FINANCIEN "7ij crème. RADIO-PROGRAMMA HET WEER OP ZONDAG Dagfilm VRIJDAG 15 JUNI 1934 Nieuwe steunregeling Een verslechtering voor groote gezinnen; armoede dreigt in Twente MR. M. P. L. STEENBERGHE W. M. DRIESSEN Benoeming tot directeur van de Groenten- en Fruitcentrale te wachten PRINSES JULIANA IN ENGELAND Hartelijke begroeting De reis naar Londen VIJFTIEN VARKENS VERBRAND INVOER VAN VEEKOEKEN Monopolieheffing te wachten? .ZAANLAND' Over 1933 wordt 40 pet. dividend uitgekeerd LONDEN—MELBOURNE-RACE Parmentier naar Califomië (Ingezonden Mededeeling) Zaterdag 16 Juni 1934 VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIO GIDS WIJ De F.XXXVI de lucht in Volgende week eerste proefvlucht HOOFDPIJNEN VERDWENEN Toen zij het juiste middel vond STEUN AAN MILICIENS MAN DOODGEREDEN BELGISCHE MISSIE Officieele samenstelling Groote bezwaren tegen verkeersfonds Weinig voordeelen te verwachten Auto-aantal gestegen KATHOLIEK TOONEEL Resultaat subsidie-beoordeeling - 20-35-60.1 \jJGScherrrd tegen zon-en weersirwfloecten. Nog weinig verandering en weinig regen te verwachten OPGRAVINGEN OP DE GOOISCHE HEIDE Vereeniging van Aardewerk fabrikanten De Dordtsche Petrol. Mij. Doekte in 1933 een winst van f 2.15 millioen tegen f 2.16 millioen het vorig jaar. Aan rente werd go- kweekt f 1721 tegen f 689; uit het dividend der „Koninklijke" werd ontvangen f 2.18 mill. (onv.). Op de nieuwe rekening gaat over f 23.667 tegen f 4779. Het dividend op de pref. aand. bedraagt 7 pCt. (onv.) en op de gewone aandeelen 5.4 pCt. vorig jaar 5/i pCt.). De suikerfabrieken Tjeroeng Lestari boek ten in 1933 een nadeelig salao van f 249.975 cegen f 457.605 vorig jaar. Op het afgeno men gedeelte der 1932 en 1933 oogsten wer den verliezen geleden van respect, f 3.458 en f 7.288. Hei wordt niet waarscnijnlijk geacht, dat de fabrieken in de eerstvolgen de jaren tegelijk in gebruik zullen worden genomen. De Rotterd. Droogdok Mij. is opgedragen de bouw van twee mocorscnepen voor de ixusivaart. De schepen zullen geleverd wor den door Gebr. Stork Co. te Hengelo. De handelsver een. Reiss Co. leed in 1933 een verlies van f 495.019 tegen f 1.11 mill, vorig jaar. De slechte gang van zaken was ook ait jaar vooral te wijten aan de Japansche concurrentie. Voorgesteld wordt ae aandeelen tot 35 pCt. af te stempelen, waardoor f 2.19 millioen beschikbaar komt voor afschrijvingen. De suikerfabriek Tjoekir leed in 1933 een verlies van f 90.660 tegen f 17.880 het vorig jaar. Op de vergadering van de Petrol. Mij. „Gaooes" antwoordde de voorzitter op een vraag, dat momenteel nog niet worat ge boord, maar dat het plan bestaat, dit jaar te beginnen. De Exchange Telegraph ontving uit Pa rijs het bericht omtrent een overeenkomst inzake de EngelschFransche handelsbe sprekingen. Frankrijk zou zich bereid heb ben verklaard tot een overeenkomst van den Engelschen invoer, doch deed zijner zijds het voorstel inzake een uitzonderings tarief van 20 pCt. op den Franschen invoer naar Engeland. De tinproducenten van Malakka ontvin gen mededeeling dat een zekere hoeveelheid tinerts mag worden geproduceerd boven de toegewezen contingenten krachtens de res trictie-overeenkomst. Deze surplus-produc- tie mag niet meer bedragen dan 3.85 pCt. boven het toegewezen jaarlijksch contin gent. De goudproductie van de „Kilo Moto" is in Mei verder gestegen en bedraagt in de eerste maanden van dit jaar 2703 K.G. 410 gr. tegen 2347 K.G. 317 gr. het vorig jaar. De nieuwe weekstaat van de Fransche Bank toont voor de negende maal een ver meerdering van den goudvoorraad aan en wel met fr 368 millioen tot fr. 78.645 mül. Het Amerikaansch Congres nam een re solutie aan, waarin verdere betalingen aan Duitschland voor het tijdens den oorlogen beslag genomen eigendom zullen worden gestaakt, totdat Duitschland de verzekering geeft, dat de Duitsche schulden aan Ame rika worden betaald. De Western Union Telegraph boekte in de eerste vier maanden aan netto-ontvang sten 753.000 of 0.72 per aandeel tegen S 1.16 millioen of 1.11 p. a. in de overeen komstige periode van 1933. De Interstate Commerce Commission nam een resolutie aan betreffende het instellen van een verscherpte controle in de petro- leum-industrie, in de volgende zitting van het Congres. Te Londen wordt verwacht, dat de Engel- sche regeering zal trachten pressie uit te oefenen op Duitschland, een regeling te ver krijgen met betrekking tot de Dawes- en Youngleeningen