Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan 'n„Omroeper" voor 75.000gezinnen STA D S N I E U W S Gil-problemen TURNDE MONSTRA TIE VAN DE GRAAL DINSDAG 12 JUNI 1934 DE STRAATNAMEN IN HAARLEM-NOORD Een Stalpaert v. d. Wielenstraat GEMEENTEZAKEN Het Parkherstellingsoord in bouwexploitatie Onbevoegd uitoefenen tand heelkunde Muziekstraf Het Uniformverbod HET ONGEVAL OP DEN HEERENWEG VOOR DEN KANTONRECHTER Een niet administratieven boer. Oproeping aan ooggetuigen Rijkspostspaarbank Hij had een koopje Vereeniging „Haerlem" Het eerste gezamenlijke optreden van de katholieke meisjessport in de hoofdstad Geen vergunning aan „Storm vogels" Zooals te verwachten was, hebben Ged. Sta ten afwijzend beschikt op het verzoek van de N. V. Autobus-Exploitatie „Stormvogels", te IJmuiden, om vergunning tot het in werking Toespraak van Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PATER ADRIANUS O.M.C. Jubilaris en leden van hei Apostolaat ter Zee aan het feest-ontbijt in het St. Elisabethpatronaat te Amsterdam. K.J.M.V. Besturendag Kordaatheid van principieel optreden „De cultureele taak" HINDERWET Een verbod van oprichting van fabrieken in Bosch en Vaart Onderwijzersexamens Aanvullingsagenda Personalia Postduivenver. Steeds in Spanning VRAGENBUS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT siiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimniiniiiiË B. en W. schrijven aan den Raad: De opmerkingen, welke in de vergadering van den Raad van 23 Mei jX zijn gemaakt naar aanleiding van ons voorstel d.d. 18 Mei hebben ons aanleiding gegeven dit voorstel opnieuw te bezien en te overwegen in hoeverre aan de daartegen geopperde bezwaren kan worden te gemoet gekomen. Het is ons daarbij gebleken, dat wij niet alle opmerkingen kunnen onderschrijven. De opzet van ons voorstel, nX het geven van straatna men, is niet voldoende in het oog gehouden bij de daartegen geopperde bedenkingen. Dit neemt niet weg, dat wij er geen bezwaren tegen heb ben om de voorgestelde namen: Westerbaen- straat. Huydecoperstraat, Van der Nootstraat en Hubert Pootstraat te doen vervallen en in de plaats daarvan de namen: Stalpaert van der Wielenstraat, Antonides van der Goesstraat, Dullaertstraat en Oudaenstraat voor te dragen. Dat de naam „Muiderslotweg" in dit straten- kwartier niet zou passen, vermogen wij niet in te zien Immers van algemeene bekendheid is, dat het Muiderslot het middelpunt was van den „Muiderkring". waarvan in den tijd van Hooft de meeste bekende dichters deel uitmaakten, die daar geregeld tezamen kwamen om onder levendige gedachtenwisseling elkanders letter kundige voortbrengselen te beoordeelen. Voo? het laten vervallen van den naam „Gouseves- perstraat" bestaat naar onze meening geen en kele aanleiding. B. en W. stellen voor de volgende namen te geven Eksterstraat, Tesselschadeplein, Tesselscbade- straat. Jan Luyckenstraat, Vollenhovcnstraat, Constantijn Huygensstraat, P. C. Hooftstraat, Van Baerlestraat, Palamedesstraat, .Jephta- straat, Leeuv/endalersstraat, Gijsbrecht van Aemstelstraat, Muiderslotweg, Badelochstraat, Vondelweg, Roemer Visscherstraat, Revius- straat, Geusevesperstraat, Luciferstr., Oudaen straat, Antonides van der Goesstraat, Stalpaert van der Wielenstraat, Gozewijnstraat, Dullaert straat, Roskamstraat. Nu Ingevolge raadsbesluit d.d. 28 Februari 1934 de huur van het terrein (Parkherstellings oord) aan den Rijksstraatweg aan de afdeeling Haarlem en omstreken van de Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" is opgezegd, is het gewenscht om de voor bedoeld terrein en de onmiddellijke omgeving daarvan geldende Uitbreidingsplannen te herzien, zeggen B. en W. Het opgemaakt ontwerp, omvattende de gronden gelegen ten noorden van de Van Nes straat, ten oosten van de Planetenlaan, ten zui den van de Jan Gijzenvaart en ten westen van den Rijksstraatweg, bieden B. en W. ter vast stelling aan. De teekening van dit ontwerp met de daarbij behoorende toelichtende beschrijving en de ontwerp-bebc-uwingsvoprschriften hebben voor een ieder gedurende 4 weken ter gemeente