i Stadsnieuws 1 -1 I SPORT EN WEDSTRIJDEN e t MILITAIRE CREDIETEN IN FRANKRIJK VRIJDAG 15 JUNI 1934 Twee culturen Feest in Asselt Doumergue spreekt En de vrede VEREENIGING „HAERLEM" Interessant jaarboek op til Gevonden dieren en voorwerpen Boete in plaats van gevangenisstraf VRAGENBUS PAARDENSPORT "iilll DAMMEN HAARL. R.K. DAMBOND R.K. Damclub Gezellig Samenzijn J. Zurel behaalt bet derde klasse clubkampioenschap WATERPOLO H.V.G.B.NEREUS 1—1 Het oude kerkje Interieur van de kerk te Asselt HaarlemDe Ham 120 Sdfiolieren-stedenwedstrij d HaarlemAmsterdam HONKBAL Programma overzicht De kerk te Asselt School-negentallen CRICKET VAN BAT EN BAL Rood en Wit op den goeden weg VOETBAL StormvogelsVelocitas Debat in de Fransche Kamer. Ver- geefsche verzetpogingen der socialisten WISSELKOERSEN Zal iedere oorlog der toekomst noodwendig een Fransch-Duitsche oorlog moeten zijn? Pierre Bise, die eenige geschriften wijdde aan de geschiedenis der antieke wijs begeerte en zich bijzonder verdiepte in de po litieke opvattingen van Heraklites van Ephese, acht de tegenstelling der beide voornaamste cultuurvolken van het Europeesche vasteland onverzoenlijk. Hij deed een dik boek verschij nen, getiteld „Le Cauchemar Allemand" en Uitgegeven bij de Editions Civis te Lausanne, waarin hij alle bezwaren samenvat, die een rechtgeaard Franschman onzer dagen maar eenigermate kan koesteren tegen het na-oer- logsche Duitschland en wel speciaal tegen het Hitler-regiem en de rassentheorie, waarop dit zich beroept. Zulk een protest heeft uiteraard Veel meer van een schotschrift dan van een betoog en de schrijver, weinig bevreesd voor het gebruik van groote woorden, drukt zich dan ook Uit met een pamfletaire duidelijkheid. Alleen reeds de titels zijner hoofdstukken, waarin Berlijn wordt vergelegen bij Carthago, bij Babyion, bij Sodoma en bij Ninive, zeggen voldoende, dat men hier te doen heeft met een anti-Duitsch werk, waarin het streven naar objectiviteit minder groot is dan het streven naar overtui gende argumenten. Of dit werk dan ook den wereldvrede bevorderen zal, is een zaak, die men met alle recht betwijfelt. Toch is „Le Cauchemar Allemand" niet een boek, dat men a priori ter zijde kan schuiven als een waardeloos arsenaal van „Gruwelpro paganda". De auteur is een verstandig man, door hartstocht verleid, maar niet geheel verblind. Hij mist alleen het noodige gevoel voor humor om waarlijk ironisch te kunnen zijn en wordt dientengevolge hinderlijk grof in zijn spot over Duitsche toestanden, die hij weergeeft zonder een blad voor den mond te nemen. Wij moeten dan ook waarschuwen, dat er in dit werk bladzijden staan, die het streu- ste voorbehoed gebieden. Met name de schets over de uitspattingen der Berlijnsche uitgaande Wereld is in haar ruw realisme geen lectuur voor onervarenen. Deze schets had bovendien achterwege kunnen blijven, omdat de huidige regeering aan de openbare ontucht in de groote Duitsche steden paal en perk heeft geste'd. Pierre Bise heeft Duitschland bereisd in ver schillende stadia van het na-oorlogsche tijd perk en zijn argumenten zijn grootendeels ontleend aan persoonlijke waarneming en er varing, zoodat het boek inderdaad levendig is maar de auteur had méér oog moeten hebben voor de goede eigenschappen van zijn vijand; dit zou hem sympathieker hebben gemaakt in de oogen van neutrale lezers. Hij vangt aan met een aannemelijke uiteen zetting over de twee culturen, waarbij welis waar de Fransche beschaving verre zijn voor keur geniet, doch de Duitsche toch niet geheel versmaad wordt. Dit rustige begin geeft don lezer vertrouwen, mede door de scherpzinnig heid van de contrast-teekening. Zoo stelt hij de oorspronkelijkheid van Fransche uitvinders tegenover de practische aanwending van ander mans vondsten bij de Duitschers; inderdaad een opvallende tegenstelling van den aard der beide volken. Hij schrijft: „Is de Duitscher al een veroveraar, hij heeft niets van den