HAARLEM IN FEESTROES CITROEN STAP IN Haarlem, 18 Juni U behoeft niet meer te schrijven Geen kosten, geen tijdverlies, AUTO NIEUWE HAARL. COURANT BURGEMEESTER JUBI LEERT Strikt vertrouwelijke behandeling ZONDAG 17 JUNI 1934 Hartelyke speeches, aubade, défilé van tientallen vereenigingen, gondelvaart en serenade Herdenkingsalbum en geschenk Aanbieding van bloemen Een monumentale bank Nestor De Braai spreekt De jubileerende burgemeester Andere sprekers Het onderwijs Dankwoord burgemeester Na de plechtigheid op het stadhuis r Het défilé De concerten Het avond- en waterfeest Gondelvaart De "burgemeester aanhoort met verheugd gezicht de zanghulde die de schoolkinderen hem Zaterdagmiddag brachten, ter eere van zijn 25-jarig ambtsjubileum. - Links: mevrouw Maarschalk, rechts Mr. A, Bruch, voorzitter, van het huldigingscomité. Gevonden dieren en voorwerpen GEHEEL NIEUWE EIGENSCHAPPEN De opzienbarende Citroen „7" de eenige economische auto met OVERMAAT zitruimte staat bij het Citroën-Agentschap gereed voor bezichtiging en beproeving. Verzuimt niet van de gelegenheid te profiteeren om een sensatie van veering en stuurvastheid te be leven, die nog géén auto U ver schaft heeft. De Citroën-fabrieken zijn de eenige ter wereld, die in het bezit zijn van de patenlen en van de machines om zulk een wagen te produceeren. AUTOMOBIELBEDRIJF CEBR. H.&F. KIMMAN N.V. Haarlem - Wagenweg 8-10 Telefoon 13850 DE HEER BRUGGEMANS NEEMT ONTSLAG De Casteleyn van het Prinsenhof AGENDA Examen Nuttige Handwerken Examen L. O. Gewetensgeld TELEFONEER ONS UW ANTWOORD OP OMROEPERS ONDER NUMMER!! BEL: HAARLEM 1-3-8-6-6 VRAAG NAAR TOESTEL: 61 NOEM HET NUMMER VAN DE ANNONCE WAAROP U WENSGHT TE REFLECTEEREN Wij noteeren alle bijzonderheden van Uw sollicitatie - Uw vraag - Uw aanbod en zorgen voor ONMIDDELLIJKE door zending aan den steller der annonce OMROEPER-SERVICE NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 De namen van de stellers der annonces worden niet bekend gemaakt Op waarlijk grootsche wijze heeft Haarlems burgery Zaterdagmiddag en -avond haar burgervader gehul digd. Begunstigd door prachtig weer ver liepen de festiviteiten op schitteren de wijze en mag van een onvergete- lijken zonnigen dag voor den heer en mevrouw Maarschalk gesproken Worden. Het was een uit het lood geslagen Zaterdag middag. De treinreizigers keken met verwonderde ge- 2ichten naar de vlaggende bloemenstad. Een dikke marktventster opperde reeds het toee: dat Mussolini zeker uit Rome gekomen, hu een onderhoud met den Commissaris der Koningin had. Al spoedig werd ze echter door het Haarlem sche treinpersoneel uit die fantasie tot de nuch tere werkelijkheid teruggebracht met de me- öedeeling: „gut mensch, lees je dan geen kran ten? Als je dat tenminste deed, wist je toch Zeker wel, dat een ik weet niet uit hoeveel Personen bestaand jubileum-comité vandaag z°rgt, dat de Haarlemsche burgemeester bij zijn 25-jarig ambtsjubileum hartelijk wordt ge huldigd." Daar moest ze meer van weten en de trein, die haar anders mee naar Rotterdam zou heb ben genomen, kon nu zonder dien last zijn da- Selykschen rit voltooien. Zoo kwam de belangstelling, het meeleven hiet enkel uit de bloemenstad, maar ook van daarbuiten en onder hen waren er, die burge meester C. Maarschalk reeds van vóór zijn 15- larig ambtsjubileum kenden en niet graag ver- zuimd zouden hebben, dit feest van den magis traat en zijn burgerij mee te vieren. Om twee uur in den middag leek het wel een groote volksverhuizing. En nu niet, zooals het in de wereld van vandaag gaat: de binnenstad ontvolkt, de buitenwijken overbevolkt, maar het andersom. Toen begon het feest! Even voor twee uur leidde de commissie van ontvangst den jubilaris en zijn echtgenoote, die ze met auto's van huis hadden gehaald, de fees telijk