Duce en Führer confereeren gedurende 2 uur Moratorium van Duitschland Nieuw moordpro- ces Horst Wessel Het nieuws van heden UITSLUITEND IN HET DUITSCH De aanslagen in Oostenrijk Goebbels toch bij Pilsoedski China in actie DE BAROMETER VRIJDAG 15 JUNI 1934 Ochtendblad ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18794 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bii vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ONZE ZEE-,,SOLD ATEN" IN HET TENTENKAMP, De Mariniers hebben de Rotterdamsche kazernelucht verwisseld met den heidegeur in Harskamp. Drie weken lang slapen de Mariniers dan in de tenten van Harskamp. Na aankomst worden de .dekens en het verder gerei door de manschappen afgehaald Hitier op zijn weg van Venetië naar Stra geestdriftig toegejuicht Italiaansche pers opge togen Beltoorlijk Venetië, Oostenrijk vraagt Italië garantie voor zijn onafhankelijkheid Memorandum aan Suvitsj Een waarschuwing aan Engeland Dollfuss te Boedapest Politieke relletjes „Zonder een internationale her~ leving van zaken zal geert» transfer mogelijk zijn" Nota aan de betrokken regeeringen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii^ Dr. Schacht Vlootaccoord Drie communisten beschuldigd we gens moord, terwijl de hoofd dader wegens doodslag werd veroordeeld Een politieke aange legenheid? GEVAARLIJKE KRANK ZINNIGE Incident te Tokio Open of dicht Waar velen bijeen zijn, leven vele wenschen en niet altijd loopen die wenschen parallel. Er zijn jongen en ouden, jongen, die behoefte hebben aan ruimte, aan licht en aan lucht, ouden die beangst zijn voor het kleinste zuchtje, die stoornis onder vinden van het van buiten komend gerucht, die kalmte en rust om zich heen wenschen, geërgerd worden door luid gepraat, zich stooten aan een schellen lach of het binnenhuppélen van een dartel kind. Dan zijn er de ramen. De zomer is in het land gekomen al zit de zon dan nog voorloopig achter de wolken verborgen. De temperatuur is al zoel en vraagt naar open ramen. Er staat echter een beetje wind en waar wind is is tocht zeggen oude menschen, die schrikken als zij bij het binnenkomen het raam zien open staan. En dan krijgen we weer den ook van treinreizen bekenden strijd: open of dicht. Verschil zal er wel altijd blijven, maar verschil behoeft niet steeds tot geschil te leiden. Laten we allen daar om zooveel mogelijk ons best doen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VENETIë, 14 Juni. Hedenmid dag begaf rijkskanselier Hitier zich van het Gran Hotel te Venetië naar de Villa Reale te Stra, waar zijn eerste onderhoud met Mussolini plaats vond. De route voerde langs den grooten autoweg Haar Fisina en vandaar langs het Brenta- kanaal naar Spra. Uit alle vensters hing de Italiaansche vlag met den pijlenbundel. Over de straten was steeds opnieuw het woord ge schreven: Duce, Duce, Duce, en op verschillen de plaatsen: Hitier. De weg was afgezet door de geüniformeerde Baliiia-jeugd, afgewisseld door Jong-fascisten, die 5 Meter groote plakkaten met den kop van Mussolini droegen en voortdurend in gejubel losbraken. Toen Hitier bij de Villa Stra aankwam, trad Mussolini hem tegemoet. Vervolgens begaven Mussolini en Hitier zich naar het slotpark, dat door den Duce bezichtigd werd. Tegen drie uur begon de eerste groote bespreking. In den na middag keerde Hitier langs denzelfden weg als hij was gekomen naar het Hotel Grande te Venetië terug, waar hij om half zes arriveerde hadat enkele minuten tevoren de Duce op het Groote kanaal het hotel gepasseerd was. De „Führer" bezichtigde op zijn terugweg nog het beroemde Condottiere-monument van Colleoni. Omtrent het