Hoe verzorg Ik ml ju kamerplanten gevraagde recepten U een goede kampeeruitrusting voor Heeft men zelf bloemen in den tuin, dan moeten ze nooit in de volle zon worden gesneden, want ze hebben dan te weinig sappen en ook niet in den regen, wijl natte bloemen erg teer zijn. 't Allerbeste is ze af te snijden, nadat de morgendauw is opgetrokken, wijl de zon dan nog weinig kracht heeft. Ook 's avonds na zonsondergang kan men snijden, doch beter is het in de vroege morgenuren. De meeste rozen moet men afhalen, als de knop juist even opengaat en de dahlia's, als het hart goed open is, al mochten aan den achterkant ook al eenige blaadjes leelijk beginnen te worden. Sommige bloe men vereischen na het snijden nog 'n spe ciale behandeling. Van Papavers, die dus in knop worden gesneden, juist op het oogenblik, dat de kleur der bloembladeren even door de dikke groene dekschubben gluurt, slaat men het ondereinde van den steel met een hamer plat. Op die wijze kunnen deze bloemen wel een week duren. De bloemen van het Nagelkruid, de Geum, worden, als men ze direct in het water zet, onmiddellijk slap. Dit is eenigszins te voor komen, door de ondereinden der stelen heel even in kokend water te houden. Bij bloemen met een houtachtigen steel, als Seringen en Chrysanten, moet men het ondereinde over een vingerlengte van on deren af opsplijten, opdat zoodoende meer water kan opstijgen. Wanneer bloemen slap gaan hangen, meent men al gauw, dat ze te oud zijn. 't Is niet altijd waar, want onrijpe en versche bloemen doen het evenzoo. Velen meenen, dat bloemen, zoo versch uit den tuin, direct op het water gezet, het allerbeste is. Neen, dat is toch niet zoo. Beter resultaat zal men krijgen, als men 'n dag en 'n nacht, of als men 's avonds laat snijdt alleen een nacht, de bloemen op 'n koele plaats zeer diep met hun stelen in 'n zeer ruime vaas of emmer laat staan in versch water. Men moet er wel om denken, de stelen, juist voordat men ze in water zet, even bij te snijden. Daardoor worden de waterbuis jes opengehouden. Telkens, wanneer men versch water geeft, doet men dit. Bij Chry santen breekt men het steeltje af en splijt dit eindje op. Rozen moet men altijd zeer schuin afsnijden. Nadat de bloemen vol doende zijn opgetrokken, zet men ze in vazen met water van een niet te lage tem peratuur. Te koud is meestal niet goed; 'n temperatuur van 15 tot 20 gr. C. is in het algemeen wel geschikt. Slechts bloemen, die in het voorjaar buiten gegroeid zijn, hebben graag zeer koel water. BOTANICUS Hoewel we natuurlijk geen modenuf jes van onze kleinen mogen maken, toch dienen wij er voor te zorgen dat hun kleeding vroolijk en leuk is. Een kind ziet er zoo gauw lief uit, als men het maar weet te kleeden. Duur kleeden? Integen deel: goedkoop is de leuze bij den aankoop van kinderkleeding, want de snoezigste stofjes die in den handel zijn krijgt men haast voor niemendal, 't Meeste voordeel hiervan heeft natuurlijk de moeder, die de kleeding voor haar kroost zelf kan ver vaardigen en zij is 't ook die in nog zoo'n simpel jurkje ter waarde van enkele dub beltjes, toch een persoonlijken, origineelen toets kan brengen. Maar ook zij, die laten maken of confectie koopen, kunnen iets aparts voor hun kleinen krijgen. Hier zou ik dezen raad