secretarie ter inzage gelegen. Tegen dit ontwerp is een bezwaarschrift in gekomen van de Haarlemsche Footballclub „Haarlem". Reclamante verzoekt het plan niet vast te stellen, doch B. en W. uit te noo- digen een nieuw ontwerp in te dienen, waarin het sportterrein aan den Middenweg als zoo danig zal zijn opgenomen. Ter toelichting deelen B. en W. het volgende mede: Het gedeelte van het sportterrein, dat in het ontwerp-uitbreidingsplan valt, is gelegen on middellijk ten westen van den Middenweg. Praktisch is dit gedeelte reeds geheel en met dezelfde bestemming, n.l. woningbouw opgenomen in het geheele uitbreidingsplan. Tegen dit laatstbedoeld plan heeft reclamante i. d. t. geen bezwaren ingediend. De verwezen lijking van de uitbreidingsplannen, vastgesteld voor de omgeving van het sportterrein van re clamante is reeds zoover gevorderd, dat het ontwerpen van een wijziging in het uitbrei dingsplan, waarin het gedeelte van het sport terrein, hetwelk valt in het thans aangeboden ontwerp-plan. als „sportterrein" zal zijn ge projecteerd, niet mogelijk is te achten. Indie ning van een bezwaarschrift van de strekking als nu is ingezonden, had dan ook niet thans, doch vóór de vaststelling van het hiervoren ge noemd uitbreidingsplan, detail 9, moeten ge schieden. B. en W. stellen voor op het bezwaarschrift afwijzend te beschikken. vaartje. Later had hij hem weer voor 12.50 verkocht. De ambtenaar vroeg in totaal 34, de kan tonrechter maakte er 14 van, zoodat het vehikel toch nog een „koopje" bleef. De 24-jarige zoon van een tandheelkundige stond voor den kantonrechter terecht, omdat hij te Lisse de tandheelkunde onbevoegd had uit geoefend. Hij had op 12 en 16 Febr. een jongedame geholpen in een hotel te Lisse, waar een bordje den weg wees „voor tandarts de trap op." De verdachte zei, dat hij slechts als assistent was opgetreden in de tandheelkundige zaak van zijn vader. De ambtenaar maakte den verdachte er op merkzaam op, dat ook zijn vader niet bevoegd was om den titel tandarts te voeren. Hij had een paar kiezen van een juffrouw geboord en gevuld. De politie had het feit ge constateerd en een „echte" collega uit Lisse bracht voor den kantonrechter een deskundig verslag uit. De ambtenaar van het O. M. zei, dat het hoofddoel van deze vervolging was, dat de ver dachte met dit soort werk ophoudt. Hij vond het bordje, dat „tandarts" vermeldde, mislei dend. Hij wees er verder op, dat dergelijke over tredingen den laatsten tijd talrijk waren. Het eenigste middel om hieraan een einde te maken achtte hij slechts het opleggen van een voor waardelijke hechtenis. Hij eischte 2 maanden voorwaardelijke hechtenisstraf met 2 jaar proef tijd. De kantonrechter veroordeelde tot 100 boete, omdat de verdachte hem beloofde, dat hij zich niet meer aan herhaling zou schuldig maken. Een jongeman, die op tennisbanen te Bloemen- daal aan den Oosterduinweg op 2 Mei dans- platen had gespeeld op een gramofoon, moest zich wegens den hinder dien hij hiermede anderen had bezorgd, verantwoorden voor den kanton rechter. Hij was door de politie gewaarschuwd en met de muziek opgehouden. Een uurtje later kwam er echter een vriend van verdachte, die niet wilde gelooven, dat het niet mocht en daarom de politie in Haarlem had opgebeld. Deze had hem naar de politie te Bloemendaal verwezen, waar hem geantwoord was, dat muziekspelen in de openlucht uiter aard niet verboden was. Daarom was men er opnieuw mee begonnen, waarop een proces-verbaal volgde. De ambtenaar kon zich heel goed begrijpen, dat de bewoners er last van ondervonden. Hij achtte het een kwestie van fatsoen er mee op te houden, als een politie-agent kwam waar schuwen, dat men er last van had. Hij eischte 3 boete of 3 dagen. De kantonrechter veroordeelde tot 2 of 1 d. In Mei hadden eenige soc.