Stadsnieuws Het Mgr. Ariëns-monument plechtig onthuld Laatste Nieuws Vlotte stapelloop DEFILE VAN DUIZENDEN ZONDAG 17 JUNI 1934 Het laatste jaarverslag van de gezondheidscommissie Personalia Tuinbouw en Plantkunde Vragenbus OVERVEEN KERKBERICHT UIT DEN OMTREK BLOEMEND AAL DRIEHUIS SANTPOORT KERKBERICHT VELSEN ZANDVOORT De van zon overgoten stad scheen de glorie van den werker te verkondigen Dankbare herdenking Défilé en bloemenhulde Herd enkingsavond DDOR AUTO AANGEREDEN Slachtoffer spoedig overleden 'T KALF (Zaandam) STADION-WIELERBAAN Populaire wedstrijden 182 Berichten opgenomen in een deel meer vorige oplaag Rustig gleed de Bloemfonteinn in zijn element Nieuwe kiel op de helling R.K. MEISJESLYCEUM Cocaïne-smokkel Handelaar uit Arnhem te Amster dam gearresteerd NADOLNY TREEDT AF Als ambassadeur te Moskou BEKENDE LANDGENOOTEN En hun portretten NEDERLAND—CURACAO Wijontvingen het jaarverslag over 1933 van de Haarlemsche Gezondheidscommissie, het laatste jaarverslag daar de commissie inmiddels Is opgeheven, en daardoor een gemeentelijk insti tuut, dat nooit sterk op den voorgrond is ge treden, aldus het verslag, maar dat in stilte een nuttige taak in het belang der volksgezond heid heeft verricht, officieel is verdwenen. Het Verslag wijst er vervolgens op, dat er nooit sPrake is geweest van eenige wrijving tusschen de commissie en de autoriteiten, aan wie advies iuoest worden uitgebracht. Steeds heeft de meest aangename samenwerking bestaan. Het verslag iueldt voorts dat op 31 December 1933 het aan tal inwoners 126.740 bedroeg. Het sterftecijfer V'as 0.845. Er werden 25 klachten over huizen, betreffende hun hygiënischen toestand behan deld, een groot aantal woningen werden onbe woonbaar verklaard en een diepgaand onder dek naar den gezondheidstoestand op de scho len, vooral op de lagere scholen, is ingesteld. 560 gevallen van besmettelijke ziekten werden ter openbare kennis gebracht, waarvan 7 van ï'ebris Typhoidea, 447 van roodvonk, 54 van diphterie, enz. Het aantal gevallen van besmet telijke ziekten bedroeg in: 1925 141, 1927 181, 1929 406, 1931 293 en vorig jaar 412, zoodat een sterke toeneming te constateeren valt. Totaal overleden 63 personen aan tuberculose in 1933. Met ingang van 2 Juni a.s. zijn benoemd tot ambtenaar bij de Posterijen te Haarlem de heeren H. Cramer, G. Watzema, C. Verdel, I. A. Doezie, A. ter Maat, H. P. van de Poll, H. P. Kloos, G. A. Stevenhagen, F. Bakker, G. C. Kramer, N. Cuyon, J. P. Nieuwenhuizen, P. Sabels en G. Koome. Te Utrecht zijn geslaagd voor het theoretisch tandheelkundig examen le gedeelte de heer P. Witteveen en voor het examen tandarts de heer B. F. H. Ridder, beiden te Haarlem. Aan het Amsterdamsch Conservatorium is geslaagd voor het eind-examen (hoofdvak viool) mej. Aegidia de Petit te Heemstede en mej. P. Sorsman (hoofdvak viool) en de heer C. J. v. d. Glas. De Koninklijke Nederlandsche Maatschappij Voor Tuinbouw en Plantkunde, afd. Haarlem en Omstreken heeft een vergadering belegd voor Dinsdag a.s., des avonds kwart over acht in hotel „Lion d'Or." De agenda vermeldt o.m. mededeeling over de Juli-tentoonstelling in het Krelagehuis en een onderlinge tentoonstelling. Vraag: Wat is de kortste weg van Hillegom Haar Bussum per rijwiel? En hoeveel K.M.? Antw.: Hillegom, Hoofddorp, Aalsmeer, Am stelveen, Ouderkerk, Abcoude, Nigtevecht, Ne- derhorst den Berg 'sGraveland, Bussum. To taal 57 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg van Bussum Haar Doorn via Utrecht? En hoevel K.M.? Antw.: Bussum, Hilversum, Maartensdijk, Utrecht, Zeist, Doom. 46 KM. Vraag: Wat is de kortste weg naar Doom Over Baam? Ant.w: Bussum, Laren, Baam, Amersfoort. Pyramide van Austerlitz, Maam, Doom. 45 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg van Doom Haar Hillegom? Antw.: Doom, Driebergen, Zeist, Utrecht, Maarsen, Ereukelen, Wilnis, Uithoorn, Aals meer, Hoofddorp, Hillegom. 77 K.M. Vraag: Wat is de mooiste of kortste weg Van Hillegom naar Reeuwijk per fiets? En hoe- Veel K.M.? Antw.: Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegst- geest, Leiden, Alphen, Zwammerdam, Reeuwijk. 45 KM. ongeveer. