Opening van den Volksraad De „geestelijke adviseur" van het gansche land BRIGHTON Camera verliest den wereldtitel De Handelskamer HET LAATSTE JAAR m m VRIJDAG 15 JUNI 1934 De tijdsomstandigheden waren sterker dan de wensch naar harmonie met de Regeering De lucht klaart op Beklemd tusschen twee cijfers Tekort begrooting 1933 Geen nieuwe belastingen Moederland en buitenland Onderhandelingen met Japan Werkloosheid Versobering bestuursapparaat Verloop der pest Defensie Minister de Wilde in Limburg MEEVALLER VOOR ZANiDVOORT Audiëntie Het dreigend conflict in de mijnen Dringend beroep op de R.K. Staatspartij Oud-wethouder voor de rechtbank Overtreding der Crisis-zuivelwet te Ameide MIJNSCHADEPROCEDURE Beschadiging door het neerslaan van koolasch Examens L.O. BEZOEKT U moet BRIGHTON bezoeken BRIGHTON Lennep Hotel, Zeeboulev. Max Baer verslaat den Italiaan- schen reus in de elfde ronde Enthousiasme in New- York Hotel-, Café-restaurant- bedrijf Het congres van den Katholieken Bond te Noordwijk KONINKLIJK HUIS GEKRENKT? Beleedigend lied in theater te Oslo Jaarlijksche algemeene vergade ring te Utrecht begonnen De heer Kolkman pres.- commissaris De coöperatieve gedachte Wijziging directie INVOERRECHT OP RUWE KOFFIE? Geen nieuwe heffing PATER L. CORNELISSEN Promotie te Nijmegen BATAVIA, 15 Juni (Aneta). Heden heeft met een kleine wijziging in het officieele ceremonieel de Gouverneur-Generaal Jhr. mr. B. C. de Jonge, de zitting van den Volksraad geopend. Z.Exc. begon zijn rede mét de verklaring zich rekenschap te geven van het feit, dat thans het laatste jaar is ingeluid van den Volksraad waarmee hij zün ambtsperiode be gon. Hij kan de verleiding niet weerstaan terug te zien op de bijkans driejarige samenwerking onder buitengewoon moeilijke omstandigheden. Men heeft de verhouding tusschen de Re geering en den Volksraad slecht genoemd. Spr trachtte steeds zakelijk, sober en oprecht te zijn, hij legde wel eens moties naast zich neer, Paste ook wel eens de conflictenregeling toe, misschien meer dan men gewoon was, maar Zulks geschiedde nooit lichtvaardig of uit on derschatting van den invloed die den Volks raad rechtens op den gang van zaken toe komt. De omstandigheden van de laatste jaren waren sterker dan de wensch naar harmonie. Zij plaatsten de Regeering en den Volksraad dikwijls tegenover elkaar. „Uw zittingsperiode ligt als het ware be klemd tusschen twee inkomsten-cijfers. 500 miliioen gulden bij het begin, 250 millioen gul den bij het eind." Spreker wijst op de bittere ervaring die op gedaan is bij de terugdringing van eerstge noemd bedrag tot het huidig niveau. De Volks raad zal daarvan tot den dag van zijn aftreden moeilijkheden en ellende blijven ondervinden. Wij dienen liever geen bijzondere aandacht te schenken aan hetgeen ons verdeelde, doch nan hetgeen door ons in gemeenschappelijk streven werd bereikt. Spreker herinnert aan de aanvankelijke 400- millioen-basis, die later tot 300 millioen werd teruggedrongen. Er bestaat goede hoop, dat het peil van 300 millioen in de toekomst zal worden bereikt. Ondanks de vele toegepaste versoberingen en de baten der conversie is de begrooting 1935 afgesloten met een tekort van 75 millioen, n.l. 87 millioen tekort op den gewonen dienst waarvan een bate van 12 millioen op den bui tengewonen dienst kan worden afgetrokken. De middelen moesten in totaal voor het dienstjaar 1935 ongeveer 50 millioen lager wor den geraamd dan verleden jaar, welke achter- bitgang gedeeltelijk kan worden toegeschreven aan inkomstenderving wegens buitengewone ontheffingen van landrente, waarmede een be drag van 13 millioen gemoeid is. De overige millioenen van den achteruitgang in inkomsten betreffen hoofdzakelijk de tegen vallers die verwacht kunnen worden in de op brengst der inkomstenbelasting, crisisheffing, tabaksaccijns en douane-ontvangsten. Hiertegenover staat een verbetering