STADSNIEUWS Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan 'n„Omroeper" voor 75. OOO gezinnen Wat de tonq streelt FUNKE BAKT Pijnenburg wint in het Stadion VOOR GOED AFDRUKWERK Fotohandel B. de Leeuw Vleeschhouwerij F. A. Piët INTERESSANTE OMNIUM- WEDSTRIJD aiiiiiuiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiü VRIJDAG 15 JUNI 1934 De Damiaatjes elec- trisch Ze zingen thans een toontje minder VERBODEN REVUE „HOU STAND" Prmcïpieele beslissing, besloten kring gevraagd De AFGESLOTEN GASTHUIS- VEST Mag het St. Elisabeth Gasthuis worden gepasseerd? De kantonrechter had verdachte vrijgespro BIJ PASSEEREN OMGESLAGEN Vader van chauffeur kreeg hersenschudding K. J. M. V. „ST. AUGUSTINUS" Tegen Geel-Wit VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van 14 Juni Bode van buurtvereeniging verduisterde Tuchthuisstraat 14 Faillissement DIOC. HAARL. ATHLIETIEK KRING Wedstrijd in Amsterdam Recollectie-avond van de Districts K. J. C. Jubileum „Zomers Buiten" B. Dukel kampioen van Groot- IJmuiden Personalia Gevonden dieren en voorwerpen HEEMSTEDE SANTPOORT Mr. S. J. R. de Monchy Officieele benoeming tot burge meester van Den Haag afgekomen Postzegelautomaten Binnenkort aanschaffing voor de posterijen Werkspoor in 1933 Verlies van 7 ton naar nieuwe rekening; vooruitzichten ongunstig De Poolsche Nat. Soc. partij verboden MUSSERT'S REIS NAAR ROME Actie tegen Vrijmetselaars VANILLE SPRITS Kalfslappen 45 ct.; Kalfscarbon. 35 ct. Kalfsgeh. 45ct.; Kalfsfricandeau 60ct. Gehakt half om 40 ct. GEBR. SERNÉ WIT-, ZWART-, CELDERSCH-, EN* KRENTEN-ROCCEBROOD VRAAGT HET UW BAKKER In het nummer achter groote mo toren toonden de buitenland- sche renners hun supe rioriteit Krewer eerste in het stayersnummer H. Antonius patroon van Portugal Een Apostolische breve Wereldkampioenschap schaken Aljechin behaalt den titel |llllllllini!!l!linilllllim!lllllllllllll!lllllll!l]!llllll!ll||||||||||||!|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||!||||||||||||||ig NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiMniMiMinnnnp Menige Haarlemmer, die opmerkingsgave en muzikaal gevoel bezit, zal hedenavond gemerkt hebben, dat de Damiaatjes anders dan gewoon lijk klepten. Om den lezer, die wellicht niet zoo onmiddellijk zal weten, wat de „Damiaatjes" zijn, wegwijs te doen worden, zij vermeld, dat de „Damiaatjes" eenige klokjes in den toren van de St. Bavokerk op de Groote Markt zijn, die eiken avond van 9 uur tot half tien worden geluid ter herinnering aan den slag bij Damiate ten tijde van de Kruistochten, door de Haar lemmers onder aanvoering van een Kolland- schen graaf op de Turken bevochen, waarbii de stad Damiate veroverd werd en de genoemde klokjes naar Haarlem als overwinningstro- pheeën werden medegevoerd, waar ze, zooals ge zegd, nog iederen avond worden geluid. Tot nu toe ging dit precies op dezelfde wijze, zooals de meeste klokken van kerken door" dé kosters worden geluid. Tegen negen uur klom een daarvoor aangesteld persoon de trap van den toren op, trok aan het klokketouw en de Damiaatjes klepten hun wat weemoedig, in ieder geval niet zeer gevarieerd lied over de stad. Thans gaat het anders en worden ze, na dat de vorige week eenige proeven waren ge nomen, electrisch geluid. Daarbij doet zich een interessante eigenaar digheid voor. Vroeger hoorde men n.l. bij het luiden drie tonen en thans maar twee! Som migen, die dit hoorden, zullen wellicht bij zien- zelf opgemerkt hebben: dat zijn onze Damiaat jes niet meer, want die klokjes kleppen anders. En