BELANGRIJKE VISITES HITLER BU mssoimi ■HLjS iiil» mm m Duce en Führer in Venetië Het gevecht bij Maagdenburg 1 Het nieuws van heden Moratorium afge kondigd DOOR REUSACHTIGE ME NIGTE VERWELKOMD TUSSCHEN STAHLHELM EN SA. DE BAROMETER VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 14 JUNI 1934 Avondblad DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Goebbels te Warschau Dr. Joseph Goebbels MKkmÊBÈïïm Mussolini Keizer Kang Teh naar Tokio KARD. FAULHABER'S BOEK Nog steeds verboden Het mum Onrustig Cuba Transportarbeiders dreigen met een algemeene staking Een woelige avond te Cannes Communisten betoogen weer tegen de Croix de Feu" De arbeidsconflicten in de V.S. Hedenmiddag zullen beide staats lieden de besprekingen beginnen De Italiaansche pers enthousiast Seldte: „Ik heb trouw gezworen aan Hitlerin het vaste ver trouwen, dat ook zijn man nen hun beloften zou den houden" Duitsche pers weet van niets Seldte mmmsm Hitier Koude en sneeuw in Argentinië Wederom een aardbeving Altaarvernielers ge vonnist Twee S.A.-mannen tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeld DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ook Dawes- en Young-leeningen getroffen Voor het behoud der nat. regeering Verklaring van 50 conservatieve parlementsleden Korte berichten ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18793 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Er worden op het oogenblik belangrijke ministerieele visites afgelegd. De Duitsche rijksminister voor propaganda en volks voorlichting dr. Joseph Goebbels is naar de Poolsche hoofdstad Warschau vertrokken en heeft daar voor de „vereeniging van intellec- tueelen" een rede gehouden over „Het natio- naal-socialistische Duitschland als factor van den Europeeschen vrede". Aanvankelijk schijnt het plan te hebben bestaan, dat generaal Goe- ring naar Warschau zou gaan, doch als export artikel is Goering zoo mogelijk nog minder ge schikt dan Goebbels. Trouwens in Frankrijk heeft men zich al erg genoeg opgewonden over het feit, dat de vroeger zoo gedweeë bondgenoot Polen in dit tijdsgewricht en onder de huidige omstandigheden het oor wenschte te leenen aan een propaganda-speech van Goebbels. Po len schijnt er op uit te zijn, telkens opnieuw Frankrijk te toonen, dat het in staat is zijn eigen weg te gaan en als groote mogendheid niet meer in het Fransche looprek wenscht te waggelen. De reis van Barthou naar Polen heeft hieraan niets kunnen veranderen, zooals geble ken is uit Polens stemonthouding ten opzichte van de gewijzigde resolutie-Barthou te Genève, uit de wrijvingen tusschen Polen en Tsjecho- Slowakije, en thans weer uit het aanhooren van den Duitschen gast. Van Duitsche zijde is van het bezoek van Goebbels aan Polen nogal Veel ophef gemaakt. Dit ligt geheel in de lijn Van de Duitsche tactiek, welke het tusschen Duitschland en Polen getroffen accoord pleegt uit te spelen als een onwederlegbaar bewijs van den Duitschen vredeswil. Ook in Warschau heeft Goebbels weer met nadruk van dien vre deswil gesproken. Het is intusschen opvallend, dat Polen wel zeer beleefd, maar toch onmis kenbaar gereserveerd tegenover den Duitschen redenaar is opgetreden. Pilsoedski vertrok naai zijn landgoed en liet zeggen, dat hij zich te ziek voelde om Goebbels persoonlijk te ontvangen, en het Poolsche telegraaf agentschap geeft van Goebbels' redevoering slechts een zeer summier excerpt. Polen vindt 't heel aardig Duitschland af en toe uit te spelen om zijn zelfstandige po litiek voor Frankrijk te accentueeren, maar is toch niet zonder meer bereid den vroegeren Duitschen tegenstander, ook al is de Corridor- quaestie voor tien jaar van de baan gescho ven, als een bloedsbroeder te „dutzen". Hel Derde Rijk heeft door het verdrag met Polen wel een steen in den Franschen muur