Op naar Den Bosch Nederland-Japan BRIGHTON HET WEER OP ZONDAG VRIJDAG 8 JUNI 1934 Ordemaatregelen Federatie van R.K. Universiteiten Vergiftiging bij school- voeding Bedevaarten naar Lourdes Deftige en gemeenzame taal Het zal een massale demonstratie worden op den Nederland- schen Katholiekendag TSJECHOSLOWAAKSCHE KUNST Nijverheidstentoonstelling GEEN EXTRA-TREIN UIT TWENTE Naar den Ned. Katholiekendag NATIONALE WONINGRAAD Voor den aanbouw van goedkoope woningen SOLISTEN CONCERTEN Voor jonge kunstenaars RAADSLID-BIETENDIEF PRINSES JULIANA NIET NAAR ZEELAND Ordeteeken Gehakt waarschijnlijk niet vol doende doorgebraden COURANTEN-RECLAME Hoe de beste resultaten te bereiken EEN WONDERMENSCH De handelsconferentie te Batavia plechtig geopend BEDREIGING MET DOODSLAG Anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt Audiëntie Rondrit door Hongarjje Boterprijs Kopenhagen t* BEZOEKT U moet BRIGHTON bezoeken Inangureele rede van prof. dr. G. G. Kloeke Nieuw werk van pater Jac. Schreurs M. S. C. Iets warmer met betere vooruitzichten RIJKSTELEFOON Tijdelijke tariefsverlaging voor huur- en uur lijnen Onder geestelijke leiding van twee kerkvorsten Jodendom, Christendom, Germanendom Akte examens L. O. Rechterlijke macht VEREENIGING „HET VONDEL MUSEUM" JUIST TAALGEBRUIK Waarschuwing Maestro Alessandro Pome overleden Else Jacobsen Consul-generaal Het Nederlandsche zeewezen Er komt reeds flink teekening in wat de Zesde Nederlandsche Katholiekendag in zijn demon stratie zal bieden. Gelijk men weet, is 't voor het eerst, dat een beroep gedaan werd op katholiek Nederland om bij duizendtallen deel te nemen aan deze driejaarlijksche nationale getuigenis van katho liek leven. De berichten, welke bij de leiding binnen komen, duiden er op, dat het beroep op ons katholieke volk om in grooten getale op Zondag 24 Juni naar Den Bosch te komen, niet te ver- geefsch zal zijn. De massale opkomst noopt evenwel voor Den Bosch tot bijzondere maatregelen voor het ver keer, waarvoor verwacht wordt dat ieder zich zal beijveren mee te werken, om een zoo richtig mogelijk nakomen te verzekeren. Vóór tien uur worden alle deelnemers per trein in Den Bosch verwacht. Voor eventueele autobussen wordt nader een parkeerterrein bekend gemaakt; ook daar zullen dan dezelfde ordemaatregelen getroffen worden als aan het station. Op het Stationsplein zullen zich bevinden een groot aantal verkenners allen voorzien van vlaggetjes in hierna te noemen kleuren. Wanneer nu groepen deelnemers het station verlaten, hebben zij niets anders te doen dan bijeen te blijven en zich te doen leiden door een verkenner wiens vlaggekleur overeen stemt met die van hun deelnemerskaart. De verkenners hebben voor elke groep afzonderlijk bepaalde aanwijzingen omtrent den door deze naar de Parade te volgen weg. Niemand verlate zijn groep; in den namiddag is er tyd genoeg om bezoeken af te leggen. Allen volgen alleen dien weg, welke door den Verkenner wordt gewezen. De groepskleuren, waarvan hier sprake is, zijn de volgende: de jeugd: rood; arbeiders: wit; boeren: groen; middenstanders: geel; werkgevers: grijs; vrouwen: zwart; Derde Orde: bruin; Maria-congregaties: blauw; H. Familie: paars; losse groepen: oranje. Wij merken hierbij op, dat de Jonge Werk man, Jonge Middenstand, Jonge Werkgevers, hun deelnemerskaart zullen ontvangen in dezelfde kleur als de georganiseerde vol wassenen van hun stand; de Sint Josephsgezel- len worden evenwel op verzoek hunner leiding bij de jeugd-groep ingedeeld. Ook op de Parade tijdens de H. Mis en de daarop volgende vergadering worden de deel nemers verzocht te blijven in hun groep en op de voor deze bestemde plaats. Later verlaat men dan groepsgewijze de Pa rade naar de plaats waar gelegenheid zal wor den geboden zich te verfrisschen er wordt beslist op gerekend dat ieder z'n boterham mee brengt, voor dranken zal worden gezorgd om vandaar wederom op de snelste wijze geleid te worden naar de juiste plaats welke men in den grooten stoet zal hebben in te nemen. Draagt uw deelnemerskaart zichtbaar. Blijft steeds in