Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan 'n„Omroeper" I voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS Jeugd en verkeer Man oni: i LAATSTE NIEUWS Prins geboren in België DONDERDAG 7 JUNI 1934 5iiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniuiiiiuiniiiu]iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiuiniHiniiimniiif5 240 onderwijzers en onderwijze- ressen behaalden verkeers- diploma Hartelijke toespraken Burgemeester Maarschalk SCHIP IN NOOD? Verkeersvlieger meent op 40 mijl van IJmuiden Gemengd koor „Polyhymnia" Flora 1935 Heemstede „Columba" Orgelbespeling Gevonden dieren en voorwerpen AT HLET l EK Wedstrijden K.T.K. Postduivenvereeniging „De Snelvlieger" Gevleugelde Vrienden Heemstede DAMMEN CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARLEMSCHE DAMCLUB WIELRENNEN STADION-WIELERBAAN VISSCHEN R. K. Vischclub „De Forel" DUIVENSPORT P. V. de Bonte Duif, Haarlem Het openingsprogramma EVEN TIJD VOOR EENWELVERDIEND HAPJE Albert geheeten De Bank van den Arbeid Wethouder van Antwerpen neemt ontslag als lid van den Raad van Beheer Generaal Berenguer vermoord Broer van den Spaanschen ex-premier Amerikaansche beurs wet geteekend Oude Testament van les roosters geschrapt Bommen bij Salzburg DE ZENDENDE „OEHOE' Duplex radio-installatie De industrie-échecs in Sovjet-Rusland En de zondebokken Den mond gesnoerd TERUG NAAR NEDERLAND De reis van den heer Hardeman niet zonder resultaat AMSTERDAMS NIEUWE BEGROOTING Zal zij nu eindelijk genade vinden bij Ged. Staten? Geen audiëntie De Olympische Dag Programma definitief opgemaakt De hippische sport De wielerwedstrijden Indië-Duitschland NIJENRODE-AFFAIRE Verdere behandeling louter een formeele kwestie WEER EEN MOLEN IN SLOOPERSHANDEN Polder „de Rondehoep" te Ouderkerk DE ONDERHANDELINGEN MET JAPAN De Kieler-Woche NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Woensdagmiddag had in het Concertgebouw een vergadering plaats van onderwijzers en onderwijzeressen, die den verkeerscursus, geor ganiseerd door de onderwijsverkeerscommissie, hebben medegemaakt, gevolgd door de uitrei king van een diploma en een insigne. Op het podium hadden plaats genomen Haar lems burgemeester de heer C. Maarschalk, de burgemeester van Bloemendaal Jhr. den Tex, de heer J. H. Tenckinck, commissaris van poli tie, de wethouder van onderwijs, de heer G. Boes, de inspecteur van het L. O. de heer H. v. d. Weijer en de directeur van openbare werken, ir. Maas. De voorzitter der vereeniging „Veilig Ver keer", kapitein T. Polis, opende de bijeenkomst met een welkomstwoord tot de reeds genoemde autoriteiten, de docenten van den cursus en de 240 onderwijzeressen en onderwijzers, die den cursus hebben gevolgd en die hiermee den grondslag hebben gelegd voor een hoogst mo derne opvoedkundige taak. Spr. verleende vervolgens het woord aan het eerelid van „Veilig Verkeer" De krachtige ontwikkeling van het snelver keer met de evenredige vermeerdering van het aantal verkeersongelukken leidt er toe, dat het een ieders taak is er toe mee te werken dat de ongelukken tot een minimum worden be perkt, aldus de burgemeester. Spr. vond het daarom een verblijdend tee- Tcen dat het particulier initiatief der vereeni ging „Veilig Verkeer" en de autoriteiten el kaar hebben gevonden. In verkeersopzichten gaat de politie corri- geerend en zoo noodig slechts opvoedend te 'Werk. Spr. zegde hartelijk