Vier commissies te Genève ingesteld 40 pet. devaluatie van de Mark? Het nieuw Belgisch Ministerie Trein verplettert touringcar Het nieuws van heden VEILIGHEIDSCOMMISSIE ONDER POLITIS Ruslands handel De aanslagen Oostenrijk TWEEDUIZEND DOODEN IN SAN SALVADOR DE BAROMETER m VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 12 JUNI 1934 Ochtendblad Alle Europeesche staten, behalve Duitschland, vertegenwoor digd; Italië en Hongarije slechts door waar nemers Engeland toont weinig geestdrift Massigli R.M. 4.20 voor een papieren dollar Staking op abattoirs te New-York Het Weer Reeds voor tien departementen zijn de namen der Ministers definitief vastgesteld Heden eindelijk gereed Schietpartij te Madrid Politis Amokmaker vermoordt vier personen y Reeds 22 dooden en ÏO gewonden Nederland als derde leverancier verminderde invoer uit Duitschland OVERVAL IN MANDSJOEKWO Volledig voor rekening der nat. socialisten Tal van dorpen door aardverschui vingen verwoest. Een hulp actie ingezet Vijfhonderd dooden in Honduras Panter weer uit Duitsch land gezet 21 dooden te Hankou Twee negers gelyncht Vliegtuig met zeven per sonen verbrand NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18788 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek GENèVE, 1 1 Juni. De hoofd commissie der Ontwapeningsconfe rentie heeft vanmiddag na een korte beraadslaging, overeenkomstig de voorstellen van voorzitter Hender son, de vier in de compromis-reso luties van Zaterdag aangegeven commissies samengesteld. De grootste aandacht concentreerde zich op de vorming van een veilig heidscommissie. Met algemeene stem men werd tot voorzitter dezer com missie benoemd de Grieksche ge delegeerde Politis. Tot deze com missie zullen alle Europeesche staten behooren, behalve Duitschland, Hongarije en Italië. Beide laatste landen zullen zich slechts door een „waarnemer" laten vertegenwoor digen. De Hongaarsche vertegenwoordiger motiveerde Zijn houding met de verklaring, dat de com missie blijkbaar slechts het oude stelsel van allianties weer in het leven wil roepen. Namens Engeland verklaarde miss Corbett Aehby dat Engeland zich in de commissie door een lid zou laten vertegenwoordigen, ofschoon de Engelsche regeering van meening was, dat zij haar eigen bijdrage voor het stelsel van regionale overeenkomsten reeds had gepresteerd door het Locamo-pact. Massigli (Frankrijk) verzekerde, dat de com missie geenszins een isoleering van een of meer dere staten beoogde. Massigli zeide verder in verband met de En gelsche verklaring, dat de Engelsche regeering aan geen enkele andere regionale Europeesche overeenkomst zou deelnemerf dan aan het Locar- no-pact: Wij kennen het principieele standpunt van het Vereenigd Koninkrijk en weten dat wij op het oogenblik geen andere bijdrage in dit op zicht van hem kunnen verwachten dan die zijner en zelfs nuttige welwillende medewerking. Italië's standpunt aldus Massigli pre- judicieert niet de houding, welke de Italiaan- ache regeering tenslotte zou kunnen aannemen. Litwinof opperde er bezwaren tegen, dat de veiligheidskwestie door de vorming van een Uit Europeesche staten bestaande commissie in zekeren zin beschouwd werd als een Europeesche kwestie. Hjj zinspeelde er op, dat de vrede ook buiten Europa verstoord kan worden. Daarom Verklaarde hij zich tegen de regionale pacten en verdedigde hij de opstelling van een univer- Beele overeenkomst. Henderson wees den volkscommissaris er op, dat de commissie zich later zou kunnen bezig houden met de bestudeering van buiten-Euro- peesche pacten. Dan zouden ook buiten-Euro- peesche staten in de commissie zitting kunnen nemen. Henderson stelde vervolgens vast, dat de ver gadering de veiligheidscommissie onder voor zitterschap van Politis met algemeene stemmen had goedgekeurd, zij het met reserves van Hon garije en Italië. Men neemt aan, dat de veilig heidscommissie