uw groep tot deze wordt ont bonden. Dezer dagen vertellen we iets over de artis tieke verzorging en indeeling van den grooten demonstratieven optocht en het défilé voor de hoogwaardige bischoppen van Nederland, die zich met de autoriteiten zullen bevinden bij het dan onthulde Kardinaal Van Rossum-stand- beeld. In de maanden December 1934 en Januari 1935 zal in de eere-zalen van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam een groote tentoonstelling worden gehouden van Tsjecho-Slowaaksche kunstnijverheid, welke expositie o. a. ceramiek, kristal, textiel, kant en moderne bouwkunst zai omvatten. Het tentoonstellingscomité bestaat uit de heeren mr. J. B. de la Faille, president, Bloe- mendaal; ir. J. C. de Vries, secretaris, Jan Steenlaan 34, Naarden; jhr. F. Teding van Berkhout, penningmeester, de Twentsche Bank, Haarlem; C. W. H. Baard, directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam; mr. J. F. van Royen, voorzitter van den Tentoonstellings- raad, 's Gravenhage; dr. O. Heinrich, secretaris van het Scandinavisch-Nederlandsch Instituut te Praag; en dr. K. Herain, directeur van het Museum voor Toegepaste Kunst te Praag. Te vens heeft zich reeds een beschermingscomité en een eere-comité gevormd, waarin vele voor aanstaande persoonlijkheden uit Nederland en Tsjecho-Slowakije hebben zitting genomen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het secretariaat van het Tentoonstellingscomité. Het Hoofdbestuur van den Twentschen Ka tholiekendag verzocht ons te willen berichten, dat de extra-trein vanuit Twente naar den Ned. Katholiekendag te 's-Hertogenbosch, we gens onvoldoende deelname niet kan doorgaan. Degenen, die zich reeds hebben opgegeven worden aangeraden zelf voor een collectief bljet te zorgen. De Nationale Woningraad, Algemeene bond van woningbouwvereenigingen houdt zijn jaar- Vergadering op 29 en 30 Juni in de Sociëteit „St. Bavo" te Haarlem. Het bestuur heeft een resolutie voorgesteld, Waarin wordt gezegd,dat het, zoowel ter bevor dering van een algemeene huurdaling voor ar beiderswoningen als ter bestrijding van de werkloosheid noodzakelijk is, dat de aanbouw van goedkoope woningen krachtig ter hand genomen wordt; dat dit alleen op voldoende wijze en in vol doende mate kan geschieden, wanneer, door middel van een goede kapitaalvoorziening, aan de woningbouwvereenigingen en gemeenten bi) de woningproductie een belangrijker plaats wordt ingeruimd dan in de laatste jaren het geval was; t dat in geen geval getracht moet worden tot lagere huren te komen ten koste van de kwa liteit der te bouwen woningen. Het bestuur dient zich tot de regeering te wenden en haar medewerking in te roepen voor de uitvoering van haar voor te leggen plannen, welke het bijeenbrengen en distri- bueeren van kapitaal voor vereenigings- en ge- meentebouw beoogen. Vervolgens ernstig aandacht te wijden aan alle mogelijkheden tot vermindering van de exploitatiekosten van arbeiderswoningen, welke zonder schade voor de volkshuisvesting kun nen worden aangewend, en daarbij in de eerste plaats te blijven ijveren voor renteverlaging. En ten slotte ernstig te onderzoeken alle mogelijkheden tot vermindering van de stich- tingskosten van arbeiderswoningen, welke zon der schade voor de volkshuisvesting kunnen worden aangewend, en daarbij met name aan dacht te wijden aan opkomende denkbeelden betreffende planmatige voorziening in de woningbehoefte, rationeele bouwwijze. betere organisatie van het bouwbedrijf en technisch- economisch juistere indeeling van woningen en woonwijken. Door den Rector van de Katholieke Univer siteit te Milaan, pater Gemelli O.F.M., is aan Z. H. den Paus in particuliere audiëntie aan geboden een exemplaar van den Annuaire Bul letin de la Federation des Universités Catholi- ques over de jaren 1931—33. Mgr. prof. dr. Jos. Schrijnen van de Nijmeeg- sche Hoogeschool, heeft dit bulletin uitgegeven bij de firma Dekker en van de Vegt te Nijme gen. Het tuiletin bevat verslagen van de Uni versiteiten te Angers, te Beirout, te Leuven, te Lyon, te Ryssel, te Dublin, te