STADSNIEUWS I Titania Palace MARIA-STICHTING Het priesterfeest van Mgr. Diepen De kabinetscrisis in België DONDERDAG 7 JUNI 1934 ZOON VAN BURGEMEESTER DE VLUGT GETROUWD Met mej. A. Guépin MARKIEZEN EN GLOEI- LAMPEN GESTOLEN Te Heemstede VERKEERSONGEVALLEN Aanrijding te Bloemendaal Te Santpoort Scharesliep stal portemonnaie DOKTERSAUTO IN EEN SLOOT GEREDEN De aanrijder beriep zich op den motregen Personalia BRANDSTICHTING VAN ONZE RECHTBANK Zaandamsch dievencomplot De slapende brugwachter Knoeiende penningmeester Gevangenisstraf geëischt ONDERBEEN GEBROKEN Begrafenis G. M. Captein Autobusdienst HaarlemBenne broek opgeheven Roodvonk Josephine Butler Vereeniging 1 MODERNE ORNAMENTEN 1 I C.C. Krouwels- Koninginneweg 6 1 EEN MUSEUMSTUK Woestduin als Natuurbad En toch durft men er mee te rijden! Étfifi AGENDA 8 Juni 99 99 SCHAKEN HAARLEMSCH SCHAAK- GEZELSCHAP Kampioenschap tweede klasse N. S. B. Vijftig jaar getrouwd BURGERLIJKE STAND WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Bogoljubow wint de 24ste partij UIT DEN OMTREK ONGEVAL TE BEVERWIJK Door een leeg vat Examens acte L.O. ZAANDAM IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Namens priesters en geloovigen bood Mgr. Hendrikx een be langrijk bedrag aan ter leniging van geeste lijken nood Druk bezochte receptie Kanonnen bulderen in Brussel EEN DUUR HORLOGE En hoe het terecht kwam Het sprookjespaleis in het Carlton Hotel te Amsterdam tentoongesteld Even fantastisch als kostbaar Nog een verbanning in Italië WISSELKOERSEN Te Haarlem is hedenmorgen ten stadhuize het huwelijk voltrokken tusschen den heer L- B. de Vlugt, zoon van den burgemeester van Amsterdam en mej. A. A. M. Guépin. Om 11.20 arriveerde het bruidspaar en be steeg onder groote belangstelling van het pu bliek de trappen van het oude grafelijke slot aan de Grootq Markt. De bruid was in het wit; de bruid sir, Osjes en de kleine strooistertjes wa ren gekleed in zaeht-rose. De plechtigheid vond plaats in de groote trouwzaal, die op keurige wijze met palmen en eenvoudige purperbloemen versierd was. Nadat de gebruikelijke formaliteiten geschied Waren, hield de ambtenaar van den Burgerlijken Stand, voor dat speciale geval Mr. J. N. J. E. Heerkens Thiissen, een toespraak. Spreker achtte zich gelukkig het bruidsnaar als eerste te mogen gelukwenschen na de bur gerlijke verbintenis, waarover straks de zegen van den Allerhoogste zou worden afgesmeekt. Ge staat vcor een onbekende toekomst, aldus spr.. maar ge hebt de voorbereidingen met veel toewijding en verstand getroffen, zoodat ze niet anders dan hoopvol kan zijn. Den eersten tijd is a'les zonneschijn, dat is normaal. Maar er komen ook dagen, dat ge u bezorgd zult maken over allerhande zaken. Juist die zorgen, die moeilijkheden maken dat man en Yrruw elkaar meer leeren waardeeren. Door de liefde wordt iets schoons geboren, man en vrouw zullen elkaar bij zorgen niet den rug toekeren, maar steun bij elkander zoe ken in alle opzichten. Wanneer ge uw huwe lijksleven 7óó oDvat, weest er dan van overtuigd, dat er volle zonneschijn zal zijn. Dan waar deert ge wat ge voor elkander zijt en dan zal Gods goedheid niet nalaten uw huwelijk te ze genen. Spreker richtte zich dan tot de ouders en sprak de hoop uit, dat zij nog laren lang ge tuigen mochten zijn van den voorspoed hunner kinderen, de kindern waarvoor zij zich zooveel zore en toewijding hebben moeten getroosten. Een der eersten, die het bruidspaar geluk- wenschte, was de heer C. Maarschalk, burge meester van Haarlem, die met den secretaris, Mr. A. Wesctra, tegenwoordig was. De plechtigheid was hiermede ten einde en het bruidspaar liet zich daarna naar de Waal- srhe kerk rrden, waar het