willen geven: koopt een voudige jurkjes of pakjes en besteedt er eenige uurtjes aan door ze met een of an der handwerkje te versieren, want niets doet zoo lief op kinderkleeding aan als handwerk: voor de allerkleinsten 'n grappig beestje, voor de grooteren een enkel bloempje of een smal randje, ja zelfs een gewoon siersteekje doet soms wonderen. Twee factoren vragen bij het onderwerp kinderkleeding onze bizondere aandacht: ze moet goed waschbaar zijn en de model len moeten zoo vervaardigd zijn dat onze kinderen bij hun spelen en stoeien er niet door belemmerd worden. Wat het eerste aangaat, wel er zijn zooveel waschechte stofjes, die zelfs na dozijnen malen ge- wasschen te zijn nog niets van hun oor spronkelijke frischheid inboeten. En het tweede, ja, U ziet het wel op onze teeke- ning, ik geef de voorkeur aan het altijd mooi blijvende „hangertje". Het wijde rok je met het even aansluitende bovenstuk kleedt haast ieder kind. Men kan ze met of zonder mouwtjes maken, ook een kort pofmouwtje is zeer lief. Prettig is 't als men bij verscheidene mouwlooze jurkjes een kort geborduurd jasje vervaardigt voor koele dagen of avonden. Het dient natuur lijk in een neutrale tint gehouden, zoodat 't ook werkelijk met ieder jurkje harmonieert. Het jasje op onze teekening werd van don kerblauw flanel vervaardigd en met zachte tinten rose en wit bewerkt. Het hangertje met den grooten ronden pas, welke 'n klein mouwtje vormt, is gedacht van wit trico- line met roode, blauwe en gele bloempjes. Deze bedekken den geheelen pas en een en kel wordt losjes op het rokje aangebracht. Het jurkje met den geschulpten rand ver toont een nieuw soort handwerk. Hierbij worden de draden uitgetrokken als bij open dradenwerk, al naar gelang van de dikte der draden 5, 10. Door dit uitgetrokken ge deelte trekken wij een gekleurden Mouline- draad. Deze is bij eiken toer van een an dere kleur. Ons resedagroen jurkje bijv. vertoont alle nuancen terra, van donker bruin tot licht-oranje. Het halsje en de pas worden op dezelfde wijze versierd. De schulpen langs den zoomkant worden met bruin Perlé garen gefestonneerd. Ons laat ste jurkje is zonder mouwtjes en is ver sierd met blauwe sterretjes op rose fond. O, haast zou ik broer vergeten. Vindt U dat pakje voor den dreumes van 2 tot 5 jaar niet „eenig". Het is van lichtblauw linnen en werd met een kruissteekrandje van don kerblauw Mouline-garen versierd. Deze versiering is langs den onderkant van het kieltje en aan de halsopening aangebracht. De pofmouwtjes zijn bijpassend bij het pof- broekje, wat bizonder aardig staat. Een wit leeren ceintuur houdt de ruimte van het rechte kieltje om het middel bijeen. ETA TANGELDER voor meisjes van ongeveer 7 jaar De hieronder beschreven pullover heeft een schuin loopende gaatjes- streep in het patroon, korte pof mouwtjes en een liggend kraagje met koordsluiting. Het patroon bestaat uit 10 steken. Wil men het hier opgegeven aantal steken vergrooten of verkleinen, dan zorge men er dus voor, dat het aantal steken door 10 ge deeld kan worden. Daarbij voegt men dan nog 2 st. voor den eersten en den laatsten st. van de naald, die steeds r. gebreid worden. Men breie eerst even een proeflapje, om precies de maat te weten, daar het op te zetten aantal st. nooit precies is op te geven. Voorpand: 82 st. opzetten en 24 toeren 1 r. 1 aver, breien. Dan begint het patroon. Ie toer: 1 r.,* draad omslaan, 2 st. sa- menbr., 8 r. Van herhalen; laatste st. r. 2e en alle oneven toeren: aver., waarbij de omslagen als st. gebreid worden. 