Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I I Plaats dan 'n „O voor 75.000gezinnen STADSNIEUWS Laatste Nieuws De conferentie der Duitsche Bisschoppen te Fulda Watdetonq streelt PIELAGE Co. Stadionwielerbaan geopend Onlusten te Londen VOOR GOED AFDRUKWERK Fotohandel B. de Leeuw AAN HET GRAF VAN ST. BONIFACIUS l/ani Vleeschhouwerij F. A. Piët LEVENSMIDDELENHUIS le kl. HARRY VAN BEEK CUSTARD VAN DER WULP WINT HET STAYERSNUMMER TOLSVISCHHANDEL VRIJDAG 8 JUNI 1934 Beleedigend artikel /n een werkloozenkrantje van Krommenie aan het adres van den burgemeester en wethouder De drukker als getuige De verdachte ontkent De colporteurs Ir. W. J. BURGERSDIJK GEMEENTEZAKEN „T uinwijk Baggeren in werkverschaffing „KLEINER MANN WAS NUN?" Tuchthuisstraat 14 BUITENGEWOON CONCERT H.O.V. Solist: Louis Zimmermann Nutsikweekschool Haarlem Onderwij zersexamens Tijdens een groote meeting in Olympia Hall raakten fascisten slaags met communisten Zelfs op het dak werd ge vochten Benoeming kapelaan Duizenden en duizenden geloovi- gen jubelen de bisschop pen toe 25 jaar directeur N.Z.H.T.M. Predikatie in den Dom van Mgr. Bares LEVENSMIDDELENHUIS lste KLAS KLEVERPARKWEG 11 ONZE 3-DAAGSCHE RECLAME 0. J. DE JONG - Oostvest 34 RUND-, KALFS- EN VARKENSSLACERIJ Prima kwaliteit - Lage prijzen Kalfslappen 45 ct.; Kalfscarbon. 35 ct. Kalfsgeh. 45 ct.Kalfsfricandeau 60 ct. Gehakt half om 40 ct. GEBR. SERNÉ DELICIEUZE HAM Heerlijk Rookvleesch De internationale sprintwedstryd voor beroepsrijders leverde een zege op voor den Duitschen kampioen Richter Matige belangstelling 10 ct. per stuk, 3 stuks a 25 ct. Ursulastraat 1 - Telef. 14967, ROEIWEDSTRIJDEN VAN DE „KONINKLIJKE" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HiiiiiiHiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiniininig Donderdagmiddag behandelde de Haarlem se he Rechtbank de zaak tegen Jan G., een 32-jarig werkloos huisschilder te Kromme nie, wien smaadschrift ten last was gelegd. De verdachte had in een door het werkloo- zen-strijdcomité uitgegeven werkloozenblad een artikel gezet aan het adres van den burgemees ter van Krommenie, den heer H. Klerk en wet houder dr. J. R. Labberté, die zich beiden hier door beleedigd voelden en een klacht hadden ingediend. De Rechtbank vroeg of verdachte redacteur van dat blaadje was, daar zijn adres voor re dactie en administratie er boven vermeld staat. Verdachte beantwoordde deze vraag met .meen". Pres.: „Er moet toch iemand zijn, die de touwtjes in handen heeft?" Verdachte: „Dat is wel mogelijk." B. en W. hadden enkele personen op advies van het departement uitgesloten van steun, naar aanleiding van reeds in het blaadje ver schenen artikelen, en tengevolge hiervan was het reeds genoemde artikel in het blaadje ver schenen. De burgemeester als getuige gehoord, ver klaarde, dat verdachte al sedert jaren als re dacteur van het blaadje algemeen bekend staat. De volgende getuige, wethouder dr. J. L. Lab berté had evenals de burgemeester een klacht ingediend over den beleedigenden inhoud van het blaadje. Persoonlijk was het den wethouder niet be kend, wie de redacteur was. De drukker, die het blaadje 2 jaar gedrukt heeft, ontving het geld voor de drukkosten van „een" penningmeester van het werkloozen- comité. Tegenover G. had deze getuige er eens op aangedrongen, dat er een redactie- en ad ministratie-adres boven vermeld zou worden, omdat hij er de verantwoordelijkheid niet voor wilde dragen. Op verschillende vragen van de Rechtbank antwoordde deze getuige, dat de meeste copie van G. kwam. Daarom ook had getuige zich tot verdachte gewend, om een redactie- en administratie adres. Op deze vraag had verdachte geantwoord: „Dat is goed." De verdachte