eerste onderhoud van Hitler met Mussolini te Stra wordt het volgende officieele communiqué gepubliceerd: „De chef der italiaansche regeering heeft den Duitschen rijkskanselier vandaag in de villa Pisani te Stra een noenmaal aangeboden. Na het noenmaal hebben de beide regeeringschefs een onderhoud gehad, dat meer dan twee uren heeft geduurd. De bespreking zal morgen wor den voortgezet." Naar verder vernomen wordt heeft de bespre king onder vier oogen plaats gehad. Verschillende vooraanstaande personen heb ben aan het noenmaal deel genomen. Van Ita liaansche zijde o.m. staatssecretaris Suvich, de secretaris der fascistische partij Starace, sena tor Giuriati, ambassadeur Cerruti en Baron Aloisi, van Duitsche zijde minister von Neu- xath en ambassadeur von Hassell. Te Venetië is inmiddels nog gearriveerd geheimraad Asch- mann, perschef van het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken. Nader meldt Reuter dat Mussolini en Hitier hun onderhoud uitsluitend in het Duitsch voer den zonder tolk. Bij zijn terugkeer in het Gran Hotel begaf Hitier zich aan het werk met zijn directe medewerkers. In journalistenkringen spreekt men van een oplossing der Oostenrijk- sche kwestie in den zin van de oplossing der Corridor-kwestie, dus door een bestand. MILAAN, 14 Juni (V.D.). Ook de Italiaan sche namiddagpers is geheel gewijd aan de samenkomst te Venetië. Alle bladen brengen uitvoerige verslagen van de landing van den Duitschen rijkskanselier, van zijn ontvangst, de begroeting door Mussolini enz. De „Corriera della Sera" noemt de bijeen komst te Stra een voorbeeld van moderne en handige diplomatie. Een of twee besprekingen tusschen persoonlijkheden als Mussolini en Hit- Ier kunnen een lange serie van indirecte onder handelingen op uitstekende wijze vervangen. In de gecompliceerde internationale situatie kan een zeer nuttige opheldering tot stand komen door de gedachtenwisseling der beide staats mannen. Mussolini en Hitier zijn practisch- denkende menschen, zich ten volle bewust van de moeilijkheden, die een verbetering van den algemeenen wereldtoestand in den weg staan. Italië en Duitschland hebben vooral dit ge meen, dat hun binnenlandsche en buitenland sche politiek niet bloot staat aan de wisselende stemmingen der partijen. Beide regeeringen kun nen met alle volmachten en alle verantwoor- delijkheid handelen. Dat is een waarborg voor een gelukkige samenwerking. Overigens meent het blad, dat de besprekingen zullen loopen over de ontwapeningsconferentie, Duitschlands verhouding tot den Volkenbond en het Donau- Balkanprobleem. De directeur van de „Tribuna," senator For ges Davanzati, schrijft: „Het fascistische Italië, dat de thesen van den wereldoorlog heeft over wonnen en dat Duitschland weer de rechten toekent, die zijn historische beteekenis toe komen, groet en eert in Hitier den leider van een beweging, die evenveel gestreden en ge leden heeft om Duitschland te bevrijden van de ondermijnende elementen der Europeesche cultuur, als het Italiaansche fascisme. Hitler is niet de chef van een parlementaire compromis-regeering, die naar Italië komt op den grondslag van zwakke volmachten van een min of meer bijeengeraapte meerderheid, maar hij verschijnt in den geest, dien het Italië van Mussolini eert als de uiting van politieke macht." WEENEN, 14 Juni (Reuter). In verband met de terroristische gewelddaden van den laatsten tijd heeft de Oostenrijksche regeering aan den Italiaanschen onderminister van Buitenlandsche Zaken, Suvitsj, al het materiaal toegezonden, waaruit zou blijken, dat Duitschland de hand in deze aanslagen heeft gehad. Zonder direct hulp te vragen