dank voor de ambitie jfcij den cursus betoond, waarvan hij overtuigd Ss, dat deze de sympathie der burgerij heeft 'pndervonden. Hierna werd het woord gevoerd door den ■Voorzitter der onderwijsverkeerscommissie, den ■beer H. v. d. Weijer, inspecteur van het L. O. Deze sprak zijn voldoening uit over dezen itursus. Een jaar geleden zag hij zich voor de .moeilijke taak geplaatst het onderwerp „Jeugd Eerkeer" nader te bezien. Het deed spr. genoegen hierbij van alle kanten hulp te ïn mogen ontvangen. Met de verkeerscommissie waarin wethouder jRoodenburg zitting nam, werd het vraagstuk grondig bestudeerd. Hiermee was het contact JWet het gemeentebestuur van Haarlem bereikt 'dn het deed spr. genoegen, dat wethouder Boes, tfn navolging van zijn voorganger, direct bereid igevonden werd zitting in de commissie te ne- En, Spr. dankte ook voor de samenwerking t de politie, in het bijzonder hoofdinspec- ir G. H. Drayer en zijn staf, die zich zoo •bijzonder goed van hun taak als deskundige tdocenten kweten. Spr. dankte ook het commissielid den heer tTIi. Donkersloot. Ook binnenkort hoopte spr. het M.U.L.O. in ïjleze materie te betrekken. Spr. was verheugd over de goede resultaten. ;De Maart-vergadering bewerkte, dat zich niet minder dan 240 onderwijzers en onderwijzeres sen hebben opgegeven, waaronder velen die bun sporen op onderwijsgebied reeds hadden ■Verdiend en ook talrijke religieuzen, die iedere ■Week anderhalf uur onderdak hebben gehad op -bet politiebureau. -1 Uitingen van cursisten als: „Ik ben blij, dat tik dien cursus heb gevolgd", hebben spr. góed- gedaan. Persoonlijk is spr. buitengewoon voldaan en dankbaar voor het werk. Het concept-leerplan bad een goede pers. De actie voor de verkeers- tafels is in vollen gang, terwijl spr. ook ge merkt heeft, dat het onderwijs op school in die richting gaat. „Al hebt u door uw werk maar één men- Schenleven gered, dan heeft uw werk succes gehad", besloot spr. zijn rede, hieraan toevoe- :gend, dat het de eerste keer was in ons land, bat een zoo groot aantal cursisten de lessen Volgde. De commissaris van politie, de heer Ten- fcherick was vol waardeering over het onder wijzend personeel, dat zich de moeite getroost had om de lessen te ontvangen en had waar deering voor zijn eigen menschen, die de lessen hebben gegeven. Deze laatsten moeten toch al met de uren in politiedienst woekeren. Spr. zit niet „dik" in zijn personeel en moet daarom van ieder de volle honderd procent eischen. Als chef moet hij het wel bijzonder op prijs stellen, als ze in hun vrijen tijd die 100 pet. overschrijden. Dit vooral, omdat het hier een publieke zaak betrof, die bijzonder ten goede zal komen aan de Haarlemsche jeugd. Kapitein T. Polis deelde vervólgens mee, dat öe vereeniging „Veilig Verkeer" behoefte ge- Voelde om haar dankbaarheid te toonen en deze wilde uitdrukken in het verstrekken van een diploma en een insigne. De instructeur, de heeren hoofdinspecteur Drayer en de inspecteurs van politie v. Tonge ren, de Ridder en Berendsen reikten vervolgens ieder aan hun eigen cursusgroep de diploma's uit, waarna allen het insigne op het podium in ontvangst mochten nemen. „Veilig Verkeer" schonk inmiddels een kop je thee, waarna nog het woord werd gevoerd door kapitein Polis, die namens de cursisten het driemanschap v. d. Weijer, voorzitter der verkeerscommissie, hoofdinspecteur Drayer en den heer Donkersloot huldigde. Ook