rond Duitschland wat losser weten te peuteren, maar het moet zich vooral niét verbeelden, dat het dezen steen zoo maar in de hand zou kunnen nemen om hem Frankrijk naar het hoofd te smijten. Belangrijker dan het nog al koeltjes ver- loopen bezoek van Goebbels aan War schau schijnt dat, wat Hitier aan Mus solini gaat brengen. Het is niet duidelijk van wie het initiatief voor deze samenkomst der beide staatslieden te Stra is uitgegaan. Werd het door Hitier genomen dan zou men er een poging in kunnen zien om Italië voor de Duit sche politiek te winnen en het politieke front tegen Duitschland te doorbreken. Italië, dat zeker niet onwelwillend staat tegenover dé Duitsche gelijkgerechtigdheid en de wijze, waar op het Derde Rijk deze practisch toegepast wenscht te zien, moet niets hebben van de Duitsche politiek tegenover Oostenrijk, waarmee Italië een economisch-politiek accoord heeft gesloten. Tegen een gelijkschakelng van Oos tenrijk zal Italië zich met hand en tand blijven verzetten, omdat het aan den Brenner den Duitschen adelaar een te gevaarlijken vogel Vindt. Het is wel merkwaardig, dat in Oosten rijk een nieuwe terreurstorm der Nazi's is op gestoken, vlak vóór de samenkomst van Hitier en den Duce. Moet de Duitsche politiek tegen Oostenrijk opgeschroefd worden tot een waar devol handelsobject bij de komende besprekin gen? Is het initiatief voor deze samenkomst van Mussolini uitgegaan, dan zou men het kun nen beschouwen als een manoeuvre van Italië om te voorkomen, dat Frankrijk, dat te Ge- Mi HjaH nève weer zijn zin heeft gekregen, alleen aan de touwtjes blijft trekken,.... tot ze afknap pen. Italië heeft evenals Engeland herhaalde lijk willen bemiddelen in de Fransch-Duitsche controverse, maar zonder veel succes. Alleen baron Aloisi heeft door het compromis betref fende de stemming in het Saargebied iets be reikt. Het heet nu, dat Mussolini zal pogen Duitschland terug te brengen naar den Volken bond, en het Oostenrijksche vraagstuk en de ontwapeningskwestie zal bespreken. Of uit dit onmiddellijk contact tusschen den Duce en den „Führer" tastbare resultaten zullen voort vloeien, dient te worden afgewacht. De ver wachtingen schijnen wel in die richting te gaan, want Hitier wordt vergezeld door den Duit schen minister van buitenlandsche zaken von Neurath, terwijl Mussolini baron Aloisi en den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken Suvich aan de besprekingen zal laten deel nemen. TSJANGTSJOEN, 14 Juni. (Reuter). De broer van den keizer van Japan, prins Tsjitsji- boe, die sedert eenigen tijd te Tsjangtsjoen ver toeft, heeft aan keizer Kang Teh (Poe Yi) van Mandsjoekwo namens zijn broer, den keizer van Japan, een uitnoodiging overhandigd om naar Tokio te komen voor een persoonlijke ge- dachtenwisseling met de Japansche regeering. Keizer Kang Teh heeft de uitnoodiging aan genomen. De Katholische Korrespondenz te Münster ontving van de Oberban I Südbaden opdracht om een bericht te publiceeren, dat tot opschrift draagt: „Weg met de reactie!" In bedoeld bericht wordt medegedeeld, dat er geen sprake van is, dat het verbod om het boek van Kardinaal Faulhaber te verkoopen, zou zijn opgeheven. M VERWACHTING: Zwakke tot ma- g tigen, Westelijke tot Noordelijken wind, half tot zwaar bewolkt, later afnemende bewolking, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste stand: 766.6 te Thorshavn. Laagste stand: 752.5 te Stockholm. SE H Zon op 4.40 onder 9.21 - Licht op 9.51 EE EE Maan op v.m. 6.20 onder nam. 11.25 EE HAVANNA, 14 Juni. Van socialistische zijde is gisteren bekend gemaakt, dat plannen ontworpen zijn voor de afkondiging van een algemeene staking der transportarbeiders op Zaterdag en Zondag a.s. ter belemmering van de plannen van de A.B.C., die Zaterdag en Zondag een massa-betooging wil houden. In de