en dat zij, als dit niet mocht baten, deviezenclearing zal invoeren. Te New-York is men van oordeel, dat wanneer het Duitsche moratorium over zes maanden eindigt, de schulden denzelfden weg zullen opgaan als na het Hoover-mora torium van 1931 is geschied met de repara tie- en oorlogsschulden. De „Information Financière" schrijft, dat men zich geen illusis behoeft te maken, dat Duitschland over een half jaar zijn beta lingen zal hervatten, zonder nieuwe conces sies te hebben gevraagd In New-Yorksche bankierskringen ver wacht men dat tengevolge van het Duitsche moratorium ernstige internationale contro versen zullen verrijzen. De Duitsche minister van Financiën ver klaarde te Leipzig, dat er niet het minste gevaar bestaat voor de Duitsche valuta. De uitgaven zullen stijgen, wanneer de inkom sten toenemen. Daarom zal in de naaste toekomst minder groote bedragen worden uitgegeven voor extra werkverschaffing. De minister achtte den tegenwoordig en rente voet te hoog. De Fransche Ford Mij. leed een netto verlies in 1933 van fr. 20.41 millioen tegen fr. 5.76 millioen het vorig jaar. ,JFiancial Times" zegt, dat de algemeene wensch, dat de Duitsche obligatiehouders geen onnoodige schade zouden lijden, niet mag vergezeld gaan met den even sterken wensch, om nieuwe belemmeringen op het terrein van den internationalen handel in te voeren. Het bestuur van de Bank voor Internatio nale Betalingen heeft in haar hoedanigheid als trustee der Youngleening een protest gestuurd aan de Duitsche regeering. Ter New-Yorksche beurze had de aankon diging van het Duitsche moratorium een daling tengevolge in de. Dawesleening van 3'/2 pCt.; de Youngleening liep 3 pCt. te rug en de 7 pCt. Kalïleening 3 pCt. De leiders van de Amalgamated Ossocia- tion of Steel Iron and Tinworkers kwamen gisteren te Pittsburg bijeen om te beslissen of al dan niet een staking wordt afgekon digd. Men kwam niet tot een decisie en aan genomen werd, dat Roosevelt alleen een staking zou kunnen voorkomen. Op 21 Juni a.s. wordt de inschrijving open gesteld op één-jarige Nederlandsche schat kistbiljetten a 2Y2 pCt. en vijf-jarige biljet ten d 3>/z pCt., tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste f 85 millioen. Op initiatief van de gezamenlijke Vakcen trales te Almelo is Donderdagmiddag in het gebouw „St. Joseph" aldaar een persconferentie gehouden. Deze conferentie stond onder leiding van den heer J. Olthof, voorzitter van den Almeloscnen Bestuurdersbond (N.V.V.) die in zijn openings woord het doel van deze conferentie uiteenzette nJ. aan te toonen, dat de nieuwe steunregeling voor Twente, welke ook voor het heele land zal gelden, aan de groote gezinnen niet ten goede komt, maar integendeel zeer schadelijk daarvoor is, en oorzaak is dat deze gezinnen, doordat ze onvoldoende gesteund worden, tot de groot ste ellende gedoemd en aan den rand van pau perisme gekomen zijn. Dit klemt te meer, aldus de voorziter, omdat algemeen de meening is verkondigd, dat ge noemde steunregeling aan de groote gezinnen ten goede zou komen. Dat dit niet zoo is, toonde spr. aan de hand van enkele voorbeelden aan. Wij noemen er hiervan een paar die we hier laten volgen: Gezin 1 bestaande uit man, vrouw en 9 kin deren. Volgens de oude regeling kreeg dat gezin f 13.25 steun, volgens de nieuwe f 9.05. Gezin II bestaande uit man, vrouw en 6 kin deren. Volgens de oude regeling kreeg dat ge zin aan steun f 18.20, volgens de nieuwe f 17.90. Gezin III bestaande uit man, vrouw en 5 kin deren, oude regeling f 13.75, nieuwe f 14.20. Hier is 'n kleine vermeerdering van 45 cent per week te constateeren. Gezin IV bestaande uit man, vrouw en 2 kin deren, oude Tegeling f 12.65, nieuwe f 11.80. Van de genoemde inkomsten aan steun moet alles, ook de huishuur, betaald worden, zoodat in al die gezinnen wekelijks een schuld gemaakt wordt van 4 tot 5 gulden. De heer van Loevezijn (R. K. Werkliedenver- eeniging) besprak het lot der kostgangers, voor wie de steun ook verlaagd is. Velen van deze, aldus spr., moeten him heele bedrag als kostgeld afgeven en komen daardoor zeer in t gedrang. Daarbij komt nog dat steuntrekkende gezin nen, die vroeger kostgangers hielden, ueze thans afschaffen, omdat van het kostgeld wat er be taald wordt 2/9 van hun steun wordt afgetrok ken. Vele kostgangers zijn dan ook genoodzaakt zich met minder soort gelegenheden tevreden te stellen, met alle gevaren, vooral op moreel ge bied, daaraan