toch zijn ze 't wel! Die verandering zit 'm natuurlijk in de omzetting van handaandrijving door een electromotor. Met de hand werd n.l. het klokketouw in beweging gebracht, die op zijn beurt weer de klok om haar as liet'draaien, waardoor de klokkemantel als het ware tegen den klepel viel. Dat ging door het uiteraard on regelmatig touwtrekken (de klokkenist is geen machine!) ook met onregelmatigen gang, waardoor de klepel bleef slingeren en een derde maal tegen den mantel kwam. Daardoor ont stond een bijgeluid, dat als de derde toon van het liedje werd gehoord. Men hoorde dus drie tonen. Thans gaat het luiden electrisch, met dit ver schil, dat de klok stil (of nagenoeg stil) blijft hangen en een hamer tegen de klok wordt ge tikt. Een machine doet natuurlijk wel alles regelmatig, met gevolg, dat de hamer ook pre cies twee maal valt en dus ook slechts twee tonen te hooren geeft. Vandaar dat de Dami aatjes thans niet een toontje lager, maar een toontje minder zingen. Maar een toon meer of minder, de Haar lemmers zullen hun Damiaatjes er ongetwijfeld wel geen zier minder om achten! In hooger beroep diende Donderdagmiddag voor de Haarlemsche Rechtbank de zaak tegen den Arbeiderssportbond, die op 10 Maart de revue „Hou stand" had opgevoerd in het Gem. Concertgebouw. De burgemeester had de openbare opvoering verboden en daarom werd de revue in besloten kring gespeeld. De menschen, die echter reeds kaarten hadden gekocht, ontvingen toen mede- deeling, dat ze wel konden komen, mits ze lid wilden worden. Drie van de vier bestuursleden, die ieder tot 10 boete waren veroordeeld door den Kanton rechter, waren verschenen. De voorzitter verklaarde, dat hem niet mee gedeeld was, dat de voorstelling niet. mocht doorgaan. Aan de zaal werden geen kaarten verkocht. Dezelfde getuigen, die reeds voor den Kan tonrechter hun verklaringen hadden afgelegd, o.m. dat zij slechts lid waren geworden om de voorstelling bij te wonen en niet om blijvend lid te worden, verklaarden hetzelfde ook voor de Rechtbank. Deze „voorstelling-leden" hadden echter nooit contributie betaald en beschouwden zich nu ook niet meer als lid. De rechtbank informeerde telkens uitvoerig, hoe het dan met het lidmaatschap gesteld was. Een der getuigen had bij de mededeeling van een der bestuursleden, dat de opvoering niet openbaar mocht zijn, gezegd: „Voor dien avond wil ik wel lid worden". De nieuwe leden, naar aanleiding van die uit voering geworven, werden wel op lijsten inge schreven voor de controle der politie, doch wer den niet officieel in de registers als lid Inge schreven. De Officier merkte op, dat zoo'n lidmaatschap dus maar een wassen neus was. De voorzitter meende, hiermee aan de voor schriften te hebben voldaan. Officier: „Dat is misleiding." Voorzitter van den bond: „Neen. dat is geen misleiding, want de politie wist, wat wij wil den." De voorzitter van den bond was van het be ginsel uitgegaan, dat als hij een lidmaatschaps kaart uitreikte, dan kan hij aan de politie op geven, wie in de zaal aanwezig waren, wat vol gens hem overeen zou komen met het beginsel „besloten kring". De Officier van Justitie merkte op, dat de verdachten dus meenen, dat begrip openbare en besloten vergadering alleen maar verschilt in al of niet opgave der aanwezigen. Met dit crite rium is hij het niet eens en hij vroeg daarom bevestiging van het vonnis van den Kanton rechter. Mr. H. O. Drilsma trad ook voor de Recht bank als verdediger op en voerde hetzelfde plei dooi als voor den Kantonrechter. Uitspraak 28 