versierde stadhuis-hal binnen, nadat de burgerwacht geinspecteerd was. In de hall waren eenige fraaie bloemstukken opgesteld, die een felicitatie van vereenigingen en particulief'éh inhielden. Ohder de aanwezigen, die de plechtigheid op bet stadhuis bijwoonden bevonden zich o.m. jhr. mr. c. J. A. den Tex, burgemeester van Bloe- mendaal, jhr. J. P. W. v. Doom, burgemeester van Heemstede, mr. G. Sluis, mr. Roeten van Eennep en mr. Dijkstra namens de rechterlijke macht, de directeuren van middelbare scholen, de hoofden van takken van dienst, de leden van gedeputeerde Staten mr. J. B. Bomans en mr. M. Slingenberg. Voorts waren talrijke felicitaties in den vorm Van telegrammen en schriftelijke gelukwenschen binnengekomen. Toen de heer en mevrouw Maarschalk de hal binnenkwamen richtte mej. To van Tete- Wng, dochter van den ijverigen secretaris van het comité, den heer P. J. M. van Tetering, zich tot mevrouw Maarschalk. Zij bood bloe men aan en zeide, dat ze weergeven ce Haar lemsche kleuren, kleuren, welke mevrouw Maar schalk in deze 15 jaren lief zijn geweest. Zij beteekenen mede een hulde van Haarlems bur gerij aan de echtgenoote van Haarlems jubi leerenden burgemeester, die hem in deze moei lijke bestuursperiode zoo liefdevol ter zijde heeft gestaan. En ten slotte een innigen dank Voor haar zegenrijken arbeid op zoo velerlei gebied, niet het minst op het charitatieve, ten bate van de goede stad en van haar burgerij. In de feestelijk versierde hall, waar alle comité-leden vereenigd waren, was allereerst het woord aan den voorzitter van het Huldigingscomité, mr. A. Bruch, die op merkte, dat juist in crisistijd waardeering voor goed beleid niet achterwege mag blijven. Stadgenooten van alle gezindten, onverschillig Van welke politieke overtuiging en van eiken rang en stand, zetten een huldiging op touw om U, burgemeester, te huldigen. Spr. splitste den arbeid van den burgemees ter in drie deelen: Het voorzitterschap en lidmaatschap van het college van B. en W., het voorzitterschap van den Raad en het verkeer met de burgerij, zoo als dit zich openbaart in de onderscheiden uitingen van handel en nijverheid, kunst en Wetenschap en verdere vormen van organisato risch leven. Het voorzitterschap van het college van B. en W. gaat grootendeels schuil onder het ge heim van Raadkamer, aldus spr. Doch poreus zijn de wanden der oude Raadzaal nog wel zóó, dat Haarlems burgerij weet, hoe U met Vrijwel nimmer falende opgewektheid en steeds met voortvarendheid de U als voorzitter toe- Vertrouwde taak vervuld heeft; hoe U steeds ei' op uit waart, tenzij het onderwerp naar zij nen aard transigeeren onmogelijk maakte, naar Voren te brengen wat vereende en in de scha duw te laten, hetgeen verdeelde. Hoe hierbij het compromis voor U niet een uitweg was om van een lastige aangelegenheid zich te ont doen, doch om zoo breed mogelijke bevrediging te geven. In een groote gemeente als Haarlem hebben de wethouders, ondanks dat de wet het college slechts als collectiviteit kent, 'n vrij zelfstandige De omvang en aard van het werk maken dit uit een oogpunt van doelmatigheid nood zakelijk. Doch daardoor wordt de leiding van het bestuurlijk vierspan er niet gemakkelijker op. Uit den smeltkroes der debatten distilleerde tr veelal een aanvaardbare en practische op lossing. Spr. releveerde dan de verdiensten van den burgemeester als hoofd van de diensten: Hout en Plantsoenen, Politie, Brandweer en Gezondheidszorg. Het voorzitterschap, zoo ging spr. voort, treedt meer naar buiten. Gij hebt als zoodanig getoond de vrijheid van het woord te eerbiedigen en losbandigheid ten deze te weren. Dat gij bij dit laatste wel eens krachtig van U af beet, waardeert elk ordelievend bur ger, waar gij het immer deed zonder aanzien des persoons. Daarna schetste