Het gouden priesterfeest van Mgr. F. A. Diepen Nederlandsche sodafabriek? Eenheid bedreigd HOOGE ONDERSCHEI DINGEN füi VAKMENSCHEN AAN HET WOORD DE BOM OP „DE ZEVEN PROVINCIËN Examenvrees DONDERDAG 7 JUNI 1934 Een H. Misoffer van dankbaarheid in de stille beslotenheid van de huiskapel Belangstelling uit heel het land Vertrek van het Bischop- pelijk Paleis In de Kathedraal De aanwezigen Eereburger van s Hertogenbosch Kon. onderscheiding Verzwegen millioenen Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen Naar de kampen! Zorg voor jeugdige werkloozen De abdij van Egmond Voorloopig alleen een houten kapel Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee MMMmm I W De kathedrale Basiliek te Den Boschwaar de jubilaris heden- morgen bij de pontificale H. Mis assisteerde Een dure roode tulp Uitdrukking van een bepaald staatkundig streven Ondanks de aanwezigheid van verschillende grondstoffen, is de oprichting van een der gelijke fabriek econo misch onverdedig baar" Frankrijks monopolie Contingenteering Winstderving Slagersbedrijf in het nauw Verlaging der crisisheffingen gevraagd DE BACONSMOKKEL NAAR BELGIË 21 Juni voor de Rotterdamsche rechtbank DE ZESDE KATHOLIEKENDAG R. K. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden naar Den Bosch K. R. O.-NIEUWS Ongewenschte actie van eenige zuiver-godsdienstige vereeni- gingen bij het jeugdwerk Bisschoppelijke wenk „Soerabajaasch Handelsblad" handhaaft zijn lezing NED. ROODE KRUIS Jaarvergadering te Beverwijk GIFT VAN PRINSES JULIANA Aan het Comité voor Stadion- concerten Examen Krankzinnigenverpleging Heden is met grooten luister ker kelijk het gouden priesterfeest ge vierd van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch, die door het gemeentebestuur van *s Hertogenbosch te dezer gelegen heid tot eereburger is benoemd en begiftigd is met de gouden me daille der stad. Het luiden der klokken van alle kerktorens In het Bisdom Den Bosch verkondigde vroeg de gedenkwaardigheid van dezen dag, dat de herder van het Bossche diocees Z. H. Exc. Mgr. A. P. Diepen voor de vijftigste maal zijn wij ding tot priester herdacht. Priesters en geloovigen van het Bisdom schon ken in den vrcegen ochtend den geliefden Bis schop de intentie van hun H. Communie, waar bij zij zich vereenigdtn met het stille Offer van den Hoogepriester in de innigheid van de Bis schoppelijke huiskapel, waar Mgr. te 7 uur een H. Misoffer opdroeg als dank voor de rijke ge naden in zijn priesterschap van vijftig jaren van God ontvangen. Mgr. vertrok van zijn paleis aan de Parade in gezelschap van Mgr. M. Brans O.M.C., vi caris apos.olicus van Padang, Mgr. B. Hilhorst, vicarius apos.olicus van Bagamoio, magister generaal van Dinther van St. Agatha, vader Abt Columbanus Tewes van Achel, prelaat Stöcker van Heeswijk. Aan de Luipoort werd Z. H. Exc. afgehaald door het volledige kapit.el en zijn assistentie by de pontificale plechtigheden. Na een korte adoratie in de Sacramentskapel ving de pontificale H. Mis aan. Te tien uur assisteerde de hooge jubi laris bij de pontificale H. Mis, welke de neef van hem, de hoogwaardige generaal- abt der Cisterciensers, pater F. Janssens uit Rome in de kathedrale basiliek van St. Jan opdroeg. De feesteling had op den bisschopstroon plaats genomen. Tot dezen hoogdienst waren niet alleen het hoogwaardige kapittel doch ook de in het bisdom verblijf houdende missiebis schoppen, abten en generale en provin ciale oversten van religieuze priesterorden en congregaties uitgenoodigd. De assistentie van Z.H.Exc. Mgr. Edepen was als volgt: Presbyter assistens: mgr. P. N. J. Hendrikx, vicaris-generaal; troondiakens: mgr. A. Her mus en