I EEN VLAAMSCHE ZEGE IN DEN BELGISCHEN TAALSTRIJD MacDonald over de dictatuur Grondstoffennood in Duitschland Het nieuws van heden MAAR ZAL DE SENAAT DE KAMER VOLGEN DE PUTSCH TE KOWNO DE TOESTAND STEEDS SLECHTER De besprekingen te Genève DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS, BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13865 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 8 JUNI 1934 Ochtendblad De vervlaamsching der gerechts hoven in Vlaanderen is een nieuwe stap op den weg naar de taal gelijkheid De koninklijke belofte Een nieuw ontwerp werd opgemaakt waarbij, Het Weeriiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiië HET GOUDEN PRIESTERJUBILE VAN MGR. DIEPEN De a.s. vlootbespre- kingen tfGTokiö gelooft men nfetjdut Engeland en de V. S. een actie tegen Japan zul len beginnen De Tsjeljoeskin Bemanning te Wladiwostock aangekomen Het paleis van den Staatspresident door 300 man bezet Allerlei geruchten Brand op Amerikaansch schip „Geleidelijk kunnen we ons ont wikkelen met behoud van onze vrijheden en democratie" Vlammen spoedig gebluscht Dictator zou een ramp beteekenen Duitsche leidende staatslieden kunnen niet anders dan hun bezorgdheid uitspreken Beroep op wetenschap en techniek Nog geen plebisciet-commissie voor het Saargebied gekozen De kabinetscrisis in België Koning Leopold confereert met De Broqueville NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18782 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen correspondent) Brussel, 6 Juni In vijf jaren tijds, namelijk van 1930 tot 1934, heeft de Belgische Staat in zekere ma te het onrecht hersteld, waarvan de Vla mingen gedurende een eeuw sedert 1830 de slachtoffers waren. Voor en na den oorlog verklaarden de Vlaamsche leiders in het Parlement her haaldelijk (en tusschen hen onderscheidde zich vooral Frans Van Cauwelaert) dat de Vlamingen zich niet als gelijkgerechtigde burgers in den Belgischen Staat konden beschouwen, indien de uitingen van het openbare, officieele leven in hun streek niet Vlaamsch zouden zijn. Dientengevolge behoorden in Vlaanderen de Administratie, het openbaar Onderwijs, het Gerecht ver- vlaamscht te worden, terwijl de soldaten in hun eigen taal moesten afgericht worden. In de eerste troonrede na den oorlog werd door Koning Albert volledige gelijkheid op taal gebied in het vooruitzicht gesteld. Als een eer ste begin zou de Universiteit van Gent onmid dellijk vervlaamscht worden. Twaalf lange ja ren gingen evenwel voorbij, eer die Koninklijke belofte in vervulling trad. In 1923 had men weliswaar gepoogd dit vraagstuk op te lossen, toen, op initiatief van den liberalen Minister Nolf, de Gentsche Universiteit in een Fransche en een Vlaamsche afdeeling werd gesplitst. De Fransche geest bleef evenwel opper machtig. De nieuwe instelling werd door de Vlaamsche intellectueelen misprezen en spottend de Nolf-barak genoemd. Met ver bitterd gemoed constateerden de Vlamin gen, die 55 procent der Belgische bevolking uitmaken, dat men hun een halve Univer siteit had gegeven, terwijl de Walen over een anderhalve beschikten, daar de twee de Staatsuniversiteit (Luik) geheel Fransch bleef. En terzelfdertijd slaagden de Walen erin ook de andere Vlaamsche eischen tot onbepaalden datum te verdagen.... De verbittering bereikte het toppunt in 1919, in welk jaar het aantal der Vlaamsch-Nationa- listische Parlementsleden van zes tot twaalf steeg. Dit triomfantelijk succes klonk in de mi- nisterieele kringen en aan het Hof als een alarmklok. Men begreep het gevaar, Onmid dellijk vatte de toenmalige premier Jaspar het plan op het Vlaamsche vraagstuk in zijn ge- heelen omvang op te lossen. Alhoewel van Waalschen oorsprong, was Jaspar daarbij zoo voortvarend dat reeds in 1930, het jaar der on afhankelijkheidsfeesten, het eerste punt van het programma verwezenlijkt was, n.l. de alge- heele vervlaamsching der Universiteit van Gent. Die hervorming had in Vlaanderen een geweldigen en weldoenden weerslag. Onmiddellijk daarna maakte Jaspar, die toen over zijn volle werkkracht beschikte, het ont werp betreffende de taahegeling in het lager- en middelbaar onderwijs, evenals