De ontwapeningsconferentie Amerika tusschen de sterren Duitschland weer naar Genève? .^sl Belgisch kabinet afgetreden r Het nieuws van heden OOK BARTHOU KOMT MET EEN PLAN PARADOX HOLLYWOOD DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS 8UREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 7 JUNI 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18781 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek „Geen land zou zich meer gelukkig prijzen dan Frankrijk, wanneer Duitschland terugkeerde Weer een dag zonder eenig resultaat MODERNE GODSLAMPEN Het Weer VOOR DE VEILIGHEID VAN LONDENS VOETGANGERS In bevoegde kringen acht men het waarschijnlijk en wel binnen afzienbaren tijd Dr. Goebbels' bezoek aan Warschau Vastgesteld op 13, 14 en 15 Juni Barthou bemiddelaar De landbouwstaking in Spanje Onlusten op tal van plaatsen KOLENVOORRADEN ONTDEKT Besluit genomen na twee neder lagen in de Kamerzitting van Woensdag Wrok der Liberalen? De Intern. Arbeidscon- ferentie 40-urige werkweek besproken De vervagende sporen van de eer ste Spaansche missionarissen Belletje trekken bij de stars betaalt slechts enkele dollars per maand en wü De ,JEvangeliste" Bij de „stars" De Paradox Korte berichten Bezoekt \OUWEHAHDsMI# NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT GENèVE, 6 Juni. Om half vier vanmiddag is de zitting van het presidium der ontwapenings conferentie voortgezet. De Fransche delegatie had een eigen ontwerp-resolutie voor het ont wapeningsprobleem opgesteld en heeft deze he denmiddag aan het presidium voorgelegd. De tekst dezer resolutie luidt als volgt: De Hoofdcommissie neemt de ontwerpresolu ties in overweging, welke bij haar zijn inge diend door de delegaties der zes mogendheden, Turkije en Sovjet-Rusland; is overtuigd van de noodzakelijkheid, dat de conferentiewerkzaamheden moeten worden voortgezet met het doel een algemeene over eenkomst tot vermindering en beperking der bewapening tot stand te brengen; is vastbesloten onverwijld de reeds aangevan gen voorbereidende werkzaamheden voort te zetten zonder de bijzondere onderhandelingen, welke de regeeringen mochten wenschen te voeren, om het definitieve resultaat te verge makkelijken, te beïnvloeden. De Hoofcommissie, den nadruk leggende op de bijzondere beteekenis van een snelle oplos sing van zekere sedert den aanvang der alge meene beschouwingen ter sprake gebrachte kwesties, neemt de volgende beslissingen. la. Aangezien de resultaten van vroegere conferentiewerkzaamheden reeds sedert een jaar in Europa het sluiten van zekere regionale veiligheidsverdragen hebben mogelijk gemaakt, verzoekt de Hoofdcommissie de politieke com missie onverwijld haar werkzaamheden te her vatten in een vorm, welke zij passend acht, voor het sluiten van nieuwe overeenkomsten van soortgelijken aard en ten slotte eventueele betrekkingen met de Hoofdcommissie vast te leggen; lb De Hoofdcommissie verzoekt anderzijds de politieke commissie de bepalingen inzake de controle, welke reeds zijn aangenomen, voor zoover noodig te completeeren en voort te gaan met het onderzoek der uitvoeringsgaranties. 2. Luchtvaart. De Hoofdcommissie belast haar sub-commissie voor luchtvaartaangelegen heden met de onverwijlde hervatting der kwes ties, welke in haar resolutie van 23 Juli 1932 onder de rubriek I (luchtstrijdkrachten) wer den opgeworpen (internationalisatie der civiele luchtvaart, afschaffing van het bombardement uit de lucht, vermindering der militaire lucht strijdkrachten enz.) 3. De Hoofdcommissie verzoekt haar sub commissie voor de kwesties betreffende wapen- fabricage en den handel in wapens, onverwijld haar werkzaamheden te hervatten en overeen komstig de verklaringen van den vertegenwoor diger der Vereenigde Staten van 30 Mei zoo snel mogelijk rapport uit te brengen over de oplossingen welke zij voorstelt. Deze drie commissies moeten haar werk zaamheden naast elkander uitvoeren. Het zal de taak van het presidium zijn ze