verbonden. Nadat nog verschillende vragen waren gesteld bij de beantwoording waarvan bleek, dat het een niet te ontkennen feit is, dat de nieuwe steunregeling voor de groote gezinnen vooral, een verslechtering beteekent en oorzaak is van veel en groote ellende, met als laatste gevolg een verval tot pauperisme, werd de conferentie ge sloten met de hoop dat ze zou bijdragen om ons nijvere volk voor verdere rampen en alge- heele inzinking te behoeden. Mr. M. P. L. Steenberghe, die aangezocht is roor de vervulling van de ministers-vacature lan het departement van economische zaken, zal 20 Juni uit Zuid-Frankrijk, waar hij op het sogenblik met vacantie verblijft, terugkeeren. Dezer dagen is, meldt het „Handelsblad", de benoeming te wachten tot directeur van de Ne- derlandsche Groenten- en Fruitcentrale van den heer W. M. Driessen te Venlo. Hij werd 16 November 1886 geboren. Als onderwijzer in het tuinbouwvak heeft hij vervolgens voor de Noord-Limburgsche tuin ders vele cursussen gegeven en al het mogelijke gedaan voor een gezonden uitgroei van den land- en tuinbouw in deze streek. Vooral voor modemiseering en kascultuur was hij een voor vechter. Thans bekleedt de heer Driessen o. m. de volgende functies: mede-oprichter en eere voorzitter van de Jonge Tuinders; voorzitter L>. L. T. B. afd. Venlo; kringvoorziter van dezen Limburgschen bond; secretaris van de Venlo- sche veilingsvereeniging; voorzitter van de pro vinciale organisatie van veilingen in Limburg; lid van het bestuur Groep Veilingsvereenigingen te Den Haag; lid van de regeeringscommissie inzake uitvoering der tuinbouwsteunwet; lid van de gewestelijke crisiscommissie; lid van de tuinbouwcommissie van den Ned. E K. Boeren- en Tuindersbond. Verder is hij medewerker van verschillende vakbladen. Ook voor de gemeente Venlo, waar hij een wethouderszetel bekleedt, heeft de heer W. M. Driessen zeer veel tot stand gebracht. de meening van den minister, niet dan na rijp beraad kan worden overgegaan. In verband met het bovenstaande is de in stelling van een monopolieheffing voor den minister een slechts met reserve te aanvaarden oplossing. Waar echter te dezen opzichte nauwgezette overweging zeer noodzakelijk is, is per 1 Mei deze contingenteering slechts voor drie maan den verlengd. Deze tusschentijd zal worden be nut om daarna in het bijzonder over dit vraag stuk een definitieve beslissing te kunnen geven. LONDEN, 15 Juni. Prinses Juliana is he denochtend te Londen aangekomen. Zij zal het weekend op het kasteel Windsor bij de Koninklijke Familie doorbrengen. Bij haar aankomst aan het Liverpool station werd de Prinses ontvangen door haar tante, Prinses Alice en den hertog van Athlone. Prinses Juliana, gekleed in grijzen mantel met grijs bont, terwijl zij een kleinen hoed droeg, eveneens van grijze kleur, liep vriendelijk-la- chend haastig op haar tante toe en omhelsde haar hartelijk. Ook de Nederlandsche gezant en diens gema lin, alsmede leden van de Hollandsche legatie, waren op het perron aanwezig, om de Prinses welkom te heeten. H. K. H. begaf zich met den hertog en de hertogin van Athlone naar Kensington Palace, waar zij het grootste deel van haar bezoek zal doorbrengen. De Prinses reisde van Gravesend naar Londen in een gereserveerden coupé van den gewonen trein. De andere passagiers van den rtein her kenden haar niet, totdat zij aankwam op het station. Te Kethel is door onbekende oorzaak de var- kensschuur van H. van der Most afgebrand. Negen varkens kwamen in de vlammen om, ter wijl zes varkens moesten worden afgemaakt. Een naast gelegen hooiberg werd eveneens een prooi der vlammen. Het vuur sloeg over naar de aan de overzijde gelegen woning van den heer Van Eik. Door tijdig ingrijpen van de brandweer uit Schiedam en Kethel wist men uitbreiding van den brand te Voorkomen. De varkensschuur was verzekerd. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot regeling van den invoer van veekoeken. Hieraan wordt het volgende ontleend: Een studie van het prijsverloop van veekoeken heeft den minister tot de overtuiging gebracht, dat er geen vrees voor behoeft te bestaan, dat deze koeken op een prijsniveau zouden komen, dat gezien den toestand van de veehoudersbe- drijven als te hoog moet worden beschouwd. Ook de minister voelt het bezwaar van ver starring van den handel, aan de vigeerende indeeling in contingenteeringsgroepen verbon den. In verband daarmede is bij de onlangs tot stand gebrachte verlenging een aantal groepen samengevat tot één groep. Dat de basisjaren ten aanzien van de onder havige contingenteering onjuist gekozen zouden zijn, kon de minister niet onderschrijven. Tendenzen tot uitschakeling van bepaalde groepen van tusschenpersonen welke in de lijn der economische ontwikkeling liggen, kunnen door den minister uit den aard der zaak niet worden tegengegaan met behulp der contingen teering. Ook de minister houdt de mogelijkheid eener monopoliseering van den invoer in het oog, aan gezien daardoor een aantal moeilijkheden, welke aan de uitvoering van deze contingenteering kleven, kunnen worden omgaan. Hierbij moet in aanmerking genomen worden, dat toepassing van de Landbouw Crisiswet op dit teiTein een uitbreiding van het arbeidsveld dezer wet als landbouwsteunwet over terrein van den industriesteun beteekent, waartoe naar Aan het jaarverslag over 1933 der N.V. Elec- trische Stroomverkoop Mij. „Zaanland", te Wormerveer, is het volgende ontleend: Voor verlichting en huishoudelijke doeleinden werden totaal afgegeven 1.756.986 kWh, voor een töta&l bedrsfg" van: f 210.154.56, zboüat dè gemiddelde opbrengst per kWh bedroeg 11.96 cent. Aan krachtverbruikers werden in totaal af gegeven 755.516 kWh voor een bedrag van f 38.822.42, zoodat de gemiddelde opbrengst per kWh heeft bedragen 5.14 cent. De winst bedroeg f 121.049. Een dividend kan worden uitgekeerd van 40 pet. De bekende nachtvlucht-specialist Parmen tier, die in de Londen-Melbourne-race in Octo ber a.s. het nieuwste toestel van de K. L. M. de Douglas, in den snelheidswedstrijd zal be sturen, zal einde van deze maand naar Ca lifomië vertrekken, om daar de machine over te nemen, bericht „Het Volk." Het ligt in de bedoeling de machine van de Westkust naar de Oostkust van de Ver- eenigde Staten te doen vliegen, een traject van ruim 5000 kilometer. Vandaar zal het toe stel per schip naar ons land worden overge bracht. Daarna zal het verder, onder Parmen tier, voor de luchtrace worden ingevlogen. HUIZEN, 1875 M.: KRO: 8.00 Morcen- concert. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Muziekuitzending voor fabrieken. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Ooggetuigever- slag van de te waterlating en doop van het ms. „Bloemfontein". 12.30 Politiebe richten. 12.45 Kro-orkest or.der leiding van Marinus van 't Woud. 2.00 Halfuur voor de rijpere Jeugd door P. Rademaker. 2.30 Kinderuurtje door mevr. Sophie Nu- wenhuisvan der Rijst en mevr. Corrie Marresvan der Ven. 3.30 Ooggetuigever- slag van de onthulling van het Mgr. Dr. Ariënsmonument te Enschede. 4.30 Gramo foonmuziek. 5.00 Zwemcursus door S. P. J. Borsten. 5.20 Liedjes door Hein Staal. 5.30 Esperantonieuws door P. Heilker. 5.45 De Kro-boys onder leiding van Piet Lus- tenhouwer. 6.00 Liedjes door Hein Staal. 6.10 De Kro-boys onder leiding van Piet Lustenhouwer 6.20 Journalistiek week overzicht door Paul de Waart. 6.45 De Kro-boys. 7.00 Politieberichten. 7.15 Me dische causerie. 7.35 Gramofoonmuziek. 7j45 R. K. F-kwartiertje. 8.00 Gramofoon muziek. 8.10 Vaz Dias. 8.15 Uitzending van de zomerfeesten te Amsterdam, volks zang en muziekdemonstratie in het Von delpark aldaar. 9.309.50 Orgelconcert door Alph. Dreissen. 9.5010.10 voordracht door Leon v. d. Hulst: „De zonderlinge avonturen van Z. Exc. de Generaal." 10.10 tot 10.30 Orgelconcert door Alph. Drels<=en. 10.3010.35 Vaz Dias. 10.3511.30 Kro- boys onder leiding van Piet Lustenhou wer. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM, 301 M.: VARA: 8.00 Gra mofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwij ding. 12.30 Klein Vara-ensemble onder lei ding van Frits Bakels. 1.00 Gramofoon muziek. 1.15 Klein Vara-ensemble onder leiding van Frits Bakels. 3.00 Orgelspel door Cor Steyn, 3.30 Beoefening der huis muziek or.der leiding van Piet Tiggers. *.30 Filmkwartiertje door M. Wolters. 4.45 De Flierefluiters onder leiding van Jan van der Horst. 5.15 Platen dezer maand (gra mofoonmuziek). 6.01 Overgang naar den versterkten zender. 6.30 Terschellingsche uitzending. 7.00 Te waterlating en doop van het m.s. Bloemfontein. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.32 Vara-orkest onder lei ding van Hugo de Groot, met medewer king van Koos Bronsgeest, bariton. 9.00 Vaz Dias en varia. 9.15 Vara-orkest onder leiding van Hugo de Groot met medewer king van Koos Bronsgeest, bariton. 11.00 Populaire gramofoonplaten. 