dat inzake taalregeling aanhangig. De basis dezer wetten, die in 1931 en 1932 werden ge stemd, is, dat het Onderwijs en de Administra tie (gemeente, provincie en centraal bestuur), in Vlaanderen eentalig Vlaamsch is, in Wallo nië Fransch. Ook deze regeling heeft den Vla mingen volledige voldoening geschonken. By de besprekingen dezer wetten heerschte in het Parlement een zekere amicale verstand houding tusschen Walen en Vlamingen, zoo dat de vervlaamsching der Gentsche Universi teit ook door talrijke Walen werd goedge keurd. Die verstandhouding heeft totaal ontbroken bü de behandeling der taairegeling in de ge rechtshoven, de laatste der groote gelijkheids- Wetten, welke verleden week, zooals gemeld, Werd aangenomen met 82 stemmen tegen 54 en 25 onthoudingen. Wanneer men de onthouders bij de tegen stemmers voegt, bekomt men 82 tegen 79. In deze kwestie is het gegaan hard tegen hard. Walen tegen Vlamingen, Zuid tegen Noord. Zooals bij de andere taalwetten trachtten de Vlamingen ook op rechterlijk gebied het prin ciep der taal-regionaliteit toe te passen. Hiertegen evenwel verzetten zich met groote heftigheid de Waalsche en Brusselsche advo- katen, daar het aanvaarden van dit beginsel tot gevolg had dat zij, alleen Fransch kennen de, hun beroep niet meer in het Vlaamsche gebied en het arrondisse ment Brussel konden uitoefenen. Voor hen was dit vraagstuk, hetwelk op een cultureel plan behoorde te blijven, een kwestie van stcffe- lijken aard en persoonlijk profijt. Toen met de bespreking van het wetsontwerp in Septem ber 1933 werd begonnen, was de oppositie dezer elementen zoo geweldig, dat het debat in Oc tober werd geschorst. Men besloot het ontwerp tot nader onderzoek naar de parlementaire commissie terug te zenden. zoo dacht men, de Walen genoegen zouden nemen. Bepaald werd nl. dat de advokaten, wier diploma voor 1930 was afgeleverd, voor alle gerechtshoven van gansch Vlaanderen en Wallonië in 't Fransch zouden mogen pleiten. Degenen die sedert 1930 hun ambt uitoefen den, zouden het zelfde voorrecht genieten tot in 1940. De bespreking werd in de Kamer hervat in het begin der vorige maand. Dadelijk bleek dat de Walen door de toegestane concessie geens zins voldaan waren. Heftiger dan ooit werd het ontwerp bestreden, vooral door den socialist Mathieu en den liberaal Marcel Jaspar (neef van den ex-premier), welke laatste een bom bastische rede hield, waarin hij het voorstel bekampte namens de vrijheid, de Grondwet en de rechten van den mensch! De opponenten eischten dat in het gansche arrondissement Brussel dezelfde regeling zou gelden als in de tweetalige Brusselsche agglo meratie, zoodat de Waalsche advokaten ook in 't Fransch zouden mogen pleiten in uitslui tend Vlaamsche kantongerechten als Wolver- them, Assche en Sint Kwintens Lennich. Van Vlaamsche zijde antwoordde men, dat 102 van de 110 gemeenten van het arrondissement Brussel uitsluitend Vlaamsch zijn; de Waalsche eisch was dus ongewettigd, te meer, daar aan een Vlaamschen advokaat nooit wordt toegela ten voor een Waalschen rechter in 't Vlaamsch te pleiten. Het voorstel werd dan ook verworpen. Een laatste poging werd dan door de Wa len ondernomen, opdat ten minste drie aan de Brusselsche agglomeratie grenzende gemeenten bij de hoofdstad zouden ingelijfd worden, nl. Ste! Agatha Berchem, Ganshoren en Evere. Volgens de laatste telling bedraagt het Vlaamsche element in deze gemeenten respect. 54, 68 en 76 procent. Ook deze amendementen werden door een Vlaamsche meerderheid ver worpen. De houding der Brusselsche Kamerleden was als volgt: drie katholieken hebben voor de wet gestemd; drie onthielden zich; een stemde te gen (Carton de Wiart). Vier socialisten stem den voor, drie andere onthielden zich. De libe ralen stemden tegen. De Walen houden zich niet voor geslagen. Reeds thans is een campagne gaande, ten doel hebbende de leden van den Senaat te bewegen het wetsontwerp grondig te wijzigen. Verwachting: zwakke veranderlijke wind, ij meest half bewolkt, weinig of geen regen, ij iets warmer. Verdere vooruitzichten: Weinig ver- |j andering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHDii TOKIO, 