had er geen bezwaar tegen, dat dijn naam en adres werden vermeld. Het nummer, waarin het beleedigend artikel was opgenomen, was het laatste dat deze druk ker had gedrukt. Hij wist zich echter niet te herinneren van wien de copie van dit artikel was gekomen. De verdachte ontkent het betwiste artikel te hebben ingezonden. Pres.: ,JDat is toch eigenaardig." Verdachte: „Neen, niet eigenaardig, als ik de redacteur was wèl, maar er zijn er meer, die voor de copie zorgden." Pres.: „U hebt zich toch de redacteur ge noemd, toen de drukker een redactie-adres vroeg?" Verdachte: ,,Dat was slechts een formaliteit." Er werd by verdachte wel eens copie in de bus gegooid. Er werden regelmatig vergade ringen gehouden, doch er was nooit over het genoemde artikel gesproken, aldus de ver dachte. Verd. verklaarde: „Ik heb het artikel wel gelezen en ben het met den inhoud ook wel eens." Pres.: „Als u het artikel nu eens wel ge schreven zou hebben, behoort het dan wel tot Uw beginselen, om dit ruiterlijk te bekennen?" Verd.: „Dat weet ik zoo precies niet." Hierna volgde een beschouwing van de ar tikelen. Rechter Pit: „Het is anders wel opvallend, dat de meeste artikelen in het blaadje den zelfden stijl verraden." Verdachte: „In het bewuste blaadje staat an ders toevallig geen enkel artikel van mij in." Een vakgenoot van verdachte was ook wel eens als colporteur van het blaadje opgetreden. Deze getuige wist ook niet, wie de artikelen had geschreven. Een briefje, waarin aan dezen getuige verzocht werd, exemplaren te versprei den, droeg geen handteekening. Hij wist dus ook niet, van wien het kwam. Hij had echter wel het geld, voor de exemplaren ontvangen, bij G. in de bus gegooid. Een andere colporteur verklaarde, dat hij zijn exemplaren óf bij den drukker óf bij G. kreeg. Nog een andere colporteur wist eveneens niet wie de redacteur was. De verdachte vermoedde wel, dat het werkloozen-comité goede schrijvers onder zijn leden had. De Officier van Justitie vond de houding van verdachte, om zijn ontkenning vol te hcuden, niet fraai. Hij kon zich indenken, dat een der getuigen eenigszins angstig is om ruiterlijk voor de waarheid uit te komen, gezien den commu- nistischen geest in Krommenie, en daarom wat „vaag" bleef in zijn verklaringen. Het feit, dat blaadjes bij G. werden afgehaald en geld aan hem werd afgedragen, achtte spr. voldoende bewijs om verdachte als den verantwoordelijken man te beschouwen. De eenigste bedoeling, die bij uitgifte van het blaadje voorzat, was om menschen te be- leedigen en werkloozen op te ruien. Als men wil protesteeren, kan men dit in behoorlijke taal c-ok wel in de krant doen, daarvoor is zoo'n blaadje niet noodig. Deze verdachte komt hier en doet of hij hee- lemaal van niets weet. Met hem zei de Officier daarom heelemaal geen clementie te hebben en hij requireerde drie maanden gevangenisstraf. De president behandelde vervolgens met den drukker de vraag: Wat werd als hoofdartikel beschouwd? Dit liet de drukker aan den zetter over, vol gens zijn bewering. De verdachte begrijpt niet, dat hij zou moe ten zeggen, dat hij het wel gedaan heeft, ter wijl hij het niet heeft gedaan. Hij gaf tenslotte nog een staal van commu nistische propaganda, door terreur van de hand te wijzen enz. Pres.: „U zegt er is geen bewijs, waarom zegt u niet liever: ik heb het niet gedaan, dat is altijd positiever. Verdachte: „Dat bedoel ik ook." Uitspraak 21 Juni aa. Nu in verband met de annexatie van een ge deelte der gemeente Heemstede de juiste be dragen oekend zijn geworden, welke de ge meente Haarlem van de Woningbouwvereeni- ging „Tuinwijk" te vorderen heeft, is het mo gelijk geworden den juisten financieelen toe stand der exploitatie