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg Van Assendelft over Tilburg naar Asten? Hoe- Veel KM? Antw.: Assendelft, Zaandam, Amsterdam. Loenen, Breukelen Maarsen, Utrecht, Culem- borg, Geldermalsen en Zaltbommel, Hedel, Den Bosch, Vught, Tilburg, Oisterwijk, Boxtel, St. Oedenrode, Helmond, Asten, 206 KM. Vraag: Vaart er naar Arnhem en Tilburg Hog een nachtboot? Antw.: Voor zoover ons bekend, niet. Jong en de damesbestuursleden mevr. v. Rooijen en mevr. Vreugdehil op het sportterrein spel letjes en wedstrijden worden georganiseerd voor de jeugd. De kinderen verzamelen zich kwart voor twee op het plein bij de R.K. kerk, waar na in optocht wordt gemarcheerd naar het sportterrein. De spelen, waarvoor prijzen be schikbaar zijn gesteld, zijn voor kinderen van 6 tot 10 jaar: Ringwerpen, balloopen, zakloopen en houtjes rapen. Voor de grootere meisjes: 60 M. hardloopen, zakloopen, hoogspringen en hinderniswedloop Voor grootere jongens: Baltrappen, hinder niswedloop, 80 M. hardloopen, zakloopen en kussengevecht. Voor paren: ringsteken. Voorts krijgen alle kinderen een gratis con sumptie en versnapering. Het bestuur hoopt dat vele moeders hun kinderen zullen ver gezellen. Tot besluit van dezen dag geeft Woens dagavond ,,Soli Deo Gloria" een concert op het RJC kerkplein. Openlucht-concert. Woensdagavond 20 Juni geeft de R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" een openlucht-concert op het plein bij de R. K. kerk. Niet alleen voor Driehuis, maar ook voor de omliggende plaatsen, belooft dit eerste concert van het seizoen een bijzondere attractie te wor den, daar een zeer gevarieerd en beschaafd pro gramma met voor „elck wat wils" gepresenteerd wordt. Verkooping. in café „Zomerlust" te Sant poort is ten overstaan van notaris J. H. Brem- mers geveild het woonhuis met tuin in totaal groot 270 M2. aan den Driehuizerkernweg 88, alhier, deel uitmakend van de nalatenschap van J. C. Krom, z. a. z. Opbod 1500 door Jac. de Ruiter; gemijnd op ƒ90 door D. Teer uit Be verwijk. Toekomsstank? Er gaan onder de bewo ners van Ramplaan en Rolland hardnekkige geruchten, volgens welke de sloot langs Ramp laan binnenkort zal gedempt worden. Zooals vanzelf spreekt zijn er natte tegenstanders en droge voorstanders inzake demping. Tegenstan ders beroepen zich op 't bekoorlijke karakter van de laan met haar bruggetjes, voorstanders op de eisehen van het verkeer. Maar het laat zich aanzien, dat de tegenstanders weldra zul len veranderen in voorstanders. Want de sloot schijnt bestemd te zijn als de groote slokop voor de ,,afvalsproducten" van geheel Rolland, zoodat het gedoe van de bekende tankwagens met slangen overbodig zal zijn. Wat dat zeggen wil, als een sloot tot een dergelijke functie wordt gepromoveerd, daar weten de bewoners van Tuindorp, speciaal van de Zuider-Tuindorps- laan, die ook zoo'n parfumfabriek in hun buurt hebben, van mee te praten. En Tuindorp wordt nog wel geholpen door een septietank, welke bedoelde afvalsproducten zou verwerken tot een reuk- en smaaklooze vloeistof. Waarmee we maar zeggen willen, dat de Ramplaansloot wel eens een zeer onaangename buurvrouw kon worden, over welker verlies men meer verheugd dan bedroefd zou zijn. ZONDAG 17 Juni: 4e Zondag na Pinksteren; 2e gebed „a cunctis"; 3e gebed naar keuze. Onder de H. H. Missen collecte voor het proot- •eminarie te Warmond. Te 7 uur jaaraienst voor Henrica Giebels. Te 8.30 voor Cornelia Ma ria HuybensWarmerdam. Te 10 uur llcogmis voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der paro chie In Duinrust voor Catharina Joanna Roozen. MAANDAG 18 Juni. Feest van H. Ephrem, diaken, belijder en kerkleeraar. Deze heilige muntte uit in zijne godsvrucht tot Maria's on bevlekte ontvangenis (373). Gedachtenis vin de H. H. Martelaren Marcus en Marcellianus 286). Te 7 uur voor Cornelius Metzelea" Te 7.30 voor Antonius Simon Rijnierse. Te 8.15 voer Petrus Paulus Wiegman. Te 9 uur voor Joannes Petrus van der Veldt. In Duinrust Antonius Roozen en Elisabeth M. van Velsen. DINSDAG 19 Juni. Feest van H. Juliana de Raadsvergadering Agenda der openbare vergadering van den raad der gemeente Bloe- niendaal, te houden op Donderdag 21 Juni 1934 ,('s middags 2 uur), in het raadhuis te Overveen. 