracht dan ook haar weg te vinden om liggende parochies hebben er geregeld hun de Sport op een meer vrouwelijke en Katho lieke basis te brengen. Het ledenaantal van het Clubhuis in Upper- street groeit steeds aan, circa 300 uit de om- bijeenkomsten. Deze verschillende groepen zijn speciaal gesplitst op activiteit in verband met de Katholieke Actie. Zop is er een groep die op zich genomen heeft de „census" van een parochie op te maken. Een andere groep zorgt voor deelnemers aan retraites en conferenties voor niet-Katholieken in de parochie, weer een andere voor de verspreiding van de Katho lieke pers in de parochie. Verder zijn er ontwikkelings-clubs, voor ver loofden, charitatieve groepen enz. Er zijn ook kleinere groepen die de zorg heb ben voor de financien, 't tijdschrift en de weke- lijksche H. Mis der Graalleden in de diverse parochies. Met Pinksteren werd de eerste Retraite gehouden voor een élite-groep op een groot buitengoed buiten Londen. De Re traite werd gehouden door Canon Vance. M. A. Ph. D. Het groote landgoed met de honder den hectaren bosch en park staat van nu af tot beschikking van de Graal voor Retraites en Conferenties. Een belangrijke afdeeling is het Graalwacht Departement, 'n 12-tal parochies in de ver schillende voorsteden van Londen hebben hun groepen, die geregeld wekelijks bij elkaar komen. Verschillende andere zijn in voorbereiding en wachten slechts op hun leidsters, die eerst een 6 maandelijkschen cursus in Sloane Street moeten hebben doorgemaakt. Buiten deze Graalwachten, die zeer actief en vooruitstrevend werken de leden zijn vol ini tiatief is er nog een geheel nieuwe tak ge vormd. Dit zijn de „Power-Stations", groepen van jonge meisjes in kostscholen, die vanwege hun studies nog niet actief in de beweging kunnen medewerken. Deze groepen zorgen voor de zoo noodige geestelijke kracht. Eens in de maand komen zij met hun captain samen en maken plannen voor welke intentie zij de komende maand zullen bidden en wat ze speciaal kunnen doen. Zij leeren ook de beweging kennen en hel pen met artikelen te schrijven en vlaggen te ontwerpen. Daar de meeste Engelsche meisjes van goede standing tot hun 18de jaar op kostschool zijn, was dit de beste wijze om ze in de organisatie op te nemen en zoo zijn er een 10-tal Power- Stations gevormd o.a. New Hall, Chelmsford, Sacred Heart, Tunbridge Wells, Hendon, Tot- teridge en sinds eenige maanden 2 in Schot land, in Glasgow Dowan Hall Training College en een onder de studenten van Graiglockhart Training College in Edinburgh. Daar deze meisjes de latere Universiteits studentinnen zijn, zijn .deze Power-Stations van groot belang voor de toskomst. Op het oogenblik zijn de studenten van de meeste colleges van de Londensche Universiteit in de Graal georganiseerd, waaronder Bedford- College, Kings-College en University-College, Furzedown-College. Een intense actie gaat er van deze groepen uit. Iedere week komen zij samen in de diverse colleges, wisselen ideeën en bespreken plannen. Zoo gaven de studenten van University College in al de Graalwachten lezingen over Engelsche vrouwelijke heiligen in verband met de Graal: Margaret Clitherow, Ma ry Ward, etc. Furzedown College organiseerde een tea en meeting voor niet-Katholieke mede-studenten, om te spreken over algemeene belangen en is nu bezig connecties aan te knoopen met Indische studenten met het doel zoo gauw mogelijk in Britsch-Indië te beginnen. Voor dit zelfde doel kwam de eerste Indische vrouwelijke doctor, Dr. Anne, over en bestudeerde de Graal in wezen en werking. Doch niet alleen de studenten, ook de jonge vrouwen in kantoren vormen een afdeeling op zich. Zij hebben op eigen initiatief een ka- mr gehuurd in het hart van de City, in de nabijheid van de Royal Exchange (Beurs) en komen daar wekelijks onmiddellijk na hun kan toortijd bijeen en beraadslagen hoe zij in hun kantoor den Katholieken geest kunnen versprei den. Hun leuze is „every