ontdekkingsreiziger. Hij wacht, tot anderen een land hebben ontdekt en zelfs reeds gekoloniseerd, om het dan te veroveren, zoo mogelijk door kracht van wapenen. Aan den zelfden aanleg gehoorzaamt de Duitscher, wan neer hij met een overigens geraffineerd prac- tisch inzicht de wetenschappelijke uitvindingen zijner buren als handelsartikel exploiteert." Pierre Bise is vrijdenker en republikein. Hij steekt dit niet onder stoelen of banken. Ook dit Werkt mee aan de bepaling zijner houding te genover het „bruine gevaar." Het tweede en grootste deel van zijn boek is geheel gewijd aan de huidige toestanden in Duitschland, die vol gens den auteur onverdraaglijk zijn, zoodat dit gedeelte van zijn werk ten algemeenen titel voert: „La Résignation Impossible", d.w.z. dat Frankrijk onmogelijk berusten kan bij de Duit sche bruinhemderij en nare gevolgen, volgens Bise een gevaar en een aanfluiting voor de gan- sche beschaafde menschheid. In het derde deel voorspelt de auteur dan ook een nieuwen Fransch-Duitschen oorlog. Hij acht weliswaar den wereldvrede een hoog goed, waarnaar algemeen gestreefd moet worden, maar beschouwt Duitschland als een spelbreker bij deze strevingen en beëindigt zijn lang betoog, dat 489 bladzijden beslaat met de volgende ti rade, die niets te wenschen overlaat aan dui delijkheid „Frankrijk, wees bereid, want de oorlog is eeuwig! Hij is de vader en de vorst van het heelal. De wijsbegeerte verheerlijkt de deugden van dezen tragischen heerscher, die een moordend dynamisme paart aan een be vruchtende energie. Hij stapelt de beschavingen in histori sche lagen boven op elkander. Onverbiddelijk offert hü den eenling op aan de soort, den zwakke aan den sterke, en terwijl alles duizelt, wankelt en ineenstort, herschept hij onophou delijk het leven. Onze menschheid kan zich niet onttrekken aan de strengheid zijner wet. De menschheid draagt in zich de kiemen der aan staande vernietiging en kan niet voortbestaan zonder gedurig zichzelf te slachtofferen." Men kan niet direct zeggen, dat de schrijver oorlogszuchtig is, maar hij beschouwt den oorlog als een onafwendbaar noodlot der menschheid, waaraan geen enkel volk zich kan ontrekken. Hierin deelt hij de meening van zijn geliefden wijsgeer Heraklites van Ephese, die immers zei- de: ..De strijd is de vader en de vorst van alle dingen." Tot op zekere hoogte moet men met deze be wering instemmen, maar haar interpretatie, zoo als Pierre Bise die geeft, is op zijn zachtst ge zegd roekeloos. Daar bestaat een fundamenteele Fransch-Duitsche tegenstelling; de twee volke ren zijn niet alleen door een rivier, maar door een belangrijk stuk wereldgeschiedenis van el kander gescheiden. Ook dit valt niet met vage broederschapsleuzen te ontkennen. Doch het inzicht in deze waarheden moet de Volkeren waarschuwen tegen het oorlogsgevaar en niet in het harnas jagen. Het boek van Bise, die soms rake dingen zegt, maar vaker een dol- driftigen toon aanslaat, is als opruiend geschrift afkeurenswaardig en als schotschrift ignobel, den wijsgeer onwaardig. Merkwaardig is, dat het in toon het meest overeenkomt met de wer ken vanden Duitscher Nietzsche, wiens in vloed onmiskenbaar is bij de theoretici van het nationaalsocialisme, maar ook bij dezen feilen bestrijder. De geest van Montaigne of Descar tes doet den Franschman meer eer aan, om nu maar te zwijgen van den geest van Bossuet of Pascal. DOM MUET Donderdagavond was de Vereeniging „Haer- lem" in vergadering in de Hoofdwacht bijeen. Na de thee kregen we de als altijd opgewekte opening van voorzitter Tadema, die „de kwali teit boven de kwantiteit" stelde. Jammer was het ledental iets gezakt. Ook al gevolg der tij den, maar bij alle gewild „modernisme" heeft „Haerlem" nog het volle recht van bestaan. On danks den maatschappelijken toestand bleef de belangstelling bij vergaderingen, tentoonstellin gen enz. der leden onverflauwd. Over het zeer goed geredigeerde jaarverslag