-dem. vereenigingen te Aalsmeer een optocht georganiseerd. Hierin het een werklooze geloopen met een half ont rolde roode vlag. Ofschoon de politie 's mor gens met de leiders had afgesproken, dat er geen roode vlaggen ontplooid zouden worden, had de chef-veldwachter voor de woning van den burgemeester geconstateerd, dat bovenge noemd persoon met een zoo goed als ontrolde vlag liep. Deze stond hiervoor Woensdagmiddag terecht voor den kantonrechter. De verdachte beweerde, dat hij niet met één vlag, maar met een heele bundel opgerolde vlaggen had geloopen. De veldwachter had nogal last gehad met den vlagdrager, zooals uit zijn proces-verbaal bleek. Later had een ander de vlag van hem overge nomen en opgerold. De ambtenaar van het O. M. merkte op, dat dit het eenigste incident was geweest, verder had de S.D.A.P. meegewerkt met de politie. Hij wilde aannemen, dat in dit geval een kleine humeurigheid van den veldwachter in het spel was. Hij eischte 5 of 5 dagen. De kantonrechter veroordeelde tot ƒ3 of 3 dagen. Maandagmiddag verscheen voor den kanton rechter een boer uit Lisse, die zijn melk- productieboek verkeerd had ingevuld. Dit was door ambtenaren van de Crisis-Zuivelcentrale geconstateerd en aan een technisch ambtenaar ter onderzoek opgedragen, die het geconstateerd had uit het kaasproductieboek. Deze ambtenaren legden voor het kantonge recht hun verklaringen af. De verdachte zei, dat zijn vrouw altijd de boeken invulde, daar hij zelf daarvoor geen tijd had. De ambtenaar van het O.M. begon zijn requi sitoir met op te merken, dat deze zaak uit het oogpunt van strafberechting een zeer moeilijke was. De Crisis-Zuivercentrale stuitte bij de kaasboeren op een georganiseerd verzet. Zij werkten de zaak tegen en verstrekten onjuiste inlichtingen over de productie. Daar er echter nu verbetering is ingetreden en reeds verschil lende boeren hun medewerking wel verleenen, wilde de ambtenaren geen maximum boete van 10.000 of zes maanden hechtenis eischen, doch vroeg hij 40 boete of 20 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde conform. De inspecteur van politie der gemeente Heem stede, verzoekt de personen, die eventueel oog getuige waren van het motorongeval op Zon dagmorgen jX op den Heerenweg bij de Prin senlaan, zich te willen melden aan het politie bureau te Heemstede. Opgave betreffende het postkantoor Haarlem en zijn bijkantoren over de maand Mei. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 378.298 66 en terugbetaald f 442.031.97. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f63.733.31. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 172. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal fen afgeschreven f9000. Derhalve minder in- dan afgeschreven f9000. brengen van autobusdiensten van Haarlem naar Zandvoort en terug en van Haarlem naar Schip- ho 1 en terug (beide diensten gedurende de maanden April tot en met October). Naar men weet, worden genoemde autobus diensten reeds geëxploiteerd resp. door de N. Z. H. T. M. en den heer L. Kors, te Heemstede. De vereeniging „Haerlem" houdt op Donder dag 14 Juni des avonds om 8 uur, in het Ver- eenigingsgebouw „De Hoofdwacht", Gr. Markt, haar jaarvergadering, waarop o.a. behandeld zullen worden: Jaarverslag van den secretaris; verslag van den penningmeester en benoeming van de commissie tot het nazien van het finan- tieel beheer over het volgend jaar en verkiezing van 3 bestuursleden wegens het periodiek af treden van de heeren J. L. Tadema, L. C. Du- mont en P. A. Dijkema, die allen herkiesbaar zijn. Een jongeman had op den Rijksstraatweg ge reden met een auto-wrak, zonder dat hij in het bezit was van een geldig rij- en nummerbewijs. Bovendien droeg de auto geen duidelijk zicht bare nummerplaat, terwijl de remmen niet werkten. De verdachte vertelde voor den kantonrechter dat hij hem gekocht had voor 25 en van den auto niet meer dorst te vragen dan een 15 K.M. Voor de tumuitvoering, die gisteravond door het sportcentrum Amsterdam van „De Graal" in het Concertgebouw werd gegeven, bestond groote belangstelling. Het gold hier het eerste gezamenlijk optreden in de hoofdstad van de katholieke meisjessport, sinds deze onder lei ding staat van „De Graal". De met zorg voor bereide avond is een welverdiend succes ge worden voor de nieuwe organisatie en dat men in korten tijd reeds zooveel heeft weten te be