3e toer: 2 r. Verder: draad omsl., 2 sa- menbr., 8 r. enz. De 5e toer begint met 3 r. De 7e toer begint met 4 r. enz. enz., zoodat de gaatjes telkens 1 st. verspringen. In den 19den toer begint men dus met 10 r. De 21ste toer is weer als de 1ste. Men breit zoo 52 toeren in patroon. Dan vervolgt men aldus: le toer: 4 st. afkanten. Verder in pa troon. 2e toer: Eveneens 4 st. afkanten, bij het begin van de naald. 3e toer: 1 r., 2 samenbr., 1 r., draad omsl., 2 samenbr., 8 r. enz. tot de laatste 10 st. Dan draad omsl., 2 samenbreien, 5 r., 2 samenbr., 1 r. 4e en eerstvolgende even toeren aver. 5e toer: 1 r., 2 samenbr., 1 r., draad om sl., 2 samenbr. Verder in patroon tot de laatste 8 st. Dan draad omsl., 2 samenbr., 3 r., 2 samenbr., 1 r. 7e toer: 1 r., 2 samenbr., 1 r., draad om sl., 2 samenbr.. 8 r. enz. tot de laatste 6 st. Dan draad omslaan en 2 keer: 2 sa menbr., 1 r. 9e toer: 1 r., 2 samenbr., 1 r., draad om sl., 2 samenbr., enz. tot de laatste 4 st. Dan: 2 keer: 2 st. samenbr. 11e toer: 1 r., 2 samenbr., 1 r., draad omsl., 2 samenbr. enz. tot de laatste 12 st. Dan draad omsl., 2 samenbr., 7 r., 2 sa menbr., 1 r. 13e toer: 4 r. Verder: draad omsl.. 2 sa menbr., 8 r. 14e toer: 1 r., 27 aver., 8 r., 27 aver., 1 r. 15e toer: 5 r., 3 keer: draad omsl., 2 sa menbr., 8 r. Dan: 2 r.; 2 keer: 8 r., draad omsl., 2 samenbr. Tot slot 7 r. 16e toer: als de 14e. 17e toer: 6 r., 2 keer: draad omsl., 2 sa menbr., 8 r. Dan: draad omsl., 2 samenbr., 4 r. Het werk omkeeren voor het split. Dit moet dus midden in de naald wezen. 18e en volgende even toeren: 4 r.. aver, tot den laatsten st. 1 r. 19e toer: 7 r., 2 keer: draad omsl., 2 'Samenbr., 8 r. Dan: draad omsl., 2 samen br., 3 r. Men breit zoo door, in patroon, met een randje van 4 st. langs het split, tot men 35 toeren heeft. 36e toer 7 st. afkanten voor den hals. Verder aver. 37e toer: 6 r., draad om sl., 2 samenbr., 8 r., draad omsl., 2 samenbr., 4 r., 2 samenbr., 1 r. 38e en volgende even toeren: 1 r. Verder aver., laatste st. r. 39e toer: 7 r., draad om sl., 2 samenbr., 8 r., draad omsl., 2 samenbr., 2 r., 2 samenbr., 1 r. 41e toer: 2 keer: 8 r., draad omsl., 2 samenbr. Dan: 2 samenbr.. 1 r. 43e toer: 9 r., draad omsl., 2 samenbr., 8 r.. draad omsl., 3 samenbr. Dan schuint men den schouder af. le toer: 1 r., 13 aver., omkeeren. 2e toer: 3 r., draad omsl., 2 samenbr., 9 r. 3e toer: 1 r., 6 aver., omkeeren. 4e toer: 7 r. 5e toer aver. Afkanten. Nu breit men den 2den schouder op de zelfde wijze, maar tegenovergesteld aan den anderen schouder natuurlijk. Men be gint dus met 'n rechtschen toer. De rug. Hiervoor worden eveneens 82 st. opgezet en men breit als bij het voorpand, echter zonder split, tot de armsgaten even hoog zijn als bij het voorpand. Dan schuint men de schouders af. Men laat daarvoor eerst 7 st. op de naald staan. Het werk om keeren; 7 st. op de naald laten; omkee ren; 14 st. op de naald laten; omkeeren; 14 st. op de naald laten; omkeeren; 21 st. op de naald laten; omkeeren; 21 st. op de naald laten. Dan de naald uitbreien en alle st. afkanten. De mouwtjes: 46 st. opzetten en 10 toe ren 1 r., 1 aver, breien. 