van secretaris Dij- kema zeggen we heel weinig, omdat we daarop bij het verschijnen van het jaarboek terug ko men. Herinnerd werd aan 't vertrek van het bestuurslid M. de Jonge van Ellemeet, Rijksar chivaris en de bevordering van voorzitter Ta dema tot Officier in de Oranje-Nassau, waar mede tevens de vereeniging een blijk van er kentelijkheid kreeg. Daarop bracht drs. Rutgers van der Loeff het financieel verslag uit. Er is een klein batig saldo van circa 38, terwijl het Bouwfonds niet zal vallen onder de wet op de dood hand. De penningmeester werd na gunstig rapport der commissie van het nazien der boeken onder dankzegging gedechargeerd. In de commissie werden gekozen de heeren Saori en C. L. F. Sarlet met de heer Voll als plaatsvervanger. De drie aftredende bestuursleden werden bi) acclamatie herkozen. De heeren Tadema, Dfjke- ma en Dumont namen dat onder dankzegging voor betoond vertrouwen aan. Mededeelingwerd gedaan van wat in het jaar boek zal verschijnen o.a. een lijst met memorie en kaarten van de bewoning van Groote Markt, Gr. Houtstraat en Anegang vóór 80 jaar. Op het programma staat o.a. een voordracht over Haar lem vóór een halve eeuw, een wandeltocht over Elswout, bezoek aan de Waalsche Kerk met le zing van mevr. Sterck over het Begijnhof en de Begijntjes. Besloten werd tot een trip naar Hoorn. In petto wordt gehouden een tocht naar Sassenheim en de ruïnes van Dever en Teylin- ger. Getracht zal worden een jeugdafdeeling op te richten. Een prachtig portret van den oud voorzitter, wijlen den heer de Breuk hangt sinds eenige dagen in de vergaderzaal. Het is een meesterstuk van Willem Maris. De heer W. Kloeke hield een zeer gemoedelijk speechje uit het Zwolsche verleden. Verder kwamen bij de rondvraag ter sprake de panden Warmoesstraat 15 (de gevel met de knik) en Korte Spaarne 15, de vleeschhal Brederode enz. A. Zwiers, Papentorenvest 20, dop van een autowiel; G. Kamp, Rustenburgerlaan 44a rd., abonnement; J. Groeneveld, Slachthuisstraat 13, rd., actentasch m. i.; P. v. Fijnen, Brouwersstr. 62, beursje; P. Peute, Mr. Joostenlaan 15, broche; H. Konbuur, Delftstraat 15. boek je; G. Peper, Essenstraat 24, 2 capes; A. de Vries, Floresstraat 27, ceintuur; P. J. van Kes- sel, Plein 5, zegels in enveloppe; P. Marsbergen, Jacob Geelstraat 28, gewicht; Dr. Kok, Raam- singel 28, hond; A. Vermeij, Tetterodestraat 126, jas; Smit, Lange Lakenstraat 23, kaart (maat schappelijk hulpbetoon); F. van Hasselt, Ooster- houtlaan 9, medaille; D. Smit, Bromostraat 15, muts; P. Ruijs, Pleiadenstraat 39, portemonnaie m. i.; J. Wamelink, Schermerstraat 20, rijwiel- belastingplaatje; A. van Soest, Bisschop Otto- straat 11, idem; H. Veldkamp, Groot Heiligland 50, idem; L. Ruijchrok Dr. Schaepmanstraat 37, schoentje; Bureau van Politie, Smedestraat, sleutelbos; scheermes; rozenkrans: M. Hijboer, Elzenplein 24, schroevendraaier; J. Rijkenboer, van Dortstraat 34; vulpen. Het Hof te Amsterdam deed heden uitspraak in hooger beroep van een vonnis van de Haar- lemsche Rechtbank, waarbij de voormalige pro curatiehouder, thans waarnemend directeur van „Dominium Patriae", P. K., was veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Het Hof vernietigde het vonnis van de Haar- lemsche Rechtbank en, opnieuw rechtdoende, overwegende, dat hij het hem ten laste gelegde heeft gepleegd, vrij van eigen belang, daarvan zelf geen voordeel heeft gehad of heeft willen hebben, doch handelde in het vermeende be lang van zijne Maatschappij en in aan merking nemend overigens de omstandigheden waaronder hij handelde, veroordeelde P. K. tot een geldboete van ƒ250. Naar aanleiding van de vraag omtrent visch- bakken meldt men ons het volgende: Vermoedelijk ligt de fout wel in het niet heet genoeg laten worden van de olie alvorens de visch in de pan te doen. De olie moet zoodanig verhit worden tot dat er licht blauwe damp van opstijgt. Natuurlijk moet de koekepan goed schoon zijn. Deze mag echter nooit met soda gereinigd worden daar dit de pan te schraal maakt Wil steller of stelster der vraag de visch in boter bakken dan moet deze vooraf geklaard worden, d.w.z. zachtjes oplossen zoodat de ge smolten boter helder is en pekel enz. verwijde ren. Het gaat echter ook wel in versche boter, doch in beide gevallen moet de boter ook vol doende verhit zijn, dit is tot het begint te dam pen. Vraag 1.: Hoe heet de Duitsche consul te Amsterdam? 