spr. de buitengewone wijze, waarop de burgemeester met de burgerij, met het vereenigingsleven en met particulieren wist om te gaan. Juist dat medeleven heeft tenge volge gehad, dat een kleine duizend vereeni gingen en particulieren hebben bijgedragen tot een huldeblijk. Naast de waardeering die U vandaag door persoonlijke medewerking van vereenigingen en anderen zal blijken, wil men ook de sympathie voor U in stof feljj keil vorm tot uiting brengen. Spr. bood dan aan de gemeente Haarlem een levensgroot portret van den burgemeester aan, ter plaatsing in het Raadhuis. Daarnaast een geschenk ten algemeene nutte zelf door den jubilaris gekozen, nJ. een monumentale Maar schalk-bank, welke bank het gemeentebestuur bij voorbaat verklaard heeft te willen aanvaar den. Plaats en uitvoering van dit monument zullen nader bekeken worden. Tenslotte richtte spr. eenige waardeerende woorden tot mevr. Maarschalk. Moge de Almachtige U en haar in Zijn hooge Bescherming nemen en moge het U be schoren zijn den tijd, U toegemeten om als Haarlems Eerste Burger te fungeeren, zulks te doen met dezelfde opgewektheid, toewijding en kracht, doch ook want de burgerij is ten slotte het hoogste Hof, dat over Uw arbeid hier oordeelt onder dezelfde waardeering en sympathie van Haarlems burgerij. De band om het album bestaat uit blank perkament met stempelband, geteekend door Johs. Visser. De tekst ervan luidt: Huldebetuiging aan den Hoogedelachtbaren Heer Cornelis Maarschalk ter gelegenheid van zijn 15-jarlg jubileum als Burgemeester der Gemeente Haarlem. Bovenaan staan de data 1919 16 Juni 1934. Het album bevat op elke pagina het mo nogram O. M., terwijl het geheel werd afge sloten met een monogram. Daarna was het woord aan den heer M. de Braai, nestor van den Raad, die op zijn eigen joviale wijze den burgemeester, den voorzitter van den Raad, huldigde. M. DE BRAAL, de nestor van den Haarlem- schen Raad, herinnerde aan het tijdstip, 15 jaar geleden, toen de burgemeester voor het eerst in den- Haarlemschen Raad kwam en in een krach tige rede zijn program uiteenzette. Het antwoord hierop, wat hiervan in die vijftien jaar is ver vuld, sprak uit de spontane huldiging. Spr. wenschte den jubilaris hiermee geluk en hoopte, dat hij in de toekomst hieruit kracht zou mogen putten tot heil van zichzelf en in het belang der burgerij. De heer H. C. Honig, oud-wethouder van Koog aan de Zaan, mede het woord voerend namens den oud-wethouder, den heer E. G. Duyvis, herinnerde aan de periode, dat de heer Maarschalk burgemeester van Koog aan de Zaan was. De eerste jaren van het burgemeesterschap in Koog behoorden tot de mooiste jaren van zijn leven. Zijn gemeente bloeide, hij kreeg er veel vrienden; vrienden die hij nog heeft. Toen kwam de oorlog met veel werkloosheid en groote zorgen voor de voedselvoorziening. Daarbij nog de overstrooming, de toenemende sociale onrust. Zoo heeft hij na de eerste be trekkelijk onbezorgde jaren ook in de Koog moeilijke jaren doorgebracht. Spr. wees er ten slotte op, dat ook in Haar lem de moeilijkheden niet achterwege zijn ge bleven en sloot met de beste wenschen. Nadat de heer A. Meyer de gelukwenschen had overgebracht namens de Kruisstraat- Kruiswegvereeniging, voerde drs. Th. B. F. Hojer het woord, als vice-voorzitter van den Haarlemschen Journalistenkring. Spr. wees op de aangename samenwerking en gaf mede namens zijn collega's de overtui ging te kennen, dat de prettige verhouding in de toekomst bestendigd zal blijven. Voor de afd. Haarlem en Omstr. van de Ned. Ver. van Huisvrouwen bood mevrouw C. J. Cohen TervaiertKoch de gelukwenschen aan den heer en mevrouw Maarschalk aan. Als oud-vriend sprak kapitein E. Prins uit Amsterdam woorden van gelukwensch tot den jubilaris. Dat de heer J. H. Speenhoff zijn huldebe