I De rijkdommen aan de Saar BELGIË'S NIEUW KABINET De aanslagen in Oostenrijk Roosevelt's macht Het nieuws van heden LIBERALEN HET LID OP DEN NEUS FRANSCHE ANGST VOOR HITLER IN CATALONIË DREIGT EEN OPSTAND Chineesch schip vergaan DE BAROMETER VEREEN 1G DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 13 JUNI 1934 Avondblad Kort leven voorspeld Fascistisch Bulgarije Alle partijen en vakvereenigingen ontbonden; de pers onder controle Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiuii| Graaf De Broqueville legt voor persvertegenwoordigers een ver klaring af, waarin hij de vorming van het nieuwe Belgische Kabinet mededeelt Een algemeen offensief is begon nen tegen de misdadigers en landverraders De bruine terreur Frankrijks defensie 3120 millioen francs op de begroo ting uitgetrokken Rusland en de Volken bond De douane-hervormingswet heeft zijn dictatoriale bevoegdheden weer uitgebreid HET NIEUWE BELGISCHE MINISTERIE De Belgische Premier heeft Dinsdag de nieuwe leden van zijn Kabi net aan den Koning voorgesteld. V.l.n.r. Minister Van Zeeland, zonder portefeuille; Minister Bovesse, Justitie; Minister De Broque ville, Premier; Ingenbleek, zonder portefeuille; Minister Maistriau, Onderwijs; Minister Dierckx, Verkeer, Radio en P. T. T. Laat de Saar weer Duitsch wor den. Wij maken van de men- schen, die daar wonen, toch nooit Franschen" Hymne op den vrede Staatsmachine loopt te langzaam In Bulgarije is het verboden in diensturen koffie of thee te drinken Luis Companys, president der Generaliteit van Catalomë Plannen beraamd om vandaag of morgen de Catalaansche re publiek uit te roepen Burgemeesters deelen wapens uit Onlusten te St. Etienne Communisten werpen trams omver en richten barricades op Koeramoto levend gevonden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Honderden passagiers verdronken De ramp in San Salvador Aantal dooden zal de eerste schatting verre overtreffen De oorlogsschulden Engeland besluit toch maar een symbolische betaling te doen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARCANG No. 18791 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Graaf de Broqueville is er, ondanks de saboteerende eischenstellerij der libera len, toch in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen, maar het is er dan ook naar. Toen de regeeringscrisis uitbrak, hebben wij als de meest waarschijnlijke oplossing aangeduid, dat de Broqueville de opdracht tot kabinetsfor matie zou krijgen en zou trachten het Waalsche element tegenover het Vlaamsche wat te ver sterken. Onze aanduiding blijkt juist te zijn geweest, alleen is het Waalsche element zoozeer versterkt, dat een groote ontstemming bij de Vlamingen daardoor is gewekt. Tegenover de gebleven Vlamingen, Van Cauwtelaert, Sap en Van Isacker, staan nu vijf Walen, terwijl de rest der ministers gequalificeerd wordt als „Brusselsche franskiljons". Wat er met een der gelijk team in de practijk nog terecht zal ko men van de door den gewipten minister van Justitie Janson verdedigde wet op het taalge bruik bij de gerechtshoven, staat te bezien. Trouwens het is de vraag, wat er van dit kabi net zelve terecht moet komen. Het wordt im mers nergens met eenige geestdrift begroet, in tegendeel. De liberalen zijn kwaad, omdat him verraad aan het vorige kabinet-de Broqueville werd gewroken door het uitschakelen van drie van hun belangrijkste ministers n.l. Lippens, Hymans en Janson. Het is hun welverdiende straf, maar juist omdat die straf voor hun am bitieuze konkelarij zoo welverdiend is, valt zij zoo moeilijk te dragen. Hun katholieke coalitie- genooten zijn versterkt uit het geharrewar te voorschijn gekomen en ook dat moet hun een doorn in het scheeve oog zijn. Zooals te voor zien was, hebben de socialisten geen kans ge kregen om aan de regeering deel te nemen, hoezeer zij dit ook verlangden. Ook zij hebben dus geen reden om op de nieuwe combinatie, welke zeker niet