1. Ingekomen stukken. 2. Vasstelling 5e suppletoire begrooting 1933. 3. Besluit tot af- en overschrijving op de be grooting 1933. 4. Vasttselling suppletoire begrooting 1933 Van het gasbedrijf. 5. Vaststelling balans en rekening 1933 van het gasbedrijf met voorstel ïz. bestemming van het winst-saldo. 6. Vaststelling suppletoire begrooting 1933 van het waterbedrijf. 7. Vaststelling balans en rekening 1933 van het waterbedrijf met voorstel i.z. bestemming winst-saldo. 8. Verlenging duur der verordeningen op het beheer van het gas- en van het waterbedrijf. 9. Aanvrage crediet voor aanschaffing school banken. 10. Aanvraag crediet voor het maken van een brug in den Duinlustweg. 11. Voorloopige vaststelling uitbreidingsplan Zijlweg e.a. 12. Voorloopige vaststelling uitbreidingsplan Vogelenzang ten Oosten der Graaf Florislaan. 13. Ontheffing bepalingen bebouwingsvoor schriften. 14. Definitief besluit tot wijziging der bebou Wingsvoorschriften. 15. Wijziging der op 17 Augustus 1.1. vastge stelde bouwverordening. 16. Aanvulling der verordening tot vaststel ling van de namen der wegen. 17. Wijziging der op 18 Januari 1.1. vastgestel de Algemeene Politieverordening. Buurt vereeniging Driehuis" Op Woens dagmiddag 20 Juni worden alle kinderen dei- leden van de Buurtvereeniging ..Driehuis" uit- genoodigd te komen naar het „Huis te Velsen". Hier zullen onder leiding van den heer De Falconeri (1340) van de Congregatie der Man- ellaten; groot vereerster van het Allerh. (sacra ment. Gedachtenis van de H. H. Gervasius en Protasius, twee broeders, zoons van de H. H. Martelaren Vitalis en Valeria; als martelaren gestorven te Milaan 170. Te 7 uur voor Nicolaus Henricus Eldering. Te /.30 voor overleden familiën Lasance en Roo zen. Te 8.15 voor den Zeereerw. Heer Leo An tonius Roozen. Te 9 uur en in Duinrust voor Antonius Roozen en Anna Maria Geertruida Tweehuysen. Te 7.30 Maria-Congregatie. WOENSDAG 20 Juni: Feest van H. Silverius. Deze paus werd door keizerin Theodora verban nen en stierf als martelaar in 538. 2e gebed „a cunctis", 3e naar keuze. Te 7 uur ter eere van St. Joseph. Te 7.30 voor Lambertus J. I. Ho- «eman, Te 8.15 voor Geertruida C. Roozen. Te 9 uur voor Henrica E. J. Beer. In Duinrust voor Maria Roozen Ld. DONDERDAG: Feest van H. Engelmundus, abt metgezel van St. Willibrord, geloofspredi- ker in Kennemerland in de 8ste eeuw. Geaach- tenis van den H. Aloisius, belijder uit de Jesui- tenorde. patroon der jeugd. 1591. Te 7 uur ter eere van den H. Gerardus Majella. Te 7.30 voor Maria Geertruida Roozen—Roozen. Te 8.15 uur voor de leden der St. Aloisius-Congregatie Te 9 uur voor Joannes Bartholomeus Bos. In Duin rust voor Gesina Maria Waterschot. Aanbidding van het Allerh. Sacrament tot 5 uur. VRIJDAG, 22 Juni. Feest van H. Paulinus. belijder, bisschop van Nola 431. Te 7 uur ter eere van het Allerh. Hart. Te 7.30 Jacobus Ge- lardus Eldering. Te 8.15 voor den zeereerw heer Leo Antonius Roozen. Te 9 uur voor Clara Maria Bos—van Beers. In Duinrust veer de overleden leden van het Genootschap v/h. Aller heiligst Hart ZATERDAG 23 Juni. Vooravond of vigilie van de Geboorte van H. Joannes den Dooper. Te 7 uur ter eere van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand. Te 7.30 voor de leden van den Le venden Rozenkrans. Te 8.15 voor Wilhelmina van der Stijlen. Te 9 uur voor Petrus M. van Schie. In Duinrust voor Elisabeth G. Linde man. In de kapel voor de bekeering ier zon daars. Van 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Te 7.30 Maria-Lof met Rozenhoedje. Een nieuwe bewaarschool? Toen voor twee jaar de gemeente Velsen de subsidie voor het Voorbereidend Lager Onderwijs intron, ver dween o. a. de bekende bewaarschool aan de Wüstelaan, de stichting van wijlen mevr. Wüs- levon Götsch. Gelukkig kreeg het gebouw toen een andere bestemming, minstens even nuttig als zijn oorspronkelijke. Het werd n.l. verbouwd tot het tegenwoordige fraaie en onmisbaar geworden badhuis. Er achter werd een schitterende speeltuin \oor de kinderen aangelegd. Kwam aanvankelijk het gemis der bewaar school niet zoo sterk tot uiting, den laatsten tijcl gingen er steeds meer stemmen op om de school terug te