G. T. NIEUWENHUIZEN STADSNIEUWS Opruiing tot doodslag ABR.MEIJER Haarlem, 8 Juni WEEKNIEUWS 39 MILLIOEN GLD. MEER VERMOGEN BADARTIKELEN BADMANTELS VRIJDAG 8 JUNI 1934 Oudste speciaal-zaak voor Kerkboeken en Religieuze artikelen Voor de Juni-maand speciale collectie H. HARTBEELDEN WELKOM, BLINDE VRIENDEN! DE PARIJSCHE MEESTER- ORGANIST MARCEL DUPRé Op het orgel in de Sint-Bavo G. C. v. LEEUWEN f Ijverig schoolhoofd en zeldzaam kerkmeester H. VORMSEL In de stad Haarlem REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN Filmavond AUTOBUS UIT HET SPOOR Door defecte stuurinrichting HAARL. NUTSSPAARBANK Verslag over 1933 Hendrik Nannes en Catrijn Epes Leen GROOTE HOUTSTR. 16 INBRAAK IN EEN OLIE- FABRIEK Geringe buit MGR. AENGENENT ZES JAAR BISSCHOP Viering Vrijdag a.s. Automelaatschheid Onderscheiding Voorzitter der O. S. P. staat voor Haarlems politierechter terecht Drie maanden achter slot Bijna 3 millioen gld. méér inkomen en totale belasting-opbrengst ruim 4 ton Aanbesteding Niet elkeZonbril is onschadelijk I voor uw oogen Koopt uw Zonbril bij KEIP 1 de briilen specialist Gr. Houtstraat, naast Luxor AGENDA 9 Juni Verkoopingen Tunnels onder het Noordzee kanaal R. K. Tuindersvereeniging „Kennemerland" BURGERLIJKE STAND Staking bij de mijnen? WISSELKOERSEN Woldemaras in arrest De crisis in België Steeds Lourdes-water in voorraad Eenmaal in het jaar komen de afgevaardig den der R. K. Blindenvereenigingen, aan St. Odilia toegewijd, bijeen, om de belangen der blinden te bespreken. Zij begrijpen elkaar het beste. Zij weten bij vroegere ondervinding> welke de nooden zijn in de donkere wereld van hen, die het licht der oogen moeten missen. Hoe goed doet het dan, met elkander eens van gedachten te wisselen en plannen te be ramen tot verbetering van het lot der blinden. Nu meer dan ooit! Ook zü gevoelen, naast al hun moeilijkheden by het tasten in het duister, de pijnlijke slagen der crisis. De afdeeling Haarlem van „St. Odilia" heeft cit jaar, na die van den Bosch, Heerlen, Utrecht, Rotterdam en Nijmegen, de zware taak, de blinde afgevaardigden te ontvangen. Inderdaad zware taak; er valt zooveel te schikken en te regelen, opdat die honderd en meer blinden met even zoovele geleiders zich in onze stad thuis zullen gevoelen, als zij hier hun congres zullen houden. Verschillende van hen hebben het geheels jaar gespaard voor de reiskosten, om die twee dagen (31 Juli en 1 Augustus) toch maar te kunnen meemiken. Overal werden zij met zooveel hartelijke liefde en ontroerende gastvrijheid ontvangen. O, zij verwachten vast, dat zal in Haarlem ook zoo zijn en dan worden die twee dagen van nuttig en gezellig samenzijn twee zonnedagen, en de herinnering daaraan zal nog licht werpen op hun donker levenspad, weken en maanden lang'. Katholieken van Haarlem! Ik weet zeker, dat er velen onder u zijn, die het bestuur van „St. Odilia" willen helpen, om het verblijf der blin den in Haarlem, waarvan meerderen van hein de en ver komen, hun zoo aangenaam mogelijk te maken. Wij allen voelen den druk van den tijd; maar wie meer dan zij? Een commissie van heeren en dames heeft zich reeds bereid verklaard om het bestuur der blindenvereeniging met raad en daad bij te staan. Maar er is zooveel noodig! De blinden moeten toch op tijd eten en drinken en eenige ontspanning en versnapering nebben: rij moe ten het toch goed hebben als onze gasten! Haarlems Katholieken, gij, die met recht steeds geroemd wordt om uwe daadwerkelijks naastenliefde, helpt ons, onze blinde menschen en vriendinnen minstens even gastvrij te ont vangen, als op treffende wijze gebeurd is in andere steden. Laat ons hen toch namens u van harte welkom heeten ter liefde Gods! Neen, gij wilt niet achterblijven in edelmoedige gastvrij heid. Mijn adres is: Ziekenhuis St. Joannes de Deo. Gironummer 106754. Gaarne ook ontvang ik een berichtje van in stemming en uw adres, hoopvol kom ik dan bij u aankloppen. Besturen onzer Katholieke vereenlgingen, wellicht kunt gij voor dit schoone doel uw kas eens nakijken en een bijdrage schenken. Vol verwachting klopt ons hart! Het antwoord op uw weldadigheid is het woord van., dep Meester, dat Hij eenmaal tot. u, zal sprefeett: „Ik was vreemdeling, en gij