12.00 Slui ting. BRUSSEL, 484 M.: 12.30 Folklore pro gramma. 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Zangwedstrijd: De dames Dasnoy, Despy, Livlne, Mertens, Sonia; de heeren Alain, Raoul de Lay en Swolfs. 6.20 Een groot aantal solisten zingen operette-muziek. 8.20 Zangwedstrijd met medewerking van Omroepsymphonie-orkest onder leiding van Art. Meulemans. 10.30 Dansmuziek BRUSSEL, 322 M.: 12.17 Gramofoonmu ziek. 1.30 Populair concert. 6.50 Gramo foonmuziek. 8.20 Populair concert met zangintermezzi door mevr. Godenne Lootz. 9.20 Vervolg concert. 10.30 Uit Blan- kenberghe, het Chass Remue-orkest. LUXEMBURG, 1304 M.: 7.00 Gevarieerd gramofoonplatenconcert. Fransche avond. 7.30 Vervolg gevarieerd gramofoonplaten concert. 8.00 Fransch concert door het omroeporkest onder leiding van Henri Pen- sis. 8.40 Vervolg Fransch concert. 9.05 Fransch symphonie-concert door het om roeporkest onder leiding van Henri Pensis, met medewerking van Madeleine Marcelli- Hersin, celliste. 9.50 Gevarieerd program ma met medewerking van solisten en het omroeporkest onder leiding van Henri Pen- sis. 10.45 Dansmuziek (gr. pl.). KALUNDBORG, 1261 M.: 2.50 Populaire gramofoonmuziek. 3.20 Omroeporkest on der leiding van Emil Reesen. 5.20 Kinder koor. 9.35 Viktor Fischer speelt moderne pianomuziek. 10.25 Populair concert on der leiding van Emil Reesen. BERLIJN, 357 M.: 4.20 Concert. 7.35 Piano- en vioolconcert. HAMBURG, 331 M.: 12.05 Gramofoon muziek 12.35 Populair concert. 2.35 Gra mofoonmuziek. 4.20 Oostenrijksche mu ziek. 5.20 Dansmuziek onder leiding van Erwin Bolt. 6.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Dansmuziek. KEULEN, 356 M.: 6.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Middagconcert. 5.35 Volksliederen. 10.40 Gevarieerd programma. DAVENTRY, 1500 M.: 12.20 Concert van- Regional. 1.20 Commodore grandorkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.50 Percy Bush en zijn populair orkest. 7.50 Orgelconcert. 8.20 Variété-programma. 9.55 Fred. Hart ley en zijn Novelty Kwintet. 11.20 BBC- dansorkest. PArijs (Poste Parisien), 313 M.: 7.16 Gramofoonmuziek. 8.40 Idem. 9.25 Alain Romans' dansorkest met medewerking v. Carol King en een vocaal trio. PARIJS, (Radio) 1648 M.: 7.20 Gramo foonmuziek. 12.20 Luclen Goldy-orkest. 8.20 Concert. 10.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M.: 5.30 Dansmuziek. 9.05 Bacco en Toscana van Mario Castelnuovo Tedesco. ROME, 421 M.: 5.30 Instrumentaal con cert. 6.15 Gramofoonmuziek. 9.05 Zie Mi laan. WEENEN, 507 M.: 4.30 Populair concert. 5.45 Der Mantel, opera van Puccini. 8.20 Populair concert. 10.25 Populair concert onder leiding van J. Holzer. WARSCHAU, 1345 M.: 5.45 Jazzmuziek. 7.35 Omroeporkest onder leiding van St. Nawrot. M. Gabrielli. zang. 8.22 Vioolre cital. 9.30 Omroeporkest onder leiding v. St. Nawrot, Cas. Krukowski, zang. 10.30 Dansmuziek. BEROMÜNSTER, 540 M.: 6.20 Gramo foonmuziek. 7.55 Robert Tulman zingt in de Russische taal drie liederen van Tsjai- kofski. 8.40 Tien beroemdste Beethoven- sonaten, gespeeld op piano door Walter Rehberg. 9.30 Vroolijke avond. 10.50 Dans muziek op gramofoonplaten. Naar wij vernemen zal binnen een dag of tien, waarschijnlijk dus reeds de volgende week, de F. XXXVI de vier motorige Fokker, grootste machine tot dusver in ons land gebouwd, zijn eerste proefvluchtv .maken. In de werkplaatsen van Fokker op Schiphol wordt de laatste hand gelegd aan de motoren en de inrichting der stuurcabine. Het interieur der passagierscabine zal pas worden voltooid, nadat de proefvluchten met succes zijn vol bracht. Bij de „Zilvermeeuw" heeft men de ervaring opgedaan, dat tijdens de herhaalde proefvluchten de stoffeering van het interieur veel te lijden heeft. Daarom zal bij de F. XXXVI hiermede worden gewacht tot de officiesle in gebruikneming. Hier volgt weer een schrijven van een dame, waaruit blijkt, dat voor allen, voor wie bewe ging en frissche lucht schaarsch zijn, Kruschen Salts onontbeerlijk is. „Ik wil U even schrijven om te zeggen hoe goed ik Kruschen Salts vind. Ik had ondraag lijke hoofdpijnen en voelde me dikwijls ellendig. Ik probeerde alle soorten verschillende zouten, tabletten enz., maar niet één hielp me. Een vriendin zeide mij toen, dat voor* haar niets boven Kruschen Salts ging. Toen heb ik het ook een paar maanden lang geregeld ingenomen, met het gevolg, dat Kruschen mij geheel van mijn kwaal bevrijd heeft. Ik