Manilla, te Milaan, te Montreal, te Nijmegen, te Parijs, te Peking, te Quebec, te Rome, te Salzburg (in voorbereiding), te Sjanghay, te Tokio, te Washington en van Notre Dame (Indiana). In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heeren Anton Averkamp en M. Horn, voorzitter en secretaris van de Commissie voor de Solistenconcerten van jonge, niettemin tot optreden ten volle reeds rijpe kunstenaars in de Afdeelingen van de Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst, zijn door het Hoofdbe stuur Dr. Joh. Wagenaar en mejuffrouw H. G. Rahusen tot voorzitter en secretaresse van deze commissie benoemd. Jonge kunstenaars, die in aanmerking wen- r.chen te komen voor bovengenoemde concerten, worden verzocht zich vóór 17 Juni as. schrifte lijk op te geven, met toevoeging van leeftijd en korte beschrijving van studiegang, bij de secre taresse mejuffrouw H. G. Rahusen, Beethoven- straat 65b. Amsterdam-Z. Vorige aanmeldingen komen hierbij te ver vallen. Zij, die zich reeds eerder hebben opge geven en er prijs op stellen nog in aanmerking te komen, worden beleefd verzocht dit aan de secretaresse schriftelijk mede te deelen. De marechaussee te Biervliet heeft vier lie den gearresteerd, die zich schuldig gemaakt hadden aan diefstal van voederbieten te Drie wegen (Z. VI.). Een der gearresteerden is het S.-D. gemeenteraadslid J. D. Elk hunner had een zak voederbieten gestolen. Twee der man nen werden door de marechaussee op heeter- daad betrapt en aangehouden; de andere twee werden nadien opgespoord. Naar wij vernamen, aldus de „Midd. C.", wa ren de mannen vermoedelijk op smokkelen uit, doch toen het weer hiervoor te „mooi" bleek, gaven ze dit voornemen op en namen zij ieder „en passant" een zak bieten mede. Er kwamen den laatsten tijd meer diefstallen voor op Driewegen (Z.-Vl.) Het voorgenomen bezoek van Prinses Juliana aan zeeland gaat in verband met andere plan nen in September niet door. H.K.H. was voor nemens de Julianaschool te Zierikzee en de tuinbouwtentoonstelling te Zuidzande te bezoe ken. Bij K.B. is aan W. Raadsen te Zeist, le stuurman groote handelsvaart, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van Rid der in de Orde van de Kroon van Italië, hem door Z.M. den Koning van Italië verleend. Op vragen van het raadslid mevr. De Vries Bruins hebben B. en W. van Den Haag geant woord, dat zij kennis hebben genomen van het in de dagbladen verschenen bericht over de vergiftiging in verband met de schoolvoeding, verstrekt door de Vereeniging St. Vincentius a Pauio, in welk bericht wordt medegedeeld, dat in de twee maaltijden, welke achterhaald konden worden, geen ondeugdelijke bestanddee- len werden gevonden, die de ziekteverschijnse len zouden hebben kunnen veroorzaken. Deze twee maaltijden bestonden uit rijst- en gortpap en uit stamppot van roode kool en aardappelen. Hierin werden geen ondeugdelijke bestanddeelen aangetroffen, welke de ziekte verschijnselen konden verklaren. Van het gehakt vleesch, dat in die dagen ook verstrekt werd, waren, toen de vergiftiging be kend werd, in de keuken geen resten meer over, aoodat een nader onderzoek naar herkomst en bereidingswijze noodig bleek. Dit onderzoek, dat eenige malen herhaald is, heeft aangetoond, dat met groote waarschijn lijkheid een niet voldoend doorbraden van het gehakt moet worden aangenomen, wat aan de grootte der ballen gehakt zou zijn toe te schrij ven. Andere verschijnselen, welke de infectie (veroorzaakt door paratyphusbacillen B) zou den kunnen verklaren, zijn niet waargenomen. De keuken werd uitstekend in orde bevonden. Tijdens een onderzoek bij de leveranciers van het vleesch is evenmin iets waargenomen, wat op een mogelijke infectiebron wees. Hst betrof hier dezelfde leveranciers, die ook leveren aan de Vereeniging Kindervoeding, bij welke in stelling van vergiftigingsverschijnselen geen sprake is geweest. De onderzoekingen hebben dus geen bevre digende verklaring van de geconstateerde ver giftiging kunnen opleveren. Waar de oorzaak der vergiftiging niet bekend is, kan moeilijk worden