met elkander in overeenstemming te brengen. Zoodra de Hoofdcommissie de meest drin gende kwesties heeft opgehelderd, laat zij den President der conferentie de taak over op het geschikte oogenblik de noodzakelijke maatrege len te treffen, opdat hij, zoodra het pre sidium de Hoofdcommissie bijeenroept, voor zoover mogelijk een volledig ontwerp voor een verdrag aantreffe. De Hoofdcommissie verzoekt den president Op den weg naar Bavel te Ginneken is een nieuwe kerk door Z. H. ExcMgr. Hopmans ingezegend. Wij fotografeerden de hoogst moderne godslamp aan het hoofdaltaar. In üeze kerk is een moderne constructie toege past, op een standaard rust een wijde gla zen (kristallen) schaal, te midden waarvan öe glazen kelkbak met godsolie. Deze nieu- Vie toepassing is van den edelsmid Andries- sen uit Bergen op Zoom den regeeringen 't voorstel van Sovjet-Rusland, de conferentie onder den naam van vredescon ferentie permanent te verklaren, ter behande ling voor te leggen. In de zitting van vanmiddag heeft de Fran sche minister van Buitenlandsche Zaken, Bar- thou, deze ontwerp-resolutie toegelicht. Hij zeide o. a. het volgende: De kwestie van den terugkeer van Duitsch land drukt op de beraadslagingen. Geen land zou zich meer dan Frankrijk gelukkig prijzen, wanneer Duitschland zou terugkeeren. Geen deur is gesloten. In de Saar-kwestie heeft Frankrijk een bewijs gegeven van zijn goe den wil deel te nemen aan een internationale overeenkomst, waaraan Duitschland eveneens deel heeft. Doch verscheidene vertegenwoordi gers hebben de meening uitgesproken, dat de conferentie zonder Duitschland haar werk zaamheden niet zou kunnen voortzetten. De Fransche delegatie is deze meening niet toegedaan. Ten aanzien van dit verschil van meening verklaar ik, dat het mogelijk moet zijn te persisteeren bij een werkprogram, waarbij de regeeringen, welke het noodig mochten ach ten, de diplomatieke onderhandelingen met Duitschland kunnen voortzetten, opdat het zijn plaats weder inneme. Ik herinner er aan, dat ik er gisteren den nadruk op heb gelegd, dat men noch voorwaar den van Duitschland mag accepteeren, noch Duitschland voorwaarden mag opleggen. De deur moet open blijven; het is noodig, dat Duitschland door deze deur binnenkomt met volkomen gelijkheid van rechten door hier de verantwoordelijkheid op zich te nemen, welke dan gemeenschappelijk zal worden. De af wezigheid van Duitschland is geen hinderpaal voor de voortzetting der werkzaamheden, doch de aanwezigheid van Duitschland zou den werk zaamheden haar ware karakter geven en zou het misschien mogelijk maken tot een oplos sing te geraken. Frankrijk heeft met Duitsch land nota's gewisseld, welke op het oogenblik niet tot de competentie der conferentie behoo- ren, doch het is mogelijk, dat de regeeringen in staat zijn Duitschland te bewegen den drempel te overschrijden. Frankrijk heeft daar niets tegen en om dezen regeeringen haar vol ledige vrijheid voor te behouden, is in de re solutie de zinsnede over de bizondere onder handelingen ingelascht. Aan het slot van zijn verklaring kwam Bar- thou opnieuw terug op de verhouding tot Duitschland. Hij verklaarde, dat hij, om ieder misverstand te vermijden nopens de tusschen Duitschland en Frankrijk gewisselde nota's er den nadruk op wil leggen, dat de houding van Frankrijk tot nu toe ongewijzigd is. Meer heeft hü niet- -wiHen-zeggen»—i De Fransche regeering heeft steeds groote beteekenis gehecht aan het systeem van con trole en er naar gestreefd de bestudeering der kwestie van de uitvoeringsgaranties te bevor deren. De zitting werd daarop verdaagd tot Vrij dagochtend. Verwachting: In het Noorden zwakke tot H matigen, Noordoostelijke tot Oostelijken wind, in het Zuiden zwakke veranderlijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, iets warmer overdag. jË Verdere vooruitzichten: Onzeker. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinl BERLIJN, 6 Juni (V. D.) Het bezoek van Rijksminister Dr. Goebbels aan Warschau en Krakau is vastgesteld op 13, 14 en 15 Juni. De lezing, die Goebbels op uitnoodiging van Pool- sche intellectueelen zal houden in de aula van de Universiteit in Warschau, zal waarschijnlijk den 13den Juni worden uitgesproken. PARIJS, 6 Juni. (Reuter). Havas verneemt uit Genève, dat het onderhoud, hetwelk Barthou de vorige week gehad heeft met Baron von Lersner, die namens Duitschland te Genève onderhandelde over de regeling der volksstem ming in het Saargebied, niet alleen liep over het Saarvraagstuk, maar ook over den huidigen stand en vooral over de toekomst der Fransch- Duitsche betrekkingen. Tot den terugkeer van Duitschland in den Volkenbond werd weliswaar nog niet besloten, maar in politieke kringen acht men het waarschijnlijk, dat dit gebeuren zal en wel binnen afzienbaren tijd. De ver schillende verklaringen, welke Barthou in de laatste dagen met betrekking tot Duitschland aflegde worden als een goed voorteeken beschouwd. Deze verklaringen zijn overigens „geheel in overeenstemming met de Fransche nota's be treffende de ontwapening" en de houding van Barthou is geëigend, om datgene te verwezen lijken, waarnaar alle naties verlangen. MADRID, 6 Juni (United Press). Tengevolge van een botsing tusschen stakende landarbei ders en politie zijn te Tunbleque drie personen gedood en verscheidene gewond. Een troep stakers uit Jaue, overviel gewapend met bijlen en zeisen het dorp Torrepeiogil. Een persoon werd gedood en twee werden ernstig gewond. Te Sabione werd een vrouw gedood door een kogel die bestemd was voor den zoon van een landeigenaar. Een aantal huizen werd in brand gestoken. De autoriteiten hebben de plaatselijke bureaux der socialisten gesloten. Uit Samara meldt het agentschap Tass dat nabij Bombrow in het gebied van de midden- Wolga over een oppervlakte van 25 vierkante kilometer geweldige kolenvoorraden zijn ont dekt, die geschat worden op 200 a 300 millioen ton. Te Londen zoekt men naar nieuwe midde len om de veiligheid der voetgangers te verzekeren bij het oversteken der drukke straten. Hierboven een kruispunt, waar helder witte strepen op de straat den overgang aanduiden, terwijl lichtsignalen het verkeer stopzetten (Van onzen correspondent) BRUSSEL, 6 Juni. (Per tel.) He denavond is het kabinet-De Broque- ville afgetreden. Tijdens de Kamerzitting van Woensdag bleef de regeering twee maal achtereen in de minderheid. In een spoedzitting van den ka binetsraad, welke naar aanleiding daarvan werd bijeen geroepen, werd besloten het ontslag der regeering aan koning Leopold aan te bieden. Bij het einde der Kamerzitting van heden middag werden enkele hoofdelijke stemmin gen gehouden over verschillende vrij onbelang rijke wetsontwerpen. Een voorstel waardoor wijzigingen werden gebracht in het ontwerp betreffende de toela gen aan de kinderrijke gezinnen, werd verwor pen met 83 tegen 79 stemmen. Voor de stemming verklaarde de Luiksche afgevaardigde Horrent, dat de liberalen zouden tegenstemmen omdat door dit ontwerp de fi nanciën der gemeenten te zwaar zouden belast worden. Vijftien liberalen gingen met de op positie mee. Een tweede ontwerp, waardoor de regeering gemachtigd werd de vreemdelingen te straffen, die, na uit het land te zijn uitgewezen, weder in België worden aangetroffen, werd verwor pen met 80 tegen 74 stemmen. Zes liberalen en drie katholieken behoorden bij de tegenstemmers. Beide wetsvoorstellen waren door de regee ring ingediend. Na de Kamerzitting werd te zes uur een ka binetsraad gehouden, om den toestand te be spreken. De vergadering duurde tot kort na 7 uur. Minister Jaspar, die het eerst de zitting ver liet, deelde aan de journalisten mede, dat de regeering tengevolge van voornoemde stem mingen besloten had haar ontslag bij den koning in te dienen. In de wandelgangen der Kamer liep het ge rucht dat de liberalen uiting hebben willen ge ven aan hun ontstemming over het verleden week aangenomen wetsontwerp inzake de