mgr. A. P. M. Sweens; ad baculum: pastoor M. Nabuurs; ad mi tram: pastoor W. Mutsaerts; ad librum: rector I. Broekman; ad candelam: kapelaan A. van de Ven. Assistenten van den Hoogw. Generaal Abt Janssens waren: presbyter assistens: pater A. Vermeulen S.J. te 's-Gravenhage; diaconus Missae: rector F. Dekkers; subdiaconus missae: de zeereerw. heer L. Rouppe van der Voort, O. Praem. te Nieuwenrode (België)ad mi- tram: seceetaris J. van Loon; ad librum: kapelaan W. van der Waerden; ad candelam: kapelaan B. Rijken; ad Gremiale: kapelaan J. Maas; thuriferarius: rector J. van Beek; caeroferariikapelaan Th. van Hout en kape laan M. Pijnenborg; caeremoniariikapelaan P. Hoffmans en secretaris M. van de Ven. Het inwendige van de basiliek was eenvoudig en zeer smaakvol versierd. In de gewelven van het gebouw hingen stil vele vlaggen in harmo nische kleuren, waaronder er waren, die de her innering bij zich droegen aan het Eeuwfeest van de teruggave van het kerkgebouw aan de Katholieken door Keizer Napoleon. Tegen de peilers stonden vaandels van de talrijke con gregaties en broederschappen der aloude Maria- stad. Schilden met zinrijke spreuken verkondig den de feestelijke en dankbare stemming. Bo ven het hoogaltaar, op den achtergrond van het Bisschoppelijke paars vlamden in gouden letters de gedenkwaardige jaartallen 18841934. Te midden van palmen en witte bloemen prijk ten naast het hoogaltaar de wapens van den Bisschop en van de Basiliek. Boven de kanun- nikenbanken bloeiden de witte en gele pracht- lelies, viclieren en irissen. Het schip en de zij beuken waren gevuld met talrijke geloovigen en deputaties der schoolkinderen der stad. De Gregoriaansche Mis „De Angelis 8" werd gezongen door de gezamenlijke geloovigen, ge heel volgens de verlangens van het „Motu pro- prio" en wel op uitdrukkelijk verzoek van den jubilaris, wiens leven gewijd is aan het herstel van de liturgische gedachte in den Kerkzang. Na het H. Officie bracht de jubilaris een be zoek aan de Mariakapel, waar het wonderbeeld straalde in een zee van licht. Uitgeleid door de Priesterschap verliet Mgr. daarop de Basiliek en begaf zich in gezelschap van de vijf bovengenoemde hoogwaardigheids- bekleeders weer naar zijn Paleis. De pontificale H. Mis met pontificale Assis tentie werd bijgewoond door Z.H.Exc. mgr. Mat thias Brans, vicarius apostolicus van Padang, door Z.H.Exc. mgr. B. Hilhorst, vicarius apos tolicus van Bagamoio, door het volledig hoogw. kapittel, door de twee nieuwbenoemde eere kanunniken deken M. Rath en rector P. Goorts, door den hoogw. heer A. Stöcker, prelaat van de abdü Berne te Heeswyk, door den hoogw. heer A. van Dinter, magister generaal der Kruisheeren te St. Agatha; den hoogw. vader abt Columbanus Tewes, van de abdij der Trap pisten te Achel, door de verschillende provin ciaals der Orden en Congregaties, die in het bis dom 's-Hertogenbosch woonachtig zijn; de hoogeerw. pater Basilius Schaab, provinciaal der Dominicanen, Pater dr. Th. Mackaay, provinciaal der Augustynen, A. Broeken, pro vinciaal der missionarissen van het H. Hart te Tilburg, L. Saut, provinciaal der Redemptoris ten, pastoor dr. A. van Rijswijck, provinciaal der Carmelieten, A. Kersten, provinciaal der Witte Paters, dr. J. Vester, waarn. provinciaal der Lazaristen, pater J. Kneepkens, generaal- assistent en generaal—secretaris der Missiona rissen der H. Familie, door den doorl. en hoogw. mgr. dr. G. A. H. Bauduin, vicaris-ge neraal en president van het Groot-Seminarie, te Roermond. Verder werd de plechtigheid bijgewoond door Z.Exc. den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. A. van Rijckevorsel met de heeren Gedep. Staten van N. Brabant en den griffier der Staten V. Cleerdin, burge meester en wethouders van 's-Hertogenbosch, mr. W. van Lanschot, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal en mr. P. Teulings, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, J. J. Dony, Belgisch Consul te Den Bosch. In het Hoogkoor was ook gezeten dr. H. A. Diepen uit Würzburg, de eenige broer van mgr. Diepen. Bij gelegenheid van zijn vyftig-jarig priester feest werd Z. H. Exc. Mgr. A. P. Diepen, bis- .