zou nooit meer mijn flacon Kruschen willen missen, want door Kruschen Salts voelt men zich jeugdig, blijft men jeugdig en men ziet er jeugdig uit." Mevr. V. M. Wat doet U tegen hoofdpijnen? Neemt U maar een of ander verdoovend middel, dat de pijn stilt en verbeeldt u zich dan, dat u ge nezen bent? Dergelijke lapmiddeltjes verdooven slechts de zenuwen en zijn dikwijls gevaarlijk voor het hart. Maar de oorzaak der hoofdpijnen kunnen deze verdoovende middelen niet berei ken. De oorzaak bestaat meestal in een ge stoorde spijsvertering of gedeeltelijke constipa tie, een kwaal waaraan velen ongemerkt lijden, die een zittend leven lijden. Kruschen Salts dringt regelrecht door tot den wortel van het kwaad en neemt de oorzaak weg. De zouten in Kruschen neutraliseeren ophooping van schadelijke zuren in het lichaam en voor komen, dat deze zich weer. kunnen vormen. Ze maken een einde aan de lastige constipatie, om dat ze de afvoerorganen zachtjes aansporen tot geregelde werking, zooals de Natuur dit bedoeld heeft. Begin morgenochtend met „de kleine dage- lijksche dosis" Kruschen. Dan zult U spoedig hebben afgerekend met hoofdpijnen, duizeligheid en vele andere kwaaltjes, die Uw dagelijksch leven bemoeilijken. U zult zich opmerkelijk fit voelen, geladen met die voortdurende energie en opgewektheid, die het gevolg is van goede gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bü alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt, In het Americanhotel te Amsterdam is de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van dé Kon. Nat. Vereeniging tot steun aan miliciens. De voorzitter maakte gewag van de energie ke wijze, waarop in Ned. Indië de legercomman dant was opgetreden tegenover een firma, die aanvankelijk blijk had gegeven haar nationalen plicht slecht te begrijpen door een harer em ployés wegens het vervullen van den ook daar te lande bestaanden dienstplicht te ontslaan. Tot penningmeester werd benoemd de heer L. H. van "t Sant, terwijl verder in het Hoofd bestuur gekozen werd de heer N. Feenstra te Leeuwarden. De heer H. F. C. Baron van Omphal Mulert, die tot voor kort het voorzit terschap had bekleed, trad om gezondheidsre denen af. Donderdagavond reed de 29-Jarige caféhou der W. Spiker, uit Irnsum per rijwiel op den wal te Akkrum. - Hij werd ingehaald door een vrachtauto en vermoedelijk is S., toen de auto hem passeerde, gevallen en daardoor onder den auto terecht gekomen. Hij kreeg de wielen over het hoofd en was op slag dood. De Belgische missie, die de troonbestijging van Koning Leopold III aan H. M. de Koningin komt aankondigen, bestaat uit den ambassa deur burggraaf Van der Vyvere, chef der mis sie en de heeren graaf de Brouchoven de Ber- geyck, senator, Godding, senator, kapitein-com mandant Van den Heuvel, ordonnance officier van Z. M„ Louis Mahieu en Robert Hallet. Zij wordt in den namiddog van Donderdag 21 Juni te 's Gravenhage verwacht en zal haar intrek nemen in het Koninklijk Paleis aan het Noord einde aldaar. De N.V. Bataafsche Import Maatschappij, Verkoopkantoor van „Koninklijke/Shell" Pro ducten, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft in een adres aan de Tweede Kamer haar bezwaren tegen het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds geuit. Hieraan is het volgende ontleend. De noodzaak, om door doeltreffende maatre gelen vermeerdering der consumptie van onze binnenlandsche producten in eigen land te be vorderen, stijgt met den dag. Als aangewezen middel, om den bedoelden af zet te helpen bevorderen, beschouwt adressante den auto. Deze groote rol wordt tot dusver al te zeer onderschat. De toenemende bewegelijkheid van de bevolking en de parallel daarmede stijgende behoeften worden immers voor een zeer groot deel door den auto mogelijk gemaakt en bevor derd. Daarom zou onze regeering een zeer groote fout maken, indien zij aan dit middel tot vermeerdering der consumptie niet een mi nimum aan belasting naast een maximum aan bewegingsvrijheid toestond. Maatregelen, zooals bedoeld in het wetsont werp tot instelling van een Verkeersfonds, zul len leiden tot beperking van het autoverkeer in het algemeen en als gevolg daarvan de op voering van consumptie in eigen land belem meren. Bovendien is het onjuist de voordeelen, die de auto aan onze samenleving heeft aan te bieden, op te offeren aan de nadeelen van an dere vervoermiddelen. Waar nagenoeg alle bronnen van rijksinkom