taai- regeling bij de gerechtshoven. GENèVE, 6 Juni (V. D.) De Internationale Arbeidsonferentie heeft hedenmorgen onder voorzitterschap van den Franschen senator Justin Godart, besprekingen gehouden over de instelling van een Internationale Conventie betreffende de invoering van de werkweek van 40 uur in de industrie en in commercieele be drijven en bureaux, als middel ter bestrijding van de werkloosheid. De Fransche vakvereenigingsleider Léon Jouhaux verdedigde het voorstel krachtig, dat door Orstedt namens de werkgevers krachtig bestreden werd, waarbij deze in het bijzonder wees op de vergrooting der productiekosten. Wie Amerika doorkruist en tijdelijk do micilie kiest in Hollywood, is er niet op bedacht, dat eeuwen geleden de Spaansche Padres de eerste teekenen van den godsdienst brachten, waar nu het „Dorp der sterren", Hollywood ligt. Doch langs de Cali- fomische kust, van Santa Barbara tot San Francisco, slingert zich een lange keten van Spaansch-Mexicaansche missies, het vervagend spoor der eerste missionarissen, stil en schil derachtig tusschen de uitgestrekte velden van sinaasappelboomen. De meeste heiligdommen zijn nauwkeurig on derhouden, maar leeg. Hier en daar treft men er een aan, waarin een ondernemend hotelier een uitgebreide collectie van religieuze curio siteiten verzamelde en voor de rest zijn de oude kerken en kapellen langs de kust en in Los Angeles in den loop der jaren overgegaan naar verschillende secten: methodisten, adventisten, baptisten, en al deze tempels, die des avonds verlicht zijn, wedijveren in opvallende illumina tie met de cinema's. Zij hebben overigens niet alleen hun tempels, maar ook hun bioscopen, hun radio's, hun concerten, en nog gisteren galmde het door mijn luidspreker: „Dames en heeren, vilt gij begraven worden onder een dek van warm zand, veilig voor water en overstroo ming, daar waar men u iederen middag de klassieke muziek van Mozart zal spelen, van Haydn en Wagner, waar uw verwanten verpoo- zing kunnen vinden op de steenen banken Op zijn reis rond de wereld bezocht Mare Chadourne ook „het dorp der sterren," Hollywood. Hij bracht een bezoek aan enkele beroemdheden en aan het décor-park der filmstudio's, waarvan hij hiernevens een verma kelijk relaas doet. zullen voor alle eeuwigheid voor u zorgen.... Forest Lawn (het doodenhuis in het bosch).... alle Zondagen concert." De drukst bezochte tempel is ongetwijfeld Angelus Temple, de kerk van Aimée Semple Mac Pherson. Met grooter succes dan de ener gieke Hindoes heeft deze evangeliste een nieuw „geloof" in het land van Califomië gebracht. Deze kordate Canadeesche, redenaar en too- venares, eenigszins goochelaarster zelfs, doopt haar duizenden volgelingen en dompelt hen onder in wapperende witte gewaden gestoken, naar den trant der negers, gekleed en wel in haar enorme bassins met lauw water gevuld. De charme der breede straten, met palmen en eucalyptusboomen beplant, begrensd door parken en tuinen, uitloopend op de groote bou levards van Hollywood, Beverley Hills en Sun set, heeft iets provinciaals, hetgeen voorname lijk te danken is aan het feit, dat hier alle architecturen van alle provincies der wereld bij elkaar gebracht zijn, soms in een geslaagden stijl, soms te landelijk, soms te pompeus. De zucht der Amerikanen om te ontsnappen aan het Americanisme, leidt vaak tot een alle gaartje van stijlen, die doen denken aan de bekende en traditioneele tentoonstellingspavil joens. We komen voorbij een soort hacienda met getraliede vensters. Het huis van Mariene Dietrich, die uit vrees voor de ontvoering van haar dochtertje alle openingen van haar huis van ijzeren staven heeft laten voorzien. We bellen aan bij Jeannette Mac Donald, die een eenvoudig huis bewoont. Groote antieke salons, oude fijn-genuanceerde zijden gordijnen, die prachtig passen bij de Florentijnsche schoon heid, die Jeannette is. Als de rage der histo rische films, die op het oogenblik over Holly wood raast, niet