van Mussolini, wiens houding om de volledige onafhankelijk heid van Oostenrijk te handhaven bekend is, heeft de Oostenrijksche regeering uiteengezet, dat door deze terroristische handelingen schade wordt toegebracht aan het economische leven van Oostenrijk en zoodoende het pact van Rome treffen. Daar de hevigheid der aanslagen intusschen is afgenomen, is de regeering niet overgegaan tot een agressieve politiek, zooals deze door de Heimwehr gewenscht werd. Oostenrijk wil de vriendschap met Duitsch land herstellen, als Hitier de Oostenrijksche on afhankelijkheid garandeert. WARSCHAU, 14 Juni (Reuter). Minister Goebbels werd hedenmiddag door maarschalk Pilsoedski ontvangen. Bij de ontvangst waren aanwezig de PooLsche minister van Buitenland sche Zaken Beek en de Duitsche gezant. Het onderhoud duurde drie kwartier. Als een loopend vuur verbreidde zich het be richt der ontvangst door Warschau en baarde overal groot opzien. Na afloop der ontvangst gaf minister Beek een feestmaaltijd ter eere van Goebbels. Heden werd in Kattowitz de Duitsch natio- naal-socialistische partij in Polen ontbonden. Een later bericht meldt, dat dit ook gebeurde in Lodz en Wilna. NANKING, 14 Juni (V.D.) Maarschalk Tsjang Kai Tsjek heeft opdracht gegeven twee divisies in de provincie Yoennan te mobiliseeren om de rust te herstellen aan de grens tusschen Yoen nan en Burma. De Chineesche regeering heeft den Engelschen gezant er telegrafisch opmerkzaam op gemaakt, dat het dirigeeren van Engelsche troepen naar Yoennan aanleiding zou geven tot complicaties Zq stelt voor een Engelsch-Chineesche commis sie te benoemen tot bijlegging van het geschil. BOEDAPEST, 14 Juni. (Reuter.) Bondskan selier Dollfuss is heden hier per vliegtuig aan gekomen. Hy werd ontvangen door leden der Hongaarsche regeering. Ook was aanwezig de reeds in Boedapest vertoevende Oostenryksche minister Fey met de leden van het Oostenryk sche gezantschap aldaar. De kanselier zal besprekingen houden met de Hongaarsche regeering over de internationale vraagstukken. Hij zal een rede houden op het Landbouwcongres over politieke vraagstukken op agrarisch gebied. Negen personen zijn gedood en een groot aantal anderen gewond tydens politieke relle tjes te Villa Hidalgo, in den staat San Luis Potosi. Nadere byzonderheden omtrent de oor zaken van deze botsingen zyn nog niet bekend. BERLIJN, 14 Juni. Zooals wq hebben mede gedeeld heeft de Duitsche Rijksbank een volle dig moratorium afgekondigd, dat ingaande met 1 Juni zes maanden van kracht zal blyven. Hiermee is de betaling van alle schulden, van welken aard ook, opgeschoven tot 31 December van dit jaar, doordat de transfer dezer schul den verboden is. Dit besluit geldt niet alleen voor de schulden op langen termqn, doch ook voor vorderingen met kortaren looptqd. De Duitsche regeering heeft het besluit van de Rijksbank goedgekeurd. In de zitting van de Centrale Commissie van de Rqksbank van heden gaf Rijksbankpresident dr. Schacht een uitvoerige motiveering van deze maatregelen. Na de enorme opvragingen van crediteuren van het buitenland in den zomer van 1931 was het duidelijk aldus spreker dat de voorraad deviezen van Duitschland zeer snel zou dalen, wanneer niet een volledige wij ziging zou intreden in de economische- en cre- dietbetrekkingen van het buitenland met Duitschland. Herhaald wijzen van Duitschland op deze feiten is zonder resultaat gebleven. On danks de geweldige inkrimping van den wereld handel tot ongeveer een derde van het jaar 1929 en ofschoon Duitschland aangewezen is als veredelings- en industrieland op het betrek ken van buitenlandsche grondstoffen, is