IN EN OM HAARLEM De Kerk van „Schoon Lier SPORT EN WEDSTRIJDEN MARIA-STICHTING DINSDAG 12 JUNI 1934 En zijn Heilige De Wethouderspensioenen IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK St. Bonifatius VELSEN ZANDVOORT ZILK 99 UIT DEN OMTREK DAMMEN Clubkampioenschappen Haarlemsche Damclub Haarlemsche Bond van post- duivenliefhebbers Postduivenver. „De Bonte Duif" HONKBAL Haarlemsche honkbal-competitie In de legende ZAANDAM Het „Haarlem"-terrein weer in gevaar VOETBAL TEIJLINGENS TIENJARIG BESTAAN Verliezers-ronde Finale: Onze Gezellen I Lisse I 62 DUIVENSPORT Schoolnegentallen gniniiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiivmiic SuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiiiiitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiH Het wegenplan Dezer dagen heeft men de eerste verbetering van den Middenduinerweg ter hand genomen. Van de Burg. Enschedélaan tot de Frans Netscherlaan wordt de weg ver breed tot het dubbele van zijn oorspronkelijke afmetingen. Het is te wenschen, dat hij dan te vens van een behoorlijk wegdek wordt voorzien, want thans is de toestand onhoudbaar voor de omwonenden. Ook de Westlaan is tijdelijk afgesloten en krijgt klinkerbestrating, alsook voor het eerste gedeelte de hoognoodige verbreeding. Bij het kruispunt met den Rijksweg wordt een fraai plantsoen met een ruim plein aange legd, zoodat dit een der mooiste punten van het dorp belooft te worden. Tegelijk is een aanvang gemaakt met den aanleg van de Broekbergenlaan, die van dit pleintje recht naar den Hagelingerweg zal loo- pen. Deze laan wordt een belangrijke doorgang voor de verbinding tusschen Haarlem en IJmui- den, waardoor men de Hoofdstraat kan ver mijden. Op het oogenblik staan echter nog eenige kostbare onteigeningen de geheele voltooiing van deze laan in den weg. Met den aanleg van den Velserbeekweg denkt men binnenkort een aanvang te nemen. Deze weg wordt eveneens een verbinding tus schen den Hagelingerweg en den Rijksweg, doch zal voor het verkeer van minder beteekenis zijn. Aan de verbetering van de Hoofdstraat wordt thans de laatste hand gelegd met de doortrek king van het trottoir over het bewuste stukje van den Slaperdijk, dat de gemeente voor een flink prijsje van Rijnland heeft mogen koopen. Wanneer over eenige weken al deze werk zaamheden voltooid zullen zijn, heeft het oude gedeelte van Santpoort-Dorp een grondige ge daanteverwisseling ondergaan in een half jaar tijd. De werkloosheid. Zaterdag waren bij de gemeentelijke arbeidsbeurs alhier ingeschreven in totaal 2549 werkloozen. Boven de 18 jaar bedroeg het aantal inge schrevenen voor de volgende beroepen: bouw vakarbeiders 361; metaalbewerkers 320: kan toorpersoneel 27 mnl. en 5 vrl. bedienden; mu sici 2; kunstschilders 1; huishoudelijk? beroe pen 14 vrl. personen; diverse beroepen 1133 per sonen; en zonder vakkennis 615 losse- en fa brieksarbeiders. Beneden de 18 jaar waren ingeschreven: bouwvakarbeiders 3; metaalbewerkers 8: kan toorpersoneel: 5 vrl. en 3 mnl.; huishoudelijke beroepen: 9 vrl. personen; diverse beroepen: 6 personen en zonder vakkennis 37 losse- en fa brieksarbeiders. „Zeemeeuwen" Maandag hield de Zandv. Voetbalvereeniging „Zeemeeuwen" een alge- meene vergadering in Ons Huis. De voorzitter opende de vergadering en dankte vooral voor de groote opkomst der leden. De heer J Water werd tot eerelid benoemd. Een voorstel om de eereleden een toegangsbewijs te verschaffen voor de interlandwedstrijden voor rekening der kas werd aangenomen. Aangezien het niet al tijd zeker is, dat de aangevraagde entreekaar- ten worden toegestuurd, zullen de eereleden de voorkeur hebben en het overige aantal kaar ten onder de aanvragers worden verloot. De secretaris gaf een chronologisch overzicht van het afgeloopen seizoen. Na enkele vragen nog beantwoord te hebben by de rondvraag, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Voetbalwedstrijd Hedenavond te 7 uur zal op het „Zandvoort'-terrein een voetbalwedstryd worden gespeeld tusschen het plaatseiyk elftal der