sterker is dan de vorige en de deflatie-politiek, Waarvan de Bank van den Arbeid niets heeft te verwachten, zal voortzet ten, bijzonder gecharmeerd te zijn en zij zijn dat dan ook niet. Wel-is-waar hebben de ka tholieken politieke zij gesponnen bij deze cri sis, maar de katholieken zijn in België verdeeld over de conservatief-katholieken, de christen democraten en de Vlaamsch-nationalisten, zoo dat deze winst niet tot algemeene vreugd? stemt, maar veeleer aanleiding geeft tot nieuwe wrijvingen onderling. Het nieuwe kabinet-de Broqueville is de aller minst gave vrucht van den verziekten boom van het Belgisch parlementarisme, waarin de le venssappen vergiftigd worden door intrigues, ambities en partijzucht. Bepaald onhandig moet de keuze van den Waal Maxstriau, die geen woord Vlaamsch kent, tot minister van onderwijs genoemd worden. Door deze keuze worden de Vlamingen noodeloos voor het hoofd gestooten. De oorzaken, welke den val van het vorige kabinet-de Broqueville hebben bewerkt, zullen zich in onverminderde mate doen gelden. Zooals men weet, kwamen deze voort uit de groeiende ontevredenheid over de buiten- landsche politiek, welke zich van Frankrijk af keerde en toenadering tot Engeland zocht, en over de anti-inflationistische financieele po litiek, welke in bezuinigingen en hoogere lasten het heil van den franc zoekt. Het is waarschijnlijk, dat deze twee bronnen van er gernis zullen blijven wellen. Er is niemand in België, die de nieuwe regeering een lang leven durft voorspellen. Naar het heet, zou zij van plan zijn het parlement nieuwe volmachten te vragen, maar 't is niet zeer waarschijnlijk, dat het parlement bereid zal blijken deze te verlee- nen. Tenzij dat de koninklijke stok achter de deur n.l. naar-huis-zending van het parlement en aanstelling van een extra-parlementair kabi net zooveel indruk maakt, dat men het toch maar liever met deze ministersploeg zal willen probeeren. Het is voor België te betreuren, dat het in dezen tijd, waarin zoo groote belangen op het spel staan, niet een sterkere regeering heeft kunnen krijgen. Moet het eerst de pijnlijke erva ringen van Frankrijk opdoen, voordat de heeren partijgangers, die zich verbeelden volksvertegen woordigers te zijn, tot bezinning zullen komen en zich zullen herinneren, dat zij op de allereerste plaats niet zich zelf of het partijbelang, maar het land hebben te dienen? SOFIA, 12 Juni De regeering heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij alle partijen en neven-organisaties worden ontbonden. Onder de wet vallen ook vakvereenigingen en andere bonden van sociaal-politieken aard. Overtre dingen worden zwaar gestraft. Verder is een verordening uitgevaardigd, vol gens welke voortaan elke courant en elk tijd schrift slechts verschijnen mag met toestem ming van een instelling, welke te vergelijken is met het Duitsche propaganda-ministerie. De bestaande bladen moeten binnen een week deze toestemming verkregen hebben. Alleen Bulgaren kunnen voortaan nog couranten in Bulgarije uitgeven. 1 VERWACHTING: Meest zwakke, 1 Westelijke tot Zuidelijken wind, half tot jE zwaar bewolkt, aanvankelijk droog weer, EE EE later wellicht eenige kans op regen, iets EE warmer. EE jj| Hoogste stand': 764.6 te Seydisfjord. EE Laagste stand: 744.3 te Vardö. Zon op 4.40 - onder 9.20 - Licht op 9.50 ËI Maan op v.m. 5.14 - onder nam. 10.57 De trieste lijst der misdadige aanslagen in Oostenrijk is den lezer bekend. De regeering- Dollfuss heeft thans het volk opgeroepen, om in elke gemeente een afweer-afdeeling te vor men. Het standrecht wacht ontdekte misda digers. Zonder pardon wacht de doodstraf. De „Reichpost" schrijft: „De misdaden, die in naam van het na tionaal-socialisme worden gepleegd, zijn noch nationaal, noch sociaal, zij zijn hoog verraad, gepleegd tegenover de natie, den staat, de burgerlijke maatschappij en de belastingbetalers. Het zijn misdaden, be gaan tegen de