Juni a.s. Voor het Kantongerecht werd eenige weken geleden een zaakje behandeld tegen den chauf feur G. B., die het St. Elisabeth's Gasthuis had gepasseerd op een tijd, dat het verkeer over den Gasthuisvest volgens de geplaatste borden was verboden. ken, omdat de afsluiting geen verband hield met de vrijheid en veiligheid van het verkeer, doch alleen voor de rust der zieken was tot stand gekomen. De ambtenaar van het O.M. was echter in appèl gekomen en zoo kreeg de Haarlemsche Rechtbank de zaak nog eens opnieuw te be handelen. De officier van justitie vroeg bevestiging van de vrijspraak. De Rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Donderdagmiddag stond een 30-jarig Rotter dammer J. v. N. voor de Haarlemsche Recht bank terecht, wegens het veroorzaken van licha melijk letsel door schuld. Verdachte reed op 15 Februari j.l. des avonds met zijn auto, waarin zijn vader zat, over den Heerenweg. Tusschen de Manpadslaan en „Huize Man pad" was verdachte een auto gepasseerd. Van de andere zijde kwam een tractor met oplegger, in totaal van ruim 10 M. lengte. Aan den lin kerachterkant raakte verdachte dezen vracht auto, waardoor hij naar links zwenkte, omsloeg en tegen een boom terecht kwam. De vader van verdachte had bij dit verkeers ongeval een hersenschudding opgeloopen, waar door hij niet meer in staat is zijn beroep uit te oefenen. Verdachte was, volgens den chauffeur van den tractor, vrij plotseling uit een file te voor schijn gekomen. Volgens zijn eigen verklaring reed verdachte op het oogenblik van de aanrijding met gedempt licht en had hij een vaart van 60 K.M. Hij had den tractor op 150 M. zien aankomen en aan afstand van de koplichten niet kunnen constateeren, dat de oplegger zoo breed uitliep. Volgens verdachte en een getuige a décharge, die na het ongeluk nog eens opmetingen waren gaan nemen, had de tractor niet voldoende rechts gehouden. De off. van justitie was van oordeel, dat ver dachte niet „roekeloos rijden" ten laste kon worden gelegd. Ofschoon verdachte beter ach ter zijn voorganger had kunnen blijven, maar ook aan den kant van den tractorchauffeur had hij graag wat meer souplesse gezien. Daarom requireerde hij vrijspraak. De verdediger mr. G. C. A. Oskam sloot zich hierbij aan. Uitspraak 28 Juni a.s. Woensdagavond speelde de K. J. M. V. ,,St. Aubustinus" een vriendschappelijken voetbal wedstrijd tegen Geel-Wit II op het R. K. Sport park te Heemstede. Om half negen werd de bal aan het rollen gebracht, die weldra van links naar rechts en van voor naar achter over het veld vloog en niet altijd op de gewenschte plaats terecht kwam! Na ongeveer twintig minuten dit getrap in de beste verstandhouding en onder enthou siaste aanvoering en aanmoediging van Mode rator en supporters overleefd te hebben, ver dween de lederen masa, de vruchtelooze pogin gen van den keeper negeerende, in het K.J.M.V - doel. Niettegenstaande het sublieme spel van niet nader te noemen K.J.M.V.-ers volgde weldra nummer twee zijn voorganger in het net. De K.J.M.V.-eer moest gered worden! Onder dit motto togen de elf zwoegende „jongens" ten aanval en aarzelde Jan Kluft dan ook niet dezen eereplicht in een daad om te zetten, 21. De technisch veel beter spelende Geel-Witters, wellicht den gelijkmaker vreezend, maakten er, na de rust, 31 van. De K.J.M.V.-ers lieten zich niet ontmoedigen en onder luide aanmoe digingen van achter ,,'t lijntje" knalde Swarte, met medewerking van de ster van het veld, Bahlman, den bal onhoudbaar in 't Geel-Wit- doel. Met het vallen van de duisternis kwam het einde. De Haarlemsche K.J.M.V.