bakkersgezellen en een elftal, samengesteld uit gemeentepersoneel, alhier, waaronder ver schillende veteranen. Autotocht Ouden van Dagen. Zoo zal dan a.s. Donderdag 14 Juni de groote dag zyn aan gebroken dat onze „Ouden van Oagen" een mooien autotocht zullen maken naar den Haagschen Dierentuin. Laten we hopen dat het prachtig weer is en dat de Oudjes veel genieten. Het comité ver zoekt aan alle personen die meerijden te zor gen dat ze a.s. Donderdag om half 1 uur gereed zijn, dan zullen ze door de heeren autoryders worden afgehaald. Oudjes van harte veel ple zier hoor. De St. Gommaruskerk te Lier Schoon Lier" of „Lierken Pleizierken", zoo als het verheeriykt wordt door zyn be- roemdsten burger Felix Timmermans, is niet alleen een weelderig Zuid-Brabantsch stad je, waar de landelijke boerenbarok en de Bour gondische hooggothiek hebben samengewerkt om het stadsbeeld te stempelen tot een fraai en onvergetelyk Zuidelijk geheel, maar Lier is cok een bedevaartsoord van den heiligen Gomma- ïus, die speciaal vereerd wordt tegen „de ge- sletenheid", hoewel niemand u precies vertellen kan, waarin die kwaal bestaat. Met oude won den'en met ongelukkige liefden komt men naar Sint Gommarus, die waakt over het christelijke huwelyk en wiens wonderbron in het prachtige Nethe-dal, aan den steenweg van Antwerpen naar Lier, zomer en winter, by droogte en by ijsgang, altijd heulwater heeft voor de krank heden en vermoeienissen der menschheid. Sint Gommarus is populair in Lier, en aan hem is de hoofdkerk van het stadje gewijd. Be zoekt gy op zomerreis de bekende Vlaamsch? en Brabantsche steden met hun rijke kunstschat ten: Brussel, Antwerpen, Brugge, Gent. dan moet gy Lier met zijn Gommaruskerk en zyn Begijnhof niet vergeten, want daar is veel schoons te zien, en zoo u, als ons, het bijzondere genoegen zou te beurt vallen, dat de Lierenaar by uitstek, Felix Timmermans, uw geleider wil zijn op uw rondgang langs de vele bezienswaar digheden, dan zijt gy verzekerd van een vacan- tiedag, die u nooit zal berouwen! De Brabantsche gothiek, die zoo nauw aan sluit by de klassieke Fransche bouwkunst der 13e eeuw, toont te Lier haar weelde! De groote kerk der stad, ontworpen in 1377, toen de lakenhandel groote welvaart aan de Lierenaars verschafte en meer dan een eeuw later voltooid, want de menschen hadden toen den tyd nog om rustige dienaars der schoonheid te zyn, is wer kelijk een voorbeeld van dien bouwstyl, ge ïnspireerd door de kathedraal van Amiens, en waarvan men nog vele overblyfselen vindt in Zuid- en Noord-Brabant. De bouwmeester An- dries Keldermans was trouwens werkzaam ge weest aan de Sint Pieterskerk en het Stadhuis te Leuven, aan de Sinte Gertrudis te Bergen op Zoom, aan de Sinte Kathelyne en de Sint Kom- oouts te Mechelen, aan de Sint Lieven te Zie- rikzee. De mooie glasramen, helaas in den laat- sten oorlog op sommige plaatsen deerlijk ge schonden, toonen ons de kunst van een artistie- ken hoogtyd der Nederlandsche cultuur en brengen, evenals het merkwaardige drieluik, toegeschreven aan Goswyn van der Weyden. ons een belangrijk historisch feit in de herin nering, dat zich te Lier heeft afgespeeld, nX het huwelijk tusschen Philips den Schoonen en Johanna van Castilië op 20 October 1496. Ieder herinnert zich het makkelyke jaartal: 1500. Karei de Vijfde geboren te Gent. Maar dat de ouders van den populairen keizer getrouwd waren te Lier, dat wist men waarschynlyk niet. Het moet een prachtige trouwdag geweest zyn by de feestlievende bevolking van „Lierke Plei- zierke" en vele herinneringen daaraan bleven dan ook bewaard. Het beroemde drieluik, voor stellende het huwelijk van Maria, 'de Boodschap des Engels, en de opdracht in den tempel, toont op het middenpaneel den Hoogepriester met het gelaat van den Luikschen Bisschop, die Ma ria en Joseph in den echt verbindt. Maria draagt de trekken van Johanna van Castilië, Joseph voert de gestalte van Philips den Schoo nen. Een andere historische herinnering verdient ook een oogenblik aandacht. In de Sint Gom maruskerk