der ge raamde uitkomsten der bedrijven, waarop ech ter het pandsuisbedrijf, de Staatsspoorwegen en de P.T.T. een uitzondering maken. Spreker bevestigt dat geen nieuwe heffin gen in het voornemen liggen, behoudens de reeds aangekondigde loonbelasting, de in smelting der crisisheffing in de inkomsten belasting en de wijziging van het standpunt ten aanzien van den z.g. kleinen aanslag. Voorts is omzetting van het invoerrecht op sigarettenpapier in accjjnsverhooging voor sigaretten bij de Regeering in overweging. Een koele onverbloemde analyse der begroo ting voor 1935 doet inzien, dat voorshands niet biag worden gerekend op een inkomstenniveau van meer dan 250 millioen. Anderzijds blijkt dat een uitgaven-rekening mogelijk was die tot voor kort wel haast onbereikbaar scheen. Spr. wil niet verwijlen bij de inspanning, de Zorg, de teleurstelling, het leed, de offers en ontberingen, die dit alles kostte. Wij moeten immers nog verder. Wij moeten naar evenwicht i-usschen de inkomsten en de uitgaven, zoodat verdere samenwerking, voortgezette inspanning, hernieuwde berusting noodig zijn. „Het zal hard en moeilijk zijn, maar toch: de lucht klaart." Ettelijke jaren misten wij de zekere mate van Waarschijnlijkheid, die thans aan de begrooting ten grondslag ligt. Spreker acht zich gelukkig er op te kunnen wijzen, dat zich meer en meer een zekere consolidatie der economische ver houdingen afteekent. Hierbij is nog geen da delijk optimisme gewettigd ten aanzien van de voornaamste bron van welvaart: den regelmati- gen afzet onzer stapelproducten. Spreker constateert dat de economische sa menwerking met Nederland in den laatsten tijd betere resultaten geeft, waardoor o. a. de mais- Prijs op een hooger en loonend niveau kon worden gebracht. De economische verhoudingen met het bui tenland komen allengs in een minder rr,zeker licht te staan. Spreker schetst de noodzakelijk heid der invoerbeperking van buiten!andsche rijst, waarvan de resultaten duidelijk zijn te merken in het stabiele peil der rijstprijzen. Zulks is ook voor de kedele-cultuur gebleken. De thee-restrictie resulteerde in een bevre digende prijsstijging. Spreker memoreert de kina-restrictie en de langdurige, moeilijke voorbereiding der rub berrestrictie, welke laatste maatregel van zeer groot belang voor de geheele economische structuur dezer gewesten wordt geacht. „Van bijzonder belang is de regeling onzer economische verhouding tot Japan, waarover thans besprekingen hier ter stede gaande zijn niet vertegenwoordigers van dit Keize:ryk. Er is goede grond om aan te nemen dat deze be sprekingen zullen worden gevoerd in de tradi- mm Jhr. mr. B. C. de Jonge, gouverneur-generaal van Nederlandsch Oost-Indië tioneele sfeer van nauwe vriendschap, welke sedert 300 jaren de relaties tusschen beide lan den kenmerkte, en dat zij, bij besef aan beide zijden van de waarde dier gevoelens, zullen lei den tot een voor beide partijen niet alleen aan nemelijk, doch ook bevredigend resultaat." Spreker staat vervolgens stil bij de suiker- en Winsituatie en bij den landbouw. De eerste blijft zorgwekkend. Spreker concludeert dat gebruik is gemaakt van de meer stabiele omstandigheden om tege moet te treden aan de economische instorting der laatste jaren. Voorshands is hiermede ech ter het sombere probleem der werkloosheid en der gedwongen lediggang vas» het opkomend ge slacht nog niet opgelost. Deze werkloosheid kan slechts worden tegen gegaan door instandhouding van het economi sche apparaat. Voorzichtigheid moest worden betracht in het toegeven aan de neiging om een panacee voor het werkloosheidsprobleem te zien in kolonisa tie. De regeering .laat hiertegenover niet afwij zend, hetgeen gebleken is uit den steun die aan verschillende kolonisatie-instellingen werd ge geven, doch voorzichtigheid dient te jv orden be tracht. Vervolgens staat spreker stil bij de