van de 86 middenstands woningen dier vereeniging te overzien. In verband met het nadeelig saldo dier ex ploitatie over het tijdvak van 1 Mei 1927, den dag, waarop de annexatie is ingegaan, tot en met 31 December 1932, bedragende ƒ264.815.14, is in de rekening-courant der vereeniging bij de centrale kas der gemeente een groot debet saldo ontstaan. Ten einde de vereeniging in staat te stellen dit debet-saldo af te lossen, stellen B. en W. voor haar een renteloos voorschot tot genoemd bedrag uit de gemeentekas te verstrekken. Voor dit doel hebben B. en W. genoemd be drag opgenomen in de leeningen, groot totaal 1.000.000.welke krachtens raadsbesluit van 4 October 1933 ,25 October 1933 en 22 Novem ber 1933 zijn aangegaan. Nagegaan is, welke grachten, vaarten, enz. in deze gemeente met het oog op bestrijding van werkloosheid in aanmerking komen om met den handbeugel te worden gebaggerd. Dit bleken te zijn de Jan Gyzenvaart en de Fuik vaart. Het baggeren van deze vaarten kan bij wijze van werkverschaffing in accoord werk worden uitgevoerd, door in elke dier vaarten 4 werklieden te werk te stellen, n.l. 2 voor het baggeren en 2 voor het lossen, in totaal alzoo 8 man. De werkduur van die werken is onder scheidenlijk 54 en 48 manweken. De kosten voor de Jan Gijzenvaart zijn ge raamd op 1808.18, terwijl de kosten voor de Fuikvaart zijn geraamd op ƒ1902.84, in totaal alzoo ƒ3711.02, of rond ƒ3750.—. De Minister van Sociale Zaken heeft zich bereid verklaard tot toekenning van een na der te bepalen subsidie in de loonen, uit te betalen aan de te werk te stellen werkloozen alsmede eenzelfde percentage in die kosten van de te plakken rentezegels, het regenverlet en in drie vierde deel der premie, verschuldigd inge volge de Ziektewet. B. en W. stellen voor het hierbovengenoemd bedrag van ƒ3750 te hunne beschikking te stellen. Dit bekende boek van Hans Fallada, waarin de wederwaardigheden van een pech-vogel wor den beschreven en dat in den laatsten tijd nogal opgang maakt, in verband met het daar uit voortgekomen tooneelstuk, is ook verfilmd en zal vanaf heden in het Rembrandt theater alhier worden vertoond. Hoewel de film geen precieze weergave van het oorspronkelijke boek is, grotendeels is de geest ervan bewaard en dat is toch het voor naamste. Verschillende situaties heeft men moeten wij- zigen en andere erbij moeten voegen, wilde men een behoorlijk resultaat krijgen, althans een resultaat dat in staat zou zijn de belang stelling van het publiek op te wekken. Hertha Thjele en Hermann Thimig vinden zich thans als partners, c. q. man en vrouw en slaan zich zoo goed en zoo kwaad als het gaat door de moeielykheden die hen achter volgen, heen. Op Thimig's spel komt het bijzon der aan, want zou zijn bescheidenheid minder overtuigend geweest zijn, dan het thans was, dan zou de ruggegraat van de geheele intrige zijn weggevallen en had men een onmogelijk gegeven gehad. Want hoé had men het dan ge loofwaardig gemaakt, dat een man. zich iede- ren keer maar in een hoek laat drukken en steeds volmaakt ondergeschikt blijft aan den toestand en de herhaaldelijk wisselende om standigheden? Slechts een „kleine" man van het kaliber zooals Herman Thimig is, kan zoo'n figuur waar en aanvaardbaar maken. Daarnaast zijn het Viktor de Kowa, Ida Wust, Fritz Kampers, Theo Lingen, e. a. die op uitstekende wijze completeeren en er stuk voor stuk toe bijdragen, om deze film, zij het dan ook niet als een kunstproduct, dan toch zeker als een prima speelfilm te kunnen be schouwen. Onze H. O. V. is wederom actief, de door de malaise noodgedwongen voorjaarsvacant.ie is voorbij. Zij organiseerde een serie buitengewone concerten. Geen z.g. zomerconcerten met een