krijgen. En naar wij uit bevoegde bron vernemen, heelt het huidige beheer der stichting de Ver. „Spaarnberg" hoegenaamd geen bezwaren meer de bewaarschool weer in het leven te roepen. Hierbij zal zij een geheel nieuw gebouw laten optrekken, bevattende twee leslokalen en één speelzaal. Reeds zijn besprekingen gaande met de ar chitecten Mulder en v. Asdonk over bet ont werp. Evenals het badhuis, zal ook dit gebouw aan de gemeente worden aangeboden, die dan de exploitatie aan een of andere vereeniging kan overdragen, vermoedelijk de plaatselijke afdee- ling van Volksonderwijs. Propagandaclub „St. Paulus". Vrijdagavond hield de Parochieele Propagandaclub „St. Pau lus" haar jaarvergadering. Behalve belangrijke besprekingen van huis- houdelijken aard, bevatte de agenda o. a. be stuursverkiezing. In de vacature van voorzitter, ontstaan door bedanken van den heer Ch. Duin, werd de heer v. Alphen gekozen. De plaats van den heer Duin in de bibliotheek-Commissie zal worden in genomen door den heer de Vilder. De belangstelling voor de R. K. leesbibliotheek is nog steeds van die afmetingen, dat de kas sluit met een ijselijk tekort. Toch zal onver moeid met uitbreiding van het materiaal wor den voortgegaan. Nog vóór den volgenden winter hoopt men een nieuwe serie boeken aan te schaffen van goed litterair gehalte. ZONDAG 17 Juni. Vierde Zondag na Pink steren. De stille H.H. Missen ziln om 7 en 9 uur. De Hoogmis om half elf. De H. Communis wordt ook om half 9 uitgereikt. Onder de H.H Missen liefdadigheidspredikatie en halfjaarlijk- sche schaalcollecte voor de noodlijdende paro chies van ons Bisdom. Om half 1 voorbereiding; om 4 uur vergadering van de Edelwacht; om 7 uur Lof er eere van het Goddelijk Hart. MAANDAG 18 Juni. Om half 8 Mariacon- gregatie voor de meisjes (2e afd.). DINSDAG 19 Juni. Heden begint de jaar- lijksche novene ter eere van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand. Dagelijks na de H Mis wordt gebeden voor de ingekomen inten ties. Om half 8 Maria-congregatie voor de meisje (le afd.), daarna zangles. WOENSDAG 20 Juni. Maandelijksche ge zongen Requiem voor onze dierbare overlede nen, wier namen op het Doodceel zijn in geschreven. Om 7 uur Maria-congregatie voor de jongens. DONDERDAG 21 Juni. St. Engelmundus, Patroon van Velsen. Om half- 9 huwelijksinze ning en stille Huwelijksmis tot intentie van het bruidspaar Heeremans-Artner. VRIJDAG 22 Juni. Om kwart na 4 biecht hooren voor de schoolkinderen; om 7 uur Lof ter eere van Maria van Altijddurenden Bijstand ZATERDAG 23 Juni. Onder de H. Mis van 7 uur algemeene H. Communie der schoolkinde ren; van 58.30 uur biechthooren. ZONDAG 24 Juni. Geboortefeest van St. Johannes den Dooper. Onder de HH. Missen schaalcollecte voor het Theologicum te War mond. Dagelijks wordt de H. Communie ook uitge reikt om 8 uur. De H.H. Missen zijn om 7 urn en half 9. HARDDRAVERIJ TE VELSEN-NOORD Zondag 24 Juni wordt op het land „Schulpen" te Velsen-Noord een harddraverij en hitten-race gehouden; georganiseerd door het „Sport-co- mite 34." Voer deze draverijen is thans reeds een zeer bevredigend aantal paarden ingeschreven. Bevordering bU de politie Door den bur gemeester zijn met ingang van 1 Juli a.s. be vorderd: W. Ritman tot hoofdagent van po litie met behoud van den tit. rang van inspec teur, thans schrijver ben politie (inspecteur tit.)P. Wouda tot hoofdagent van politie, met bestemming tot postcommandant te IJmuiden- Oost, thans brigadier; H. J. Weenink tot briga dier van politie, thans agent van politie; J. van Breemen tot brigadier van politie, thans agent van politie; H. Berkhout en J. G. Nijssen tot agent van politie 2e klasse; thans tijdelijk agent van politie; D. ijke en I. M. Slager tot tijde lijk agent van politie. De hoofdagent van po litie H. Oostindie is aangewezen als postcom mandant te Velsen-Noord. Parkeerterrein Kurhaus In verband met t al of niet exploiteeren van het Kurhaus, alhier, door de N.V. Tuschinski's Exploitatie Mij., had de gemeente het parkeerterrein daar ter plaatse nog niet verpacht. Nu vast staat, dat het Kur haus 15 Juli a.s. geopend wordt, kunnen gega digden voor dit parkeerterrein hun inschrij vingsbiljetten insturen