7 Juni (V.D.) Officieele kringen hechten geen geloof aan de persberichten vol gens welke Groot Brittannië en de Vereenigde Staten overeenstemming trachten te verkrijgen voor een gemeenschappelijke actie tegen Japan ter vlootconferentie, hetgeen de conferentie zel ve schipbreuk zou doen lijden, indien de me dedeelingen op waarheid zouden berusten. Japan heeft de Britsche voorstellen vóór 1935 viootbesprekingen te houden, aanvaard. Het telegraafagentschap Rengo verneemt, dat de voorbereidende besprekingen openhartig tusschen de belanghebbende landen zullen wor den gevoerd. Voorts verneemt dit agentschap, dat de kwestie van deelneming van Duitschland of Rusland aan de vlootconferentie nimmer is opgeworpen of in overweging genomen. MOSKOU. 7 Juni (Reuter) Alle geredde leden van de Tsjeljoeskin-expeditie en de vlie gers, die aan de reddingsactie hebben deelge nomen, zijn met het stoomschip Smolensk te Wladiwostock aangekomen. In de stad heerscht een feeststemming, overal zijn de vlaggen uit gestoken. TILSIT, 7 Juni. Naar uit Kowno nader om' trent den Putsch in Litauen wordt gemeld, zijn in den afgeloopen nacht tusschen 2 en 7 uur alle regeeringsbureaux door militairen bezet. Een ultimatum dat aan staatspresident Sme- tona gesteld is, is om 12 uur hedenmiddag af geloopen en naar het schijnt eenigen tijd ver lengd. Op het oogenblik kan nog niet worden voorzien hoe de zaken zich verder zullen ont wikkelen. Onder de gearresteerden bevindt zich, naar verluidt, de gouverneur van het Memelgebied, Nawakas. Het gerucht volgens hetwelk een aantal ministers van de regeering Tubelis in arrest gesteld zou zijn, kon nog niet worden bevestigd. Hedenmorgen bevonden zich geen militairen in de straten van Kowno. In de stad heerscht volkomen rust. Nader wordt gemeld, dat de berichten uit Kowno nog geen duidelijk beeld geven van den toestand in de vroege middaguren. Volgens ge ruchten zou een compromis zijn tot stand ge komen, waarbij Woldemaras het ministerie van Buitenlandsche Zaken op zich zou nemen. Later verluidde, dat Woldemaras per vlieg tuig zou zijn teruggezonden, doch dat de re geering niet tegen hem zal optreden, omdat de militairen hem tegen zijn wil naar Kowno hebben overgebracht. De luchtvaart- en tankafdeelingen zijn voor Woldemaras en de eigenlijke aanstichters van den Putsch terwijl de andere wapens, wel is waar niet tegen Woldemaras zijn, doch een afwachtende houding aannemen. Het paleis van den .staatspresident is. door 300 man be zet. Waarschijnlijk is, dat in de regeering eenige veranderingen zullen komen, welke in overeenstemming zullen zijn met de wenschen der militairen. Ter gelegenheid van het gouden priesterjubileum van Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, werd Donderdag in de St. Jans Basiliek te Den Bosch een pontificale H. Mis gecelebreerd HONOLOELOE, 7 Juni. Op het stoomschip „President Lincoln" van de Dollar-lijn is brand uitgebroken in een opslagruimte. Het schip ls met 60 passagiers en 250 man equipage op weg naar Honoloeloe. Radiografisch werd medege deeld, dat de brand gisternacht werd ontdekt op 150 mijlen uit de kust van Hawai. Later weïd geseind, dat de brand intusschen bedwongen is. De passagiers bewaarden hun kalmte. Vier schepen van het marinestation Pearl Harbor zijn ter assistentie uitgevaren. Nader wordt gemeld, dat de „President Lin coln" op eigen kracht te Honoloeloe is aan gekomen, begeleid door een kustwachtschip en een marinesleepboot. LONDEN, 7 Juni (Reuter) De „News Let ter", het 14-daagsche orgaan van de Nationale Labour-partij publiceert een artikel van Ram say MacDonald over de dictatuur. De premier schrijft hierin o.a., dat de democratie thans op een zware proef wordt gesteld en dat de dicta tor, vergeleken met den democraat een verlok kende figuur is. Hij handelt volgens eigen wil, niets houdt hem tegen, elke georganiseerde meening, behalve de zijne, onderdrukt hij, hij duit geen vrije pers, zijn medewerkers zijn z'n gehoorzame diena ren; hij laat het bestuursapparaat loopen en daarom krijgt hij snelle resultaten tegen ver lies aan vrijheid en zelfvertrouwen, resultaten, die op net oogenblik door kortzichtige