hebt mij gastvrij ontvangen". J. B. M. TIMP, rector, geest. adv. van de R. K. Blindenvereen. St. Odilia, afd. Haarlem Men schrijft ons: Op het kerkconcert van de C. O. V. in de Groote- of Sint Bavokerk op Woensdag 13 Juni a.s. zal. naar reeds werd gemeld, de wereld beroemde organist van de St. Sulpice te Parijs, Marcel Dupré, als solist optreden. Dupré zal het volgende programma uitvoeren: Toccata en Fuga in D-moll, Joh. Seb. Bach; Pastorale, César Franck; Prélude et Fugue en si majeur, Marcel Dupré. Voorts drie koraal voorspelen van Joh. Seb. Bach n.l. Christ unser Herr zum Jordan kam, Allein Gott in der Höhe sei Ehr en Ein feste Burg ist unser Gott. Deze koraalvoorspelen worden gevolgd door het zingen der betreffende koralen door het koor der C. O V. onder leiding van George Ro bert. Verder zingt het koor a-capella de hymne „Caelestis urbs Jerusalem" van Alph. Diepen- brock. Tenslotte zal Marcel Dupré een vierdeelïge symphonie improviseeren, bestaande uit de vol gende deelen: Allegro, Andante, Scherzo, Finale. Dupré heeft voor deze improvisatie 8 thema's gevraagd voor elk deel twee n.l. een hoofd thema en een bijthema welke hem zullen worden verstrekt door vier Hollandsche compo nisten en wel Sem Dreden, directeur van het Amsterdamsche conservatorium, dr. Johan Wa genaar, directeur van het conservatorium in Den Haag en onze stadgenooten G. H. G. van Brucken-Fock en Hendrik Andriessen. Wanneer men bedenkt dat deze thema's Dupré eerst worden overhandigd op den avond van het con cert, dan is het duidelijk, dat slechts iemand met waarlijk geniale gaven in staat is een der gelijke opgave tot een goed einde te brengen. Die geniale gaven heeft Dupré, de triomphen die hij door de geheele wereld met zijn impro visaties heeft geoogst zijn er de bewijzen van. Reeds is gebleken, dat de belangstelling voor dit concert van Dupré weer bijzonder groot is. Die belangstelling beperkt zich niet tot Haar lem, want ook uit andere plaatsen komen er velen, vooral musici, om het spel van den be roemden Franschen meester te hooren. Gezien ook de stampvolle kerk bij het vorige concert van Dupré in October 1932 is het niet moeilijk te voorspellen, dat vele honderden Woensdag avond onze oude St. Bavo zullen vullen, om dit zeldzaam muzikaal festijn bij te wonen. de aanleiding tot het ontstaan der passiespelen. De tweede film liet ons Weenen zien. De voornaamste gebouwen, juweelen van diverse bouwstijlen, toonden de kunde van hun ontwer pers en tevens de royaliteit der opdrachtgevers. Het is onmogelijk alle paleizen, musea, opera- en concertgebouwen, enz., enz., te noemen. De derde film gaf ons beelden niet alleen van de hoofdstad, maar ook van allerlei streken en bedrijven van Hongarije. Op buitengewoon duidelijke wijze toonde de film de verbrokkeling van genoemd land na den oorlog. Landbouw, veeteelt, industrie, visscherij volgden elkaar op. Ook de verschillende takken van sport kregen een beurt. Hoewel er nog meer acten van deze film aan wezig waren, moest de voorzitter wegens het vergevorderde uur de zaak stopzetten. Spr. dankte den operateur, alsook den voorzitter der afd. Amsterdam, die geheel belangeloos voor een muziekgeluidsinstallatie had gezorgd. Hij vertelde den aanwezigen, wat de Reis- vereeniging haar leden biedt voor een lage con tributie en heette welkom in de gelederen de talrijke nieuwe leden, die zich dezen avond had den opgegeven. Gisteren is te Haarlem plotseling, na voor zien te zijn van de laatste H. Sacramenten in den ouderdom van 49 jaar overleden de heer G. C. v. Leeuwen, hoofd der Openbare Lagere School aan de Soendastraat. De heer v. Leeuwen heeft de geheele ontwik keling van de St. Liduina-Kerk meegemaakt en is een enorme steun geweest voor den Pas toor en voor de geheele parochie. Pas eenige maanden geleden vierde hij zijn koperen jubileum als kerkmeester en toen bleek duidelijk hoezeer zijn werkkracht gewaar deerd werd. De heer v. Leeuwen was een stille werker, hij heeft voor de St. Liduina-kerk ontzettend veel gedaan, juist van die daden, die geen op zien baarden en toch zoo dringend noodzakelijk waren. w De uitvaartdiensten hebben Zaterdagmorgen plaats om 7 en om 8.15 uur. Om 9.30 uur ge zongen Requiem waarna begrafenis op het R. K. Kerkhof St. Barbara. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft het H. Vormsel toegediend in de stad Haarlem. In de parochiën van: O. L. Vrouw Rozenkrans St. Joannes Bapt. St. Joseph St. Antonius van Padua H. Hart van Jesus H.H. Elisabeth en Barbara H. Liduina St. Bavo Haarlem-Noord mannel. 56 65 19 26 10 37 54 62 vrouwel. tot. 47 103 O. L. Vr. Hemelv., Heemstede 22 St. Bavo, Heemstede Volwassenen uit de stad St. Bavo kathedraal Aerdenhout St. Jos. Gest. Bloemendaal St. Franciscus Liefdewerk St. Francisca Romana 38 15 28 19 34 64 46 37 42 56 67 9 7 13 22 44 25 68 2 103 34 54 29 71 118 108 59 86 81 135 11 7 13 22 Totaal 503 531 1034 Donderdagavond gaf de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken een filmavond voor haar tal rijk opgekomen leden en introducé's. Wel is een zomeravond, zooals de voorzitter in zijn ope ningswoord aanstipte, niet bij uitstek geschikt voor een filmvoorstelling, maar de ongeloofelijk goedkoope reis, die de Kath. Reisvereeniging dezen zomer organiseert naar Oberammergau Weenen en Budapest, rechtvaardigen deze voor stelling, die als een voorbereiding voor die reis kan beschouwd worden. Alvorens de film te laten draaien, wilde de voorzitter even opmerken, dat er nooit of nim mer een opname gemaakt is van het Passiespel zelf. Wat hier te zien komt, is de plaats zelf, de afzonderlijke spelers in hun gewone dagelijk- sche leven, het verbouwde schouwtooneel en. Hedenmorgen tegen half 8 reed een Van Haarlem komende bus van de N. Z. H. T. op de Ramplaan te Overveen ten gevolge van een defecte stuurinrichting (zooals de chauffeur verklaarde) uit het spoor. Na een der boomen een doodelijke verminking te hebben toegebracht, bezette de bus het brug- gehoofd van een der bruggetjes, waarbij de leuning het slachtoffer werd. Zoo stevig had de bus zich hier genesteld, dat een montagewagen van de tram moest komen, om de brug en de bus weer vrij te maken. Commissarissen der Nuts-Spaarbank te Haar lem schrijven in het jaarverslag over 1933 het volgende: Het feit, dat in 1933 het inleggerskapitaal be langrijk is gestegen, kan op zich zelf niet die nen als bewijs, dat het sparend publiek, ondanks toenemende werkloosheid en loonsverlaging, er in het algemeen in grootere mate in geslaagd zou zijn kapitaal te vormen. Dat dit verschijnsel toch wel tot op zekere hoogte aanwezig is, wordt waarschijnlijk gemaakt door de stijging van het aantal kleine inlagen; de beklemmende nood der tijden heeft een sterkere neiging tot bezuiniging en besparing opgewekt. Ongetwijfeld ligt de oorzaak van de toene ming van het inleggerskapitaal ook in het terug brengen van gelden, die in vorige jaren uit on rust zijn opgenomen en sedert thuis zijn be waard en voorts in het zoeken der inleggers naar beveiliging hunner spaargelden tegen ka pitaalverlies. Velen toch, die onder normale omstandigheden zouden zijn overgegaan tot vaste belegging in effecten, hypotheken of on roerend goed, zien daarin nu ernstige risico's, houden het bij eengespaard kapitaaltje bij de Spaarbank en vergrooten hun saldo met de gel den uit zoodanige beleggingen vrijgekomen. De voor deze tijden hooge rentevoet van 3 pCt., die wij nog handhaafden teneinde het eigenlijke sparen te bevorderen, blijft bovendien een ster ke aantrekkingskracht uitoefenen. Zooals wij echter reeds in een vorig jaarverslag schreven, moeten wij inlagen weigeren, welke door hun aard en hoegrootheid niet bij de Spaarbank thuis behooren, doch door het publiek slechts worden aangeboden, teneinde hoogere rente te maken dan elders kan worden verkregen. De financieele uitkomsten zijn blijkens de winst- en verliesrekening, welke een saldo van 106.748,89 (v. j. 109.611,71) aanwijst, bevre digend. Na aftrek van alle bedrijfsonkosten, storting ,in het pensioenfonds, afschrijvingen op onroe rende goederen en meubilair kon op 31 Decem ber een bedrag van 83.337,33 aan de reserve worden toegevoegd; deze bedraagt thans na af schrijving op de effecten 704.031,15. In 1933 werden uitgegeven 2982 nieuwe boek jes (v. j. 2559) waarvan 2636 aan toander, 325 op naam en 21 waarbij de terugbetaling tot een zeker tijdstip is opgeschort. Afbetaald zijn 1661 boekjes, zoodat tenslotte