Koninklijk bezoek Friesland dertig cents FINANCIEN Generaal pardon RADIO-PROGRAMMA GANSCH ONVERWACHT tyïoote win twiopa jjRaces Assen JpoW TABELLARISCHE STAAT Dagfilm VRIJDAG 8 JUNI 1934 Met de V.K.P. op reis Zaterdag 9 Juni 1934 Ook naar Franeker- Harlingen dek Zn totaal kon 10Y2 millioen worden nagevorderd Weer thuis na een heerlijk verblijf in het Beiersche land VOCAAL GEMENGD KWARTET Prijs niet toegekend HANDEN ONBRUIKBAAR Vrouw die hulpeloos was door rheumatiek TIJDSCHRIFT „FILMFRONT Het vijftiende nummer DE BELEEDIGENDE „TRIBUNE" Weer een veroordeeling ACHTER EEN AUTO OM Koningin en Prinses door de be volking op hartelijke wijze ontvangen De boer was op het land Vreugde in het Friesche Haagje Vreugdevolle ontvangst te Leeuwarden Over den Afsluitdyk terug DOOR EEN WIELRENNER AANGEREDEN Spelend meisje ernstig gewond UITKOMST VOOR BEEN- EUVELS De abdij van Egmond 23 JUNI GOUDEN PRIESTER-JUBILE Pater Barnabas O. C. AVANT GARDE THEATER IN DEN HAAG OM DE DAVISCUP Tweede ronde op drie fronten I taliëZwitserland Amerikaansch elftal in Duitschland R. K. Universiteit Buitenlandsch weeroverzicht Tegen betaling van is aan onze bureaux verkrijgbaar g een op stevig carton uitgevoerde g van gegevens omtrent Onze Rubbermaatschappiien g VEREEN. KATH. PERS 1 465e STAATSLOTERIJ Naar wij vernemen is in verband met het door minister Ond in 'iet begin van dit jaar aangekondigde „generaal pardon" voor verzwegen belastingaangiften, die vóór 1 Mei 1934 alsnog zonden worden gedaan, in totaal nagevorderd kannen worden een be drag van 10.500.090 aan vermogensbelas ting, Verdedigingsbelasting I, Inkomstenbe lasting en gemeentefondsbelasting, vermeer derd met alle opeenten. Het verzwegen vermogen, waarover is na gevorderd bedraagt, afgerond in millioenen: voor 1931—1932 434 millioen; 1932—1933 498 millioen, voor 1933-1934 351 millioen, totaal 1283 millioen. Het verzwegen inkomen bedroeg: voor 1931-1932 26 millioen, 1932-1933 25 millioen en 1933-1934 20 millioen Welgemoed is het groote reisgezelschap, be staande uit geobonneerden op de bladen van de Vereenigde Katholieke Pers, Donderdagmorgen weer van Garmisch-Partenkirchen vertrokken, na enkele dagen van veel en velerlei genietin gen. En ofschoon deze dagen van reizen en trek ken niet steeds door schitterend zomerweer be- gustigd zijn, hebben onze reizigers toch een schat van indrukken opgedaan in het Beiersche land. Daar was op den eersten dag na aankomst in de uitstekende hotels, waar de toeristen wa ren ondergebracht, de mooie, aan afwisseling zoo rijke wandeltocht naar de bergkloof Part- nachklamm, waar het bergwater bruisend zich naar beneden stort en zich een weg zoekt naar het dal. Er is naar hartelust gewandeld en ge klommen. De ouderen hebben den tocht erheen volbracht in de gezellige bakjes, bestuurd door de vroolijke Beiersche koetsiers. Allen kwamen er even voldaan van terug. 's Avonds was in hotel Neuwerdenfels, waar de hoofdgeleider zetelde, de eerste gezellige bijeen komst, waarop het wereldvermaarde gezelschap van Nazi Eische een concert gaf van Tiroolsche volksliederen Men kon er genieten van de heerlijke jodel- stemmen der dames vooral, en van de geestige militaire klucht, door een drietal heeren van 't gezelschap ten beste gegeven. De Beiersche boe rendansen, het schuhplatteln, zooals men dat in Beieren doet, hadden heel wat bekijks en droe gen om hun landelijken eenvoud en lieftalligheid en om de fijne beteekenis van de aardige détails aller bewondering weg. Den volgenden dag, die jammer genoeg regen achtig was. werd een groote autotocht gemaakt door de Zuidelijke Beiersche Alpen met hun im- poneerende sneeuwtoppen, langs de zich op waarts slingerende, overigens prachtig verzorgde bergwegen. Aan het Walchenmeer vonden de reizigers de .afel gedekt. Men genoot al evenzeer Ivan het mooie uitzicht over het groen-glinste- rend meer en het idyllisch gelegen bedèvaarts- kerkje van Maria Einsiedeln, als van het goed toebereide maal. In den namiddag werd het bergdorp Mittenwald bezocht. Evenals den vorigen avond kwam men na het souper in de respectievelijke hotels weer in gezellig samenzijn bij elkaar, al