sten gedurende de laatste jaren een dalende Hjn vertoonen, ontwikkelt het autoverkeer zich tot een steeds sterker wordende bron van inkom sten, welke in luttele jaren tij ds ruim verdrie voudigde. Het zou wel van groote kortzichtigheid in het regeeringsbeleid getuigen, wanneer zij enkel en alleen uit angst voor het passief op de balans der spoorwegen er toe overging om auto- en fietsverkeer boven de draagkracht te belasten, zoodoende niet alleen deze bron van inkomsten ia de waagschaal stellend, doch bovendien den afzet onzer producten in eigen land belemme rend. Wanneer de angst voor het passief op de ba lans der spoorwegen onze regeering er toe mocht brengen over te gaan tot verder opge schroefde belastingheffing, beperking van den wegenbouw en misschien zelfs concessioneering van het autoverkeer, dan zal het uiteindelijk resultaat zijn, niet een winstsaldo op de balans der spoorwegen, doch: daling der inkomsten uit het autoverkeer; vermindering der werkgelegen heid; vermindering van consumptie onzer eigen producten; tenslotte schade voor de geheele volksgemeenschap. De cijfers toonen, dat de stijging in het aan tal vrachtauto's tot stilstand is gekomen, stil stand, die licht in achteruitgang kan omslaan wanneer belastingverhooging, temporiseering van wegenbouw en eventueel concessioneering daartoe medewerken. Het aantal automobielen is van 1 Januari 1928—1 Augustus 1932 gestegen van 95.470 tot 171.248 stuks. Daarentegen nam het aantal autobussen in ditzelfde tijdvak slechts toe van 3094 tot 3783. De ongunstige invloed van de autobusconcessioneering op de ontwikkeling van dit bedrijf treedt uit deze cijfers duidelijk naar voren. Het is dan ook aan geen twijfel onderhevig, dat deze concessioneering aan de schatkist millioenen heeft gekost aan mindere baten uit benzine-invoerrechten en desondanks heeft de balans der spoorwegen bij deze onder drukking van het autobusverkeer niet de ge ringste baat gevonden; integendeel, het saldo dier balans vertoont een steeds stijgend verlies cijfer. De resultaten van concessioneering van het vrachtautoverkeer zullen zonder eenigen twijfel op den duur even ongunstig blijken te zijn als die der concessioneering van het auto busverkeer. Ten slotte vraagt adressante de aandacht der Tweede Kamer voor de groote financieels en arbeidersbelangen, die het Nederlandsche volk heeft bij de petroleum- en rubberindustrie, welke industrieën beide in zoo groote mate be trokken zijn bij een bloeiend automobielverkeer. Aan het slot verzoekt adressante dan ook ter bevordering van de opvoering der consumptie van binnenlandsche producten; ter handhaving Van het autoverkeer als stijgende bron van overheidsinkomsten; ter verruiming van de werkgelegenheid; ter bevordering van de eco nomische eenheid van ons land en ter onder steuning van de groote Nederlandsche finan- cieele en arbeidersbelangen bij de rubber- en olie-industrie aan het aanhangige wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds eoedkeu- ring te willen onthouden Voor het speelseizoen 1933-1934 had 't maand blad „Katholiek Tooneel" voor de Katholieke dilettanten en leekengroepen een subsidie-be- oordeeling uitgeschreven. Hiermede werd vol ledig gebroken met het door de redactie van dit tijdschrift onredelijk geachte competitie systeem en werden de prestaties der deelnemers beoordeeld, onder inachtname van alle omstan digheden. Voorwaarde was echter: de aanwezig heid van stimuleerende factoren voor de verhef fing van het leekentooneel. In Juni j.l. is de laatste voorstelling voor deze beoordeeling ge gaan en men heeft thans de subsidies als volgt toegekend: Eerste subsidie aan het Rottedamscli Gezellentooneel „St. Genesius", Rotterdam; tweede subsidie aan de Rederijkerskamer „Al- berdingk Thijm", Haarlem; derde subsidie aan de Tooneelvereeniging „Adolf Kolping", Volen- dam; terwijl „De Fropyleeën", Tilburg en „St. Pancratius", Hoogeloon (N.Br.) een kleine „toe kenning" kregen. De redactie overweegt om voor het volgende seizoen weer een dergelijke subsidie-beoordeeling uit te schrijven. Tot aan het midden der week bleef het weer hier te lande en in de omgeving vrij standvas tig en droog. Over het grootste gedeelte van Europa was de luchtdrukking zeer gelijkmatig verdeeld, waardoor de wind overal zwak was. Deze gelijkmatige luchtdrukverdeeling werkt het ontstaan van storingsgebieden in den vorm van kleine, vlakke depressies zeer in de hand en onder den invloed van vrij groote tempera- tuurtegenstellingen slaat de rustige weerstoe- stand soms over tot een zeer actieve, waarbij gedurende de overgangsperiode in den zomer onweders kunnen optreden, die weer gevolgd worden door een afkoeling. Donderdag j.l. ontwikkelden zich inderdaad kleine storingsgebieden over het zuidelijk ge deelte van de Noordzee, ons land en N.W.