volksgenooten, Judasdaden tegen een Duitsch land. Het eenig juis te is, dat het volk zelf wordt opgeroepen ter actieve medewerking bij de uitroeiing van den waanzin, die woedt tegen de eigen dommen der bewoners van Oostenrijk." Het Weensche blad wijst er op, dat de rug- gegraat van de misdadigers degenen vormen, die met hen heulen. Wie misdadigers toejuicht, is zelf een misdadiger. Wie lid blijft van een partij, die hoogverraad aan volk en staat op haar vanen schreef, spreekt over zich zelf het vonnis uit. Iedereen, die in dienst van den staat is, zal thans met daden moeten belijden: tegen de verraders en misdadigers of vóór en met hen! Lippenbelijdenis alléén is niet meer voldoende. En tenslotte eischt het blad krachtig: „De geest der sabotage tegen Oostenrijk moet radicaal worden uitgeroeid, waar hij zich ook moge toonen. De tijd van uitvluchtjes is voor bij. Oostenrijk zal zich weten te verzetten tegen de bruine terreur. Heel het volk zal front maken tegen de bende van volksbedervers en vernielers." PARIJS, 13 Juni. (Reuter). De Kamer heeft mededeeling ontvangen van de suppletoire credieten, die de regeering voor de nationale verdediging heeft bestemd. De begrooting voor de landsverdediging is verhoogd van 2.980 millioen francs tot 3.120 millioen francs, tengevolge van eenige door de regeering aangebrachte wijzigingen. Van dit bedrag komt 1.275 millioen aan het ministerie van Oorlog, n.l. 1.055 millioen voor de pionier-troepen en 220 millioen voor de artillerie. Voor de oorlogsmarine is 865 millioen en voor de luchtvloot 980 millioen francs beschikbaar gesteld. REVAL, 13 Juni. (Reuter). Uit Moskou wordt gemeld, dat van officieele Russische zijde wordt verklaard, dat de berichten volgens welke Litwinof door de Sovjet-regeering zou zijn ge machtigd, een verzoek in te dienen inzake toe lating van Rusland tot den Volkenbond niet in overeenstemming zijn met de feiten. Zulk een verzoek is door de Russische regeering geens zins aanhangig gemaakt. WASHINGTON, 13 Juni. (Reuter.) De door Roosevelt onaerteekende douane-hervormings wet heeft de dictatoriale bevoegdheden van den president opnieuw uitgebreid. Voortaan kan president Roosevelt met alle buitenlar.asche mogendheden handelsverdragen voor den duur van drie jaar afsluiten, zonder dat deze aan het Congres behoeven te worden voorgelegd. De eenige beperking is dat hij net douane-tarief niet met meer dan 50 pro cent verlagen of verhoogen mag en geen arti kelen mag schrappen of toevoegen aan de lijst >an producten, waarvoor geen invoerrecht be hoeft te worden betaald. Met ongeveer 29 buitenlandsche mogendheden kunnen thans handelsverdragen worden afge sloten. Artikelen, die Amerika wenscht te sxportee- ren zijn wol, petroleum, ruwe tabak, mais, meel, steenkool, chemicaliën, machines, automobie len, vleeschwaren en vet. Als tegenprestaties kunnen tegen gunstige voor waarden in Amerika worden geïmporteerd: sui ker, mangaan, verven, uurwerken, dekblad voor --igaretten, porselein, kwikzilver, linnen goede ren, tapijten, pelzen, paarlen, optische Instru menten, olijfolie, ruwe rubber, koffie, thee, tin en bananen. Handelsverdragen zullen echter niet dan na een nauwgezet onderzoek worden afgesloten. Door de nieuwe douane-wetten zal morgen een verlaging van de invoerrechten op automo bielen uit Engeland in werking treden. Met Columbia is reeds een handelsverdrag tot stand gekomen, terwijl binnenkort onder handelingen zullen worden .geopend met Zweden, Portugal, Argentinië en Cuba. Duitschland, Spanje, Canada en een twaalf tal anderen hebben reeds voorstellen tot het openen van onderhandelingen gedaan. Op het Witte Huis is men van oordeel, dat het aannemen van dit wetsontwerp door het Congres van groote wijsheid getuigt, aangezien de wereldhandel verbeterd moet worden dooi wederkeerige verdragen. I Men schrijft ons uit het Saargebied: Als de trein voor Saarbrücken uit het Gare de l'Est rolt, lezen vijf