gingen de festi viteiten ditmaal meer in het bijzonder van een aantal dames en heeren uit, die zich verdien stelijk maakten met het voordragen van een aantal liederen en op de reis toepasselijke ge dichten, een en ander afgewisseld door een dansje. Woensdag wachtte den reizigers een drukke dag. Reeds vroeg in den morgen stonden de auto's van de Reichspost gereed om allen te brengen naar de beide kabelbanen Wank en Kreuzeck. Wat men aan natuurschoon heeft genoten, valt niet te beschrijven. Daar heeft men eerst met recht het berg-panorama kun nen beschouwen en zich een poosje naar harte lust kunnen vermeien in de dien nacht nog versch gevallen sneeuw. Men vond het werkelijk jammer, die heerlijke omgeving te moeten ver laten. Over den nog niet geheel voltooiden auto weg werd dan in den namiddag wederom in auto's gereden naar Ettal en het betooverende sprookjesslot Linderhof, van den in 1886 zoo noodlottig op de Stambergersee om het leven gekomen Beierschen Koning Ludwig EC. Het middageten werd in het uitstekend in gerichte hotel te Ettal gebruikt, en na de be- (Ingezonden Mededeeling zichtiging van het slot, de blauwe grot en den Moorschen koepel, in 1876 na de Parijsche We reldtentoonstelling door den pracht-lievenden vorst aangekocht, ging het weer terug naar Ettal, om er de schoone kloosterkerk en sa cristie te bewonderen. Dien Woensdagmiddag kwam, juist na het bezichtigen van het Ettaler kerkgebouw, waar de groene boomen, die men op H. Sacraments dag in de kerk zet, nog prijkten, opnieuw een van die „zachte" bergregentjes de toeristen verrassen. Doch de prettige stemming leed er geen oogenblik onder. Opgewekt en onder den indruk van al het schoone der machtige basi liek-kerk, reed men langs denzelfden auto-weg waarlangs men in den vroegen middag was ge komen, terug naar de hotels. Daar tderd, nadat het middagmaal was gebruikt, genoten van zagn en dans van weer een ander Beiersch boerengezelschap. En toen gold het zich zoetjes aan gereed te maken voor den terugtocht, die den volgenden morgen om 8 uur zou beginnen. De meesten hadden zich, met het oog op den drukken dag, welke te wachten stond reeds vroeg terug getrokken, en allen waren keurig op tijd aan het aardige stationnetje van Garmisch Partenkirchen terug. Na een auto-rondrit van ongeveer twee urn- door het oude en nieuwe München met zijn schatten aan architecturale schoonheid kwam men te twee uur weer bijeen in de restauratie zalen van het Centraal Station. Daar werd de middagmaaltijd gebruikt onder gezellig gekout. Verscheidene sprekers brachten hulde aan de voortreffelijke leiding van deze reis. De reizen, door de V. K. P. georganiseerd, zoo zeide de heer Chr. v. d. Bilt, behoefden geen aan beveling meer. Deze woorden van hulde en dank werden nog eens onderstreept door den heer K. J. Ten Hoope, die den hoofdleider en zijn drie mede leiders namens de medereizigers een alleraardigst gekozen reis-souvenir overhandigde. En toen kreeg het gezelschap den geheelen namiddag vrij om geheel op eigen gelegenheid te gaan winkelen. Er is heel wat ingekocht aan reissouvenirs, en het Hofbrauhaus had 't dien middag extra-druk. Het was in de buurt van het Münchener Haupt Bahnhof een ware in vasie van Hollanders. Sommigen werden zelfs nog opgezocht door hun vroegere Duitsche pleegkinderen, na zooveel jaren al heele dames geworden, die zelf reeds haar kleine kinderen meebrachten. In den vroegen avond werd eindelijk de te rugreis naar Holland aanvaard. De grootste groep keerde met den nachttrein naar huis, ter wijl de dag-groep eerst nog in Neurenberg zou overnachten, om den volgenden dag verder te reizen. Successievelijk verlieten verschillende groep jes reizigsters en reizigers den trein en ver spreidde men zich in allerlei richtingen van 't lieve vaderland, waar de bladen der V.K.P. en de Kath. Illustratie hun lezers vinden. Allen namen hartelijk afscheid van elkaar met de belofte propaganda te zullen maken voor de keurig georganiseerde reizen der V.K.P. De beoordeelingscommissie voor de prijsvraag van een vocaal gemengd kwartet, uitgeschre ven door de Nederlandsche Vereèniging voor Hedendaagsche Muziek