aan den burgemeester vóór 20 Juni. Zoo was de dag aangebroken, door Katholiek Nederland, maar vooral door de Katholieke arbeiders en drankbestrijders zoo vurig verbeid. De dag, waarop het standbeeld zou worden onthuld van den grooten socialen priester, Mgr. Dr. Ariëns, in de stad, waar hij als jong kapelaan, uitmuntend in vele deugden, dag en nacht heeft geleden en gestreden voor zijn idealen. Bij duizenden waren de Ariëns-vrienden uit Enschede en Twente toegestroomd, maar ook treinen en autobussen uit alle deelen des lands brachten stroomen belangstellenden naar de textielstad, die door de warme zon met goud overgoten scheen. In het front van het standbeeld, nog aan het oog der duizenden door een wit doek onttrok ken, namen de verschillende autoriteiten plaats, wier namen wij reeds voor een groot deel in het avondblad van gisteren gemeld hebben. Wjj kunnen daaraan nog de volgende toevoegen: Mgr. R. J. A. Janssen, eere-kanunnik van het Aartsbisdom, Mgr. C. Prinsen uit Den Bosch, Mgr. prof. dr. J. Hoogveld, kanunnik J. G. van Schaik, Mgr. dr. Poels uit Heerlen, Mgr. P. Groenen, directeur van het centraal bureau voor onderwijs te Den Haag, Mgr. Dr. Verhoe ven, directeur van het R.K. centraal bureau voor opvoeding en onderwijs, Deken van der Waarden uit Almelo, Deken Weyenborg uit Hengelo, prof. dr. G. Brom, den heer de Bey_ inspecteur der volksgezondheid, afdeeling drank bestrijding, als vertegenwoordiger van den Mi nister van Sociale Zaken, de Eerste Kamer leden v. d. Lande en Visser en de Tweede Ka merleden Engels, Henri Hermans, Kuiper en v.d. Bilt, den heer Bulten, burgemeester van Voorhout, een vertegenwoordiger van het Geert- Groote-Genootschap, den beeldhouwer August Falise, een vertegenwoordiger van het bestuur der RJC. Journalistenvereeniging etc. De plechtigheid der onthulling verliep zooals wij dat reeds hebben gemeld. De duizendkoppige menigte hield tijdens de toespraken van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, den oud-burge meester van Enschede, den heer Edo Bergsma en den huldigen burgervader den heer J J. G. E. Rückert, welke redevoeringen door den KR.O. werden uitgezonden, de uiterste stilte in acht, zoodat het gesprokene tot in de verste uithoeken van het plein duidelijk verstaanbaar was. Onmiddellijk na de plechtige onthulling van het standbeeld door Z. H. Exc. Mgr. J. H G. Jansen werden aan het voetstuk eenige kran sen neergelegd. Ann het slot der onthullingsplechtigheden werd door een koor van circa 250 zangers en zangeressen de cantate van Jos. van Seggelen uitgevoerd onder leiding van den componist, den heer C. Jacobs. Het plechtig koorwerk, met begeleiding van trompetten, hoorns en slagwerk maakte een grootschen indruk en zorgde voor een waardig slot der plechtigheden. Onderwijl de autoriteiten op het stadhuis de thee gebruikten, aangeboden door het Gemeen tebestuur van Enschede, stelde zich op de Ol- denzaalschestraat een kilometers lange stoet op voor het défilé langs het monument. Duizenden mannen en vrouwen uit het ge- heele land namen hieraan deel, doch speciaal de Twentsche Katholieke arbeiders en drank bestrijdersbewegingen waren schitterend ver tegenwoordigd. De honderden met goud bestikte vaandels der katholieke organisaties werden afgewis seld door de veel-kleurige, fleurige vlaggen, die van de jeugdorganisaties en gymnastiek- vereenigingen. Verschillende muziekkorp sen zorgden voor de muzikale medewerking. Ook de besturen van het R.K. Werklieden verbond en Sobriëtas namen aan het défilé deel. Een aparte groep vormde het oude vaandel van St. Severus, gedragen en gevolgd door die leden, de z.g. oude garde, welke in vroeger jaren met dr. Ariëns te Enschedé hebben medege werkt. Dit vaandel is het eenige, dat bij den brand in het gebouw „Concordia", een stich ting van dr. Ariëns, is gered geworden en was het eerste vaandel der R.K. Textielarbeiders- vereeniging. Reeds geruimen tijd tevoren hadden zich duizenden langs den weg geschaard om den stoet, die een prachtige demonstratie was van de onderlinge kracht der R.K. organisaties, te zien passeeren. Tientallen fraaie bloemstukken werden meegedragen en bij het passeeren aan den voet van het