2. Wat is het adres en het telefoonnummer van de consul? Antw. 1.: B. v. Hahn, consul-generaal. 2. Duitsch consul, Weteringschans 112 (kan tooruren 9—13 en 14'A1514, Zaterdag 9—13). Telefoonnummer 36004, 3C404. Vraag 3 Ik heb een zwart kamgaren pak, en ben bevuild door iemand die dronken was, boe kan men dit verwijderen zonder uit te la ten stoomen? Antw.: Het meest afdoend eis natuurlijk laten uitstoomen, maar u kunt het ook eens probee- ren met alcohol. Vraag van F. van W. te Veverwijk. Antw.: Neen, dat geld bent u kwijt, als zij het u niet vrijwillig teruggeeft. Vraag: Is er voor een jongen van onbemid delde ouders gelegenheid om voor vliegenier te worden opgeleid? Zoo, Ja! Waar? Antw.: Schrijft u eens een briefje aan den directeur van de Kweekschool voor de Zee vaart, Prins Hendrikkade 189. Amsterdam. Vraag van Mej. van L. te Haarlem. Antw.: Het hondenvoedsel is goed wat de qualiteït betreft. Of het voldoende is voor uw hond weten wij niet, omdat wij niet weten hoe veel u geef en ook niet hoe groot de hond is. Vraag: Hoe verwijdert men paddestoelen, die in de kast groeien? Antw.: U zult tot vernieuwing van den vloer moeten overgaan en alvorens den vloer er in te leggen doet u het best den grond uit te graven en te vervangen door een flinke laag versch, schoon zand. Vraag: Hoeveel schoolbelasting moet ik be talen? Ik heb 8 kinderen, waarvan de oudste 12 jaar is, dan 4 meisjes en 1 jongen, alle op de Lagere School. Mijn inkomen is 34 gulden per week. Ik kreeg een aanslag biljet van f 5.20. Antw.: Wendt u maar eens om inlichtingen ten kantore van den gemeente-ontvanger, Pand, Haarlem. Vraag: A. speelt schoppen heer op, roemt niet; heeft een vierkaart van hartenaas. B. roemt een vlerkaart van ruiten boer, heeft de boer in zijn hand om bij te spelen, doch deze ligt nog niet op tafel. Nu zegt A. ik heb ook een vierkaart. Dat is volgens mij te laat. C. zegt, dat B. z'n roem niet telt, omdat de bij te spelen kaar nog nie op tafel lag, dus te vroeg roemt. A. roemt te laat; kan B. nu te vroeg roemen? Antw.: De roem van B. geldt. A. had bij het opspelen moeten roemen. Ongecorrigeerd. Op „Valkenhuizen" heeft de Arnhemsche Carroussel-Sociëteit Donderdag wedstrij den voor rij- en jachtpaarden gehouden. De ,,Valkenhuizen"-beker wordt aan den landelijken ruiter J. W. Weehing te Varsseveld uitgereikt Het bestuur van genoemde vereeniging haa een dam-avond georganiseerd, waarop levens de prijsuitreiking zou plaats hebben van de onlangs geëindigde onderlinge clubcompetitie. Daar echter enkele prijswinnaars niet iJ; de gelegenheid waren hierbij tegenwoordig te zijn, werd de prijsuitreiking uitgesteld, en overgegaan tot het houden van een simultaan-séance. Deze séance werd gegeven door den nieuwen club kampioen van „Gez. Samenzijn", namelijk den heer P. Heilig, die thans zijn debuut maakte als simultaanspeler. Gezien het feit, dat er sterke spelers aan de séance deelnamen, om het Jen debutant verre van gemakkelijk te maken, mocht de heer Heilig een vrij behoorlijk resul taat boeken. Thans is ook de wedstrijd om het derde klasse clubkampioenschap 1933-1934 der Haarlemsche Damclub beslist. De titel werd gewonnen door J. Zurel. J. Zurel, K. Olij, J. J. van Kesteren, M. van Leeuwen, G. Bakker, A. Smit en I. Risseeuw promoveerden intusschen definitief naar de 2de klasse. Na een uitstekenden wedstrijd hebben de partijen de punten gedeeld. De Zaandammers hebben eenigé jonge, snelle zwemmers in ae ploeg opgenomen, waardoor het zevental ster ker is dan het vorige seizoen. Neptunus is het eerst bij den bal, de eerste aanvallen hebben echter weinig te beteekenen. Pij beide ploegen wordt snel gezwommen, cnch de resp achterspelers laten hun spelers geen moment vrij, zoodat zoowel Oostveen als Boeree zelden een gevaarlijk schot te verwerken krij gen. De H. V. G. B.