huwelijk door Ds. Krafft werd ingezegend. Bij de politie te Heemstede werd aangifte ge daan, dat in het gebouw van de Hollandscue Cultuur-Maatschappij aan den Leidschevaa-t- weg was ingebroken en aldaar 9 markiezen en 50 a 60 gloeilampen werden vermist. Als verdacht van dezen diefstal is door de politie alhier aangehouden een zekere B., die bekende bedeelden diefstal te hebben gepleegd en de door hem ontvreemde goederen te hebben verkocht. De markiezen zijn inmiddels door de politie alhie ropgespogrd en In beslag genomen. De verdachte is ter beschikking van de justitie gesteld. Bij de politie werd eveneens aangifte gedaan van het vermissen van een heerenrijwiel, dat onbeheerd voor een slagerswinkel was blijven staan. Woensdagmiddag had op de Donkere laan een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. De laatste kwam onverwachts uit een zijlaantje op den rijweg. De w.elrijder werd tegen den grond geslingerd, in weerwil van de pogingen van den autorijder, om de aanrijding te voorkomen. Zijn fiets was on bruikbaar geworden. Hij zelf kwam er goed af Van den auto was een portierraam in gruzele menten gebroken. Een der Inzittenden werd door glasscherven dermate aan het gelaat ge wond, dat hij zich onder heelkundige behan deling moest stellen. Hedenmorgen te negen uur botste op den Rijksweg te Santpoort bij „Rozesteyn" een per sonenauto, welke op weg was naar Schagen, tegen een boom. Bij het passeeren van een voorligger slipte de wagen en kwam zoodoende aan de linkerzijde van den weg tegen den boom terecht. De drie inzittenden, een echtpaar met een kind, kwamen er met eenige kleine verwodin- gen gen af, ofschoon de wagen totaal vernield was. onder toezichtstelling der reclasseering veroor deeld. De Officier had 2 maanden onvoorwaardelijk geëischt. Op 5 Mei deed een juffrouw uit Wijk aan Zee de onaangename ontdekking, dat haar porte monnaie verdwenen was uit de keuken, waar ze kort geleden nog neergelegd was. Ze had een man zien loopen van de keukendeur den weg op, doch hem alleen van achteren gezien. Donderdagmorgen voor de Rechtbank meende ze in een gedetineerden 41-jarigen scharesliep dien man wel te herkennen. Van dezen had een politieman gezien, dat hij iets in den grond trapte. Hü had daar eerst zoo geen acht op geslagen, doch later was hij eens gaan kijken en had toen de gestolen portemon naie gevonden. De verdachte ontkende hard nekkig. Hij was niet alleen geweest, maar had nog een zekeren Z. bij zich gehad, die bij de bakfiets welke zij bij zich hadden was gebleven. De president maakte nog het strafblad van verdachte, dat verre van schoon was, bekend. Verdachte had reeds vele veroordeelingen we gens dronkenschap, diefstal en oplichting achter den rug. De Officier van justitie eischte 6 maanden m. a. prev. De raadsman Mr. H. E. Prinsen Geerlings vroeg terugwijzing van de zaak naar den rechter commissaris, om Z. te hooren. Uitspraak 21 Juni a.s. Een 22-jarige chauffeur van een vrachtauto had op 6 Maart j l. den auto van een dokter, welken hij voorrang had moeten verleenen, op den Sloterweg bij den Bennebroekerweg aange reden, waardoor deze over den kop den berm af en in de sloot terecht kwam. De dokter was door omstaanders op het droge gebracht. Hij had drie weken lang rust moeten nemen. Hij had modder binnengekregen en moest in een Amsterdamsch ziekenhuis achttien dagen ver pleegd worden. De chauffeur van den vrachtauto stond daar om Donderdagochtend voor de Haarlemsche Rechtbank terecht wegens het veroorzaken van letsel door schuld. Eenige getuigenverklaringen wezen verdachte aan als den schuldige aan de aanrijding. Het was dien dag triestig weer; de aangere den doktersauto reed met 75 K.M.