•■chop van 's Hertogenbosch om zijne groote verdiensten vereerd met dén titel van eere burger der stad. De gemeenteraad besloot tot aanbieding van de gouden medaille van 's Hertogenbosch, welke aan deze benoeming is verbonden. De zeldzame stedelijke onderscheiding werd den hoogen jubilaris uitgereikt door het ge meentebestuur by monde van den burgemeester der stad, Mr. P. J. van Lanschot. Nog is Mgr. Diepen bevorderd tot Comman deur in de orde van de Nederlandsche Leeuw'. Reeds vroeg stroomden bloemen, telegram men, brieven en kaartjes het bisschoppeiyk paleis binnen uit eigen land en het buiten land als evenzoovele bewyzen van achting en dankbaarheid. In de inspectie Oss, omvattende de kantoren Oss en Grave bedragen de verzwegen vermo- gens en inkomens, opgegeven by het generaal pardon, voor het belastingjaar 1931'32 resp. 2.202825—96.049; 1932—'33 resp. 2.153.162—96.412 en 1933—'34 resp. 2.233.891—98.016. Dit zal over drie jaar ruim dertigduizend gulden aan belasting meer opbrengen. De nijpende werkloosheid onder de jeugdige arbeiders heeft het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond doen besluiten op nog ruimer schaal dan het vorig jaar te trachten bezigheid, ontwikkeling en gezonde ontspanning aan de jeugdige werklooze Verbondsleden te verschaffen. O.a. heeft het Verbond een belangryk bedrag beschikbaar gesteld om leer- en werkkampen voor de werklooze leden van 14 tot en met 24 jaar te organiseeren. De bedoeling van die leer- en werkkampen wordt uitstekend weergegeven in een brochure „Naar de kampen", welke gratis voor jeugdige katholieke arbeiders beschikbaar wordt ge steld. Wij vernemen daaruit, dat de jeugdige werkloozen gedurende twee weken geheel gratis in. een van de zes katholieke leer- en werk kampen kunnen worden opgenomen, waar ze dan kunnen profiteeren van een mooie om geving, gezellig huiselijk verkeer, krachtige voeding en goede ligging. Maar bovendien wordt hun daar gedurende die weken zinvolle arbeid, gepaste ontspanning en geesteiyke op beuring geboden. Het valt te begrijpen, dat vele werklooze jon geren, zooals het boekje vermeldt, onverschil lig, lusteloos, ja zelfs met tegenzin naar de kampen kwamen, maar daar als andere men- schen, levendiger, hoopvoller en enthousiast gestemd vandaan gingen! Een greep uit de dagorde van een der kampen geeft de volgende indeeling: 6.30 uur opstaan; 7 uur gezameniyk Mis- hooren; 7.45 uur ontbyt; 8.15 tot 12.30 uur arbeid volgens werkobject; 12.30 uur middag maal, waarna vrije tijd; 1.30 uur excursie, be staande uit wandelen, les in de open lucht, sport en spel; 6.30 uur avondeten, waarna vrije tyd. 7.30 uur inleiding over de besteding van den vryen tijd met oractische oefeningen; 8.30 uur muziekavond; 10 uur avondgebed. Deze aantrekkeiyke dagorde bevat voor den namiddag regelmatig afwisselingen betreffende de excursies en de avondontspanning. Elk leer- en werkkamp heeft eigen vaste werkobjecten. In De Steeg byvoorbeeld wordt een oude pastorie totaal omgeschapen in een modem, naar de eischen des tyds ingericht jeugdhuis, waarvoor alle werkzaamheden ook voor meubilair en interieur in het kamp geschieden. Tot nu toe kenden velen het groote nut van dit mooie