tuiging in dichterlijken vorm had opgesteld, lag wel voor de hand. Hij besloot zijn uit 7 cou pletten bestaand gedicht met: En al gaan de haren grijzen Hart en hoofd zijn kloek en sterk Als een Maarschalk, in zijn leger Doet hij zijn omvangrijk werk. Leve onze Burgemeester En weer.... vijftien jaar er bij Is de wensch van al zijn vrienden En van héél de Burgerij! De heer Jac. van Maris vertegenwoordigde de Haarlemsche tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" en den Haarlemschen Kegelbond, de heer W. F. Beeremans. de afdeeling Haarlem van „Patrimonium". Namens de Spaarndamsche bewoners sprak de voorzitter van „Kinderfeest Koninginne dag" aldaar. Spr. dankte den jubilaris voor zijn belangstelling voor het kleine geannexeerde gebied en 't periodieke bezoek op Koninginne dagen. Dr. Elzinga voerde het woord als inspecteur van het Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs. Spr. herinnerde er aan, dat de burgemees ter bij zijn komst alleen gemeentelijke inrich tingen voor V. H. M. O. vond en dat nu daar-- naast bloeiend zijn het R.K. en het Christelijk en het Kennemer Lyceum. Spr. bracht den jubilaris hulde voor de wijze, waarop hü het M. O., ondanks de crisis, ge steund heeft waar mogelijk. Ieder heeft zijn aanmerkingen, besloot spr.-, en van U kan gezegd worden, wat Hooft mee deelt in zijn gedichtje over de landsheeren, n.l.: ,,'s landsheeren doen wort haest gemeen bedrijf: Want de landsheer heeft ijders oogh op 't lijf". De burgemeester dankte daarna de verschil lende sprekers. Spr. kan niet dankbaar genoeg zijn voor den steun en de medewerking, in de afgeloopen 25 jaar ontvangen. De aanwezigheid van de twee wethouders van Koog aan de Zaan apprecieerde spr. hoogelijk en hij wees op de heerlijke jaren, in die gemeente doorgebracht. In Haarlem heeft de jubilaris al weer 10 wet houders gekend en hij moet erkennen, dat de samenwerking bij allen hoogst vriendschappe lijk is of is geweest, dit is ook het geval met de hoofden van dienst en de ambtenaren. Het heeft spr. wel eens moeilijke oogenblik- ken gekost, dat hij vaak zoo weinig voor hen vermocht te doen, waar zij steeds zooveel voor hem deden. Spr. gedacht daarna zijn vrouw, zijn perma nente, trouwe en hulpzame „wethouder". De burgemeester schetste de moeilijke tijden, maar gaf als zijn overtuiging te kennen, dat, zoodra verbetering intreedt, het pittige en veerkrach tige Koog aan de Zaan, als het mooie, aantrek kelijke Haarlem aan de spits zullen staan der zich herstellende gemeenten. De burgerij deelde in een speciaal dankwoord voor het fraaie geschenk. Dit, alsook de zoo groote blijken van belangstelling uit alle krin gen, ontvangen tijdens de ziekte van mevrouw en het ongeval van spreker, hebben het echt paar Haarlem wel zeer lief doen krijgen. De politie verzekerde spr., dat het geschenk een eereplaats in zijn huis zal krijgen. De burgervader besloot zijn toespraak met het geven van de verzekering, dat hij in de jaren, die hem nog resten, getrouw zal blijven Ijveren voor de belangen van Haarlem's burgerij. Zoodra de plechtigheid op het Stadhuis was afgeloopen, zongen de twee oudste klassen der bijzondere en openbare scholen, onder leiding van den heer R. M. van der Hart, eerst het „Wilhelmus" (ze waren door Gebr. Martin netjes opgesteld). De reine heldere stemmen van de jongens en meisjes rondom de Groote Markt, het middelpunt der feestviering, door luidsprekers, opgesteld door de N.V. Technisch Bureau A. Fibbe, voor de compacte massa toe zieners en luisteraars een genot om te hooren. De burgemeester, zijn echtgenoote, alsmede zijn familieleden en de genoodigden, genoten van en achter het stadhuis-bordes. Met „Mijn Ne derland", „Des Zomers" en „Hollandsch Lied je" werd de aubade voltooid. Toen kwamen ze aangemarcheerd, de