-ers kunnen op een aangenamen en fair gespeelden wedstrijd terug zien, waarvoor zij den sympathieken Geel-Wit ters hartelijk dank zeggen. H. H„ zonder beroep, te IJmuiden. „Heling, meermalen gepleegd." 6 mnd. gev.straf O.V. A. M. B., zonder beroep, te Haarlem. „Appèl overtr. Winkelsluitingswet", 10 boete subs. 6 dagen hechtenis. E. d. R., banketbakker te Haarlem. „Appèl overtr. Winkelsluitingswet." Vrijgesproken. H. d. G., bankwerker, te Haarlem. „Appèl A.P.V. te Haarlem." Vonnis van den Kanton rechter te Haarlem dd. 24 Febr. '34 bevestigd. 15 subs. 15 dagen. D. J. K., chauffeur, te Haarlem. „Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement." Vonnis van den Kantonrechter te Haarlem dd. 26 Maart '34 be vestigd. 10 subs. 10 dagen hechtenis. M. G., vertegenwoordiger, te Haarlem. Thans gedetineerd in het H. v. B. te Haarlem. „Dief stal." 6 mnd. gev.straf m. a. p. h. t.m. 28 Juni 1934. W. J. v. G., varensgezel, te Amsterdam, thans gedetineerd in het H. v. B. te Haarlem. „Poging tot diefstal met geweldpleging." 3 j. en 6 mnd. gev.straf m. a. p. h. t.m. 28 Juni '34. H. J. H„ vischhandelaar, te Alkmaar. „Dood door schuld." 3 mnd. hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor den tijd van 6 maanden. H. D. F. R., wagenbestuurder, te Haarlem Vrijgesproken. Een IJmuidenaar, bode van een buurtver eeniging moest Donderdagmorgen terechtstaan wegens verduistering. Als medebestuurslid van genoemde vereeniging was hij tevens belast met het incasseeren van contributie. Eenige be stuursleden, de schoonvader en de vrouw van verdachte werden als getuige gehoord. De ver- dachte zelf was niet verschenen. Het bleek te gaan over een bedrag van 185, dat hij nooit had afgedragen en 259, waarvan de kwitanties nooit zouden zijn terechtgekomen. De man had bovendien zijn gemeentebetrek king als bode verloren. Hij leefde in onmin met zijn vrouw, die nu bij haar vader inwoon de. Bij het vooronderzoek had hij een gedeelte van zijn schuld op haar trachten af te wen telen, wat hem evenwel weinig baatte, want de Officier eischte 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 28 Juni as. Heden werd uitgesproken het faillissement van D. van Kerkhof, koopman in meubelen, wonende te Haarlem, Floresstraat 25. Curator mr. Ali Cohen. Rechter-Commissaris mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon. Zondag organiseert de D.H.A.K. een wed strijd voor haar leden in het R. K. Sportpark aan den overkant van het IJ. De organisatie van dezen wedstrijd moest in alle haast geschieden omdat de wedstrijden die op 17 Juni waren georganiseerd onverwachts geen doorgang konden vinden De vereenigingen hadden er dan ook niet op gerekend en enkele hadden dezen dag al op een andere manier bezet. Toch valt het aantal inschrijvingen nog mee. Zelfs A.L.O. uit Rotterdam is van de partij. Deze eerste wedstrijd van den D.H.A.K. in dit seizoen zal zeker slagen, daar zorgt de actieve technische commissie wel voor. Belanghebbenden willen wij hierbij herinne ren aan den (derden) recollectieavond, die heden, Vrijdag 15 Juni, om half negen gehou den zal worden in de kapel van het R. K. Ly ceum aan den Zijlweg. Zooals bekend is, worden op dezen recollectie avond verwacht alle leiders van „De Jonge Wacht", van Verkenners, van het S. F. L. en de juniorenleiders van de sport. Zondag 17 Juni des middags 2.30 uur zal ter gelegenheid van de officieele prijsuitdeeling van den Nat. Zangwedstrijd der Ver. „Zomers Bui ten" in het gebouw