besloot geen prijs toe te kennen. De Commissie ging bij hare beoordeeling van het standpunt uit, dat de te bekronen composi tie voorbeeldige beteekenis zou moeten heoben, dus aati hoog te stellen eischen zou moeten voldoen. Gelet werd op het hedendaagsche karakter, .loeiende compositietechniek, ook met de ge schiktheid van de gekozen tekst om als grond slag te dienen voor een meerstemmige compo sitie, werd rekening gehouden. Van de 47 werken kwamen echter drie w :rken in aanmerking om in den loop van het volgende seizoen op concerten van de Nederlandsche Ver- eeniging voor Hedendaagsche Muziek te wor den uitgevoerd, t.w.: de compositie „Holland", cp woorden van H. Marsman, muziek van Jo hanna Bordewijk Roepman; Vocaal Kwartet op woorden van Margot Vos, muziek van Lamb. G. de Vries, en „Er neurt een orgel" op woor den van Tony de Ridder, muziek van Jan Fel- derhof. De beoordeelingscommissie bestond uit Emmy FrenselWegener, Hendrik Andriessen, Henk Badings, Anth. v. d. Horst en Daniel Ruyne- man. Nu werkt zij weer als de beste Weer is een geval van langdurige rheuma- *ische pijnen gezwicht voor wat thans over de geheele wereld erkend wordt als de meest doel treffende methode ter bestrijding van deze kwaal. Hier volgt haar schrijven, dat wij bij de duizenden andere attesten in ons archief voegen: „Nadat ik achttien jaar aan rheumatiek ge leden had in mijn armen, handen, beenen en voeten, besloot ik twee maanden geleden Kru- schen Salts eens te probeeren. Ik ben blij TJ te kunnen zeggen, dat ik er groote verbetering door gehad heb. Ik heb mij met electriciteit laten behandelen, en probeerde tallooze zooge naamde anti-rheumatiek middelen, doch daarbij was er niet een, die mij eenig goed heeft ge daan. Mijn handen waren nu en dan zoo slecht, dat ik er onmogelijk iets mee kon vasthouden. Sinds ik Kruschen Salts gebruik, ben ik weer in staat praktisch gesproken alles te doen wat ik wil. Ik zal het altijd aanbevelen." Mevr. L.B. Indien de inwendige organen niet behoorlijk functionneeren, gaan bepaalde zure afvalstoffen zich in het lichaam ophoopen in plaats van ver wijderd te worden; zij verontreinigen het bloed en veroorzaken lastige symptomen: rheumatiek voor den een, overmatige vermoeidheid voor den ander, etc. Kruschen Salts heeft een stimuleerenden in vloed op de inwendige organen, waardoor nieren en ingewanden eiken dag aangespoord worden alle schadelijke afvalstoffen uit het lichaam te verdrijven. Zoo zorgt de „kleine da. gelijksche dosis" Kruschen er voor, dat de af' valstoffen zich nooit weer kunnen ophoopen, en zuiver, frisch bloed door Uw lichaam stroomt. Het gevolg is, dat ge U flinker en opgewekter voelt dan ooit te voren. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten voor 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Het vijftiende nummer van „Filmfront" opent met een beschouwing van den Romein- schen medewerker mr. L. Schlichting over het leerfilm-congres, dat onlangs te Rome werd ge houden. Een van de conclusies van het artikel is, dat de strijd tusschen de zestien millimeter smalfilm en andere formaten ongetwijfeld zal beslecht worden ten gunste van het zestien millimeter formaat. Ignaat Agasi ironiseert het publiciteitsblaad- je „Nieuws uit Hollywood". Herluf van Merlet levert critiek op de film „Het huis in de 56ste straat", terwijl Leo Hanekroot de film „Spa ren" van Kees Strooband prijst „Poil de Ca- rotte" met al haar gebreken toch sympathiek vindt en „Er is een kind gestolen" een stuivers roman noemt. Close-up bespreekt in zeer gun- stigen zin de film „Schwester Angelika" en in afkeurenden zin „Dancing Lady". J. J. Helder, Parijsch medewerker, geeft een beschouwing over de nieuwe film „l'Atalante" van Jean Vigo. In de rubriek „Nieuws van het Front" geeft het bestuurslid der afdeeling Sittard, Jos. Verjans, een relaas van de geschiedenis dezer bloeiende en actieve afdeeling. De Amsterdamsche Rechtbank heeft heden den 34-jarigen stoffeerder W. wegens het schrij ven van een beleedigend artikel in „de Tribu ne", veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken. In dit artikel schreef hij, doelende op wethouder