muziek- vereenigingen en de corporaties der Haarlem sche vereenigingen, 55 in aantal, die na de aubade defileerden langs den jubileerenden burgemeester. Ze waren op het terrein van de Dr. Huet- school aan het Prinsen Bolwerk netjes „in slag orde geschaard" door de heeren A. Kurvers en A. H. de Bruijn Sr. en waren met vol muziek komen aanmarcheeren langs Prinsen Bolwerk, Kennemerplein, Kruisweg, Kruisstraat, Smeae- straat, Gr. Markt en maakten voor het bordes een vaandelgroet, waarna ze terug naar het schoolterrein aftrokken langs Jansstraat, Jans- weg en Prinsen Bolwerk. Het was de moeite waard. Van alle rangen en standen, groot en klein, de vaandeldragers met hun kleurrijke en soms zeer artistieke vaandels en vlaggen, ze hadden de volle atten tie van den gehuldigde en de huldigers. En niet weinig talrijk waren zij, die o zoo graag hun beenen het rhythme van muziek en trom hadden laten volgen. Het hart van den burgemeester moet wel heel warm geklopt hebben voor deze vertegenwoor digers van alle mogelijke organisaties, die hem namens allen hun hulde kwamen brengen. Hiermede was het middagfestijn, dat de ju bilaris tot middelpunt had, afgeloopen. De stadgenooten groepten toen samen langs den weg, waarlangs de feeststoet huiswaarts keerde, uitgeleide gedaan door het ontvangst comité of kozen zich een gunstig plaatsje op de Groote Markt, waar de H. O. V. onder leiding van Marinus Adam van half zes tot half zeven concerteerde. Tijdens het défilé viel een tiental personen door de warmte flauw. De „Eerste Hulp" ver leende keurige diensten. Het reeds gepubliceerde programma van de H.O.V. werd door talrijke belangstellenden ge volgd en had gul applaus. Op dezelfde plaats nestelde zich om zeven uur het tramcorps HaarlemLeiden van de N.Z.H.T.M., onder leiding van Reijnier van 't Hoff. Dit bracht het ook reeds besproken mu ziekprogramma ten gehoore en mocht niet min der applaus-dank oogsten van de muziekmin- nende Haarlemmers en Haarlemsche. Het was eenmaal feest en daarbij hoort muziek. Dit ten spijt van de communisten, die nog graag wat roet door het feestdiner hadden geroerd door hun „manifest", dat een wanklank onder de vroolijke tonen moest roeren. Na zonsondergang werd de burgemeesters woning opgezocht door het Haarlem's politie- muziekcorps, dat den jubilaris, staande op het balcon van zijn woning, die door het technisch bureau A. Fibbe was verlicht, een serenade bracht. Ze werden hierbij geëscorteerd door fakkel- dragende leden van de Vrijwillige Brandweer en marcheerden aan onder de marschtonen van de „Officer of the day"-marsch of R. B. Hael. De serenade bestond voorts uit de volgende nummers: Lang zal hij leven, marsch van J. Werkman; Le Toyeux, marsch van H. de Boeck; Mais non Valse de G. Dumortier; Anvers-Liège, Pas-redoublé de L. Vermaelen; Donn nectar Pas redoublé de J. Utterwulghe; Graziella, Mazurka di L. Gonza; Hommage a L'Union, Marsch de Léon Marchand; Parole d'honneur, Valse pour trombonne de L. Vermaelen Colonel Bogey, Marsch of Kenneth T. Alford en Bu- melles-Lille, Pas redoublé de L. Vermaelen. Het was een sprookjessfeer tusschen de wal mende fakkels en de avondverlichte stadswijk onder den donkeren avondhemel, die de stad overhuifde. Niet minder schilderachtig was de De leden van Watersportverenigingen droe gen op hun eigen wijze bij aan de huldiging. Zij organiseerden hiertoe een gondelvaart, welke werd opgesteld bij de Oosterhoutlaan. Voorop voeren de voorzitters van de deelne mende vereenigingen, gevolgd door de Haarlem sche Jachtclub en de Haarlemsche Zeilver- eeniging. Daarachter volgden de kano's, de Roei- en Zeilvereniging „Het Spaarne" en tot* slot de zwemverenigingen. De Haarlemsche kanover- eeniging „De Trekvogels" rustten beide een 12 tot 15-tal kano's uit. Ook de „Doordrijvers" waren