luwt, dan zou na „Catherina de Groote", „Christina van Zweden" en „Ma dame Dubarry", ongetwijfeld „Madame de Pom padour" een passende rol voor Jeannette Mac Donald zijn.... aldus zegt haar verlangend hart. Zij spreekt overigens Fransch en leest als zij tijd heeft Victor Hiougo, en natuur lijk! heeft zij haar werk boven alles lief! Gloria Swanson is uit. Constance Bennett is niet thuis. We zakken dus af naar Santa Mo nica, waar Marion Davies haar vrienden en kennissen ontvangt, iederen Zondag na vijf uur, tenzij het feest plaats heeft enkele hon derden kilometers van Los Angeles op de ranch van den heer Hearst. Het strand ter lengte van 1 kilometer, waar op tusschen de elegantste huizen van Los An geles het paleis van Marlon Davies pronkt, wordt geroemd als het voornaamste ter wereld. Het is een onafgebroken rij van paleizen, die ieder hun eigen zwembassin hebben, want het is geen bon ton zich in zee te baden. Maar, voor we bij Marion aanbellen, bezoeken we Norma Shearer, die, luisterend naar de stem van haar professor, in pyama de trappen af- dartelt. Men kan alles in Hollywood verwach ten, maar de filmster, die een model-moeder is, blijft een uitzondering, die men met ver rassing signaleert. Norma is, naar men zegt, zoo'n model-moeder, die, naar men eveneens zegt, twee aagen en nachten aan het ziekbea van haar baby vertoeft, zonder iets van haar beroemde teint en haar humeur te verliezen, zy studeert haar nieuwe rol in: Marie Antoi nette, die natuurlijk de heele Fransche ge schiedenis omvat. Zij laat ons een zeldzaam manuscript zien, voorzien van de zegels der Parüsche Conciergerie: „De uitgaven van de weduwe Capet".... Maar wij verlaten haar om heen te snellen naar de cocktails van de koningin van Hollywood, Marion Davies. zy ïykt een leeuwin met haar wilde en ge krulde haren en loopt met toornigen blik rond tusschen de dure en prachtige gordynen, langs de Engelsche lambrizeeringen en haar onaf zienbare bibliotheek. De koning der Ameri- kaansche pers, Mr. Hearst, heeft haar meniger» titel gegeven, waar zy prat op gaat en ont leend aan haar talent, haar energie, haar edel moedigheid (zy financiert een weeshuis en helpt werklooze collega's) en vooral haar be roemde gastvryheid. Wie by haar binnen treedt, zit aan met Bébé Daniels en Anita Loos. met de gebroeders M'Divani, met Mr. Hearst himself, met wien ik dan ook een onderhoud had, waarvan ik u later zal vertellen Wie uit een „New-Yorksche straat" plotse ling overgaat naar een Turksche stad met val- sche minaretten, daarna terecht komt op een pantserschip, dat zyn kanonnen richt op een valsche nacienda, veel echter dan de natuur zelfdie zit midden in de „buitenwerken" van de filmstudio's. Deze straten, steden, hou ten monumenten, al dit karton en gips. het is alles nauwelyks ontstellender dan de Boule vards van Hollywood. Doch wellicht, omdat deze buitenwijken van de studio niet bewoond zyn, hebben zij een singuliere sfeer, die de moeite loont er nader kennis van te nemen. In deze décors werden de meeste buitenop namen gemaakt, de paardrennen, de wilde achtervolgingen, die vroeger (nog geen twintig jaar geleden graasden hier de koeien!) op den Sunset-boulevard werden opgenomen. Gebouwd ten koste van groote sommen en ten bate van een of andere film, worden deze décors be waard om steeds weer opnieuw voor andere films te dienen. Men heeft steeds weer stan daardstraten noodig, waarin de uithangborden slechts hoeven verwisseld te worden om Parijs in plaats van New-York voor te stellen. En als de Sphinx in den weg staat, rolt men haar rustig onder de torens van de Notre Dame. In het hart van deze kathedraal heb ik de Sphinx namelyk ontmoet, zieltogend en werkloos, op een der heuvels van de Universal filmfabriek. Uit de nachtmerrie van de Rue Morgue, snelden we per auto langs een straat in Shanghai, langs de Grand Opéra, waar het be ruchte spook nog aanwezig bleek, dwars door „Parijs", waar de torens silhouetten teekenden