Marinus van Landsmeer: „Hij kon van de centen van de arbeiders niet afblijven". Tijdens de terechtzitting heeft verdachte be kend. Het speet hem. Later is hem de onjuist heid van zijn artikel gebleken. De eisch was twee maanden gevangenisstraf. Hedenmorgen te kwart over zeven is de der tigjarige wielrijder Klein Meuleman uit Hoon horst, gemeente Dalfsen, op den hoek Rhynvis Feithlaan hoek Bagijnesingel te Zwolle, toen hij plotseling achter een auto vandaan kwam door een van tegenovergestelde richting ko menden veeauto, bestuurd door M. uit Zwol lerkerspel, aangereden. Met een gapende hoofd wonde is het slachtoffer in hoogst ernstigen toestand per brancard naar het Sophia-Zieken huis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. HUIZEN, 18/5 M. KRO 8.00 Mor genconcert 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken 11.00 Gramofoonmuziek 11.30 Gods dienstig halfuurtje door pastoor L. H. Per- quln 12.00 Politieberichten 12.15 Lunchconcert door het ensemble Henk Neef 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door A. Schelfhoutv. d. Meulen 2.30 Kinderuurtje door mevr. Sophie Nu- wenhuisvan der Rijst en mevr. Corrie Marresvan der Ven 4.00 Verzorging zender 4.15 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 5.00 Zwemcursus door S. P. J. Borsten 5.20 De Kro-Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer 6.00 Gramofoonmu ziek 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart 6.45 De Kro-Boys 7.00 Politieoerichten 7.15 De hereeniging van de kerken door mr. H. J. A. van Son 7.35 Gramofoonmuziek 8.10 Vaz Dias 8.15 Studio-opvoering van „De Zigeu nerbaron", operette van Johan Strauss m. m. v. solisten, het Kro-koor, het Kro-orkest. Koorleiding Gerard Vermeulen. Regie: Henri Eerene. Het geheel o. 1. v. Marinus van 't Woud 11.00 Vaz Dias 11.05 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 301 M. VARA 8.00 Gramofoonmuziek 12.00 De Notenkra kers o. 1. v. Daaf Wins 1.00 De Fliere fluiters o. 1. v. Jan van der Horst 2.15 Albert ae Booy, zang. Orgelbegeleiding: Jo han Jong 4.10 Gramofoonmuziek 4.30 Het Vara-kinderkoor „De Krekeltjes" 5.30 Muzikaal allerlei 6.30 Piaten dezer maand (gramofoonmuziek) 8.03 Platen waarom verzocht is 8.20 Bonte avond. Uitzending vanuit het muzieklyceum te Amsterdam m. m. v. Louis Davids, Chaja Goldstein, Albert van Dalsum, Max Ahrlich, Harry van Os, Jan Musch, Charlotte Kohier, Kurt Liliën, Alexander Moszkowsky, Felix de Nobel, Beuker en Denijs, Berthe Seroen, Jo Vincent - 9.15 Cor Steyn, accordeon en Daaf Wins, pianobegeleiding 9.30 Vara- orkest o. 1. v. Hugo de Groot 10.30 Het Vara-orkest o. I. v. Hugo de Groot 11.10 Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 M. Fransche avond 7.00 Gramofoonmuziek 8.00 Zangrecital door Dolorès Goeres 8.40 Accordeonmu- zlek door Chr. Coppens 9.20 Gevarieerd Fransch concert door het omroeporkest o, 1. v. Henri Pensis 10.00 Gevarieerd mu zikaal programma m. m. v. solisten en het omroeporkest 11.00 Dansmuziek (gr.pl.). BRUSSEL, 484 M. 1.30 Max Alexys' orkest 5.20 Gramofoonmuziek. Tweede en derde acte van „Manon" van Puccini 9.20 Populair concert o. 1. v. Karei Walpot 10.30 Het „Gaiety-Dancing"-orkest. BRUSSEL, 822 M. 1.30 Gramofoonmu ziek 6.20 Jazzmuziek (gr.pl.) 8.20 Po. pulair concert o. 1. v. Karei Walpot 10.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 Herald Andersen's ensemble uit ..Bellevue Strand- hotel" 3.55 Gevarieerd concert 5.20 Het omroeporkest o. 1. v. Launy Gröndahl 10.20 Populair concert o. I. v. Launy Gröndahl 11.10 Teddy Petersen's dans- orkest uit rest. „Wivex". BERLIJN, 357 M. 4.20 Gevarieerde populaire muziek 7.05 Solistenconcert 10.40 Eugen Jahn's dansorkest. HAMBURG, 332 M. 1.20 Gramofoon muziek 2.35 Marsch- en kampliederen 6.20 Walsen en melodieën van Johan Strauss 11.20 Het omroeporkest o. 1. v. Erwin Bolt 12.05 Heinz Wehner's dansorkest uit J3e Faun". KEULEN, 456 M. 12.20 Militair con cert 1.20 Het West-Dultsch kamerorkest o. 1. v. Wilhelm Keiper 5.35 De Hitler- jeugd zingt 7.20 Volksmuziek. DAVENTRT, 1500 M. 1.20 Het Commo dore Grand-orkest o. 1. v. Joseph Muscant 5.00 Orgelconcert door Harold Ramsay 