-snelhoid; de vrachtauto, een ca. 35 K.M. vaartje. De verdachte had de ruiten van zijn cabine gesloten. Uit de verklaringen, die verdachte van de aanrijding gaf, bleek, dat hij geen goed toe zicht meer over den weg had, doordat zijn ruiten beslagen waren tengevolge van den motregen, terwijl hij geen ruitenwisscher had. De president achtte het In zoo'n geval noodig, dat men de voorzichtigheid in acht neemt, vooral als men een kruispunt nadert. 'n Motorrijder die achter verdachte had ge reden, v/as achter verdachte blijven rijden, om dat hij den auto van den dokter zag naderen, deelde de president verder nog mee. De officier van Justitie oordeelde, dat de schuld van verdachte vaststaat, omdat hij het verkeer van i echts in dit geval den dokters auto voorrang had moeten verleenen. Dit leidde hij :evens af uit de getuigenver klaringen en die van verdachte zelf. Hij eischte drie maanden hechtenis en één jaar intrekking van het rijbewijs. De verdediger, Mr. W. Briët, bepleitte cle mentie. Uitspraak 21 Juni. Mej. M. C. Vreede alhier is te Leiden geslaagd voor het candldaatsexamen wis- en natuurkunde letter K. Voor de Haarlemsche Rechtbank stonden veer tien dagen geleden een achttal gedetineerden uit de Zaanstreek terecht, die Zaandam den laats ten tijd erg onveilig hadden gemaakt. Ze braken in en stalen vleesch, vee, geld, etc. In totaal eischte de Officier van justitie tegen H. 3 jaar, tegen E. 2 jaar en 2 maanden, tegen van E. 2 jaar en 10 maanden, tegen M. 2 jaar en 10 maanden, tegen De H. 1 jaar en 10 maan den, tegen Van der R. 1 jaar, tegen B. 6 maan den en tegen van IJ. 8 maanden. De Rechtbank vonniste heden H. tot 1- jaar en 10 maanden, E. tot 1 jaar en 2 maanden, v. E. tot 1 jaar en 8 maanden, M. tot 2 Jaar en 4 maanden. De H. tot 1 Jaar en 10 maanden, v. d. R. tot 8, B. tot 6 en v. IJ. tot 6 maanden gevan genisstraf, allen m. a. p. Veertien dagen geleden eischte de Officier van justitie tegen den schipper, die eigenmachtig de brug nabij Jisp opende, omdat de Drugwachter op zijn herhaalde signalen niet verscheen, be vestiging van het vonnis van den kantonrechter (f 40 boete). De Rechtbank ontsloeg verdachte van rechtsvervolging. De penningmeester van de afd. Bennebroek van den bond voor land- en tuinbouwarbeiders „St. Deus Dedit", die veertien dagen geleden te rechtstond wegens verduistering hij had de verdiensten van zijn beide dochtertjes niet op de steunlijst vermeld werd hedenmorgen door de Haarlemsche Rechtbank tot een maand voorw. gevangenisstraf met 2 jaar proeftijd en Eenigen tUd geleden stond voor de Haarlem sche Rechtbank een Lissenaar terecht, die in het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon brand had gesticht. De verdediger, mr. H. O. Drilsma had toen aangedrongen op het inwinnen van een psychia trisch rapport, waarom de Rechtbank de zaak naar den rechter-commissaris had terugverwe zen. Dit rapport werd hedenmorgen door Dr. Bur- det uitgebracht,, die een verminderde toereke ningsvatbaarheid bij verdachte had geconsta teerd. De Officier eischte 5 maanden onvoorw. en 5 maanden voorw. gevangenisstraf met onder toe zichtstelling der reclasseering. Mr. Drilsma bepleitte vervolgens de onmiddel lijke invrljheidsstelltng van zijn cliënt. Na raadskamer gaf de Rechtbank hiertoe be vel. Uitspraak 21 Juni a.s. Gisterenmiddag omstreeks 5 uur is op een trot toir in de Groote Houtstraat de 28-jarige mej. S. uitgegleden en gevallen, waardoor ze haar rechter-onderbeen brak. Na door een lid van den Ongevallendienst voorloopig te zijn verbonden is ze per ziekenauto van Mathot naar het Diaco- nessenhuis overgebracht. Men vraagt zich af welk voordeel de onderne- meers zich in een natuurbad in