werkzaam heden van de verschillende departementen strek kende tot versobering van het bestuursappa raat. Binnenkort kan 'n ontwerp strekkende tot belangrijke vereenvoudiging der landraadproce dure aan den Volksraad worden aangeboden. Het Gouvernement der Molukken wordt te ruggebracht tot een residentie, eenige regent schappen zijn opgeheven, terwijl binnenkort een reorganisatie zal tot stand komen van het Europeesche Bestuur in de Vorstenlanden en van het Bestuur in Atjeh. Spreker zegt toe, de grootste omzichtigheid te zullen betrachten bij bezuinigingsoverwegingen voor het Binnen- landsch Bestuur. Spreker kondigt de sluiting der bestuurs- school aan, die echter een tijdelijk karakter zal dragen, voorts inkrimping der formaties bij de algemeene politie, en een ingrijpende bezuini ging bij het onderwijs. Door deze ingrijpende bezuiniging op het onderwijs zal de onderwijsbegrooting op het peil van 1919, namelijk ruim 29.000.000, worden teruggebracht. van 16.880 sterfgevallen werd bereikt. De be zuiniging die bij de pestbestrijding werd toe gepast, was hierop niet van invloed. Spreker memoreert vervolgens de instelling van het Departement van Verkeer en Water staat, waardoor de verkeersbelangen in hun onderling verband en samenhang worden be schouwt!. Het luchtverkeer beweegt zich in op gaande lijn door de schitterende organisatie van de K. L. M. en de onberispelijk geoutilleer de K. N. I. L. M. „Een eclatante daad als de versnelde Kerstvlucht van de „Pelikaan" moge hier niet onvermeld blijven." Ten aanzien van de militaire departementen merkt spreker op, dat het rapport der commis- sie-Idenburg nog niet in vruchtdragende open bare discussie kan worden gebracht. „Het is mij een voorrecht te kunnen ver melden, dat de geest bij de Marine weder vertrouwen geeft, dat hetgeen in het verle den ligt, als afgedaan kan worden be schouwd." Tenslotte wijst spreker op het verheugend feit, dat bij alle geschetste moeilijkheden kan gewezen worden op de politieke situatie, welke minder zorg baart dan in langen tijd het geval is geweest. Met groote dankbaarheid erkent spreker dat onder alle bevolkingsgroepen de zware offers, welke moesten worden opgelegd, op voorbeeldige wijze zijn aanvaard, dat met kloeken moed door velen aan den ernstigen tegenslag het hoofd is geboden en met veel berusting dikwijls schrij nend leed is gedragen. De gezondheidstoestand bleef bevredigend, doch het verloop van de pest geeft aanleiding tot bezorgdheid, aangezien in 1933 het topcijfer De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, heeft zich hedenochtend, ver gezeld van den secretaris-generaal van zijn Da- partenjent, mr. K. P. J. Frederiks, per autc naar Roermond begeven, waar hij werd opge wacht door den commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. E. O. J. M. baron van Hövell tot Westerflier met Gedeputeerde Staten dier provincie. Na te hebben deelgenomen aan een lunch, door het college van Gedeputeerden in het Posthotel aangeboden, had de Minister op bet Raadhuis een samenkomst met B. en W. van Roermond. Het gezelschap vertrok vervolgens per auto naar Born, om aldaar de haven te bezichtigen. Vandaar ging de tocht naar Sittard, waar eveneens ten raadhuize een bespreking is ge houden met B. en W. Om 5 uur vertrekt de Minister naar Maas tricht, waar hij zal deelnemen aan een diner met Gedeputeerde Staten. Vervolgens brengt de Minister in het Gouver nementsgebouw den nacht door. Zaterdagochtend om negen uur zal de Minis ter op het raadhuis van Maastricht eveneens een bespreking hebben met B. en W. Om 10 uur vertrekt de Minister naar Valken burg en vandaar om half twaalf naar Heer len, waar geluncht wordt. Om half drie gaat de Minister naar Geleen en keert vandaar naar Den Haag terug. Ook in de verschillende zoo even genoemde gemeenten zullen besprekingen worden gehouden met B. en W.. De besprekin gen zullen