11e toer: 1 r. Verder telkens: in 1 st. aver, meerderen, 2 aver, tot de laatste 3 st. In de 2 volgende st. 1 st. aver, meerderen; laatste st. r. Dan breit men 20 toeren in patroon, be ginnende zooals bij voorpand en rug. Dan nog 4 toeren, waarna men aan het begin van eiken toer 2 st. af kant (terwijl men steeds in patroon blijft breien) tot men nog 22 st. overhoudt. Afkanten. Het kraagje breit men met witte wol of garen, in tricotsteek. dus r. aan den rech ter en aver, aan den linkerkant. In den 3den toer: 1 r. Verder telkens: 10 r., 2 samenbr. Laatste st. r. 4e en 5e toer: zonder minderen. 6e toer: 1 r. Verder telkens: 9 aver., 2 aver, samenbr. Laatste st. r. 7e en 8e toer: zonder minderen. 9e toer: 1 r. Verder telkens: 8 r., 2 sa menbr. 10 en 11e toer: zonder minderen. 12e toer: 1 r. Verder telkens: 7 aver., 2 aver, samenbr. 13 en 14e toer: zonder minderen. 15e toer: 1 r. Verder: 6 r., 2 samenbr. 2 toeren zonder minderen. 18e toer: 1 r. Verder telkens: 5 aver., 2 aver, samenbr. 2 toeren zonder meerderen. Afkanten. Nu kan men langs het kraagje nog 2 toertjes vaste st. haken in de kleur van de pullover. Men strijkt het breiwerk eer men de schoudernaden dichtnaait, de mouwtjes inzet, de zijnaden dichtnaait en het kraag je aanzet. Men haakt of draait een wit koordje dat men door de gaatjes langs het split rijgt, vaststrikt en afwerkt met een paar kwasten. DORA Een Hongaarsche vrouw aan het Spinnewiel Quark. Voor de lezeressen die het nog niet weten, zij hier eerst even ver meld, dat quark een zuivelproduct is, verkrijgbaar in verschillende boter- en kaaswinkels. Men kan quark op velerlei manieren toe bereiden. De eenvoudigste manier is, zoo als men in Beieren doet, de quark op rog gebrood te smeren en dan te bestrooien met peper en zout, zoo men wil ook nog met een weinig nootmuscaat of met zeer fijn gesnipperde ui. Verder kan men de quark goed glad roe ren en presenteeren bij vruchtencompöte. Ook kan men er koekjes van bakken op de volgende manier: Bij een kommetje vol quark rekent men eenzelfde hoeveelheid gekookte kruimige aardappelen, die men goed fijn maakt. Men Plisseetjes genieten dezen zomer de voorkeur, zoowel als garneering van effen als van gebloemde japonnen. Plissée is natuurlijk niet zoo makkelijk te wasschen en te strijken, maar we halen onze zijden jurkjes toch meestal maar even door de benzine als ze vuil zijn en na deze behandeling blijft het plissée prachtig. Laten we dus vol moed onze nieuwe jur ken voorzien van plissée's. Het aardige mo del op ons plaatje (no. 745) heeft een plat kraagje rond om den hals, dat van achte ren eindigt in een strikje. De korte mou wen en de onderrand van de tuniek zijn versierd met een niet te smalle plissée- s crook. Het geheel wordt op een effen rok gedragen. Fig. 815 bestaat uit een donkeren plooi rok en een lichte blouse met bobbiekraag en stropdas. Een aardige schooldracht voor meisjes van ongeveer 12 jaar. Aan stof hebben we noodig voor de blouse 1.50 M. van 100 c.M. breedte en voor de rok 1.25 M. van 140 c.M. breedte. Een leuke jurk voor meisjes van 7 tot 8 jaar zien we in fig. 810. De groote kraag, de