Parijzenaars in mijn coupé hun Paris-midi, terwijl de zesde reiziger een Frankfurter Z-eitung ontvou wen heeft. Doch de Boche is nog niet verdwe nen om in de gang zijn sigaar te rooken, of het gesprek begint, natuurlijk ever Duitschland, dat geen hunner ooit gezien heeft, en over Hitier, den reus, die Frankrijk wil plattrappen. De jonge student in den hoek heeft „Mein Kampf" ge lezen, en citeert daar plaatsen uit,die den ove rigen kippenvel aanjagen. Deze vijf willekeurige menschen weerspiegelen zeer juist de stemming, die in de Fransche pers heerscht en de opinies, die omtrent het probleem-Duitschland gangbaar zijn; de grondtoon van alles is de angst voor Hitler's kolossale herbewapening. Dat er oorlog van zal moeten komen, daarover zijn zij het eens. Ook hierover, dat de stemming in het Saar gebied ten gunste van Duitschland zal uitvallen, omdat de nazi's daar nu reeds een geheime ter reur organiseeren. Maar dan zegt opeens een oudere heer, terwijl hij het weelderige Marnedal voorbij ziet vliegen: ,,Ik heb twee zoons in den oorlog verloren. Laten de Boches het Saarland nemen, wanneer zij willen. Het zijn immers Duitschers, die daar wonen, zij hooren niet bij ons, wij kunnen er nooit Franschen van maken, hoogstens landverraders. Moeten wij onze jon gens nog eens in den dood sturen» omdat een handvol industrieelen, die zelf buiten schot blij ven, belangen hebben in het Saargebied!?" Dat is een nieuw geluid, en na een paar mo menten van verbijsterende stilte geschiedt het merkwaardige, dat de anderen hem bijvallen, het Saargebied prijsgeven en een hymne aan den vrede zingen. Wat deze Franschen betreft, kan het Saargebied gerust weer Duitsch worden.... Wanneer de trein door Lotharingen komt, lig gen aan weerszijden vruchtbaar akkerland en boomgaarden in een heerlijk landschap. Nog duidt niets aan, dat men het Saargebied na dert. Pas dicht voor de grens, vlak bij Forbach, komt de eerste groote goederentrein met wa gens vol erts voorbij, en dan verschijnen de eer ste mijntorens. Men zou kunnen denken, dat Lotharingen en het naburige Saargebied niets gemeen hebben, maar toch zijn de Lctharing- sche boeren vol opwinding over de komende volksstemming, en zij hopen, dat het Saargebied autonoom zal blijven. Niet om reden van na tionaliteit natuurlijk want ook de Lotharingers zijn eerst sedert 1918 Franschen geworden en spreken steeds nog Duitsch, maar omdat de eco nomische belangen het vorderen. Thans kun nen de Lotharingers, daar er tusschen het Saar gebied en Frankrijk geen tolgrenzen bestaan, hun landbouwproducten hier vrij invoeren, terwijl de Fransche franc de munteenheid is ook in het Saargebied. Doch zoodra de Saar weer Duitsch wordt, staan de Lotharingsche boeren, haast ge heel op de Saarmarkt aangewezen, voor geslo ten grenzen, en kunnen met hun producten slechts nog de Fransche markt belasten, waar de gunstiger gelegen landbouwstreken al veel te lage prijzen halen. Door het Saargebied reizend, verwondert men zich over het prachtige landschap men heeft het zich anders voorgesteld. Doch de mijnen be derven het natuurschoon van het Saarland maar weinig, en bovendien liggen zij vrij kort bij elkaar, terwijl geheele streken aan de Saar ab soluut vrij zijn van hoogovens niet alleen, maar van bijna alle andere fabrieken bovendien. In- tusschen is het Saarland toch een ongewoon rijk industrieland, en wanneer men de cijfers kent, begrijpt men, dat Frankrijk en Duitschland zulk een bitteren strijd om deze streek voeren. Want terwijl het Saargebied nog geen half procent van het oppervlak van het Duitsche Rijk is, wordt zijn industrie met meer dan een vijfde van de geheele Duitsche industrie becijferd! Het is vrij dicht bevolkt, telt 800.000 inwoners, waarvan ongeveer 60.000 mijnwerkers zijn. Waar kolen zijn, vindt men ook staal- en ijzer industrie, en deze is in het Saargebied op een na de grootste van Duitschland, terwijl er 36000 ar