monument neergelegd. Hun aantal kan gevoeglijk op ongeveer hon derd worden geschat. Het défilé verliep in de beste orde, dank zij de uitgebreide politiemaatregelen, welke onder leiding stonden van hoofdinspecteur Boerrigter en de inspecteurs van Hilten en van de Wal. Na om het standbeeld te zijn getrokken vervolgde de stoet zijn weg naar het Volks park, waar omstreeks 6 uur een herden kingsbijeenkomst werd gehouden, die door vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten werd bijgewoond. Het ruime terras vulde zich meer en meer De bijeenkomst werd geopend door den heer H. C. Nijkamp, wethouder van Enschedé, die o.a. dank bracht aan jhr. Ruys de Beerenbrouck voor het vele werk door Z. Exc. voor de tot standkoming van het monument verircht. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck bracht aller eerst dank aan allen, die dezen Ariënsdag zoo schitterend hebben doen slagen. De ware waar heid is de krachtige teerspijze van het volk in den loop der tijden. Spr. schetste vervolgens de gelijkenis tusschen Mgr. Hamer, dr. Schaep- man en Mgr. Ariëns. Het lid van de Tweede Kamer, de heer A. H J. Engels zeide onmogelijk in den korten tijd. welke hem was toegemeten, duidelijk genoeg te kunnen schetsen, van welke groote beteekenis dr. Ariëns voor binnen- en buitenland geweest is. Spr. richt zich speciaal tot de jongeren en spoorde hen aan op den door dr. Ariëns aange wezen weg te blijven voortgaan. Toen Ariëns in Enschedé kwam was het reeds spoedig merk baar, dat niet alleen de samenleving, maar ook de cultuur veel vooruitging. Met kracht bond hij den strijd aan tegen den voor ons arbeiders zoo gevaarlijken geest van Domela Nieuwenhuis. Ariëns was niet alleen fijn van lichaamsbouw maar ook fijn van geest. Zwaar was de strijd tegen het socialisme, maar Ariëns zegevierde tenslotte. Het is de plicht der jongeren het door Ariëns gegeven voorbeeld te volgen. Een uit vloeisel van Ariënswerk is de drankbestrijding, waarvoor hij vooral in zijn later leven hard ge ijverd heeft, om daardoor het cultureele leven op hooger peil te brengen. Hij is iemand geweest, die ver boven alles uitstak en ver voor zich uitzag. Spr. brengt tenslotte heel Katholiek Nederland dank voor de eendrachtige samenwerking om de oprich ting van dit standbeeld in Enschedé mogelijk fcc maken Hierna werd nog net woord gevoerd door prof. dr. J. Hoogveld, namens de Apologetische vereeniging „Petrus Canisius". mevr van Glad beek van Ginneken, namens de Federatie van R.K. Vrouwenbonden, den heer A. C. de Bruin voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond rector Terwisga van Scheltinga namens „So briëtas". Deken H. A. P. O. van der Waarden als adviseur van den A. B. T. B. en pater Maas S.J. namens de Vlaamsche Sobriëtas. De verschillende sprekers werden afgewisseld door muzieknummers van de Leo-Harmonie, onder leiding van den heer G. Jacobs. Vrijdagmiddag pl.m. 5% uur werd de heer Krap, bijgenaamd „de Skiebert", op den Eg- monder straatweg te Egmond aan den Hoef door een houtauto aangereden. De man werd by den heer Berkhout binnengedragen, waar hij na tien minuten overleed. Den autobestuurder treft geen schuld. K. keerde zich plotseling om, waardoor de kriel (vischmand), welke hij bij zich had, den auto raakte, tengevolge waarvan hij tegen den grond geslagen werd. ZONDAG 7.30 uur Geertr. Maria Loore— Dekker; 10 uur voor de parochie; 3 uur Ves pers. MAANDAG voor Dirk Klaver en Maria Hooy- schuur. DINSDAG voor Aris Wittebrood. WOENSDAG gez. v. d. leden v. d. Eeuwigd Memorie; 7 uur Mariacongregatie v. d. meisjes DONDERDAG voor Nic. Konijn en Maria Nooy; 7 uur Lof ter eere v. d. M. Maria met rozenhoedje. VRIJDAG voor Nic. de Jong en Cath. Dek ker; 7 uur Lof met installatie van pastoor H Bonfrer dcor den hoogeerw. Deken A. Hollen- berg. ZATERDAG voor Hendrik en Alida SonbroeK 38 biechthooren. Voor de populaire wedstrijden, die Zaterdag middag op de Stadion-wielerbaan werden ge houden, bestond slechts geringe belangstelling. Het programma bestond uit een sprintwed strijd voor amateurs, een wedstrijd met tandem- gangmaking en een wedstrijd achter groote mo toren voor B-stayers over twee ritten van 25 K.M. De sprint