lichter genre muziek voor het minder muzi kaal ontwikkelde publiek, doch concerten, zoo als die van haar winter-abonnement-serie. met een programma van standaardwerken en met medewerking van Hollands meest hoogstaande toonkunstenaars als solisten. De H.O.V. tracht hiermede opnieuw belang stelling te wekken voor haar ernstig streven. Laten we voor haar hopen, dat vele Haarlem mers, ook van uit de omgeving, die tot nu toe oe concerten der H. O. V. niet bezochten, eens kennis met haar zullen maken. (De entrée- prijs vormt voor niemand een bezwaar.) En wij twijfelen er niet aan, dat vele dier bezoekers zich voor het komende winterseizoen zullen la ten inschrijven als abonné. De H. O. V. moet en kan blijven bestaan! Als groot orkestwerk ging op het eerste con cert éen van de drie voornaamste symphonieën van Mozart, die in Es-dur. Dit werk neemt een eigenaardige plaats in. Het staat tusschen de ietwat melancholisch getinte G-moll eener- en de meer ernstige, statige Jupitersymphonie an derzijds. Haar karakter is echter rustig, blij moedig en stemmingsvol. Het gelijkt wel één uiting van een ongestoord geluk. Alleen in het Andante duikt een fel gc-rhyth- meerd, een meer bewogen thema op, scherp contrasteerend met het voorafgaande. Opmerkelijk is in deze symphonie de fraaie aanwending van de clarinet (o. a. in het Me nuet-trio), een heerlijk-schoone, bijzonder voor dit instrument geëigende melodie en in de Fi nale tezamen met de fagotten. Met dit instrument had Mozart eerst kort te voren bij de Mannheimer Hofkapel kennis ge maakt, toonde er een groote belangstelling voor en trok direct partij van het klanktimbre. De symphonie werd gratievol en klankrijk vertolkt. Slechts enkele lichte onderlinge on zuiverheden in het hout waren op te merken. Wat in den aanvang eenigen hinder veroor zaakte, was de nagalm van den forte-klank. De temperatuur der zaal kon wel iets hooger zijn geweest. De solist van dezen avond was niet minder dan de eerste concertmeester van Mengelberg's orkest: Louis Zimmermann. Hij droeg het eer ste vioolconcert van Max Bruch voor. De sym phonieën en andere groote orkestwerken van dezen componist hoort men nooit, wel zijn groote koorwerken en vioolconcerten. Begrijpe lijk, de eerste zijn zeer effectvol, de tweede zuiver violistisch geschreven. Het is romanti sche muziek, dus melodieus en gevoelvol, doch nimmer overdreven zoet of week, het blijft ge zonde muziek. Ze zal nog lang voldoening schenken, vooral als ze vertolkt wordt zooals hedenavond, voornaam en artistiek, bovendien technisch volkomen beheerscht. Door die vol komen technische beheersching bespeurt men bij een violist als Zimmermann niet eens, dat ciit concert ook zijn moeilijkheden bevat. Trou wens, Zimmermann geurt of praalt nimmer met zijn techniek. Het technische houdt hij op den achtergrond, het artistieke domineert steeds bij hem. De orkestbegeleiding was correct, volgzaam en veelal in goede klankverhouding tot het solo-spel. Enkele malen had dirigent Adam het orkest nog zachter kunnen laten spelen. Stijl en karakter trof hy goed, niet het minst in de Finale. Ter completeering van het programma kwa men tot uitvoering Cherubini's Anacreon Ouver ture en Tschaikowsky's Serenade voor strijk kwartet. Bijzonder het laatste nummer werd met door voelde stijlvolle voordracht uitgevoerd. Adam leidde vooral hier con amore. Hij ging er ge heel in op en de orkestleden met hem. Het strijk klonk verrukkelijk, beter dan ooit te voren. De zaal was slechts ten halve bezet. Hoe is zoo iets mogelijk? Maar weet iedereen wel, wat hij voor een luttel bedrag kan hooren? Dat het de volgende maal vol zij! Aan enthousiasme bij de toeschouwers ontbrak het niet. Zimmermann