Bloemendaal. Wij gelooven niet, dat het gemeentebestuur van Bloe mendaal bereid zal zijn toestemming te ver leenen. Hedenmorgen had de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van den heer G. M Captein, die eenige dagen geleden aan de ge volgen van een verkeersongeval is overleden Het ongeval (even voor Pinksteren werd de heer Captein door een wielrijder aangereden er. brak zijn arm) leek oorspronkelijk geen ernsti ge gevolgen te hebben, maar later deden zich complicaties voor en daaraan is de heer Cap tein overleden. Hoezeer de overledene 'n algemeene en geëer de geachte persoonlijkheid was bleek wel heden morgen uit de zeer groote belangstelling bij de begrafenis, zoowel in de geheel bezette paro chiekerk in de Jansstraat als op de begraaf plaats „St. Barbara" waar ook velen den over ledene de laatste eer bewezen. Nadat eerst drie stille H.H. Missen waren gelezen werd om half 10 de plechtige Requiem mis opgedragen door den Zeereerw. heer P. C. v. Beukering, pastoor der parochie, met assis tentie van de Weleerw. heeren kapelaans A. J. I. Leesberg en Th. W. M. v. d. Lugt. De absoute op het kerkhof werd verricht door kapelaan A. J. I. Leesberg. Op de begraafplaats waren deputaties van het mannenkoor „Zang en Vriendschap" en van den R. K. Bond van Schilderspatroons, waar van de overledene lid was, aanwezig. Het mannen- en knapenkoor van de paro chiekerk voerde de liturgische gezangen uit. Een zestal bloemstukken, o.a. van genoemde vereenigingen, dekte de baar. Wij vernemen, dat de autobusdienst Haarlem Noordwijk vice versa, wat het verkeer over Bennebroek betreft, op 10 Juni definitief wordt opgeheven. De reden van deze opheffing is ge legen in een groot tekort op de exploitatiereke ning. De dienst werd zóó weinig gebruikt, dat rle ondernemer het niet langer verantwoord acht om den dienst, die dus blijkbaar niet in sen behoefte voorziet, in stand te houden. Dat het voor degenen,, die aan den Rijks straatweg en de Leidschevaart wonen en wel sens van den dienst plachten gebruik te ma ken. een teleurstelling beteekent, is alleszins begrijpelijk. De autobusdienst Noordwijk—Haarlem langs den Vogelenzangschen weg blijft als te voren gehandhaafd. Alhier zijn in de afgeloopen week van 27 Mei tot en met 2 Juni 4 gevallen van roodvonk ge constateerd. Men schrijft ons: De op 6 dezer uitgeschreven openlucht-bijeen komst op het buiten „Wildhoef" te Bloemen daal moest wegens het natte weer in een ver gadering binnenshuis worden omgezet, waar voor van het nabij gelegen gebouwtje „Mara- natha" èen dankbaar gebruik kon worden ge maakt. De Presidente der vereeniging, mevr. A. M. Kool-Pierson, opende de bijeenkomst en heette de aanwezige leden, busjeshoudsters en belang stellenden welkom, in het bijzonder het zang koor van de afdeeling Bloemendaal van den Ned .Protestantenbond, onder leiding van mej. C. J. Meijer, dat zijn medewerking verleende, en de verschillende sprekers. iMHiiiiiiiiiiiii mninuiiniinnninimniiiiiniiiinniiiiiiinmimnmnm DOELMATIGE EN GOEDE VERLICHTINGSORNAMENTEN KOOPT U HET VOORDEELIGST BIJ In een vergadering Dinsdagavond in hótel Roozendaal te Overveen gehouden, zijn eenige inwoners van Bloemendaal en Haarlem tot over eenstemming gekomen, om ergens in de gemeente Bloemendaal een natuurbad met tal van andere bijkomstigheden te stichten. Hiervoor heeft men 2 terreinen op t oog. Het eene is Woestduin, het andere kon nog niet genoemd worden, omdat daaraan nog enkele formaliteiten vast zitten. Het is een groote onderneming, waarmee een ka pitaal van plm. f 350.0C0 gemoeid moet zijn. Het complex zal bevatten, behalve de zwemvij vers voor kinderen, volwassenen en damesbad, een kanovijver, een wedstrijdbassin voor zwem men, velden voor allerlei sportbeoefening, (voet bal, tennis, hockey, athletiek enz), een speeltuin voor kinderen, openlucht-theater, een café en restaurant, theeschenkerij 'enz. enz. In den vijver komen eenige eilandjes, door kettingbruggen met den vasten wal verbonden. Deze kunnen in den winter weggenomen wor den, zoodat dan een flinke schaatsenbaan ont staan kan. 