loopen over kwesties van nood lijdendheid, grenswijzigingen en verschillende andere onderwerpen. In verband met geruchten over tekortkomin gen by den Dienst van Steunverleening en Werkverschaffing te Zandvoort had ae regee ring de subsidie voor steunverleening en werk verschaffing t/m September 1933 niet goedge keurd, wat voor de gemeente Zandvoort een strop van ongeveer 70.000 beteekende. Men heeft thans echter de subsidie op de uitgaven voor werkverschaffing weten te verkrijgen. Het bedrag, dat nu nog door de gemeente vooi steunverleening betaald moet worden, is ge reduceerd tot hoogstens 16000. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week géén audiëntie verleenen. In een vergadering van de Kern der afdee- ling Bleijerheide van de R. K. Staatsparty is ook het dreigend conflict in de mijn-industrie ter sprake gekomen. Het algemeen gevoelen was, dat bij den huidigen loonstandaard en de vele „Feierschichten" een nieuwe loonsverla ging niet te rechtvaardigen is. Ei' werd besloten dit oordeel ter kennis te brengen van het Algemeen Partijsecretariaat en er op aan te dringen, dat de R. K. Staats partij alle ten dienste staande middelen en al haar invloed zou aanwenden teneinde in deze moeilijke kwestie een bevredigende oplossing te verkrijgen. Eenigen tijd geleden heeft de slager J. van der H. te Ameide een overtreding van de Cri sis-zuivelwet begaan Het bleek, dat hij onge- banderolleerd vet voorradig had. De man heeft toen getracht, dit vet voor de controleerende ambtenaren te verbergen in de woning van zijn schoonzoon, die naast hem woont. Ter zake van deze overtreding en belemme ring van ambtenaren in functie stond hij Don derdag terecht in Dordrecht. Mr. Kronenburg noemde de overtreding in zijn requisitoir een zeer laakbaar feit, aange zien van der H. ten tijde der overtreding loco- urgemeester en hulpofficier van Justitie was! De verdediger, Mr. Vonkenberg uit Gorinchem zeide, dat het ongebanderolleerde vet bij zeer kleine hoeveelheden voor arme menschen werd verkocht. Voorts was verd, kregel door achteruitgang in zaken, een mogelijk faillissement van zijn schoonzoon enz., waardoor zijn wederspannig- heid jegens de ambtenaren te verklaren zou zijn. De politierechter noemde het feit, in ver band met de positie die verd. bekleedt, zeer ernstig en zeide, dat er een gevoelige correctie op zal volgen. Tenslotte eische Mr. Kronenberg een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar en honderd gulden boete, subs, vijftig dagen hechtenis. De civiele Kamer der Maastrichtsche Recht bank heeft Donderdag vonnis gewezen in een opmerkelijke procedure van den heer J. W. H. Vijgen, herbergier en exploitant eener bierbot- telarij en limonadefabriek te Heerlen, tegen de N.V. tot Exploitatie van Limburgsche Steen kolenmijnen „Oranje Nassau Mijnen". Tengevolge van koolasch en dampen uit de schoorsteenen en koeltorens der mijnen werden de eigendommen van den heer V. te Heerlen beschadigd en waardeloos. De bouwterreinen met een frontbreedte van 24 M. aan den Kloos- terweg gelegen, konden niet als dusdanig ge occupeerd worden. De installaties van bierbotte larij en limonadefabriek werden eveneens ge deeltelijk onbruikbaar gemaakt en zoo meer. De mijndirectie werd bij vonnis veroordeeld om de schade, ontstaan door het neerslaan op. zich verspreiden over en binnendringen in eischers eigendommen te Heerlen, van koolasch afkomstig uit de mynbedryven, te vergoeden. De schade zal worden opgemaakt bij schade- staatprocedure. De kosten van het vonnis zijn ten laste der gedaagde, terwijl gedaagde 3/4 deel der proces kosten van den eischer zal hebben te dragen, wiens kosten zijn begroot op f 319.25. BEVERWIJK, 14 Juni. (Bisschoppelijke Kweekschool). Geslaagd de heeren Jac. Aaf- jes, Amsterdam, N. Appelman, West woud, A. Piegelaar, Delft, C. Cocq, Amsterdam en G. Fikke, Amsterdam. De examens duren