aangegeven, welke maatregelen voor de toekomst moeten worden genomen om een herhaling te voorkomen In- tusschen is aan het Bestuur der Vereeniging de grootst mogelijke waakzaamheid aanbevolen. Zooals reeds gemeld is Donderdag het Re clame-congres in het Kurhaus te Scheveningen begonnen. In de middagvergadering werd behandeld het onderwerp: courantenreclame. Het praeadvies van den heer W. J. Water man, die wegens ziekte verhinderd was, werd toegelicht door den heer P. Schuitema. Spr. zag in courantenreclame nog steeds éér. oer beste hulpmiddelen voor de propaganda van de meeste goederen. De heer Henny betoogde dat ook kleine ad vertenties vaak veel succes hebben. Prof. dr. J. E. de Quay behandelde hetzelfde onderwerp. Hij wees op den strijd, die er bestaat tusschen de theoretisch en de practisch inge stelde reclame-deskundigen. De moeilijkheid zit voornamelijk in de gecompliceerdheid van de inwerking der advertentie op het psychische leven van den mensch en anderzijds in de om- Te Berlijn is een Turk aangeko men, wiens lichaam met lange haren is bedekt. standigheid, dat de uitkomsten van een adver tentie bijna oncontroleerbaar zijn. Spr. analyseerde vervolgens verschillende in drukken, die een advertentie kan maken, be nevens de psychologie van de waarneming De dagblad-advertentie achtte spr. tot heden den besten vorm van reclame. De samenstellers zullen zich echter meer be- hooren te wenden tot het standpunt van den consument. Ook op dit praeadvies volgde eenige discussie. Prof Roels merkte op dat er te veel waarde wordt gehecht aan de kunst van het onthouden van de advertentie. Men vertrouwe niet al te zeer op hetgeen onmiddellijk is blijven hangen. De voorzitter deelde ten slotte mede, dat het bestuur gaarne bereid zou zijn op het denk beeld van den heer Grollenberg in te gaan om ten commissie te benoemen, welke in overleg met de dagbladdirecteuren zal onderzoeken, op welke wijze de beste resultaten met het adver- teeren zijn te bereiken. Hierna werd het congres verdaagd. BATAVIA, 8 Juni (Aneta) Hedenmorgen is de handelsconferentie tusschen Nederland en Japan plechtig geopend. Aanwezig waren de voorzitter van den Volks raad en vier leden van dit college, autoriteiten van het Departement van Economische Zaken en vijftien vertegenwoordigers der Europeesche en Inlandsche pers. Van Japansche zijde waren eveneens pers vertegenwoordigers aanwezig, terwijl de opening ook werd bijgewoond door enkele Japansche ingezetenen. Be heeren dr. Meyer Ranneft en Nagaoka, resp. leider der Nederlandsche en Japansche delegatie hielden een redevoering. De heer Meyer Ranneft sprak ln het En- gelsch, de heer Nagaoka in het Fransch. De volgende bijeenkomst, waarvan de datum in gemeenschappelijk overleg nader zal worden vastgesteld, zal niet openbaar zijn. A. W. J.. arbeider te Beugen, stond voor de Bossche rechtbank terecht ter zake dat hij te Haps in het jachtveld Baron A. van Hövell tot Westerflier met doodslag heeft bedreigd. De baron zag verdachte, die op zijn sokken liep. driemaal zijn dubbelloops jachtgeweer op hem richten terwijl hij telkens wegdook. Verdachte beweerde niet in het jachtveld, doch bij zekeren Jacobs te zijn geweest. Er werden drie getugien charge en twee getuigen a décharge gehoord. Het O. M construeerde het bewijs tegen ver dachte en kwalificeerde dergelijke aanslagen als zeer ernstig. De eisch luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Gerrits, Den Bosch, achtte het bewijs noch wettig noch overtuigend be wezen en pleitte vrijspraak. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de Volgende week Dinsdag en Vrijdag géén audiën tie verleenen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Dinsdag, Woensdag en Donderdag der volgende week geen audiëntie verleenen. Voor den achtdaagschen rondrit te paard door Hongarije, welke met medewerking van de Ruiter-Commissie van den A. N. W. B. Toeris tenbond voor Nederland is georganiseerd, zijn zoovele inschrijvingen van amazones en ruiters ontvangen, dat na afloop van deze eerste ex cursie waarschijnlijk nog een tweede zal wor den gehouden. In verband hiermede is de slui tingstermijn van aangifte, welke aanvankelijk bepaald was op uiterlijk 1 Juli, vervroegd tót Vrijdag 8 Juni 1934. De officieele Deensche botemoteering be droeg Donderdag 134 kronen is 45 cent. Een zeestad, badende in de zon, de meest cosmopolitische van alle Engelsche badplaatsen en van heel Engeland. Een uur van Londsn verwijderd (6 treinver bindingen per uur). Eerste klas gelegenheden voor herstel en ontspanning. Het beste uitgangs- en middelpunt voor de beroemde South Downs en Weald Country Gratis brochure is bij den heer ar C. S. B. Browne, Publicity Ma- 9 nager, Brighton en bij alle reis- bureaux verkrijgbaar. GOEDKOOPE RETOURS via Vlissingen (dag- Hedenmiddag heeft prof. dr. G. G. Kloeke, nieuw benoemd hoogleeraax in de Nederland sche taalkunde aan de Leidsche Universiteit, als opvolger van wijlen prof. dr. J. H. Kern, dt ambt aanvaard met het uitspreken van een inaugureele rede over: „Deftige en gemeen zame taal." Bij het schrijven van officieele brieven, al dus prof. Kloeke, heeft ieder wel eens een oogenblik voor de moeilijkheid gestaan hoe de geadresseerde aan te spreken. Het hoofdstuk „titulatuur" in een almanak geeft in zulke gevallen opheldering. Hoe echter de aanspreek titels zijn ontstaan er zijn er nog altijd een vijftigtal in leven of wie ze hebben gemaakt, is nog nooit onderzocht. Toch is er een nauw verband tusschen onze titulatuur en onze be schavingsgeschiedenis. Wanneer wij thans, om maar iets te noemen, den titel weledelgeboren of weledele Heer uitdrukkelijk aan „niet adel lijke personen" zien toegekend, dan weten wij, dat deze contradictio in terminis is te danken aan het door Huizinga geconstateerde feit, dat „alle hoogere vormen van het burgerlijke leven van den nieuweren tijd berusten op navolging van adellijke levensvormen". Juist in de taal kunnen we zoo voortreffelijk waarnemen, dat veel van wat eens deftig en voornaam was, van lieverlede naar steeds lager kringen is af gezakt. Zoo is het o.a. gegaan met het prono men U, dat is ontstaan uit U, Edelheyt. Bij de verklaring van U heeft men aan den vorm Uwes niet voldoende aandacht geschon ken (b.v. Uwes loopt nog zoo kwiek, Uwes en Uwes kat). Men kent de vulgaire vormen als mijnes, jouwes, zijnes, hares, hummes enz, en abstraheerde in analogie met deze vormen een accusatief U. Toen deze vorm ook in den no minatief gewoon werd, verloor het oude JJwee zijn deftig karakter en werd een kleinburger lijk woord. Velen vermijden het stijve U nog altijd zoo veel mogelijk. Ons volk heeft, in tegenstelling met het Duitsche een zekeren afkeer van vor melijkheid. In Duitschland komt pas na jaren- langen omgang de haast sacrale, zij het ook min of meer ironische handeling van het broeder- schapdrinken, in Nederland gaat men veelal reeds na een korte eerste ontmoeting tot het familiaire je en jij over. In de poëzie is de nominatief U nog altijd onbruikbaar. In deftige vergaderingen zal men zijn hoor ders met gij aanspreken, ofschoon het vast staat dat dit gij van Brabantschen oorsprong is. Het is niet het eenige geval, dat het vreem de ten onzent hooger gewaardeerd wordt dan het eigene. Echt Hollandsch is daarentegen de vorm jullie. Om verschillende redenen kan het niet representant zijn van het deftige gy-lieden. Jullie en zijn varianten juilie en jollie mogen worden vergeleken met vormen als vrullie, vruilie, vrollie, die in den volksmond gebruikt worden voor „vrouwluit". Jullie kan een eenigs- zins geciviliseerde bijvorm van jollie zijn, zoo als ook musch, dubbel, bul. nummer, uchtend. plunderend, kunst en juffer wat deftiger of althans moderner zijn dan mosch, dobbel, bol, nommer, ochtend, pionderen, konst en joffer. Maar deftig is het woord jullie blijkbaar nooit geweest en het ziet er nog niet naar uit, of het spoedig acces zal krijgen. Bij de debatten over den zomertijd sprak een bekend platte landskamerlid zijn medeleden met jullie aan; hij werd daarop onmiddellijk door den voor zitter tot de orde geroepen: „U mag niet jullie zeggen". Zóó moeilijk