't Ontwerp is van den architect P. J. Pieters te Aerdenhout. De ondernemers hopen in November a.s. het werk te kunnen beginnen om in den zomer van 1935 daarmee gereed te zijn. De Haarlemsche politie heeft gisteren een prachtige automobiel in beslag genomen, die uitstekend kan dienen om in een museum voor Veilig Verkeer bijgezet te worden als voorbeeld hoe het niet moet! De handrem van den auto werkte in het ge heel niet, de voetrem zeer onvoldoende, want met een snelheid van 30 K.M. had de auto 16 M. noodig om tot stilstand te komen. Maar dat was nog niet alles. Ook het stuur was defect, de voor-' en achterwielen zaten los, d.w.z. ze rammelden en in het vóórspatscherm zat een scheurGezellig rijden! Het vehikel werd in beslag genomen en tegen den bestuurder, een monteur uit Den Haag, pro- ces-verbaal opgemaakt. Gebouw „St. Bavo": R. K. Bevolkingsbureau, uur; Alberdingk Thijm, 8 uur; Proza, 3 uur. Hotel „De Leeuwerik": Ned. Reisvereeniging aor Katholieken, half 9. Luxor Sound-Theater: „Paniek in den die- mtuin" 8.15 uur. alace: „Two Hearts in Waltz-time". Op het ooneel: Walther Behr 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater: „Wat nu, kleine man". >p het tooneel: de Willards 7 en 9.15 uur. De heer L. de Vlugt, zoon van den burgemeester van Amsterdam, is heden te Haarlem in het huwelijk getreden met mej. A. A. M. Guépin Noordijk en M. C. de Bruijn. D. de Bndjn en D. A. Boortman. W. F. J. Schouten en A. B. v. d. Weijden. Geboren: 3 Juni. d. van M. D. Boomars- Kuiken. 5 Juni, z. van H. v. Zijp-Vink. z. van J. P. Sabelis-Christiaans. d. van S. M. de Groot-Scholtz. d. v. W. M. Hoekstra-J de Vries. Overleden, 4 Juni, K. Boes, 70 j., Brouwers straat. 5 Juni, E. P. G. de Reus, 69 j„ Kool- steeg. D. L. v. Til-Lane, 33 j., Hazepaters- laan. Dinsdagavond speelde H.S.G. zijn 2en pro motiewedstrijd tegen de Residentie Schaakclub. Hieronder volgt de voorloopige uitslag: Vandaag viert het echtpaar Frerik Munninks- ma en Magteltje Timme zijn gouden huwelijks feest. De heer Frerik Munninksma is een stoere Hollandsche visscher, die met zijn 7de jaar al met vader met de schuit er op uit voer. Op 26-jarigen leeftijd kreeg hij een grooten ber- gings-blazer als schipper te besturen. Natuur lijk heeft hij heel wat medegemaakt in zijn langdurige visschersloopbaan en ook vele reddingen verricht. Voor een daarvan, n.l. de redding bij noodweer van een Engelschen kot ter, die gestrand was op de banken van Ter schelling, kreeg hij als belooning de eere-me- daille van de Oranje-Nassau-Orde. Het spreekt haast wel vanzelf, dat een zoo bekende visscher vandaag heel wat belangstel ling op zijn gouden huwelijksfeest heeft mogen ondervinden. Ondertrouwd: 6 Juni, H. A. Kors en J. C. v. Leeuwen. M. A. Diekmann en J. W. Meijer. H. v. Eerde en A. F. Hamers C. v Westerhoven en C. v. Mourik. D Peetoom en A. Marquardt. C. Blok en C. Schilp. G. v. Wijngaarden en H. A. Bom. J Nooij en H. H. Zweers. T. J. Besseling en C. Dollé. H. P. der Kinderen en T. v. d. Put ten. R. J. W. Strijland en J. H. Smeenk. P. J. Jonker en M. v. Stralen. J. J. v. d. Waals en E. M. Vellinga. J. M. v. Schra- vendijk en G. v. Dijk. G. F. Duits en J. J. Koene. Getrouwd: 6 Juni, H. A. Logmans en C. J. v. d. Berg. W. L. de Zwager en J H. v. d. Horst. A. M. Vermeulen en M. A. de Boo C. H. Dingenouts en W. C. v. Waard. H. Sepp en C. A. v. Melsen. P. J Schack- man en M. A. P. Giebels. P. Wit en W. Paape. J. K. Blankert en M. T Scherpen- huizen. W. J. de Winter en J. T Lucas. - L. J. Verputten en M. A. Molekamp. S. R.S.C.