werd herhaalde malen teruggeroepen. O. K. Examen onderwijzeres. Geëx. 6 candidaten. Geslaagd de dames: H. J. de Carpentier, H. C. Leussen, H. Metselaar, N. A. Spandaw, N. Toe set en A. J. Kroon. HAARLEM. Eindexamen De Costa Kweek school, Nassauplein 3, 7 Juni 1934. Geëxami neerd 6 candidaten. Toegelaten de dames: D. T. Dunnebier te IJmuiden, G. Kolkmeyer en C. E. C. Smits te Haarlem, en de heeren J. C. Aschoff te Haarlem, A. C. Dalman te Zand- voort. LONDEN, 7 Juni (Reuter) Duizenden menschen waren hedenavond in de omgeving van Olympia-hall samengestroomd, waar een vergadering werd gehouden van Britsche fas cisten. Tusschen fascisten en communisten ont stonden botsingen, waardoor de politie gedwon gen werd met de gummistok te chargeeren om de orde te herstellen. Honderden politie-agenten vormden een cor don rondom Olympia-Hall, waar Oswald Mosley een rede hield, die herhaaldelijk door een aan tal politieke tegenstanders werd onderbroken. De politie verwijderde hen uit het gebouw, wat echter telkens met hevig verzet gepaard ging. Talrijke personen liepen verwondingen op. Twaalf belhabels, waaronder een vruw, wer den gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat de onlusten zoowel in als buiten Olympia-Hall nog steeds voort duren. Opnieuw heeft de politie eenige arres taties verricht. In het gebouw zelf werden stoelen stukgeslagen en de pooten als wapenen gebruikt. Zelfs op het dak van Olympia-Hall werd gevochten, waar de fascisten de commu nisten achterna zaten. Tegen het einde der vergadering werden twee gewonden naar het ziekenhuis overgebracht. Talrijke vrouwen vielen flauw. Door Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem is op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Minderbroeders benoemd tot kapelaan te Delft H.H. Nicolaas en Gezellen Pater A. C. Groen uit het klooster te Vorden. Naar wij vernemen herdenkt de heer ir. W. J. Burgersdyk op 1 Augustus a.s. het feit, dat hij 25 jaar geleden de leiding kreeg van het be drijf der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij. Er heeft zich uit het personeel een comité- gevormd met de bedoeling den heer Burgersdyk dien dag op een zich aan de tijdsomstandighe den aanpassende wijze te huldigen. Nadere plannen worden thans door deze commissie opgezet, y Elk jaar wordt te Fulda aan het graf van den H. Bonifacius de conferentie der Duit sche bisschoppen gehouden. Tengevolge der houding der Duitsche regeering tegenover het concordaat, vooral in de kwestie der Katho lieke jeugdorganisaties, zijn de oogen van heel de wereld thans op de conferentie van dit jaar gericht. Natuurlijk is een bisschops conferentie geen openbare aangelegenheid. De besprekingen vinden plaats achter geslo ten deuren. Geen syllabe dringt naar buiten Wat er over de conferentie in de pers komt, berust louter en alleen op combinaties. Woensdag was het de feestdag van den H. Bonifacius. De Duitsche kardinalen, aartsbis schoppen en bisschoppen waren aangekomen Aan de conferentie deel te nemen zijn verhin derd Kardinaal Schulte en de bisschoppen van Aken, Regensburg, Passau en Augsburg. Dui zenden en duizenden katholieken waren naar Fulda gekomen, om het graf en de relieken van den H. Bonifacius te vereeren. De dom was schitterend verlicht en gevuld met duizenden geloovigen, toen de indrukwekkende stoet der bisschoppen het aloude heiligdom binnen schreed. Het machtige orgel begeleidde de lie deren des volks tijdens de pontificale mis, op gedragen door Mgr. Dr. Klein, aartsbisschop van Paderborn. Na het H. Evangelie besteeg de bisschop van Berlijn, Mgr. Dr. Bares den kansel, om een predikatie voor het volk te hou den. Hij maande de geloovigen aan Katholiek en Duitsch