men- schen hoog worden aangeslagen. Aangetoond kan worden, dat indien een dic tator de laatste 3 jaren zijn wil aan Engeland Het wordt met den dag duidelijker, dat het niet alleen met de financiën, maar ook als gevolg daarvan met de grondstoffen van Duitschland allermiserabelst is gesteld. De buitenlandsche pers en ook onze pers wijden aan dit feit dagelijks kolommen lange beschou wingen. Van politieke inzichten en desiderata afgezien, is niemand in de wereld gediend met een bankroet van Duitschland. Hoe ernstig echter de toestand op het gebied der grondstoffen is, blijkt wel uit twee uitlatin gen op één dag uit den mond van twee lei dende Duitsche staatslieden. Beiden toonen Dr. Ley, leider van het Duitsche Arbeidsfront zich vol optimisme wat aangaat het te boven komen van den dreigenden nood aan grond stoffen maar dat neemt het feit niet weg hunner groote bezorgdheid door over deze dingen in het openbaar te spreken. Goebbels, Rijksminister voor propaganda, zeide in een rede te Gleiwitz: „Wanneer ons thans het verwijt wordt gemaakt, dat onze grondstoffen „zusammengeschrumpft" zijn, dan geven wij dit zonder omwegen toe. Maar ieder een kan toch op zijn vijf vingers natellen, dat, wanneer men 4.000.000 man weer aan hét werk moet brengen, voor het grootste gedeelte de grondstoffen verbruikt moeten worden." En Dr, Ley, de leider van het Arbeidsfront, verklaarde te Koenigswiisterhausen: „Het is niet zoo, als kort geleden te Praag werd be weerd, dat wij over drie weken geen stoffen voor kleeren zouden hebben. Wij hebben nog goede uitwegen. Wij gelooven rotsvast, dat het rad, door ons in beweging gebracht, zal blijven draaien." Ley ziet dus nog „goede uitwegen" en „ge looft rotsvast" maar het feit van den grond stoffennood geeft hij tegelijk daarmede voor iedereen, die te luisteren weet, toe, in het openbaar toe. En tensotte een „industriekapitein". Op de 23e Algemeene Vergadering van de .Kaiser Wilhelm-Gesellschaft zur Förderung der Wis senschaft" ('t hoogste wetenschappelijke insti tuut in Duitschland, gèlijkstaande met onze Koninklijke Academie der Wetenschappen) hield 5 Juni 1.1. een der leiders van het Duit sche groot-industrieele leven, Generaldirektor Dr. Vögler, een rede, waarin hij verklaarde, dat een nieuw gebrek aan grondstoffen in aan tocht was en dat de Duitsche wetenschap en techniek helpen moeten deze crisis te boven te komen. Gaat Duitschland weer terug naar het sur rogaten tijdvak van den wereldoorlog, mis schien zelfs naar de periode van surrogaten van surrogaten? had opgelegd, niet de goede resultaten van de Nationale regeering zouden zijn bereikt, maar dat het land bezweken zou zijn onder de schuld en de werkloosheid nog zou zijn toegenomen. De Nationale regeering zag terstond, wat zij moest doen om het land voor ineenstorting te behoeden. Geleidelijk kunnen wij ons weer ontwikkelen met behoud van onze vrijheden en onze demo cratie. Het bevechten der politieke partijen hebben wij tot een minimum teruggebracht. Dictators zijn opgekomen, omdat de partijen in crisis-tijd geen oog toonden voor nationale belangen en als onhandelbare kinderen de democratie en de parlementaire regeeringen hebben stukgesla gen, zooals in vele landen is gebeurd. Als de ramp van een dictator over ons zou moeten komen, zou dit niet te wijten zijn aan de poseurs, die zwarte hemden dragen maar aan de politieke partijen, die slechts aan him eigen belangen denken. Enge partij-belangen in onstabiele tijden als 'deze ondermijnen de fundamenten van den staat en een dictator is het onvermijdelijke ge volg. Een Nationale regeering, waarin de Labour voldoende vertegenwoordigd is, is het veiligste bolwerk tegen de dictatuur. GENÈVE, 7 Juni. Hedenmorgen zijn par ticuliere besprekingen gehouden tusschen de voornaamste bij het ontwapenings-vraagstuk betrokken staten. In het bijzonder werd con tact gezocht tusschen Franschen, Engelschen en Amerikanen, waarbij getracht werd de voor stellen van Henderson met die van Barthou in een gemeenschappelijk ontwerp samen te vat ten. Hedenmiddag vond een geheime zitting van den Volkenbondsraad plaats. Hoewel men ver wacht had, dat in deze zitting