8.20 Variété-programma 9.55 Het BBC-orkest (afd. D) o. 1. v. Sir Frederic Cowen 10.55 Ambrose en zijn Embassy Club Orkest. PARIJS (POSTE PARISIEN), 313 M. 7.16 Noorsche dansen (gr.pl.) 8.40 Con. cert 9.25 Het omroeporkest O. 1. v. Alain Romains. PARIJS (RADIO), 1648 M. 12.20 Het Lucien Goldy-orkest 8.20 „Robert Ma- caire", opera buffa van Mac Berthomieu 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 5.30 Dansmuziek 6.15 Gramofoonmuziek 9.05 Kamermu- ?'ek„ 10.05 Gevarieerd programma 10.50 Dansmuziek. ROME, 421 M. 5.30 Populair concert 7.50 Noorsche nationale muziek 9.05 „Fedora", opera van Giordano. WEENEN, 507 M. 12.20 Gramofoon muziek - 4.10 Populair concert o. 1. v. Rudolf Pehm 6.45 „Der Ring des Nibu- lungen 11.15 Dansmuziek (gr.pl.). WARSCHAU, 1345 M. 4.20 Populair concert 5.45 Gramofoonmuziek 9 00 inL tjjuroeporkest o. 1. v. st. Nawrot J.U.SO Gramofoonmuziek 11.25 Dansmu- Z16K. BEROMUNSTER, 540 M. 6.20 Het omroepsitherkwartet 7.40 Gramofoonmu ziek 8.50 Pianorecital door Elly Katizghe- ras 10.50 Dansmuziek (gr.pl.). VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS WIJ Op ondubbelzinnige en spontane wijze heeft de bevolking van Fries land hedenmorgen blijk gegeven van de liefde voor en het medeleven met H.M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Gisteravond laat werd eerst bekend dat H.M. Koningin Wilhelmina, vergezeld van H. K. H, Prinses Juliana, hedenmorgen een bezoek zou brengen aan Friesland. Even onverwacht als haar komst vóór enkele weken te Groningen, was ook deze reis van H. M. Te Leeuwarden heeft H. M. in de ambtswoning van den Commissaris der Koningin, eenige vertegenwoor digers ontvangen van den landbouw en handel in Friesland. Vervolgens werd een autotocht ondernomen door het Westen der provincie naar Franeker en Harlingen. Te ongeveer 9 uur kwamen de vorstelijke be zoekers met den trein te Wolvega aan, waar ter begroeting aanwezig waren de Commissaris der Koningin in de Provincie Friesland, Mr. Baron van Harinxma thoe Slooten, de heer J. J. G. S. Valkena, Burgemeester van Schoterland en Rijksinspecteur van de Werkverschaffing en Mr. Maas, burgemeester van Weststellingwerf. Luide door de bevolking toegejuicht, stapten de Koningin en de Prinses in de gereedstaande auto's, waarin met kalmen gang door Wolvega, werd gereden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de boerderij van den heer Van der Meulen in de ontginning te Oldelamar. De boer, die van het hooge bezoek niet op de hoogte was, was zelf met zijn personeel in het land aan het hooien, doch onder geleide van de boerin werd de boerderij en het bedrijf bezichtigd. Hierna werd de ontginning, welke voor de boerderij ligt, in oogenschouw genomen en zoowel de Koningin als de Prinses betuigden hun ingenomenheid met het nuttige werk, dat hier wordt verricht. Ongeveer drie kwartier werd hier ter plaatse vertoefd. Vervolgens werd naar Heerenveen gereden. De tocht ging via Oranjewoud, Brongerga, voor bij de villa's van den heer Piruma, Oosting en Mevrouw de Gravin van Limburg Stirum. De bewoners hadden zich bij het hek opgesteld. Te ruim tien uur werd Heerenveen bereikt en hier stonden de wegen zwart van de menschen, die op zoo'n spontane wijze hulde brachten aan de hooge gasten, dat de Ko ningin niet kon nalaten haar ingenomen heid hierover tegenover Burgemeester Valkena te betuigen. In het geheele Friesche Haagje waren de vlaggen uitgestoken, terwijl op twee plaatsen bloemen werden aangeboden. Even later dan de vastgestelde tijd, arriveerde men aan het station, zöodat de trein van 10.20 uur, waar mede het hooge gezelschap naar Leeuwarden zou vertrekken, reeds was vertrokken. Te 10.35 uur zijn de Koningin en de Prinses met een extra trein vertrokken, luide toege juicht door het publiek, dat reeds tot op het perron en de spoorbaan was doorgedrongen. De Koningin en de Prinses arriveerden te 11.13 te Leeuwarden; op en voor het station was zeer veel publiek ter begroeting aanwezig. De vorstelijke personen werden verwelkomd door Jhr. Mr. J. M. van Beyma, burgemeester der stad. Te voet begaf het gezelschap zich terstond naar de veemarkt, waar