dringt een woord van niet-deftige herkomst door in de verzorgde taal. Het pruikerige U uit U.E. heeft ondanks al zijn bezwaren toch heel wat betere kansen gekregen. De tegenstelling tusschen deftige en gemeen zame taal is niet van vandaag of gisteren, ja men kan zeggen, dat het geheele taalleven min of meer door de antithese wordt be- heerscht. De familiaire taal van vroeger eeu wen wordt grootendeels aai vns oog onttrok ken door den sluier van de deftige literatuur taal; soms komt de volkstaal even boven, zoo als in de zeventiende-eeuwsche kluchten. Maar er is geen cultuurgemeenschap denkbaar zon der de antithese: algemeen beschaafde taal en dialect. Zoo hebben de verschillen „fat soenlijk" en plat, „slordig" en correct, vorme lijk en natuurlijk geleid tot antithesen als kanseltaai en omgangstaal, schrijftaal en spreektaal. J. W. Muller is de eerste geweest, die de aandacht heeft gevestigd op het feit, dat het stilistisch verschil tusschen deftige en gemeen zame taal vaak te herleiden is tot een geo- graphisch verschil. Immers: de beschaafde spreek- en schrijftaal heeft zich te allen tijde ontwikkeld uit den tongval van het gewest, de stad, den stand of den kring, die de voornaam ste was en daardoor van zelf, zonder opzette- lijken dwang, de overige noopte zich daarbij aan te sluiten. Nog altijd bedienen we ons in geschrifte van Zuid-Nederlandsche woorden als beminnen, werpen, zenden, reeds, spoedig, terwijl wij mondeling alleen gebruiken de Hol- landsche aequivalenten: houden van, gooien, sturen, al, gauw. Telkens weer opnieuw worden we eraan her innerd, hoe lang de invloed van een superieure beschaving nawerkt, ook in de taal. Spr. besloot met de gebruikelijke toespraken. By de uitgevery „Vox Romana" te Schiedam zal binnen enkele weken een nieuw tooneelspel verschijnen van den bekenden priester-dichter Jac. Schreurs M. S. C., getiteld „Norbert van Gennep, Een pelgrim op aarde". Dit spel wordt uitgegeven in opdracht van de Paters Norber- tynen van de Abdy van Beme te Heeswyk en zal voor het eerst worden opgevoerd by het 800-jarig bestaan van de Abdy in begin Juli a.s. Dit spel wijkt in zooverre geheel af van de massaspelen van Pater Schreurs, dat dit is geschreven voor de tooneelzaal en de personen (verdeeld over 26 rollen) kunnen worden aan gevuld met een zelf te bepalen massa. Het leent zich ook bijzonder als leesstuk. De maand Juni is de tyd van overgang van den voor- op den midzomer. Het gaat daarby niet enkel om een stijging van de temperatuur boven een zeker niveau, zoodat het eenige we ken lang niet meer guur zal zijn, maar om een groote omwenteling in den algemeenen weerstoestand over een heel groot gebied. De invallen van koude luchtstroomen uit het hooge Noorden nemen nu snel in hevigheid en veel vuldigheid af en de algemeene weerstoestand zoowel als de heerschende temperatuur in het Zuiden krijgen nu grootere beteekenis voor de weersgesteldheid bij ons en wij moeten daarom den blik gericht houden op hetgeen daar in hec Zuiden gebeurt. Deze overgangstoestand maakt een weersverwachting niet gemakkeiyker. Voor ditmaal komt hier nog een moeilijkheid by. De luchtdrukking is n.l. zeer regelmatig verdeeld. Er zyn dus geen sterke luchtdrukver- schillen, die een krachtige en overwegende luchtstrooming onderhouden. Geringe en moei- ïyk lang vooraf merkbare invloeden kunnen nu gemakkeiyk de aanleiding zijn tot een plotselinge en geheel onverwachte ontwikkeling van een weerstoestand, waarvan nu het karakter niet te bepalen is. De in het midden der week over ons land liggende depressie, waaraan het buiige weer moest worden toegeschreven, zal tegen het einde der week wel opgelost zyn. Aanwijzingen voor de vorming van een nieuwe zijn er nog niet, tenzy in het hooge Noorden, maar de gevolgen daarvan kunnen nu nog niet worden overzien. Wat zal er dan verder kunnen gebeuren? Met zekerheid kan dit niet worden aangegeven. De verdere ontwikkeling van de weersgesteldheid kan zeer verschillend zyn. Een nieuwe invasie van koude lucht vóór het einde der week is niet waarschijniyk. Meer