richtte hij woorden van warmen dank tot de instructeurs, de politie-inspecteurs Berendsen, van Tonge ren en de Ridder en tot mejuffrouw Heuvel, die heelemaal uit Leeuwarden kwam om den cursus te volgen. Spr. hoopte dat velen zouden toetreden als lid van „Veilig Verkeer". Dezen dag traden weer 40 nieuwe leden toe. Spr. deelde nog mee, dat voor iedere 40 leden, die een school aan bracht, een verkeerstafel beschikbaar werd ge steld en hij hoopte dat vele scholieren toe zouden treden als als jongeren tot lid van „Vei lVgierkeer". Spr. hoopte dat het uitgestrooide zaad rijke vrucht zal dragen en dankte ook den burge meester van Bloemendaal voor zijn aanwezig heid en de medewerking ondervonden bij de inmiddels ook te Bloemendaal opgerichte on derwijsverkeerscommissie. Hoofdinspecteur Drayer memoreerde tenslot te nog enkele aardige momenten uit het on derwijs aan de cursisten en sprak den wensch uit, dat hst contact tusschen de opvoeding op school en de opvoeding op straat bestendigd zal blijven. Hij zegde toe, dat het jeugd-verkeersvraag- stuk altijd de aandacht van den commissaris van politie zal blijven hebben. Hierna sloot kapitein Polis de bijeenkomst. Een piloot van de KJL.M. meldde Woensdag avond, dat hij op zijn tocht van Engeland naar Nederland op 40 mijl van de kust te IJmuiden een schip fluitsignalen heeft hooren geven. Uit de positie van de boot maakte hij op, dat ze in nood was. Onmiddellijk werd het bureau van wijsmüller te IJmuiden van dit rapport in kennis gesteld en om 7 uur vertrok de sleep boot „Nestor" zeewaarts. De boot heeft echter bijna 4 uur noodig om de gerapporteerde plek te bereiken, radio is niet aan boord, zoodat nadere berichten niet ont vangen werden. Door het gemend koor „Polyhymnia" zal, in samenwerking met het Vocaal-kwartet „Eupho- nia" op Zondag 10 Juni a.s., des namiddags van 6 tot 7.30 uur, een concert worden gege ven voor de patiënten, verpleegd in „Brederode- duin" aan den Bergweg te Santpoort-Bloemen- daal. De algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur deelt ons mede dat het uitvoerend- comité den bouw van het hoofdgebouw der tiendaagsche tentoonstellingen, dat op de ten toonstellingsterreinen zal worden opgericht, na onderhandsche aanbesteding, heeft opgedragen aan den laagsten inschrijver, de firma Gebr. J. H. en P. J. van der Putten te Heemstede, welke ook zal bouwen het Warenhuis, dat voor ver vroegden bldei van bolgewassen is bestemd en een viertal bruggen, die de terreinen onderling verbinden. De ijzerconstructie van beide eerstgenoemde gebouwen is, na gehouden inschrijving, gegund aan de firma de Vries Robbé te Gorinchem. Uitslag van de wedvlucht gehouden van St. Denis 420 K.M. In concours 84 duiven P. Boe ree 1, 4; Th. Donckerwolcke 2, 16; L. Gimbrere 3. 5, 6, 7, 8, 11, 15; M. C. Fehres 6, 9, 10, 12, 13, 14. Bij de orgelbespeling in de Groote of St Bavokerk op Donderdag 7 Juni, des namiddags van 34 uur, te geven door den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1 Zesde Sonate, P. Mendelssohn Bartholdy; Choral Variationen, Fuge, Finale. 2 Fuge as moll, Joh. Brahms. 3 a. A Song from the East, b. Solitude, C. Scott; c. Impromptu, S. Cole ridge Taylor. 4 Improvisation, S. Karg-Elert. 