Liechtenstein, Europa's jongste corporatieve staat De kabinetscrisis in België Nog een aanslag in Oostenrijk Het nieuws van heden OP DEN GRONDSLAG VAN QUADRAGESIMO ANNO M Ook Barthou naar Mussolini? RUSLAND EN DE KLEINE ENTENTE SMALFILMT U REEDS Foto-enKinohandel „Vos" P. A. M. KAT VEERBOOT GEKAPSEISD DE BAROMETER LAMERIS VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG ÏO JUNI 1934 Ochtendblad De nieuwe mannen De ontmoeting zou niet voor Octo ber kunnen plaats hebben Het mislukte complot tegen koning Carol Kol. Precup verricht thans dwang arbeid in een zoutmijn Het Maandag publicatie der ministerlijst? FRISSCHE HAP IN WARME UREN Als het even „zomert" 9 is de ijswafel in trek TEXTIELSTAKING NEEMT AF De spoorbaan tusschen Spitz en Aggsbach met dynamiet vernield Omvangrijk onderzoek der politie Tsjecho-Slowakije en Roemenië hervatten de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie Joego-Slavië zal later beslissen Litwinof ACCOUNTANTSKANTOOR Waarschijnlijk 100 menschen verdronken De regeerïngscrisis in Litauen Kabinet trad af na. een drama tische zitting DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Stormen in Midden- Amerika INDISCHE POSTVLUCHTEN NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18786 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ttVan ouds is het vorstendom ver bonden met cultureele banden aan het Duitsche en Oosten- rijksche Katholicisme Er bestaat in midden-Europa nog altijd het vorstendom Liechtenstein, een constitu- tióneele erfelijke monarchie. Sinds 5 Oc tober 1921 heeft het landje een constitutie. De Uitvoerende macht ligt in handen van den vorst, de wetgevende berust by een Kamer van 15 le den, gekozen voor den duur van vier jaar door algemeen, direct en geheim stemrecht. Bij ont binding en verdaging van de Kamer wordt deze Vervangen door een nationaal comité, samenge steld uit den president der Kamer en vier ge deputeerden. De vorst benoemt den chef der re geering voor den duur van 6 jaar op voordracht der Kamer. De regeeringschef wordt bijgestaan door twee raadslieden, die het parlement voor den duur van vier jaren aanwijst. Het volk be zit recht van referendum en plebesciet. Naar de laatste volkstelling in 1930 bedraagt het aantal inwoners 10213, waarvan er 1715 in de hoofdstad Vaduz wonen. Het land beslaat een oppervlakte van 157 vierkante K.M. De taal is Duitsch, de religie Roomsch-Ka- tholiek- De staatsinkomsten bedroegen 1933 1.354.500 en de uitgaven 1.434.176 Zwitsersche goudfranken. Het landje heeft een douane-unie met Zwitserland, welk land ook de buitenland- sche zaken van Liechtenstein waarneemt. Con sulaten onderhoudt Liechtenstein in Argentinië, Perzië en Nederland. In Vaduz verschijnen drie maal per week twee couranten: Nachrichten (dem.) en Volksblatt (cons.). De vlag is blauw rood. Het volkslied is „Oben am Rhein". De Liechtensteiner orde is de „Médaille jubilaire". In dit paradijsje wordt weinig of geen belas ting betaald. Voor vreemdelingen is het in deze tijden van willekeurige, dictatoriale politiek rondom dit landje sterk begeerde burgerrecht moeilijk te krijgen. Dienstplicht bestaat er niet. Iedere mannelijke inwoner onder de 60 jaar, ge schikt om de wapenen te dragen, is verplicht de nationale zelfstandigheid te verdedigen. In 1865 Streed Liechtenstein aan de zijde van Oostenrijk tegen Pruisen. En het merkwaardige is, dat Liechtenstein eigenlijk nog altijd op voet van oorlog staat met Pruisen, want in 1865 bij het sluiten van den vrede met Oostenrijk, werd ver geten ook vrede te sluiten met Liechtenstein. In dit vreedzame vorstendom, in deze kleine, vriendelijke Alpenmonarchie voltrekt zich thans een merkwaardig politiek proces. De Duitsche en heel de midden-Europeesche revo luties en de crisistijden na den wereldoorlog brachten zoo goed als geen verandering in de constitutie van het kleine staatswezen. Maar het ongeluk, dat al zijn naburen trof, had toch wel invloed op het partijwezen. In de laatste 15 jaren streden de Burgerpartij en de Volks partij