de leden van de commissie inzake het Saarplebisciet zouden worden benoemd is dit toch niet geschied, daar het nog steeds niet gelukt is een Zwitsersch lid \oor deze commissie te vinden. Zoolang nog geen Zwitser benoemd is, is ook de verkiezing van den Zweedschen gouverneur Rodh en onzen landgenoot ir. D. de Jongh nog niet definitief. Op 150 mijl van Hawai is brand uitgebroken op het Amerikaansche schip „President Lincoln". Het vuur kon spoedig bedwongen worden. Omtrent den Putsch te Kowno doen allerlei ge ruchten de ronde. Er zou een compromis tot stand zijn gekomen en Woldemaras zou minis ter van Buitenlandsche Zaken worden. Koning Leopold heeft Donderdag Graaf De Broqueville ontvangen om met hem den politie- ken toestand te bespreken. De Broqueville is nog niet met de formatie van een nieuw kabi net belast. Duitschland is niet van plan naar Genève terug te keeren, alvorens zijn eisch inzake rechtsgelijkheid is ingewilligd. Het contract bij de koopvaardij. Werknemers organisaties staan afwijzend tegenover verla ging der gages. Prof. dr. W. Martin tot directeur van het Mes dagmuseum te 's-Gravenhage benoemd. Blijkens mededeeling aan de Eerste Kamer zal het ongerief van opheffing van locaalspoorwe- gen geringer zijn dan gevreesd had moeten worden. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Spoor wegwet. Gebondenheid moet getemperd wor den. Bij de wereldkampioenschap-wedstrijden voet bal in Italië heeft Duitschland met een 32 overwinning op Oostenrijk de derde plaats ver overd. Ingediend is een wetsontwerp tot vermindering der dividend- en tantièmebelasting. Wetsontwerp tot bevordering van vestiging en uitbreiding van industrieën in Indië. Vrijdom van invoerrecht voor machinerieën, werktuigen en de noodige toestellen. Ingediend is een wetsontwerp, ten doel hebben de de instelling van een Crisisdienst by het Departement van Koloniën. Conferentie van concernleiders in het radio- bedrijf heeft tot bevredigende resultaten ge leid. By de rechtbank te Zwolle is acht jaar ge vangenisstraf geëischt tegen een echtpaar, dat zijn kindje van twee maanden heeft laten doodhongeren. Overeenstemming is bereikt in zake de benoe ming van een commissaris by de Brabantsche Buurtspoorwegen. Jaarvergadering van het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart. Ongunstige toe stand bij het Rijnverkeer. Rotterdam en het ertsvervoer. De viering van het gouden priesterfeest van Mgr. Diepen is besloten met een pontificaa Lof. Groote belangstelling bij het jubileum. New-Yorksche Beurs: Handel ongeanimeerd verloop zwak, slot verdeeld. Onze Belgische corr. seint ons: Donderdagavond te zes uur heeft Koning Leo pold Graaf De Broqueville in het paleis ont vangen. Na het onderhoud, dat een uur duurde, verklaarde De Broqueville, dat er een gedach- tenwisséling had plaats gehad over den toestand en dat hij nog niet belast was met de formatie van een nieuw kabinet. Vrijdagmorgen zal de Koning eenige politici ontvangen en daarna wederom een onderhoud hebben met De Broqueville. In 't Museum Een museum mag geen dood mausoleum zijn van het vergane. Het moet, zooals ons her-ingericht Rijks museum, levend tot ons spreken van levende schoonheid, ook al komt die tot ons uit voorbije tijden. Schoonheid die afglans is van de eeuwige schoon heid, sterft niet. Kunst is voor alle tijden. En door den toover der mooie dingen worden vroegere eeuwen voor ons levend, rijst het strijden en lijden van vorige geslachten voor ons op, en we begrijpen dan eerst het mensche- lijke uit een ver verleden. Stomme ge tuigen worden aldus voor ons openba ringen. In enkele uren doorloopen we geheele tijdperken en onze geest en gemoed verrijken zich binnen korte oogenblikken met onvergankelijke geestelijke waarden. We leeren begrij pen de motieven en het zieleleven van voorbije generaties: we schouwen in een wereld uit het verleden dat als ons heden wordt. Gelukkig die in een met zorg inge richt museum de dingen weet te zien naar de innerlijke waardij. In dit vacantieseizoen kan men er te rijker door worden. I Stand op Vrijdag 1 uur v.m>: 763 .Vorige stand: 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1