Dr. Gerkestraat 20. Zand- voort, waar ook de zangwedstrijd heeft plaats gevonden, een concert worden aangeboden door het winnende koor met het hoogste aan tal p.unten „Stemmen uit de Mijnstreek", Dir. Geijsel. Tot besluit van het zoo uitstekend geslaagde concours ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan der Vereeniging „Zomers Buiten" zul len verder nog optreden: „Haarlemsch Kinder koor", dir. Jac. Zwaan en Gemengde Zang- vereeniging „Amsterdam", dir. H. Duinker. De laatste ronde van den wedstrijd om het kampioenschap van Groot-IJmuiden, heden in hotel „Kennemerhof" verspeeld, leverde de volgende resultaten op: DukelLey te 2—0; Leyte—Kraai 20; LigthartLeyte 11; Suijk—De Jong 20. De eindstand luidt thans: B. Dukel 5 5 0 0 10 A. Ligthart 5 3 1 1 7 P. Leyte 5 2 2 1 6 C. Suijk 5 2 1 2 5 K. de Jong 5 0 I 4 1 A. Kraai 5 0 I 4 1 Dukel heeft alzoo ongeslagen den kampioens titel veroverd, zoodat dit jaar hem wel buiten gewoon veel succes heeft gebracht. Trouwens, ook in de tweede klasse wist een Dukel den titel te winnen, want hier luidt de slotstand: F. Dukel H. Laros G. Postma B. Smit J. Vrijhof J. v. d. Heyde Geslaagd voor einddiploma van Conservato rium te Amsterdam voor violoncello de heer J. de Nobel, alhier. Pijpers, Oranjeboomstraat 194, abonnement; Elffers, Schouwtjeslaan 102, ceintuur; Kievit, Delftstraat 36. idem; Verkerk, Gen. de Wet straat 10, pasfoto; Hogervorst, Gen. Joubert- straat 29, horloge; De Waas, v. Oorschotstraav 15, hoed; Kennel Haerlem, Regentesssla an 42, 2 honden, 2 katten; Termetz, Amsterdamsche- vaart 12, jas; Kroon, Achterweg 27, kat; Bu reau van Politie, Smedestraat, loterijbriefjes; Prent. Nagtzaamstraat 10 rd., plakzegels; Mooi- weer, Gouwstraat 12, portemonnaie m. i.; V. d. Bende, Drossestraat 13, idem, idem; N J. de Goede, Oranjestraat 148, idem, idem; D. Smit, Bromostraat 15, idem, idem; H. Vermeulen, Gen. Joubertstraat 13 rd., idem, idem; H. de Bruin, A. L. Dyserinckstraat 76, rijwieibelas- tingplaatje; Noé, Zijlvest 1, idem; V. Hooff, Graaf v. Wiedstraat 10, moersleutel; Kemp, Zuider Buiten Spaarne 34, taschje; H. Staal, Uit den Boschstraat 12, idem; Voogt, Rijks straatweg 202, idem m.i.; Miezenbeek, Ceder straat 21, vulpenhouder; J. de Wit, Steenbok straat 3, abonnement; J. B. Wijnants Co., Spaarnwouderstraat 5, postduif. Statuten De Staatscourant bevat de sta tuten van de N.V. Exploitatie Maatschappij „De Zwaluw" te Heemstede. Propagandaclub „St. Paulus". Vrijdag 15 Juni houdt de parochiale propagandaclub „St. Paulus" een algemeene ledenvergadering in de parochiezaal. De agenda is zeer belangrijk en wettigt dan ook bijzondere opkomst. De „Staatscourant" van gisteravond bevat het Koninklijk besliut van 13 Juni, waarbij met in gang va nl Juli 1934 benoemd is tot burgemees ter der gemeente 's-Gravenhage mr. S. R. de Monchy, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Arnhem. De waarschijnlijkheid is groot, dat binnenkort het staatsbedrijf van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie zal overgaan tot de aanschaffing op groote schaal van postzegel-automaten, al dus „Het Volk". Het ligt in de bedoeling deze automaten aan de buitenzijde van de post kantoren aan te brengen, zoodat het publiek tijdens de kantooruren het gebouw niet behoeft in te gaan en tijdens de sluitingsuren toch post zegels zal kunnen koopen. Op korten termijn zal thans worden beslist welke type automaat zal worden aangeschaft i.. r %- Aan het jaarverslag over 1933 van Werkspoor N.V., ontleenen wij, dat wederom een