voort. Karig met zijn lofspraak, moet ons volk wel diep in het hart getroffen zijn, wanneer het de nagedachtenis van een doode wil eeren door de oprichting van een standbeeld. Deze eer wordt morgen aan Dr. Ariëns gebracht. In Enschede, de weversstad, waar deze onvergetelijke priester met zijn so ciaal werk begon, waar menige instelling nog zichtbaar van dit werk getuigt en waar het onzichtbaar voortleeft in de harten van duizenden. Enschede heeft recht op dit standbeeld, maar het behoort aan geheel Nederland. Van Ariëns werd gezegd, dat hij aan geen enkele vereeni- ging door een officieel adviseurschap verbon den was, maar de „geestelijke adviseur" van het gansche land kon worden genoemd. Dit was hy inderdaad. Echter veel meer dan dat. In de eerste ontwikkelingsperiode van ons sociaal vereenigingsleven was Ariëns de raad gever, maar ook de geestdriftige bezieler, de onvermoeide aanmoediger van vele der voor naamste leiders in elk bisdom: priesters en leeken, arbeiders en intellectueelen, werkge vers en politici, mannen en vrouwen. Met Pater Erman S. J. z.g. had hij de ge lijkenis, dat hij het geheele land doorreisde met een zwart koffertje vol brochures en an der materiaal, dat dienen moest om de so ciale actie te beverderen. In dat koffertje zat voor „elck wat wils". De drager kende ieders zwak, maar ook ieders kracht, en wist' precies, wat „pakken" zou. Dit was Ariëns als „reiziger in katholieke sociale actie", zooals men hem hoorde noemen. Wie kende hem niet als briefschrijver? Brieven schreef hij in ongeloofelijk aantal. Voor zijn biografie, die eerst later verschijnen kan, wer den deze brieven, voor zoover nog aanwezig, verzameld. Het zijn er duizenden. Zij vormen gansche pakketten. De meeste brieven schreef Ariëns, om zijne menschen aan te moedigen en te prikkelen tot activiteit. Had hij ergens een goed artikel gelezen of het verslag van een mooie rede, het duurde geen 24 uren of schrij ver of spreker kreeg van hem een compliment. Nooit zonder meer. Altijd wist hij hier of daar, bijna ongemerkt, iets aan te vullen en gaf hy gedachten voor een nieuw initiatief. Zelf heeft Ariëns veel geleden door tegen werking en erger. Daarom begreep hij het leed van anderen zoo goed. Vele zijner brieven wer den ook geschreven, om anderen, die met moei lijkheden te maken kregen, te troosten en op te beuren. Zelf klaagde hy nooit. Meende hij echter, dat anderen reden tot klagen hadden, zijn troostwoord was al geschreven vóór de klacht werd geuit. Na zijn dood is veel over Dr. Ariëns geschre ven. Wie hem heeft gekend en dus bemind, ge voelt de behoefte, om te spreken of te schrijven over een trouwen, nooit te vergeten vriend. „Ariëns als Priester", „Ariëns als pastoor", „Ariëns als Leider", „Ariëns de prediker", „Ariëns de groote arbeidersvriend", „Ariëns de apostel van de drankbestrijding", „Ariëns de Weldoener" en „Een modern Heilige" zijn eeni ge titels van merkwaardige artikelen, welke over hem geschreven werden. Het artikel, waarin Ariëns als prediker wordt geschetst, was van Dr. G. W. v. Kocverden z.g., een zijner talrijke vrienden, die hem, door intiemen omgang, het best gekend heeft. „Het had hem, aldus v. Koeverden, zoo drin gend in de ontvankelijke ziel geklonken: „Gaat en onderwijst!" En hij ging den Meester predi ken overal opportune en zijn taktische vrien delijkheid voorkwam het importune meestal. Heel bewust in gesprek met klein en groot werd de geestelijke aalmoes aangeboden, terwijl de hartelijkste vriendschap het stootende van die aalmoes wegnam. Hij raadt de moeder lectuur aan, die haar kleine op de eerste H. Communie moet voorbereiden, aan het jonge paar, dat een huisbibliotheek moet hebbenBewust pre dikt hij ook in zijn veelvuldige correspondentie, en daarom schrijft hij ook aan iedereen, gerust een paar kantjes aan een kind, als hij er goed mee meent te doen." Men zou ook nog