5 Toccata, Th. Dubois. G. v. Warmerdam, Kleverparkweg 143, broche; Dansik, Eendrachtstraat 43, ceintuur; J. Stok man, Schouwtjeslaan 47 idem; Bureau van Po litie, Smedestraat, idem, handschoen; Schenk, Spaarnhovenstraat 24, duif; J. v. Kleef, Bal juwslaan 15, hoed; Kennel Fauna, Parklaan, hand, kat; J. P. Kenzen, Lange Heeren vest 10, jas, mantel; W. Ederveen, Steenbokstraat 10, pakje kruiden; B. C. J. Vink, Adriaan de Jon- gestraat 8, muts; K. Visser, Midden Tuindorp laan 19, muts; Zwarts, Vinkenstraat 64, muts; G. Nijssen, Zocherstraat 75, portemonnaie m. i.; D. Vrugt, Ged. Raamgracht 33, portemonnaie; A. Aarts, Nassaulaan 86, idem m. inh.; W. Straatmans, Velserstraat 79, portefeuille; Vroom Dreesmann (Cassa), Groote Houtstraat, por temonnaie m. inh.; M. C. Warmerdam, Brou wersplein 6, rijwielbelastingplaatje; A. Bouma, De Witstraat 22, rozenkrans en insigne; K. Wet- sena, Raamvest 17, sleutels aan ring; J. Ster- kenburg, Bleekenbergstraat 1, rijwielbelasting plaatje; H. Steeman, Schotersingel 41rd„ sjaal; P. G. Bos, Voorzorgstraat 60, sialenboek (be hangsel); Wernik, Zomervaart 128 rd., taschje; D. Corvee, Nieuwe Rijweg (voormalig Spaarn- dam), taschje m. inh.; J. H. A. Zwaanswijk, Damaststraat 19, trekveer. 2, 3, 5, 13; T. Heerkens Thijssen 8; T. Kuijken 9, 12; Joh. L. Heemskerk 10; A. v. d. Linden 14; J. J. Kan 15. Zaterdag 30 Juni houdt de Kennemer Turn kring athletiekwedstrijden voor aspiranten onder leiding van den heer W. Marsman op het terrein aan de Kleverlaan. De nummers zijn voor de aspiranten van 11. 12 en 13 jaar: 60 M. hardloopen, hoog- en vérspringen en balwerpen; voor de aspiranten van 14 en 15 jaar: 80 M. hardloopen, hoog- en vérspringen, driesprong, kogelstooten, discus werpen, speerwerpen en 4 maal 80 M. estafette. De jongste aspiranten mogen aan hoogstens 3 nummers deelnemen, de oudste aan hoog stens 4. Aan deze wedstrijden zijn onder beperkende bepalingen vereenigingswedstrijden verbonden. Wedvlucht vanaf St.-Denis op 3 Juni. Af stand 420 K.M. De uitslag is als volgt: P. J. van Daalen 1 4 7 8 9 13 14; W. Petri 2 6; P. A. Bosse 3; J. W. Wolters 5; J. de Vries 10; J. J. Doeglas 11 12; H. V. Roosdorp 15. Uitslag wedvlucht van St. Denis op 3 Juni, Afstand 420 K.M. Los 10 uur 50 min. Eerst getoonde duif Zondag 8 uur 15 min. 14 sec. n.m. Laatste prijswinnaar Maandag 4 uur 49 min. 50 sec. N. Leuven 1; P. van Egmond 2; A. Verdon- schot Jr. 3; J. C. Hoen 4 5 6; Maandag: P. v. Egmond 7 9; L. de Winter 8; H. A. Bouwmees ter 10 12; N. Leuven 11; A. Verdonschot Jr. 13 15; A. van Zadel 14; K. C. Sijtsma 16; G. van Santen 17 18 19. A.s. Zondag wedvlucht van Orleans. 534 K.M Na een bijzonder fraaien strijd is H. G. Teu- nisse er dit jaar in geslaagd beslag te leggen op het clubkampioenschap 1933-'34 der Haar lemsche Damclub (hoofdklasse-afdeeling). Teunisse bereikte de buitengewoon mooie score van 22 punten uit 13 partijen. De stand luidt thans als volgt: H. G. Teunisse J. B. Sluiter Jr. J. W. van Dartelen P. J- van Dartelen A. de Jong J. P. van Eijk H. Greeuw J. van Looij J. v. d. Giessen H. van Lunenburg Jr. Joh. Fabel P. J. Bijrij J. Wielenga C. Kool 13 10 2 1 22 13 8 5 0 21 13 7 4 2 18 11 7 3 1 17 13 5 5 3 15 12 3 6 3 12 13 4 4 5 12 11 3 4 4 10 12 2 6 4 10 13 2 5 6 9 10 2 4 4 8 11 1 4 6 6 13 2 1 10 5 10 0 3 7 3 Deze vereeniging heeft Zondag een openings- kaswedstrijd gehouden in de Ringvaart bij Vijf huizen. Het weer was slecht en er werd weinig gevangen, 's Avonds werden de prijzen uitgereikt in het clubgebouw bij den heer Hommels, Zo- mervart, waar tevens de nieuwe medaillekast werd onthuld. Uitslag van de wedvlucht Pont St. Maxence op Zondag 3 Mei '34. W. J. der Kinderen 1.4. 