beiders hun brood vinden. Alleen al op de korte route van Saarbrücken naar Dillingen, een half uurtje sporens ongeveer, branden dertig hoog ovens Zij hebben een capaciteit van 24 millioen tonnen ijzer per jaar! Behalve de ijzer en staalindustrie heeft het Saargebied nog glasblazerijen en aardewerkproductie; in Mett- lach staat de grootste aardewerkfabriek van Europa! De kolenmijnen van het Saargebied worden op het oogenblik door Frankrijk geëx ploiteerd. Zij zijn bij het verdrag van Versailles aan Frankrijk toegewezen als schadeloosstelling voor de kolengreeven in Noord-Frankrijk die tijdens den oorlog verdronken zijn. Wanneer thans na de volksstemming het Saarland weer Duitsch wordt, zal het Rijk niettemin de mijnen moeten terugkoopen! Behalve deze officieele ex ploitatie door den Franschen Staat, beweren de Saarlanders, dat de Fransche mijnmaatschap- pijen, die dicht aan de zuidwestelijke Saargrens gelegen zijn, ondergrondsche grensschendingen begaan, en heimelijk Saarkolen exploiteeren! Maar dit is al een punt uit de propaganda die in het Saargebied voor het Groote Vaderland gemaakt wordt, en waarover wij nog verder be richten zullen. SOFIA, 13 Juni. (Reuter) De nieuwe Bul- gaarsche regeering heeft een aantal maatrege len genomen om de staatsmachine sneller te doen loopen. Krachtens een dezer maatregelen wordt het verboden koffie of thee gedurende de dienst uren te drinken. De autoriteiten zijn van meening, dat hier door uren zijn verspild, die veel nuttiger had den kunnen worden gebruikt. Ook aan bezoekers mag voortaan geen thee of koffie meer worden aangeboden, daar ge bleken is, dat bet bezoek hierdoor gerekt wordt. MADRID, 13 Juni. (Reuter). Het conflict tusschen de Catalaansche generaliteit en de re geering te Madrid in verband met zekere Cata laansche wetten, welke men te Madrid onver- eenigbaar acht met de grondwet der Spaansche republiek, neemt steeds ernstiger vormen aan. Zooals bekend heeft het gerechtshof tot hand having van constitutioneele rechten genoemde wetten ongeldig verklaard en wenscht men zich in Catalonië daar niet bij neer te leggen. Thans hebben de Catalaansche Cortes-afge- vaardigden besloten zich uit de Cortes terug te trekken in afwachting van een wijziging der te genwoordige politiek der regeering te Madrid. Uit solidariteit hebben de nationalistische Bas- ken zich bij de Catalanen aangesloten. Het aan tal afgevaardigden, dat thans niet meer aan de beraadslagingen in de Cortes zal deelnemen bedraagt 36, waarvan 14 Basken. In de hoop een regeeringscrisis te kunnen uitlokken, drei gen de socialisten en linksch-republikeinen eveneens uit de Cortes te zullen treden. United Press seint nog, dat in de Fransche grensplaats Cerbere berichten zijn ontvangen, volgens dewelke de toestand zóó ernstig zou zijn, dat waarschijnlijk reeds morgen of uiter lijk overmorgen in alle Catalaansche gemeenten een beweging tegen de centrale regeering zal uitbreken. Mocht Madrid besluiten, geweld te gen Catalonië te gebruiken, dan zou de moge lijkheid niet uitgesloten zijn, dat Catalonië op afscheiding van de Spaansche republiek zou aansturen. Nader wordt bevestigd, dat in Catalonië reeds sedert eenigen tijd plannen in voorbereiding zijn voor een gewapenden opstand en de uitroeping der Catalaansche republiek op 13 of 14 Juni. In verscheiden gemeenten zijn door de burgemees ters wapens uitgedeeld. De leiders der beweging rekenen op den steun van de veldwachters. Den krachtigsten steun ondervindt de beweging van de landarbeiders van de Esquerra-partij. Daarentegen staan de afdeeling Catalonië van de nationale arbeiders federatie en de anarchisten niet achter de be weging. ST. ETIENNE, 13 Juni. (Reuter). Tijdens een te St. Etienne gehouden bijeenkomst van de Fransche oud-strijders-organisatie „Croix de Feu" kwam het gisterenavond tot ernstige onlusten. Ondanks eën uitgebreide afzetting door de politie, die versterkt wa^ door de