een artikel kunnen schrij ven over „Ariëns de diplomaat". In de moei lijke eerste periode van onze katholieke arbei dersbeweging wist hij met fijne taktiek conflic ten te voorkomen of op te lossen. Toen uiterst gewichtige beslissingen moesten worden geno men over de katholieke vakbeweging en in de verschillende bisdommen commissies waren be noemd, om die beslissingen voor te bereiden, stond Ariëns met al die commissies en tevens met vele betrokken besturen in contact, om de besprekingen in goede richting te leiden en al te uiteenloopende adviezen te voorkomen. In gewijden zullen zich uit dien tijd herinneren, hoe in elk kamertje van een klooster aan den Velperweg te Arnhem tegelijkertijd conferenties gehouden werden en Ariëns van het eene ka mertje naar het andere ging, om ongemerkt de beraadslagingen zoo te leiden, dat de verschil lende groepen, die elkanders nabijheid niet ver moedden, tot overeenstemming werden gebracht! Zulke merkwaardige voorvallen in het met rijke vruchten gezegende priesterleven van Dr. Ariëns zijn zeer talrijk. Zijn biografie zal als een boeiende roman van strijd en liefde zijn. Vooral aan de katholieke drankbestrijding en de katholieke arbeidersbeweging blijft de naam van Dr. Ariëns verbonden. Zonder dien naam te noemen kan de cultuurgeschiedenis van ge heel de katholieke sociale beweging van de tachtiger jaren der vorige eeuw tot 1928 toe niet geschreven worden, maar de arbeiders beweging en h i e r o m de drankbestrijding hadden de bijzondere liefde van dezen apostel, die hiervoor alles gaf, wat hy geven kon. Meesterlijk is de karakterschets op zijn bid prentje: „Een fijnbesnaarde ziel die om Christus te brengen overal ging ook al deed het pijn. Een scherpe geest die nooden en kwa len doorzag en blootlegde.... Een gevoelig hart dat medeleed met iederen nood van lichaam en ziel en maatschappijEen priester vol zelfverloochening die alleen onbarmhar tig voor zichzelf met al het zijne ook zich- zelven gaf waar hij lijden zag trots mis kenning en teleurstelling.Een apostel die onstuimig voortgejaagd werd door Christus' liefde...." Wie zou God niet danken voor het licht op zijn levensweg, dat geshcenen heeft en schij nen blijft in de vriendschap van Dr. Ariëns! HENRI HERMANS. Een zeestad, badende in de zon, de meest cosmopolitische van alle Engelsche badplaatsen en van heel Engeland. Een uur van Lond-n verwijderd (6 treinver bindingen per uur). Eerste klas gelegenheden voor herstel en ontspanning. Het beste uitgangs- en middelpunt voor de beroemde South Downs en Weald Country Gratis brochure is bij den heer C. S. B. Browne, Publicity Ma- t aager, Brighton en bij alle reis- bureaux verkrijgbaar. GOEDKOOPE RETOURS via Vlissingen (dag boot) en via Hoek van Holland (nachtboot). Pensionprljs 9/per dag 50 kamers Goede keuken en spijzen naar keuze. E. BARKER, Eigenaar. 56/57 Marine Parade. In Madison Square Garden te New-York werd Donderdagavond de bokswedstrijd om het wereldkampioenschap zwaargewicht ge houden tusschen den titelhouder Primo Camera en zijn Amerikaanschen uitdager Max Baer. Meer dan vijftigduizend personen woonden den wedstrijd bij. Max Baer slaagde er in zijn Italiaanschen tegenstander Primo Carnera in de elfde ronde door een technische knock out te verslaan en den titel van wereldkampioen te veroveren. De menigte in het stadion was bijna razend van vreugde, toen de titel door den Amerikaan werd gewonnen. Nooit tevoren hebben zich bij een bokswedstrijd zoo opgewonden tooneelen afgespeeld als ditmaal, toen de overwinning van Baer bekend werd gemaakt. Camera, een verslagen, op vele plaatsen in zijn gelaat bloedende, bokser, verzocht den scheidsrechter Donovan in de elfde ronde den strijd te doen staken. In totaal werd Carnera door Baer, die uitstekend bokste, elf maal ge vloerd, drie maal in de eerste ronde, driemaal in de tweede ronde, twee maal in de tiende