- Duitschland. Overigens steeg over geheel Noord west - en West-Europa de luchtdruk, waarbij een veraf over den Oceaan liggende depressie verhinderd werd naar ons werelddeel door te dringen. Tegelijkertijd trok de diepe depressie, die veraf in het Noordoosten lag, verder weg. zoodat de invloeden, welke daarvan op het weer over de Noordzee uitgingen, gaandeweg vermin derden. In het algemeen had deze verandering de beteekenis van een versterking van den weerstoestand over West-Europa, zij het dan ook dat daarmede de kans op een voorloopige afkoeling weer toenam. Onder deze omstandigheden is de stabiliteit van den weerstoestand niet meer zoo groot als zij eenige dagen achtereen is geweest. Over het algemeen kan men tegen en aan het einde der week' ongeve'er den volgenden weerstoe stand verwachten: de hoogste luchtdrukking ever West-Europa, de lagere over N.O.-Europa en nog een Noordelijke, koele luchtstrooming over Skandinavië, terwijl in het Westen en Zuidwesten boven den Oceaan zich nog een depressie zal bevinden. Waarschijnlijk zal de temperatuur hier te lande eerder normaal of nog eenigszins koel dan belangrijk hooger dan de normale zijn. De wind zal over het algemeen matig van kracht en onvast van richting zijn, de regenval nog zeer gering, behalve op plaat sen waar mogelijk locale onweders kunnen voorkomen, vooral in het Zuiden van het land. De algemeene weerstoestand in Zuid-Europa is nog zoodanig, dat rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid van ontwikkeling van een storende onweersdepressie, die vooral in het Zuiden, midden en Oosten van ons land locale onweders kan brengen, ingeleid door warm weer en een lichte daling van den baro meter. Uitgaande van het Gooisch Museum worden de laatste weken op de Gooische heide, rechts van de spoorlijn HilversumAmsterdams weer opgravingen verricht. Door bijzondere heuvel- vormen werd men aangetrokken te onderzoe ken, of men hier geen oudheidkundige voor werpen kon opsporen. Reeds eerder werden hier nabij de Craailoosche brug belangwekkende vondsten gedaan. Onder leiding van de deskundigen, dr. Hol- werda en dr. Brunssum uit Leiden, is men met de afgravingen begonnen, waarbij men reeds spoedig succes had. Een aantal grafheuveltjes heeft men opge spoord, waarin urnen en gedeelten daarvan, alsmede een bronzen dolk werden gevonden. Verder is een koepelgraf blootgelegd, waarin een geraamte van zeer ouden datum werd ge vonden. Men vond het in liggende houding met opgetrokken knieën en acht het ongeveer twee duizend jaren oud. Het graf zal worden gereconstrueerd en als bezienswaardigheid bewaard blijven. De Nederlandsche Vereeniging van Aarde werkfabrikanten heeft dezer dagen te Amster dam vergaderd, onder voorzitterschap van den heer J. M. Lob, die niet voor een herkiezing in aanmerking wenschte te komen waarop bij acclamatie tot voorzitter benoemd werd ir. J. F. K. Regout, lid van den Raad van Beheer der N.V. Kristal-, Glas- en Aardewerkfabriek „De Sphinx" te Maastricht. De ondervoorzitter, de heer A. A. v. d. Hoop, directeur van de N.V. Delftsche Aardewerk fabriek De Porceleyne Fles te Delft hield een van groote waardeering getuigende afscheids rede tot den heer Lob, die van de oprichting (1918) af net voorzitterschap had bekleed. Als dank voor het vele door hem verrichte werk, bood hij namens de leden een herinneringsbord aan. In de plaats van de heeren Splinter en Ti chelaar, die niet herkiesbaar waren, werden tot bestuursleden benoemd jhr. ir. R. de Brauw, directeur der N.V. Fayence- en Tegelfabriek Westraven te Utrecht en H. Ginjaar, directeur der Aardewerkfabriek „De Does", Gebrs. Gin jaar, Leiderdorp. De afgetreden secretaris mr. H. Mulderije werd tot eerelid benoemd. Nadat de secretaris, mr. W. P. M. van der Loo, het jaarverslag had uitgebracht en een overzicht gegeven had van hetgeen door de Vereeniging met betrekking tot de omzetbelas ting en contingenteering dit jaar was geschied, sloot de voorzitter de druk bezochte vergade ring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 6