kans is er op een geleidelijke stijging der temperatuur gedurende een paar dagen. Een sterke styging zou zeer zeker de onweerskans met latere afkoeling ver- grooten. Of het tot zulk een sterke styging zal komen vóór Zondag is onzeker. Er bestaat overigens veel kans, dat het weer enkele dagen droog en zonnig zal zijn met een normale of ovemormale temperatuur en zwakken, ver anderleken wind. Deze weerstoestand is echter nog weinig stabiel en, zooals reeds is aange geven, kan de weersgesteldheid zich plotseling in een onverwachte richting ontwikkelen. (Nadruk verboden) Ter bevordering van het gebruik van huur- en uuriynën by den interlocalen telefoondienst wordt met ingang van I Juli as. de vergoeding voor het huren van een eigen interlocal tele foonlijn (een z.g. huuriyn) voor afstanden van niet meer dan 10 K.M. (le zone) en boven 35 K.M. (4e zone) tydelijk met 20 pet. resp. 25 pet. verlaagd, zoodat de verschuldigde kosten dan resp. ƒ2400.en ƒ12.000.per jaar zullen be dragen. De kosten voor het huren van een lijn ge durende één of meer achtereenvolgende dag uren (van 819 uur) over afstanden beneden 10 K.M. of boven 35 K.M. worden in verband hiermede tydeiyk evenredig verlaagd. De Ned. Nat. Bedevaart, welke op 23 en 24 Juli a.s. met vier extra treinen, waaronder een speciale ziekentrein naar Lourdes zal vertrek ken, zal het hooge voorrecht genieten Z. H. Exc. Mgr. Brandsma onder hare pelgrims te mogen tellen. Zeer zeker zullen de vele pelgrims, welke steeds aan de Nationale Bedevaart deelnemen, het ten zeerste op prijs stellen, dat de Bede vaart dit jaar wederom zal staan onder de Geestelijke leiding van een Kerkvorst. Zij die aan de Bedevaart wenschen deel te nemen, kunnen uitvoerige prospecti aanvragen by het Bureau V.N.B., Lindeplein 17 te Heerlen. De veertiende Limburgsche Bedevaart zal weer van uit Maastricht vertrekken. 12 Juni vertrekt de trein ParijsLisieuxNe vers naar Lourdes. Op 13 Juni de rechtstreeksche trein MaastrichtLourdes, alsmede de ziekentrein. Ruim duizend personen nemen aan de bede vaart deel. Meer dan 300 zieken uit alle deelen van ons land zullen onder hooge begeleiding van Roermonds Kerkvorst de groote reis on dernemen. Onder leiding van Dr. Lassance zul len een vijftal doktoren en een korps gediplo meerde verpleegsters aan de zieken de noodige zorg verleenen. Het Comité moest wederom tientallen teleur stellen, omdat niet tijdig voor de deelname werd ingeschreven. Er wordt niet genoeg aan gedacht dat de voorbereidende werkzaamheden voor zoo'n reis groot zijn, waardoor met te late aanmeldingen onmogelijk meer rekening kon gehouden worden. Naar wy vernemen, zal zeer binnenkort de geautoriseerde Nederlandsche vertaling van Kardinaal Faulhaber's „Jodendom, Christen dom, Germanendom" by de N.V. Uitgevers- maatschappy „Fidelitas" te Amsterdam het licht zien. De vertaling wordt verzorgd door pastoor A. van Welsem. STEENWIJKERWOLD. (R. K. Kweekschool „St. Gerardus Majella".) Geslaagd de dames: M. Spitzen te Steenwijkerwold. C. Staal te Vleu ten, S. Vlutters te Oldenzaal, D. Weerkamp te Denekamp, L. Wortelboer te Delfzyi en L. Pee lers te Lochem. NIJMEGEN (R. K. Kweekschool) Geslaagd de dames: R. Regters, M. v. Swelm, M. UI jee, A. wygers en St. Ypma. MAASTRICHT (Rykskweekschool) Ge slaagd de dames: G. E. Teer, Maastricht; G. ter Veer, Maastricht; P. van de Kaa, Treebeek; de heeren: G. Beckeringh, Heerlen; J. M. Dol mans, Itteren. HILVERSUM (Rykskweekschool) Geslaagd de dames: A. Stolp en E. Visch, beiden te Hil versum en H. D. Stalling te Baam, alsmede de heeren E. A. Teitsma, Hilversum, en I. J. Roose en Th. R. Vellenga, beiden te Naarden. Op verzoek eervol ontslagen met dank mr. A F. Zwaardemaker als kantonrechter-pl.verv. in kanton Rotterdam. Op verzoek met 1 Juli eervol ontslagen mr. H. Franssen als griffier kantongerecht Zwolle. Dezer dagen is in de Universiteits-Bibliotheek te Amsterdam de twee-jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden met prof. Dr. C. de Vooys als voorzitter. Uit het verslag over 1932— 1933 van den secretaris