te zijn. De H. Bonifacius, zeide mgr. Bares, heeft Germania tot Duitschland ge maakt, en in deze uren gaat Weder kracht, be zieling en zegen van zijn graf uit. Mgr. Bares sprak met ondubbelzinnige duidelijkheid over beteekenis en inhoud der ware Kerk; van het Haar door Christus zelf geschonken drievoudige ambt: van leeraar, priester en herder. Door de gewelven van den dom klonk met heldere stem de plechtige belofte: Wij stellen ons op den grondslag van deze Kerk, onvoor waardelijk en zonder voorbehoud. Wij houden vast aan Bonifacius, aan het leerambt, aan Christus; wij houden het priesterambt in eere; want Christus is het, Die door de hand van den priester de genade uitdeelt. Het derde ambt der Kerk is het herderlijk ambt. Dat is geen bevoegdheid, welke door aardsche macht geschapen is. Maar daarom vereischt het her derlijk ambt het recht en de vrijheid om de waarheid te verkondigen. Gods woord blijft eeuwig. Het leerambt eischt de vrijheid der genade, de vrijheid om de Sacramenten uit te deelen, de vrijheid om God de Hem toekomen de eer te brengen. Het eischt de vrijheid der deugd om christelijk te leven, voor den een ling, voor het huisgezin, voor de school, voor de gemeenschap, voor den staat, voor de groote volkengemeenschap, voor het nationale en in ternationale leven. „Zoo willen wij heden, gij en uw bisschop- pen, in deze ure van ernstige beraadslagingen onze handen en harten omhoog heffen en den Apostel der Duitschers smeeken, dat hij ons steune, dat hij ons krachtig make, ons leven en onze Kerk." Na het H. Misoffer bekleedde Z. E. Kardi naal Bertram, voorzitter der conferentie, zich met de pontificale gewaden, hief het „Veni Crea tor" aan en gaf daarna den zegen met het Al lerheiligste. In hiërarchische orde verlieten dan de Kerkvorsten de kathedraal en hielden hun eerste streng gesloten zitting in het Priesterse minarie. Op straat heerschte een geweldige drukte. Grooter dan ooit. Tot van 20, 30, 70 K.M. waren de geloovigen gekomen. Meer dan 20.000 men schen stroomden door de straten der eeuwen oude veste Fulda. Zy allen waren gekomen om opnieuw de geloofsbelijdenis af te leggen en trouw te betuigen aan het episcopaat. Zij kwa men bijeen in de vijf parochiekerken en trokker met him vaandels naar den dom. Vanen en wimpels langs de straten wezen den weg, Dom en Domplein zijn overvol. Luidsprekers maken alles verstaanbaar. Kardinaal von Faulhaber deed het Lof. De bisschop van Rottenburg. Mgr. Sproll, hield een feestrede, waarvan het aangrijpende slot luidde: „De wereld verwacht van u de belijdenis des geloofs. Wij hebben niet alleen mannen zonder vrees noodig op slagvelden. Wij hebben ook mannen des geloofs noodig, wanneer de veldslagen Gods moeten worden geleverd. In 't leger van onzen Koning Chris tus hebben wij strijders zonder vrees noodig. Dat willen wij zijn, al de dagen van ons leven. Menigmaal zal het heldenmoed zijn." Diepbewogen luisterde de menigte. Dan leg de de Kerkvorst met luide stem de geloofs belijdenis af. En de duizenden en duizenden in en voor den dom bidden het hem luide na en zweren trouw aan het geloof der vaderen, trouw aan Koning Christus. Dan trekken in processie de bisschoppen door de opgepakte menigte. Jubelende worden zij toe gejuicht. De Kerkvorsten geven voortdurend diepbewogen den zegen. ,,Hoch Kardinal Faul haber", roept plots een jonge frissche stem. Een ovatie volgt, een ovatie, waaraan schier geen einde komt. De bisschoppen trekken zich terug. Deze plechtigheid van Fulda was een gran dioos moment in de geschiedenis van het Duit sche Katholicisme. N 1 ons prima mager ONTBIJTSPEK voor 12 et. Alléén Vrijdag, Zaterdag en Maandag Prima ROOMBOTER 79 cent per pond Op ieder pakje