wedstrijd voor amateurs werd ge wonnen door H. Snel, die met 13 1/5 sec. over de laatste 200 M. ook den snelsten tijd maakte. Achter de tandems won H. Ooms gemakkelijk, mede omdat de andere renners steeds moeilijk heden hadden bij het aflossen en hierdoor ge regeld achter raakten. De eerste manche van den wedstrijd achter motoren werd in fraaien stijl gewonnen door Domhof achter Kaser in 19 min. 49 sec. Dom- hof had bü den start den kop geloot en stond dezen niet meer af, hoewel hij eenige malen felle aanvallen van Snoe ken Wildschut te doorstaan had. Snoek eindigde als tweede op 40 M. In den tweeden rit werd door Korf gewonnen, die thans Kaser als gangmaker had, in 20 min 39 4/5 sec. Domhof, reed thans achter Slesker. Snoek werd in dezen rit wederom tweede en hierdoor eerste in het eindklassement. De uitslagen luiden: 1. Wedstrijd voor amateurs over 550 M. (een ronde) Eerste rit: 1. J. Hauser (laatste 200 M. in 13 2/5 sec.; 2. H. Schonermarck. Tweede rit: 1. H. Snel (13 1/5 sec.); 2. Pater. Derde rit: 1. J. Cornelisse (13 3/5 sec.); 2. K. van der Veen. Vierde rit: 1. J. Zieleman (13 3/5 sec.); 2. C. Kooi. Vijfde rit: 1. A. de Beer (14 3/5 sec.); 2. H. Bout. Zesde rit: 1. M. van Gelder (14 1/5 sec.); 2. H. Koning. Halve beslissing: le rit: 1. M. van Gelder (14 sec.); 2. J. Hauser; 2e rit: 1. H. Snel (13 3/5 sec.); 2. K. van den Veen; 3e rit: i. J. Corne lisse (13 3/5 sec.); 2. Pater. Beslissing: 1. H. Snel (13 1/5 sec.); 2. M. van Gelder; 3. J. Cornelisse. Wedstrijd met tandemgangmaking voor ama teurs over 10 K.M. (20 ronden): 1. H. Ooms, 12 min. 19 1/5 sec.; 2. J. Soeurt; 3. W. Moerkerk. Wedstrijd achter groote motoren voor B- stayers. Twee ritten over 25 K.M. (50 ronden). Eerste rit: 1. Domhof, 19 min. 49 sec.; 2. Snoek Jr. op 40 M.; 3. Wildschut op 490 M.; 4. v. d. Valk op 2075 M.; 5. Korf op 3200 M.; 6. Buys op 3325 M. Tweede rit: 1. Korf, 20 min. 39 4/5 sec.; 2. Snoek Jr. op 125 M.; 3. Domhof op 200 M.; 4. Wildschut op 400 M.; 5. v. d. Valk op 550 M.; 6. Buys op 600 M. Totaal uitslag: 1. Snoek Jr.; 2. Domhof; 3. Korf; 4. Wildschut; 5. v. d. Valk; 6. Buys. „Hehe, Eerwaarde, dat was fijn. Ik heb een lekker uiltje geknapt." De zoon van het Oude Volk rekte zich eens behagelijk uit en wreef zijn oogen uit. „Zoo? Maar het beestje was een beetje schor. Ge moet het een droppie geven." „Hoe bedoelt u?" „Terwijl u sliep was het uiltje aan het zin gen. Het had wel een flink geluid, maar het was een beetje schor." „O, nu begrijp ik u. Ja, dat is vervelend, maar ik kan er niets aan doen. Ze zeggen, dat ik altijd zoo snork. Soms, als ik wakker word, zitten ze te lachen; en soms kijken ze mij met minach ting aan of ik de ccupé besmet heb. Maar ik moet 's morgens vroeg op en ik wil uitgeslapen zijn als ik bij mijn klanten kom." „Ik dacht dat ulieden altijd uitgeslapen waart." „Dat mag wel ook. 't Wordt er voor ons niet gemakkelijker op. Niet alleen dat de crisis ons parten speelt net als iedereen, maar de N.S.B. doet ons ook geen goed. Er zijn er, die abso luut bij geen Jood willen koopen." ,,Dat is niet christelijk. Een Jood heeft even goed recht op een boterham en een plaats onder de zon als wie ook." „Dat mag ik hooren, Eerwaarde. Verleden week nog kom ik in een zaak en toen die me neer mij zag, schreeuwde hij: „Neen, leelijke Jood, van jullie koopen we niet meer. We doen alleen zaken met fatsoenlijke menschen." Ik zeg: „Ja, meneer, ik ben een Jood en dat ik leelijk ben. weet ik ook. Over het eerste schaam ik mij niet en het andere kan ik ack niet helpen. Net zoo min als dat u kunt helpen, dat die wrat op uw neus zit en dat u beenen hebt voor een varkensvangertje. Ik begrijp niet dat Bet je (ik wist toevallig, dat zij Lize heette) ooit zin in zoo'n neus kon krijgenEn toen maakte ik, dat ik weg kwam. Het werd tijd. Hij ontplofte bijna. Wat bent u, meneer. Eer waarde, bedoel ik. Ik wil zeggen: wat is uw ambt?" „Ik ben bedelaar." „Zaakgelastigde voor een college, waar mis sionarissen opgeleid worden. Ik bedel het geld bij elkaar, dat de zaak moet gaande houden.' „En gaat het nogal, Eerwaarde? Bij de Room- schen geven ze veel." „Bi) de Roomschen geven ze veel Toe, vrienden, laat mij nog eens merken