het aantal inleggers steeg met 1321 (v. j. 687) tot 30885. In 1933 werd ingelegd J 6.137.733,45 (v. j. f5.833.291.68) en terugbetaald f5.340 445.80 (v. j. 6.155.011,01) zoodat 797.287,65 meer werd ingelegd dan terugbetaald. Rekening hou dend met de rente over 1933 aan de inleggers vergoed ad 273.022,23, vermeerderde het totaal tegoed der inleggers met 1.070.309,88 of bijna 12 pCt. en bedroeg het 9.658.130,12. De omzet verminderde met ruim 4 pCt. en beliep 11.478.179,25 tegen 11.988.302,69 in het vorige jaar. Het aantal behandelde posten van inlage en terugbetaling vermeerde met 7995 of bijna 5% pCt. en bedroeg 154,915 (v. j. 146,920). Op 31 December 1933 telde de ophaaldienst 2198 (v. j. 2034 spaarders, die geregeld wekelijks in de gelegenheid werden gesteld thuis gelden op hun spaarrekening in te leggen. In totaal werd in 43268 (v. j. 42525) posten 161.637,56 (v. j. 159-481,58) opgehaald. Op 31 December 1933 bedroeg het aantal uit gegeven busjes 3447 (v. j. 3330). Het met busjes gespaarde bedrag beliep 59.267,48 tegen 59.806,56 in het vorige jaar. In het afgeloopen jaar hebben 376 (v. j. 375) inleggers gebruik gemaakt van de bemiddeling der Spaarbank om periodiek de door hen ver schuldigde belastingtermijnen uit hun spaar banktegoed te voldoen. Op deze wijze werd 80.904,49 (v.. j. 63.989,34) voor belasting af geschreven. Daarnaast werd op verzoek van in leggers in 893 posten 38.923,26 aan belasting betaald. Van de gelegenheid om door middel van de rekening der Spaarbank bij den Postchèque- en Girodienst bedragen in te leggen en terug te vragen, wordt een steeds stijgend gebruik ge maakt. In 1933 is in 3560 (v. j. 3082) posten j 697.689,21 (v. j. 697.099,34) op de Spaarbank ingelegd en is in 4306 (v. j. 3936)posten f 711.059,32 (v. j. 721.785,77) terugbetaald. Voorts werden van inleggers, die naar elders verhuisden de saldi-tegoed' van 158 boekjes tot een bedrag van 95.834,55 naar andere spaar banken overgeboekt en werd voor 189 inleggers, die zich hier vestigden 140.918,52 van andere spaarbanken ontvangen. 61 (v. j. 64) gepensionneerden ontvingen in 1933 een bedrag van 25.306,36 voorschot op hun pensioen (v. j. 35.028,36). Door de wer king der Ambtenarenwet kan deze werkzaam heid der Spaarbank niet worden uitgebreid. Door een noodlottig ongeval ontviel ons in Juli de heer C. baron d'Aulnis de Bourouill, die gedurende een tiental jaren deel van ons college uitmaakte. In hem verliest de Spaarbank een toegewijd bestuurslid, dat haar in onderschei dene functiën belangrijke diensten heeft be wezen. Op onze voordracht heeft het Nuts-departe- ment op 5 October het college van Commissa rissen met drie leden uitgebreid, door benoeming van de heeren: J. F. Th. van Erpers Royaards, L. J. van Rossem en mr. M. A. van Ryn van Alkemade. De aan het einde van het jaar periodiek af tredende commissarissen de heeren G. J. Droste en mr. J. Deenik werden herbenoemd. De leden van het Dagelijksch Bestuur de hee ren J. de Breuk Lzn., mr. L. V. Hoog, M. Lugt en N. J. Hoef lake, werden herbenoemd. Burgemeester en Wethouders van Harleam maken bekend, dat Bestuurders Collatoren van het Hendrik Nannes en Catrijn Epes Leen te Bolsward voornemens zijn over te gaan tot de begeving van een Studiebeurs. Nakomelingen uit de familie van de stichters, die naar de beurs wenschen te dingen, zullen zich onder overleg ging van een geboorte-acte en met opgave van genoten onderwijs, schriftelijk moeten aanmel den by Dr. J. Vink te Bolsward vóór 1 Juli 1934. Zij moeten op 2 Junt 1934 den leeftijd van 12 jaren hebben bereikt en dien van 24 jaren niet hebben overschreden. Zij zullen zich hebben te onderwerpen aan een vergelijkend examen, waarvan de datum nader zal worden bekend ge maakt. ABR. MEIJER is het van ouds bekende adres en is het meest ge sorteerde magazijn in De meest bekende merken houden wij in voorraad en de grootst mogelijke verscheiden heid. Onze collectie is dit jaar wel bijzonder mooi. Dessins en kleu ren zijn met zorg ge kozen. Elke badmantel is flink lang en sluit ruim ove r e 1 k a a i Bij de politie is gisteren aangifte gedaan, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag een inbraak is gepleegd in het kantoorgebouw van de N.V. Noë en Co., Oliefabrieken, import, ma chine- en zoete oliën, Bakenessergracht 83. Men heeft zich toegang verschaft door het verbreken van een met grendels gesloten glasraam in den zijmuur van het gebouw. Aldus is men in de kantoren op de eerste verdieping gekomen, waar men gepoogd heeft twee brandkasten open te breken, hetgeen niet gelukt is. Wel slaagde men erin een derde brand kast open te scheuren, doch de buit bedroeg slechts.... 