Duitschland er nochtans in geslaagd tot voor één jaar een zoodanig uitvoeroverschot te be reiken, dat niet alleen de terugbetaling van ongeveer de helft van zijn totale verplichtingen aan het buitenland kon geschieden, maar ook de interestbijdragen voor de helft regelmatig betaald zijn. Dit vormt voor een industrieland een in de historie nog niet vertoonde prestatie. In het z.g. Layton-rapport van Augustus 1931, is geconstateerd, dat meer dan de helft van de particuliere buitenlandsche leeningen van Duitschland gebruikt zijn voor betaling van re paraties. Dit berag is dus reeds eenmaal over gedragen en nu zou het, vergroot met alle daar op komende interest, nogmaals moeten worden overgedragen. Het Duitsche transferprobleem is thans dus economisch niets anders dan het herstelprobleem van gisteren. Deze politieke oorsprong van het transferprobleem heeft Duitschland nooit verhinderd, zijn verdragsver plichtingen tegenover de houders der Duitsche leeningen volledig te erkennen en het heeft allen debiteuren de verplichting opgelegd, hun volle renten en aflossingen bij de daarvoor in gestelde conversiekas in rijksmerken te betalen. Insolventie is dus met aanwezig. Tot dusverre is geen noemenswaard schuldbedrag gestort in de conversiekas. In zijn tegenwoordigen omvang heeft de voor raad goed en deviezen, practisch gesproken, in het geheel niet meer het karakter van een dek king voor de circulatie; deze voorraad is zelfs als basis voor de technische afwikkeling van het betalingsverkeer met het buitenland ontoe reikend. Voor een verdere verhooging van den belas tingdruk in Duitschland blijft^ geen plaats ruimte meer. Het is niet waar, dat Duitschland thans met alles doet, om zijn uitvoer door pas sende prijsvorming in stand te houden. Tegenover de bewering dat Duitschland een inflationistische werkverschaffingspolitiek voert, wees de Rijksbankpresident erop, dat het totale bedrag aan betalingsmiddelen in omloop op het oogenblik, lager is dan in het deflatiejaar 1932. Ook de z.g. devaluatie moest Duitschland af- wqzen. Het buitenland zou een hierdoor gefor ceerde uitvoerpolitiek niet rustig aanvaarden. De Duitsche Rijksmark wordt stabiel gehou den. Daartoe heeft men de macht. Zonder een internationale herleving van za ken zal geen transfer mogeiyk zijn. De industrie landen moeten meer grondstoffen koopen, op dat de grondstoffen produceerende landen meer 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets H koeler. Ëj Verdere vooruitzichten: Weinig veran- =j dering. j= illllllllllllllllilllilimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilil industrieele goederen kunnen inkoopen. Be lachelijk is het verwijt van buitenlandsche zqde, dat Duitschland een overmatig binnenlandsch verbruik heeft door te grooten invoer van grondstoffen, terwql van andere zijde verweten wordt, dat Duitschland een autarkische politiek voert. De Rijksbankpresident deed vervolgens mede- deeling van het besluit betreffende de nieuwe transferregeling, weJke op 1 Juli a.s. van kracht wordt. Deze regeling is in alle details in over eenstemming met het reeds gepubliceerde voor stel, dat de Rqksbank voorgelegd heeft aan de Transferconferentie. (Dit voorstel werd, zooals bekend, door N e- derland niet aanvaard. Red.). Het loopende betalingsverkeer tegenover het buitenland wordt door de huidige regeling, die slechts betrekking heeft op de in de conversie kas gestorte verplichtingen, niet betrokken. Moge tegenover den goeden wil aldus ein digde dr. Schacht zijn uiteenzettingen van Duitschland de goede wil bq de verantwoorde- lqke instanties van het buitenland niet ont breken. Dwangmaatregelen