-captain laat Rol met Hila- rius van plaats verwisselen. Hierdoor komt Hilarius middenvoor te liggen, hetgeen een ver- Asselt in de gemeente Swalmen nabij Roer mond viert feest. Op Zondag 10 Juni was het nJ. een eeuw geleden, dat het dorpje met zjjn prachtige historische kerk een eigen rectoraat kreeg, hetwelk, naar men hoopt, wel dra tot parochie zal worden verheven. Dan zal de oude kerk van Sint Denijs, dateerend uit de vroege middeleeuwen, weer in haar oude rech ten hersteld zijn. Want reeds in de twaalfde eeuw moet Asselt zijn eigen parochiekerk hebben gehad; later echter groeide Swalmen de oor spronkelijke nederzetting Asselt over het hoofd, zoodat Asselt eerst een rectoraat werd, daarna veranderd in een „vice-pastoraat" en eindelijk bediend door een „vicaris desservant". In 1834 werden de eerste stappen gedaan in de rich ting van het herstel, en thans, nu met groote openbare feestelijkheden het eeuwfeest van net rectoraat gevierd wordt, is de kans op herstel der parochie Asselt zeer groot. Op echt Limburgsche manier strekt de jubi- lacie zich uit over vier achtereenvolgende Zon dagen in den zomer. Als er toch feest gevierd moet worden, dient men het ineens goed te doen, wat u? Maar het zal geen banaal fuifje zijn, dat de vroolijkheid in het eeuwenoude Asselt onderhoudt! Neen „een feest van cultuurhisto rische beteekenis" is aangekondigd en de rijke folkloristische overleveringen van het Limburg sche platteland zullen bijdragen om aan dit ge beuren een buitengewone beteekenis te geven. De folklore leeft nog volop in Limburg en met name in Asselt, waar de dans een geliefd volks vermaak is. Geen vermaak, zooals we dat ver staan onder de dansen in zwoele en geparfu meerde dancings met rammelende bands, maar zooals de bewoners van Asselt ze uitvoeren op de groene weide, waar vrij wat beter gedanst wordt dan in de cabarets. Hier is de dans nog primitief, staat hij ver af van de bijsmaken, die eigenlijk hoofdzaak zijn bij zoovele „moderne" dansen der twee sexen. Hier komt de dans dichter by den dans waarvan het oude Testa ment leert, dat hy heilig is en dient om God te pryzen. De reidans en begeleidende muziek der jongens op de blokfluit zal in de komende feestdagen getuigen van de zuivere opvattingen van den dans in het schilderachtige Asselt, van een nog volop levende eigen cultuur in Limburg. Asselt heeft een zeer oude geschiedenis. Reeds de Romeinen bouwden ter plaatse, waar nu Asselt ligt een versterking aan de kromming van de Maas, zoodat de wacht daar ter plaatse de rivier gemakkeiyk kon overzien. Daar verrees Ascalon, dat later Asselt werd. De naam Asselt beteekent eigeniyk Esch-bosch (Asch-lo). Aan- vankeiyk waren er twee plaatsen in Limburg, die dezen naam droegen. Dat wil zeggen: de naam Asch-lo is verbasterd tot Haslo, dat later Elsloo is geworden. Zoo kregen dus de twee dorpen Asselt en Elsloo eenzelfde afstamming. Van Asselt naar Swalmen legden de Romeinen een heirweg aan, aan de grens waarvan ver schillende nederzettingen werden gevestigd, die later steden of dorpen zijn geworden. De ves ting, die de Romeinen in Asselt hebben ge bouwd, is reeds lang verloren gegaan, wanneer in de eerste tyden van het Christendom het be roemde kerkje ontstaat. Een legende, aan het kerkje verbonden, als zou een vrouw Agnes ge naamd, die tot het Christendom bekeerde, het kerkje hebben laten bouwen, moet inderdaad als een legende worden beschouwd. Het kerkje werd aan den heiligen Dionysius gewyd. De ge schiedenis van Asselt loopt geiyk op met die van het kasteel Hillenraad, welks kasteelheer lange tyden de beschermer van het