provincie zijn gisteren ongeregeldheden voorgekomen in verband met demonstraties van studenten en communisten, welke gericht waren tegen de organisatie A.B.C. De regeering heeft met krachtige hand de orde overal her steld. Verschillende agitatoren werden gearres teerd in de provincie Santa Clara, nadat daar een botsing was voorgekomen tusschen politie en stakende arbeiders uit de tabaksindustrie. In Matanzas heeft de militaire macht de be waking van de gevangenis op zich genomen, na dat gepoogd was de gevangenen te bevrijden. CANNES, 14 Juni. (Reuter). De voorzitter van de „Croix de Feu", kolonel de la Rocque, heeft gisteren in een door 1500 personen bezochte ver gadering het woord gevoerd. De communisten hadden een protest-vergade ring uitgeschreven, welke door 500 personen werd bezocht. Na afloop van de vergaderingen moest de po litie, versterkt met gendarmerie, ingrijpen. De communisten wierpen met steenen en bran dende flesschen petroleum; bovendien hadden zij een barricade opgericht, welke stormender hand moest worden genomen. De commissaris van politie en een aantal agenten liepen brandwonden op. De materieele schade is aanzienlijk, vele ven sters werden vernield en muren omver gerukt. Omstreeks middernacht was de orde hersteld. Een dertigtal personen is gearresteerd. WASHINGTON, 14 Juni (Reuter) De re geering heeft aan het congres een wetsontwerp doen toekomen, waarbij Roosevelt gemachtigd wordt commissies te benoemen, die belast zul len worden met het instellen van een onder zoek, wanneer conflicten tusschen werkgevers en werknemers uitbreken. Deze commissies zullen ook de bevoegdheid krijgen geheime verkiezingen uit te voeren van vertegenwoordigers der arbeiders, welke dan met de werkgev,."s zullen onderhandelen over loon- en andere kwesties. MüNCHEN, 14 Juni. (Reuter). Heden morgen om 8.20 uur is Rijkskanselier Adolf Hitier met zijn gevolg van het vliegveld Miinchen-Oberwiesenfeld ge start naar Venetië, alwaar hij een on derhoud zal hebben met Mussolini. In het gevolg van Hitier bevinden zich: Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Von Neurath, Rijksperschef en S. S. Gruppenfueh- rer Dr. Dietrich, Adjudant Brueckner, Ober- fuehrer Schaub en de persfotograaf Hoff mann. Verder als vertegenwoordigers van het Duitsche departement van Buitenlandsche Zaken Ministerialrat Thomson, die tevens als tolk fungeert en gezantschapsraad Von Kot- ze. Het gezelschap is in twee vliegtuigen ver trokken. Woensdag was reeds een vliegtuig met de leden van de Rijkspersafdeeling Bu reauchef Dresler en chef van dienst der N. S. K. Suendermann, benevens den chef-redacteur en Sturmbannfuehrer Berndt van het Deut sche Nachrichten Bureau, naar Venetië ver trokken. Stralende zonneschijn en een prachtige blau we hemel dragen er toe bij om de ontmoeting tusschen Mussolini en Hitier tot een luister rijk feest te maken. Gistermiddag is de Duce, vergezeld van graaf Ciano en onderstaatssecretaris Suvich te Stra aangekomen. Toen Mussonni door het Groote Kanaal voer, werd hij van alle kanten levendig toegejuigd. Een groote rij versierde motorbooten volgde de boot van den Duce. Op het vliegveld San Nicolo waren reeds vroeg in den morgen alle toebereidselen ge troffen voor de ontvangst van het vliegtuig uit München, waarin de Rijkskanselier zich be vindt. Tegen 9 uur begaf Mussolini zich met zijn gevolg naar het vliegveld, waar reeds een reusachtige menigte de komst van het Duitsche vliegtuig afwachtte. Om 10.10 arriveerden Rijkskanselier Hit- Ier en de Duitsche minister van Buiten landsche Zaken Von Neurath te Venetië. Mussolini heette de beide staatslieden hartelijk welkom. De twee „leiders" bega ven zich vervolgens gezamenlijk naar het Gran Hotel, waar de Duce van zijn gast afscheid nam. Mussolini keerde naar zijn villa te Stra te