1.95! Voorts zijn verschillende kasten en laden opengebroken en is uit twee ongesloten geld- bakjes een bedrag van 10.97 ontvreemd. Overigens wordt niets vermist, zoo voegt het officiëele politierapport er laconiek aan toe. De politie heeft een onderzoek ingesteld, maar de dieven zijn nog niet gevonden. Vrijdag a.s. zal de zesde verjaardag van de Bisschopskeuze van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, gevierd wor den. Om half 11 wordt in de Kathedrale Kerk St. Bavo te Haarlem een plechitge H. Mis van het het Hoogw. Kapittel opgedragen. Gisterenmiddag is door de politie proces-ver baal opgemaakt tegen een expediteur uit Velsen die alhier reed met een zware vrachtauto met een totaal versleten linkervoorband, terwijl de remmen slecht werkten. Met een 30 K.M. snelheid hield de auto met ingedrukten handrem pas op 20 Meter afstand stil. Met aangetrokken handrem stopte de auto op 36 Meter. De auto is, zooals gebruikelijk, naar een ga rage gebracht. Naar wij vernemen, is den heer W. van Deu- tekom, confiseur-cuisinier, de onderscheiding te beurt gevallen, het wapen van hofleverancier te mogen voeren. Vrijdagochtend voor den politierechter te Haarlem. Reeds vroeg is het druk voor het Gerechtshof in de Jansstraat. Om 10 uur neemt de 37-jarige Amsterdam sche voorzitter van de O. S. P., P. J. S., in de beklaagdenbank plaats. De publieke tribune is vol. Verdachte heeft zijn vrouw meegebracht, die in de getuigenbank zittend vol belangstelling is voor deze rechtszaak. De dagvaarding vermeldde, dat verdachte op 16 Maart in een openbare vergadering monde ling heeft opgeruid tot doodslag. Verdachte zou zich als volgt hebben uitge laten: „Ik kan niet alles zeggen, omdat de po litie in de zaal aanwezig is, maar als jelui goed oplet, begrijp je me wel. We zijn thans nog ongewapend en bij een eventueelen opstand zou het proletariaat voor de kanonnen en ma chinegeweren staan. Als de mobilisatie echter wordt afgekondigd, staan we niet voor de ka nonnen en machinegeweren, maar er misschien achter en de kapitalisten er voor. Begrijp jelui me wel?" Een brigadier van de Zaandamsche politie bleef bij zijn ambtseedig proces-verbaal. De raadsvrouw, mr. C. A. de Ruyterde Zeeuw, vroeg dezen getuige, wanneer hij zijn verslag van de vergadering gemaakt had. De getuige antwoordde dit direct na de ver gadering gedaan te hebben. De verdedigster had twee getuigen décharge meegebracht. De eerste, die gehoord werd, was de brug wachter van Zaandam, die, evenals de tweede, de Zaandamsche pontwachter vertelde, dat het belangrijkste gedeelte van verdachte's rede gewijd was aan den toestand in Oostenrijk. Verder had hij gesproken over de corruptie in Frankrijk, België en Nederland. De woorden „Ik kan hier niet alles zeggen, enz." sloeg volgens den brugwachter op de be weging in Oostenrijk. Politierechter: „Me dunkt, in Oostenrijk was het proletariaat toch wel gewapend. Wanneer is u eigenlijk in deze zaak gemengd?" Getuige: „Veertien dagen geleden." Politierechter: „Gefeliciteerd hoor met je ge heugen. Zoolang te kunnen onthouden wat er in Maart is gezegd." De verdachte geeft toe de woorden, in de dagvaarding vermeld, gesproken te hebben. Vol gens hem zijn ze echter uit hun verband ge rukt. Tusschen „de waarschuwing van de politie in de zaal aanwezig" en over „de wapens en het proletariaat" had hij de kwestie in Oosten rijk uiteengezet en daarna het standpunt van de S. D. A. P. gehekeld, dat naar aanleiding van de Oostenrijksche gebeurtenissen het pro letariaat adviseerde om niet in opstand te ko men, omdat het toch verkeerd uit liep. De Officier van Justitie, mr. Paardekooper Overman, hield vervolgens een uitgebreid requi sitoir, waarin hij o.m. zei, dat het er hier maar om gaat of de verdachte dingen heeft gezegd, die