Amerika wordt lid van het Int. Arbeidsbureau GELOOF EN ONGELOOF IN HET NIEUWE DUITSCHLAND Mr. Steenberghe Het nieuws van heden PENSIOENEN VOOR HET SPOORPERSONEEL? REDE VAN VON PAPEN TE MARBURG RECHTSGELIJKHEID HONGARIJE VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 18 JUNI 1934 Avondblad HOOGE BELANGSTELLING NOG STEEDS DEMONSTRATIES TE PARIJS Amerikaansche arbeiders zullen stemmen of zij door nationale of bedrijfsvakbonden ver tegenwoordigd willen worden Havenarbeiders staken MGR. ARIËNS-BEELD TE ENSCHEDE ONTHULD 't Gaat om de vraag of het nieuwe Duitschland een christelijke staat is of zich verliest in pseudo-religieus materialisme Eén-partijsysteem tijdelijk? MARBURG, 17 Juni (D.N.B.) „Het volk weet, dat zware offers worden gevraagd. Het zal ze dragen en den leider volgen, mits niet elk woord van critiek als kwaadwillig heid wordt uitgelegd en mits wan hopende patriotten niet als staats vijanden worden bestempeld", al dus vice-kanselier von Papen in een te Marburg gehouden rede. Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiE Een hartstochtelijk pleidooi van den Hongaarschen Minister- President Von Papen Vermoedelijk 18 Juli naar Boekarest Met ingang van 25 Juni tot Minis ter van Economische Zaken benoemd Lebrun te Bordeaux Een rede en een incident Nieuwe crisis in Spanje? Barthou 9 Juli a.s. naar Londen DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Zevenvoudige moord in Polen Amerika's luchtvloot Een bewapeningswedloop tegen wil en dank NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZEVEN EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18799 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Bij het 15-jarig ambtsjubileum van Haar lems burgemeester kwam Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent den magistraat zijn gelukwenschen aanbieden veiliging der nieuwe ordening het verlangt en tot de nieuwe persoonlijke selectie function- neert. Want de logica der anti-liberale ontwik keling vereischt een vrije volksgemeenschap, berustend op den vry willigen steun van alle deelen des volks. De strijd zal gaan om de vraag, of het nieuwe Duitsche rijk een christe lijke staat zal zijn, dan wel of het zich zal verliezen in pseudo-religieus materialisme. De Duitschers mogen zichzelven niet uitsluiten uit de rij Door het versperren van de toegangswegen tot den ondergrond, of het belemmeren van het verkeer op de boulevards hebben de oor logsverminkten te Parijs hun ontstemming over de verlaging der uit- keeringen geuit. WASHINGTON, 17 Juni (Reuter) Het Amerikaansche Congres heeft een wets voorstel van senator Crossner aangenomen, waarbij voor het geheele, ruim een millioen personen omvattende, personeel van alle spoorwegen in de Vereenigde Staten ver plicht pensioen wordt ingesteld. De wet moet nog door president Roosevelt worden onderteekend. De wet, welke beoogt, de werkgelegenheid uit te breiden, schrijft verplicht pensioen voor op 65-jarigen leeftijd. Echter kan het pensioen ook reeds na dertig dienstjaren ingaan. De bijdragen der spoorwegmaatschappijen in het pensioenfonds zullen het dubbele bedragen van die der werknemers, die volgens voorloo- pige vaststelling 2 pCt. van hun loon in het fonds moeten storten. Het pensioen zal zooda nig zijn, dat de gepensionneerde spoorwegbe ambten op hun ouden dag een behoorlijk be staan hebben. Thans heeft ook de Senaat het wetsontwerp aangenomen in zake de benoeming van een on afhankelijke commissie voor het organiseeren van geheime stemmingen onder de arbeiders, bij welke stemmingen de arbeiders zullen heb ben te beslissen, of zij door de nationale vak bonden of door de vakvereenigingen der onder nemingen zelf vertegenwoordigd willen worden Ofschoon zoowel de leiders der arbeiders als de werkgevers scherpe critiek op de nieuwe wet uitoefenen, hoopt men, dat het gevaar van een staking bü de Amerikaansche staalindustrie er door zal zijn vermeden. Het Congres heeft door de aanvaarding de zer *vet zijn program geheel afgewerkt, zoodat het op reces zou kunnen gaan. Tegen de wtenschen der regeering in lijkt het echter onwaarschijnlijk, dat het