be langrijk verlies geleden werd, eenerzijds door abnormaal lage prijzen, anderzijds door af schrijving op dubieuze vorderingen. De reser ves waren niet meer voldoende om dit verlies op te vangen, zoodat ten slotte een verlies van f 706.000 naar nieuwe rekening moet wor den overgebracht (v. j. sloot de winst- en verliesrekening zonder saldo, doordat f 1.789.542 is overgebracht naar exploitatierekening). Hoewel de grootere bedrijfsdrukte in een gedeelte van het jaar aanleiding gaf betere resultaten te mogen verwachten, was de te groote spoed, waarmede eenige belangrijke orders moesten worden uitgevoerd oorzaak dat daarvan het resultaat in financieel opzicht zeer is tegengevallen. Hoewel het zeer bezwaarlijk is te voorspel len wat 1934 zal brengen, moet worden ge constateerd, dat de vooruitzichten ongunstig zijn. Onvermoeid wordt getracht nieuwe afzet gebieden te vinden, maar de exportmogelijk heden zijn sterk verminderd door velerlei oorzaken. Ook in eigen land zijn de mogelijk heden uit den aard der zaak beperkt o. a. de moeilijkheden der scheepvaart. Onze machine industrie zal zich rekenschap moeten geven van de noodzakelijkheid zich voor langeren tijd in te stellen op belangrijk kleinere productie. Wij zullen dus ons bedrijf verder moeten in krimpen. Daar ook in het prijspeil nog geen verbetering is ingetreden, zullen ook bij den kleineren omvang van het bedrijf nog ingrij pende maatregelen noodig zijn om tot meerdere bezuiniging te geraken. In verband met de door de Nederlandsche Spoorwegen verleende dividend-garantie, zal worden uitgekeerd 4 pet. (onv.) op de aan- deelen B. WARSCHAU, 14 Juni. (V. D.) De politie van Kattowitz heeft de Poolsche nationaal-socialis- tische partij op het geheele gebied van het Sile- zische Wojyodeschap ontbonden. Het dragen van uniformen en insignes is verboden. Ook de ne venorganisatie Milno is verboden. Over de reis van ir. Mussert naar Rome weet „Het Volk" thans nog mee te deelen, dat de N.S.B.-leider ook naar Duitschland is ge weest. In Stuttgart zou hij besprekingen met den gouwleider der Nazi's gevoerd hebben. Naar het blad verneemt, is het eerste ge volg van Mussert's reis naar Duitschland en Italië, dat een actie in de N.S.B. is begonnen tegen de leden .die vrijmetselaar zijn. De alge meene propagandaleider Van Farwerck, die oud-grootmeester van de vrijmetselaars is, is reeds aanzienlijk in zijn macht beperkt ten gunste van den heer Bilderbeek. „DE ZEEUW" - Koudenhom 24 - TeL 11780 Afdeeling Banketbakkerij 35 CENT PER POND Voldersgracht 37 - Burgwal 60 - Cronjéstr. 18 Kennemerstraat 34 - Brouwersplein 7 Tel. 13376 KLEINE HOUTSTRAAT 115, bij de brug ZIJLSTRAAT 75 TEL. 12365 blijft steeds doorgaan met het leveren van zijn prima kwaliteit RUND- EN VARKENSVLEESCH TEGEN SCHERP CONCURREERENDE PRIJZEN Voor de wielerwedstrijden, die gisteravond op de Stalionbaan werden verreden, bleek grootere belangstelling te zijn dan voor de openings - wedstrijden. Er waren naar schatting 7000 toe schouwers. Begonnen werd met een wedstrijd voor ama teurs over 8 K.M. (16 ronden) met vier klasse menten. Eenige valpartijen hadden gelukkig geen ernstige gevolgen. De uitslag luidde: 1 J. Soeurt 16 pnt.; 2 J. Appel 12 pnt.; 3 G. van Rijn 7 pnt.; 4 B. Ros kamp 6 pnt. Hierna volgde de eerste manche over 20 K.M. (40 ronden) van den wedstrijd achter motoren voor beroepsrijders. De loting had de stayers bij den start de volgende volgorde gegeven: Krewer (Pasquier Sr.), van der Valk (Bustraan), Snoek (Ceurre- mans), Ronsse (Pasquier Jr.), van