kampwerk niet of onvoldoende. De brochure „Naar de kampen" zal dit tekort echter wel wegwerken. Alle jeugdige katholieke werkloozen van 14 24 jaar, die voor uitzending naar een leer- en werkkamp in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich aanmelden by het bestuur van R. K. Volksbond en Werkliedenvereeniging in hun woonplaats. Er is dit jaar gelegenheid voor 3 4 4000 personen om uitgezonden te worden. De Bisschoppelijke Commissie voor den bouw der abdij te Egmond heeft besloten een een voudige houten kapel te plaatsen, in afwachting van betere tyden, waarin de bouw van de ont worpen groote kapel zal kunnen verwezenlijkt worden. Plannen en teekeningen van architect Van Driel zijn reeds goedgekeurd. Met de voorbe reidende werkzaamheden op den Akker is reeds een begin gemaakt. De Commissie hoopt de kapel nog op 25 Juni in gebruik te kunnen ne men. Hedenmorgen om half elf had in de Oost duinen te Ouddorp de officieele opening plaats van de drinkwaterleiding Goeree en Overflak kee. Deze plechtigheid werd verricht door jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. De voorzitter der Stichting L. J. den Hollan- V. I der, burgemeester van Middelharnis en Som- melsdyk, sprak een rede uit waarin een over zicht werd gegeven van de totstandkoming der waterleiding. Met het oog op den lagen prys der materialen bleven de kosten enkele tonnen beneden de raming, zoodat de tarieven van deze groepswaterleiding zeer laag zyn. Reeds 95 pet. der aansluitbare perceelen zijn aange sloten. De Commissaris der Koningin verrichtte de openingsplechtigheid door het overhalen van een handel, waarna de aangebrachte fontein heerlijk duinwater gaf. Een korte rede werd door Z. Exc. uitgespro ken, waarna nog verschillende aanwezigen het woord voerden. Na afloop werd met de genoodigden een auto tocht gemaakt naar den watertoren te Den Bommel, waarna de gasten met een extraboot oin half zes uit Middelharnis vertrokken. De kantonrechter te Zutphen heeft Woensdag schrifteiyk vonnis gewezen in de zaak tegen F. C. G. winkelier te Zutphen, die de vorige week terecht heeft gestaan, omdat hy op 1 Mei tydens een openbare vergadering van de O. S. P. in lunchroom „Centraal" in het knoopsgat van zijn jas een roode tulp had gedragen, welke roode tulp een opzichtig onderscheidingsteeken was en een bepaald staatkundig streven uitdrukte. De kantonrechter veroordeelde den verdachte tot een boete van f 10 subs. 5 dagen hechtenis. In een onderhoud, dat „De Telegraaf" mocht hebben met prof. dr. ir. H. Gelissen werd ge sproken over nieuwe industrie-vorming en als voorbeeld werd genoemd de oprichting van een sodafabriek. Naar aanleiding van deze mededeeling hebben wy ons in verbinding gesteld met de directie der Haarlemsche Sodafabriek, die ons volgaar ne haar gedachten over dit plan toevertrouwde. Allereerst dient opgemerkt te worden, dat er in Nederland geen sodafabriek bestaat en dat er slechts van een achttal raffinaderijen ge sproken kan worden, waarvan er aan den Spaarndammerweg te Haarlem een staat. Al deze raffinaderyen betrekken de soda van het Syndicaat Solvay Cie in België, zoodat jaarlijks millioenen kilogrammen worden inge voerd. Dit Syndicaat heeft in verschillende landen groote fabrieken o.a. in België, Frank- rijk, Spanje, Tsjecho-Slowakije etc. Wanneer men dus vcordeel gezien had in het stichten van een fabriek in ons land, zou men er reeds lang toe zijn overgegaan. Met behulp van eigen patenten en een ruim 75-jarige ervaring kan Solvay werken op een basis, die alle concur rentie uitsluit, temeer daar deze maatschappij de grondstoffen voor het grijpen heeft en be schikt over onuitputtelijke zoutbronnen en