office a fortress", niet zoozeer om allen onmiddellijk in de beweging in te lijven als wel cm en in de gesprekken en in de kleedij vooral de demoraliseerende in vloed tegen te gaan. Zij organiseeren ook een actie onder al de niet-Katholieken van hun verschillende kantoren. De actie onder de verpleegsters gaat zich in Londen ook zeer uitbreiden. De verpleegsters van het „London Hospital hebben een groep gevcrmd en het eerste punt van hun program is een Katholieke kapel in hun ziekenhuis te krijgen. Vanwege hun afwisselend nacht- en dagdienst is het tot nu toe altijd een groot probleem ge weest, hoe deze groepen te organiseeren, die toch juist zco'n geweldigen invloed kunnen heb ben voor het apostolaat. Nu echter deze eerste groep gevormd is, zijn er reeds verschillende verzoeken gekomen om ook in andere zieken huizen een groep te organiseeren. Deze opsomming van werkzaamheden is echter nog tot Engeland beperkt gebleven. Doch ook het buitenland en de andere werelddeelen geven blijk van interesse. De Aartsbisschop van Edinburgh inviteerde de Graal al meerdere maanden geleden om een centre in zijn diocees te beginnen. Een tekort aan werkkrachten was de reden dat dit voor eenigen tijd uitgesteld moest worden; met het pas geopende noviciaat echter hoopc het bestuur van de Graal dit spoedig te verwezen lijken. De bisschop van Wagga Wagga in Australië heeft onlangs een Australian Catholic Truth Society-boekje uitgegeven, dat een duidelijken uitleg geeft van het doel en de methoden van de Graal, en bestudeerde daarvoor ie beweging in Engeland en Holland. Hij verzekert een zeer vruchtbaar arbeidsveld in Australië en zal zoo spoedig mogelijk eenige begaafde Australische jonge vrouwen naar het Engelsche noviciaat sturen, die in de toekomst na een voldoende training in hun vaderland kunnen beginnen. In Amerika en ook in Britsch Indië is alles reeds in voorbereiding en binnen eenige jaren hoopt de Graal ook daar een bloeiende beweging te hebben. Verschillende connecties zijn reeds aange knoopt en er is een drukke correspondentie met verschillende jonge vrouwen in Britsch-Indië en vele Hindoe-studenten in Londen zijn ir contact met de Graal. „De wereld moet bekeeren en God zal triompheeren". De vorige week verdween de penningmeester van een werkloozenkas te Beverwijk met mede neming van een bedrag van 220.Hij had van de gemeente een bedrag ontvangen ten ein de dit uit te keeren aan de werklooze leden zijner organisatie. Na aftrek van de verdiensten der betrokken leden had hij 220 overgehouden, met welk bedrag hij naar België uitweek. Thans heeft de man zich zelf bij de Bever- wijkschepolitie aangemeld. Van het geld was niets meer in zijn bezit. Nadat terzake verduis tering proces-verbaal was opgemaakt, is hij weer op vrije voeten gesteld. Te Maastricht is Maandag het stoffelijk overschot van Pater P. Hendrikx S.J., in leven hoogleeraar in de theologische vakken aan het Collegium Mavimum der Paters Jezuïeten, be graven. Pater E. Beukers S.J., geassisteerd door Pater W. Heijmeijer S.J. en Pater Piket S.J., droeg de H. Requiem-Mis op. De uitvaart werd o.m. bijgewoond door den 89-jarigen vader van deu overledene, door Mgr. F. N. J. Hendrikx, vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch, Mgr. Dr. Poels, Mgr. dr. v. Gils en den zeereerw. heer M. van de Ven, secretaris van het bisdom Den Bosch. De heer K. J. J. Lotsy heeft naar de „Tele graaf" meldt, aan het bestuur van de K.NV.B. medegedeeld, dat hij niet in aanmerking wenscht te komen voor een herbenoeming tot voorzitter van de technische commissie. Waar de voorzitter van de technische com missie tevens bestuurslid van den bond moet zijn, is het zeer waarschijnlijk, dat het K.N.V.B.- besturuslid De Vries, die mede de leiding van den toer van het Nederlandsche elftal had naar Italië, de plaats van den heer Lotsy in de tech nische commissie zal innemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 9