om het bezit der staatsmacht. Langza merhand ontstond er een meer links gerichte strooming onder den arbeiders. Ook nam een groep van vrije economisten toe, die zijn schaarde om prof. Dr. Ude. Het is duidelijk, dat partijstrijd in zulk een klein gebied uiter mate schadelijk is, temeer wijl Liechtenstein een geheel katholiek land is zonder volksche verschillen en zonder sterS#klassentegenstel- lingen, die overal anders heerschen. Uitgaande van zulke overwegingen, ontwik kelde zich in den herfst van het vorige jaar Franz 1, vorst van Liechtenstein een nieuwe politieke strooming, de „Liechten steiner Heimatdienst". Deze beweging, die niet alleen politieke, maar ook economische en cul tureele hervormingen wil doorvoeren, verkon digt in haar orgaan, dat denzelfden naam draagt, als laatste en hoogste doel den Chris- telijken Standenstaat. Uitgaande van de ge dachte der Pausen, neergelegd in de „Quadra- gesimo Anno", wil de „Liechtensteiner Heimat dienst" Liechtenstein maken tot een model staat, wat, gezien de overzichtelijkheid van het land en zijne omstandigheden, niet erg moei lijk zal zijn, wanneer het tenminste gelukt, het volk geestelijk te concentreeren. Van ouds is Liechtenstein door sterke cultureele banden verbonden met Duitschland en Oostenrijk. Het is nu opmerkelijk, volgens de „Schonere Zu- kunft", dat deze cultureele betrekkingen in den „Heimatdienst" zich krachtig doen gelden. De leiding der beweging wordt gevormd door Dr. Otto Schaedler, Dr. Alois Vogd en Carl Freiherr von Vogelsang. De eerste twee heeren zijn le den der Katholieke Duitsch-Oostenrijkscne Studentenbonden. Baron von Vogelsang is de kleinzoon van den beminden Oostenrijkschen socialen politi cus Vogelsang, die medehielp de „Rerum No varum" voor te bereiden, die in Weenen de Christelijke Sociale Partij stichtte en een wegbereider was voor den Christelijken Stan denraat. Deze baron was een Mecklenburger van geboorte en verkreeg na zijn bekeering tot de Katholieke Kerk het burgerrecht van Liech tenstein, waar hij zich in 1850 vestigde. Zoo werken dus in de jonge leiders de oude Katholieke Duitsche en Oostenrijksche krach ten mede, die vele en groote dingen op poli tiek en sociaal Katholiek gebied in het ver leden hebben gepresteerd. Het zal interessant zijn het resultaat te zien der politieke ont wikkeling op den grondslag van „Quadragesi- mo Anno" in de kleine Alpenmonarchie. Vrijdamiddag werd bij de opgravingen op het Domplein te Utrecht, vlak onder het plaveisel, een middeleeuwsch sarcophaag gevonden. We zien hier Prof. Vollgraff die bezig is met den omringenden grond weg te snijden. PARIJS, 9 Juni. Barthou heeft vanmorgen in den ministerraad uitvoerige mededeelingen ge daan over twee uitnoodigingen, die hem zijn geworden. MacDonald heeft hem uitgenoodigd naar Londen te komen, terwijl Mussolini een uitnoodiging tot hem heeft gericht voor een samenkomst te Venetië of te Rome. Volgens de „Intransigeant" zal een reis van Barthou naar Italië op zijn vroegst in October plaats vinden. Hetzelfde blad betoogt in een artikel, dat Frankrijk terecht op het standpunt staat, dat er te veel kwesties onopgelost zijn, dan dat zij in een tijd van 48 uur zouden kunnen worden afgehandeld. Om een definitieve mislukking te vermijden, heeft Barthou althans voorloopig van een reis naar Italië afgezien. Intusschen aldus het blad zou Italië een belangrijke rol kunnen spelen door te bemiddelen tusschen Frankrijk en Duitschland. Indien Mussolini in dezen zin werkt, kan hü veel voor den vrede doen. BOEKAREST, 9 Juni. (Reuter). Kolonel Precup en zijn twaalf medeplichtigen, o.a. de piloot, die koning Carol per vliegtuig uit zijn ballingschap naar Roemenië terugbracht, ver toeven thans in de gevangenis van de zoutmijn Doftana, gelegen in de Karpathen op 160 KM. van Boekarest, waar zij 10 jaar dwangarbeid zullen moeten verrichten wegens hun samen zwering tegen den koning. Deze zoutmijn is berucht om zijn somber heid en ondraaglijkheid en alleen de ergste misdadigers des lands worden hierheen ge