pofmouwtjes en de onderrand zijn af gewerkt met plisséestrookjes. De kraag is van achteren rond. Er wordt een zijden ceintuur op gedragen met 'n grooten strik. Aan ongeveer 2.25 M. stof zullen wij wel genoeg hebben voor dit modelletje. POLA „Van alle op deze bladzijde voorkomende genummerde mo dellen, die aan het mode-album „Zomerpracht" ontleend zijn, kunnen bij het Patronenkantoor „Panora", Nassauplein 1, Haarlem, patronen be steld worden tegen den prijs van 50 ets. voor complets, 35 ets. voor mantels en japonnen, en 20 ets. voor rokken, kleine avondjasjes en kin derkleeding. Voor toezending per post, ook bij bestelling aan de agen ten, 10 ets extra. Het fraai uitgevoerde album zelf, 1 60 modellen bevat tend, is aan hetzelfde adres tegen den prijs van 50 ets. verkrijgbaar.' vwwv voegt daar zout bij naar smaak, "n stuk je boter en 2 eieren en kneedt dit alles tot een soepel deeg, waaraan men, zoo noodig, nog een scheutje melk kan toevoegen. Van het aldus verkregen deeg bakt men kleine koekjes zooals drie in de pan ongeveer. Men kan deze koekjes serveeren bij sla, of wel als dessert, met suiker en kaneel. Van quark kan men ook een taart bak ken. Dan rekent men bij 300 gram ge zeefde quark 1/4 liter melk, 4 eieren, 60 gram boter, 60 gram bloem, 125 gram sui ker en K ons krenten of rozijnen. De boter roert men tot room, roert dan de suiker erdoor en, één voor één, de eier dooiers; vervolgens de bloem, de gezeefde quark, de melk, 'n mespunt kaneel en de krenten of rozijnen. Tot slot roert men er luchtig het stijfgeklopte eiwit doorheen. Men doet alles dan over in een met botei mgesmeerden en met paneermeel bestrooi den springvorm en bakt ze in den oven gaar. Met een breinaald, die er schoon uit te voorschijn moet komen, probeert men na een half uur ongeveer, of de taart gaar is. Eiersla. Men neemt hiervoor eenzelfde hoeveelheid aardappelen als hard gekookte eieren, pelt de eieren, laat ze koud worden en snijdt ze dan, evenals de aardappelen, in dunne plakjes. Voor de saus rekent men 1 hard gekookt ei, dat men fijn drukt en vermengt niet 1 rauwen eierdooier. Men roert er dan, lang zamerhand, doorheen: y, theelepel azijn, 1 theelepel mosterd, 2 theelepels zout, 1 theelepel suiker, 'n mespunt peper, 2 fijn gesnipperde preitjes of uitjes, 'n paar drup pels soja of Maggi's aroma, 2 eetlepels kruidenazijn en bij kleine scheutjes, 6 eet lepels slaolie. Deze saus roert men door het mengsel van aardappelen en eierenplakjes en laat dit er 'n paar uren in staan om goed door te trekken. Vóór het opdienen strooit men er wat fijn gehakte peterselie over. ADRIANA KNUIST—POLLEPEL We hopen allemaal op mooie warme zomerdagen, waarop we naar bui ten kunnen trekken, hetzij voor 'n tochtje te voet, per fiets of per auto. Maar vooral voor kampeeren hebben we mooi warm weer noodig. Het schijnt, dat men dit jaar zeer veel van de kampeer-sport verwacht. Voor een deel zal de oorzaak hiervan gelegen zijn in de tijdsomstandigheden. Goed gevulde beurzen voor een flinke reis zijn er maar al te weinig en met een gezin op reis gaan is bijna voor een ieder onbe reikbaar. Zoo ken ik veel menschen, die zich een flinke tent met uitrusting aan schaften en daar vele jaren pleizier van zullen hebben. Het kampeeren wordt steeds populairder