en wikkel staat vermeld„Deze roomboter wordt bereid onder rijkscontrole" TeL 13376 KLEINE HOUTSTRAAT 115, bij de brug ZIJLSTRAAT 75 TEL. 12365 blijft steeds doorgaan met het leveren van zijn prima kwaliteit RUND- EN VARKENSVLEESCH TEGEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN I KLEVERPARKWEG 11 - TEL. 10987 SLAGROOM v. AARDBEIEN p. flacon 20 ct. De houdbaarheid v. d. slagroom is onbeperkt AARDBEIEN verkoopen wij niet, maar wel in diverse prijzen voor een lekkere vla. VOOR EEN HARTIGE BOTERHAM en ZIJLSTRAAT 18 TELEFOON 11078 Het wielerseizoen in de hoofdstad is gister avond officieel geopend met een programma, waarvoor bij het publiek geen overgroote be langstelling bleek te bestaan. De wedstrijden, die over het algemeen met veel spanning boden, hadden een vlot verloop en werden door vijf a zesduizend toeschouweis bijgewoond. Begonnen werd met een sprintwedstryd voor amateurs en onafhankelijken. De vier ritten werden gewonnen door J. Cornelissen, J. Beukers, H. Ooms en J, Mans. Hierna werd de eerste manche over 25 K.M. verreden van den wedstrijd achter motoren van A-stayers. De loting had de renners de vol gende volgorde gegeven: 1 v. d. Wulp (v. d. Bosch); 2 Snoek (Pasquier); 3 Leddy (Ceurre- mans); 4 Alkema (Wiersma); 5 de Graaf (Hesker); 6 Schlebaum (Kaser). Snoek mam den kop gevolgd door Alkema, v. d. Wulp, Schlebaum, de Graaf en Leddy. Na vijf en twintig ronden slaagde v. d. Wulp erin Alkema van de tweede plaats te verdrin gen. v. d. Wulp begon er toen plezier in te krijgen. Even later werd ook Snoek gepasseerd en kreeg Leddy zijn eersten lap te pakken. Schlebaum kwam tegen het einde ook op zetten en nestelde zich achter Snoek, waardoor Alkema op de vierde plaats belandde. De uitslag was: 1 v. d. Wulp, 19 min. 27 2/5 sec., 2 Snoek op 100 M., 3 Schlebaum op 130 M., 4 Alkema op 210 M., 5 de Graaf op 240 M., 6 Leddy op 700 M. Vervolgens kreeg men het eerste gedeelte van den sprintwedstrijd voor beroepsrijders. In den eersten rit moest v. Egmond het af leggen tegen J. v. d. Heuvel, die hem een wiel- lengte voor bleef. Uitslag: 1 J. v. d. Heuvel, laatste 200 M. 13 1/5 sec., 2 J. van Egmond. De kampioen van Duitschland, A. Richter en J. Pijnenburg verschenen toen aan den start. Wegens bandenpech moest eenmaal worden af gebeld. Pijnenburg nam den kop. Na een feilen eindspurt werd hij door Richter op de eind streep gepasseerd. Uitslag: 1 A. Richter 13 1/5 sec. (laatste 200 M., 2 J. Pijnenburg. Thans volgde de wedstrijd voor B-stayers over 20 K. M„ die weinig strijd te zien gaf. De loting had deze volgorde aangegeven: 1 v. d. Valk (Bustraan), 2 Domhof (Wiersma), 3 Snoek Jr. (Ceurremans), 4 Wildschut (Kaser). Dezelfde volgorde bleef behouden tot na de vyf en twintigste ronde, toen Wildschut Snoek passeerde en de derde plaats bezette. Vier ron den voor het einde kreeg v. d. Volk met motor- pech te kampen, maar de overwinning ontging hem hierdoor toch niet. De uitslag was: 1 v. d. Valk 15 min. 1/5 sec., 2 Domhof, 3 Wildschut, 4 Snoek Jr. Vervolgens werden weer een tweetal ritten verreden van den sprintwedstryd voor beroeps- rijders. Richter bleef in den eersten rit v. d. Heuvel een wiellengte voor. Uitslag: 1 Richter 13 2/5 sec., 2 J. v. d. Heuvel. De rit tusschen van Egmond en Pijnenburg was interessant. De Haarlemmer nam den kop, maar werd op tactische wijze in de derde bocht door den Tilburger gepasseerd. Wel beter, niet duurder de fijne NIEUWE HOL- LANDSCHE HARING geen 12 ct. per stuk, maar TOL'S VISCHHANDEL Toen zette van Egmond er een geweldige spurt in en met banddikte werd Pijnenburg geklopt. T Uitslag; 1 J. van Egmond 13 1/5 sec., 2 J. Pijnenburg. Voor de tweede manche over 25 K. M. van den wedstrijd voor