met een aantal kano's vertegenwoordigd. De zwemverenigingen, o.a. „De Delft" (met 35 leden) namen plaats op een motorboot. Feëtfek en onvergetelijk was dit schouwspel op het donkere water. Het leverde een bewijs, dat ook in onzen tijd de romantiek nog niet geheel is opgeslokt en was tevens een waardig slot van dezen geslaagden huldigings-feestdag. Bureau van Politie, Smedestraat, actetasch, duimstok. T. Banning, Reitzstraat 82, deur van een auto. B. Boeree, Borneostraat 30, horloge. A. Dekker, Berkenstraat 2, armbandjes. G. Kollard, Hofdijkplein 38, armband. Kuipers, v. Oosten de Bruijnstraat 113, benzinelamp. Horsman, Kerkhofstraat 20 zw. ceintuur. Bloe maart, Drappenierstraat 2, dop van een ben- zinet. G. Homburg, Esschilderstraat 37, hand schoen. Bureau van Politie, Smedestraat, hand schoen, lantaarnglas. Kennel Haerlem, Regen- tesselaan 42, hond. B. de Vries, Iepenstraat 8. kinderfiets. J. Veldkamp, woonschip (tegenover Damaststraat in de Oostvest), medaillon. Bu reau van Politie, Smedestraat, portemonnaie met- inhoud. F. Groeneveld, Waldeck Pyrmont- straat 51, rozenkrans. Star, Jansstraat 47, rij- wielbelastingplaatje. Sint, Terburgstraat, Sant poort, idem. F. Viehoff, Tetterodestraat 6, sleu teltje. Bloemenmagazijn „Tetterode", Tetterode straat 54, sleutels. Siteur, Linschotenstraat 68 rd., slippover. Schouten, Esschilderstraat 23, tajschje. N. Ligmian, Pi?tex Maxitzsfrraat 34 rd. uniformpet. DE ME Op 1 Juli a.s. zal de heer A. Bruggemans, de „casteleyn" van het Prinsenhof, den ge meentedienst met pensioen verlaten. Die titel „casteleyn" (niet te verwarren met kastelijn!) behoeft eeni ge opheldering. Vroeger noemde men dengene, die een gebouw beheerde, d. w. z. in orde hield, schoon maakte, enz., dus de functie bekleedde die men tegenwoordig met bewaarder, concierge aanduidt, een casteleyn. Alle oude gebouwen in Haarlem hebben een cas teleyn, en het Prinsen- nof, dat een van de oud ste (en belangrijkste, want de Raad zetelt er!) gebouwen is, dus ook. De heer Rutgers v. d. Loeff, de directeur van de Stadsbibliotheek en Leeszaal, welke in het Prinsehof gevestigd is, heeft dezen titel om zijn historische waarde steeds gehandhaafd en de heer Bruggemans kreeg ze toen hij in 1920 in dienst van het Prinsenhof kwam. Daarvóór is de heer Brug gemans in Rijksdienst geweest, o. a. verbonden aan de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Het spreekt wel van zelf, dat het 'm niet in den titel zat. Integendeel! De heei Brug gemans heeft als bewaarder lang geen gemak kelijke taak gehad. Vooral niet toen de raads vergaderingen steeds meer uitgerekt werden en gedurende den begrootingstijd b.v. eenige malen onmiddellijk op elkaar volgden. Behalve die raadsvergaderingen, waren er nog bijeen komsten van de raadsfracties, van ae raads commissies, enz. enz. Maar er mocht nog zoo vel vergaderd worden als men maar wilde, en die vergaderingen mochten nog zoolang duren. de heer Bruggemans zorgde ervoor, dat de zalen na afloop weer keurig opgeruimd en schoongemaakt waren, al moest hij er soms tot diep in den nacht voor werken! En den ande ren morgen was hij weer stipt op zijn plaats in de Leeszaal Buiten die veelomvattende en dikwijls veel- Sociëteit „St. Bavo". R.K. Commissie voor Beroepskeuze. 