rust het gebeente van de tweede echtgenoote van den Brabantschen dichter Cor nells de Bie, een Catsiaansch moralist, dien men vertegenwoordigd vindt in „Dichters der Contra Reformatie". Deze echtgenoote kwam op een zonderlinge wyze om het leven, zy onder nam, zich onwel gevoelende, een bedevaart naar Scherpenheuvel, teneinde aldaar genezing te vinden. Doch .een toenmalig verkeersongeval, n.l. het kantelen van een wagen, waarvan een wiel brak, kostte haar het leven. Men vindt dit incident uitvoerig medegedeeld in het lange grafschrift, berijmd door haar dichterlijken man, destyds notaris te Lier. In deze kerk berusten de overblijfselen van den patroon der stad, den heiligen Gommarus. Te zyner eere werd door den Antwerpschen beeldhouwer Jan van Milder (t 1638) een af zonderlijk altaar gebouwd, waaronder de reliek schrijn van Sint Gommarus is geplaatst. Ook op den preekstoel vindt men den heilige afge beeld, in zyn statiegewaad als hoveling van Popijn van Herstal. De beeldhouwer is niemand minder dan Artus Quellin, een der grootste kun stenaars van den Brabantschen Barok, die ook te Amsterdam heeft gewerkt. De legende wil, dat de Heilige Gommarus ge huwd was met een kwade vrouw, die haar per soneel onderdrukte, en het zelfs op de warmste dagen van het jaar niet te drinken gaf. Toen stak Commarus zyn staf in den grond en er ontsprong een wonderbare bron, nog heden ten dage rijk vloeiende. Door de welwillendheid van den heer Rasquin, kerkmeester, of, zooals men te Lier zegt, lid van de kerkfabriek, waren wij in de gelegenheid ook een kykje te nemen in het kleine, maar fijne kerkelyke museum, waar zich o.m. een copie be vindt, door Albrecht Dürer gemaakt, van den zweetdoek te Turijn, alsmede een „Chronologie en choreografie van het klooster Nazareth", op gesteld door Broeder Melchior van Sanden. Deze kloosterkroniek, by ons weten nooit in drukvorm gepubliceerd, is om meerdere redenen de belangstelling van historici waard. Zij ver haalt over het klooster, waarin de beroemde middeleeuwsche mystieke, Beatrys van Naza reth, haar verhandeling over de „Seven ma nieren van Minne" schreef, onlangs in Nieuw Nederlandsch overgebracht door Albert Helman en later door Pater Dr. J. van Mierlo S. J. De kroniek begint omstreeks 1470, tydens de re geering der 13e Abdis en loopt tot het einde der achttiende eeuw. Zy brengt verslag uit van de teisteringen door beeldstormers en soldaten uit den 80-jarigen oorlog, door Spaansche, Fransche en Oostenryksche krygstroepen in de 17e en 18e eeuw, doch geeft daarnaast in eenvoudige taal een lof der kloosterlyke deugden van de zusters en abdissen. Nazareth, het beroemde klooster, werd door Joseph II gesloten. Men weet, dat de Oosten ryksche keizer, die over België regeerde en die door Frederik van Pruisen spottend „mon frère le sacristin" genoemd werd, zich bezighield met een ietwat zonderlinge zorg voor kerken en kloosters. Hy maakte ook een einde aan het voortbestaan van Nazareth als Vrouwenkloos ter, maar het gebouw ligt daar nog, tusschen hooge boomen, op geringen afstand van de bebouwde kom der stad. In de vorige eeuw werd het bewoond door den populairen Tony Eergman. schryver van „Emest Staes". die er zyn liberale vrienden, met den letterkundigen advocaat Julius Vuylsteke uit Antwerpen aan het hoofd, gracielijk ontving. Zy arriveerden met rijke equipages en heel Lier liep uit, als er op „Nazareth" gasten werden verwacht. Nu wy toch door Lier dwalen, moeten wy Prof. Meyers, de bekende hoogleeraar in Bur gerlijk Recht en Internationaal privaatrecht aan de Universiteit te Leiden, heeft, op uitnoo- diging van B. en W. van Haarlem, zyn advies Begeven over de vraag of het geoorloofd is te achten, alsnog wyziging te brengen in de pen sioenen der wethouders, vallende onder de pen sioensverordening van 14 Augustus 1919. Hy schrijft, dat volgens de tegenwoordige recht spraak van den Hoogen Raad er geen wettig bezwaar bestaat om door wyziging der desbe treffende verordeningen cumulatie van reeds toegekende wethouderspensioenen