kalk- hoeveelheden. Op onze vraag: Wat denkt u over een Ne derlandsche Sodafabriek? antwoordde de di rectie: men kan ze kunstmatig in het leven roepen, maar ze is economisch niet verdedig baar. „Maar wy hebben toch een eigen zoutwinning en kalk is toch ook in ons land te krygen?" was een volgende vraag. „Inderdaad, de zcutindustrie te Boekeloo gaat schitterend en er worden door dit staatsbedrijf uitstekende resultaten behaald. In Limburg is b.v. ook kalk te winnen, zelfs hebben we onze eigen kolenmijnen Ondanks dit alles is het op richten van een sodafabriek ongewenscht. wy zullen de laatsten zijn, om werkverruiming .in eigen land tegen te gaan, het plan-Gelissen is dan ook theoretisch uitmuntend. Maar men gaat toch geen fabriek bouwen, om arbeiders aan het werk te zetten met de weten schap, dat er onmogelijk winstgevend gewerkt kan worden. In zoo1® geval heeft die fabriek geen reden van bestaan en verdwynt ze toch weer na eenigen tyd, terwyi de kapitaal-inbren gers hun geld waarschyniyk kwyt zyn. De con currentie van Solvay zal zoo groot zyn, dat er niet tegen op te roeien is." „Maar men heeft toch het contingenteerings- wapen, men kan zelfs de grenzen voor buiten- landsche soda sluiten, juist omdat we de grond stoffen in eigen land hebben." „Ook dat is theoretisch zoo prachtig opge merkt. Maar wanneer men de Handelsbalans bestudeert komt men tot de conclusie, dat Ne derland in veel gevallen méér uit- dan invoert. Voor Frankrijk is dit zeker het geval. En wat zou men er nu mee opschieten, wanneer men de grenzen voor het onderhavige artikel sloot en daarmede een evenredig invoerverbod van on ze artikelen in Frankryk op den hals haalde? Dan zou weer een andere categorie achteruit gaan; denkt u dat de boeren het zoo prettig zouden vinden, als onze koeien allemaal binnen de grenzen bleven? Geeft men één fabriek in Nederland daaren boven het monopolie, dan is de verbruiker daar mede hoogst waarschijnlijk niet gebaat. De prys van het artikel zal stijgen tot op het punt, waarop de fabriek rendabel gaat worden en wij geven u de verzekering, dat dit punt ver boven het normale zal moeten liggen. Overigens moet opgemerkt worden, dat het plan al eenige jaren oud is en dat het heusch reeds lang zou zyn uitgevoerd als men het aan durfde. Maar men mag het eenvoudig niet aan durven, omdat er geen bedrijfszekerheid is. Of de uitvoer rendabel zal blijken is ook een vraag, gezien de groote belangen welke de En- gelsche en Amerikaansche fabrieken hebben in onze Oost, Afrika, Zuid-Amerika en het Verre Oosten, terwijl ook Japan tegenwoordig een niet te onderschatten concurrent is." „Er is toch wel een goed resultaat te ver krijgen uit deze plannen" merkten wy op, „als Solvay nu in ons land met Nederlandsche ar beiders en Nederlandsche krachten een fabriek bouwt en in werking brengt is er toch verrui ming van werk. Daar gaat het toch in de eer ste plaats om en niet om een afzetgebied voor ons te krygen. „Het is natuurlijk niet onmogelijk, dat Solvay door dezen gang van zaken besluit een Neder landsche fabriek op te zetten. Maar de Maat schappij is er van doordrongen dat ze daardoor winst derft, omdat het product het beste in eigen land bereid kan worden. Met haar paten ten en bedrijfseconomie door ervaring zou zy er echter veel en veel beter voorstaan dan een afgesloten vaderlandsche industrie." „Onze raffinaderyen zyn zeker door contrac ten aan Solvay gebonden?" „Door langdurige contracten zelfs. Wanneer men hier soda zou gaan maken zou men voor de eerste jaren ook zelf moeten raffineeren, dat zyn echter moeilijkheden die ondergeschikt zyn. Hoofdzaak is, dat een Hollandsche fabriek niet kan rendeeren en dat