der Wulp (v. d. Bosch), Alkema (Wiersma), Grassin (Jubi), Schlebaum (Kaser). De eerste twintig ronden werd weinig strijd te zien gegeven. Krewer ging onbedreigd aan den kop, gevolgd door Ronsse en van der Wulp, terwijl van der Valk de laatste plaats bezette. De laatste ronde kwam Krewer ge weldig opzetten en werden van der Valk en Alkema gelapt. De uitslag was: 1 Krewer, 15 min. 50 min. 4/5 sec.; 2 Ronsse op 100 M.; 3 van der Wulp op 160 M.; 4 Grassin op 200 M.; 5 Snoek op 300 M.; 6 Schlebaum op 480 M.; 7 Alkema op 630 M.; 8 van der Valk op 700 M. De eerste rit van den tandem wedstrijd voor amateurs verliep als volgt: 1 B. v. DijkW. Moerkerk; 2 M. van Gelder^P. Favejee; 3 C. KramerJ. Overdijk; 4 J. CornelissenJ. Zie- leman. De tweede rit leverde als resultaat op: IJ. HommaH. Snel; 2 J. MansJ. Hauser; 3 H. PaterH? Jesse. Thans volgde het eerste gedeelte van den omniumwedstrijd voor beroepsrijders, de wed strijd over 5 K.M. (10 ronden) met 5 klasse menten. Pijnenburg bleek in dezen wedstrijd in uit stekenden vorm te zijn. In vier klassementen ging hij als eerste over de streep, terwijl Wals het laatste klassement won. Slaats en van Nek hadden tegen deze geroutineerde cracks weinig in te brengen. Eerste klassement: 1 Pijnenburg; 2 KI. van Nek Jr.; 3 Wals; 4 Slaats. Tweede klassement: 1 Pijnenburg; 2 Wals; 3 KI. van Nek; 4 Slaats. Derde klassement: 1 Pijnenburg; 2 KI. van Nek; 3 Wals; 4 Slaats. Vierde klassement: 1 Pijnenburg; 2 Wals; 3 Slaats; 4 KI. van Nek. Vijfde klassement: 1 Wals; 2 Pijnenburg; 3 Slaats; 4 van Nek. Totaal uitslag: 1 Pijnenburg 6 pnt.; 2 C. Wals 11 pnt.; 3 KI. van Nek 15 pnt.; 4 Slaats 18 pnt. Voor den tweeden rit achter motoren van den wedstrijd voor beroepsrijders, thahs over 30 K.M., werd als volgt gestart: 1 Schlebaum; 2 Grassin; 3 Alkema; 4 v. d. Wulp; 5 Ronsse; 6 Snoek; 7 v. d. Valk; 8 Krewer. Grassin nam den kop, terwijl Ronsse de tweede plaats bezette. Na tien ronden liet Kre wer de laatste plaats aan Snoek, die onmiddel lijk daarna door Grassin werd gelapt. Van der Wulp had inmiddels Ronsse van de tweede plaats verdrongen. Schlebaum trachtte zijn verloren terrein te herwinnen, maar de Belg verdedigde hardnekkig. Krewer verrichtte prachtig werk en passeerde 'n drietal renners. Weldra lag hij op de derde plaats achter van der Wulp. Na dertig ronden kreeg ook Schlebaum van Grassin een lap te pakken. Krewer passeerde op prachtige wijze ook van der Wulp, die ook door Ronsse achter zich gelaten werd. Schle baum kwam nog een ronde achter, terwijl Gras sin van der Valk eveneens voorbijschoot. Na vijftig ronden ging Grassin nog steeds aan den kep, gevolgd door Krewer en Ronsse. De Franschman, die prachtig reed, won dan ook deze spannende manche onbedreigd. De uitslag was; 1 Grassin, tijd 23 min. 312/5 sec.; 2 Krewer op 130 M.; 3 Ronsse op 170 M.; 4 v. d. Wulp op 400 M.; 5 Alkema op 420 M.; 6 Snoek op 750 M.; 7 v. d. Valk op 1170 M.; 8 Schlebaum op 1380 M. Als tweede gedeelte van den omnium-wed strijd volgde inhaalwedstrijd over maximum 6 K.M. (12 ronden). Van Nek ging weldra wegens een machinedefect uit de baan. Na zes ronden was Wals door Pijnenburg Ingehaald, zoodat de strijd uitgevochten werd tusschen Slaats en Pijnenburg. Slaats had een kleinen voorsprong, maar weldra had de Tilburger dezen teniet ge daan. In zijn eindspurt liep Pijnenburg een ge weldig stuk in, zoodat de Tilburger den wed strijd royaal won. Uitslag: 1 Pijnenburg; 2 Slaats; 3 Wals; 4 KI. van Nek. Na de pauze werd allereerst de beslissing ver reden van den tandemwedstrijd voor amateurs, die gewonnen werd door B. v. DijkW. Moer kerk (tijd laatste 200 M. 131/5 sec.). 