met andere inkomsten onmogelyk te maken. Wanneer de grondslag van pensioenen of tractement uit sluitend een verordening of een ander eenzydig vastgesteld publiekrechtelijk overheidsbesluit is, dan wordt door intrekking of wyziging van dit besluit ook de grondslag aan het pensioen of tractement ontnomen of dienovereenkomstig gewijzigd. Van een privaatrecht wil de Hooge Raad niets weten. Niet alleen in Haarlem, maar ook in vele andere steden van ons land, waar de rond de jaren 1919 en 1920 vastgestelde royale wethou- derspensioenverordeningen in uitgebreiden kring kwaad bloed hebben gezet, zal deze uitspraak thet belangstelling worden vernomen en tot gevolg hebben, dat op vele plaatsen wijziging der verordeningen, met terugwerkende kracht, Zal worden overwogen. Dat vragen van advies door het Haarlemsche gemeentebestuur aan professor Meyers heeft een voorgeschiedenis. Het is, begrypen wy de zaak goed, in hoofdzaak een gevolg van de wei gering der door Haarlem gepensionneerde wet houders om van hun pensioen vrijwillig een percentage af te staan ter leniging van den hood der gemeentelyke schatkist. Op de Begrooting worden voor wethouders pensioenen jaarlyks de volgende bedragen uit getrokken: mr. J. B. Bomans 1438; Wed. Joh. de Breuk geb. Ratelband 1680; M. A. Reinalda J 1313; mr. A. Bruch 2750; mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen 3000; waar nu nog een be drag van jaarlyks ongeveer 3000 by komt voor tor. Slingenberg. Laten wy hier direct opmerken, dat geen der ingebrachte bezwaren het pensioen van de we duwe wylen wethouder De Breuk geldt, noch dat van den heer mr. Heerkens Thijssen. De heer De Breuk toch heeft de gemeente Haarlem vele jaren als wethouder gediend en op hoogen leef tyd ontslag genomen en ook de heer mr. Heerkens Thyssen heeft na een langen dienst- tyd thans volop den pensioengerechtigden leef- tyd bereikt. De pensioenverordening is voor dergelyke gevallen gemaakt en beantwoordt dus hier geheel aan haar doel. By elke bespreking Wordt dit vooropgesteld en ook dat aan de bedragen van deze pensioenen niet mag worden getornd. Onjuist acht men het echter, dat jon ge menschen voor het feit, dat zy gedurende twaalf jaar of zooveel minder het niet den ge- heelen mensch vragend baantje van wethouder van Haarlem hebben waargenomen, en die on der de verordening van 1919 vallen, hun geheele leven jaarlyks 3000 pensioen uitbetaald krij- gen, of zooveel minder als zy korter dan twaalf jaar wethouder zyn geweest. De practijk heeft nu wel geleerd, dat de mo tieven, welke hebben gegolden voor zulk een royale regeling van de wethouderspensioenen in het jaar 1919 onjuist zyn gebleken. De uitbreiding van het kiesrecht tot alge meen kiesrecht, de invoering der evenredige vertegenwoordiging en als gevolg daarvan de snelle verplaatsing van politieken invloed onder de verschillende maatschappelyke klassen, kon den doen verwachten, zoo redeneerde men in 1919, dat, meer dan tot dusver, personen tot regeeringsposities zouden worden geroepen, die in het maatschappelyk leven economisch meer afhankelijk zouden zyn. Wilde men by de keu- Ze der besten niet stuiten op die economische afhankelykheid, dan was het noodig om de po sitie van den bestuurder zoo te maken, dat met minder bezwaar de bezette positie in het econo misch leven kon worden opgegeven voor het aanvaarden van een bestuurstaak in de over heidslichamen. De pensionneering van wethou ders nu had tot doel de keuze uit de besten mo gelijk te maken en werd dus gezien als een be lang van de overheid. Was dat de motiveering voor de in 1919 doorgevoerde wethouderspen sioenregeling, een in 1928 ingestelde raadscom missie om de toen geldende pensioenregeling den heer Gerritsz, dat het verslag er van wel in de kranten zou komen en dat de raad nu maar moest afwachten. Toen de raad niets hoorde, werd in een latere raadszitting aan B. en W. opgedragen aan de gepensionneerde wethouders uitdrukkelyk te vragen of zij vrij willig een korting wilden aanvaarden. Het ant woord, dat daarop kwam was