H. M., begeleid door den burgemeester en H. K. H. door den gedeputeer de B. W. Okma, een rondwandeling maakten tusschen de vele bezoekers, die daar voor zaken vertoefden het was juist marktdag. Op de bovenverdieping, die voor het publiek was afgesloten, werd vervolgens nog eenigen tijd verwijld, waarna H. M. zich per auto be gaf naar de woning van den gouverneur op het Hofplein. Hier wachtten vele kinderen de Ko ningin op en juichten haar luide toe. Ten huize van baron van Harinxma heeft H. M. nog aan eenige personen audiëntie verleend, o.m. aan den heer K. Eriks, voorzitter van de Kamer van Koophandel in Friesland en aan Ir. Oosterbaan, voorzitter der Friesche Maat schappij voor Landbouw. Te ongeveer 1 uur begaven H. M. en de Prin ses zich per auto naar Franeker en Harlingen, om over den Afsluitdijk en door Noord-Hol land zich naar Den Haag te begeven. Op den Rijksstraatweg in wijk Hoorn, onder Alphen a. d. Rijn, waren Donderdagavond twee meisjes aan het spelen. Een der kinderen, de 12-jarige G. Verhagen, Uep zonder uit te kijken een bal achterna, wel ke dwars over den weg rolde, met het gevolg, dat zij werd aangereden door een wielrenner. Het meisje werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Een geneesheer con stateerde een schedelbasisfractuur. In zorgwek- kenden toestand is het kind naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Haar toestand was hedenmorgen hoogst ernstig. De wielrenner, die na het ongeval haastig doorreed, is tot dusver onbekend. Het hebben van een beenverkorting betee- kent voor degenen, die hieraan lijden, zoowel letterlijk als figuurlijk het hebben van een blok aan het been. Velen zouden het dan ook als een uitkomst beschouwen, wanneer althans uiterlijk hun gebrek niet werd opgemerkt. Deze mogelijkheid bestaat reeds lang; het is dan ook verwonderlijk, dat zij nog niet algemeen bekend is. De extension-p,rothese van de fir ma Schneider en Steinau te Frankfurt am MainEsschersheim, waarvan de heer Stors- bergen te Amsterdam hoofdvertegenwoordiger is, wordt reeds 30 jaar met uitnemende resul taten toegepast. Reeds 8000 beenlijdenden in ons vaderland zijn op deze wijze geholpen; zelfs voor verkortingen van 22 c.M. weet men raad. Men zie er binnenkort onze advertentie-ko lommen eens op na. Het bericht in ons vorig nummer berust op een vergissing. De daarin bedoelde Kapel be hoort niet tot de Abdij, maar wordt gebouwd op den St. Adalbertusakker, zooals uit het slot van het bericht bleek. VOORVERKOOP KAARTEN OP OE BEKENDE PLAATSEN. INFORMEERT NAAR DE EXTRA TREINEN. Pater Barnabas, een populaire Bossche Ca- pucijn, krasse grijsaard, die nog den vollen last araagt van het priesterlijk ambt, vierde op 7 Juni zijn gouden jubilé. De kerk van het H. Hart was voor deze gelegenheid prachtig ver sierd. De bevoorrechte gouden jubilaris droeg de H. Mis van dankbaarheid op, geassisteerd door geestelijke familieleden. Ter receptie verscheen de burgemeester Mr. F. J. van Lanschot; Jhr. Mr. A. van Sasse van Ysselt, lid der Eerste Kamer; de geestelijkneid oer stad, notabelen en eenvoudlgen en tal van andere belangstellenden, w.o. zelfs de heer Kas- bergen uit Gouda, die 50 jaren geleden als mis dienaar fungeerde bij de eerste H. Mis van Pater Barnabas. Een telegram uit Rome van den Pater-Gene- raal der Capucijnen vermeldde den bijzonderen zegen van Z. H. den Paus voor den vereerden, zeer verdienstelijken jubilaris. Donderdag vonden de plannen tot opening van een avant-garde theater te 's Gravenhage hun uitvoering, door de eerste vertooningen in het „Studio-theater" voor filmkunst aan de Ket tingstraat aldaar. Het voorprogramma vermelda de Nederlandsche film „Puberté" van Hans Slui- zer, terwijl als hoofdfilm gegeven wordt: „Mor gen begint het leven", van welke wij in ons blad reeds een uitgebreide beschouwing gaven. Feestend Velp De vereeniging „Velp voor Oranje" is voor nemens op 29, 30 en 31 Augustus en 1 Septem ber te Velp een groot feest te vieren. Er zal een „Oranje-dorp" verrijzen, dat een oud-Hollandsch dorpspleintje zal voorstellen. Sportevenementen, bloemententoonstellingen enz. zijn er aan ver bonden. Donderdag zijn drie wedstrijden voor de tweede ronde van den Davisbeker aangevan gen, terwijl heden, Vrijdag, een vierde ontmoe- iing begint te Parijs tusschen Frankrijk en Duitschland. Australië wist een 20 voorsprong te beha len op Japan, een zelfde resultaat boekte Tsje- cho-Slowakije tegen Nieuw Zeeland, terwijl Italië ook al met 20 kwam voor te staan te gen Zwitserland. AustraliëJapan EASTBOURNE. 