—H.S.G. M. EpskinR. A. G. Davidson H. H. KamstraG. Bollebakker A. A GordijnA. S. Kan J. L. M. MussertH. K. Vuurman J. C. LippeT. A. Puts P. J. Krietz_G. de Bruin W. J. Masdorp—J. H. Lichtenveldt C. J. A. ParlevlietP. Appelboom J. A. MuurlinkD. Wielenga L. RingerJ. van Tusschenbroek 0—1 0—1 afgebr. 0—1 0—1 1—0 1—0 1—0 Totaal 34 H.S.G. speelde aan de even borden met wit. De partij J. C. LippeF. A. Puts wordt Don derdag gespeeld. MANNHEIM, 7 Juni. De 24ste partij tusschen Aljechin en Bogoljubow opende wederom met een dame-gambiet. Aljechin maakte, terwijl hl, in een gevaarlijke stelling stond, een fout, waarvan Bogoljubow profiteerde. Aljechin moest na 39 zetten opgeven, zoo dat de 24ste partij door Bogoljubow is gewon nen. De stand is nu 1410. Hedenmorgen zou voor de Haarlemsche recht bank een expediteur uit Beverwijk terechtstaan wegens verduistering. De zaak moest evenwel worden uitgesteld, omdat verdachte een uur voor de terechtzitting een ongeluk had gehad. In de meening, dat hij een vol vat van een wagen moest halen, trok hij hier nogal flink %an. Het was echter leeg. De expediteur C. P. K. viel achterover en raakte bewusteloos. Nadat de man bij omwonenden was binnen gedragen, werd hij ter onderzoek overgebracht naar het St. Antoniusziekenhuis in IJmuiden- Oöst. ZAANDAM. Rijkskweekschool voor onderwij zerstossen). Geslaagd de dames D. Bartels, N. Boonstra, M. van Hoorn, allen te Wormerveer, T. Beeldman, W. J. G. Braat, G. Groen, allen te Zaandam en de heeren G. de Bruyn. H. Everhard, J. Harlaar, allen te Zaandam en Jac Heuman te Amsterdam. Goed afgeloopen. De chauffeur van de fa. Schreurs te Westzaan meende gisteren nog den overweg over den Provincialen weg bij de krui sing met de Hoornsche lijn te kunnen passee ren, toen de boomen reeds werden neergelaten Het gevolg was, dat de cabine geheel van den auto werd afgerukt. De chauffeur bleef echtei ongedeerd. Rijwielplaatjes gestolen. Niettegenstaan de aan het eind van de volgende maand de rijwielplaatjes verloopen en men zich met 1 Augustus van nieuwe zal moeten voorzien, worden nog steeds de belastlngmerken van ae fietsen gestolen. Gisteren deden drie onderwij zeressen van de Doniaschool daervan bij de politie aangifte. Te 12 uur hield de jubileerende bisschop re ceptie in een der zalen van het Bisschoppelijk Museum. Namens de priesters van het Bisdom voerde daar het woord vicaris-generaal van het Bisdom, mgr. F. N. Hendrikx, die dankbaar wees op het voorbeeldige priesterleven, waarin de jubilaris priesters en geloovigen voor gaat Dankbaar is ook het geheele diocees voor zijn vaderlijke zorgen en vermaningen, vooi alles wat hij voor jong en oud en voor de organisa ties in zoo ruime mate gedaan heeft. Priesters en geloovigen leven in dankbaarheid jegens God voor wat Mgr. voor het bisdom gedaan heeft. Mgr. Hendrikx wees op de geestelijke offerga ven van honderdduizenden geloovigen, dit tot intentie van den jubilaris ter H. Tafel zijn ge naderd. Als stoffehjk blijk van liefde en groote hoog achting van priesters en geloovigen bood spr. namens deze een belangrük bedrag aan, be stemd tot leniging van den geestelüken nood in het Bisdom. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, mr. dr. A. van Rijckevorsel. verscheen in gezelschap van de leden van Ged. Staten en sprak namens het provinciaal be stuur deszelfs gelukwenschen. Spr. wees op de goede verhouding tusschen het wereldlik en het geestelük gezag in deze provincie en achtte zich gelukkig dat het geestelük bestuur in de krachtige handen van den jubilaris rustte. Hü deelde daarop mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft de groote verdiensten van den jubilaris voor geheel Nederland te eeren door hem de hooge onderscheiding van Commandeur in de orde van de Nederlandsche Leeuw te verleenen. Spr. eindigde met den wensch, dat God den Bisschop nog lang moge sparen voor zün Bis dom, de provincie en geheel Nederland. De burgemeester van Den Bosch, mr. F. J. van Lanschot, vergezeld van het dagelüksch be stuur der gemeente, wees er trotsch op, dat mgr. Diepen een geboren Bosschenaar is, na Ophovius de tweede bisschop van Den Bosch uit deze stad geboortig. Spr. wees er op, dat de jubilaris in zich vereenigt de vier deugden, die Cuperius beschreef als de speciale deugden van den Bosschenaar: Getrouwheid aan den lands heer, zorg voor het onderwüs der jeugd, moed in den strüd en liefde voor den naaste. Hü deelde mede, dat de gemeenteraad met algemeene stemmen besloten heeft den jubilaris te benoemen tot eereburger van de stad en met zün gelukwenschen overhandigde de burge meester aan Mgr. Diepen de gouden medaille. Mgr. Diepen dankte ieder der sprekers afzon derlijk met een gevoelig woord. Ter receptie verschenen honderden autoritei ten, notabelen en particulieren uit Den Bosch en omgeving om Mgr. Diepen geluk te wen- schen. BRUSSEL, 7 Juni (per tel.). Vanmorgen om 7 uur werden 101 kanonschoten gelost om de blijde mare van de geboorte van prins Albert aan de Brusselaars kond te doen. De openbare gebouwen en vele huizen vlag gen. De plechtige doop van den prins vindt binnen een maand in Sint Goedele te Brussel plaats. D'e Belgische omroep speelde vanmiddag na de mededeeling der blüde gebeurtenis drie maal de „Brabaneonne." Eind Mei werd bü de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat een dame een pla- ina poishonoge, mec diamanten bezet en dat een waarde vertegenwoordigde van vier! enderd gulden had verloren. Dezer dagen kwam het horloge op eigenaar dige wijze terecht. Gebleken is, dat een ;cngen eet sieraad had gevonden, doch, er de vaarde niet van kennend, het had verkocht aan een kameraadje vcor het luttele bedrag van t 1.40. De jonge kooper liet vol trots zün aanwinst aan zün moeder zien. Deze begreep de waarde van het stuk en droeg den jongen op het hor loge bü de poiitie te deponeeren. In tegenwoordigheid van den Engelschen ge zant Sir Hubert Montgomery is Woensdag in het Carlton Hotel te Amsterdam geopend de tentoonstelling van het sprookjespaleis „Tita nia Palace". Dit miniatuurpaleis is, zooals onze lezers reeds weten, het levenswerk van Sir Neviie Wilkinson, die er zeventien jaren aan heets gearbeid en meer dan acht en twintig jaren de wereld heeft afgezocht om den inventaris van miniatuur-meubelen aan te vullen tot het wonderbaarlijk geheel dat thans verkregen is. Het sprookjespaleis van de feeënkoningin Titania overtreft de stoutste verwachtingen. Het heeft veel weg van een groot poppenhuis, maar één blik op de inrichting overtuigt den bezoeker dat hij hier staat voor een kunstwerk van onschatbare waarde. Het geneel is opgetrokken in verschillende bouwstülen. waarvan Italiaansche en Engel- sche stülen den boventoon voeren. De inhoud van de halls, zalen en kamers is even kost baar als fantastisch. De uiterst kleine meu beltjes en gebruiksvoorwerpen zün vaak de zeldzaamste kunstgewrochten. En tot in uiter ste détails is alles verzorgd. Zoo ziet men b.v. op het vloeiblad van een lessenaartje werke lijk de afdrukken van letterschrift. Om een indruk te geven van den zeldzamen inventaris, waarvan de opsomming veel en veel te ver zou voeren, laten