meenen wij, wei gerend, waarop in de raadszitting van 28 Fe bruari j.l. door de heeren Bijvoet, Klein Schip horst, Van Tetering, Klein en Visser een motie werd ingediend, waarby B. en W. werden uitge- noodigd een onderzoek in te stellen naar de vraag, in hoeverre het geoorloofd is te achten alsnog wijziging te brengen in de pensioenen der wethouders, vallende onder de pensioensveror dening van Augustus 1919. Het resultaat was: het advies van prof. Meijers. En ook heeft het college van B. en W. thans een brief gekregen van drie der thans gepensionneerde wethouders der gemeente, waar in zij schryven te hebben overwogen, dat gron den van billijkheid aangenomen kunnen wor den voor de stelling, dat nu de omstandigheden er toe hebben geleid, dat bijna ieder inkomen uit de overheidskas verminderd is, ook het door hen genoten pensioen eenige vermindering zal hebben te ondergaan. Zy verklaren zich bereid 15 pCt. van hun pensioen te laten vallen. Eén der oud-wethouders intusschen was ook nu nog niet te vinden voor een vrijwillige verminde ring. B. en W. stellen den raad voor op dit aanbod der drie wethouders in te gaan en den vierden te vragen zich ook tot een verlaging van 15 pCt. bereid te verklaren. Naar wy hooren staat het echter zeer te be zien of de raad op dit voorstel van B. en W. zal ingaan. Nu het eenmaal zóó is geloopen en het ad vies van prof. Meyers op tafel ligt, gevoelt men er méér voor, de verordening maar zóó te wijzi gen, dat de royale regeling van 1919 geheel uitgeschakeld wordt. Uit wat de raadscommissie in 1928 reeds me dedeelde blykt wel, dat de regeling van 1919 een absolute vergissing is geweest en er is geen en kele reden, zoo hoorden wy opmerken, om en kele menschen, die in 1919 toevallig wethouder waren, hun geheele leven van die vergissing te laten profiteeren ten koste van de gemeentekas. Bezwaren van wettelijken aard om die vergis sing ongedaan te maken zyn' er volgens prof. Meyers niet en ook bezwaren van moreelen Sint Gommarus-medaillon (1642) aan den preekstoel te Lier, een werk van Artus Quel lin den Ouden, die ook het beeldhouwwerk van het Amsterdamsche Raadhuis vervaardigde. aard kunnen moeilyk worden aangevoerd in dit speciale Haarlemsche geval. Het betreft hier uitsluitend menschen, die door het bedanken als wethouder van Haarier in geen slechtere eco nomische positie zyn gekomen en zeer zeker niet gedupeerd zyn geworden door hun wethou derschap. Wij zullen afwachten wat de Raad morgen beslist. kopt de links-binnen over het hoofd van den Haarlem-doelman keurig in (32). Lustig strydt Lisse voort, maar het goede verband is er uit, en al kogelt v. Zeist nog tweemaal in de richting van het doel, de backs of doelman duiken juist op tyd op. De restee- rende tyd is dan geheel voor Onze Gezellen. Met goede passes wordt de reehtsuiterst aan 'twerk gezet en uit deze goede voorzetten ont staan dan nog drie verdiensteiyke doelpunten. Tot het einde blyft Lisse moedig doorspelen. Het blijkt echter tegen de beter spelende Haar lemmers niet opgewassen. In het K. S. A.-gebouw werd door den voor zitter van Teylingen. den heer Rozema. een passende speech afgestoken, waarby hij de winnende clubs feliciteerde en de prijzen over handigde. Door bovenstaande bond wordt een wedvlucht gehouden vanaf St. Sebastiaan, waarvan de lossing plaats vindt op Vrijdag 22 Juni. Aan deze .wedvlucht kan zoowel plaatselijk als na tionaal worden deelgenomen door alle in Haarlem en omstreken wonende liefhebbers al of niet aangesloten by den Haarlemschen Bond. De inkorving vindt plaats op Maandag 18 Juni, in het gebouw de Luchtgids, Franke- straat te Haarlem. Het regelen der klokken geschiedt in hetzelfde lokaal, evenals het in- korven tusschen half 7 en 8 uur. Inschryvingsbiljetten zyn verkrijgbaar by de aangesloten vereenigir.gen alsmede aan het secrtariaat van den Bond, Bakenessergracht 47, alwaar ook de noodige inlichtingen te ver- krygen zyn. Uitslag van de wedvlucht Orleans op Zondag 10 Juni 1934: F. van Honschoten 16. F. Heerkens Thys sen 2, 4, 