tegen een mildere lucht dan die van de Seine; en de fantastische kathedraal was hier schoo ner dan in FrankrykEen valsch genoegen waar! Een valsch kasteel, comfortabel inge richt, is meer waard dan een echte burcht, dis onbewoonbaar is. Wat doet het er overigens toe, of de nederzettingen van Hollywood een décor van illusies zijn? De poëzie begint, waar de realiteit haar rechten verliestDe groot ste paradox, waar Amerika op uitloopt, is Hol lywood. Ik ken geen betere plaats om over de kunst matige paradijzen der toekomstige steden te droomen, dan het oasis-hotel, dat den schoo- nen naam draagt van „De Tuin van Allah", en dat gelegen is tusschen Hollywood en Bever- lcy« m« v MARC CHADOURNS HET BELGISCHE KABINET AFGETREDEN. Woensdagmiddag heeft wederom een zitting van het presidium der ontwapeningsconferentie plaats gehad. Barthou diende een ontwerp resolutie in, die hy uitvoerig motiveerde. Verbod der Indische Congrespartij ingetrokken. In bevoegde Volkenbondskringen acht men het waarschijnlijk, dat Duitschland binnen afzien baren tijd naar Genève zal terugkeeren. In verband met de landbouwstaking in Spanje kwam het op talrijke plaatsen tot onlusten. Zeer waardeerend schrijven van Z. H. den Paus aan Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen bü gelegen heid van diens gouden priesterfeest. Brand te Helmond heeft voor tienduizenden verwoest. Plechtig afscheid van zeventien Kruisheeren missionarissen te St. Agatha-Cuyk. Ex-consul van Costa Rica zal vervolgd worden wegens het verstrekken van valsche documenten. Tijdens de sociale ontwikkelingsweek te Utrecht van „Armenzorg en Weldadigheid" is een inlei ding over beroepskeuze gehouden. Oordeel der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot bescherming der openbare orde. Handhaving van het gezag dringend noodig geacht. Verbod communistische partij spoedeischend geoordeeld. Gemeenteraad van Amsterdam hecht goedkeu ring aan de nieuwe begrooting voor 1934. New-Yorksche Beurs: Prijshoudende stemming; later terugloopende koersen. 't Geluk van heden Het geluk is niet hetgeen morgen komt maar datgeen wat we vandaag in onze hand hebben. Het ongeluk van te velen is niet het veirlies van iets, maar het eerst waardeeren van hetgeen men bezat nadat men het verloor. Het geluk is nabij ons. Het hoogste goed dat God ons schonk is het leven. Leeren we het waardeeren als in gang tot de eeuwigheid. Zien we toch het schooné dat ons bezit is. Het ge luk van morgen is ongewis, maar het goluk van het heden is zeker. De eeuwigheid is het tijdlooze van giste ren, heden en morgen. En het eeuwig geluk van den ongekenden morgen zal ons eerst geworden wanneer we het heden hebben leeren schatten naar de waarde die God er aan schonk. Ons geluk is bij ons in het heden: God met ons en in alle eeuwigheid. Dinsdag zijn 39 arbeiders, die in een afgele gen district in Quebec werkzaam waren en die dreigden gevaar te loopen door een bosch- brand te worden ingesloten, door vliegtuigen gered. De White Star scheepvaartmaatschappy heeft aan de regeering der Vereenigde Staten een chèque ten bedrage van 2.000.000 dollar doen toekomen, waardoor wordt voorkomen dat beslag wordt gelegd op de „Olympic", die Dinsdag te New York is gearriveerd. Woensdagmorgen is men erin geslaagd alle nog in de mijn liggende 31 verongelukten te bergen. Alle 86 lijken zijn thans geborgen. De Zweedsche Rijksdag heeft voor het nieu we dienstjaar 15 millioen Kronen uitgetrokken om 417 K. M. spoorwegen te electrificeeren. De Chileensche regeering heeft een achter stallige schuld van twintig jaren aan de in tern. Post-Unie vereffend door werkloozen goud te laten zoeken in de rivierbeddingen van de Andes. De schuld bedroeg 1200.000 gulden, dit be drag is in alluviaal goud in minder dan een maand door een leger van 25.000 werkloozen bijeengebracht. OP OEN OCEBI Stand op Donderdag 1 uur v.m.; 753 Vorige stand: 755

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1