wü hier een be schrijving volgen van de slotkapel. Boven het altaar is een schildering van Murillo's Prado Hemelvaart aangebracht. Hieraan alleen heeft Sir Neviie Wilkinson vier jaren gearbeid. Vlak er voor staat een copie van het kruis van Cong en ei onder de Ardagh Chalice in mi niatuur; de origineelen zijn oud Iersch werk. Het ontwerp van het plafond is overgenomen uit het Boek van Kells in Trinity College. Du blin. De vensters van doorzichtig email ge maakt door Miss Kathleen Quigly, zijn eemg in hun soort Links staat een bokshouten groep van de Heilige Familie, die zün oorsprong vond in Zuid-Duitschland en omstreeks 1600 werd uitgesneden. Een origineel verlucht boek der Uren. geschreven omstreeks 1450 ligt open od den katheder van het koor. De doopvont was eens particulier bezit van den Hertog van Leicester en de kleinste rozenkrans nangt op- zü van den bidstoei. Tenslotte staat er een kamer-orgei, waarop gespeeld kan worden. Het paleis bevat 15 zalen en vertrekken, waarvan vooral de troonzaal schitterend is be werkt. Niets ontbreekt er, tot zelfs modern huisraad als een stofzuiger en een Minimal? snelbluschapparaa' is aanwezig. Het paleis blijft tot 24 Juni in het Carlton hotel tentoongesteld. De entrée-gelden komen ten bate van de Vereeniging tot behartiging der belangen van het zwakzinnige kind. Sir Neviie Wilkinson heeft namelijk dit kost baar gewrocht opgedragen aan het gebrekkige kind. Zelf reist de reeds grijze, meer dan twee meter lange uitvinder met zijn waardevol bezit mee, terwijl hü er voor waakt dat het ner gens als xermisrariteit wordt beschouwd, maar overeenkomstig de hooge kunstwaarde, welke het inderdaad bezit. Slechts betreuren wü het, dat dit merkwaar dig geheel alleen in het Carlton Hotel wordt tentoongesteld, waarheen nu eenmaal groote bevolkingsgroepen niet gemakkelük den weg vinden. En het sprookje van Titania Palace is toch gemaakt voor iedereen. BRUSSEL, 6 Juni (V. D.) Naar verluidt zal minister-president Graaf De Broqueville pas morgenochtend den Koning het ontslag van het geheele kabinet aanbieden. Koning Leopold is echter reeds door zijn staatssecretaris, die de kabinetszitting van heden heeft bügewoond, op de hoogte gesteld van de politieke gebeurtenis sen. Men neemt aan, dat de Koning het ont slag zal aanvaarden. Hoewel omtrent den ver deren gang van zaken nog weinig met zeker heid gezegd kan worden, verwacht men dat de Koning den aftredenden minister-president De Broqueville, die volkomen zün vertrouwen schünt te bezitten, zal belasten met de vorming van een nieuw kabinet. In politieke kringen verwacht men dat De Broqueville, indien hij de opdracht van den Koning aanvaardt, van de gelegenheid gebruik zal maken om te voldoen aan de eischen der Walen, die sedert de benoeming van den Vlaam- schen Minister Van Cauwelaert voortdurend herstel van het „evenwicht" in de samenstel ling van het kabinet hebben geëischt. door neg een Waalsch minister in het kabinet op te ne men. Het aftreden van de regeering heeft te meer verrassing gebaard, waar de regeering oü oo stemming over de door haar voorgestelde ver worpen wetsontwerpen niet de vertrouwens kwestie had gesteld. BOLZANO, 7 Juni (D. N. B.). De geeste- lijke Michael Summerer uit Luesen (Zuid- Tirol) is geboeid overgebracht naar het eiland Lipari. Hij moet hier drie jaar doorbrengen, omdat hü de jeugdorganisatie „de Ballila" een maskerade had genoemd. 7 Juni 6 Juni 7 Juni 6 Juni Londen 7 47V2 7 "57/8 Kopenh 33.40 33.35 Stockh 3S.5'V2 38 471/3 37 oO 147AS Berlün 56 30 55.50 Parüs 73% ".73% Jslo 37.60 Brussei 34 46' 34.51 N-York 1.47 Zwitser! 47.92y2 47.91 (cable) Va

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2