10; Joh. L. Heemskerk 3; P. H. Brakel 5, 12; F. Kuyken 7; W. J. der Kinderen 8, 9; J. Doombosch 11. In het programma van de Haarlemsche com petitie zyn voor Woensdagavond ingelascht de volgende wedstrijden: Kleverlaan: Haarlem III—Haarlem IL Middenweg: E. D. O. III—E. I>. O. H. St. Bonifatius, de apostel der Friezen, als zoovele onzer geloofspredikers uit Enge land overgestoken, kwam in dit land, toen de strijd tusschen heiden en christenen op het felst woedde. Toen hij te Dorestad (Wyk by Duurstede) landde, had de wilde Radboud I, koning der Friezen, juist Karei Martel ver slagen, Utrecht genomen, de kerken in asch gelegd en de kruisen neergehaald. Bonifatius sprak met hen en kreeg vrijen doortocht. Dit was al zijn eerste wonder, zeiden degenen die den „onvreedzamen Radboud" kenden. Het volgend jaar echter kwam Karei Martel met zyn Franken weder uit het Zuiden en ver sloeg de Friezen en Radboud trok zich terug op zyn kasteel te Medemblik. Bonifatius predikte langen tijd voor de Frie zen; toen trok hij verder Duitschland in, om ook daar het land te kerstenen. In het jaar 755 keerde hij nog eens naar Friesland terug en het was op dien tocht dat hij en de zynen by Dokkum door heidenen wer den vermoord. Rond Dokkum leeft in den mond van 't volk nog menige legende van den Heilige. Men ver haalt dat zyn moordenaars meest mannen wa ren van Murmerwoude, dat daarom nog Moor- denaarswoude heet (in 't Friesch Moarmwald). Hun nakomelingen herkent men nog wel aan enkele dikke grijze haren op hun achterhoofd, die aan den staart van een dier doen denken. Toen het paard van Bonifatius de heidenen uit het kreupelhout naderen zag met getrok ken zwaarden en blinkende aksen, stygerde het en wilde wegsnellen, maar zyn achterpooten verzonken in den drassigen grond en de moor denaars kwamen en sloegen den Heilige zoodat de bijbel, die hy droeg, door midden werd ge houwen. Maar o, wonder, geen enkele letter daarvan was geschonden. Toen bevrijdde het paard zich in 'n laatsten wanhoopsruk en op die plek ontsprong een bron, de Bonifatius- fontein. De bron lag op de grens van twee weilanden, opdat niemand zich dien put zou toeëigenen, daar hy als het laatste geschenk van den Hei lige aan Friesland werd beschouwd. Een stroompje voerde het water langs de buiten grachten van Dokkum en zoo naar de trek vaart en bij den weg kon men het water putten. Grijsbaarden verzekeren dat hét by de ergste droogte steeds volop water gaf. Een andere legende verhaalt dat de moorde naars al het brood der christenen meenamen, maar toen ze het wilden eten, was het in stee- nen veranderd. Die steenen werden nog eeuwen lang in Dokkum bewaard, zij hadden niet al leen den vorm, maar ook de kleur van brood en een oud schrijver verzekert dat hy den broodsmaak proefde, toen hij er aan likte. Ook den wijn roofden zij, maar toen ze dien dronken werden zij als dol en sloegen op elkaar in. Zoo zijn de meesten om het leven gekomen. Vele jaren later werd een klooster gesticht dicht by de plek waar de Heilige werd ver moord, maar een droge tijd brak aan en het water voor hit metselwerk begon te ontbreken. Toen geschiedde een wonder. De Landgraaf Abba reed naar het werk toen eensklaps de hoefslag van zijn paard een bron deed ontwel len. Dat is de Fetsepomp in de stad Dokkum. Zij draagt, zegt men, de herinnering aan den Heilige, ook in haar naam. Is Boni-facius niet de goede Fetse? J. R. W. S. even het heerlijke Begijnhof bewonderen, een afgesloten dorpje binnen de kom der stad. Aan den ingang treft ons het wonderbare Lievevrouwebeeld met het onderschrift: O honing zoete beeld van Hollant langs de baren Der zee hier aangespoeld en in ons stad gevaren De huisjes op den hof hebben ieder hun eigen r.aa'm: „In de vijf Wondekens" „Bij den En gel Gabriël" „In de Zeven Weeën" enzoo- voorts. Hier hangt de vredige stemmigheid van een middeleeuwschen middag, doch rijker en oller gemaakt door de weelde van den Barok. Hier begrijpt men de warme, menscheltjke sfeer aer boeken van Felix Timmermans, hun vroom heid, hun humor hun vreugde aan net leven. D. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Hen- drikus, z. van F. Mandjes en M. C. Hohenstein; Jan, z, van E. Zeeman en M. Zeulevoet; Johan nes Siegmond, z. van H. Takken en A. Ken- beek; Bart, z, van B. Aten en M. Heijbroek; Han Theodcrus, z. van K. Pos en G. C. Slag molen; Foppe, z. van F. Wiersma en R. Keij- zer; Theoóoor, z. van J. Toelrooij en J. van Tuyl; Quirina Deodata, d. van G. Blom en D. P. Staal; Cornells, z. van F. Bruyn en M. van der Werff. Ondertrouwd: C. Dekker en S. van der Wei de; P. Al en D. van Wensveen; J. Koomen en L. Kox; K. Kat en A. W. de Groot; P. Zee man en A. Stad. Gehuwd: J. Kraay en T. Kraaij; J. Verhoef en I. de Boer; J. de Jong en A. Vader; D. Schuerman en G. Drysten. Overleden: Cornelia van Leeuwen, 59 J., wed. van M. Kesselaar; Bertus Cornells van Saane, 26 j., ongeh won. te Wormer; Wouter Kuyper, 71 j., geh. met G. Somer; Eefje Esselman, 59 jaar, wed. van J. Stroobach; Johannes Vet- haak, 40 j., geh. met M. Groot overl. te Amster dam; Dirk Slop, 50 j., ongeh. won. te Zaandijk; Cornelia Jacoba de Vries, 76 j„ wed. van E. van de Stadt. Afstandsmarschen De agenten van poli tie v. d. Kraan Bylinga, Korver en Eigendorp hebben deelgenomen aan een 35 K.M. wandel tocht van Amsterdam naar Aalsmeer en te rug. Zy hebben den weg afgelegd een uur binnen den gestelden tyd en daarvoor een bronzen medaille verworven. Bedoelde politiemannen zullen ook deelne men aan den 4-daagsche, die eind Juli wordt gehouden. Do»r motor aangereden In de Havenstraat is de 11-jarige Richard Bus, terwyl hij met zijn vriendje liep te wandelen, door een motorrij wiel van den heer A. Hartog aangereden. Hy kreeg daarby eenige hoofdwonden, welke in het ziekenhuis moesten worden verbonden. Gevonden voorwerpen Inlichtingen zijn te bekomen aan het hoofdbureau van politie: E.'en rijwielbelastingmerk; blauw wollen badpak met baddoek; bruine portmonnaie met 35 cen ten en postzegels; portemonnaie inh. een rij» ^ielbelastingmerk; zilveren ketting met kruisje; klein rashondje; groene boeren jol postduif gem. O.W. 33-No. 123; bankbiljet van ƒ10. kinderportemonnaie met ritssluiting inh. 10 et.; dameshorloge met zwart bandje; stofbril: auto- oeddel; badmuts; foudraal van een muziek instrument; witte alpinomuts; blauwe alpino muts; hondenpenning No. 73; huiswerkboekje t. n. van Annie de Vries Assendelft; dames- taschje inh. kinderkleertjes en 2 sleutels aan een ring; drie losse huissleutels; eenige cein tuurs en drie ledige kinderportemonnaies. voor wethouders te onderzoeken, kwam tot de conclusie, dat de practyk leert, dat de goedbe doelde maatregel niet anders dan minder goed te verdedigen gevolgen heeft gehad. En, hoewel erkennende, dat het theoretisch argument voor de dadelyk na het aftreden als wethouder in gaande pensioenen nog altyd zyn beteekenis beeft, meende zy, dat de practyk ons hier in Haarlem heeft geleerd, dat een behoorlyke be zetting van het college van B. en W. niet be hoeft af te stuiten op de onmogelykheid, dat de besten zich ter beschikking stellen. Die commis sie stelde dan ook verandering van de veror dening voor en de verordening werd inderdaad In 1928 gewyzigd, zy het zeer onvoldoende, zoo dat een nieuwe herziening zéér wenschelyk is. Ook aan de pensioenen van vroeger gepension neerde wethouders werd niet geraakt. De Raad vond dat goed, totdat de economische omstan digheden, die bezuiniging op elk punt der ge meentelyke huishouding noodig maakten, ook Weer de aandacht vestigden op de pensioenen Van de oud-wethouders. BÜ de begrooting vroeg de heer Joh. Visser of B. en W. in de moeilyke omstandigheden, waarin de gemeente ver keert ook aanleiding konden vinden om aan enkele van de oud-wethouders te vragen of zy bereid waren vrijwillig te doen, wat anderen onvrijwillig hebben gedaan, n.l. een gedeelte van hun pensioen in de gemeentekas terugstor' ten. Hierby bedoel ik niet, aldus de heer Visser, de weduwe van den heer De Breuk, noch ook degenen die reeds den pensioengerechtigden leeftyd hebben