rug, terwijl Hitier ii\ het Gran Hotel bleef. Vanmiddag zal de Duce in de villa t? Stra een noenmaal geven ter eere van den Rijks kanselier, en in den loop van hedenmiddag zullen de beide staatslieden hun eerste onder houd hebben. Reuter meldt omtrent Hitler's aankomst op Er worden telkens nog nieuwe berichten be kend over het incident tusschen Stahl- helm en S. A. De opperste leider van den Stalen Helm, Rijksminister Seldte, had te Schoenebeek bij Maagdenburg parade gehouden en een korte rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Ik had dezer dagen gelegenheid met den leider Adolf Hitler te spreken. De leider zeide mij, dat hij zich zou houden aan de over eenkomst van 28 Maart en geheel aan de zijde van den N.S.D.F.B. stond. Ik heb den leider Adolf Hitler in mijn hoedanigheid van leider van de oude Stalen Helm trouw gezworen en wij zullen hem trouw blijven, in het vaste ge loof dat ook mijn kameraden hun woord houden kon ik deze belofte doen. Verander uw sol datenmoed in burgermoed. Een ieder wende zijn volle kracht aan om te vereffenen wa,t ons scheidt. Tenslotte geef ik u deze dringen de vermaning: Laat u door de kleinzieligheden van iederen dag niet verdrieten en den moed ontnemen om mede te werken tot den grooten opbouw van ons vaderland, tot eenheia van het geheele volk in den geest van het welzijn van de geheele natie." Tot zoover de toespraak van Seldte. Direct daarop vertrok hij weer naar Berlijn. Wat ge beurde er toen? De Duitsche bladen en ook de correspondenten der Nederlandsche bladen in Berlijn weten verders niets positiefs te melden. Zij hebben alleen voor zich liggen de volgende verklaring van de Staatspolitie van het regee- ringsdistrict Maagdenburg: „Naar aanleiding van de kameraadschappelijke bijeenkomst van de Stalen Helm (N.S.D.F.B.) is het gisteren (Zondag) tot incidenten gekomen. Officieel is het onderzoek naar de oorzaak daarvan niet gesloten. Men vermoedt echter, dat weer provo cateurs aan den gang zijn geweest. Vóór het officieel onderzoek is afgeloopen kan ook offi cieel geen conclusie worden getrokken uit het gebeurde. Alle volksgenooten zijn verplicht energiek op te treden tegen eventueele versprei ders van geruchten". De correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn teekent bij dit nietszeggend communiqué terecht aan: „De staatspolitie af deeling regeeringsdis- trict Maagdenburg zou het wellicht den volks genooten hebben vergemakkelijkt „energiek op te treden tegen eventueele verspreiders van ge ruchten" indien zij duidelijker had medegedeeld waarin de incidenten eigenlijk hebben bestaan. Immers als de volksgenooten zouden weten wat er eigenlijk gebeurd is, zouden zij ook kunnen controleeren wat gei ichten zijn en wat niet." Wij weten iets meer. Uitgelekt was reeds, dat Seldte op zijn automobieltocht naar Berlijn uit gefloten was door voorbij marcheerende Hitler- jeugd. De „United Press" vertelt thans uit vertrouw de bron het volgende: Er ontstond rondom den auto van minister Seldte een regelrecht gevecht. De ministerieele auto werd met steenen beko geld. Een tweede auto, waarin Seldte's staf zat, werd omgeworpen. Het gevecht tusschen Stahl- helm en Hi tier jeugd ging verder. Aansnellende S.A.-mannen ondersteunden de Hitlerjeugd en vochten mee. Er werden meerdere tegenstan ders gewond. Ook werd er een schot afgegeven. De overval had plaats in een streek, waar alleen welvarende landbouwers wonen. De Hitlerjeugd was kwaad, omdat overal plakkaten waren aan geslagen, aan schuttingen, huizen, boomen, waarop de rede van Seldte werd aangekondigd. De jongelui trokken overal de plakkaten af en begonnen, toen de auto's van Seldte naderden, te fluiten en te jouwen. Er liepen leden van den Stahlhelm langs den weg, die daartegen opkwa men. De Hitlerianen verweten hun tegenstan ders, dat zij het Hitlervaandel niet hadden ge groet. Door de woordenwisseling opmerkzaam geworden, kwam nu een S.A.