6. 7, 11: P. H. Brake? Hedenavond 8 uur wordt op de Stadionbaan het wielerseizoen geopend. De nieuwe verlichting is door het verstellen der lampen dienstbaar gemaakt aan de wieler wedstrijden, zoodat de geheele baan in een zee van licht baadt. Het programma bevat als eerste hoofdnummer een nationalen wedstrijd achter groote moto ren, waaraan wordt deelgenomen door: Schle- baum (Kaser); Snoek (Pasquier Sr.); Leddy (Ceurremans)v. d. Wulp (v. d. Bosch)de Graaf (Slesker) en Alkema (Wiersma). Deze laatste stayer bleek bij den openingswed strijd in den Haag de sterkste Nederlander te zijn. Hij eindigde onmiddellijk achter Paillard en Lacquehay. De wedstrijd achter groote motoren gaat over een afstand van 3 maal 25 K.M. Als tweede hoofdnummer staat op het pro gramma een internationale sprintmatch welke verreden wordt in zes matches a deux, tusschen Richard (kampioen van Duitschland); v. Eg mond (kampioen van Nederland); Pijnenburg en v. d. Heuvel. Ook de B-stayers komen aan den start in een wedstrijd over 20 K.M. en wel Amsterdam v. d. Valk—Domhof) tegen Den Haag (Snoek Jr.— Wildschut) Bovendien bevat het programma nog een sprintwedstrijd voor amateurs. Over: „S. O. S. redt onze Jeugd!" Onder bovenstaanden om hulp roependen titel las Ik in 't ochtendblad van Woensdag 30 Mei j.l. een groot stuk over de zedenverwildering. Men zou haast denken, dat 't zoo vreeselijk was, dat men angstvallig thuis moest blijven, om die ont zettende onzedelijke kleeren der kinderen, om niet te spreken van de zonnebaden, die „kanker der ontucht", zooals men dat pleegt te noemen, toch niet te helpen voortwoekeren onder de zoo zwakke jeugd. Aangezien ik mij tot de aan den „kanker der ontucht" lijdende jeugd mag rekenen en ik der halve des zomers al mijn vrije dagen, vrije uur tjes, ja, zelfs als ik maar even tijd heb ga genieten van Zandvoort met z'n machtig heerlijke mee- en zonnebad, ben ik naar aanleiding van bovenaan gehaald stuk er eens precies op al die z.g.n. on zedelijkheid gaan letten en ben aldus tot de con clusie gekomen, dat het er toch niet zoo vreeselijk onzedelijk is. Ja, ik ben tot de overtuiging geko men, dat 't zelfs schromelijk, om niet te spreken van ontzettend overdreven is. Natuurlijk is er wel iets zoo op 't een en ander, wat men, als men er op let, opvalt, aan te merken, doch de hoofdoorzaak hiervan ligt m.i. hierin, dat alle standen, alle rangen op 't strand samen zijn. En daar de lagere volksklassen eon heel ander schaamtegevoel, een veel vrijeren om gang onder elkaar hebben als de hoogere stan den, de „wel opgevoede" standen, waaronder de geest°Ujkheid, die natuurlijk ambtshalve tegen het loopen in badcostuum op moet komen. Maar, katholieken, die wij zijn, laten wij toch verstandig zijn en niet bij de pakken neerzitten door angstvallig thuis te blijven, om al die onze delijkheid niet te hoeven aanzien. Laten wij niet onder „langdurig, daverend applaus" besluiten voor God, om Zandvoort van dezen zomer te mij den, omdat men zich daar te „fatsoenlijk" voor gevoelt. Al dat kort houden leidt tot huichelarij, 't stiekum opzoeken van stille gelegenheden (bosch en duinen), waar aanleiding is voor veel en veel erger dingen dan op 't drukke strand ook maar kunnen gebeuren. Dus niet thuis blijven, maar naar Zandvoort, ieder katholiek gaat naar Zandvoort; dat iedereen