reiken, stemt zeker tot groote voldoening. Aan dezen avond werd medegewerkt door de sportclubs van De Graal en de hierbij aange sloten turnclubs. In totaal waren er 500 deel neemsters. De tijd tot voorbereiding was be trekkelijk kort geweest, maar niettemin mag deze eerste demonstratie goed geslaagd worden genoemd. Het streven en werken van „De Graal" wordt op bijzondere wijze door de ker kelijke overheden aangemoedigd en gewaar deerd en dit eerste optreden van deze nieuwe sportorganisatie in de hoofdstad werd vereerd met de aanwezigheid van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, die met groote belangstelling de verrichtingen volgde. Het publiek toonde zich zeer enthousiast voor het gebodene en deze avond heeft dan ook zeker een groote propagandistische waarde. Aan de voorbereiding was zeer veel aandacht besteed en gezien den betrekkelijk korten tijd, waarover men de beschikking had, moet men waardeering hebben, voor de wijze waarop het programma werd uitgevoerd. De directeur van „De Graal", de zeereerw. zeergel. heer A. M. Vollaerts, sprak in zijn ope ningswoord zijn vreugde uit over de belangstel ling voor dit debuut. Deze belangstelling van de katholieken geeft grooten steun en moed voor de toekomst. De eenheid van de katholieke jeugdbeweging, gezamenlijk optrekken en trouw de leiding volgen, wordt hier gedemonstreerd. Het aantrekkelijk samengestelde programma opende met een massaal gedeelte, dat een sym bolische beteekenis had. Op het rhytme van de prélude van Rachmaninoff kwamen de deel neemsters uit de hoeken der zaal langzaam naar het midden, waar zij zich rondom de vlag van het sportcentrum groepeerden. Vervolgens schaarden de aangeslotenen vereenigingen zich met hun vlaggen eveneens onder de vaan van het sportcentrum. Dit nummer, dat goed uit gevoerd werd, symboliseerde dus de aansluiting der verschillende vereenigingen bij De Graal. In vlot tempo volgden elkaar de verschillende nummers van het programma op. Na een massaal-nummer, uitgevoerd door de dames en meisjes van Wilskracht, gaven de dames en meisjes van Achilles gezamenlijke vrije oefeningen te zien. Een kabouterspel door de meisjes van O. D. O. oogstte veel succes, evenals het bandolazwaaien door de dames van Spirit. Achtereenvolgens werden nog uitgevoerd dansen door de dames van Wilskracht en een fantastische bewegingsgroep door de dames van Achilles. Na vrije oefeningen door de meisjes van „Spirit" en „Ifis" werd het eerste gedeelte van den avond besloten met een sneeuwvlok ken-dans, uitgevoerd door de meisjes van O.D.O., die bij het publiek zeer in den smaak Na de pauze gaven de zwaai- en staafoefe- ningen, resp. door de dames van ..Ifis en O.D.O." een goeden indruk van de geoefend heid der turnsters, terwijl de algemeene vrije oefening door Wilskracht eveneens een uitste kenden indruk maakte. Het vendelzwaaien en doekzwaaien door O.D.O. en Wilskracht weid met aandacht door de aanwezigen gevolgd. Een kamp uitgevoerd door de dames van Achilles besloot het tweede gedeelte. Aan het slot van den avond heeft Z.H. Exc. Mgr. Aengenent de deelneemsters toegesproken en woorden van warme waardeering gewijd aan deze eerste demonstratie van het sportcentrum Amsterdam. Mgr. toonde zich dankbaar voor het vele werk dat was verricht om dezen avond te doen slagen. Het is een aansporing om op dezen weg voort te gaan, opdat de katholieke meisjessport in de toekomst steeds grootscher moge groeien en bloeien. Het had den Bisschop buitengewoon verheugd dat zooveel meisjes gevolg hadden gegeven, aan hetgeen hun door de kerkelijke overheden was gevraagd. Het is dringend noodig, dat alle ka tholieke meisjes zich aansluiten bij de katho lieke jeugdvereenigingen en de katholieke sportbeweging, die Mgr. van zeer groote be teekenis achtte. Wij moeten alles in het weik stellen, aldus Mgr. om de sportbeweging krach tiger te maken en op een hooger plan te plaat sen De sportbeweging moet dienstbaar gemaakt worden aan de hooge katholieke idealen en dit inzicht begint langzaam maar zeker baan te Niet moeten wij alleen negatief doel