ronde en tweemaal In de elfde ronde. Toen hij voor de elfde maal neer ging, werd de strijd gestaakt en werd Max Baer onder luid gejuich van zijn landgenooten als nieuwe we reldkampioen uitgeroepen. Carnera woog 263 pond, Max Baer 210 pond. In de Donderdag gehouden vergadering van den Ned. R. K. Bond van hotel-, café- en res tauranthouders „St. Joseph" zijn o.m. maatre gelen gevraagd tegen concurrentie van Patro naatsgebouwen e.d. De voorzitter merkte op, dat hierover reeds besprekingen worden gevoerd met het Episco paat. Rekening moet worden gehouden met plaatselijke toestanden. Zijn er echter misstan den, dan zal ongetwijfeld verbetering bereikt worden. Gevraagd werd om de verlofhouders in een aparte afdeeling samen te brengen. De voor zitter ontraadde dit en toonde aan, dat met veel succes gewerkt is voor de belangen der verlof - houders. Hierna kreeg de heer Vesters het woord om een uiteenzetting te geven van de Middenstands Onderlinge (uitvoering ziektewet). De geestelijk adviseur hoopte, dat nu de kringvorming tot stand zou komen. Verder stel de hij voor de rondvraag voortaan schriftelijk te behandelen, Gevraagd wordt om het wederzijdsch ver plichte lidmaatschap beter te handhaven. Even- tueele gevallen van onwil moeten weer den weg vinden naar het hoofdbestuur. Aan het einde van de vergadering bracht het hoofdbestuur dank aan de afdeeling Sassen- heim voor de keurige ontvangst en regeling in deze dagen. Daarna begaf men zich naar Noordwijk aan zee. De Nederlandsche zaakgelastigde te Oslo heeft, naar het „Handelsblad" aan „Aftenpos- ten" ontleent, zich tot het Noorsche departe ment van buitenlandsche zaken gewend met het verzoek tot verwijdering van eenige gedeelten uit een lied, dat in een revue in het Nye Teater aldaar wordt gezongen en welke krenkend moe ten worden geacht voor leden van het Neder landsche Koninklijke Huis. Het departement heeft aan het theater in overweging gegeven aan dit verzoek te voldoen, doch het Nye Teater heeft, volgens het blad, geantwoord, dat, zoodra er voldoende nieuwe revuestof is, het lied in zijn geheel zal verdwijnen. Zoolang dit niet het ge val is, zal het lied nog gezongen worden, doch dit zou nog slechts eenige dagen het geval zijn. In de groote congreszaal van het Jaarbeurs- restaurant te Utrecht werd Donderdagavond de jaarlijksche algemeene vergadering van de Coöp. Groothandelsvereeniging „De Handelskamer" geopend door den voorzitter van den Raad van Commissarissen, dr. Romeijn. Aangezien de voorzitter deze vergadering voor de laatste maal presideerde, had zijn openings woord een meer persoonlijk karakter. Spreker verlaat in „De Handelskamer" een bloeiende vereeniging, welke ongetwijfeld in de toekomst nog rijke vruchten zal afwerpen. Naast energie en doorzettingsvermogen is dit vooral te danken aan de algemeene beleving der leuze: „Eén voor allen, allen voor één". Wanneer spr. thans afscheid neemt van de leden, doet hij dat met de opwekking, het ideaal hoog te houden, niet alleen in tijden van strijd, maar ook in tijden van voorspoed, welke zoo dikwijls verslapping brengen. De heer VAN SLUIS uitte namens den Cen- tralen Bond van Ned. Verbruikscoöperaties de beste wensehen voor het welslagen van deze vergadering. Deze bijeenkomst valt in dagen van heftigen strijd tusschen de aanhangers der democratie en de aanhangers van de dictatuur. Die strijd nu kan den leden der verschillende coöperaties onmogelijk onberoerd laten, daar in een dwang staat de coöperatieve gedachte tot uitsterven is gedoemd. Verbruikscoöperatie en democratie zyn één en blijven één. De heer DE POEL sprak er namens de R, K. Federatie van Coöperatieve Bonden zyn vreug de over uit, dat in deze vereeniging de samen werking zoo uitermate groot is. De reeds bereikte resultaten vervolgens me- moreerend, gaf de heer De Poel als zijn over tuiging, dat deze zijn bereikt, niet ondanks