op het gebied van de internationale economie, zouden het pro bleem noch voor den enkeling, noch voor het to taal, oplossen. Tegemoetkoming, geduld en goede wil, zqn noodzakelijk, wanneer de wereld niet onder nieuwe economische instortingen wil HJden. In aansluiting op de mededeeling van de Rijksbank, heeft de Rqksminister van Financiën de Bank voor Internationale Betalingen in Ba zel medegedeeld, dat ook voor dien dienst der Dawes en Young-leeningen voorloopig tot nader order geen deviezen meer beschikbaar zijn. Aan deze mededeeling zijn nog verklaringen over de ongewqzigde verdere betaling van den leenings- dienst in Rqksmarken, benevens de verklaring dat op de rechten en de bqzondere positie van deze leeningen met geprejudicieerd zal worden, toegevoegd. In een nota, die morgen in de hoofdsteden der verschillende landen, waarin de buiten landsche leeningen van het Rqk zqn geplaatst overhandigd zal worden, zal verder de gedwon gen toestand, die tot dezen stap leidde, uitvoerig worden toegelicht. Hierin Wordt de bereidwil ligheid uitgesproken tot nadere toelichtingen, eventueel ook tot besprekingen betreffende practische maatregelen tot het verhelpen van moeilqkheden. LONDEN, 14 Juni (Reuter). De besprekingen over een voorloopig accoord, betreffende de vlootsterkte van Amerika en Engeland zullen op 19 Juni a.s. beginnen. Norman Davis zal aan het hoofd staan der Amerikaansche delegatie. De besprekingen met Japan zullen waarschqn- lqk niet beginnen voor einde Juli. Op drqven van Goebbels is, na het uit breken en zegevieren der bruine revolu tie, Horst Wessel tot nationalen heilige verklaard en zqn of aan hem slechts toege schreven stormlied: „Die Fahne hoch, die Reihen fest geschlossen" werd tot de zeldzame eere van een nationale hymne verheven. Het Duitschland-lied wqkt hoe langer hoe meer voor het Horst Wessel-lied. Eens gaf kapitein Rouget de l'Isle aan de blauwe troepen der Fransche revolutie de Mar seillaise: „Allons enfants de la patrie wielk stormlied batterijen verving en meer dan dapperste bevelvoerders bijdroeg tot overwin ning op overwinning. Rouget de l'Isle was een edele, zuivere persoonlijkheid en zijn lied leeft en zal blqven leven. Horst Wessel is een om- twiste persoonlijkheid en zijn lied staat en valt met het bruine régime. Rouget de l'Isle schiep en greep het algemeen-menschelqke, Horst Wessel fabriceerde een party-lied. Over de omstreden persoonlijkheid van Horst Wessel willen we verder thans niets zeggen. Hq was onder anderen S. A.-man in het donkere Berlijn om den Alexanderplatz. Hq werd op z'n huurkamer doodgeschoten door den soute neur Ali Hoehier. De nationaal-socialisten be wezen, dat hij als S. A.-man door de commu nisten werd vermoord. De communisten ont kennen dit ten stelligste. Van deze en ook van vele andere zqden wordt beweerd, dat de moord alleen een wraakneming Was wegens iets, waar- bq een vrouw in het spel was. De moordenaar Hoehier werd onder het oude bewind veroordeeld tot zes jaar tuchthuis. Hq werd gestraft wegens doodslag. Deze man is intusschen in het Tuchthuis gestorven. Er wordt gemompeld wij kiezen absoluut geen party, wq weten niets, kunnen niets weten onder verdachte omstandigheden. In het eer ste Wessel-proces waren zeer ongunstige mede deelingen over het moreele leven van den ver moorde gedaan. Een vrouw, die daarmede in verbinding werd gebracht, een zekere Else Cohn, is sedert jaar en dag spoorloos verdwe nen. Thans wordt er een tw'eede proces-Horst Wessel in Berlqn gevoerd. Er zqn drie commu nisten aangeklaagd wegens moord, als helpers van den hoofddader Ali Hoehier. Maar deze werd alleen veroordeeld