Congres nog deze week zal worden verdaagd, daar verschei dene senatoren op het laatste oogenblik nog van de gelegenheid gebruik maken, om wets ontwerpen over speciale stokpaardjes in te die nen. Dit uitstel der verdaging is zoo onverwacht gekomen, dat President Roosevelt na geruimer, tijd gewacht te hebben op het bericht, dat het Congres op reces was gegaan, reeds een schrij ven aan den speaker Rainey had gezonden waarin het Congres geprezen werd voor wat in de laatste zittingsperiode tot stand was ge bracht. De door de regeering der Vereenigde Sta ten naar de Internationale Arbeidsconfe- rentie te Genève gezonden waarnemer An drews heeft heden medegedeeld, dat het Congres der Vereenigde Staten het wets ontwerp tot toetreding der Vereenigde Sta ten tot de Internationale Arbeidsorganisa tie met groote meerderheid van stemmen heeft goedgekeurd. Naar verluidt zullen de noodige stappen tot toetreding nog tijdens de huidige zitting der Internationale Ar- beidsconferentie worden gedaan. Het Congres is gereedgekomen met de behan deling van de Arbeidswet, wtslke thans aan President Roosevelt ter teekening zal worden voorgelegd. Het wetsontwerp, waarbij Roosevelt gemach tigd wordt in te grijpen in de staking van de metaalbewerkers, is door Kamer en Senaat aangenomen en wacht thans nog slechts op de onderteekening van Roosevelt. WASHINGTON, 17 Juni De senaat heef Zaterdagavond de reeds door het representan tenhuis goedgekeurde regeeringsvoorstellen in zake de instelling van commissies van arbitrage voor de bijlegging van geschillen tusschen werknemers en werkgevers aangenomen. De commissies zullen door den president worden benoemd. De burgemeester van San Francisco, Rossi, heeft meegedeeld, dat de staking der haven arbeiders is bijgelegd. De voorzitter van den internationalen bond van havenarbeiders Joseph Ryan zeide, dat de werkgevers den bond hebben erkend en dat beide partijen een clausule voor regeling van het geschil hebben aanvaard. Men voorziet, dat het pact door de arbeiders spoedig zal worden geratificeerd. De staking is begonnen op 9 Mei en omvatte tenslotte 27.000 arbeiders. Nader wordt echter gemeld dat de haven arbeiders met een overweldigende meerderhei" de regeling van het conflict hebben verworpen. Nu de geestdrift over de revolutie bezig is te luwen, nu volhardende arbeid aan het proces der revolutie zijn rechten opeischt, blijkt, zoo be toogde spreker verder, dat bij het louteringsproces nog onreinheden zijn ontstaan, waarvan het gezuiverd moet worden. Dat vereischt een openhartige discussie, die op het oogenblik in de Duitsche pers ont breekt. Derhalve dient de staats man zelf tusschenbeide te komen en de dingen bij hun waren naam te noemen. Dit bewijst, dat de regeering sterk genoeg is, om behoorlijke critiek te verdragen, doch slechts diegene heeft het recht, critiek te oefenen, die zich in dienst van het nationaal-socialisme heeft gesteld. Spreker wees er op, dat tusschen de kringen der conservatieve vernieuwing en het nationaal- socialisme slechts een verschil bestaat in tac tiek. Bij het tot stand komen van het bond genootschap tusschen de nationaal-socialisten en de conservatieven bestond volledige overeen stemming omtrent de vernieuwingsdoeleinden. Hierop dient de aandacht te worden gevestigd, aldus spreker, aangezien al te vurige jeugdige revolutionnairen met hun leus „reactionnair" ook willen richten over hen, die zich met vol bewustzijn hebben onderworpen aan de taak, die de tijd hun oplegt. De werkelijke revolutie der twintigste eeuw is die van de heroïeke en met God ver knochte persoonlijkheid tegen onpersoon lijke banden, tegen de verloochening van den band met God. Het gaat om de beslissing, aldus de vice-kanselier, tusschen de geloo- vige en de ongeloovige menschen. De tegen- revolutie, die zich in onze eeuw tegen de liberale revolutie van 1789 voltrekt, kan slechts een conservatieve revolutie zijn. Het één-party-systeem, dat de plaats heeft jngpnnmpn van het meer-partyensysteem. heeft slechts zoolang recht van bestaan, als de be- H VERWACHTING: Zwakke tot ma- 1 H tige winden nit Westeiyke richtingen