dorp was. Samen hebben zy lief en leed gedeeld en van het leed hebben zy beide hun deel gehad. De invallen der Noormannen, de twisten in de middeleeuwen, de plunderingen In 1579 en van de Spanjaarden in 1591 onder Verdugo, de brandstichting door de Franschen in 1674 en nogmaals in 1694 en voor de derde maal in 1702, telkens vergezeld door inkwartieringen en wat daarmede noodzakeiykerwys verband hield, de groote overstrooming in 1718, waardoor vele landeryen en weiden werden benadeeld, de vee ziekte in 1776, ziedaar enkele herinneringen aan wat Asselt in den loop der eeuwen heeft moe ten verduren. Dit alles is voorby en het eenige gevaar, behalve de overal heerschende crisis, dreigt thans nog van de Maas, die nu en dan ernstig buiten haar oevers treedt. Hoe oud het beroemde kerkje is, kan niet met zekerheid gezegd worden. Wel is bekend, dat de kerk van Asselt en die van Swalmen ge- ruimen tyd door een en denzelfden pastoor wer den bediend en dat die van Asselt de oudste van de twee is. Na een ramp, waarby de kerk haar toren en een stuk van het schip verloor, werd zy gerestaureerd, maar na de verovering van Roermond door de troepen van Willem den Zwyger, werd de streek door plunderingen ge troffen. De godsdienstoefeningen werden opge heven en toen de tyden beter werden vond de pastoor het niet noodig ermee d.or te gaan. De bevolking echter wilde hier niets van weten, lokte een kerkeiyke uitspraak uit en de pastoor moest toegeven. Later kwam Asselt nogmaals voor zulk een besluit te staan en hoewel het niet bekend is, hoe dit proces afliep, kreeg het dorp later toch een vice-pastoraat. In 1795 werd Asselt bij Frankryk ingeiyfd, maar de eed, dien men van de geesteiykheid eischte, ging te ver en werd dan ook gewei gerd. Veroordeelingen waren het gevolg en ge- ruimen tijd werd geen Mis meer gelezen in Asselt. Eindeiyk, in 1802 waagde de pastoor een Mis op een bovenkamer van zijn pastorie op te dragen, terwül men met teekens den bewoners te kennen gaf, hoe ver het misoffer vorderde. In 1834 eindelyk kreeg het dorp een eigen kerk bestuur, waarmede het dus van Swalmen ge scheiden was. En zoo is het gebleven. De legende van Agnes van Asselt doet deze vrouw leven in de tweede of derde eeuw na Christus en nogwel als een Romeinsche vrouw, die door de eerste predikers zou bekeerd zyn. De geschiedkundige waarheid is echter, dat zy leefde in de zestiende eeuw, bewoonster was van het slot en vele gaven aan de kerk schonk en aan de arme bevolking. Van de kerk had zij geëischt, dat alle jaren voor haar in de kerk moest gebeden worden, een gewoonte, die nog bestaat. Doordat nu jaar in jaar uit het volk voor vrouwe Agnes bad, viel het de volksfan tasie niet moeiiyk aan haar leven enkele eeuwen toe te voegen, zoodat zy spoedig in den tyd der Romeinen belandde inplaats van in de eeuw, waarin zy thuis hoorde. zwakking voor den aanval, doch een verster king in de achterhoede beteekent. Rust gaat in met blanken stand. In de twee de helft krygc H. V. G. B. tal van vrije worpen te nemen, daar Neptunus zwaar dekt. Een snelle rush van Rol wordt door vasthouden on derbroken. Uit een goed genomen vrüen worp komt het leder by Drijver, die onhoudbaar in schiet. Eenige seconden voor tyd is er tusschen twee achterspelers der thuisclub een misver stand, de bal komt bij den vryiiggenden van tHof en Bceree is gepasseerd, 11. Kort hier op fluit de heer P. van Goor einde. Donderdagavond speelde Haarlem zyn twee den competitie-wedstryd 2e klasse K. N. Z. B. tegen De Ham uit Krommenie, en heeft ook deze party op overtuigende wyze gewonnen. Ook De Ham is geheel volledig. Reeds na eenige oogenblikken komt van Gelderen vrij te liggen, krtjgt de bal goed aangegeven, en scoort onhoudbaar, 10. De Ham-achterhoede kan hierna geen vat meer krijgen op de uiterst snelle Haarlem-voorhoede, en hoewel de kee per eenige malen reddend weet op te treden is het weldra 20. De gasten probeeren het eens met verre