er dus kapitaalsverlies uit voort moet komen. Prof. Gelissen heeft in dit plan wellicht een groot provinciaal (Lim- burgsch) belang gezien, maar hij mag het landsbelang daaraan niet ondergeschikt ma ken Ziehier de opinie van eenige menschen uit de soda-vakkringen. Wy geven ze volgaarne weer. omdat uit het publiceeren van verschillende meeningen zoo dikwijls een goede oplossing, be vredigend voor beide partyen, geboren is Op het dezer dagen te Baam gehouden con gres van den Nederlandschen Slagershond heeft dr. E. J. Tobi een rede gehouden over orde ning in het slagersbedrijf. Op deze vergadering was ook een vertegen woordiger van den R.K. Slagerspatroonsbond aanwezig. Na eenige gedachtenwisseling werd een motie aangenomen, waarin de bond protes teert tegen de maatregelen, getroffen ten, aan zien der varkenshouderij en rundveehouderij, ten koste van het slagersbedrijf en by den minister aandringt op opheffing der Varkens centrale en afschaffing der heffing op varkens- vleesch. De bond ziet verder slechts verlichting en uitkomst uit den onhoudbaren toestand, in dien de crisisheffingen op rund-, kalfs- en var- kensvleesch tot minstens op de helft worden verminderd. Den minister wordt met aandrang gevraagd tot deze verlaging van heffing over te gaan, opdat het zoo sterk geslonken debiet in het slagersbedrijf zich kan herstellen en dui zenden slagers in den lande voor algeheelen ondergang worden behoed. Tydens de vergadering werd ook besproken wat te doen tegen den verkoop van vleesch en vleeschwaren in warenhuizen. Besloten werd voorts conform het prae-advies van het bestuur den naam van den bond niet te wijzigen, maar aan de verschillende in stanties en de pers te verzoeken de afkorting N. S. B. niet meer te gebruiken om verwar ring te voorkomen. Donderdag 21 Juni zal voor de Rotterdam sche rechtbank worden behandeld de zaak te gen den Belgischen varkenshandelaar H. C. van aen E. uit Esschen en den heer A. P., gewezen hoofdvertegenwoordiger van de Nederlandsche Varkenscentrale te Brussel. Aan beiden wordt heling ten laste gelegd. Zooals men weet, zijn zij betrokken geweest by den uitgebreiden smokkelhandel tusschen baconfabrieken in Noord-Brabant en vleesch- handelaren in Brussel. Ter gelegenheid van den Zesden Katholieken dag organiseert de afdeeling Amsterdam van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden op Zondag 24 Juni as. een autotocht naar Den Bosch. Het bestuur hoopt, dat de leden zich in groote getale voor deelname zullen opgeven. Bij voldoende deelneming bestaat er ook ge legenheid de reis naar Den Bosch per trein te maken. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie elders in dit nummer. Vry dagavond, 15 Juni 1934 om 8.30 uur, brengt de K.R.O. een Opera-uitvoering, met medewerking van het K.R.O.-Operakoor, het K.R.O.-Orkest en de solisten van de Opera studio, het geheel o. 1. v. Paul Pella. Uitgevoerd wordt de opera „Hansel und Gretl" van E. Humperdinck. Zaterdagmiddag 16 Juni te 11.30 uur wordt door den K.R.O. een ooggetuigenverslag gege ven van de tewaterlating van het m.s. „Bloem fontein". Generaal Hertzog, Eerste Minister van de Unie van Zuid-Afrika en Minister Colyn zul len een redevoering uitspreken. Daar eenige zuiver-godsdienstige vereenigin- gen er blijkbaar naar streven voor haar leden een apostolaatsterrein te vinden, achten Wij het noodig het navolgende bekend te maken: De door de Hoogwaardige Bisschoppen in hunne Bisdommen erkende mannelijke en vrou welijke jeugdorganisaties voor de rijpere en rypende jeugd en niet de zuiver-godsdienstige vereenigingen worden door Ons geroepen tot het hiërarchisch apostolaat en ontvangen van Ons de zending, om