toenemende bewolking, waarschijnlijk nog droog weer, behoudens toenemende l| §j kans op onweer, aanvankelijk nog warm. Hoogste stand: 768.5 te Weenen. Laagste stand: 751.5 te Haparanda. Zon op 4.39, onder 9.23. Licht op 9.53. §1 Maan op v.m. 11.05, onder n.m. 12.25. Hj Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii der christelijke volkeren, daar zy anders geen invloed kunnen uitoefe nen in Europa en zoodoende de grootsche gedachte van het rijk in gevaar zou komen. Tusschen het geesteiyk willen en de dage- ïyksche practyk der Duitsche revolutionnairen is een kloof ontstaan. In den staat der volks gemeenschap dient eindeiyk rekening te wor den gehouden met den tyd. Met de leus „in tellectualisme" is men van de zaak niet af. Menscheiykheid en vryheid en geiykheid in rechten zyn geen liberale, maar Germaansch- christeiyke begrippen. Het fundament van den staat is te allen tyde rechtvaardigheid. Opvoeding ten dienste van den staat spreekt vanzelf, maar zy heeft grenzen. Gewezen moet worden op Hitler's woorden, dat op de persoon- ïykheid de waarde ligt van den mensch. Voor het dualisme tusschen staat en party dient een bevredigende oplossing te worden gevonden. BOEDAPEST, 18 Juni (Reuter) In een ver gadering van de party der nationale eenheid, te Oedenburg, heeft de Hongaarsehe Eerste Mi nister Goemboes een groote rede gehouden, waarin hü ook sprak over de ouirenlandsche po litiek der regeering. De Hongaarsche regeerfng zoo zeide minister Goemboes. heeft zich van het begin af aan op het standpunt gesteld, dat Hoi'garije zij»; on- afhankeiykheid en toekomst niet voor een bord linzensoep mag verkoopen. Derhalve dienden zoowel op het gebied van d* buitenlandsche politiek als van de economie wegen gevonden te worden, welke dit gevaar voorkwamen. Op zyn buitenlandsche reizen heeft de minister-president hiernaar gestreefd. Thans kan hij kalm de mooi geformuleerde maar gewooniyk blind eenzydige vredesaanbie- dingen van Benesj en Titoelescoe aanhooren, die hem reggen: „Hongaren, biyft in üw ver minkten toestand en wy zullen goede vrienden zyn". Mijn antwoord hierop, aldus Goemboes. luidt: „Geeft ons herziening der verdragen, dan gaan wy aan de groene tafel zitten om te onderhan delen." Hongarye biedt vrede aan en zoekt vrienden, maar altüd onder voorwaarde van volledige ge rechtigheid en rechtsgelijkheid. PARIJS, 17 Juni. Het bezoek van den Fran- schen Minister van Buitenlandsche Zaken Barthou aan de Engelsche hoofdstad is thans definitief vastgesteld op 9 en 10 Juli a.s. Barthou zal op 8 Juli reeds te Londen aanko men en de beide volgende dagen met Mac- Donald en diens medewerkers onderhandelen. Waarschynlijk zal de Fransche Minister op Maandag 18 Juli a.s. uit Parys naar Boekarest vertrekken. Het standbeeld van Mgr. Ariëns, dat Zateraag werd onthuld, beheerscht nu een der mooiste pleinen in Enschede. De „Staatscourant" van hedenavond zal een K. B. bevatten, waarbij met ingang van 25 Juni a.s. de Minister van Staat, Minister van Koloniën, voorzitter van den Raad van Minis ters, dr. H. Colijn, eervol is ontheven van het beheer ad interim van het Departement van Economische Za ken met dankbetuiging voor de door hem in dezen den lande be wezen diensten en benoemd is tot Minister van Economische Zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe, voorzit ter der R.K. Algemeene Werkge- versvereeniging. BORDEAUX, 17 Juni (Reuter) Hedenmor gen, toen President Lebrun, die 'n officieel be zoek had gebracht aan de stad Bordeaux, de Prefectuur verliet, wilde een Italiaan, genaamd Cogotti, op de treeplank springen van den auto van den President, terwijl hü onder het uiten van eenige kreten met een papier zwaaide Hü werd terstond gearresteerd. Cogotti die geen en kel wapen by zich droeg, verklaarde varter te zyn van dertien kinderen. H« had den President een verzoekschrift wil len overhandigen. De President der Fransche Republiek, Lebrun, heeft Zondag de Jaarbeurs te Bordeau geopend met een rede, waarin hy de hoop uitsprak dat de volkeren de kwesties, die hen verdeelden op den achtergrond zouden weten te plaatsen en zich In de eerste plaats zouden wijden aan de oplossing der economische moeilijkheden Frank- ryk was ervan overtuigd, dat gerustheid en het gevoel van veiligheid de voornaamste voorwaar den voor een economische opleving waren. MADRID, 17 Juni. De staking der Madri- leensche metaalbewerkers, die bijna vier maan den geduurd heeft, is thans beëindigd, aange zien de regeering de eischen der arbeiders tot goedkeuring van de 44-urige arbeidsweek heeft ingewilligd. Het werk zal Dinsdag worden her vat. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de staking van de landarbei ders feiteiyk is beëindigd. Te Parijs verneemt men volgens Reuter uit Madrid, dat het conflict tusschen Catalonië en Madrid een minister-crisis ten gevolge zal heb ben. De Catalaansche generaliteit is doof geble ven voor de Madrileensche voorstellen om tot overeenkomst te komen. WARSCHAU, 16 Juni. Bij Lublin drongen eenige jongelieden het huis van een rü'ken boer binnen en vermoordden zyh vrouw, zyn 23- jarige dochter en 4 zoons. De misdaad zou uit wraak gepleegd zyn. Vice-Kanselier Von Papen eischt in een groote te Marburg gehouden rede dat Duitschland niet uit de rij der christeiyke volkeren treed. In verband met den moord op minister Pieracki heeft de Poolsche regeering besloten tot de in richting van concentratie-kampen voor extre misten. Von Ribbentrop, Hitler's buitengewone gezant voor de ontwapening, voert be Parijs bespre kingen met Barthou. Minstens zes dooden en vele gewonden ten ge volge van orkanen in het Zuiden der Veree nigde Staten. Bij een ootsing tusschen communisten en fas cisten zyn te Havana 13 personen edood en 60 gewond. Amerika lid van het Int. Arbeidsbureau. Pen sioenregeling voor spoorwegarbeiders. De staking in de haven van San Francisco duurt voort. Ge heime stemming onder de arbeiders ot zij na tionale of bedrijfsvakbonden wenschen. Barthou zal 9 en 10 Juli te Londen zijn en ver moedelijk J.8 Juli naar Boekarest gaan. Terwijl de staking der Spaansche metaalbe werkers geheel en die der landarbeiders byna ten einde is, dreigt er een regeeringscrisis ten gevolge van de Catalaansche kwestie. Het Russisch monstervliegtuig de „Maxim Gorki" heeft zijn eerste proefvlucht gemaakt. Voorloopigc overeenstemming met Zwitserland in de Duitsche transferkwestie. Met ingang van 25 Juni ts mr. M. P. L. Steen berghe tot Minister van Economische Zaken be noemd. De voorloopige overeenkomst inzake het goe derenverkeer tusschen Ned.Indië en Duitsch land. De Merapi werkt. Zware brand op Timor. Pater L. Smeets O.F.M. benoemd tot pastoor der nieuwe parochie te Leiden. Bondsdag van „St. Raphael" te Heerlen. Massa-vergiftiging na ysgebruik in en bij Nieuwkoop. Auto by Apeldoorn door trein gegrepen; een doode en een zwaar gewonde. Auto tegen touringcar gereden bij Haaren; één doode, twee levensgevaariyk gewonden. Loonconflict in de steenindustrie te Terwolde, tweehonderd arbeiders ontslagen. Verscheidene jonge menschen verdronken. Bosch- en heidebranden. De Olympische dag. Het Nederlansch elftal verliest van Roma met 51. O De rede van von Papen zal Maandagavond tusschen 16 en 17 uur Middel-Europeesche tijd (d.d. tusschen 16 uur 20 en 17 uur 20 Amster- damsche tijd) nog eens door alle Duitsche zen ders worden uitgezonden. Zondagavond laat hebben, aldus bericht Vaz Dias, de redacties van alle Duitsche dagblaïen een dringende instructie van hoogerhand ge kregen, waarin het hun verboden werd, de door Vice-Kanselier Von Papen ter gelegenheid van het feest van de Universiteit van Marburg al daar gehouden rede over „de oogmerken der Duitsche revolutie" in de pers te publiceeren. WASHINGTON, 16 Juni (Reuter). De minis ter van Luchtvaart, Lanark, verklaarde in een rede: Wü wenschen geenszins een bewape ningswedloop aan te gaan, doch kunnen er niet ongevoelig voor bhjven, dat andere naties haar strudkrachten uitbreiden. Wanneer het onze plicht is te zorgen voor een geiy kheid in de lucht door nieuwen aanbouw, alleen omdat de andere niet willen teruggaan tot een meer re- deiyk peil, dan zullen wy niet voor die taak terugschrikken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 1