vallen onder opruiing. Wat verdachte te Zaandam gezegd heeft is strafbaar; het is indi recte opruiing. De Officier merkte er bij op, dat het den po litierechter ook wel bekend zou zijn, dat ver dachte verleden jaar door den politierechter te Dordrecht eveneens wegens opruiing veroor deeld was en dit vonnis bevestigd was door het Haagsche Gerechtshof. Nu heeft verdachte hier wel iets uit geleerd aldus de Officier en is nu wat voorzichtiger geworden. Maar of hij zijn woorden nu al wat verdraait, daarmee be hoeft een officier geen rekening te houden, maar ook indirecte opruiing moet onder het artikel opruiing worden ondergebracht. Hij eischte ten slotte een gevangenisstraf van vier maanden. Raadsvrouw mr. C. A. de Ruyterde Zeeuw noemde het politie-verbaal buitengewoon ge brekkig, onnauwkeurig en onvolledig, omdat dit pas na de vergadering was gemaakt. Pleiter achtte een groot verschil tusschen het Sliedrechtsche en dit geval. In Sliedrecht werd het gezegd in een bepaalde situatie, in Zaandam werd een positie uiteenge zet, waarvoor eerst een bepaalde voorwaarde moet worden vervuld. Pleitster drong er bij den politierechter op aan toch zeker in dit geval geen rekening te willen houden met de ministerieele circulaires van 13 April 1933 en 22 Januari 1934 en vroeg ten slotte vrijspraak. De verdachte zelf voerde ook nog diverse din gen tot zijn verdediging aan, hierin telkens onderbroken door den politierechter, dat hij zich moest bepalen tot de zaak en niet in de politiek afdwalen. De politierechter mr. Raedt achtte bewezen, dat verdachte het publiek, dat op de Zaan damsche openbare vergadering aanwezig was, mondeling heeft opgeruid tot doodslag, alleen door de mobilisatie-tirade. De rest: de politiewaarschuwing en begrijp jelui mij, achtte hij niet bewezen in dit verbaal. Hij achtte het gebeurde wel strafbaar. De politierechter teekende er nog bij aan niet aan de regeeringscirculaire gebonden te zijn, maar was het wel eens met den minister. Hij vonniste met drie maanden gevangenisstraf. De hoofdinspecteur van de belastinginspectie Haarlem deelt ons mede, dat het vrijwillig aan gegeven méér inkomen over het belastingjaar 1933-1934 bedraagt 919.412 en méér aange geven vermogen 12.594.000. Over 19311932 waren deze cijfers: Meer inkomen 986.584. Meer vermogen 14.168.000. Over 19321933: Meer inkomen 977.847. Meer vermogen 12.892.000. Zoodat dos over de drie belastingjaren totaal is aangegeven aan verzwegen inkomen 2.883.843 en aan verzwegen vermogen 39.654.000! De meerdere belastingopbrengst bedraagt: Aan inkomsten- en gemeentefondsbelasting: 1931—1932: 98.566.76; 1932—1933: 100.216.76; 1933—1934: 103.145.34. Dus totaal over de drie jaren 301.928.34. Aan vermogensbelasting: 1931—1932: 39.165.09; 1932—1933: 34.641.73; 1933—1934: 41.023.81. Totaal dus 114.830.63. In het geheel ontvangen dus de belastingen over de drie jaren als opbrengst van de eerst verzwegen en later weer aangegeven vermogens en inkomens een bedrag van 416.759.47. Vanwege den Rijkswaterstaat te Haarlem werd hedenmorgen aanbesteed: het verlengen van de oeververdediging langs het Zuiderstrand van Vlieland, met bijkomende werken. Ingekomen 15 biljetten. De laagste inschrijver was de heer J. Cuypers te Hariingen voor 17.120. De raming is 22.500. Ook werd aanbesteed de voorziening der boorden van het Noordhollandsch kanaal, in drie perceelen. Ingekomen 13 biljetten. De laag ste inschrijver is voor perceel 1 de heer Fr. Bakker te Hilversum voor 6980. De raming is 7500. Voor perceel 2 waren ingekomen 6 biljetten. De laagste inschrijver is de heer J. Vrientjes te Kamperduin voor 3124. De raming is 4000. Voor perceel 3 waren ingekomen 6 biljetten. De laagste inschrijver is de heer J. Viientjes te Camperduin voor 3448. De raming is 4500. iiiiimiiiiiiiiiiimiiiMiiiiiiimiifiiiiiiiiitjimiiiiiiijiiimiiiiiimiiiiiiiiiiij" Gebouw „St. Bavo": R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Alberdingk Thijm, 8 uur; Proza, 8 uur. Hotel „De Leeuwenk": Ned. Reisvereeniging voor Katholieken, half 9. Luxor Sound-Theater: „Paniek in den die rentuin" 8.15 uur. Palace: „Two Hearts in Waltz-time". Op het tooneel: Walther Behr 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater: „Wat nu, kleine man". Op het tooneel: de Willards 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Cursus R. K. Volksbond, half 3 Gewone zittingen 4 en 7 uur Geel-Wit, 6 uur. Luxor Sound-Theater: „Paniek in de die rentuin" 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Two Hearts in Waltz-time". Op het tooneel: Walther Behr 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater: „Wat nu, kleine man". Op het toor.eel: de Willards 2.30, 7 en 9.15 u. Uitslag van de verkooping, gehouden in ,,'t Notarishuis" Bilderdijkstraat 1. Ten overstaan van notaris G. Wolzak Hzn.: Een werkplaats met afzonderlijke bovenwo ning en erf te Haarlem aan de Gasthuisstraat no. 17 voor totaal 6000 aan Jb. Kramer q.q. Een winkel en woonhuis, erf en grond met schuur te Haarlem aan het Schoterboschplein no. 17 voor totaal 7260 aan P. A. v. Dord. Een woonhuis, erf, voor- en achtertuin met schuur te Haarlem aan de Ramplaan no. 73a bij opbod voor 5500 aan G, Hopman q.q. Ten overstaan van notaris N. J. Hoef lake: Een huls, erf en tuintje te Haarlem aan de Spaansohevaartstraat no. 4 voor totaal 3765 aan N. P. v. d. Nauwland. Een heerenhuis, erf, tuin en poort te Haarlem aan de Parklaan no. 6 voor totaal 7200 aan G. J. Bouwens q.q. Ten overstaan van notaris W. H. van Arkel: Twee woonhuizen met erf te Haarlem aan de Leidschestraat 72 en 74 voor totaal 3675 aan S. Veth q.q. Vier woonhuizen met afzonderlijke bovenwo ningen en erven te Haarlem aan de Oranje straat nos. 82, 84, 86 en 88 zwart en rood en het winkel-woonhuis met afzonderlijke boven woning en erf te Haarlem aan de Oranjestraat no. 90 zwart en rood voor totaal 12575.aan B. E. v. Tyn q.q. Tien woonhuizen en erven te Haarlem aan de Meester Joostenlaan nos. 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34a, b, c en d voor totaal 4620.aan A. N. Cornelissen q.q. Vijf woonhuizen en erven te Haarlem aan de Rustenburgerlaan no. 75 a, b. c, d en e voor totaal 2170 aan H. J. van Goor. Zeven woonhuizen en erven te Haarlem aan de Asterstraat nos. 9, 11, 13, 15, 17, 19 en 21 voor totaal 10.045.aan H. J. van Goor. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken houdt Dinsdag 12 Juni des avonds om 7.30 uur een vergadering. Het belangrijkste punt der agenda is een in leiding van den heer S. Prins te Bloemendaal over het Tunnelvraagstuk onder het Noord zeekanaal. Een „neerzetveiling" Gisteravond hield de R. K. Tuindersvereeniging „Kennemerland", in de Veilingzaal aan de Breestraat,, een ledenvergadering ter bespreking van de wijze, waarop de vereenigingen „Ken nemerland" en „Vrije Veiling" eerstdaags zullen gaan samenwerken. De directeur, de heer W. de .Groot, gaf een exposé van de wijze, waarop men zich voorstelde met de Vrije Veiling samen te werken. Hierom trent zijn door ons, in het nummer van Woens dag, reeds uitvoerige mededeelingen gedaan. De heer De Groot wees er nog eens op, dat de kleinhandel de kracht is van de Beverwiik- sche markt. Met deze omstandigheid dient bij een regeling rekening te worden gehouden. Begonnen zal worden met een „neerzetveilin?" en een gewone veiling onder de klok. Beide vei lingen zullen op hetzelfde tijdstip aanvangen, vermoedelijk om 12 uur. De bedoeling is dan verder om zoodra mogelijk een dagelijksche en- grosveiling van groote partijen in te richten. Dit laatste is nog in studie. Dan is er nog het emballage-probleem. Over wogen wordt om het aanbrengen en distribu- eeren van de emballage vanuit een centraal punt te doen geschieden en daarvoor een afgesloten terrein in te richten bij de Vrije Veiling. Men krijgt dan de veiling in een gebouw en embal lage in het ander. Met klem wees de heer De Groot op de groo te beteekenis van het dagelijksch veilen. Het beteekent verruiming van den afzet, omdat men dan de dagelijksche voorziening van de groote steden kan verzorgen. Laten de leden hieraan hun medewerking verleenen. Waar producten zijn komt ook de handel. Ofschoon er nog tal van moeilijkheden zijn op te lossen, staat toch wel dit vast, dat er ten minste verbeteringen zullen komen, welke men thans nog niet bekijken kan. Hierna werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen, waarvan door verschillende leden ge bruik gemaakt werd. Daarbij