nastre ven, door ons niet aan te sluiten bij neutrale vereenigingen, wij moeten de sport ook posmei dienstbaar maken aan het bereiken van onze katholieke idealen. Met deze idealen in he oog gehouden, moet de lichamelijke ontwikke ling geschieden. We katholieke sportbeweging moet ingeschakeld worden in 't geheel opvoe dende werk der jeugdorganisaties. Mgr. wees in dit verband op de encycliek van Z. H. Paus Pius XI over de christelijke op voeding der jeugd. Aan het slot van zijn toespraak, sprak Mgr. den wensch uit, dat bij een volgende demon stratie de eenheid van allen naar buiten, nog meer zou blijken, door het dragen door allen van hetzelfde diocesane uniform der jeugd. Mgr. eindigde met de beste wenschen uit te spreken voor den groei en den bloei der ka tholieke sportbeweging. Behalve de reeds genoemde autoriteiten werd dezen avond o.m. bijgewoond door Mgr. Dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam, Mgr. dr. Th. Vlaming, de centraal-praeses der St. Jo- sephs-Gezellenvereeniging, de zeereerw. heer J- Th. van Galen, de districts-direeteur der K.J.C. rector H. van Spanje, het Tweede Kamerlid W. Steinmetz, verscheidene eerw. heeren gees telijken en vertegenwoordigers van katholieke sportorganisaties in de hoofdstad. De avqpd is een uitstekend geslaagde demon stratie geworden voor het sportcentrum Am sterdam van De Graal, Ruim honderd bestuursleden en verschil lende moderatoren van de afdeelingen, aan gesloten bij den R. K. Bond van Kath. Jonge Middenstandsvereenigingen in het bisdom Haar lem, kwamen Zondag in het retraitehuis te Noordwijkerhout bijeen ter bespreking van eenige belangrijke kwesties. De voorzitter, de heer A. Lohman, wees in zijn openingswoord op de resultaten van de vo rige besturendagen en sprak de hoop uit, dat het kader ook voor de derde maal met veel kennis naar huis zou terugkeeren. Rector Timp, diocesaan moderator, hield vervolgens een inleiding over „Verantwoorde lijkheid van het bestuur". „We hebben thans jongelui genoeg," aldus spreker, „die critiek op alles en op iedereen uitoefenen, we moeten nu jonge menschen hebben, die verantwoor delijkheid als leider durven nemen en voor alles onze aloude Roomsche principes door dik en dun verdedigen. Gij, leiders, hebt een ont zettend zware taak, het ligt aan u hoe de middenstand der toekomst zal zijn. De bis schoppen van Nederland hebben het de vorige week zoo duidelijk gezegd dat de jeugdorgani saties ieder in eigen stand er voor dienen te zorgen, dat er een apostolaat wordt uitge oefend. Z. H. Paus Pius XI heeft aan de Duit- sche katholieke jeugdorganisaties gezegd, dat zij er voor kunnen zorgen, dat Duitschland aap Christus blijft. Van het kader moet de kracht uitgaan voor de troepen. Dat kader behoeft niet te bestaan uit kwezels of zaligen, maar wel uit lijne ke rels, jongemannen uit één stuk. Spr. eischte van de leiders dat zij in alles het voorbeeld zouden geven en heftig weerstand zouden bieden aan het moderne heidendom, dat onverstoorbaar en systematisch voortgaat. Een bestuurslid der K.J.M.V. schaart zich in de rij der protestee- renden tegen de zedenverwildering en hij voegt er de daad bij door weg te blijven op die plaat sen waar de duivel in gedaante van gezond- heids-zonne-prediker rondwaart en jonge zie len onherroepelijk met modder bezoedelt. Als hij op dit gebied principieel Christendom be lijdt, mag hij van zijn leden eischen, dat zij als goed K.J.M.V.-er 'alle plaatsen saboteeren waar de normen van welvoeglijkheid met voe ten getreden worden. Transigeeren hebben we genoeg gedaan, nu is het uit, nu zullen de jonge middenstanders strijden voor de duizen den anderen, die het houvast van een prin- cipieele organisatie missen en steeds dieper in de poel der z.g. badcultuur wegzinken. Als ge straks zelf zaken doet, riep spr. uit, verkoop dan je principe niet voor een brok geld, voor een aantal zilverlingen. Men weet wat ik be doel, en als ouderen niet wijzer zijn, laten de jongeren dan toonen ruggegraat te bezitten. (Langdurig applaus.) De wereld wordt hoe langer hoe gekker, ging spr. voort. Een