zegt: kijk, die gaat naar Zandvoort, want die is katholiek, om daar in zee- en zonnebad 't voor beeld te geven door nette badcostuums (b-id- costuums met rug) en badjassen te dragen, door netjes aangekleed door Zandvoort's straten te loo pen, om zoodoende Zandvoort te overdonderen en dat alle „onzedelijke menschen" zeggen: „Kijk daar! wat ziet die er netjes uit, zoo wil ik er ook uitzien. Keurig eenvoudig!" Dit lijkt mij meer begonnen werk dan stilletjes thuis te blijven (hetgeen in mijn oogen egoïstisch is), want dan zullen alle slechte menschen de onzedelijkheid blijven betrachten en zullen niet op hun fouten opmerkzaam gemaakt kunnen worden. Van kwaad komt erger!.... De redactie van de Nieuwe Haarlemsche Cou rant voor de verleende plaatsruimte dankend, zeg en herzeg ik, dat ik naar Zandvoort ging, ga en altijd zal gaan om daar 't voorbeeld te geven en mij nooit zal bezondigen aan besluiten om niet naar Zandvoort te gaan. omdat ik daar te fat soenlijk voor ben. Dat vind ik laf! J. W. BRANTJES, NASCHRIFT Wij willen dezen inzender de gelegenheid niet onthouden zijn meening te zeg gen. Onzerzijds voor heden bij zijn betoog slechts deze bemerking: zulk een demonstratie van fat soenlijke menschen kan alleen effect hebben, wanneer ze massaal, liefst georganiseerd geschie den kan; en zeker mag men de reinheid van de jeugd niet voor zulk een poging in gevaar bren gen. Redactie, -■M m BRUSSEL, 6 Juni. Koningin Astrid heeft hedenavond om 23.35 uur het leven geschon ken aan een prins, Albert genaamd. Moeder en kind maken het uitstekend. Prins Albert is het derde kind uit het hu welijk van koning Leopold en koningin Astrid. De oudste telg is prinses Charlotte, het twee de kind kroonprins Boudewijn. Onze Belgische corr. seint ons: De socialistische wethouder van financiën van Antwerpen De Bruyn heeft zijn ontslag inge diend als lid van den Raad van Beheer der soc. Bank van den Arbeid. SAN SEBASTIAN, 7 Juni. (United Press) Generaal Fernando Berenguer is door een on bekend individu vermoord. Berenguer was op weg naar Hernani om zijn broer ex-premier Damaso een bezoek te brengen. WASHINGTON, 6 Juni. President Roosevelt heeft de wet tot regeling van het beursverkeer onderteekend. BERLIJN, 6 Juni. (United Press) De regee- ringsautoriteiten van Hessen hebben met toe stemming der Evangelische Kerk besloten het onderricht in het Oude Testament van de les roosters der scholen af te voeren. WEENEN, 6 Juni (V. D.) In den afgeloopen nacht zijn bü het kastel Leopoldskran, eigen dom van Max Reinhardt, gelegen in de nabij heid van Salzburg drie bommen ontploft, waar door groote materieele schade werd aangericht. De politie heeft drie personen gearresteerd. Het K.L.M.-vliegtuig de „Oehoe", dat Don derdag 7 Juni van Schiphol naar Batavia ver trekt, zal uitgerust zijn met een duplexradio- installatie, waarmee op korte en op lange golf uitgezonden kan worden. De voordeelen hiervan zijn groot. De telegra fist behoeft geen extra uitzending te verrich ten, terwijl men in Nederland en in Indië over duizenden kilometers de kortegolf kan hooren. Men zal zich de proefnemingen herinneren van de „Rijstvogel", welke 22 Februari j.l. met een dergelijke radio-installatie aan boord naar Batavia vertrok. Ditmaal is de installatie nog verbeterd. De ontvangpost is gevestigd op Terheide, in het gebouw van den Phohizender. De beam- antenne van dezen zender wordt gebruikt als