werd o.a. mede gedeeld, dat de Regeeringscommissaris van Kennemerland nog niet toegestaan heeft om een veiling te kiezen, zulks in verband met de centralisatie van het veilingwezen, welk vraag stuk nog in studie is. Geboren: 5 Juni: G. de SmidtMolenaar, z. H. M. A. MantelBluming z. 6 Juni: E. J. LuttikHof er, d. 7 Juni: G. Hoogeboom Schaap, d. M. BakkerJordaan, d. Ondertrouwd: 7 Juni: C. v. Rijsdam en A. Ilbrink J. Heeres en A. M. Rookhuijzen A. ten Hooi en J. M. C. v. Meurs W. L. Harmsen en E. A. Kuiler B. A. Ronde en H. M. v. RoodenM. P. J. M. Roozekrans en E. F. de Lijster A. D. Visser en C. Goosens. Getrouwd: 7 Juni: L. B. de Vlugt en A. A. M„ Guépin J. W. Hasselmejjer en M. M. de Vries C. A. v. Hees en H. M. A. Land J. Wij- nands en B. S. Duijtshoff. Overleden: 6 Juni: B. Hartog, 78 jaar, Ged. Raamgracht M. H, de Reus-^ElQOtsgn, 48 j Langendijkstraat. -i nèfa Door het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond is een adres aan den minister raad gezonden, waarin verzocht wordt, van re- geeringswege invloed uit te oefenen op de mijn- directies, om de voorgestelde loonsverlaging van 10 pCt. terug te nemen en onder leiding van den Minister van Waterstaat een spoedconfe- rentie bijeen te roepen, die op korten termijn den ministerraad adviseert met welke maatre gelen saneering van den mijnbouw kan worden verkregen. In het adres wordt er op gewezen, dat naast een officieele loonsverlaging in 1931 en 1932 van 15 pCt. ook nog door aftrek van premies en dergelijke het loon verder is verminderd, terwijl in 1933 over 1.300.000 dagen geen loon werd uitgekeerd in verband met ingelegde ver- zuimdiensten. Daarnaast zijn ruim 7000 arbei ders ontslagen, staan groote groepen woningen leeg en verarmt door de verminderde koop kracht der mijnwerkers de middenstand zien- deroog'. Aanvaarding van de loonsverlaging kan dan ook niet door de vertegenwoordigers der arbei ders worden geadviseerd, zoodat een staking het gevolg kan zijn, wanneer de regeering niet in grijpt en maatregelen tot saneering der mijn industrie treft. 8 Juni 7 Juni 8 Juni 7 Juni Londen 7.45'V 7 47% Kopenh 33.30 33.40 Berlijn 56.80 56 30 Stockh 38 50 38.5 Parijs 9.73% 9.73% Oslo 37 50 37.60 Brussel 34.45 34 46% N-York 1.47% 1.47% Zwitser! 47.91% 47.92ya (cable) KOWNO, 7 Juni. Omtrent de gebeurtenissen te Kowno publiceert het Litausche Telegraaf- agentschap het volgende officieele telegram: In verband met de in den afgeloopen nacht door het garnizoen te Wowno gehouden alarm manoeuvre en eenige daarmee in verband staande incidenten, is gebleken, dat eenige officieren, gedekt door den alarm-toestand, ge tracht hebben druk op de regeering uit te oefenen, in dien zin, dat de huidige regeering ten gunste van een door Woldemaras te vor men regeering zou worden gewijzigd. Toen de staatspresident Smetona beslist weigerde, een dergelijke poging ook maar te helpen overwe gen, is de. chef van den generalen staf. kolo nel Kubeliunas, afgetreden. Zijn ontslag werd aanvaard en in zijn plaats benoemde de pre sident der republiek den commandant van de naar Smetona genoemde militaire school, lui tenant-generaal Jackus. Woldemaras. die vanmorgen reeds vroeg door een vlieger-officier per vliegtuig van zijn ver banningsoord Zarazai naar Kowno was ge bracht. werd na een verblijf van eenige uren in het kamp der vlieger-officieren door hen zelf overgegeven aan den Generalen Staf. die hem uitleverde aan de staats-veiligheidspolitie, die momenteel over hem beschikt. Alle geruch ten over een omwenteling, onderhandelingen van Woldemaras tot vorming van een regee ring, over zijn verblijf ten paleize van den staatspresident en over een regeeringsvorming door Woldemaras zijn derhalve uit de lucht gegrepen. In het geheele land en in alle deelen van het leger heerschen volkomen rust en dis cipline. Van de betrokkenen bij het ongediscipli neerde optreden zijn er zeven gearresteerd, ter wijl eenigen zich nog verborgen houden en ook eenige verdere arrestaties zijn geschied. Slachtoffers zijn niet te betreuren, terwijl ook niemand gewond werd. BRUSSEL, 8 Juni. (Reuter De Konnig heeft de Broqueville opgedragen eén nieuw kabinet te vormen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 2