en als het maar niet ontaardt, zooals dat op onze badplaatsen helaas vaak 't geval is, kan er ook niets tegen zijn. Is het niet heerlijk, ergens op een af gelegen plaats, in een bosch of aan den rand van een meertje of een ven, zoo'n knus plekje te hebben, dat heelemaal van ons is, waar we vrij kunnen genieten van zon en frissche lucht, zonder door iemand gehinderd te worden? Zóó kan kampeeren een genot zijn, een blijde ontspanning; op 'n speciaal daar voor bestemd „kampeer-terrein", waar honderden tent-aan-tent wonen en altijd eenigen zich in kleeding of manieren te buiten gaan, kan het een kwelling worden. Hebben we dus plannen om te gaan kam peeren, laat ons dan goed uitkijken waar we het zullen doen, opdat ons genot niet vergald worde door anderen. Een goede tent is een eerste vereischte, al zullen we het daarmee alleen niet kun nen doen. Wat we verder noodig hebben is tegenwoordig in groote keuze te krijgen. De sportzaken komen meer dan vorige sei zoenen met kampeer-artikelen uit. Wan neer we een complete kampeeruitrusting zouden willen koopen met alles en alles wat erbij behoort, zouden we zeer veel geld noodig hebben, maar dat is immers niet noodig. We kunnen beginnen met 't hoogst noodige en steeds bijvullen en verbeteren. Het is zooals gezegd aan te raden met een goede tent te beginnen, al kost die ons van aanschaffing iets meer, want de tent is toch de hoofdzaak. We zien ze in alle soorten, gewone sterke uitvoeringen voor 1 of 2 personen of meer, en ook in luxe uitvoeringen. Geheel bovenaan op de teekening ziet U een tent lang 1.80 M., breed 1.20 M., hoog 90 c.M. zijwand 30 c.M., welke geheel com pleet met stokken, lijnen, grondpennen, enz., verpakt in foudraal een gulden of zeven zal kosten. Daarna ziet U een tent voor 3 a 4 personen met hooge zijwanden, muggenvenster, dubbele afsluiting, drie- deelige grondstokken, grondoppervlakte 190 bij 150 c.M., hoogte 1.85 M., die natuurlijk kostbaarder is en meer dan het dubbele kost. Daaronder ziet U een nóg duurdere tent van waterdicht khaki-linnen van 2 M. hoogte, grondoppervlakte 3.15 bij 2 M. Strandtenten kunnen we in groote ver scheidenheid koopen, met luifel, welke dienst doet als zonnescherm en waaronder we gezellig kunnen zitten. Deze laatste ten ten zijn voor zeer billijken prijs verkrijg baar. Bij een kampeer-uitrusting behoort zeer zeker een goed kook-apparaat. De nieuwe gasolie-kooktoestellen komen wel het meest in aanmerking door de groo te hitte en het zuinig verbruik. Pannen worden er ook al speciaal voor kampeerders gemaakt; we zien geheele sets, van alluminium, drie pannen in el kaar passend, met braadpan en met een riem tezamen gebonden. Een thee-ei is handig en zeker onmisbaar bij het thee-zetten. Verder een linnen waterflesch met schroefdopsluiting, welke niet alleen gega randeerd waterdicht is, maar ook gemak kelijk schenkt. Daaronder ziet U een rubber waschbakje, onmisbaar, wanneer we op de heide kam peeren. Onder de soorten kampeerbedden zien we de rubber luchtmatras, welke op blaasbaar is en heel gemakkelijk mee te nemen. Het allernieuwste zijn de stalen opvouw bare stoeltjes en tafeltjes, die uiterst prac- tisch zijn. ANEMOON m IHIOSHCMJMWG

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1934 | | pagina 10