de oppositie, welke tegen de coöperatie wordt ge voerd, maar mede door deze oppositie. De heer GRUPPEN verklaart namens den Christelijken Bond van Verbruikscoöperaties de volle medewerking te zullen geven in den strijd tegen alles, wat de coöperatieve gedachte zoent tegen te werken. De heer DELABELLA, als vertegenwoordiger van den Coöperatieven Raad, sloot zich aan bij de woorden van den heer Van Sluis. Dat ieder der leden, aldus spr., naar alle krachten moge medewerken, de democratie te verdedigen en te handhaven. De heer SCHUTTE, secretaris van het R. K. Werkliedenverbond, wilde een woord van ge- lukwensch spreken in verband met de bereikte resultaten van de Handelskamer. Het gereed komen van het nieuwe gebouwencomplex aan den Kanaalweg onder de gemeente Jutphaas is wel een bijzonder woord van waardeering en hulde waard. Mogen, zoo wenschte spr. de Handelskamer toe, in uwe bedrijven de machines steeds OMderge- schikt blijven aan den mensch. De heer Schutte eindigde met de hoop uit te spreken, dat de H.A.K.A. in de toekomst mag groeien en bloeien. Dr. ROMEIJN bedankte de sprekers, waarna hij eenige mededeelingen deed. Bij het agendapunt: rekening en verantwoor ding over het boekjaar 1933, bleek, dat niemand eenige aanmerking had. De heer WARNOLTS, lid van de directie, deed eenige mededeelingen over de nieuwe fa brieken aan den Kanaalweg, waarna aan de orde werd gesteld: verkiezing van den voorzitter van den Raad van Commissarissen. Bij enkele can- didaatstelling werd de heer J. A. Kolkman uit Utrecht als zoodanig benoemd. De heer KOLKMAN dankte in een korte toe spraak en riep aller medewerking in om steeds de vergaderingen goed te doen slagen. Door den heer K. DE BOER, commissaris van „De Handelskamer", werd dan verdedigd het voorstel van den Raad van Commissarissen in zake de bezetting der directieposten. Hierin wordt voorgesteld om het bestuur van ,.De Handelskamer" voorloopig voor onbepaal- den tijd te doen bestaan uit één directeur. Spreker wees er in deze verdediging o.m. op, dat „De Handelskamer" momenteel een ander organisme is geworden, dan vroeger het geval is geweest. De diverse afdeelingen zijn nu ont trokken aan de onmiddellijke bemoeiingen van de directeuren. In „De Handelskamer" heeft men reeds lang geleden den weg der specialisatie moeten inslaan, met het gevolg, dat de betee- kenis der directie anders is geworden. Haar taak is nu, het bewaren van het onderling verband tusschen de diverse afdeelingen en het houden van het oppertoezicht. Ook moet deze directie het verband bewaren tusschen de landelijke or ganisatie en de plaatselijke coöperaties. De vraag is nu of de leden het goed zullen vinden, dat in de toekomst de heer Warnolts alleen directeur zal zijn met als onderdirecteur den heer Vorrink. De vertegenwoordiger van „De Volharding* uit Den Haag, zeide zich hiermede te kunnen vereenigen, als „voor onbepaalden tijd" werd veranderd in „voorloopig voor één jaar". De heer DE BOER kon zich met deze ziens wijze niet vereenigen. Wanneer deze maatregel goed blijkt te zijn, waarom zou dan elk jaar op deze zaak teruggekomen moeten worden? Nie mand kan in deze uit den aard der zaak beter oordeelen dan de Raad van Commissarissen. Het voorstel van den Raad van Commissaris sen werd daarop z. h. st. aangenomen. Nadat den scheidenden voorzitter, bij monde van den heer Hageman, door de leden was dank gezegd voor zyn velen arbeid in het belang der Kamer, werd de vergadering geschorst. Naar de „N.R.Crt." verneemt, is het bericht inzake een nieuwe heffing op koffie niet juist. Wel is het waarschijnlijk, dat met ingang van 1 Juli een invoerrecht op ruwe koffie zal ko men. In het Albertinum te Nymegen promoveerde Donderdag op stellingen en dissertatie over „De redding der heidenen" pater L. H. Comelissen O.P. tot S. Theologiae Lector.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 5