republikein- sche bereden garde en gendarmerie, trachtten communistische elementen het gebouw, waar de oud-strijders hun vergadering hielden, bin nen te dringen. Zij werden echter door de politie teruggedre ven, doch schoolden steeds weer opnieuw sa men. Op verschillende plaatsen in de stad wierpen de communisten barricaden op en zij wierpen bovendien twee tramwagens omver. De politie werd voortdurend met steenen en andere projectielen bekogeld. Van verscheide ne café's werden de vensterruiten ingeworpen en in een der straten werd een groot vuur aan gestoken. Ondanks den ernst der onlusten maakte de politie niet van de vüurwapens gebruik, doch bepaalde zich ertoe, herhaaldelijk charges met den gummistok uit te voeren. Hierdoor werden 35 betoogers gewond. De po litie telde vijf gewonden. In totaal werden 50 personen gearresteerd. NANKING, 13 Juni. (Reuter.) De verdwenen Japansche vice-consul te Nanking, Koeramoto, is levend aangetroffen bij het graf van de kei zers uit de Ming-dynastie alhier. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. De verdwenen Japansche vice-consul Koera moto te Nanking gevonden. Engeland besluit op het laatste moment toch maar een symbolische betaling aan Amerika te doen. Chineesch schip vergaan. Honderden passa giers verdronken. In Catalonië zijn plannen in voorbereiding voor een gewapenden opstand en de uitroeping der Catalaansche republiek. In Oostenrijk is in verband met de talrijke aan slagen een algemeen offensief begonnen tegen de misdadigers en landverraders. Tijdens een vergadering van de Croix de Feu te St. Etienne hebben ernstige onlusten plaats gehad. Communisten richtten barricaden op en wierpen trams omver. De politie arresteerde 50 betoogers. Missie-vliegtuig van de priesters van het EL Hart in Zuid-Afrika omlaag gestort. Piloot en twee mecaniciens op slag gedood. Gevaarlijk individu, dat jarenlang het Gooi on veilig maakte, ontmaskerd. Mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Am- hem, zal tot burgemeester van Den Haag be noemd worden en wel met ingang van 1 Juli. Het standpunt van den Ned. R. K. Mijnwerkers- bond over de tien pet. loonsverlaging. 1 en 2 Augustus wordt in Den Haag een Congres der St. Gregorius-vereeniging gehouden, gewijd aan de muzikale opvoeding der jeugd. De Eerste Kamer heeft heden aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging der Woningwet en tot credietverleening aan den middenstand. SHANGHAI, 13 Juni (Reuter) Naar eerst thans bekend wordt, had eenige dagen geleden een ketelontploffing plaats op een Chineesch schip. Een gedeelte van het schip zonk onmiddellijk en sleepte eenige honderden personen mee in de diepte. Tot dusver werden 168 lijken gebor gen. PANAMA, 13 Juni. (Reuter) Men vreest, dat het aantal dooden tengevolge van de natuur rampen in Salvador en Honduras de eerste schattingen ver zal overtreffen. Alleen reeds in het gebied rond het meer Ocotopeque wordt het aantal dooden op 2500 geschat. NEW YORK, 13 Juni (V.D.) Volgens alhier ontvangen berichten is de stad Concepcion wederom door een hevigen tornado, den twee den binnen 14 dagen, geteisterd. Ditmaal wer den 50 huizen verwoest. PARIJS, 13 Juni. (Reuter). Naar uit Londen aan de „Echo de Paris" gemeld wordt, zal de Britsche regeering in verband met het jongste Amerikaansche mededeelingen ten aanzien van de oorlogsschulden op het laatste oogenblik toch nog besluiten op 15 dezer een symbolische betaling te doen. Engeland zal dan vervolgens met de Ameri kaansche regeering over de oorlogsschulden in onderhandeling treden. WASHINGTON, 13 Juni. (Reuter.) Caldwell, lid van het Representantenhuis, heeft een mo tie ingediend waarbij het presidium van het Huis wordt gemachtigd, de mogelijkheid te be- studeeren om de oorlogsschulden te doen be talen in tin. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 76332 .Vorige stand: 764

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1