ontvang-antenne; de tot heden verrichte proef nemingen zijn zeer gunstig uitgevallen. Ook de zender van Kootwijk zal met de „Oehoe" kun nen werken; om dit te bereiken zijn ae moto ren op bijzondere wijze afgeschermd. Gezagvoerder van de „Oehoe" is de heer Q. Tepas, terwijl als marconist de technicus der N. S. F., de heer J. Loos, de vlucht mee maakt. Beiden waren in deze zelfde functie aan boord van de „Rijstvogel" in Februari j.l. RIGA, 6 Juni (V. D.) Visjinski, de openbare aanklager, heeft allen plaatselijken officieren van justitie instructie gezonden, teneinde een einde te maken aan het voorstellen van in genieurs en directeuren als zondebokken voor mislukkingen op het industrialisatie-front. De centrale overheid is den laatsten tijd gedwon gen geweest een groot aantal vonnissen te her roepen, welke ten onrechte uitgesproken waren, vooral in Siberië, tegen onschuldige specialis ten. Visjinski ontneemt derhalve den plaatse- lijken officieren van justitie het recht, wille keurig bevel te geven tot arrestatie of tot het op touw zetten van processen tegen ingenieurs en directeuren. Het Katholieke blad „Der Zoller" dat vooral in Hohenzollem veel gelezen wordt is van 210 Juni verboden, omdat in een Ijoofdartikel de schijn gewekt wordt alsof de katholieken in het nieuwe Duitschland om wille van hun geloof aan vervolgingen zijn blootgesteld. BATAVIA, 6 Juni (.Aneta) De heer Harde man heeft hedenmorgen per Kii.M.-vliegtuig „Kwartel" de terugreis naar Nederland aan vaard. Hij verklaarde dat zijn reis geenszins zonder resultaten was gebleven en achtte het dubbel jammer dat minister Colijn niet uit ei gen aanschouwing Indië thans had gezien, en niet hetzelfde persoonlijke contact had kunnen hebben. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdagmiddag de gewijzigde begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1934 met 35 tegen 6 stemmen aangenomen. Dit is geschied nadat o.m. een amendementDe Miranda, er toe strekkende de f 1.5 millioen besparing door ver laging der steunnormen uit het bedrag van f 2.2 millioen te nemen, dat de door B. en W. voorgestelde verlaging vormt van het subsidie aan Maatschappelijken Steun en dezen post te brengen op f 700.000, was verworpen met 23 te gen 19 stemmen. De begrooting zal thans op nieuw aan Ged. Staten worden aangeboden. Namens het College van B. en W. gaf de wet houder voor de financiën, de heer Jac. Rustige, uiting aan het vertrouwen, dat Gedeputeerden thans hun goedkeuring aan deze begrooting niet zullen onthouden. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Zaken zal op Maandag 11 Juni a.s. niet plaats Jiebben, Bij de athletiekwedstrijden, die ter gelegen heid van den Olympischen Dag te Amsterdam op Zondag 17 Juni worden gehouden, is de 400 meter hardloopen vervallen, maar zijn een 800 meter loop en een horden wedstrijd toege voegd. Het programma moest daardoor in zijn geheel herzien worden. Het is nu als volgt sa mengesteld: 1.30 uur: wielrennen, 3 series van 4 renners 1000 meter 1.45 uur: athletiek, 100 meter dames 1.50 uur; athletiek, 100 meter heeren 1.55 uur: athletiek, 800 meter heeren 2.05 uur; wielrennen, finale sprint wedstrijd 2.15 uur4 05 uur; voetbalwedstrijd Neder» landsch BondselftalRoma (Italië) 4.15 uur: wielrennen, 2 series inhaalwedstrijd 4 K.M. 4.35 uur: athletiek, 110 meter horden 4.40 uur: athletiek, estafette 4 x 100 meter dames 4.45 uur: athletiek, estafette 