omstreeks het einde van deze Week zal worden bijeengeroepen. Voorts werd een nieuwe commissie benoemd Voor de controle en uitvoeringsgaranties. De reeds bestaande commissie „voor algemeene be schikkingen" is met deze taak belast. Zij blijft onder presidium van den Belg Bourquin. Ook Nederland is in deze commissie vertegen woordigd. Naar verluidt zal deze commissie reeds Woensdag as. bijeenkomen. Vervolgens werd de commissie voor lucht vaartaangelegenheden onder voorzitterschap van den Spanjaard Madariaga bevestigd, even als de commissie voor de controle der fabricage van wapens en den handel in wapens. De laat ste commissie krijgt als bijzondere opdracht mee. rekening te houden met de aanbevelingen van de Amerikaansche delegatie. Voorzitter is de Deen Scavenius. Ook Zwitserland en Venezuela zullen in de commissie vertegenwoordigd zijn. De commissie komt waarschijnlijk de volgende week voor het eerst bijeen, ofschoon het nog niet vast staat, dat zij dan reeds met haar zakelijken arbeid zal beginnen. De commissie voor luchtvaartaangelegenheden zal vermoedelijk eerst in de maand Juli ver gaderen. In zijn slotwoorden verklaarde Henderson zich het recht voor té behouden, om het pre sidium der conferentie weer bijeen te roepen, voor het geval de onderhandelingen der regee ringen, om tot den terugkeer van Duitschland tot de Ontwapeningsconferentie te geraken, te lang zouden duren. Henderson deelde verder mede, dat het Rus sische voorstel, de ontwapeningsconferentie te reorganiseeren in een „vredesconferentie," ter kennis is gebracht van alle in de hoofdcom missie vertegenwoordigde regeeringen. De zit ting der hoofdcommissie werd vervolgens ver daagd. PARIJS, 11 Juni. (Reuter) Duitschland zou in Juli den gouden standaard verlaten en de Mark baseeren op 4.20 Mark per pa pieren dollar inplaats van, zooals thans, van 4.20 Mark per gouden dollar, wat neerkomt op een devaluatie van 40 procent. Aldus luiden de berichten, welke uit goed ingelichte Duitsche bronnen via Amsterdam in Parijs binnen komen. In Duitsche oeconomische kringen gelooft men, dat een dergelijke devaluatie de zuivere productie-kosten zou drukken, wat dan den Duitschen uitvoer ten goede zou komen. Men schat, dat de Reichsbank nog voor 1 Juli 40 miilioen goudmark zal verliezen, waardoor de gouddekking tot ongeveer 2 procent dalen zou. De voorstanders der devaluatie zijn er van overtuigd, dat het transfermoratorium een ein de maakte aan alle voordeelen van het vast houden aan den gouden standaard. NEW-YORK, 11 Juni. (V. D.) Twaalfduizend werklieden op de abattoirs van New-York zijn in staking gegaan. Thans staken in het geheel 15.500 personen. Zij eischen een loonsverhoo- ging van 20 pCt. en voorts toestemming om vakorganisaties te mogen vormen. Verwachting: Meest matige Noord-Westelijke tot Noord- E= Oostelijken wind, licht tot halfbewolkt, droog weer, weinig verandering in tem- EE peratuur. Verdere vooruitzichten weinig verande- j| B ring. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Onze Belgische correspondent seint ons: Het nieuwe kabinet kon Maandag nog niet definitief worden samengesteld in verband met enkele eischen der liberalen. Zoo werd o.a. ver wacht, dat een besluit van den provincialen raad van Antwerpen ongeldig verklaard zou worden, volgens hetwelk aan de bizonderc- (Ka tholieke) scholen der stad Antwerpen een be drag van tien miilioen franken zal worden verstrekt. Maandagavond wist men evenwel tot een over eenkomst te komen, waardoor het nieuwe kabi net practisch een feit werd. Voor tien departe menten konden de namen der Ministers defini tief worden vastgesteld. De voorloopige lijst van Ministers ziet er al dus uit: De Broqueville (Kath.) Eerste Minister zon der portefeuille. Jaspar (Kath.) Buitenlandsche Zaken. Sap (Kath.) Financiën. Bovesse (Lib.) Justitie. Devèze (Lib.) Landverdediging. Dierckx (Lib.) Transporten. Van Cauwelaert (Kath.) Handel, Nijverheid en Landbouw. Isacker (Kath.) Arbeid en Sociale Voorzor gen. Pierlot (Kath.) Binnenlandsche Zaken. Tschoffen (Kath.) Koloniën. Ingenbleek (Lib.) Minister zonder portefeuille. Van Zeeland (Kath.) Minister zonder porte feuille. De Ministers zonder portefeuille Ingen bleek en Van Zeeland zullen te zamen met den Minister van Financiën Sap een Schat kist-comité vormen, dat zal vergaderen on der voorzitterschap van Premier De Bro queville om maatregelen van bezuiniging te overwegen en om den belastingdruk te verminderen. De portefeuille van Openbare Werken werd r.og niet toegewezen, doch zal vermoedelijk worden aangeboden aan den Brusselsehen Se nator Demets. Aan het Kamerlid van Bergen, Maistriaux, zal Onderwijs worden aangeboden. De heer Maistriaux verblijft op het oogenblik in het buitenland, maar wordt Dinsdag te Brussel te- rag verwacht. Dinsdagmiddag zal Minister-President De Broqueville de definitieve samenstelling van zijn kabinet bekend maken. Te Madrid zijn vijf jongelui, die Zondagavond van een uitstapje terugkeerden, onverwachts uit een auto beschoten. Vier der jongelui zijn ern stig gewond. NEW-YORK, 11 Juni. (V. D.) Te Susanville (Californië) heeft iemand amok gemaakt. Hij drong een huis binnen en vermoordde de huis vrouw en haar dochter, terwijl hij op straat een jongen man en een meisje heeft doodge stoken. De woesteling is gearresteerd. ,t vÖvV Een aantal ouden van dagen heeft Maandag in het Amsterdamsche Rialto- theater een gratis-voorstelling van de film „De Bewaarschool" bijgewoond. De oudjes begeven zich naar binnen op 9 Juni een bezoek brachten aan Nanhoetau in de provincie Kirin. Geen der studenten werd gedeerd. De jongelieden werden geëscorteerd door soldaten. NANKING, 11 Juni (V.D.) Twee Japansche oorlogsbodems liggen voor Nanking. Morgen wordt een derde oorlogsschip verwacht. De Ja pansche kolonie te Nanking heeft er bij de Japansche autoriteiten op aangedrongen een afdoende regeling te treffen naar aanleiding van de verdwijning van den vice-consul Koera- motoe. De Chineesche autoriteiten hebben hun leedwezen uitgesproken over het gebeurde. MADRID, 11 Juni (Reuter). Minstens 17 personen werden gedood bij een verschrik kelijk auto-ongeluk te Polade Gordon bij Leon in Noord-Spanje. De sneltrein Madrid-Asturië verpletterde een touring car bij een overweg. De auto waarin 31 menschen zaten, werd in een rivier geslingerd. Zestien personen werden op slag gedood, van de gewonden bezweken er na korten tijd nog drie. De touringcar was op weg met een gezel schap touristen van Gijon naar Sahagun. De sneltrein reed met volle vaart, toen hij den wagen verpletterde. De verminkte lijken werden deels op grooten afstand van de plaats van het ongeluk gevonden. Nader wordt geseind dat het aantal dooden reeds tot 22 gestegen is. Er zijn tien gewonden. MOSKOU, 11 Juni (Reuter). Naar het insti tuut voor den buitenlandschen handel meedeelt, is de uitvoer van Sovjet-Russische goederen naar Nederland, de Ver. Staten, Denemarken, Noorwegen, Polen, Finland en Zweden in het eerste kwartaal van 1934 in vergelijking met het vorig jaar toegenomen. Tevens zijn ook de uitvoercijfers uit Neder land, Denemarken, Noorwegen, Polen, Zweden, Midden- en Zuid-Amerika, Engeland, Frankrijk en België naar de Sovjet-Unie gestegen. De handel met Duitschland vertoont een bij zonder sterke daling, en speciaal de invoer uit Duitschland. In de vorige jaren was Duitsch land de grootste leverancier van de Sovjet- Unie, maar in het eerste kwartaal van 1934 heeft Duitschland zijn eerste plaats moeten af staan aan Engeland, dat tot dusver de tweede plaats innam.Nederland neemt de derde plaats in, waarna volgen de Vereenigde Staten, Italië, Polen en Frankrijk. Wat de uitvoer van Sovjet-goederen naar het buitenland betreft, staat Duitschland op de eer ste plaats, Engeland op