wegens doodslag, zoo dat het een juridisch monstrum is, om z'n hel pers wegens moord terecht te doen staan. De drie beschuldigden zqn een schipper Peter Stoll, een schilder Sally Eppstein en een kapper Hans Ziegler. Zq zqn resp. 31, 27 en 32 jaar oud. De Duitsche bladen melden, dat de politie op „eigenaardige" wqze op het spoor van Stoll kwam. Stoll kreeg eens in een café ruzie met zqn vrouw, welke twist op straat werd voort gezet. Stoll's vrouw riep uit: „Je wilt met mq wel precies zoo doen als je met Horst Wessel hebt gedaan." Een agent hoorde dat en arres teerde Stoll. Hoe de politie op het spoor van de twee anderen kwam, is niet duidelqk, maar zal wellicht uit het proces blqken. Dit tweede pro ces is nu te Berlqn begonnen. Het heeft geen zin, om de verhooren der beschuldigden hier weer te geven. Er is niets in, dat van algemeen belang kan zqn. De tendenz van het proces schqnt te zqn, den goeden naam van Horst Wessel, die in het eerste proces al dan niet met recht niet ongehavend bleef, te herstellen. De methode, die aanklager en gerecht, volgen, doet levendig denken aan die van het Rqksdag- brand-proces. Een krankzinnige, die uit de inrichting, waar hq verpleegd werd, was ontsnapt, heeft 10 per sonen met een mes verwond, drie van hen zijn ernstig gekwetst. Hitiers bezoek aan Mussolini. Hun eere te onder houd duurde twee uur en werd in het Duitsch gevoerd. Minister Goebbels is toch nog door Pilsoedski ontvangen, wat groot opzien baarde in War schau. Het Duitsche moratorium door dr. Schacht gemotiveerd. Nota aan de betrokken regeerin gen. Vice-consul Koeramoto naar Tokio terugge roepen. Het incident gesloten. Granaat-ontploffing in Estland; zeven dooden, vele gewonden. China waarschuwt Engeland, dat het dirigeeren van troepen naar Yoennan aanleiding zou geven tot complicaties. De „Kulturkampf" in Duitschland. De katholieke dagbladen mogen geen religieuze artikelen meer publiceeren. Dollfuss is te Boedapest per vliegtuig aange komen ter bespreking van internationale kwes ties. Voorloopige besprekingen over een vlootaccoord tusschen Amerika en Engeland vangen 19 Juni a.s. aan. De aanslagen in Oostenrijk. De regeering-Doll- fuss vraagt aan Italië garantie der onafhanke lijkheid van Oostenrijk. Incident te Tokio. Er werd een aanslag gepleegd op de Russische ambassade. Het Duitsche transfermoratorium brengt, voor wat ons land betreft, weinig verandering. Verdachte brand te Metslawier. Binnenkort onderhandelingen met Denemarken in verband met exportmoeilijkheden. Prinses Juliana naar Engeland vertrokken. De onderhandelingen tusschen Nederland en Duitschland omtrent een transferregeling wor den voortgezet. Het tiende Binnenscheepvaartcongres te Hen gelo. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het Landbouwcrisisfonds. De beurs van New-York had een lusteloos ver loop in verband met de afkondiging van het Duitsche transfermoratorium. Het slot had bo vendien van aanbod te lijden. O O TOKIO, 14 Juni. (V. D.) Zes leden van een extreem rechtsche organisatie hebben uit pro test tegen de incidented, die kortelings zyn voorgekomen in het Japansche consulaat te Chabarowsk en tegen het beschieten van een Mandsjoerqsch stoomschip op de Amoer, het. meubilair van de wachtkamer van de Russische ambassade te Tokio kort en klein geslagen. De daders zijn door de politie gearresteerd, doch na vqf uur in arrest gehouden te zijn, werden zij weer op vrije voeten gesteld. De politie heeft thans maatregelen genomen ter bescherming van de Russische ambassade. Vorige standi: 761.6 Stand op Vrqdag 1 uur v.m.: 764

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1