Jat dit nog altijd waar is. Father LEFEBER St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn Postrekening 120937 U kunt ons ook helpen door ons geld te geven tegen rente zoolang u leeft. Onder de stralende middagzon en een wijd- gespannen blauwe hemel lag het LJ nauwelijks gerimpeld in het milde briesje, dat toch krach tig genoeg was om de vele vlaggen en wimpels op werf en schepen te ontplooien. De scheep vaart was stilgelegd. Kleine en groote schepen van allerlei pluimage lagen in een dubbele rij ter weerszijden van de uitloopbaan in afwach ting van het grootsche gebeuren. Op een der booten speelde de muziek zeer toepasselijk het lied van Sarie Marijs. Aan de voor het publiek bereikbare deelen der IJ-oevers waren de men schen samengestroomd, terwdjl op de tribune der werf naar schatting 8000 toeschouwers bij een waren. Aan de kabel, die afhing van een der voorste groote kranen hing de Blue Peter, de vertrekvlag als symbool van deze eerste vaart. Om klokslag twaalf uur klonk een fluittoon over het water, onmiddellijk overgenomen door de schepen rondom tot één krachtig langgerekt signaal. Onder het gejuich der duizenden gleed eerst langzaam, dan sneller het schip, de schuimende champagne nog drui pend van zijn flank, weg in zijn ele ment. De zware ankerkettingen vielen neer, remden de vaart en enkele hon derden meters uit den wal lag 't schip stil. Tot het officieele gezelschap, dat de plechtig heid bijwoonde behoorden om. de minister president, Z. Exc. dr. H. Colijn, de gezant van de Unie van Zuid-Afrika in ons land, Z. Exc. dr. H. D. van Broekhuizen, de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, die hier tegen woordig was in zijn kwaliteit van den Voorzit ter van den Raad van Commissarissen der Ne derlandsche Scheepsbouw Maatschappij en als zoodanig het gezelschap aan boord van de ..Alkmaar" ontvangen had, persoonlijkheden uit kringen van scheepvaart, handel, industrie en bankwezen, civiele en militaire autoriteiten. Onmiddellijk nadat de „Bloemfontein" de hel ling verlaten had werd de kiel gelegd van het eerste der twee 4000 tons tankschepen, welke voor rekening der Angle Sexon. Petroleum Cy. Ltd. te Londen worden gebouwd. In de afdeeling gymnasium van het RJC. Ly ceum voor meisjes aan de Reijnier Vinkeleskade te Amsterdam zijn geëxamineerd 8 candidaten: Geslaagd voor diploma A de dames: P. G. G. M. Grollenberg, P. L. Leijen, Cl. (Lucy) Lion, allen te Amsterdam; J. A. C. de Jong te Heem stede, E. J. M. van de Weijer te Haarlem en C. F M. Vehmeijer te Bussum. Met 1 candidaat wordt het examen voortgezet. Afgewezen-: één. Door de politie van het burenu Stadhouders kade te Amsterdam is een inwoner van Arnhem gearresteerd, die in cocaïne handelde. Een der rechercheurs van dit bureau had te Amsterdam een tusschenhandelaar ontdekt van deze verdoovende middelen. Deze rechercheur heeft het zoover weten te krijgen, dat de han delaar van Arnhem met 2 K.G. cocaïne ter af levering naar Amsterdam kwam. De politie heeft hem toen in arrest genomen. MOSKOU, 16 Juni. De Duitsche ambassadeur te Moskou, Nadolny, heeft zijn ontslag inge diend. Dit besluit zou verband houden met meeningsverschillen tusschen Nadolny en do Duitsche regeering. Volgens nog oncontroleerbare geruchten zon ook de Duitsche ambassadeur te Washington, Luther, zijn post verlaten. De Nederlandsche Fotografen Patroons Vereeniging organiseert ter gelegenheid van haar derde lustrum een tentoonstelling van portretten van bekende landgenooten, uitslui tend door vakfotografen vervaardigd. In deze tentoonstelling worden behalve foto's van le den van het Koninklijk Huis opgenomen foto's van ministers, burgemeesters en andere auto riteiten. De tentoonstelling wordt gehouden van 20 tot 26 Juni a.s. in het gebouw „Het Leesmu seum" op het Rokin bij het Spui te Amsterdam en zal van 105 en des avonds van 810 kosteloos voor het publiek toegankelijk zijn. De Curasaosche tentoonstelling ter gelegen heid der herdenking van de driehonderd-Jarige vereeniging van Curacao met Nederland zal gehouden worden in de Gothische zalen te 's Gravenhage. De duur is bepaald op 1—24 Oc tober.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 7