man, die karakter toont, is veel minder gewichtig dan een voetbalheld Toen Nederland in Milaan verloor, zaten er groote kerels te „snottebellen", alsof nu de eer het bestaansrecht en de cultuur van ons land naar de naaien was. Men kan de zaak beter omkeeren, het is om te huilen als men ziet hoe God wordt teruggedrongen voor alles wat men vandaag levensvreugde en modern ver maak noemt. Spr. gaf den bestuurders dan eenige richtlijnen aan: Alg. H. Communie, retraites, conferenties etc., en besloot zijn rede met een oproep om vertrouwen in de priesters te stellen, omdat een apostolaat zonder den priester niet gedijen kan. Een breedvoerige discussie ontspon zich na deze inleiding, waarbij naar voren kwam dat de katholieke jongeman ervan overtuigd is, dat er gevaren door het badleven ontstaan', maar dat die gevaren het best omzeild worden door een hechte jeugdorganisatie. Het insigne van den K.J.M.V.-er zal 't massieve metalen schild tegen het kwaad zijn! Na de pauze hield de vice-voorzitter van den bond, de heer H. Engels, een inleiding over „De cultureele taak der K.J.M.V." Spreker zette uiteen, dat de cultureele opleiding onafschei delijk verbonden is aan een waarachtige jon gerenbeweging, speciaal zooals wij, Katholieken, dat bedoelen. Hij nam stelling tegen het cul tureele vuilnis, dat het openbare leven ver ontreinigt en gaf vijf punten ter vervulling van de taak aan. Bevordering van de liturgi sche gemeenschap, het lied en den volkszang, het tooneelspel, en bijzonder het leekenspei, het katholieke boek en tenslotte den volksdans. De heer J. Bakker, directeur van het Dioc. Hanzebureau. sprak vervolgens tot de verga derden en meende, dat deze tijd voor de strij dende jeugd wel bijzonder aantrekkelijk is, als ze zich tenminste op een principieel standpunt durft plaatsen. Ook spr. hekelde het vooruit dringend modern hiedendom en wekte de aan wezigen op de strijdbijl op te nemen en te vechten op leven en dood voor het Rijk van Koning Christus. Pater Vijgen C.s.s.R. sprak tenslotte over het retraitewcrk. Medegedeeld werd, dat in het komende win terseizoen in alle afdeelingen behandeld zal worden het Beginsel- en Werkprogram van den Ned. R. K. Middenstandsbond van dr. J. v. Beurden. De voorzitter van Den Haag, de heer de Gruyter, zal deze stof in een cursus van 3 lessen verduidelijken. Dit lid werd tevens als propagandist voor het Haarlemsche diocees aangesteld. Nadat nog eenige huishoudelijke zaken wa ren besproken, namen de bestuurders na een kort Lof van elkaar afscheid tot de winter- bijeenkomst. Deze vergadering heeft wel duidelijk aange toond, dat de K.J.M.V. haar getal leden ziet vergrooten door verdieping van geest en kor daatheid van principieel optreden. Twee fac toren die de jeugd van vandaag verlangt! B. en W. deelen den Raad mede, dat het hun in het belang der openbare orde noodzakelijk voorkomt dat de Raad, ingevolge het bepaalde bij art. 4, 2o der Hinderwet, het gedeelte der gemeente, vallende buiten het gedeelte, hetwelk begrensd wordt ten zuiden door de grens der gemeente Heemstede, ten westen door de Leid- schevaart, ten noorden door de Schouwtjes- brug, de Schouwtjeslaan, den Wagenweg, de Meester Lottelaan, de Dreef, de Paviljoenslaan en de Kamperlaan en ten oosten door het Zuider Buiten Spaarne, aanwijst voor het oprichten van inrichtingen, bestemd tot verkrijging, ver werking en bewaring van vluchtige producten, met verbod om de hiervoren genoemde inrich tingen uit te oefenen in het gedeelte der ge meente, waarvoor hierboven eene begrenzing is aangegeven. In de in onderstaand ontwerp-besluit opgeno men verordening is eene bepaling opgenomen, dat het verbod niet van toepassing zal zijn op inrichtingen, welke thans reeds bestaan. Zij stellen voor vorenbedoeld ontwerp-besluit te bekrachtigen en daarbij tevens te bepalen, dat de verordening onmiddellijk na de vaststel ling zal worden afgekondigd. HAARLEM („Da Costa-kweekschool)Geëxa mineerd 3 candidaten. Toegelaten mej. A. Sic- zenga, Aerdenhout en de heer D. J. Brouwer, Hoofddorp. De examens zijn hiermee beëindigd. voor de vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 13 Juni 1934. Punt 7a. Vaststelling Verordening art. 4, 2o der Hinderwet. Te Utrecht is geslaagd voor het examen tand arts de heer M. Langendam te Haarlem. Te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen indologie de heer J. D. de Vries te Heemstede. Bij beschiking van den Minister van Justitie is aangewezen voor een tijdvak, hetwelk eindigt 1 September 1935 in de enkelvoudige Kamer voor de vereenvoudigde behandeling van straf zaken van de rechtbank te Haarlem, tot plaats vervangend lid Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, rechters. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.l. een wedvlucht met oude duiven van uit Pont St. Maxenee (Frankrijk)afstand 405 K.M. Wind N. Oost; los 7.3,0 uur. Aankomst als volgt: 1. Huibart Jzn. 2, 38, 31. 2. G. Hijmans 2, 46, 37 3. H. Pel. 2, 51, 33 4. J. J. Veel 3, 1, 47 5. A. J. Dekker 3, 9, 55. Vraag: Ik heb een vijver (cement) met goud- visschen. Dagelijks gaan er een of twee dood- Ik heb deze reeds drie jaar en nimmer last van gehad. De visschen worden zoo te zeggen be- veerd: het is juist of ze veertjes krijgen. Kunt u mij soms ook een middel opgeven om dit verder te voorkomen? Antwoord: De goudvisschen hebben last van een soort schimmel. Om dit te verhelpen moet u de zieke vischjes uit den vijver verwijderen, in een aparte kom doen en daarin een in den handel verkrijgbaar ontsmettingsmiddel, toe passen. Het beste zou zijn dat ook de vijver ontsmet werd. Gaat dit niet, dan moet hij in ieder geval goed schoon gemaakt worden en versch water krijgen. Vraag: Ik heb een emaille koekepan waar ik alles in kan bakken, behalve visch, die dan direct aanbakt, ik heb verschillende oliën ge bruikt n.l. slaolie, bakolie, en boterolie. Ook heb ik het met boter geprobeerd. Doch het bakt altijd aan en stuk. Kunt u mij ook me- dedeelen wat hiervan de oorzaak is, en hoe kan ik dit voorkomen? Antw.: Voor zoover wij het kunnen beoordee len, zal de oorzaak wel gevonden moeten wor den in de soort van pan, net merk b.v. Een minder goede koekepan geeft n.l. ook minder goede resultaten bij het visch-bakken. Vr.: Kunt u mij ook een recept opgeven voor het maken van puddingsaus, o.a. I. aardbeien, 2 bessen en 3 frambozen? ,Vr.; Wat is de kortste route van Haarlem Elke vrouw kan gillen. En hoe! Om hooren en zien te doen vergaan, zooals maar al te veel mannen uit eigen ervaring zullen kunnen getuigen. En dus staat het vast: elke vrouw kan gillen. Helaas, zooals zooveel in dit moeizaam zich afwikkelende leven, staat het heelemaal niet vast. Lang niet iedere vrouw kan gillen. Nu ja, schreeuwen kunnen ze natuurlijk zonder uit zondering, gieren en krijten ook nog wel, maar gillen, echt zuiver gillen, mooi gillen, neen, dat kan er haast geen een. Waarbij onder „echt zuiver, mooi gillen" de woeste krijschtoon moet worden verstaan, dien de microfoon in de studio ook inderdaad als een gil weergeeft en niet de infame falset, die weliswaar in staat is, de hee ren der schepping in hun respectieve schulpen te doen kruipen, doch die in technisch opzicht van nul en geener waarde is. En dus ziet Hollywood zich voor een moeilijk probleem geplaatst, telkenmale, als in een der scènes een woeste vrouwengil moet worden ge slaakt. Natuurlijk is het probleem niet onoplosbaar. Niet één vraagstuk is er in heel de wereld dat Filmland niet zou weten op te lossen en in den loop van hun emotioneel bestaan hebben de studioleiders zich heusch al menigmaal voor heel wat heeter vuren geplaatst gezien dan voor een simpelen vrouwengil. In technisch op zicht levert het probleem dan ook geen al te groote bezwaren op, doch in financieel opzicht was de affaire onaangenamer. De kunst was na melijk slechts, iemand te vinden, die wél kon gillen, maar hierin zat hem dan ook juist de kneep. Want hoe ongeloofelijk dit ook moge klinken, tot dusver heeft men nog maar één dame weten op te sporen, wier gil door de microfoon als in derdaad volmaakt deugdelijk werd geregistreerd. En aangezien deze gelukkige derhalve niet één concurrente