-troep aansnellen en er ontwikkelde zich een hevig gevecht, waar aan de gendarmerie geen einde kon maken. Pas toen de per telefoon uit Maagdenburg geroe pen S.A.-groepsleider Schroymüller aankwam, gelukte het tenslotte de strijdenden te scheiden. De Rijksarbeidsminister Seldte was intusschen naar Berlijn doorgereisd, waar hij denzelfden avond nog Hitier opzocht en bij hem ten scherp ste protesteerde tegen de behandeling zijner persoon door de Hitlerjeugd. Tot zoover „United Press". Dit incident is gee: symptoom alléén meer van den haat tusschen S.A. en Stahlhelm, het is een soort uitbarsting tusschen den Stahlhelm, die, steunend op zijn eere-voorz., Rijkspresident, Generaal Veldmaarschalk von Hindenburg, wan hopig strijdt om zijn voortbestaan en de S.A., die alleen het rijk in het Rijk wil hebben en niets dan verachting koestert voor de organisa tie der „bordpapieren helmen'', zooals de Stahl helm in de wandeling der S.A. wordt genoemd. het vliegveld San Nicolo nog de volgende bij zonderheden. Het Duitsche vliegtuig, de „Immelmann D. 2600", waarmee het Duitsche gezelschap uit München op het vliegveld San Nicolo aan kwam, werd vergezeld door vliegtuigen van de Italiaansche luchtmacht Adolf Hitler stapt# het eerste uit het toe stel en ging op Mussolini toe, die op eenige schreden afstand van het vliegtuig had plaats genomen, omgeven door hooggeplaatste per sonen. Mussolini verwelkomde den Rijkskanselier en beide staatslieden schudden elkaar hartelijk de hand. Hitier begroette vervolgens den Duit schen gezant te Rome, von Hassell. Daarna verlieten de andere Duitsche gasten de beide vliegtuigen, o.a. de minister van bui tenlandsche zaken, Freiherr von Neurath, de Rijksperschef, Dr. Dietrich, de Adjudant van den Rijkskanselier, Brueckner en zijn tweede Adjudant Schaub. Mussolini begaf zich met den Rijkskanselier terstond naar de gereed liggende motorboot, waarin beiden plaats namen. De motorboot voer eerst langs een flottielje torpedobooten, waarop de bemanningen in witte uniformen stonden opgesteld. De tocht ging verder langs het Dogen-paleis en door het Groote Kanaal naar het Gran Hotel, waar de motorboot aanlegde. Hier nam de Duce, zooals boven reeds ge meld, afscheid van den Rijkskanselier en begaf zich naar de villa Pisani te Stra. Deze villa is een der beroemdste patriciërs huizen van Venetië uit de zeventiende eeuw, rijk versierd met fresco's. De villa ligt in een prachtig park, dat be roemd is door zijn waterwerken en standbeel den, welke door d'Annunzio in zijn roman ,,Het Vuur" zoo levendig beschreven zijn. Het buiten bevond zich o.a. in bezit van Napoleon I, die aldaar herhaaldelijk met Jo- séphine de Beauharnais vertoefde. De villa ging vervolgens over in het bezit van den vice-koning van Italië, Eugenius de Beauhar nais, behoorde later aan het Italiaansche ko ningshuis en is thans staatseigendom. Venetië is inmiddels volop met vlaggen ge tooid en van alle zijden werden de beide staatslieden geestdriftig toegejuicht. Alle Italiaansche bladen brengen hedenmor gen op de voorpagina in groote letters het bericht over de ontmoeting tusschen Mn isoli- ni en Hitler, met portretten van beide staats lieden, uitvoerig commentaar en hartelijke woorden van welkom. De „Popoio d'Italia" schrijft: Hitler is de man, die Duitschland bevrijd heeft uit het tijdperk der politieke zwakte en het thans geleid heeft naar een beter lot. De ontmoeting tusschen beide staatslieden kan met hoop en vertrouwen tege moet worden gezien. Het Italiaansche volk verwelkomt den leider van het groote Duitschland. Het vernieuwt de uitdrukking van sympathie welke zich reeds ge vormd heeft tusschen de zwart- en de brumhem- den op den dag, waarop