4 x 100 meter heeren 4.50 uur: wielrennen, finale inhaalwedstrijd 5.00 uur5.30 uur: hippische sport, spring concours en dressuurdemonstratie. Kapitein Versteeg zal alsnog deelnemen aan de dressuurdemonstratie, waarbij hij His Excel lence berijden zal. Deze demonstratie geschiedt dus door 4 ruiters. Wat de voetbalwedstrijd betreft, deze zal worden geleid door den bekenden internatio nalen scheidsrechter dr. P. Bauwens uit Keulen. Aan den wedstrijd over 1 K.M. (sprintwed strijd) nemen deel: le serie: J. J. N. Kremers, Tilburg; J. Jazet, Almelo; G. Bindels, Nyswiller en N. de Vries, Workum. 2e serie: B. Leene, Den Haag; J. N. Kamp, Breda; C. van Meel, Groningen en J. N. Tre- sen, Utrecht. 3e serie: A. v. d. Linden, Amsterdam: N. J. Vreeswijk, Rotterdam; G. Hynekamp, Wage- ningen en P. H. Crooimans, Den Haag. De 4 ploegen voor den achtervolgingswertstrijd werden als volgt samengesteld: West: B. van Dijk, Haarlem; J. H. Nolton, Den Haag; B. E. Giellet, Rotterdam en J. Hom- ma, Amsterdam. Noord: J. Swaagman, Hoogezand; D. Kanon, Sneek; J. Spcelstra, Sneek en J. Leyenaar, Harlingen. Zuid: L. C. J. van Reyen, Oosterhout; W. Willems, Sittard; R. F. Herman, Zuiddorpe en J. J. van der Vijver, Breda. Oost: H. v. d. Riet, Almelo; A. v. d. Schouw, Nijmegen; T. G. Eimers, Wageningen en C. F. C. Waldner, Apeldoorn. Eerst rijdt West tegen Noord, dan Zuid te gen Oost. De winnaars komen in de finale. Het is reeds thans zoo goed als zeker, dat net Stadion op 17 Juni geheel uitverkocht zal zijn. Woensdag is in het ministerie van Fuitenl. Zaken te Berlijn het kort voor Pinksteren tot stand gekomen handelsverdrag tusschen Duitschland en Nederlandsch-Indië ondertee- kend. Tegelijkertijd werd een verdrag onderteekend tot wijziging van het Duitsch-Nederlandsche Tol- en Credietverdrag van 26 November 1925, waardoor het Z. G. Holland-crediet voor drie jaar wordt verlengd. Beide overeenkomsten moe ten nog geratificeerd worden, maar het verdrag met Ned.-Indië zal in elk geval op 1 Juli 1934 in werking treden. Naar wij vernemen, zullen de zaken, samen hangende met de Onneszaak, op 21 Juni a.s. te elf uur door de Amsterdamsche Rechtbank worden afgehandeld. Eerst wordt de zaak tegen Koning behandeld, daarna die tegen Witbraad. Als verdedigers treden, gelijk bekend, op mr. M. Levenbach en mr. W. Loeb. Getuigen zijn in deze zaken van de zijde van het O. M. niet gedagvaard, zoodat de behan deling louter een formeele kwestie is, daar de Officier in deze zaken vrijspraak zal moeten eischen, daar Onnes door de rechtbank is vrij gesproken. Naar wij vernemen bestaat bij den Polder „de Rondehoep" te Ouderkerk a. d. Amstel het voor nemen, ook den tweeden molen van den polder af te breken. Van het overschot zal een woon huis worden gesticht. De molen, die niet meer werd gebruikt, kost onderhoud. Intusschen ver dwijnt ook weer een stukje landschapschoon. BUITENZORG, 6 Juni (Aneta) Benoemd tot deskundige bij de Nederlanasche delegatie voor de NederlandschJapansche onderhande lingen, mr. J. E. van Hoogstraten. Dertien landen hebben zich voor deelneming aan de Kieler-Woche aangemeld met in totaal 530 booten. Aan den twaalf vierkante meter klasse wedstrijd om den prijs van den senaat van de stad Hamburg zullen deelnemen Neder land, Duitschland, Frankrijk, Engeland, Noor- .wegen, Polen, Zweden, Italië en Zwitserland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4