de tweede, waarna vol gen Frankrijk, Italië, België, Nederland en de Vereenigde Staten. HSINKING, 11 Juni (V.D.) Vijf Japansche soldaten en twee bedienden zijn gedood en drie gewond bij een aanval van bandieten op een gezelschap van vijftig studenten van het Ja pansche landbouw-instituut te Tsjingpohoe, die WEENEN, 11 Juni (V.D.). Uit de officieele mededeelingen blijkt, dat de regeering ervan overtuigd is, dat de bomaanslagen van den laatsten tijd volledig voor rekening van de na- tionaal-socialisten komen. Volgens de laatste mededeelingen van de Veiligheidspolitie is in den afgeloopen nacht bij den Semmering wederom een dynamiet-aan- slag gepleegd. Het spoorwegverkeer werd voor eerst in stand gehouden door overstappen. Men slaagde er echter in binnen korten tijd de spoorlijn weer te herstellen, zoodat het verkeer weer normaal kan plaats vinden. In de verschillende bondslanden zijn verder n den loop van den laatsten nacht nog weer dynamietaanslagen gepleegd. Te Liefering (Salzburg) werden bij een ker kelijke plechtigheid rookbommen geworpen. Er zijn vier personen gearresteerd. Op de Turkenschans te Weenen zijn vier pa pieren bommen tot ontploffing gebracht. De directeur van een papierfabriek te Amstetten is gearresteerd. In Beneden Oostenrijk zijn op tal van plaat sen telegraaflijnen vernield. Verder deelt de veiligheidspolitie mede. dat ,e Weenen in den loop van den nacht een om vangrijk wapendepot in beslag is genomen, be vattende 117 handgranaten en bommen. De bommen zijn van dezelfde soort als die in de laatste dagen gebruikt zijn bij de dynamiet aanslagen. NEW-YORK, 11 Juni. Uit San Salvador wordt gemeld, dat het aan tal dooden bij de natuurramp in de omgeving van San Salvador, de hoofdstad van de gelijknamige repu bliek in Midden-Amerika, alleen reeds op 2000 wordt geschat. De leider van de luchthaven der Pan-Ameri- kaansche luchtvaartmaatschappij, Calloway, heeft een vliegtocht boven het geteisterde ge bied gemaakt. Volgens zijn rapport zijn tal van dorpen door aardverschuivingen verwoest. Op de Lampa dreven overal lijken van slachtoffers. De kuststreek van La Libertad tot La Union is het meest getroffen. Ook daar zijn tal van dorpen verwoest. De president van Salvador heeft een hulpactie ingezet. Voorts heeft hij een verordening uit gevaardigd, waarbij de prijzen van levensmidde len niet verhoogd mogen worden, terwijl de in voertarieven op tarwe, rijst enz. voor drie maan den worden opgeheven. BOSTON, 11 Juni (V.D.). Volgens een op het hoofdkantoor der United Fruit Company ont vangen radiogram is het plaatsje Octoepeque in de aan San Salvador grenzende republiek Hon duras door een overstrooming geheel verwoest. Vijfhonderd personen zouden, naar werd gemeld, in de golven den dood hebben gevonden. NEW-YORK, 11 Juni (Reuter). Bij de or kanen en overstroomingen, welke de laatste dagen de republiek San Salvador hebben ge teisterd, zou het dorp Agra Caliente met zijn 250 bewoners geheel verdwenen zijn tengevolge van een aardverschuiving, meldt de „New-York Times." In de stad Santo Thomas zou 60 procent der gebouwen vernield zijn. De schade loopt in de millioenen dollars. LONDEN, 11 Juni (Reuter) Noël Panter, de correspondent van de „Daily Telegraph", die 24 October van het vorig jaar te München werd gearresteerd, heeft Zaterdag opnieuw een bezoek gebracht aan Duitschland, doch hij werd enkele uren nadat hij de grens gepas seerd was, weer uit het land gezet. Panter ver klaart naar Duitschland te zijn teruggekeerd, omdat Sir John Simon in het Lagerhuis had verklaard, dat hij vrij was naar Duitschland terug te keeren. Hij ging naar Berlijn voor le „Daily Telegraph" en meldde zijn aankomst bij den ambassadeur. In Hannover kwam de politie bij Panter in de coupé, die in zijn pas schreef: „Uit Duitschland uitgewezen, Hanno ver 10.6.'34". Panter kreeg bevel, den trein niet vóór de grens te