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt-theater „CanailleOp het tooneel Aurora-troupe, 7 en 9.15 uur. Palace. „Schandaal in Boedapest" Op het tooneel Henry Rosen, 7 en 9.15 uur. Luxor „Een afgedwongen bekentenis", 8.15 uur. eischende functie van bewaarder der raadszaal en andere officieele vertrekken, bezat hij er nog een andere, n.l. die van zaalchef van de T |pp.n73 fl1 Toen de Leeszaal in 1922 In het Prinsenhof ingericht werd, had de heer Rutgers v. d. Loeff in de voorafgaande twee jaren al spoedig be merkt met welk een nauwgezetheid, eerlijkheid en preciesheid de heer Bruggemans zijn taak vervulde en belastte hem daarom met de da- gelijksche leiding en het toezicht op de Lees zaal. Een ieder, die wel eens of meermalen die z.g. „krantenzaal" heeft bezocht, zal het on middellijk opgevallen zijn. welk een rust, net heid en orde er heerscht en ook en vooral overzichtelijkheid, een eigenschap, die voor een leeszaal mede van zoo'n groot belang is. Al die kranten en tijdschriften, totaal zijn het er maar even twee honderd vijf en twintig! zijn keurig op een gemakkelijk te bereiken en toch aparte plaats aanwezig. En mocht men over het een of het ander eens inlichting wenschen, dan is steeds daar in dien hoek bij het raam de heer Bruggemans op zijn post, die vriendelijk en hulpvaardig te recht helpt Ook administratief was de heer Bruggemans de organisator van de Leeszaal: alle opschrif ten met de namen der aanwezige kranten en tijdschriften, de practische en keurige totaal lijst, enz. enz., zijn met zijn fraaie hand ge schreven. Het is dan ook eigenlijk bijna overbodig te vermelden, dat de directeur van de Stadsbiblio theek en Leeszaal met den grootsten lof over den scheidenden ambentaar spreekt. Nog nooit, zoo deelde de heer Rutgers v. d. Loeff ons mede, heb ik maar één enkele klacht over den toestand van de leeszaal gehad. Als het noodig was om op te treden tegen iemand, die hetzij in het groote, hetzij in het kleine zich misdroeg, dan deed de heei Brug gemans dit altijd op zóó'n tactische wijze, dat èn de rust en orde in de zaal behandhaafd bleven èn de betrokkene zonder gekwets te kun nen zijn, wel wist wat er aan zijn houding iets ontbrak. Het heengaan van dezen rechtschapen, be schaafden en eenvoudigen ambtenaar betee- kent dan ook voor de leeszaal, die hij als het ware van het begin af aan heeft heipen op bouwen en steeds op voortreffelijke wijze in orde gehouden, een zeer groot verlies. De heer Bruggemans, die nog geen zestig jaar oud is, verlaat den dienst, omdat hij den tijd gekomen acht, dat jongeren thans een plaats krij gen en zijn functie overnemen, een functie, die hij met zooveel ambitie en ijver en tot volle tevredenheid van zijn chef niet alleen, maar ook van allen, die met de leeszaal in aanraking kwamen, vervuld heeft. Om bezuinigingsrede nen zal geen opvolger benoemd worden. De beide functies van den heer Bruggemans zal na 1 Juli door daarvoor aan te wijzen assisten ten ieder afzonderlijk worden waargenomen. Ten slotte nog een enkel woord van persoon lijke dankbaarheid. Het is de heer Bruggemans geweest, die het den journalisten, die op het Prinsenhof soms geruimen tijd moesten vertoeven in verband met de raadsvergaderingen, hoogst prettig en comfortabel wist te maken. Alles was nauw keurig in orde en met de grootste vriendelijk heid bewees hij hun zijn kleine diensten. De journalisten zullen aan den heer Brug gemans immer een prettige herinnering be waren. HAARLEM, 16 Juni (Nutskweekschool)Ge ëxamineerd 4 candidaten. Geslaagd de dames: E. O. B. Hoomans, M. J. Rijke, L. C. G. Kalis en A. Mets. Deze examens zijn afgeloopen. Van de 22 candidaten slaagden er 21. HAARLEM, 15 en 16 Juni (Rijkskweekschool). Toegelaten de dames: G. P. Heitlager, Haarlem; G. Jansma, Bloemendaal; S. B. Jorritsma, Heemstede: L. E. M. van der Putte; A. W. Rij- kens, beiden te Haarlem. De Minister van Financiën-maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist alhier is ont vangen f 1174,74 aan gewetensgeld. (OMROEPER-SERVICE) Onze „Omroeper" kleine advertentie komt dagelijks in 75.000 Gezinnen Ïfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïllllllllllllllllllllllllllllll|lllllllllllllllllllll,llllllllllll,lllll"lllllllllllllllll~

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 3