Dr. J. F. M. Sterck, bleek, dat het aantal bezoekers over 1932 be droeg 428 en 306 over 1933. Door schenkng en aankoop werden 53 aanwinsten verkregen, waar van een aantal ter tafel werd gebracht. De heer Dr. H. C. Diferee, die met 31 December 1933 ontslag had genomen als Conservator, werd in hartelijke woorden door den Voorzitter gehul digd, evenals hem reeds by zijn heengaan om reden van gezondheid, schriftelük dank was ge bracht door het bestuur voor zijn streven, reeds gedurende 30 jaar, om de studie van den dich ter door het Museum te bevorderen en voor zijn uitnemende verzorging van de verzameling. De afgetreden Conservator betuigde zijn er kentelijkheid voor de medewerking van het be stuur, waaronder de secretaris van de oprichting ar hem steeds zijn waardeerenden steun heeft verleend. Als opvolger werd benoemd de heer Drs. H. van der Bijll, die reeds 2l/2 jaar den heer Diferee heeft bijgestaan. Het aantal leden bedraagt ongeveer 100, doch is niet met zekerheid vast te stellen, doordat eenigen niet meer te vinden zijn, die bij ver- huizng vergeten hebben hun adres aan het be stuur mede te deelen. Het bestuur dringt aar, op een krachtige propaganda door de leden, om nieuwe te winnen. Nadat de Voorzitter nog eenige waardeerende woorden had gewijd aan de nagedachtenis van het overleden eerelid, Mej. M. C. van Eeghen, worden de aftredende bestuursleden prof. de Vooys, Mej. Helding en de heeren Verhagen en Dr. Sterck bij handgeklap herkozen en in hun functies bevestigd. De rekening over twee jaren, door den pen ningmeester, den heer Dr. A. Zijderveld inge diend, sluit, bij een ontvangst van f 749.18 en een uitgaaf van f 569.68 met een batig saldo van f 179.49, terwijl nog f 39.50 aan achterstallige contributies valt te innen. Door conversie van de Ned. leening van 1917 van 4% in 4V« wordt het inkomen verminderd, voortkomende uit het legaat van wijlen den heer P. Langer- huyzen. Hierdoor, en ook door vermindering van contributies van leden, zal het gewone twee-jaarlijksche verslag slechts in zeer be- knopten vorm gedrukt kunnen worden. Vooral zullen daardoor de Vondelkundige Bijlagen slechts zeer beperkt opgenomen kunnen worden. Mogen vele nieuwe leden zich opgeven (de minste contributie is slechts f 1.50) om het Vondel-Museum, dat zonder eenige overheids subsidie moet rondkomen, te steunen en daar door de studie van ,,'s Lands oudsten en groot sten Poëet" te bevorderen. De „Staatscourant" bevatte een beschikking van den minister van Onderwijs, waarbij een verandering wordt gebracht in de voorwaarde waaronder de minister handelsdagscholen kan erkennen. Een bepaling is opgenomen, luidende: Bij het schriftelijk werk in alle vakken wordt een juist gebruik van de Nederlandsche taal ge- eischt. Wat de schrijfwijze van de taal aangaat, zullen dezelfde regelen gelden als voor de H. B. S. met 5-jarigen cursus. De burgemeester van wyk aan Zee en Duin waarschuwt tegen aanvaarding van een dienst betrekking als huishoudster of dienstbode by P. V. van Brussel, wonende te Wqk aan Zee, Zeeweg no. 242, alvorens ten Raadhuize in lichtingen te hebben bekomen. Maestro Alessandro Pome, die den dirigeer stok gezwaaid heeft in het Costanzi Theater te Rome ter gelegenheid van zijn opening en die de première van Puccini's „Manon" heeft ge dirigeerd, is gisteren overleden. De Deensche wereldrecordhoudster Else Ja- cobson heeft voorloopig afgezien van haar voor nemen om Zwemleerares te worden, teneinde haar amateurschap te behouden en in 1936 aan de Olympische Spelen te Berlijn te kunnen deelnemen. Bij Koninkiyk besluit is mr. K. P. van der Mandele erkend en toegelaten als consul-gene raal van Finland te Rotterdam, voor Neder land. Op Zaterdag 16 Juni a.s. zal de Vereeniging „Het Nederlandsch Zeewezen" haar 33 alge meene vergadering houden te Amsterdam. Voor af zullen de leden in de gelegenheid worden gesteld om de tewaterlating van de „Bloemfon tein" in aanbouw by de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappü te Amsterdam by te wonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5