volgens de voorschriften van Paus Pius XI, georganiseerd onder de lei ding van de respectievelijke Bisschoppen en de door hen aangestelde geestelijkheid de Kerk in hunne Bisdommen een behulpzame hand te rei ken en Haar herderlijke bediening aan te vullen. De zuiver-godsdienstige vereeniging moet zich beperken tot haar eerste doel: de gods- dienstig-zedelijke vorming en zelfheiliging van haar leden. Wij wenschen een sterke eenheid en een krachtige ontwikkeling der jeugdorganisaties in Onze Bisdommen en zien deze eenheid en ontwikkeling min of meer bedreigd, wanneer de zuiver-godsdienstige vereenigingen naast Onze jeugdorganisaties onder een of anderen vorm een eigen jeugdorganisatie met of zonder sociaal werk in het leven roepen. t J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. Utrecht, Feest van den H. Bonifacius en Gezellen, 1934. De hoofdredacteur van het „Soerabajaasch Handelsblad", de heer Boon, handhaaft tegen over het antwoord van minister Deckers op Al- barda's vragen, de door hem gedane onthul ling omtrent de ware toedracht van zaken bij het werpen van de bom op de „Zeven Provin ciën", die 23 menschen doodde en vier zwaar ge wonden veroorzaakte. De heer Boon deelt thans in zyn blad het volgende mede: „Naar aanleiding van het antwoord op de vragen van ir. Albarda betreffende de juistheid van onze mededeeling over het gebeurde met de bom op de „Zeven Provinciën", handhaven wij ons bericht, dat de bom als treffer bedoeld was en niet, zooals de vorige vlootvoogd gezegd heeft, by ongeluk het schip raakte. Iets anders is, dat de esquadrille-comman- dant wel degelijk order had, cm na de waar schuwing per radio eerst nog een waarschu- wingsbom te laten vallen, welke opdracht in strijd was met een andere opdracht: de „Zeven" te beschouwen als een B.V. (buiten- landsche vijand!). De esquadrille-commandant verzuimde echter voor het vertrek van zyn onderhebbende offi cieren de opdracht van de waarschuwingsbom mede te deelen, natuurlyk denkende, dit op het beslissende moment nog te kunnen doen. Door zyn noodlanding werd hy daarin verhinderd." Geen sprake van, indien Gij slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Op 29 Juni wordt in Beverwijk in de groote zaal van de veilingsvereeniging Kennemerland de algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsche Roode Kruis, welke waarschijn lijk door Z. K. H. Prins Hendrik zal worden g- presideerd. De vergadering begint om half elf, terwijl na afloop ir. Ingen Housz, lid van de directie der N.V. Kon. Hoogovens en Staalfabrieken, een in leiding zal houden over het Hoogovenbedryf. Om twaalf uur worden de afgevaardigden door het gemeentebestuur van Beverwijk officieel ten stadhuize ontvangen. Het programma vermeldt verder een bezoek aan het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk; bezichtiging van het Hoogovenbedryf en een be zoek aan Wyk aan Zee. Voorts zullen de afge vaardigden een bezoek brengen aan het buiten „Scheybeeck" in Beverwijk, waar mevr. van Hat- tumDecker een thee zal aanbieden. Maandagmorgen heeft H. K. H. Prinses Ju liana, na haar bezoek aan het Stadionconcert, een bijdrage ter hand gesteld aan het comité voor de Stadionconcerten. Door de examencommissie van de R. K. Gestichtsartsen-vereeniging werden de over gangsexamens afgenomen in Huize „St. Serva- tius" te Venray. De uitslag der examens luidt: eerste overgangsexamen 7 candidaten. Ge slaagd: P. Cuypers, J. Cuppen, B. van Kempen, F. Poulissen, P. Vullings, G. Janssen. Tweede overgangsexamen 5 candidaten. Ge slaagd: H. Folbers, J. van der Schoot, J. La- mers, F. van Dijck en H. Ingenhou.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5