bereikt. De raadsvoorzitter meende toen dat zelfs die vraag niet tot de betrokken personen kon wor den gericht, omdat het hier een, volgens hem absoluut vaststaand, recht gold. Het vrij scher pe debat eindigde toen met de opmerking van Uit een tweetal ons door de H. F. C. Haar- lem toegezonden adressen aan den raad der gemeente Haarlem blykt, dat het voortbestaan van het bekende sportveld aan den Schoter- weg wederom wordt bedreigd. Onze lezers herinneren zich waarschynlyk dat reeds eenige jaren geleden het „Haarlem"- terrein als offer van het uitbreidingsplan dreigde te vallen. Het bestuur der H. F. C. Haarlem heeft het gevaar toen kunnen afwenden. Thans echter hebben B. en W. een nieuw uitbreidingsplan „Noord" ingediend, hetgeen niets meer of minder dan de verdwyning van het „Haar- lem"-veld beoogt. Wij hopen van harte dat men er ook thans wederom in zal slagen het gevaar af te wen den. Het bestuur der H. F. C. Haarlem is van zelfsprekend onmiddellyk in het geweer ge komen. Hopelyk vindt men een voor beide partyen acceptabele oplossing. Natuurlyk hopen heel sportlievend Haarlem en duizenden daarbuiten, dat deze oplossing het Haarlemveld een ongeschonden voortbe staan verzekert. 9nls-oi-lofaniU. P..~ -ap De laatste lustrumwedstryden zyn te Sassen- heim onder groote belangstelling gespeeld. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan werd een H. Mis opgedragen door den Geestelijken Adviseur, Kapelaan Westerkamp. Onder deze H. Mis naderden alle leden ter H. Tafel. In bet K. S. A.-gebouw had nog een plechtigheid plaats, n.l. inwijding van het nieuwe vaandel, door Zus ters van het St. Anna Gesticht vervaardigd. Ook had daar een gezamenlyk ontbyt plaats, Om 1 uur blies scheidsrechter v. Haasteren Teylingen en S. J. C. in 't veld. Beide ploegen waren onvoltallig, doch dit was geen beletsel vc een goede party voetbal. Het was een ta- melyk gelyk opgaande strijd, waarvan de rust aanbrak met geiyken stand (11). Na de rust weer hetzelfde spel, met af en toe eenig S. J. C.-overwicht. Door een blessure van Warmenhoven werd de opstelling eenige malen gewyzigd. Dit werd oorzaak van het winnende doelpunt voor S. J. C. De eindstand was alzoo 2X voor S. J. C„ dat daarmede den 3den prys behaalde Aanvankelijk wegen beide clubs goed tegen elkaar op. Er wordt goed s mengespeeld, waar door gevaarlyke situaties ontstaan voor de doel- bewakers. Al spoedig hebben de Gezellen succes, als de rechtsbinnen een goeden voorzet benut en buiten bereik van Mens inschiet. Niet ontmoedigd blijft Lisse standhouden. Het duurt niet lang of v. Zeist scoort met een kei hard schot den gelykmaker. Goed gestuwd door spil en backs blyft Lisse eenige aanvallen on dernemen, waarna de Gezellen aan hun kam- pioens-vorm gaan denken. Eenige harde scho ten weet Mens ten koste van een corner te 'teeren, maar een kogel van den midvoor biykt nem te machtig en weer hebben de Gezellen de leiding. Met dezen stand wordt gekeerd. Na rust blijkt de kracht van O. G. over alle linies. Spoedig weten zy den voorsprong te vergroo- ten Diverse aanvallen worden met succes af geslagen en als Lisse dan nog eens loskomt. In ,,'t Hof van Holland" werden Maandag avond j.l. de wedstrijden om de clubkampioen schappen 1933—1934 der Haarlemsche Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: P. J. Byrij wint van C. Kool. Tweede klasse: J. Otter wint van Th. Wessel- man; Ph. G. Amelung Jr. wint van A. Kiel; F. W. de Pater wint van A. Kiel. Derde klasse: J. Merts wint van J. J. van Toorn; I. Ravensbergen remise met J. Stammis. Doordat het b.-negental van de H. B. S. Velsen zich bereid verklaard heeft naar Alkmaar te gaan kan dit jaar voor het eerst een deel der wedstrijden in Alkmaar worden gespeeld. Voor Woensdag a.s. luidt het programma: 2 uur: A.-negental van R. K. LyceumRyks H. B. S. Alkmaar. 3 uur: B.-negental van R. K. LyceumB.-ne gental R. H. B. S. Velsen. 4 uur: Winnaar Awinnaar B. De wedstrijden worden gespeeld in het Ge- meentelyk Sportpark.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5