7 Juni. (V.D.) Mac Grath (Australië) slaat Yamagishi (Japan) 2-6. 7—5. 6—2. 6—4. Crawford (Australië) slaat Fuyikura (Japan) 6—3, 6—3, 11—9. Stand 20 voor Australië. Tsjecho-SlowakijeNieuw Zeeland PRAAG, 7 Juni. (V.D.) Hecht (Tsjecho- Slowakije) slaat Malfrow (Nieuw Zeeland) 6—4, 61, 46, 61. R. Menzl (Tsjecho-Slowakije) slaat Andrews (Nieuw Zeeland) 61, 63, 63. Stand 20 voor Tsjecho-Slowakije. Radi (Italië) slaat Fisher (Zwitserland) 61, 6—0, 11—9. De Stefani (Italië) slaat Kilmer (Zwitserland) 6—3, 63, 63. Stand 20 voor Italië. Nadat het Amerikaansehe elftal, dat deel genomen heeft aan de wereldkampioenschap pen in Italië, Woensdag te Stuttgart van een Württembergsch elftal gewonnen had, speelde het Donderdag tegen een ander Württembergsch elftal in Ulm 22 gelijk, nadat het met rust eveneens gelijk stond (1—1). Deze uitslag gaf de verhouding tusschen de beide elftallen zeer zuiver weer. Nijmegen, 8 Juni. Geslaagd voor het candi- daatsexamen in de letteren en wijsbegeerte (Nederlandsche taal en letteren) de Eerw. heer p. M. H. Evers te Roermond. In Frankrijk en Duitschland bleef de lucht druk stijgen. Ook het groote gebied van hoogen luchtdruk in het noorden nam nog in beteekenis toe. De depressie in het westen bleef nog aan wezig; de vlakke minima, die Donderdag regen brachten, losten alle op. Een groot vlak mini mum ligt tusschen de Azoren en Ierland. Over het geheele vaste land van Europa is het thans mooi zomerweer, met zwakke winden en iets te hooge temperaturen. In onze omgeving verloor het weer zijn buiig karakter. In Oost-Duitsch- land is het weer nog betrokken en regenachtig. In Noord-Zweden werd het koeler. In Midden- Scandinavië en om de Botnische Golf komen nog zeer hooge temperaturen voor. Het is te verwachten, dat het weer zich in gunstigen zin zal ontwikkelen en geleidelijk iets warmer zal worden. illlllllllllllllllllllllllll!lllllj||lllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||| Bij verzending p. post. wordt de prijs met 10 ets. verhoogd. Aanvragen te richten: ADMINISTRATIE N. Z. VOORBURGWAL 67-73 Amsterdam-C. - Giro 22884 De Bank-Associatie boekte in 1933 een winstsaldo van 248.999 tegen 261.004 het vorig jaar. De resultaten konden zich op het peil van 1932 handhaven. De netto-bedrijfs winst bedroeg 188.657 tegen f 186.649 v,j. De mindere lasten uit het emissie-bedrijf en de mindere rentewinst als gevolg van een geringere credietvraag konden worden ge compenseerd met groótere baten uit het valuta-bedrijf. De Suiker Cultuur Mij-, boekte een netto verlies van 43.949 tegen 363.254 v.j. Naast de vermindering van den afzet viel een verdere afbrokkeling der verkooppijzen waar te nemen. De thans opgeslagen voor raden worden ruimschoots voldoende ge acht, om tot den campagne 1936 aan de afroepen van de Nivas te kunnen voldoen. Op de algemeene vergadering van de Bil- liton Mij. werd de insituatie uiteengezet en verklaard, dat de tin-industrie een uit zonderingspositie inneemt. Hoewel een spoedig herstel van den economischen toe stand in het algemeen niet kan worden verwacht, mag de toekomst van tin met vertrouwen worden tegemoet gezien. Aan den Volksraad is officieel medege deeld, dat over het ontwerp, betreffende het aangaan van een of meer conversieleenin- gen, dit college niet kan worden gehoord in verband met de moeilijkheid van gebrek aan tijd. De Vtrechtsche Asphalt fabriek leed over 1933 een verlies van 315.915 tegen 668.986 het vorig jaar. m De Matin" bericht, dat Frankrijk elke betaling aan Amerika opnieuw zal weigeren onder het motief, dat de schulden verband houden met de herstelbetalingen en het Hoover-moratorium niet alleen de herstel betalingen, maar ook de oorlogsschulden heeft uitgesteld. De jongste weekstaat van Ae Fransche