zonden. Elke kans op ontsnapping is uitgeslo ten en velen keeren hieruit nooit meer terug. EE Verwachting: Zwakke tot matigen |l noordoostelijke tot noordelijken of noordwestelijken wind, toenemende be- g EE wolking, weinig of geen regen, koeler. EE EE Verdere vooruitzichten: Weinig of EE EE geen regen, koel. ^iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiii^ Het nieuwe ministerie zoo goed als gereed; Jaspar zou de portefeuille van Buitenl. Zaken nemen BRUSSEL, 9 Juni. (V. D.) Graaf De Broque- ville heeft zijn besprekingen over de vorming van een nieuw kabinet grootendeels beëindigd. De nieuwe ministerlijst staat zoo goed als vast, maar zal waarschijnlijk eerst Maandag gepu bliceerd worden. Minister van Buitenlandsche Zaken wordt Jaspar, tot dusver minister van Financiën, die ook reeds van 1920 tot 1924 Buitenlandsche Za ken heeft beheerd. De Vlaming Sap zal Finan ciën overnemen. Van Cauwelaert zal buiten het ministerie van Industrie waarschijnlijk ook Landbouw op zich nemen. Als ministers zonder portefeuille zullen de vice-gouverneur der Na tionale Bank, Van Ceeland, en de katholieke senator Van Overberg tot de regeering toetre den. Het nieuwe ministerie zal zijn voornaamste taak zoeken in de ordening van het economisch leven en de financiën. Daarom noemt men het reeds thans het ministerie van het economisch herstel en het is in verband daarmede van bij zondere beteekenis, dat Van Cauwelaert de bei de gewichtigste portefeuilles houdt. Minister van Defensie bliiii de liberaal De- vèze. Een kink in den kabel? Onze BelgiseS^ correspondent seint ons in aansluiting op het bovenstaande nog het vol gende Heden heeft minister De Broqueville tijdens een onderhoud met de journalisten, verklaard, dat het kabinet vrijwel gereed is. In den na middag is er evenwel een kink in den kabel gekomen. De heer Dirckx, voorzitter van den liberalen Landraad, heeft n.l. nieuwe eischen van anti-clericalen aard gesteld en daarvan de samenwerking der liberalen met de katholieken in het kabinet afhankelijk gesteld. Deze eischen konden door De Broqueville niet aanvaard worden. Het optreden van den heer Dirckx heeft tot gevolg, dat Zaterdagavond nog niets definitiefs is bereikt. Maandag a.s. zal over deze kwestie opnieuw beraadslaagd worden. In de afgeloopen week is de stakingsbeweging onder de textielarbeiders te Bombay wederom eenigszins verminderd. In totaal zijn weer 28 katoenfabrieken aan het werk. WEENEN, 9 Juni. Op de spoorbaan tusschen Spitz en Aggsbach zijn, naar verluidt, in den afgeloopen nacht de rails met dynamiet ver nield. Ook hier werd het verkeer stopgezet. Deze nieuwe bomaanslag wordt in verband gebracht met een excursie van diplomaten, welke heden door de regeering voor het geheele Corps Di plomatique in Wachau georganiseerd was. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, over het resultaat waarvan echter nog niets naders bekend is. Omtrent den spoorwegaanslag bij de Semme- ring verluidt thans dat men de rails in de lucht heeft laten vliegen. De in de nabijheid gelegen spoorwegbrug is, althans volgens de laatste be richten daarbij niet beschadigd. Wel werd het verkeer stopgezet. De uit het Zuiden komende treinen worden omgeleid over de baan Leoben Weenen. In de geheele omgeving heeft de po litie strenge afzettingsmaatregelen genomen. Het autoverkeer op den Rijksstraatweg Weenen SemmeringGraz, die op geringen afstand van de spoorbaan ligt, is gedeeltelijk onderbroken. Over den aanslag op de spoorbrug bij Voeckla- markt wordt medegedeeld, dat de schade niet volledig is vastgesteld. Het herstel zal waar schijnlijk 8 dagen duren. De politie stelt een omvangrijk onderzoek in, maar tot dusverre is nog niets over het resul taat bekend. Verder wordt gemeld, dat bij den aanslag op PRAAG, 9 Juni. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld: De Russische volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinof, en de mi nister van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho- Slowakije, dr. Benesj, hebben 9 Juni te Genève gelijkluidende documenten uitgewisseld, waar door de normale betrekkingen tusschen de Tsjecho-Slowaaksche republiek en de Sovjet- Unie worden hersteld. Ook de Roemeensche minister van Buiten landsche Zaken, Titoelescoe, heeft met Litwinof gelijkluidende documenten uitgewisseld, waar door de diplomatieke betrekkingen ook tusschen Roemenië en Rusland hervat worden. De Joego-Slavische regeering zal eerst be slissen, nadat de minister van Buitenlandsche Zaken, Jeftitsj, die heden uit Parijs vertrokken is, rapport zal hebben uitgebracht. De uitwisseling der betreffende stukken heeft plaats gevonden na onderhandelingen, die ge durende verscheidene dagen zijn gevoerd door alle leden van den permanenten raad der Kleine Entente met Litwinof bij. eenstemmig besluit van dezen raad en op grond van de beslissingen der bevoegde regeeringen. In de stukken, die vandaag gepubliceerd zijn, wordt ook de benoeming van gezanten aange- kondigd. Zoo niet, vraagt dan gratis demonstratie bij Ceintuurbaan 195, A'dam, Tel.29214 Het meest gespecialiseerd adres voor Smalfilm opname- en projectie-apparaten OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 UiJRWERK HANDEL IEIDSCHESTRAAT 18 10 II12 1 2: {18;: 7, 6 f»... 4j> de Semmeringbrug even voor het station Sem mering gesteente is losgeraakt, waardoor de in gang tot den grooten tunnel werd versperd. Het valt nog niet te zeggen, wanneer het ver keer hier weer normaal zal zijn. Nog meer sabotage Volgens een officieele mededeeling uit Bre- genz is te middernacht een aanslag gepleegd op de buisleiding van de groote centrale, die door waterkracht de Arlbergbaan van stroom voor ziet. De schade wordt begroot op 250.000 shil ling. De autoriteiten hebben zich ter plaatse begeven. Beide buisleidingen der centrale zijn bescha digd; de buizen vertoonen op drie plaatsen ga ten van ongeveer 30 c.M. De aanslag heeft plaats gehad ongeveer in het midden van de 900 M. lange leiding. De machinerie is onbe schadigd gebleven. Het verkeer op dit traject wordt aan den gang gehouden, doordat stroom wordt toegevoerd van de Ruetz-centrale in Ti- rol. De politie zoekt naar vier mannen, die van den aanslag worden verdacht. Betreffende den aanslag op de spoorbrug bij Vöcklamarkt verluidt nog, dat onmiddellijk na de ontploffing de naderende Parijsche sneltrein bijtijds door signalen op het dreigende gevaar opmerkzaam is gemaakt. Men heeft daardoor den indruk gekregen, dat de aanslag wellicht niet den sneltrein betrof, maar slechts een de monstratie bedoelde te zijn. Nader seint D. N. B.: Te Bregenz is in een corridor van den regee- ringspersdienst in de Bondskanselarij in een ongebruikt bureau dynamiet gevonden, dat bij tijds onschadelijk kon worden gemaakt. Ge ruchten als zou er ook in de werkkamer van Vice-kanselier Von Starhemberg dynamiet aan getroffen zijn, worden officieel ontkend. Te Kapfenberg werd een aanslag gepleegd op het huis van een dokter, lid van het Vaderlandsche Front. De bom verwoestte een kamer. Dit is reeds de vierde bomaanslag, welke op het huis van dezen dokter werd gepleegd. Te Marehtzick veroorzaakte een aanslag op het huis van den burgemeester groote mate- rieele schade. Als vermoedelijke dader werd een 19-jarig lid van den vrijwilligen arbeidsdienst gearresteerd. Naar verluidt is te Woellersdorf de hakenkruisvlag op een gebouw geheschen. Uit alle Bondslanden komen berichten binnen, dat steeds meer Nazi's naar het concentratie kamp van Woellersdorf worden overgebracht. CALCUTTA, 9 Juni. Vanmorgen is op de Hoogly in de nabijheid der stad een groote veerpont door een plotselingen windstoot ge kapseisd. Er bevonden zich 200 menschen aan boord. In de verwarring kon nog niet vastge steld worden hoe groot het aantal slachtoffers is; men vreest echter, dat het aantal de 100 zal benaderen. KOWNO, 9 Juni. (V. D.) Inzake het aftre den van de regeering verluidt, dat dit is ge schied, nadat de Minister van Oorlog Giedraitis en de Minister van Buitenlandsche Zaken Zaunius in den loop van den middag reeds uit