A-stayers werd als volgt gestart: 1 Schlebaum, 2 de Graaf, 3 Alkema, 4 Leddy, 5 Snoek, 6 v. d. Wulp. De renners behielden voorloopig dezelfde volgorde, v. d. Wulp had echter bijzondere plannen en voor er tien ronden verreden waren had deze stayer Snoek, Leddy en Alkema gepasseerd en lag hij op de tweede plaats echter Schlebaum. De Graaf kreeg machine-defect. Na vijf en twin tig ronden was de stand aan den kop nog het zelfde, terwijl Leddy de derde plaats bezette, die hij echter een tiental ronden later weer aan Snoek moest afstaan. De laatste trachtte nog eenige malen v. d. Wulp te passeeren, maar slaagde hierin niet. Schlebaum won deze manche tenslotte onbe dreigd. De uitslag was: 1 Schlebaum 19 min. 50 sec., 2 v. d. Wulp, 75 M., 3 Snoek 190 M., 4 Leddy 220 M., 5 Alkema 300 M. en 6 de Graaf 830 M. Na de pauze werd eerst de beslissing verre den van den sprintwedstryd voor amateurs en onaf hankelij ken. Uitslag: 1 H. Ooms 13 sec., (laatste 200 M.), 2 J. Beukers, 3 J. Cornelissen, 4 J. Mans. Voor den vijfden rit van den sprintwedstryd voor beroepsrijders startten Pijnenburg en van den Heuvel. De Tilburger moest het afleggen tegen den handigen van den Heuvel, die de tactiek van Pijnenburg volkomen doorzien had. Uitslag: 1. J. v. d. Heuvel 14 1/5 sec. (laat ste 200 M.), 2 J. Pijnenburg. De zesde rit gaf feilen strijd te zien tusschen Van Egmond en Richter. De Haarlemmer nam den kop en zette er direct een flinke vaart in, maar de Duitscher liet zich niet verschalken en klopte Van Egmond op de eindstreep. Uitslag: 1 A. Richter 12 3/5 (laatste 200 M.), 2 J. van Egmond. De totaal uitslag van den siprintwedstrijd voor beroepsrijders is: IA. Richter, 3 pnt.; 2 J. v. d. Heuvel, 4 pnt.; 3 J. van Egmond 5 pnt.; 4 J. Pijnenburg, 6 pnt. Bij de laatste manche over 25 K. M. van den wedstrijd voor A-stayers bracht de loting de renners als volgt aan den start: 1 Alkema, 2 de Graaf,'3 Snoek, 4 v. d. Wulp. 5 Schlebaum, 6 Leddy. V. d. Wulp had weldra de derde plaats veroverd, maar hierbij bleef het voorloopig ook. Alkema, gevolgd door de Graaf trokken er op zeer fraaie wijze tusschen uit en zaten weldra achter Snoek, die achteraan reed. Hoe de jonge Hagenaar zich echter inspande, het gelukte hem niet zijn ouderen stadgenoot te lappen. Na twintig ronden moest Alkema de eerste plaats aan de Graaf afstaan. Bij een poging om Van der Wulp te passeeren geraakte Schle baum los. Hij werd nu in korten tijd door Leddy en Snoek gepasseerd en was weldra een ronde achter. De Graaf bleef met een flinken voorsprong den kop houden, gevolgd door v. d. Wulp, die nog met Alkema van plaats ver wisselde. In de laatste ronden viel van der Wulp fel aan, maar de Graaf verdedigde hardnekkig en behield de leiding. De uitslag is: 1 de Graaf 19 min. 40; 2 v. d. Wulp 5 M., 3 Leddy 15 M., 4 Alkema 100 M., 5 Snoek 105 M„ 6 Schlebaum 990 M. De totaal-uitslag van den wedstrijd is: 1 v. d. Wulp, 2 en 3 Snoek en Schlebaum, 4 de Graaf, 5 Alkema, 6 Leddy. Op de ringvaart te Sloten zijn Donderdag de roeiwedstrijden van de „Koninklijke" aange vangen. De resultaten dezer voorwedstrijden luidden: Overnaadsche sciff. Eerste heat: 1. Moscow (Poseidon) tijd 8 min. 17 4/5 sec. 2. Lubsen (Nereus). Tweede heat: 1. Loggers (Njord) tijd 8 min. 48 sec. 2. Deutsche Turn und R. V. Amsterdam met sciffeur Duggeli. Derde heat: 1. De Ridder (Spaame) tijd 8 min. 7 sec. 2. V. d. Helde (Amstel) ver achter. Des avonds werd nog een halve eindstrijd ge roeid in de overnaadsche sciff tusschen Mos cow en Loggers. 1. Moscow (Poseidon) tijd 8 min. 50 3/5 sec. 2. Loggers (Njord) ver achter. Vrijdagmiddag worden de wedstrijden op Slo ten yoortgezet,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4