verlaten. SJANGHAI, 11 Juni. (V.D.) Te Hankou heeft een brand gewoed, tengevolge waarvan 165 hui zen in de asch zijn gelegd; 21 personen zijn om het leven gekomen. De Spaansche Minister van Buitenlandsche Zaken, Pita Romero, die als Buitengewoon Ge zant te Rome vertoeft om te onderhandelen over een modus vivendi tusschen den H. Stoel en Spanje, heeft den H. Vader Maandagmorgen zijn geloofsbrieven aangeboden. De Reichsmark zou met 40 pet. gedevalueerd worden van Rm. 4.20 voor een gouden dollar tot Rm. 4.20 voor een papieren dollar. Vier commissies te Genève ingesteld. Italië en Hongarije slechts door waarnemers in de Euro peesche Veiligheidscommissie vertegenwoordigd. Engeland toont weinig geestdrift. Nadat de partijen Maandagavond tot overeen stemming waren gekomen, konden voor tien departementen de namen der ministers defini tief worden vastgesteld. Heden zal minister president De Brocqueville de samenstelling van het nieuw Belgisch ministerie bekend maken. 22 personen werden gedood en 10 gewond toen in Noord-Spanje een sneltrein in volle vaart op een touringcar inreed. Zeven Japanners gedood bij een overval in Mandsjoekwo. Een-en-twintig dooden bij een reusachtigen brand in de Chineesche stad Hankou. Amokmaker in Californië vermoordt vier per sonen. Zware brand te Batavia; acht honderd men schen dakloos. Tweeduizend dooden bij de ramp in San Sal vador. Tal van dorpen verwoest. Vijfhonderd dooden in Honduras. De handel van Sovjet-Rusland neemt toe. Nederland als derde leverancier. Invoer uit Duitcchland verminderd. De Engelsche journalist Panter niet meer in Duitschland toegelaten. De aanslagen in Oostenrijk komen, volgens de regeering, geheel voor rekening der nat.-socia- listen. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het crediet voor werkverruiming. Ontploffing in een garage te Rotterdam. Moeilijkheden bij de mijnen. De baconsmokkelarij naar België; twee Neder landers buiten vervolging. Katholiek overheidspersoneel- in vergadering bijeen te Utrecht. Raad van Beheer van het Ned. Clearing-insti- tuut benoemd. Ernstig auto-ongeluk bij Nunspeet; notaris Buurma uit Houten en echtgenoote gewond. New-Yorksche beurs: Zwakke stemming bij opening, daarna lichte verbetering, slot weer lager. O o CLARKADALE, 11 Juni (Reuter) In het plaatsje Alligator zijn twee jonge negers door een woedende volksmenigte gelyncht. Zij werden beschuldigd een branke vrouw te hebben aangerand. De menigte brak hen den nek en hing hen aan een brug op. Hun lijken werden doorzeefd met geweer- en revolverkogels. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch naar de locale pers meldt, kan niet verwacht worden dat de daders zullen wor den gearresteerd, aangezien de meest op den voorgrond tredende burgers aan den lynch- moord hebben deelgenomen. Zomerfeesten De stadsmenschen willen ook hun zomerfeesten hebben, met in olie gedrenkte turf-verlichting langs ■parkvijvers, met volksvermaken in een gebouw en kunsttentoonstellingen in musea. Maar buiten lokt de zon bij bosch en zee en speelt haar wonderlijk spel van licht en donker, vermooiend de meest alledaagsche dingen, onthullend aan het oog van den wandelaar veel schoonheid in het verborgene. De zonne viert overal haar zomer feest en er is geen schooner festijn denkbaar dan buiten in gras en water, in bosch en hei. Wat is ons land prachtig met zijn strakke polders en pittoreske bosschen, zijn ongemeten zee en heuvelen. Het schoonste zomer feest wordt buiten door de zon ge organiseerd en daartegen kan de stad niet op. Gelukkig degeen die in Gods natuur mag ademhalen. NEW-YORK, 11 Juni. Het in het Catskill- gebergte zoek geraakte vliegtuig is hedenmid dag gevonden, geheel door brand verwoest. De zeven inzittenden zijn in de vlammen om het leven gekomen. Stand op Dinsdag 1 uur van.: 763 .Vorige stand: 764

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1