schoten, doch keeper Hölsken is op zijn post. Regelmatig wordt nu de score opgevoerd, totdat de rust intreedt met den stand 6o voor Haarlem. Na de rust is het geheel een spel van kat met muis; de achterspeler Pieters weet zelfs ver schillende malen op te zwemmen en te scoren. Nadat van Hemsbergen en Zeeman nog eenige keeren fraai combineerend de score verhoogd hebben, komt 't einde van dezen zeer eenzydigen en niet bijzonder fraaien wedstryd met 120 in het voordeel van Haarlem. Zaterdagmiddag om 3 uur worden in het Noorderbad te Zandvoort de jaarlijksche zwem- wedstryden gehouden tusschen de leerlingen van de Amsterdamsche- en Haarlemsche Middelba re scholen. Deze wedstrijden worden nu al eenige jaren georganiseerd door de kringen Haarlem en Am sterdam van den Kon. Nederlandschen Zwem- bond teneinde het sportzwemmen onder scholie ren populair te maken. Ook dit jaar zyn de inschrüvingen voor deze wedstrijden vry goed te noemen, wy lezen onder de deelnemers zelfs eenige reeds bekende namen, als Van Kalken en mej. N. Senf uit Amsterdam en by de Haar lemmers Van Gelderen, Sipkema, Wicherling en van Heerde. Het programma luidt als volgt: 50 M. rugslag voor jongens en meisjes; 100 M. vrye slag id.; 100 M. schoolslag, id. 3 x 50 M. windslag estafette, id.; 5 x 50 M. vrye slag esta fette id.,; Schoonspringen, idem. Tot slot spelen de jongens nog een party polo. De inzet van deze wedstryden is de prachtige Spaarne-Amstel wisselbeker, die verleden jaar door Amsterdam gewonnen werd. Daar Haarlem I en H. H. C. I beide in in Amsterdam spelen, is er in Haarlem deze week geen eerste klasse wedstrijd bij te wonen. Haarlem gaat op bezoek by Ajax. Het is moeiiyk iets te voorspellen omtrent den uit slag. We ontzeggen Haarlem de kans op over winnen niet, maar het zal toch een dubbeltje op z'n kant zyn. Als V. V. G. A. een beetje beter op haar hoede is dan tegen Z. R. C. het geval was, bestaat voor H. H. C. ook dat kleine kansje op winnen niet. De derde eerste klasse wedstryd is Quick— Z. R. C., waarvan het resultaat dit seizoen niet twyfelachtig is. Zondagmiddag speelt H. H. C. II op het terrein aan de Kleverlaan tegen D. E. C. Dat wordt zonder twyfel een stevige overwinning voor de meer geroutineerde Haarlemmers. Het programma luidt: Eerste klas: (Zaterdag): Ajax I—Haarlem I, V. V. G. A.— H. H. C. I, Quick—Z. R. O. Tweede klasse (Zaterdag): A. M. V. J. Ajax II, ShellV. V. G. A. II, Blauw-Wit II- A. F. C. (Zondag) H. H. O. II—D. E. C.. Haarlemsche Comp. (Zaterdag): E. D. O. II —Swastika, D. E. V.—R. H. B. S., S. S. H.— Haarlem III. Vriendschappeiyk (Zaterdag): Haarlem (da mes)—R. H. B. S. Velsen (dames). Het programma der nog te spelen wedstry den luidt aldus: Woensdag 20 Jüni 2. 3 uur 2de H. B. S. B c—Chr. Lyceum; 3 uur RJC. LyceumRykskweekschool; 4 uur: Winnaar aWinnaar b. Woensdag 27 Juni 3. 2 uur: 2de H. B. S. B a—H. B. S. Vel sen a; 3 uur: 2e H. B. S. B ble H. B. S. 3; 4 uur: Winnaar a—winnaar b.. Woensdag 4 Juli spelen de drie winnaars met Rood en Wit heeft Zondag voor de verrassing gezorgd, door H.C.C. II op eigen grond 'n neder laag toe te brengen. Een fraaie prestatie van onze stadgenooten, die thans hun eerste punten binnen hebben en nog wel meer van zich zullen doen spreken. Haarlem kon het te Schiedam niet tot een overwinning brengen, terwijl H.C.C. I den wed stryd tegen V.O.C. met een zeer groot aantal runs won en vooral door de nederlaag van zijn clubgenooten, zyn leidende positie niet wei nig versterkte. Z'ondag a.s. ontvangt Haarlem aan den Schoterweg V.R.A. De eerste wedstryd tusschen dit tweetal eindigde in een draw. Thans, nu Haarlem het terreinvoordeel heeft, hebben de Schoterwegmenschen de beste kansen. Moeiiyk kan dit gezegd worden van Rood en Wit, dgt als tegenstander H.C.C. I te 's-Gra- venhage heeft en dus den leeuw in eigen hol moet bekampen. Hoewel het resultaat van den laatsten wedstryd der Rood en Witters tot optimisme stemt, gelooven