bezit, kan zij vragen, zooveel zij wil en krijgt zij ook, zooveel zij wil, ondanks cri sis en andere onaangename factoren. Alice Doll heet zij en haar gillen doen allen omstanders tot in verren omtrek koude rillingen van schrik over den rug loopen. Constance Bennett meende eenmaal, dat zij het minstens even goed kon klaar spelen als Alice Doll en men gaf haar de gilkans van haar leven. Zij bracht het via de microfoon met geen mogelijkheid verder dan tot een klaaglijk ,je- ie-ie-ie-ggg". Zooiets alsof een sinds jaren niet gesmeerde deur jammerend om haar scharnie ren draait. Constance heeft dan ook de meer derheid van Alice moeten erkennen. Moet er gegild worden in een van haar scènes, dan speelt Constance de heele scène, op dien beslissende gil na, wel te verstaan. Die eene hartverscheu rende gil is van Alice Doll afkomstig en zij redt zoodoende de situatie tegen een stevig ho norarium, zooals vanzelf spreekt. Ruth Chatterton's gil, of wat ervoor door moet gaan, is juist het tegenoverstelde. De microfoon vertolkt hem als een grommend uit- gestooten basklank „o-o-o-o-s-s-s". Het lijkt werkelijk op niet en dus moet ook hier Alice Doll de situatie komen redden a. raison van een stevig bedrag aan dollars, zooals weer van zelf spreekt. In de betreffende scènes speelt dus Ruth Chatterton geheel volgens program, totdat de beslissende gil door Alice Doll wordt uitge- snerpt en daarmede wordt voorkomen, dat het bioscooppubliek gaat gelooven, dat zich achter Ruth Chatterton's lieftallig uiterlijk een ouwe, knorrige brompot verbergt. Ook Bébé Daniels eingelijk heet zij keurig mevrouw Lyon, maar zij is nu eenmaal onder den naam Bébé Daniels beroemd geworden en dus blijft zij zich ook maar zoo noemen heeft Alice Doll noodig. Tragisch is, dat Bébé min stens evengoed kan gillen als de kleine bébé, die thuis in haar wiegje op den terugkeer van de groote Bébé ligt te wachten. Want Bébé Da niels en Ben Lyon verheugen zich in het bezit van een allerliefst kindje, waarop zij niet weinig trotsch zijn. Dus de groote Bébé kan zooals ge zegd een minstens even groote gilstem opzetten als haar nakommelinge. Maar steeds na dien hartverscheurenden gil is zij dermate schor, dat de opnamen voor de rest van den dag moeten worden stop gezet en dit kost de film maatschappij nog meer, dan dat men Alice Doll laat aanrukken. Eén enkele, welgeslaagde gil uit Alice's fijnbesneden mondje en de situatie is alweer gered tegen contante betaling na tuurlijk. Daarentegen kan Barbara Stanwyck gillen als de beste derhalve ook evengoed als Alice Doll. Laatstgenoemde heeft er een reuzenstrop aan, want Barbara wenscht geen andermans gillen in haar rollen. Haar gil zet in als een schor onder- aardsch gerommel, om over te gaan in een zóó ontzettend gekrijt, dat aller haren te berge rij zen. Haar directeuren wrijven zich zielsgeluk kig de begeerige handen, zoodra Barbara weer eens een van haar geweldige gillen heeft ge slaakt. Het scheelt hun telkens een paar hon derd dollar, een niet te versmaden bedrag in dezen ellendigen tijd. Loretta Young heeft een echt leuk kindergil letje. Ook zij wil haar eigen gillen gillen en meestal laat men haar maar begaan. Maar dit zijn toch maar hoogst enkele uit zonderingen. In de overgroote meerderheid der gevallen moet Alice Doll met haar gil bijsprin gen. Elke gil uit haar mondje is geld waard en het gaat haar dan ook opperbest. Onder de duizenden verarmoede extra's vormt zij een der weinige excepties. (Nadruk verboden). over den afsluitdijk, en dan terug over land naar Haarlem? Hoeveel K.M.? Komt men voor bij tollen of ponten? Hoeveel zijn de kosten hiervan? Antw.: Haarlem, Velsen, Beverwijk, Alkmaar, Schoorldam, Stolpervlotbrug, Wieringen, Den Oever, over afsluitdijk, Zurick, Wons, Bolsward, Sneek, Rauwerd, Friens, Akkrum, Heerenveen, Wolvega, Steenwijk, Meppel, Zwolle, Elburg, Harderwijk, Nijkerk, Amersfoort, Amsterdam, Haarlem. 371 K.M. ongeveer. Tollen en ponten zijn ons niet bekend en komt u hoogstwaar schijnlijk op uw weg ook niet tegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4