de strijd om de vernieu wing van hun rijk is begonnen. BUENOS AIRES, 14 Juni (V.D.) Een felle sneeuwstorm en een koudegolf teisteren thans Patagonië en blokkeeren de passen over den Andes naar Chili. In de lager gelegen deelen van Argentinië is 't weer gisteren eenigszins minder koud geworden. In San Pacho, waar de bevolking reeds tengevolge van de aardschokken voor 't over- groote gedeelte dakloos was geworden, heeft een tweede aardbeving gisteren de enkele nog overeind staande gebouwen verwoest. De regee ring heeft thans maatregelen genomen tot het onderbrengen van de 5000 vluchtelingen uit deze stad in de nabijliggende steden. Het Schoffengericht te Aken heeft urenlang met gesloten deuren behandeld de zaak tegen 4 jeugdige personen uit Herzogenrath, S.S. en S.A.-mannen, wegens de bereids vermelde ver nieling van een allaar aan de grens te Kerk rede, aan den z.g. Groenen Weg, in den nacht vóór H. Sacramentsdag. Van dit altaar zou de zegen met het Allerheiligste gegeven worden Twee beklaagden werden vrijgesproken. De an deren werden ieder veroordeeld tot 6 weken ge vangenisstraf wegens godslastering, vernieling en het verstoren der orde. DUITSCHE RIJKSBANK KONDIGT VOL LEDIG MORATORIUM AF. RIJKSKANSELIER ADOLF HITLER EN VON NEURATH ZIJN HEDENMORGEN TE VE- NETIë AANGEKOMEN. Vijftig conservatieve parlementsleden hebben een verklaring afgelegd, waarin zij op het be houd der nationale regeering aandringen. De Fransche generaal Weygand zal een bezoek aan Londen brengen om besprekingen te voe ren met den Engelschen generalen staf. Communisten hebben te Cannes wederom be toogd tegen de leden van de Croix de Feu. Ged. Staten van Noord-Holland zullen B. en W. van Amsterdam tot een bespreking over de nieuwe begrooting voor 1934 ui noodigen. Haarlemsche rechtbank heeft den 24-jarigen pleger van een moordaanslag tot 3 jaar gevan genisstraf veroordeeld. H. M. de Koningin vertrekt 23 Juni voor eeni ge weken naar Zwitserland; de Prinses vertrekt hedenavond naar Engeland. Bij de mijnen zal een loonsverlaging van vijf procent ingaan 1 Juli a.s. Vergadering van R. K. patroons in het hotel café-restaurant-bedrijf. BERLIJN, 14 Juni (Reuter). De Rijksbank heeft een volledig mora torium afgekondigd, waarbij o.a. ook de Dawes- en Youngleeningen getroffen worden en de transfer van baar geld. Het moratorium zal op 1 Juli a.s. in werking treden en zes maanden van kracht blijven. LONDEN, 14 Juni. (Reuter). Volgens de dag bladen hebben meer dan 50 conservatieve par lementsleden, waaronder Sir Austen Chamber lain, een verklaring gepubliceerd, waarin zij zich uitspreken voor het behoud van een nationale regeering en voor het oprichten van een natio nale partij. In de verklaring wordt o. a. gezegd, dat een weder optreden van de oude conservatieven en de oude liberalen als elkander bestrijdende te genstanders van een socialisme een ramp zou zijn. Een aantal conservatieven moet een ondertee- kening van deze verklaring van de hand hebben gewezen, omdat zij van oordeel zijn, dat de te genwoordig in de nationale meerderheid veree- nigde partijen hun zelfstandigheid moeten be waren. De bekende ZWeedsche ontdekkingsreiziger Sven Hedin heeft het doel van zijn expeditie in China bereikt. Hij is te Oeroemtsji in de provincie Sinkiang aangekomen. Sven Hedin is# voornemens binnen eenige dagen te vertrekken voor de terugreis naar Zweden. In den staat Oaxaca is de bliksem ingeslagen in een boerderij, waardoor zeven mannen, vier vrouwen en dertig stuks vee werden gedood. Te Keulen zal binnenkort een nieuwe oud- Katholieke kerk in gebruik worden genomen. Men is van plan nog een kerk te bouwen, daar het aantal oud-katholieken in de laatste maanden sterk toeneemt. Stand op Donderdag 1 uur n.m 761.6 .Vorige stand: 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1