Bank toont een verdere vermeerdering aan van den goudvoorraad met fr. 811% mil lioen tot fr. 78277 millioen. De ontspanning op de Fansche geldmarkt houdt aan. De amortisatiekas heeft den rentevoet der 2-jarige verdedigingsbons we derom omlaag gebracht, n.l van 3y2 pCt. tot 3 pCt. De rente op de schatkistbons werd van 3 tot 214 pCt. verlaagd. In Duitschland worden officieus de ge ruchten omtrent plannen tot waardever mindering van de Mark tegengesproken en te Londen wordt thans vrij algemeen ge waarschuwd tegen overijlde verwachtingen m de richting van een devaluatie. Verklaard wordt, dat eerst dan de mogelijkheid hiertoe bestaat, wanneer, een algemeen moratorium werd afgekondigd en de credi- teurstaten de bedragen, die Duitschland voor den invoer noodig heeft, zouden ont houden. Men gelooft te Londen, dat Dutischland dit risico niet loopen wil. Naar berekening van het Instituut voor Conjunctuur-onderzoek zou het stopzetten van de Duitsche rente-transfer, met uitzon dering van enkele speciale leeningen, R.M. 245 millioen deviezen besparen. De Engelsche regeering heeft besloten een contingent op den invoer van zijde af te kondigen, ten einde paal en perk te stel len aan den invoer van Japan. De Nira wijzigt haar politiek. Voortaan zal zij geen prijzen voorschrijven voor eenigen tak van industrie, indien geen bij zondere omstandigheden hiertoe dwingen. Voorts zal zij elke afbrekende concurrentie die geschiedt door verkoopen beneden de gemiddelde prijzen, beletten. Het Huis van Afgevaardigden heeft de tabakswet, waardoor de productie en de invoer van tabak, o.a. uit Sumatra wordt beperkt, aangenomen. Er zal een belasting icorden geheven van 25 pCt. tot 33'A pCt. bij verkoop van alle tabak, die boven de toegestane hoeveelheid is geproduceerd. Degenen, die zich aan de restrictie niet houden, zullen voor hun geheele productie door genoemde belastingen worden getrof fen. De directies der Amerikaansehe Staalon- dememingen verwierpen het voorstel der regeering tot het instellen van een speciale Labor-Board; ook de arbeiders verzetten zich er tegen. Als lichtpunt geldt het feit, dat tal van arbeiders tegen een staking zijn. De doorsnêe arbeider verlangt een vaste betrekking en een kans om zijn positie te verbeteren. De American Tel. and Tel. C. boekte in April uit haar eigen bedrijf alleen aan exploitatie-inkomsten 1.37 millioen tegen 549.094 in April v.j. Men is te New-York van meening, dat de veranderde weersgesteldheid den tarwe oogst toch niet zal kunnen redden en dat vooral van de wintertarwe een groot deel verloren moet zijn gegaan. De makelaarsleeningen van de bij de Feder. Res. Bank te New-York aangesloten banken zijn de afgeloopen week van 915 mill, tot 997 mill, toegenomen. New-Yorksche handelskringen maken melding van een toenemende vraag naar koper gedurende de laatste twee dagen. De verkoopen van Woensdag j.l. werden ge raamd op 1500 ton tegen 2500 ton in de geheele vorige week. Nader wordt uit New-York bericht, dat het half jaar lijksche dividend op de Atchi- san Topeka van 2.50 niet betrekking heeft op de gewone aandeelen, maar op de pre ferente aandeelen zal worden uitgekeerd. De Duitsche Rijksmark zette, na een krachtig herstel van gisteren, de stijging hedenochtend te Amsterdam voort met 40 a 80 cent en bewoog zich op 56.7057.10. (Niet officieel) Bde klasse, 17de lijst Trekking van Vrijdag 8 Juni 1934 Hooge Prijzen f 1000.— 14191 met premie van f 30.000. 18691 met premie van f 3000. f 100.— 7140 Prijzen van 70 259 842 1888 2536 3535 4536 4726 4833 6715 6982 8130 8422 9599 9611 10241 10547 10616 10966 12815 13173 13201 14000 14297 15539 15606 15750 16000 17470 17559 18876 Nieten 123 622 1408 1803 2092 2130 2455 2825 2879 3645 3667 3784 4407 4597 5371 5711 5805 6313 6794 6813 7207 7554 7971 8281 8948 9024 9278 9692 10094 10295 10398 10498 10654 10699 11180 11408 11678 11986 12071 12075 12355 13086 13309 13319 13902 14163 14906 15559 16478 16576 16624 16752 16947 16961 17015 18052 18412 18427 18603 19758 20079 20170 20233 20272 20713 20722 20944 Verbetering 5e kl. 16e HJst: 19559 ontbreekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6