wy niet dat er voor hen in de Hofstad veel eer te behalen zal zijn. In den wedstryd H.D.V.S.V.O.C. is 't re sultaat twyfelachtig. V.O.C. speelt zóó wissel vallig, dat men zich moeilijk kan laten leiden door de wetenschap dat de Rotterdammers over een sterkere ploeg beschikken dan hun Schiedamsche tegenstanders. In overgang B treffen we de derby tusschen Rood en Wit II en R.C.H. Beide ploegen be haalden tot op heden resp. slechts 2 en' 1 punt. De Rood en Wit-reserves hebben in het treffen van Zondag a.s. naar onze meening de beste kans en zullen wel winnen. C.V.H. heeft het moeilijk. H.C.C. 3 komt naar Heemstede. Wel hebben de C.V.H.ers na hun inningsoverwinning op het Leidsche Ajax na- tuuriyk moed genoeg, doch wij gelooven toch niet dat zy het tegen de vry sterke H.C.C.- ploeg tot een overwinning zullen brengen. Hieronder volgt tenslotte nog de competitie stand der eerste klasse: H. C. C. I 5 H. C. C. H 6 Haarlem 5 V. R. A. 4 V. O. C. 5 Rood en Wit 5 H. D. V. S. 4 3 1 2 1 2 1 2 1 2 1 1 1 1 2 2 2 2 4 10 8 5 4 3 2 2 het negental, dat met het kleinste verschil zyn wedstryd verloren heeft, om een plaats in de finale en onmiddellyk daarna de finale. Alle wedstryden hebben plaats op het sport terrein aan de Kleverlaan en als prijs is be schikbaar de zilveren medaille van den Minis ter van Onderwys. Stormvogels komt als volgt uit: Hollenberg Haak Sr. Tol Haak Jr. Prins v. d. Velde v. d. Steen Jr. Fijen Ketting Effern v. d. Steen Sr. PARIJS, 14 Juni. De Kamer heeft zich Don derdagmiddag bezig gehouden met de door de regeering gevraagde aanvullende militaire cre- dieten ten bedrage van 3.120 millioen francs. Daar het resultaat van de stemming min of meer vaststaat, was de belangstelling niet over weldigend. De minister van oorlog, maarschalk Petain, legde den nadruk op het defensieve karakter der maatregelen, waarvoor de credieten worden gevraagd. Een socialistisch voorstel om over te gaan tot de orde van den dag, waartegen de regeering de kwestie van vertrouwen stelde, werd ver worpen met 472 tegen 120 stemmen. Daarna stelden de socialisten, by monde vvn Vincent Auriol voor, de kwestie te verdagen „wegens de noodzakeiykheid van een herziening der leve ringscontracten". De verkwisting aldus Auriol by het militair beheer is te bekend dan dat de belastingbetalers daarover zouden kunnen zwygen. Minister-president Doumergue, die herhaal- deiyk door links werd onderbroken, zeide dat Frankryk tweemaal door hetzelfde land is aan gevallen. In 1914 had hy de zware artillerie, waarover zooveel gesproken is, geëischt en ge kregen. Hy heeft Nancy en de Maashoogten laten versterken en Nancy is dan ook niet ge nomen. Sedert 1918 heeft Frankryk niet opge houden te ontwapenen. Men kan echter met recht de vraag stellen, of dat elders ook ge schied is. Doumergue las stukken voor van een brief van Hitier aan Von Papen in October 1932, toen Von Papen Rijkskanselier was. In dezen brief wordt de opvatting verdedigd, dat con cessies nooit resultaten hebben gehad en dat de kwestie van den bewapeningsstand derhalve niet te Genève zou worden beslist. De laatste gebeurtenissen beteekenen de verwerkelyking van hetgeen Hitier toen heeft geschreven. Spre ker verlangde daarom aanneming der voor stellen. De rad.-soc. fractieleider Chautemps verzette zich heftig tegen de bewering van Leono Blum, volgens wien de Fransche regeeringen de laat ste jaren schuld zouden hebben aan de tegen woordige ontwikkeling. Spreker verklaarde dat de rad.-socialisten en bloc voor de regeerings- voorstellen zullen stemmen. Het socialistische verdagingsvoorstel werd daarna met 459 tegen 125 stemmen verworpen. Morgen wordt de zitting voortgezet. 15 Juni 14 Juni 15 Juni 14 Juni Londen 7 4SV, 7.42Vs Kopenh 33.30 33.20 Beriyn 56 55.8) Stockh 31.40 38 30 Parys 9 74% 9.72% Oslo 37.42% -7 32% BrusseJ 34 47 34.44 N.-York i.4?Vg 1.47% Zwitser! 47.89 47.87 (cable)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 13