2 M. van GelderP. Favejee; 3 J. MansJ. Hauser; 4 J. HommaH. Snel. Het laatste gedeelte van de omniumrace, den wedstrijd met gangmaking dor kleine motoren over 15 K.M. (30 ronden), bleek bij het publiés zeer in den smaak te vallen. Klaas van Nek nam den kop, gevolgd door Slaats en Pijnenburg. Wals kon niet goed op dreef komen, had met pech te kampen en gaf tenslotte 10 ronden voor het einde op. De laat ste ronden gaven 'n interesanten strijd te zieA tusschen van Nek en Pijnenburg, die fel ver dedigde, maar tenslotte toch niet kon voor komen dat hij door van Nek werd gelapt. Uitslag: 1 KI. van Nek, 15 min. 2 sec.; 2 Slaats; 3 Pijnenburg; 4 Wals. De totaal-uitslag van den omnium-wedstrijd is: 1 Pijnenburg; 2 KI. van Nek; 3 Slaats; 4 Wals. De laatste manche voor den wedstrijd voor beroepsrijders ging over 40 K.M. (80 ronden). De start was als volgt: 1 Snoek; 2 Schlebaum; 3 v. d. Valk; 4 Alkema; 5 Ronsse; 6 Krewer; 7 Grassin; 8 v. d. Wulp. Snoek moest weldra het veld ruimen voor Ronsse, die met Krewer naar voren was ge komen. Ook de Duitscher had er nu weer zin in. Na tien ronden lag hij op de tweede plaats achter Ronsse, gevolgd door Grassin. Van der Valk werd spoedig door het leidende trio ge passeerd, evenals Snoek. Fel werd er gestreden om de tweede plaats tusschen Krewer en Gras sin, maar voorloopig kreeg de Franschman geen kans. Ook Alkema kon weldra een ronde achterstand boeken. Ronsse werd na korten hevigen strijd door Krewer en Grassin gepas seerd, zoodat de Duitscher na dertig ronden de leiding had. De strijd ging nu nog uitsluitend tusschen Krewer, Grassin, Ronsse en van der Wulp. De overige renners hadden, na veertig ronden, een of meer ronden achterstand. Snoek en Alkema bleven een ronde achter, maar v. d. Valk en Schlebaum werden keer op keer gelapt. Tien ronden voor het einde was de stand aan den kop nog steeds onveranderd. Van der Wulp kon langen tijd stand houden, maar vlak voor het einde werd ook deze renner gelapt. De Duit scher won de manche gemakkelijk. De uitslag was: 1 Krewer, 37 min. 15 4/5 sec.; 2 Grassin op 100 M.; 3 Ronsse op 250 M.; 4 v. d. Wulp op 730 M.; 5 Snoek op 880 M.; 6 Alkema op 1360 M.; 7 v. d. Valk op acht ron den; 8 Schlebaum op negen ronden. Totaal uitslag van den wedstrijd achter mo toren: 1 Krewer; 2 Grassin; 3 Ronsse; 4 v. d. Wulp; 5 Snoek; 6 Alkema; 7 v. d. Valk; 8 Schlebaum. Onze Romeinsche correspondent seint ons: Z. H. de Paus heeft in een Apostolische Breve „Sanctae Romanae Ecclesiae" den H. Antomus tot Patroon van Portugal uitgeroepen. Reeds bij de eeuwfeesten in het jaar 1932 had de Portugeesche natie het verlangen daarto geuit. De Breve is gedateerd 13 Juni en omschrijft de Liturgische voorrechten van het patronaat. Donderdagavond werd het tournooi tusschen dr. Aljechin en Bogoljubow om het wereld kampioenschap schaken, dat nu reeds elf weken aan den gang is, beëindigd. De stand was zoodanig, dat Aljechin nog maar punt noodig had om den titel van wereld kampioen te behalen. Dit is thans in de 26e partij geschied. Dr. Aljechin bood na 28 zetten remise aan, die door Bogoljubow werd geaccep teerd. Deze eindstrijd, die in de Kroll Opera te Berlijn plaats vond, werd o.a. bijgewoond door den ijkscommissaris van Justitie, dr. Frank, die dr. Aljechin geluk wenschte met het behaalde succes en zich geruimen tijd met hem en Bo goljubow onderhield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 4