eigen beweging waren afgetreden. Het kabinet is daarop nog eenmaal ter beraadslaging bij eengekomen, in een zitting, die tot laat in den avond, naar het schijnt onder dramatische om standigheden, geduurd heeft en die eindigde met het besluit tot aftreden van het geheele kabinet. De staatspresident heeft toen de re geering belast met de leiding van de loopende «aken. Naar verder verluidt zullen de tegenwoordige premier en de Minister van Binnenlandsche Zaken Overste Rusteika, in ieder geval hun functie blijven bekleeden, terwijl de overige ministerportefeuilles aan volkomen nieuwe per soonlijkheden zullen worden toevertrouwd. Als candidaat voor het Ministerie van Oorlog wordt hier de vroegere gouverneur van het Memel- gebied en huidige Burgemeester van Kowno Overste Merkys genoemd. Algemeen gelooft men dat de reorganisatie van de regeering eerst in den loop van de vol gende week gereed zal zijn. In Britsch-Indië is een veerboot gekapseisd, tengevolge waarvan vermoedelijk 100 menschen om het leven zijn gekomen. Ook Barthon heeft van Mussolini een uitnoodi ging gekregen om naar Italië te komen. Tsjecho-Slowakije en Roemenië hervatten de di plomatieke betrekkingen met Rusland. De conferentie der Kleine Entente zal van 18 tot 20 Juni te Boekarest gehouden worden. Ook de Fransche minister Barthou zal hieraan deel nemen. Nog een derde spoorwegaanslag heeft in Oos tenrijk in den nacht van Vrijdag op Zaterdag plaats gehad. De spoorbaan tusschen Spitz en Aggsbach werd opgeblazen. De Broqueville is vrijwel gereed met de forma tie van een nieuw kabinet. Jaspar zou minister van Buitenl. Zaken worden. De definitieve mi nisterlijst zal waarschijnlijk niet voor Maandag gepubliceerd worden, daar zich op het laatste moment opnieuw moeilijkheden hebben voorge daan. Nieuwe instructies voor de uitwijzing van vreem delingen. Tweede Kamer over beperking van den aanplant van kinine. Ingediend zijn de wetsontwerpen tot wettelijke regeling van het koopen en verkoopen op afbe taling en een ontwerp, houdende wettelijke re gelen nopens het afbetalingsbedrjjf. Wetsontwerpen tot beperking van den invoer van rijst en cement. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen door de oud-kwee- kelingen gehuldigd. Te Utrecht heeft vergaderd de landelijke groep Rijksambtenaren der A. R. K. A. Zaterdag zijn de roeiwedstrijden van de „Ko ninklijke" op den Amstel te Amsterdam voort gezet. Maak u niet bezorgd.,.. „Maak u niet bezorgd wat ge zult eten of wat ge zult drinken. Uw he- melsche Vader weet dat allemaal." Het staat er zoo veelbeteekenend in het Boek der boeken! Zoek eerst het Rijk Gods en het overige zal u wor den toegeworpen. Tot Martha sprak Jesus toen ze zich beijverde om den Heer een maaltijd te bereiden en haar zuster naar Zijn woorden luisterde: „gij bekommert u over vele dingen, maar Maria heeft het beste deel verkoren." In de beslommeringen van allen dag, terwijl we ons uitsloven om toch maar het tijdelijke te regelen, ver geten we maar al te zeer deze woor den uit de Schrift. En daarom is het goed in mooi" zomerdagen „naar de natuur te gaan, daar innerlijke stilte te vinden om de vermanende Stem te verstaan. We hebben bij zoovelen die de dood van ons nam, gezien hoe zij zich vaak onnoodig al te bezorgd hebben gemaakt over de wereldsche zaken, die toch anders gingen dan zij zich dachten. Het eenig noodige moe ten we bovenal in het oog houden. Al het andere? „De Hemelsche Vader weet dat allemaal." NEW YORK, 9 Juni (V.D.) Naar Associated Press uit San Salvador meldt, beweegt zich een nieuwe s wervelstorm boven de golf van Mexico in de richting van de kust. In den staat Chia pas in Mexico is een vliegtuig in den storm neergestort, waarbij de zes inzittenden om het leven zijn gekomen. In Honduras is door he- vigen regenval ernstige schade aangericht. De „Oehoe", uitreis, is te Djask aangekomen, de „Kwartel", thuisreis, te Jodpur. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 765 Vorige stand: 768.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1